jMmiin? gnhsdie (üourant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken Warmtegolf werd Hittegolf I.G.B. ationmmtntsprijS: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portpkostea Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijkscfte zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 Va ct Bureau: Breestraat .123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 38936 VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1938 19e Jaargang ÜAertentieprihen: Van I tot 5 regels t.171/» Elke regel meer 0.227» Ingezonden Mededeeljngen van 1—5 regels K, 2Jd -Ike regel meer 0.45 Voor het bevragen aan 't bureau^ "v- wordt berekend C.I0 NO. 6462 de woorden gods verworpen In de kringen der Bijbelgeloovigen kan het anti-semietisme niet aarden. Integen deel vindt men daar vaak hartelijk© toe genegenheid voor het Jodenvolk; zelfs de rondscharrelende lompenjood vond een halve eeuw geleden, toen de communica tie-middelen zooveel gebrekkiger waren 'dan nu op menige, eenzaam gelegen hofstede een gul en vriendelijk onthaal. De oorzaak was wellicht sympathie met- ^den wandelenden jood", die in zoo menig land geminacht, beleedigd en vervolgd werd; maar in Christelijke kringen kwam 'daar ook bij de overweging, dat eertijds aan Israël „de woorden Gods waren toe- betrouwd",, (Het doet daaróm den Christen pijn, dal Israël niet alleen den Christus heeft ver worpen, maar dat het grootste deel ook de Wondere leiding Gods met het oude bonds- .volk loochent. In Kanaan gold het: ,,'k Zal de wond'ren gadeslaan, die Gij hebt van ouds gedaan", en de vaders vertelden zi aan de kinderen. Thans echter schijnen .velen zich voor dit wondergeloof te scha men. Dit droevige verschijnsel valt ons gedu rig op, wanneer wij lezen wat „De Joodsche Middenstander" schrijft. Zooals de naam reeds aangeeft is dit een zakenblad. En van 'joden, die als regel in ons land tot de vrijzinnig-politieke partijen behooren, mocht men verwachten, dat zij godsdienst en maatschappelijk leven streng van elkaar gescheiden zouden houden. Hun politici en journalisten verwijten ons immers telkens weer vermenging .van godsdienst en poli tiek! Echter, het algemeen JoodscK tijdschrift Icloet geheel anders. In het laatste nummer vertelt een hooggeleerd medewerker op onderhoudende wijze van „Koning Gideon". De schrijver schijnt zich ten doel gtsteld te hebben het geschiedkundig verhaal zoo veel mogelijk van „ongerijmdheden'* te zuiveren, want de redacteur van het boek 'der Richteren heeft z. U de „oude Joodsche verhalen" „op verre van volmaakte wijze Verwerkt". I De Bijbel verhaalt hoe God met en vöör Gideon streed, zoodat hij zelfs de twee sjeiks der Midianieten kon vangen; maar deze Joodsche schrijver zegt: „In werke lijkheid moeten wij ons echter de zaak zoo Voorstellen, dat het leger der Midianieten niet door den moedigen troep van Gideon alleen verslagen was, doch tevens door sommige volksstammen in Trans-Jordanië, die mede veel van de rooftochten der Midianieten te lijden hadden, o.a, de Edo- mieten'i Een ander voorbeeld. De Bijbel stelt Gideon als bevrijder .van Israël voor; maar in dit Joodsche tijdschrift lezen wij: „Het eigenlijke doel was bloedwraak; het ver langen, Israël te bevrijden, de door een engel opgelegde taak enz. zijn slechts latere bijvoegsels, versierselen zooals er in .elk oud verhaal te vinden zijn", Even later wórdt zelfs schamper opge merkt, dat Gideon zou gezegd hebben: „De Heere zal over u heerschen". Maar dit ant woord is door den vromen auteur eenige eeuwen later bedacht, n.l.: in den tijd, toen 'de theocratische gedachte de overhaud kreeg, In werkelijkheid heeft Gideon de hem aangeboden macht aangenomen." Als zoo een geleerde jood de geschiede nis van Israël schrijft, dan blijkt des te 'duidelijker de waarheid der Schrift: „Zij hebben Gods .Woord verworpen". vrijheid van organisatie bedreigd Het is In het nationaal-socialistischc Duitschland gewoonte, dat de arbeiders gedwongen lid zijn van een vakorganisatie en dat de patroon wekelijks van hun loon een bijdrage voor de partijkas afhoudt, Maar in het democratische Amerika is het niet veel beter, Alleen beslist daar niet de staat, maar de allesvermogende vakvereem- ging. Van vrijheid van organisatie, van organisatie onder eigen banier is daar geen sprake, Een treffend voorbeeld daarvan vonden We in De Wachter, het weekblad der jChr, Geref. Kerk in Grand Rapids. Meer dan één synode van deze Kerk heeft de oprichting van Christelijke werk- lieden-vereenigingen sterk aanbevolen. Hel ligt in de lijn van de synodale besluiten 'dienaangaande, dat zulke vereenigingen niet passief moeten blijven, maar hande lend en strijdend met ^de geoorloofde mid delen behooren op te treden, wanneer de .vrijheid van organisatie bedreigd wordt. En zoon ernstige aanranding wordt in het bedoelde artikel van De Wachter be sproken. In Chicago werkt een aantal leden van de C.L.A. (Christian Labor Association: Chr. Werklieden-Vereeniging) in de „Mo- nach Laundry", welke firma is aangeslo ten bij een patroonsbond. Deze laatste sloot nu het vorig jaar een collectief contract met de z.g. algemeene werkliedeiiorganisa- tie in dit bedrijf en hierin was het ver plichte lidmaatschap opgenomen. Pit be- A. D. P. V. van Löben Seis, die op 90-jarigen leeftijd te Arnhem overleed. Zijn stoffelijk overschot zal Zaterdag om 12.15 uur op de begraafplaats Moscowa ter aarde worden besteld. teekent, 'dat ook de Christelijke arbeiders op straffe van ontslag gedwongen worden lid der groote organisatie te worden. De contributie wordt wekelijks door de firma's van het loon afgehouden en aan den pen ningmeester der heerschende .vakorganisa tie afgedragen. Nadrukkelijk wordt er op gewezen, dat de patroonsbond niet vrijwillig tot het tee kenen van dit contract overging, maar dat het onder bedreiging met werkstaking werd opgedrongen. Ook de firma in Chi cago maakte bezwaren, maar de almogen de en onbarmhartige vakbond schreef haar voor, dat zij de niet-aangesloten arbeiders moest ontslaan; weigering zou tot onder gang van het bedrijf leiden. De Christelijke werkliedenvereniging heeft in deze tiranny, en terreur over de gewetens der menschen niet berust, maar bracht de zaak voor het gerecht, om zoo de wettigheid of onwettigheid van het ge bod tot aansluiting rechtelijk te laten toet sen. Het mocht niet baten; de rechter .ver klaarde zich onbevoegd in dit geding een beslissing te nemen, hoewel de firma zich achter de klagende arbeiders schaarde. Thans is de kwestie bij een hooger ge rechtshof aanhangig gemaakt, maar D e Wachter is overtuigd, dat zelfs na een eventueel gunstige uitspraak de vrijheid van organisatie niet verkregen zal worden; daarvoor is de andere bond te sterk. Het is wel een heel treurig staaltje van dwingelandij. De persoonlijke en geeste lijke vrijheid wordt eenvoudig gekrenkt. Het eenige voordeel van deze grove aan randing der gewetensvrijheid is, dat de Christenheid van Amerika zich naast de Christelijke arbeiders stelt, en hen met ge bed en offers wil steunen. Want, zegt De Wachter, „natuurlijk is de „Christian Labor Association" geen