rtllQ» DEELZENBER SCHUDT UW LEVER WAKKER Tafelwater uit den Nederl. bodem VAN KRANTENJONGEN TOT UITVINDER DINSDAG a AUGUSTUS 1938 EERSTE BEAD PAG. a De Japansch- Chineesche oorlog Japanners opereeren tegen Soesoeng De Japansche strijdkrachten, die in het Zuid-Westen van de provincie Anhwei opereeren, hebben een algemeen offensief geopend tegen de op de grens van Anhwei en Hoepoei gelegen stad Soesoeng, alsmede tegen Hwangmei, in het Zuid-Westen der provincie Hoepei, aldus meldt een bericht uit Anking. Volgens hetzelfde bericht hebben de Ja panners bezit genomen van een tweetal plaatsjes, op slechts 8 K.M. van de grens tusschen Anhwei en Hoepei gelegen. De rechtervleugel van de Japansche strijdmacht, die d£n opmarscli naar Hwangmei is begonnen, heeft Tsjieh Hling veroverd, dat gelegen is aan de Zuidzijde van het Tapiehgebergte tusschen Anhwei en Hoepei. Dezelfde colonne bezette daarop lvoekiakiao, ongeveer 10 K.M. ten Noord- Oosten van Hwangmei. De linkervleugel, die naar Soesoeng op rukt onder dekking van de luchtmacht, heeft Yoet Sja Ling, ongeveer tien kilo meter ten Noorden van Soesoeng, bereikt China's oorlogsslachtoffers Dr Arthur J. Allen, die sedert vele ja ren missie-werk verricht in midden-Cliina en zich thans in het bijzonder bezig houdt met hulpverleening aan gewonde militai ren, heeft volgens een mededeeling van het Chineesche persbureau, verklaard, dat de Chineezen in minder dan een jaar meer dan de helft van het aantal dooden en ge wonden, dat het geheele Britsche rijk ge durende de vier jaren van den wereldoor log heeft verloren en dat op 3.089.757 wordt geschat, betreuren. Volgens dr Allen was de wereldoorlog een strijd van staal tegen staal, doch China is weinig meer dan een muur van menschen, welke tegenstand moet bieden aan de meest modei'ne wapenen, die wor den bediend door manschappen, die lang durig zijn geoefend. De bouw der Duitsche grensversterkingen De correspondent van de „Times" te Ber lijn bericht zijn blad, dat ten aanzien van de versterkingen in het Rijnland in Berlijn het gerucht gaat, dat 200.000 man hieraan tewerk zijn gesteld. Men zegt, dat het werk in het bouwbedrijf geheel is gestaakt, om dat de ondernemers geen werklui kunnen krijgen. Tegelijk met het werk aan de for tificaties aan de Westgrens is het werk in de munitiefabrieken versneld. De Duitsche propaganda wijst er verder op, dat de democratische landen een pré- ventieven oorlog tegen Duitschland willen beginnen. De propaganda voor de herbewa pening, waaraan koortsachtig wordt door gewerkt, geeft het Duitsche publiek den indruk, dat men niet te veel vertrouwen moet hebben in een vreedzamer regeling .van de Sudatenkwestie. HET VRAAGSTUK DER POLITIEKE VLUCHTELINGEN Na de vergadering van de afgevaardig den der mogendheden te Evian inzake Je politieke vluchtelingen zal een tweede bij eenkomst worden gehouden in het Foreign Office te Londen om de organismen aan te wijzen, welke zorgen moeten voor het uit voeren van de beslissingen te Evian geno men. VERBODEN EDELWEISS-PLUKKEN Teneinde de edelweiss te besahermen, die langzamerhand uit de Zwitsersche Al pen verdwijnt heeft de Zwitsersche regee ring drie jaar geleden het plukken van de ze bloem in verscheidene kantons verboden, en in andere het aantal bloempjes, dat ge plukt mag worden aanzienlijk beperkt. In het kanton Schiwytz heeft de politie thans, naar de „Times" uit Genève meldt, een aantal toeristen beboet, wier rugzakken vol edelweiss (bleken te zij-n. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgéns „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter ral In Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende Is, verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen. U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U btnt U en ziet alles somber in. U moet CART^R^LEVERPILLOTJEBSen1'om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. iSSéoTftS M -pother, en HET PALESTIJNSCHE TERRORISME De organisatie der Arabische rebellen Nabij Toelkarem zijn de lijken ontdekt m twee Arabieren, die door schoten ge dood waren. In een briefje,, dat op do klee- ren van del slachtoffers was gehecht, werd gezegd, dat de twee mannen gefusilleerd zijn op grond van een door den krijgsraad der rebellen gewezen vonnis. Dit incident, dat een herhaling van verscheidene andere vormt, wijst op een geperfectionneerde or ganisatie der opstandelingen. Volgens de jongste ontvangen inlichtingen, zouden de opstandelingen geleid worden door een hoo- gen commandant, die beschikt over een speciale politie, belast met het' vervolgen van verraders in de partij. Dezen worden dan voor een ware uitzonderingsrechtbank gedaagd, van welker vonnis geen beroep mogelijk is. Het hoofdkwartier der rebel len, waarvan het centrum zich te Fakoea, een dorpje gelegen in het berggebied van Beisan en Djenin, zou bevinden, zou bureaux omvatten voor den inlichtingen dienst, spionnage en het heffen van bijdra gen voor de beweging in specie. Dit eenhoofdige commando "verklaart de nauwkeurigheid der terroristische aanval len. Het afgeloopen weekeinde werd hoofd zakelijk gekenmerkt door de stelselmatige vernieling van telefoonüeidingen in alie deelen van Palestina. Te Haifa werden we voorzorgsmaatregelen genomen ter bescherming van dte-n mond van de buislei- ding. Er zijn vier Aralbieren gearresteerd in verband mot den bomaanslag <van Zater dag. De reeds sinds dagen in Engeland heer- schende hittegolf heeft gister vijf slacht offers alleen te Londen geëischk In West-Engeland begonnen gistermid dag hevige onweders los te barsten, die van zware stortbuien vergezeld gingen. Talrijke plaatsen liepen onder water, dat een halven meter hoogte bereikte. Het verkeer was tijdelijk onderbroken en de telefoonverbindingen waren gestoord. De te velde staande gewassen werden op xar beschadigd. De Margadant-zaak opnieuw in behandeling Twee verdachten staan binnenkort terecht De bekende Margadant-zaak zal begin September opnieuw behandeld worden door den raad van justitie te Makassar. Alsdan zullen terecht staan de 37-jarige J. Th. K., geboren te Billiton, van beroep mecanicien bij de Nederlandsche Koloniale Petroleum My., wonende te Makassar en B., oud 36 jaar, vroeger chauffeur in dienst van K. en diens vader, thans zonder beroep wo nende te Boeloekoemba. De dagvaarding is thans beteekend. Zij omschrijft de schuld dezer beide verdachten ongeveer als volgt: „Dat zy met wijlen P. K. in den tijd dat wijlen H. E. J. Margadant te Boeloekoemba als fgd. controleur werkzaam was, uit de vastigemetselde geldkist in het controleurs kantoor een geldsom groot ongeveer 18.000 hebben weggenomen met het oogmerk om de gelden zich wederrechtelijk toe te eigenen welke gelden toebehoorden deels aan het gouvernement van Ned.