UIT BRAZILIË VAN KRANTENJONGEN TOT UITVINDER WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1938 r EERSTE BLAD PAG. a Bombardement van Tsjang Koe Feng Japanners slaan nieuwen aanval af Volgens de persafdeejing van het Japan sche Koreaansche leger hetoiben in formatie [vliegende Russische legervliegtuigen gister middag de Koreaansche grens geschonden op een punt aan den rechteroever vajn de rivier Toornen. De Russische toestellen wierpen bommen op het dorp Kojo in Noord- Korea. In hetzelfde communiqué wordt er verder melding van gemaakt, dat tot gistermiddag zes uur drie Japansche officieren en 27 sol daten zijn gedood vaai af het hegin der moeilijkheden, terwijl 67 Japansche solda ten gewond worden. Aan Russisch zijde werden ongeveer 250 Sovjet-officieren en soldaten gedood of ge wond. Zeventig lijken der Russen hieven achter op het slagveld. De Japanners maakten ziah meester van elf tanks en vijf andere Russische tanks werden ernstig beschadigd door de Japan ners tijdens de gevechten op 1. en 2 Aug. Het hoofdkwartier van het leger in Korea heeft, naar Havas uit Seoel meldt, medege deeld, dat een bataljon van het roode leger een aanval heeft gedaan op Tsjang Koe Feng. Het bataljon werd voorafgegaan door inegen veöhtwagens. De aanval werd afge slagen en de Russen lieten drie veöhtwagens achter. Alvorens de infanterie met de veclit- wagens aanviel, hadden twaalf bommen werpers de Japansche stellingen onder vuur genomen. De vliegtuigen bombardeerden niet alleen Tsjang oe Feng, doch ook Sja Sau Ping. Het Japansche hoofdkwartier heeft ten slotte verklaard, dat de Japannrs hun ge duld bewaren ten aanzien van deze nieuwe uitoaging. Een officieel bericht uit Tokio meldt, dat de Sovjet-Russische troepen bij het vallen van den nacht een aanval hebben ingezet in het gebied van de omstreden heuvels van Tsjang Koe Feng en Sja Sau Ping. Naar Havas meldt, is de door de Russen •bij het invallen van de duisternis ingezette aanval bij Tsjang Koe Feng door de Japan sche troepen afgeslagen. Japansche luchtmacht waarschuwt Gisterochtend is een aantal Japansche vliegtuigen gevlogen langs de oostelijke grens van Mandsjoekwo, o.a. over Tsjan Koe Feng. Zij passeerden de grens evenwel niet Volgens het Japansahe ministerie van oor log kan' men spreken van een „waarschu wing". De Russen reageerden evenwel niet De Japansch-Chineesche oorlog Chineezen geven Soesoeng prijs Japanners versterken hun bewapening Naar het Chineesche telelgraafagenf- schap meldt, hebben de Chineezen Soe soeng, tegenover Hoekau, op 40 K.M. ten Zuid-Westen van Taihoe, prijs gegeven. Sinds Zondag j.l. doen de Chineezen tegenaanvallen op de Japansche stel lingen te Tsiensjan, ruim 80 KM. ten noord-oosten van Soesoeng. Bij den slag van Zondag zouden ruim duizend Ja panners gedood zijn. Intusschen wor den uitgebreide Japansche versterkin gen naar het Jang Tse-front gezonden. Honderd Japansche kanonneerbooten en driehonderd stoombarkassen opereeren thans op de Jang Tse. Dertig Japansche oorlogsschepen zijn Woehoe gepasseerd, stroomopwaarts varende, in den loop der laatste dagen. Twintig waren vol bezet met troepen. Een Japansch vliegtuigmoederschip is onderweg naar de Hang Isjaubaai. Het heeft 44 jachtvliegtuigen en 25 bombarde mentstoestellen aan boord. Zes Japansche torpedoboot jagers voeren groote aantallen Japansche troepen naar de streek Sjanghai- Ha ng Tsjau. Intusschen zijn, naar schatting, 20.000 man Japansche troepen uit Noord-China Tientsin de laatste vier dagen gepasseerd op weg naar Mandsjoekwo. Het grootste deel dezer troepen is terugge trokken uit het zuiden der pro vincie Sjans i, het Westelijke front in China. In moeilijk bergterrein, tusschen de spoor lijn Kioe Kiang—Nan Tsjang en het Po- Jangmeer, staan de Japansche troepen, die