kerkelijke organi satie. Ook beperkt zich die organisatie niet tot de leden der Christelijke Gereformeerde Kerk. Maar èn om wat onze synodes heb ben uitgesproken èn om wat de C. L. A. is en zoekt, heeft ons Christenvolk zich om trent haar lot te bekommeren en is er be>- hoefte aan, dat ons volk wete, wat er gaande is op het terrein van den arbeid. Het recht der arbeiders en de krenkjig daarvan gaat ons allen aan." In Nederland dreigt dit gevaar nog niet in dezelfde mate. Want, de Clmstelijke organisaties zijn te sterk. Beseffen wij de beteekenis en waarde daarvan voldoende? Mr Dr M. Polak f In den ouderdom van 72 jaar is korte ongesteldheid is te 's-Gravenhage overleden mr. dr. M. Polak, oud-raadsheer in den Hoogen Raad. De heer Polak begon zijn rechterlijke loop baan in 1904, toen hij benoemd werd tot rechter aan de Rotterdamsche rechtbank, van welk college hij in 1915 vice-president werd. In 1918 benoemd tot raadsheer in het ge rechtshof te Amsterdam, aanvaardde hij twee jaren later dezelfde functie in het Haagsche gerechtshof. Raadsheer in Hoogen Raad werd mr, Polak in 1925. In 1935 nam hij wegens het bereiken van den leeftijdsgrens afscheid van ons hoogste rechtscollege. Van de notarieele examen-commissie i Mr. Polak gedurende een lange reeks van jaren, tot zijn overlijden, voorzitter geweest. Zijn „Handboek van het Nederlandsch handels- en faillissementsrecht" beleefde in 1935 een vijfden druk. De begrafenis zal plaats hebben Maandag a.s. om 12 uur op de Israëlietische begraaf plaats aan den Scheveningscheweg. MAKELAAR IN ARREST MIDDELBURG, 5 Augustus. De gemeen- te-politie van Middelburg heeft den onge veer vijftigjarigen makelaar in assurantiën K. L. J., in arrest gesteld. J. heeft jaren lang voor Zeeland verschillende firma's vertegenwoordigd en Was thans voorname lijk makelaar in assurantiën. Het schijnt dat hij er \an verdacht wordt zich te heb ben schuldig gemaakt aan onregelmatig heden als makelaar en als vertegenwoordi ger van .verschillende assurantie-maat schappijen, Het was gisteren de heetste dag van dit jaar Weer een aantal menschen verdronken Enkele dooden bij verkeersongelukken De warmte is gister tot recon stegen! In Groningen steeg de temperatuur tot 31 graden Celcius (88 F.). De Bilt bracht het tot 33 graden Celsius (91 F.) en in Limburg was het nog heeter met 34 gr. Celsius (93 F.). Reizigers die uit Limburg kwamen kondigden echter al aan, dat de lucht er in het Zuiden zoo onheilspellend uitzag. Gisteravond laat is de uitbarsting der elementen begonnen en gedurende een groot deel van den nacht trokken zware onweders over ons land. Vooral in 't buitenland is 't zwaar nood weer geweest, o.a. in Zuid-Engeland. Het lokkende water heeft In eigen land echter weer verschillende slachtoffers De droeve lijst wordt langer en langer. Ook de verkeersongelukken hebben gister weer enkele dooden geëischt. De Bilt meldde vanmorgen, dat het warm zou zijn vandaag met groote kansen op onweer. Een definitieve omslag in het weer werd echter nog Diet verwacht. Het is gister de heetste dag geweest in dit jaar De temperaturen van 8 Juni ƒ.1., toen het ook een zeer warme dag was we zouden dat bijna vergeten! werden n.L met en kele graden overtroffen. JONGEMAN IN ZEE VERDRONKEN Gisteravond omstreeks kwart over negen is te Zandvo ort de 23-jarige Wim van Nimwegen uit Haarlem bij het zwemmen in zee verdronken. Zijn broer kon ternauwernood worden gered. Op genoemd tijdstip waren de twee broers op het verboden Zuiderstrand-gedeelte aan het zwemmen, toen Wim plotseling