-Indië, deels aan Boeloekoemba gelegen adatgemeen schappen." Na moeizamen arbeid zoo teekent de Indische Crt hier nog bij aan is het dan eindelijk gelukt zoodanig bewijsmateriaal te voeren, dat de president van den raad van justitie te Makassar rechtsingang kan verleenen met verwijzing van de zaak naar de terechtzitting. Een zaak van niet al te verstrekkende beteekenis, indien zij in het licht kon worden gezien van den dief stal op zichzelf, maar zij is van intens groo- tere waarde in het verband van het Mar- gadant-drama, dat zoovele jaren strijd en critiek heeft uitgelokt. Resident van Kediri BUITENZORG, 1 Aug. (Aneta) Met in gang van 24 Febr. 1939 is aan den resident Kediri den heer N. W. van Hartings- veldt, op zijn verzoek eervol ontslag ver leend, onder dankbetuiging voor de diensten gedurende tal van jaren den lande bewezen. UIT OOST- EN WEST-INDIE Vulkaanwerking op Halraaheira Zware aschregens over de omgeving Een bijzondere correspondent "'an de „Ind. Court" meldt, dat de werking van den Doa- kono, êen vulkaan op het eiland Halmahei- ra, ten westen van de hoofdplaats Tobelo, welke vijf jaren geleden aanving, sedert dien eerder is toe- dan afgenomen. De uitbarstingen gaan onophoudelijk door en gaan gepaard met het uitwerpen van een ontzettende hoeveelheid asdh en steenen. Daar tusschen den Doekono en Tobelo nog een berging ligt, bestaat er niet direct ge vaar, doch wel heeft men nu den laatsten tiid veel last van de aschregens. In de buurt van Tobelo bevinden zich nJ. groote klapperondernemingen. Bij Westen wind worden alle boomen met een dikke aschlaag bedekt, waardoor reeds vele boo men doodgegaan zijn. Door de zwaarte - an de asch vertoonen bijna alle boomen afhan gende kruinen. Na zoo'n aschregen, waarbij het dikwijls \xx>rkomt dat men geen tien meter ver kan zien, zijn alle poten in de kota verstopt. Al le voorwerpen in de huizen zijn dan met een dikke aschlaag bedekt. Men had even buiten Tobelo een groententuin. Ook deze is niet meer, als volg van de aschregens. Dat de uitbarstingen hevig zijn bewijst het volgende: De Doekono zelf is een goede 1200 meter hoog. De kolom rook en asch, welke opophoudelijk uihgestooten wordt, be reikt zeker een hoogte van 3000 meterl Des nachts ziet men reeds op verren af stand vuurmassas's en stralen uit den berg komen. VERBANNEN RADJA TERUG NAAR ZIJN LAND Ergens in een kleine desa, Vlak ii buurt van Banjoemas, woonde de naar Java verbannen Radja van Boni. Dertig lange jaren heeft deze banneling in Banjoemas doorgebracht, vèr verwijderd van het land zijner geboorte, vèr van zijn volksgenooten en vèr van zijn familieleden en vrieden Dertig lange jaren, waarin de eens fiere vorst met een kleine toelage van het Gou vernement inéén schrompelde tot een ouden man, wiens beenen het moede lichaam niet meer konden dragen Thans zoo schrijft Mataram is het hem gegund zijn laatste levensjaren door te brengen in zijn oude land en zoo zagen wij hem arriveeren in een taxi uit Banjoemas bij het S.S.-station, om met de eendaagsche de reis naar Soerabaja aan te vangen. Vandaar zal hij per K.L.M.-stoomer terag- keeren naar zijn land, niet imeer als Radija, doch als eenvoudig burger. Het geheim van „Julianabron" Uitstekend natuurproduct Zomersproeten verdwijnen spoedig door een pot SPRUTOL Bij olie Drogisten GEMENGD NIEUWS Aap verwekt opschudding Te Gouda uit een houten krat ontsnapt Bewoonster op de vlucht GOUDA, 1 Aug. Een per spoor ver zonden aapje heeft vandaag het station Gouda en nabijgelegen straten in op schudding gebracht. Het diertje was in een allesbehalve soliede houten krat van Rotterdam naar Schoonhoven ver zonden en moest daarvoor op het sta tion Gouda worden overgeladen in den tramtrein voor Schoonhoven, Bij zijn transport naar deze tram heeft de kleine aap kans gezien uit zijn houten étui te breken en is er van door gega eerst de spoorbaan over, toen kwam langbeen in een spoorsloot terecht, maar een oogwenk was hij eruit en was hij