door do Chineezen geraamd worden op twee divisies, op ongeveer SO K.M. ten Noorden van Nan Tsjang, teiwijl de Chineesche troe pen in Westelijke richting wijken. Tevens rukken sterke Japansche troepen- afdeelingen aan den Noordelijken oever van do Jang tse, ten Noorden van Kioe Kiang en ten Westen van Soesoeng aan de grens van 'AnhweiHoejei, op naar Loeng Ping aan de Jang Tse, ten einde de Chineesche stel lingen op den Zuidelijken oever in den rug te bedreigen. Beide acties zijn door de Japanners met 'talrijke luchtaanvallen voorbereid, zoodat in Nan Tsjang gisteren ononderbroken alarm heerschte, terwijl boven Loeng Ping ver scheidene luchtgevechten geleverd zijn. Chineesche dagbladen melden, dat de dijken van de Jang Tse aan den Noorde lijken oever, in de nabijheid van Loeng Ping zijn doorgebroken, waardoor groote terrei nen van het door de Japanners bedreigde gebied, snel onder water gezet zijn. Nog hoop voor de „Hawaii Clipper" Do plaatselijke militaire autoriteiten van Manilla hebben oorlogsbodems en 'bombar dementsvliegtuigen aangewezen, welke moe ten zoeken naar den sedert vijf dagen ver misten „Hawaii Clipper'. Hot, gebied, dat doorzocht moet worden, is uitgebreid, aangezien men veronderstelt, dat, na de laatste berichten van de vlieg boot. 7.ij sterk uit den koers is gedreven. Aangezien geen wrakstuikken zijn gevon den, hoopt men, dat de vliegboot nog drij vende is, of een van de duizenden kleine eilandjes, welke hier verspreid liggen, (heeft toereikt* PRAAG EN HET NATIONALI TEITEN-VRAAGSTUK Hodza dringt op spoed aan De Tsjechoslowaaksche minister-presi dent Hodza heeft aan de technische en politieke comité's van zijn kabinet op dracht gegcfen, de minderheidswerkzaam heden te voltooien vóór de aankomst van Runciman. Hodza is gereed om met de onderhande lingen met de Henleinisten een aanvang te maken. Later zullen verschillende mi nisters met Henleindeskundigen conferee- De partij van H1 i n k a heef tde voltooi ing van 't ontwerp van een memorandum aangekondigd, dat Runciman overhandigd zal worden. Hetzelfde zal de Hongaarsche oppositiepartij doen. De Amerikaansche gezant in Duitschland W i ls o n, zal a.s. Donderdag met den Ame- rikaanschen gezant te Praag, Wilbur C a r r, confereeren, op den dag dus, die op de aankomst van Runciman volgt. Zij zul len spreken over de Duitsche en Tsjechi sche opvatingen van het minderheidspro bleem. Ofschoon Runciman geweigerd heeft, iets naders "mede te deelen omtrent den duur van zijn reis naar Tsjecho Slowakije, heeft een zijner vrienden, die op het per ron afscheid van hem nam, volgens Havas aan de pers verklaard, dat de staatsman allo voorbereidingen heeft getroffen voor een landurig verblijf. Het huis van afgevaardigden Het Tsjechoslowaaksche huis van afge vaardigden, dat gisteren twintig minuten bijeen is geweest voor het afwerken van een weinig belangrijke agenda, zal naar ver moed wordt eerst op 24 Augustus opnieuw vergaderen. De datum zal echter van de ontwikkeling der binnenlanasche politieke aangelegenheden afhangen. Kinderen, die in het Poolsohe dorp Wola Skapska, bij Waischau, aan (het spelen waren, vonden een bewusteloozen man in een buiten gebruik gestelden kelder liggen. De politie ontdekte, dat de man een boer was, Stefanski geheeten, die versuft was en die drie maanden geleden in den kelder was opgesloten door een buurman, met wien hij een twist had gehad. Sindsdien had zijn „gevangenbewaarder" hem op water en brood doen leven en herhaaldelijk afgeran seld. Eén van Stefanski's beenen was door het slaan gebroken en moest worden afgezet. De Spaansche Burgeroorlog Mislukte aanval op Ebro-monding Gistel-morgen hebben vijf drie-motorige Junker-vliegtuigcn zestig bommen op Barce lona geworpen; de schade is aanzienlijk. Uit Saragossa