om hulp begon te roepen, terwijl eenige oogenblikken later ook zijn broer in gevaar verkeerde. Het hulpgeroep werd spoedig gehoord en van alle kanten werd getracht de jongens te bereiken. De heeren A. Molenaar uit Zandvoort en van 't Sonn uit Haarlem bereikten vrij snel den broer van Wim. En zij wisten hem behouden op het strand te brengen. Intus- schen probeerde de bekende redder J. Kraayenoord uit Zandvoort Wim te redden, doch hij zag den drenkeling voor zijn oogen in de golven verdwijnen op het moment, dat hij hem op slechts enkele meters afstand had bereikt. Dr van Fraassen verleende de eerste hulp aan den broer, die per auto naar de ouder lijke woning werd overgebracht. Leden van de Zandvoortsche reddingsbrigade hebben getracht het lijk van Wim van Nimwegen te bergen. TWEEMAAL VASTGEGREPEN.... Gistermiddag omstreeks drie uur is de 21-jarige J. van lest uit Grouw bij het zwemmen nabij de spoorbrug over de Grouw verdronken. Zijn oudere broer, die hem te hulp kwam, wist hem nog tweemaal vast te grijpen, doch bleek niet in staat den dren keling "uit het water te halen. Eerst na an derhalf uur dreggen slaagde de politie er in het lijk op te halen. IN DE WAAL VERDRONKEN Gisteravond omstreeks zeven uur is de 23- jarige Duitsche kermisreiziger J. .Z, woon achtig te Nijmegen, die gistermiddag, met het oog op de kermis, te Dre urne 1 was ELIXIR DELIVERS HOOG FJME LIKEUR ff HOTEL POLEN - S W AN ROKIN ISTERDAM C. -KALVERSTRAAT el. 33346 Trompenberg's PALACE HOTEL Hilversum Telefoon 7941 (2 lijnen) Het geheele jaar geopend aangekomen, in de rivier de Waal bij het zwemmen verdronken. Men vermoedt, dat het slachtoffer kramp heeft gekregen. Nadat men den man op het droge had gebracht, heeft men nog kunstmatige ademhaling toe gepast, doch de levensgeesten waren ge weken. BIJ HET BADEN VERDRONKEN Bij het geïmproviseerde strandbad nabij de Moerdijjtsche brug bij Willemsdorp ont dekte gistermiddag een zwemmer, dat in vrij ondiep water een man lag. Hij waar schuwde de militaire politie, die het bewus- telooze lichaam aan wal bracht. Het bleek te zijn de 31-jarige metselaar v. d. B. uit Breda. Men heeft gedurende een uur vergeefs ge tracht de levensgeesten door kunstmatige ademhaling op te wekken. Volgens verklaringen van zijn echtgenoote, die hem slechts kort gemist had, kon hij niet lang in het water hebben gelegen. De mogelijkheid is intusschen groot, dat- het slachtoffer niet in het zwemwater is ver. dronken, doch aan een hartaandoening is gestorven. JONGETJE TE PERNIS VERDRONKEN Te P e r n i s is gisteren om 5 uur in den middag de 9-jarige J. Vermeer bij het ba den in de z.g. nieuwe haven, in het zand vastgeraakt en verdronken. De door andere kinderen te hulp geroepen personen kwa men te laat Dr J. D. Meerwaldt en man schappen van de E.H.B.O., hebben drie uren achtereen, doch tevergeefs, getracht de levensgeesten op te wekken. Een tragi sche bijzonderheid is, dat in het ouderlijk huis juist dezer dagen gezinsvermeerde ring had plaats gehad en de moeder de vreeselijke tijding verdam door kinderen, die het huis passeex-den en tegen elkander over het ongeluk spraken. DRIE-JARIG KIND VERDRONKEN Gistermidag is het driejarig zoontje van den heer J. van Winden te Berkel (ZJi.), by het spelen in de sloot naast de ouderlijke woning geraakt en verdronken. DOOR EEN AUTO OVERREDEN Timmerman stak onvoorzichtig over Op den Goudschesingel te Rotter dam is gisteravond omstreeks half zes een ernstig ongeluk gebeurd, dat den 21-jarigen timmerman J. van der Vlies, gewoond hebbende in de