in een op eenigen afstand in een der tuinen aan den Ridder van Catsweg in een boom geklommen. Door het geroep van de hem vervolgende treinbeambten angstig gewor den, kwam het dier weer op den grond en vluchtte verder weg. De aap zocht een toe vlucht in een openstaande deur in een wo ning, waar het dier de alleen thuiszijnde bewoonster hevig verschrikte en naar een boven gelegen zolderkamer deed stuiven, welke zij met een luik waarop zij ging zit ten afsloot. Het beest zocht toen zijn toe vlucht in de huiskamer, waar het onder een fauteuil wegkroop. Zijn belagers heb ben hem daar gevonden en meegenomen. De gevluchte bewoonster kon toen haar schuilplaats verlaten. De aap is door den treinbeambte weer in zijn krat gestopt, en zekerheidshalve werd er ijzerdraad omge wikkeld en werd hij in de afgesloten post- ruimte van den wagen geplaatst. Die voor zorg bleek niet overbodig, want bij aan komst in Schoonhoven bleek de aap als een boeienkoning weer te zijn uitgebroken, het dier zat parmantig voor het raam op den uitkijk. In Schoonhoven gelukte het hem niet de beenen te nemen want de treinbeambte was hem voor. Daar werd hij opnieuw in zijn koffer gepakt en zoo kwam hij eindelijk aan zijn adres, JONGEMAN VERDRONKEN REEK, 1 Augustus. Vanavond om acht uur is in een door de kanalisatie afgestaan gedeelte van de Maas onder Reek de 18- jarige A. L., die met enkele vrienden aan het baden was, in een kuil geraakt en ver dronken. Pogingen om door kunstmatige adem haling de levensgeesten op te wekken, had den geen succes. „Een fleschje Julianabron, ober!", 't Is een bestelling aan eem goed diner, die even natuurlijk is als de vraag om een glas water aan onze warme lunch. Maar genietend van het koele tafelwa ter realiseert vrijwel niemand zich, dat hij zich verfriecht met een product van Nederlandsche origine, dat op een ge heel unieke wijze gewonnen wordt. Men geniet van een natuurproduct en dat zegt op zich zelf reeds dat het door de natuur wort voortgebracht, en op geen enkele wijze mechanisch wordt omgezet Wat de ontdekker ons vertelde Wat op de Veluwe temidden van bosch en hei gevonden wordt pakt een mensch -oo, dat het een tochtje naar „De Woeste hoeve" waard zou zijn, mits men niet zoekt naar uitgebreide fabrieks-complexen met liooge schoorsteenen en zwaar ronkende motoren. Even voorbij de Woeste Hoeve aan den Rijks weg Arnhem—Apeldoorn, slaat men links al den weg naar Hoenderloo op en daar vindt ge eenige honderden meters verder „de Ju lianabron", die het tafelwater van dien voor ons bottelt. Een klein kantoor, eenige loodsen, een opslagplaats en het land huis van den ontdekker, ir. D. J. H o 1 s b e r- __en, ziedaar alles wat ge vindt. Is het wel de moeite waard er over te schrijven? Ongetwijfeld 1 Ge moet er den heer Holsfcergen, een pret tig causeur, liefhebber van natuur en geologie, en alles wat daarmede verband houdt, maar eens van hooren vertellen. Hij deed dat op ons verzoek gaarne. „Het is eigenlijk stom geluk" zoo zegt hij, dat dit •water hier gevonden is. Toen ik .oor eemige jaren op dit punt een huis bouwde, voorspelde men mij, dat er nooit water te krijgen zou zijn. Met de wichelroede heb ben we toen een ader gespeurd en daarna is men met het boren aangevangen. Dat ging niet zoo eenvoudig, want de dikke harde leemlagen van den bodem waren niet zoo ge makkelijk te breken. Het leek aanvankelijk dat de pessimisten gelijk zouden krijgen want op een diepte van 7 m was het nog niets dan gas wat men vond. Nu behoeft ook dit niet te verbazen, .vant de plaats waar we werkten was „de Woeste Hoeve", een