wordt gemeld, dat de repu- blikeinsche troepen heftige aanvallen heb ben gedaan op de vijandelijke linies aan de monding van de Ebro. De nationalisten verdedigden zich krachtig en brachten aan de republikeinen zware verliezen toe. Uit Gibraltar wordt geseind, dat de krui sers „Canarias" en „Almirante Cervera", welke zich in handen der nationalisten be vinden, Zondag door vliegtuigen ter hoogte van Cartbagena zijn gebombardeerd. De Britsche vloot-autoriteiten bevestigen noch ontikennen dit bericht. Anti-Joodsche maatregelen in Italië De correspondent te Rome van het na- tionaal-socialistischo orgaan „Rote Erde'' meldt, dat Italië binnenkort 60.000 uit Oos tenrijk en Duitschland afkomstige Joden zal uitwijzen. Hetzelfde blad meldt, dat Joodsche studenten voortaan volledig zul len worden uitgesloten van de faculteiten der medicijnen. Nazi-ongeregeldheden te Zürich Verboden betooging uiteengejaagd Te Zürich hebben gisteren de zoogenaam de frontisten, leden van een nationaal- socialistische beweging, een vergadering gehouden, waarin de leider, de afgevaardig de T o b 1 e r, een opruiende toespraak tot zijn aanhangers heeft gericht. Later op den avond werd een betooging met fakkellicht georganiseerd; daar de politie zulks had verboden zag zij zich genoodzaakt de deel nemers met de blanke wapenen uiteen te drijven. Een dertigtal personen werd daar bij gearresteerd. Men heeft op de betoogers documenten gevonden, waaruit bijzonder heden blijken over do organisatie van het nationale front, o.a. lidmaatschapsboekjes, waarin het district, de groep en de cel ver meld waren, waartoe de houder behoorde, alsmede kaarten met gegevens omtrent den staat van dienst, waarop aanteekeningen stonden betreffende de individueels deelne ming aan de agitatie der frontisten. NIEUWE WEG PORT SAID—SUEZ De Suez-Kanaalmaatsoha.ppij te Cairo heeft erin toegestemd, een bedrag van 300.000 Egyptische ponden bij te dragen In de kos ten van den aanleg va.n een nieuwen mili tairen weg van Port Said naar Suez, waar van de totale kosten worden geraamd op 445.000 Egyptische ponden Skeletten gevonden in Australische woestijn Overblijfselen van een Duitsche expeditie? SYDNEY, 3 Augustus. Uit Adelaide wordt gemeld, dat gisteren in het parle ment van Zuid-Australia is medegedeeld, dat in de Simpsonwocstijn, ten noordwes ten van Mount Dare Station, de skeletten van acht blanken zijn- gevonden. Men ver onderstelt, dat dit het stoffelijk overschot is van de leden van de expeditie L e i c h- hardt, welke ongeveer negentig jaren ge leden is verdwenen. In Maart 1846 is dc Duitsche ontdekkingsreiziger Leich- hardt vertrokken voor een tocht van Queensland, dwars door Australië naar Perth, doch de expeditie is spoorloos ver dwenen. Men veronderstelde, dat de le den door inboorlingen waren vermoord. Maandag is de Duitsche vliegboot „Nord- win'd' vertrokken van Port Washington, in den staat New-York, voor het maken van een vlucht om de wereld. Het toestel is inmiddels te Horta, op de Azoren, geland. Volgens sommige berichten het daarbij met een jacht in botsing ge komen en zou de neus van een der vleu gels ernstig zijn beschadigd. GEMENGD NIEUWS AUTO TEGEN BOOM GEREDEN UBBENA. 3 Aug. Vanochtend is op den Rijksstraatweg Assen-Groningen een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Een personen-auto •aarin vijf dames zaten, passeerde het dorp Ubbena, waar de weg is opgebroken. Op het midden van den weg lag een hoop steenen, waarin een roode vlag als waarschuwings- teeken was gestoken. De chauffeur bemerk te dit te laat en gooide het stuur om, waar door de wagen tegen een langs den weg staanden boom vloog. Een der inzittenden, Mevrouw Schut, uit Winsum, bekwam een lichte hersenschud ding en inwendige kneuzingen; de andere inzittenden liepen