Goud- sch©wagenstraat alhier, het' leven heeft gekost, De jongeman, die uit de Goudschewagen- straat kwam, wilde oversteken naar den Goudscheweg. Op dat moment naderden van links in de richting Oosvpicin dus ach ter elkaar een personenauto en een vracht auto. Van der V. zag beide wagens aanko men en wachtte aanvankelijk Hij liet de personenauto passeei-en. maar direct daarop svak hij, zonder dat de bestuurder van den vrachtauto daar in bet minst op was .ver dacht, toch over. Door sterk te remmen trachtva de bestuur- der, de 47-jarige B. H. uit de Weteringstraat, nog een aanrijding te voorkomen, maar dit lukte niet meer. Van der V. werd door den auto gegrepen en tegen de sti-aat geslingerd, Daai'op ging een der wielen van den zwaren wagen hem over de borst, waardoor hij zware inwendige kneuzingen opliep. De neeskundige dienst, die onmiddellijk was gewaarschuwd, heeft hem per ziekenauto overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel, waar hij echter bij aankomst bleek te zijn overleden. TE LAAT RICHTING AANGEGEVEN Aanrijding met doodelijken afloop AMSTERDAM, 4 Aug. Vanmiddag is een ernstige aanrijding in de le Const. Huygens- straat gebeurd. Een wielrijder heeft hierbij het leven verloren. De man reed aan den rechterkant van den weg en wilde op gegeven oogenblik de Bosboom Toussaint- straat ingaan. Hij stak echter te laat zijn hand uit en daardoor was het den bestuur der van een hem achterop rijdende auto niet meer mogelijk een botsing te voorkomen. Het slachtoffer sloeg met het hoofd door eet der portierruiten van de auto en werd vrij wel op slag gedood Het stoffelijk overschot is naar het Wil- helminagasthuis overgebracht. PLOTSELING OVERGESTOKEN Jongen gedood KOUDEKERK AAN DEN RIJN, 4 Aug. Vanavond is alhier op den Hoogewaard een ernstig ongeluk voorgevallen. Een personen auto, bestuurd door een dame uit Bleiswijk, reed in de richting Leiden, toen de zeven jarige H. S. plotseling achter een bakkers kar vandaan kwam, en den rijweg op holde. De knaap kwam onder de wielen van de auto terecht en bleef bewusteloos liggen. Een geneesheer, die spoedig ter plaatse was, constateerde een schedelbasisfractuur, ern stige inwendige kneuzingen en een been breuk. In levensgevaarlijken toestand werd de jongen naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd, waar hij aan zijn ver wondingen is overleden. De auto werd voor onderzoek in beslag nomen. MOTORRIJDER TEGEN TELEFOONPAAL Zwaargewond naar het ziekenhuis Woensdagavond omstreeks half elf reed de heer Z. uit Hengelo (G.) op zijn motor op den weg van Stcenderen naar Hen. g e 1 o. Op den hoek van de Beeksvraat reed hij, vermoedelijk tengevolge van te groote snelheid, tegen een telefoonpaal. Met een zware hersenschudding, een schedelbasis fractuur en verwondingen aan de knie werd Pastoor Perquin overleden Zwaar verlies voor den K.R.O. Gisteravond is in het St. Franciscus- ziekenhuis te Rotterdam overleden pastoor L. H. Perquin, in leven oprichter en voorzitter van den Katho lieken Radio Omroep. Hij heeft den leeftijd van 73 jaar bereikt. Pastoor Perquin was Voorburger van geboorte; hij heeft als R.K. geestelijke respectievelijk in Schiedam, Rotterdam en Amsterdam gearbeid. Wat hem ech ter in veel ruimer ki*ing zou bekend heid verleenen was zijn arbeid voor den radio-omroep. De immer werkzame pastoor publiceerde op 4 Februari 1925 zijn eerste persartikel over de noodzakelijkheid van een katholie ken radio-omroep. Acht maanden later werd voor het eerst een hoogmis uitgezon den. In Mei 1925 verscheen het eerste num mer van den K.R.O. gids, als effectief pro pagandamiddel elke veertien dagen ver schijnend; een jaar later werd het orgaan weekblad. De eerste uitzending van het K.R.O.