practiech op zich zelf staand Hoog-Terras, dat ligt ongeveer 100 M. bo ven A.P. We hebben dan ook tot 29 m diep moeten boren alvorens er water kwam. Inderdaad goed water, maar erg koolzuurhoudend". „Was deze ontdekking erg aangenaam?" klonk onze vraag. „Ach, wat zal ik zeggen. De smaak Is heerlijk, maar als bij elk kopje thee het kool zuur opborrelt en in het gezicht spat, dan is het ook wel eens niet aardig meer. Omdat het zoo agressief is, tastte het alle pijplei dingen aan en het veroorzaakte soms een geweldige last. Maar het heeft veel goede eigenschappen, vooral omdat het uitermate gezond is, zon der bepaald te zeggen dat hier sprake is van geneeskrachtig water. Tot exploitatie gekomen Dit is ook de oorzaak van de exploi tatie van de bron geworden. Men had er reeds meerdere malen op aangedron gen en verscheidene menschen kwamen bij ons water halen ter verfrissching of verbetering hunner gezondheid of ter bestrijding hunner vermeende of werke lijke kwalen als rheumatiek, &lechte spijsvertering, indigestie enz. Zoo werd de druk te sterk en kwamen we tot ex ploitatie van „de Julianabron". 29 April had de opening plaats ten overstaan van tal van autoriteiten", Wij hebben hier ons gesprek onderbroken en met den gastheer een wandeling door het bedrijf gemaakt. Men staat dan verbaasd over de groote eenvoud dezer waterwinning. Er zou niets van te vertellen zijn, indien men niet besefte, dat juist daarin het ge heim en de groote beteekenis van de Ju lianabron schuilt. Groote gebouwen behoef den niet te verrijzen omdat zuiveringsinstal laties om het product te ontijzeren, te ont harden en te ontzwavelen, zooals vrijwel overal elders in ons land en daarbuiten, een voudig niet noodig zijn. Uit de bron in de flesch, ziedaar de kern van het bedrijf en waar hebt ge dan groote fabriekscomplexen voor noodig? Het prise d'eau van de bron en de diepte garandeeren zuiverheid. Het water munt dan ook uit door zijn buitengewone helder heid eD reinheid. Alle overtollige bestand- deelen worden erin gemist em daardoor ont vangt het zijn gezonde eigenschappen. Het koolzuur wordt niet toegevoegd, doch het water bezit dit als het wordt opgepompt en dit koolzuurhoudend vermogen blijft be waard tot bijna kookpunt. Het is absoluut bacterievrij en het zeer laag gehalte aan op geloste zouten verhoogd het gezondheids element. De wijze waarop het gebotteld wordt, waarborgt de hoogste zuiverheid. Ziehier onze bevinding in een bedrijf van nationale beteekenis. Wie Julianabron drinkt, drinkt een zuiver Nederlandsch na tuurproduct, Het gevaarlijke snijden Ernstig ongeluk onder Muiden MUIDEN, 1 Aug. Vanmiddag een uur is een automobilist uit Zeist, die op weg was van Amsterdam naar zijn woning, die op den rijksweg tusschen Muiden en Naarden een auto wilde snijden, bij het uitwijken in botsing gekomen met een stilstaande vrachtauto. De personenauto werd nage noeg in elkaar gedrukt. De bestuurder en twee inzittende dames kregen ernstige hoofdwonden. Een vierde inzittende, een circa zestigjarige heer, kreeg lichtere hoofdwonden. i Na voorloopig door een WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1038 HILVERSUM I 1875 en 415.5 M. VAUA-VKicn» ding. 10.0010.20 v.m. en 7.308.00 YPROj 8.00 Gram.muziek. (Om ca. 8.16 Berichten^ 9.30 Causerie: „Onze keuken". 10.00 Moreen* -wijding. 10.20 Uitzending voor Arbeiders Iff do Continubedrijven. 12.00 Gram.muziek. (On? ca, 12.15 Berichten). 12.30 Esmeralda-Sep- tet 1.15—1.45 Gram.muziek. 2.00 Gram.-muz, 3.30 Voor de kinderen. 4.30 Gram.muziek. 6 00 De Ramblers. 