snijwonden op. Een dok ter, die spoedig ter plaatse was achtte over brenging van Mevrouw Schut, en het veer tienjarige meisje Trijntje Kerkstra uit Ezinge naar het ziekenhuis te Groningen noodzakelijk. De overigen werden ter plaat se verbonden en konden hun weg vervol gen. DE BIJENWOLF Te Buggenum (L.) werd op verschil lende plaatsen de bijenwolf gevonden, die er ware slachting aanricht onder de bijen. Niet alleen de imkers, doch ook de talrijke fruittelers zijn hierdoor in hun bedrijf ge dupeerd. Niet voor iedereen (Particuliere correspondentie) De nieuwe Braziliaansche Immigratie- wet, door President Vargas uitgevaardigd bij decreet van 4 Mei 1938, beteekent eener- zijds ongetwijfeld een aanmoediging en vergemakkelijking; van de emigratie naar het schoone Brazilië, dat nog zooveel on ontgonnen rijkdommen op en in zijn bodera bergt en aan met voorzichtigheid aange wende buitenlandsche energie zulke aan lokkelijke mogelijkheden biedt, maar bevat anderzijds een aantal bepalingen, welke in staat zijn om van emigratie en vooral van groepsemigratie, van kolonisatie, af te schrikken. Tegen al te veel vrees durven we echter met een gerust hart waarschuwen. Ver scheidene bepalingen zijn inderdaad bar en maken den indruk haar ontstaan te danken te hebben aan een op de spits ge dreven nationaliteitsgevoel of een te groote beduchtheid voor vreemde invloeden. Die indruk zou evenwel een verkeerde zijn. De Braziliaansche Regeering is volledig over tuigd van de groote beteekenis en de nood- zakelijkheidswaarde van de medewerking van buitenlanders aan de ontwikkeling der welvaartsbronnen Aan haar rijke maar zeer uitgestrekte en dun bevolkte lan'l. President Dr Getulio Vargas noemde op een persconferentie zijn land een immigra tieland. Maar de medewerking van het vreemde element, zoo verlangt Brazilië, moet medewerking, samenwerking met de Brazilianen en het Braziliaansch nationale verband blijven en mag geen inmenging worden in Braziliaansche aangelegenhe den, geen gelegenheid worden voor een op treden en ageeren tegen de Braziliaansche instellingen op politiek en maatschappe lijk terrein, niet ontaarden in het misbrui ken der Braziliaansche gastvrijheid voor propaganda voor en het doordringen van ideeën en ideologieën, welke de Braziliaan sche Regeering voor haar land en haar volk ongeschikt en gevaarlijk en derhalve ongewenscht acht. Door de uitvaardiging der nieuwe Immigratiewet heeft de Regee ring zich de middelen verschaft om te be reiken wat 7.ij gewenscht acht, te voorko men en te bestrijden wat zij niet wil dul den. En daar zij van krachtig en doeltref fend optreden houdt, zijn de gekozen wa penen van groote, angstaanjagende scherp te geworden. Dit beteekent echter niet, dat iedereen zich vrees behoeft te laten aanjagen. Be ducht voor treffen mogen zijn zij, die be- hooren tot de ongewenschte elementen, die aanhangers zijn van niet gedulde stre vingen. Maar buitenlanders, nationalitei ten die bereid zijn om met de Brazilianen samen te werken op de wijze en onder de verhoudingen, welke de Braziliaansche Re gcering wenscht, en die als zoodanig door de overheid zijn gekend en erkend, mogen ongetwijfeld rekenen op de welwillendheid en de tegemoetkomendheid der Regeering van dit land. Hun zal, in verband met een soepele toepassing der wet, ongetwijfeld toegestaan blijven hun eigen nationaal ka rakter te bewaren, voorzoover dat niet nin- derliik botst tegen de Braziliaansche sa menleving, hun oude vaderland te blijven eeren en liefhebben naast het nieuwe va derland; mits ze maar, als tot 'dusverre, geen eigen politiek voeren en bereid zijn zich tc schikken in de Braziliaansche in stellingen. De practijk der toepassing van do Avet van 4 Mei 1938 Avijst er reeds op, dat de Regeering niet handelt zonder aan