-pro- gramma leidde pastoor Perquin in met propaganda-speechen voor de N.S.F.-micro- foon op 2, 9 en 16 November 1925 en op 24 November d.a.v. werd te Hilversum de eerste officieele K.R.O.-avond gegeven. In Mei 1926 zag de Katholieke Radio- Omroep-Stichting het levenslicht en het sprak vanzelf, dat de groote voorvechter voor het Katholieke woord in den aether tot voorzitter van de stichting werd geko zen. In December van datzelfde jaar betrok jonge stichting het huis Heerengracht 46 Amsterdam én bij den groei van den K.R.O. zag pastoor Perquin zich in den loop van het jaar 1927 eervol ontheven van de pastorale zorgen, zoodat hij zich ten volle kon wijden aan zijn nieuwe levens werk, dat hij. de zestiger, met onverzette lijke energie ter hand had genomen. Tot de eerst behaalde successen behoor de ook de opening van den Huizer-zender, welke tezamen met de N.C.R.V. werd ge- bruikt, hetgeen op 22 October 1927 ge schiedde. In 1929 werd een actie voor den opbloei en uitgroei van den K.R.O. ter hand geno men en toen deze onder de stuwing van pastoor Perquin slaagde, bleek men op het eind van het jaar uit het oude patronaats huis te zijn gegroeid en werd liet perceel Heerengracht 118, te Amsterdam, betrok ken, waar de K.R.O, tot op den huidigen Op 15 Juli 1935 vierde pastoor Perquin onder groote belangstelling, zijn zeventig sten verjaardag. Bij het tienjarige bestaan van den K.R.O., in October 1935, werd den radio-pastoor door jhr mr Ch. Ruys de Beerenbrouck de verzamelde jubileumgave voor den bouw van een nieuwe studio aan- Pastoor Perquin was officier in de orde van Oranje-Nassau. De plechtige uitvaart zal Maandag 8 Augustus om half elf in de St Dominicus- kerk aan de Spuistraat te Amsterdam plaats vinden. Des middags om half vijf wordt het| stof felijk overschot begraven op het kerkhof van het Dominicanerklooster Albertinum te Nijmegen. Hedenavond om acht uur zal de onder voorzitter van den K.R.O., de heer G. W. Kampschoer, een korte herdenkingsrede houden, waarna de twee naaste medewer kers van pastoor Perquin, pater dr J. Dito en de heer Paul Speet, een woord van na gedachtenis zullen uitspreken. Daarna spreekt de heer Paul de Waart een in memoriam pastoor Perquin uit, VAN RUTCHBAAN GEVALLEN HOEK VAN HOLLAND, 4 Aug. Heden middag was de zesjarige B. Bruinshoop, wonende te Rotterdam, op het terrein der Rotterdamsche Vacantieschool alhier aan het spelen op de rutchbaan toen hij het ongeluk had van een hoogte van ongeveer tien meter te vallen. Dr Knip verleende hem de eerste hulp en constateerde e hersenschudding, arm- en dijbeenbreuk. B. is per ziekenauto 'naar het St. Fran- ciscusziekenhuis vervoerd e'n daar opgeno men. De rutchbaan is terstond buiten wer king de heer Z. opgenomen. Dokter Dwars uit Hengelo verleende de eerste hulp; op diens advies is Z. naar het algemeen ziekenhuis to Zutfen overgebracht Het slachtoffer was nog niet in het bezit van een rijbewijs; hij zou gister zijn exainen MOTORRIJDER VERONGELUKT HARDERWIJK, 4 Aug. Vanavond reed een zeswielige vrachtauto op den rijks straatweg onder Hierden in de richting Nunspeet. Op het oogenblik, dat deze auto links af wilde gaan naar de garage Halfweg, wilde de 22-jarige motorrijder M. R. uit Nun speet, den wagen links passeei'en. Hij vloog tegen de auto op en was op slag dood. Zijn lijk is naar het Prins gesticht tc Harderwijk vervoerd. De politie onderzoekt