6.25 Arbeiders-Muzlekver- eenlglng „De Pionier", Gouda. 7.00 Gram.* muziek. 7.06 Esmeralda-Septet m.m.v. solist- 7.30—8.00 Religieuze causerie. 8.05 Herha ling SOS-Berlohten. 8.07 Berichten ANP, VARA-Varla. 8.20 VARA-Orkest, m.m.v. so list 9.00 Radlotooneel. 9.30 Gram.muziek. (Om10.00 Berichten ANP). 10.30 Orgelspek 11.00—12.00 Gram.muziek. mi/VEnSUM II. 301,5 M. NCRV.-UItzcndlnCv 6.307.00 Onderw(|sfonds voor de ScheepV, 8.00 Schriftlezing, meditatie. S.15 Berichten, gram.muziek. (9.309.45 Gelukwenachen). 10.30 Morgendienst 11.00 Gram.muzHek. 11.15 Ensemble v. d. Horst (12.0012.15 Berichten).' 11.00 Orgelspel. 2.00 Reportage. 3.15 Gram.muziek. 3.45 Chr. Lectuur. 4.16 Gram.muziek. 4.45 Gelukwenschen. 6.00 Voor de kinderen. 6.45 Gram.muziek. 6.30 Taalles en causerie over het blnnenaanva- ringsreglement. 7.00 Berichten. 7.15 Gram. muziek. 7.458,00 Reportage, eventueel gr.* muziek. 8.05 Berichten ANP, herhaling SOS- Berlohten. 8.15 Ned. Herv. Kerkkoor, Nij megen. de Arnhemsahe Orkestvereeniging en solisten. 9.45 Causerie; „De drooglegging van den Noordoostpolder. 10.15 Berichten ANP. 10.20 Gram.muziek. ca. 11.50—12.30 Schriftlezing. DUOITWICH 1500 M. 11.55 Orgel. 12.25 Variété orkest 12.59 Harpkwlntet 1,20 Orkest 2.50 Plano. 3.20 Folkl. programma. 4.20 Vesper. 5.40 Band. 6.45 Orgel. 7.20 Causerie. 7.40 Harmonie-orkest 8.10 Voordracht 8.20 Va riété-orkest 8.30 Operette. 9.20 Radio-too* neel. 9.50 Band. 10.45 Plano. 11.36 Band. RADIO-PARIS 1648 M. 1.50 Zang, 3.20 Zan* Don^uan"4'35 Zan& 6,50 pl<ulo« 7-20 Opera BRUSSEL 822 en 484 M. 322 M.: 12.50 en 1.S0 Orkest 7.23 Orgel. 8.20 Cellokwartot 9.30 484 M.: 12.50 e I Orkest 8.50 Sjrophomla» dokter verbonden te zij'n, zijn de slachti offers naar de Majella-stichting te Bussum vervoerd. JONGEN VERDRONKEN SNEEK, 1 Aug. Vanmiddag waren eenige jongens tusschen Oppenhuizen en Sneek aan het zwemmen in een put, waaruit zand wordt gegraven voor den aanleg van den rijksweg Afsluitdijk-Heerenveen. Een van de jongens, de 16-jarige L. de H. uit Sneek, die niet kon zwemmen, kwam in een gedeelte, waar tien meter water stond. De jongen verdween in de diepte en kon niet meer worden gered. Het lijk is in den loop van den avond opgehaald, VAN BALCON GEVALLEN Maandagochtend is een 14 maanden oud kindje, dat door de moeder even zonder toezicht was gelaten van het balcon van een woning in de Kerkstraat te Bever wijk gevallen. De kleine is met ernstige verwondingen naar het Roode Kruis-zie- kenhuis overgebracht, waar het in den loop van den morgen is overleden Tekst en illustratie van H. KANNE GIETER TELÉFONEEREN VAN AMERIKA NAAR 5 Dat kostte Edison natuurlijk allemaal veel geld. Maar door steeds meer uit vindingen te doen, verdiende hij grote sommen. Mijnheer Lefferts kocht al die uitvindingen van hem. Het duurde dan •ok niet lang, of er werkten reeds 50 werklieden op zijn fabriek. Edison werk te dag en nacht en vaak gebeurde het, dat hij niet naar huis ging, maar een voudig op de grond ging liggen 149 De. krantenjongen, die eenmaal in de trein fruit en kranten verkocht, was op 55-jarige leeftijd een beroemd man. Niet alleen beroemd, maar ook een rijk man en eigenaar van een grote fabriek, waarin 300 mannen werkten. Edi6on had het altijd erg druk. Als hij op straat liep, dan kon men hem vaak plotseling stil zien staan. Dan liep hij over zijn uitvindingen, te denken. DEUTSCHLAXDSEXDER 1571 M. 7.20 „Dotf Juan", opera. 10.05 Voordracht 10.50 Cell* en plano. 