zien des persoons, dat zij haar Avapenen niet richt tegen vreemdelingengroepen, die haar Avehvillendc bejegening hebben ver diend. Er zijn kolonies van buitenlanders Avien te kennen is gegeven, dat zij zich vooralsnog niet bezorgd behoeven te ma-' ken in verband met de omstandigheden, dat haar samenstelling en haar scholen bijvoorbeeld niet ten volle voldoen om de wettelijke voorschriften. Doch er zijn Avel Duitsche scholen ge sloten en Duitsche kranten verboden. Wat den indruk versterkt, dat de nieuAve wette lijke bepalingen misschien dan Avel niet opzettelijk gericht zijn tegen de Duit- schers, die tegemvoordig in Brazilië gqen personae gratae zijn en Avaarvan er den laat- sten tijd zeer velen het land verlaten, maar dan toch beschouwd Avorden als wapenen, Avelke, indien geAArenscht, bijzonder goed tegen ongeAvenschte Duitschers en onge wilde Duitsche invloeden en strevingen gebruikt kunnen worden. Van die wapenen bevat de wet een ruim voorzien arsenaal. We hebben hierbij niet zoozeer het oog op de bepaling, dat het binnenkomen in Brazilië verboden is aan personen, Avier ge drag klaarblijkelijk strijdig is met de open bare orde, de nationale veiligheid of de bestaande staatsinrichtingen. Daardoor Avorden voornamelijk bepaald oproerige en revolutionaire elementen bedreigd en ge- Aveerd. Maar het artikel, Avaarbij de Re geering der Vereenigde Staten van Brazi lië zich het recht voorbehoudt op grond van ovenvegingen van economisclien en socialen aard het binnenkomen te beper ken of op te heffen van personen, die tot bepaalde rassen behooren of van een be paalde afstamming zijn, zal Avel op de eerste plaats een gevaar voor de Joden be- teekenen, maar lijkt toch ook allerminst van gevaar ontbloot voor nationaliteiten, die haar karakter en voortreffelijkheid uit sluitend afleiden van ras en afstamming. Verder zijn het voornamelijk de Duit schers, die reden hebben tot beduchtheid in verband met de regeling der immigra tiequoten. Zeer veel landen zullen er wat betreft hun aandeel in de emigratie naar Brazilië op vooruitgaan door de bepaling, dat de Raad voor Immigratie en Kolonisa tie het quote tot drieduizend personen kan verhoogen, indien de berekening naar den primairen regel dat aantal niet doet berei ken. Voor zeer veel landen beteekent im mers twee percent van het getal hunner emigranten naar Brazilië, die zich in het tijdvak van 1 Januari 1884 tot 31 December .1933 blijvend in dit land vestigden, een getal, dat minder is dan het quote van drie duizend, dat kan vrorden toegestaan In Brazilië AA'onen echter zoo veel Duitschers, dat voor Duitschland een verhooging tot drieduizend geen beteekenis zou hebben; gesteld dan al dat de verhoo ging zou worden toegestaan. En alweer zijn het de Duitschers, die vele zuiver Duitsche kolonies A'ormden, welke het meeste last kunnen hebben van de bepalingen betreffende groepsemigratie, het vormen van koloniale nederzettingen en centra. Bepalingen, die erop gericht zijn een overheerschende positie van een bepaalde nationaliteit in kolonies te be letten. Het is zonder meer verboden kolo nies te vormen van buitenlanders, die tot slechts één nationaliteit behooren. De aan wezigheid van een behoorlijke Braziliaan sche kern in de kolonies Avordt geAvaar- borgd door het voorschrift, dat in iedere kolonie ten minste dertig percent der be- Avoners Brazilianen moeten zijn. En tegen een overheerschende positie van een af andere nationaliteit Avaakt verder de be paling. dat in een kolonie niet meer dan een vierde der imvoners van eenzelfde nationaliteit mag zijn. Van ver strekkende beteekenis is de in haar Avijde algemeenheid zeer speciale toe passingen mogelijk makende opdracht aan den Raad voor Immigratie en Kolonisatie om te verhinderen, dat grond Avordt A-er- kocht