de toedracht van het ongeluk. DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN Bij het onweder van hedennacht if Ouddorp de 40-jarige L. Pikaart door den bliksem getroffen. P. bevond zich in zijn woning nabij het electrisch schakelbord, juist op het moment dat het hemelvuur in de leiding sloeg. Hij was gehuwd en vader van twee kinderen. Tijdens hetzelfde noodweer werden bij landbouwer op Goeree drie paarden gedood. A. W. ROELOFS'SCHORTENINDUSTRIE GEMERï 'Hef befere genre schori 'Bij alle goedé rnanufadurepiaken Kleurecht Wasehecht VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit TWEE bla'deni Te Apeldoorn vergaderde de Chr< Geref. Bond van Jongelingsvereenigingen; De Geref. Zendingsbond hield te» Rijsenburg een landdag. Voor de boerderijen van het Staats* domein Zwolle bestaat veel liefhebberij. - Te Haarlem heeft een felle brand ge* woed. Door de Karimata is thans een vïerdé kanon naar boven gehaald, doch geen goud. Tokio doet voorstellen tot vreedzame! bijlegging van het Tsjang Koe Feng-con* flict Chineezen vallen het vliegveld yam Anking aan. De Londensche vluchtelingen-conferen* tie tot het najaar verdaagd. I Basal tinetegels ln alle kleuren. TROTTOIRBANDEN enz. N.V. HOLLANDSCHE BASALTINE TEGELFABRIEK ROTTERDAM 9ol*n «rr-Bror Ploal*»»flc»n D«\"«n KozanmS I n Uzfeenshveb'«»^K telreBM HET PRINSELIJK PAAR Naar gemeld wordt, zal het Prinselijk Paar a.s. Zaterdag vaq_de vacantiereis op Soestdijk terugkeeren. Vierde Lutine-kanon opgebaggerd Nog steeds schelpen en zand Gistermorgen bracht de nachtploeg Van 'de „Karimata" geen belangrijk nieuws, want slechts zand en schelpen vielen door da enonne roteerende zeef, waarin 't goud ver* waoht wordt. En de welwillende gouddel vers keerden huiswaarts. In de verte tus- schen zon en water ligt de molen, waarop het werk voortgang vindt, tot het groote: moment, dat zal worden aangekondigd door, het hijschen van de Nederlandsche drie kleur. Overigens zouden wij dit vreugde- teeken nu toch niet kunnen ontdekken, om dat warmtenevels de omtrekken van de „Karimata" onduidelijk maken. Gistermiddag kregen wij een schok, toen! de „Brandaris" plotseling 't rood-wit-blauw; in tqp voerde. Maar dat de vlag niet altijd! goud beteekent. bleek, toen men ons uitleg de, dat de „Brandaris" vlagt, wanneer een schip of een vliegtuig van de Kon. Neder! Marine Terschelling passeert. Ook gisteren kreeg de „Karimata" bezoek en wel van het bestuur van de Vereeniging voor handel, scheepvaart en nijverheid te Harlingen. De heeren stapten van de Har- lingerboot op de „Stortemelk" over, welka trouw de verbinding met den baggermolen onderhoudt. Op de goede diepte Nader vernemen we: Nadat de „Kari mata" de zandinstortimg in den nacht van Zondag op Maandag buitengewoon snel had verwerkt, werkte men gedurende de laat ste 24 uur wederom op de plaats, waar het goud vermoed wordt Een zeer verblijdend teeken is, dat in den afgeloopen nacht wederom een kanon van de „Lutine", het vierde in successie, in de zeef viel, want hieruit blijkt dat de Kari mata het wrak zelf opnieuw heeft bereikt en op de goede diepte baggert Inmiddels is een geringe hoeveelheid zand voor in de baggergeul gegleden en de molen moest tegen den morgen iets achteruit gaan om dit zand te verwerken, hetgeen zonder twijfel weinig tijd in beslag zal nemen. VALKENBURG (L.) Hotel Franssen Bondshotel A.N.W.B.— K.N.A.O. 80 kamers, koud en warm stroom end water. Lift Centrale verwarming. Eigen garage gratie. Penslonprijs 3^0 tot l*-*

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1