of verpacht aan buitenlanders van een nationaliteit, „Avelker getalsovcrwicht of concentratie in kernen, centrales of ko lonies, in Avording of in ontAvikkeling, een bedreiging vormt van de nationale of de maatschappelijke instellingen van het Bra ziliaansche volk". Bijzonder goed bruikbaar tegen al te zui ver eigen-nationaal, Braziliaansch-vreemd optreden zijn ook de voorschriften inzake het onderwijs aan koloniescholen. Allo officieele en particuliere scholen in kolo-* nies of koloniale centra moeten steeds door geboren Brazilianen geleid AA'orden; het ondenvijs in alle vakken moet in het Bra ziliaansch worden gegeven; de schoolboe ken moeten in de Brazijjaansche taal zijn geschreven; ondenvijs in de Braziliaansche geschiedenis en in de aardrijkskunde van het land is verplicht; op scholen voor vol- Avassen buitenlanders moet ondenvijs in de politieke instellingen van Brazilië AA'or den gegeven; en van de tegemoetkomend heid der bepaling, dat het onderwijs in een levende vreemde taal in die taal zelf mag worden gegeven, Avordt heel wat afgedaan door het verbod om op de scholen aan minderjarigen tot veertien jaar een vreem de taal te onderwijzen. Ten slotte zijn er nog de drukpersbepa lingen, die in de ImmigratieAvct zijn op genomen en Avaarbij het uitgeven op Bra ziliaansch gebied van boeken, tijdschriften en dagbladen in een vreemde taal zonder toestemming van den Raad van Immigra tie en Kolonisatie en hot verspreiden van boeken, vlugschriften, tijdschriften, dag bladen en strooibiljetten in een vreemde taal zonder vergunning van den Minister van Justitie verboden Avordt. Nog eens: daar is veel bij AA'at de angst om het hart zou doen slaan, als Ave niet mochten aannemen, dat de Braziliaanscho Regeering de A'Olle gestrengheid der wet reserveert voor nationaliteiten, groepen, of personen, op Avier medeAverking aan den opbloei van het land zij geen prijs stelt, omdat zij hun denkbeelden, hun propa ganda, hun actie, als onvereenigbaar met het streven van Brazilië om zich zelf te zijn, niet kan toelaten. VIJF MANNEN DOOLDEN ROND OP OPEN ZEE Ruim veertien dagen zonder eten of drinken Na drie-en-dertig dagen weer veilig thuis Vijf inheemsche bamboe-handelaars uit West-Java hebben een hachelijk aA'ontuur beleefd. Op den 26sten Juni brachten zij, van de monding van Tjiasem pijn. 1600 stuks bamboe ln vlotten van 150 A 160 stuks, in totaal dus tien vlotten, naar Tjilamaja, om Diamanten huwelijksfeest DRACHTEN, 3 Aug. Heden herdenken Egbert Boelens en Alberdina Haak, Afblij vende in het Tehuis voor Ouden van Dagen alhier, den dag Avaarop zij zestig jaar ge leden in het huwelijk traden. DOCTDELIJKE VAL De 18-jarige J. Groenenberg te H a r- dinx veld kwam zoodanig van een ge laden hooiwagen te valfen, dat hij naar het ziekengasthuis te Gorinchem moest worden vervoerd. Operatief ingrijpen kon niet ver hoeden dat de jongeman aan de gevolgen is overleden NIJMEGEN, 3 Aug. De 25-jarige leidekker] K, die een reparatie verrichtte op het dak'1 van de Rosastichting te Neerbosoh, is uit* gegleden en van groote hoogte op den grond! gevallen. De man werd dood opgenomen. ze aan den man te brengen en als ge- 1 Avoonlijk voeren zij langs het strand. Op Maandag 27 Juni Averd de heele vlottenvloot bij de*monding van Tjia sem overvallen door een geAveldigen storm, welke hen verder de zee in dreef. Daags daarna waren ze Aveder in staat het strand te benaderen, waarop zij echter voor den tAveedcn, derden en zelfs vierden keer weder door den storm teruggedreven Averden, zoodat zij plotseling ver van het strand ver wijderd waren. Zij kAvamcn zelfs zoo ver, dat zij het niet meer konden on derscheiden. De vlotten AA'erden intus schen door de A\roeste zee uit elkander geslagen en gingen verloren. Er bleef nog één vlot over van pl.m. 150 stuks bamboe, Avaarop het vijftal zich be vond. Zij hadden totaal niets bij zich, geen eten en geen drinkwater. Wel Avaren zij voor de reis A-an Tjiasem naar Tjilamaja. die geAvoonlijk sleohts twee dagen duurt, in het bezit van mondA'Oorraad. Pagaaien Avas niet mogelijk. Het vlot werd direct een speelbal der Avoeste galven. Zij merkten, dat zij hoe langer hoe A'erder van het strand geraakten en dat zij, naar den stand der zon en maan te oordeelen, steeds in noordelijker riohting afdreven. Om hen heen zagen zij niets anders dan Avoeste gol ven. De Auirige hoop, dat zij een boot of iets dergelijks zouden ont\Araren, die redding kon brengen, bleek ijdel. Dagen gingen voorbij zonder eten of drinken, alleen als het regende konden de ongelukkigen met hun geopende monden het hemelwater op vangen. Na ongeveer zeventien dagen rond gedobberd te hebben zagen zij einde- lijk, heel Avazig, land, dooh het was nog heel ver. Langzaam doch zeker hlies de zeewind het vlot naar het land toe. Twee dagen gingen weer voorbij, voordat zij eindelijk vasten grond onder hun voeten haddien, doch zij hadden geen flauAV idee Avaar zij zich bevonden. Het oertoosch, dat voor hen stond, Averd betreden om voedsel te zoeken, tegelijk met de hoop om men- sohen te ontmoeten; eA'enAvel vruchte loos. Zij konden slechts bladeren eten en hier en daar vruohten van nipah- palmen. Vier lange dagen gingen zij het bosch in, doch vonden geen kampong of ladang. Toen erd besloten om terug te keeren naar het strand, vanwaar zij in noordelijke richting erder liepen. Na zes dagen langs het strand geloopen te hebben, zagen zij eindelijk een manspersoon, een hengelaar. Zij stormden op den visscher toe en smeekten hem om hulp en oom eten. Gelukkig konden zij, met Avat Maleisch, zichzelf A-erstaantoaar maken. De visscher bracht hen eerst naar huis en onthaalde hen op eterijen, daarop bracht hij hen naar den kepala (hoofd) van zijn kampqng. Het kamponghoofd hield de gasten een paar dagen aan om hen op adem te laten komen, daarop bracht hij hen met de prauw naar de hoofdplaats Menggala, Avaar hij hen aan het bestuur overleverde. De reis langs de rivier duurde zes dagen. Den 26sten Juli lcwamen de bamboe-hande laars'onder geleide van de veldpolitie van Menggala te Telokbetong aan, vamA'aar zij nog denzelfden middag door de zorg van de politie aan boord van de K.P.M.-boot Aver- den gezet om verder naar hun plaats van afkomst terug te keeren. Avaar zij den vol genden middag zouden arriveeren, na drie-en.-de rtig dagen afAvezig te zijn gefeest. DE „KARIMATA" ZWOEGT NOG TEVERGEEFS Slechts zand en schelpen komen boven WEST-TERSCHELLING, 2 Aug. DriS meeuAven zweven hoog boven de „Karima- ta", zeilend op de Avindvlagen, die vandaag feller zijn opgestoken over de vlakten van het gouddelverseiland. Zij hangen daar in' volkomen rust, maar zien neer op de drie mannen beneden hen, Avier oogen onafge broken speuren in de gapende draaiende piepende zeefgoot, waaruit het goud ten slotte te voorschijn moet komen. Drie ge robberde schildAvachten, die de schat moe- ten aanwijzen, wanneer dc zee haar aandeel heeft willen prijsgeven. Maar de zee is koppig en weigert voorals nog af te staan. AA'at zij 140 jaar lang wlsti te 'bewaren. Zij neemt den handschoen op, j AA'elke de „Karimata" haar tAA'ee maanden' j geleden toeAvierp: een ijzeren handschoen overigens, Avaarin de ,,Lutine"-brokstukken langzamerhand fijngeknepen Avorden. De Avind van vandaag bracht geen wol ken en over het thans beroemd geworden eiland straalde de Zomersche zon ten ple- ziere van honderden A'acantiegangers eiï eendaags-nieuwsgierigen, die hun belang stelling voor het machtige werk van deze goudfabriek naar Avij hopen tenminste daadAverkelijk willen toonen. Vandaag bracht de „Stortemelk 2" den' heer Houwert, een der directeuren van de Gemeenschappelijke Mijnbonwmaat- schappij „Billiton" in gezelschap van o.a. Admiraal b. d, J. C. F. Hooykans naar den' molen. Het zou een vriendelijke geste van de „Lutine" geweest zijn, Avanneer er nu iets van goud naar boven zou komen. Der halve namen wij eveneens op de „Storte melk" plaats, omdat men tenslotte nooit kan weten Wel werkt de „Karimata" op voJle kracht, wel dreunt het gevaarte in alle stalen ge deelten, doch ook nu, geen goud', zeflfs geen hout of spijkers, slechts zand eh scholpen. Het opbaggeren van schelpen is overigens Avel een goed teeken. De heer Bol legde ons uit hoe de molen doende is het verschui vende zand te Aderwerken. De schelpen dui den aan, dat men door de zandmassa heen raakt, dan volgt de zachte en harde klei en daarin ligt het begeerde. De „Karimata" zwoegt gravend verder en spuit duizenden kubieke meters grond uit. Tot nu toe AA'erd naar schatting 250.000 ku bieke meter A'erwerkt tot een nieuAv eiland, dat bij eb droog ligt Het is mogelijk, dat vannacht de kleilaag bereikt wordt en van dit oogenblik af zal de „Karimata" weer iets dichter naar het doel toeschuiven. De vriendelijke geste bleef derhalve uit en toen de „Stortemelk" snel naar Terschelling voer om de dagploeg de verdiende rost te geven, knerste de molen verder in een oor- verdoovende krachtsmanifestatie. De wind ging* liggen en de avond viel over Terschelling en over alles: gouddel vers, wier droomen morgen realiteit kunnen' wondenof overmorgenWij weten het niet, maar hopen op de verrichtingen, waartoe de „Karimata" in staat is. Weer boven het wrak In den afgeloopen' nacht heeft de „Kari mata" de zand- en schclpenmassa, welko verschoven was, geheel verwerkt. Langza merhand kon de baggerdiepte vergroot Avor- AA-ant gisteren Averkte de molen op negentien meter en tegen tAvaalf uur Aran- nacht boorden de emmers zich op 21 y2 M. door de klei. Op dat oogenltolik is de ..Kari mata" ook drie meter vooruit gegaan en het resultaat, was, dat na tAA'aalf uur Aveder- wrakhout van de „Lutine" naar boven kAA'am. Het spreekt vanzelf, dat hierdoor de spanning stijgt; het zeer geringe opont houd, ontstaan door de (landverschuiving, is nu achter den rug. Tekst en illustratie van H. KANNEGIETER 151 Langzamerhand Averd de oude werk plaats Aveer te klein. Hij zag uit naar een toeter en groter huis. Op geld be hoefde hij niet te kijken. Door de verbe tering van de telefoon had hij zoveel geld verdiend, dat hij zich zeven nitu- Ave werkplaatsen liet bou\A'en. En als Edison die gebouAven zo eens aanzag, moest hij toch vaak denken aan het ■huisje, Avaar hij geboren was, waar hij zoveel kattekAyaad had uitgehaald met zijn vrienden, zodat zijn yader soms geen raad met hem wist, 152 Al die gebouAVen waren prachtig inge richt en juist zoals Edison het hebben Avilde. Hier in deze getoouAven Averden natuurlijk heel Avat uitvindingen ge daan en hier kon hij dan met zijn man nen zo hard Averken als men maar AAilde. Wat jullie misschien Avel vreemd zullen vinden is, dat de grote uitvinder ook nog wel eens tijd had voor wat an ders. Bekijk het plaatje maar eens. Daar zit hij orgel te spelen. Dit stond in zijn grote Averkkamer. In een vrij kwar tier speelde hij hier graag op. 153 Edison's vader Avas een oude. eerbied waardige grijsaard geworden. Hij kwam vaak zijn beroemden zoon opzoeken, waarop hij erg trots geworden Avas. Maar er was nog iemand, die onzen uit vinder vaak kwam bezoeken. Wij zullen hem ook nog Avel kennen. Het was do man, die den jongen Edison het eerste les had gegeven in de geheimen van de telegrafie. Het was de vroegero sta tionschef, wions zoontje gered was van de treinrails door den nu zo beroemden,' man.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2