11.20 Orkest 13.20 Orkest 1.2S-* 2.20 Nachtconcert 150 Edison hield zich steeds bezig met het verbeteren van de telegraaf. Maar bo vendien verbeterde hij de telefoon, die uitgevonden was door Bell. Nu was het ook mogelijk, dat mensen uit Europa en Amerika met elkaar spraken. {G. RvandIR 8EÏ1U Den volgenden morgen wachtten ze bij Maar de Bruin vergeefsch op het knechtje van den Elzenberm en denzelfden avond nog besloten de dominee en de diaken verontwaar digd, dat Gijs Streef, dien ze een oplichter en bedrieger noemden, verder aan zijn lot zou worden overgelaten, „Hij is al net as al de aander, die komme schooie", zeï Maar, „veul klaoge en ieerlijk hoo mer". Gijs was wel zoo verstandig, dat hij dien Zaterdag niet om z'n daalder naar Dengeren ging, maar tot hun groote ver wondering vonden ze 's Zondags 't bekende geldbuiltje, met alles er nog in, aan de klink van de buitendeur hangen. ..Vaoder zin altijd van de Sameritaone... zie de nou Stijn". De Petser liet zich den eersten tijd niet zien. Gijs breide bennetjes in allerlei vorm en grootte en trok er af en toe op uit om ze te slijten. Dat lukte tamelijk. Hij scharrelde 'n poover daggeldje bij mekaar met deze negotie en met af en toe een dag of wat, soms een week of eens zelfs veertien dagen aan één stuk te werken bij 't rooien en vervoeren van de pbpulieren en iepen op den Molendijk. Bovendien leverde dit hem tal van kruiwagen-vrachten fepaanders en stompen hout-, Hij bleef weg uit de kerk en zijn Bijbellezen was een ge woonte, die hij wel niet varen liet, maar waartegen hij opzag. In 't eerst was 't hem of hij uit tal van verzen de beschuldi gingen en strafaankondigingen las van hen, die hem hadden geërgerd. Stil aan was 't echter anders geworden, 't Woord sprak ook van zijn eigen zonden en eigen kwaad. Daarvan las hij liefst niet en hij bleef meestal bij de Psalmen, die gericht waren tegen de vijanden en onderdrukkers. Zoo leefden ze den winter door, 't vroege voorjaar in. Van de Dengerensche kerk vervreemdden ze nu. Maar op *n Zondagmorgen zei Gijs: „Ik gaoi is nar de kerk in Grondel vanmerrege." Dat was een groote vreugde voor Stijn. Zij als vrouw was gewend in den wintertijd 's Zondags thuis te blijven, om den afstand, om de kleeren en om de slechte polderwegen. Jen- neke den Vust kon daarbij door den ouderdom zoover niet meer komen en den ganschen winter van September tot de zomerwarmte kwam ze niet van den Elzenberm af. Kees was oud geworden den laatsten winter. Hij werkte nog bij Hein de Grauw, maar 't was duidelijk te merken, dat het niet lang meer kon duren. Als met 't voorjaar 't werk van de stal en de schuur overgebracht werd naar het veld, zou de stijve en gekromde arbeider, net als al zijn voorgangers, met zijn vrouw den Ekenberm voorgoed verlaten, om te gaan leven van wat liefhebbende kinderen en de „arme" hen toedachten. Dien Zondagmiddag kwam Kees bij Stijn en Gijs binnen: Maar het kwam niet als vroeger tot een voor de beide mannen troostvol gesprek, waarin ze elkander leerden waar- deeren. 't Bleek Kees al spoedig, dat er in Gijs de laatste weken iets gekomen was van den schuldige, die niet wil be kennen. Gijs draaide om de zaak van de diakonie heen, hij kon trouwens niet vermoeden, dat de ander wist wat de oorzaak was van de inhouding der ondersteuning. Daarvoor had Maar de Bruin gezorgd en via Hein de Grauw was 't ge rucht van Gijs' snood bedrijf tot de Elzenbermsche menschen doorgedrongen. Wel zag Kees hoe Stijn onder dit alles moest lijden, erger dan onder de armoe op zich zelf. Bij elke poging van Kees' kant om haar man door een vriendelijk en welgemeend woord te overtuigen van 't nooit ophouden van Gods Vaderlijke zorgen, ook als we zelf overtuigd zijn, hierop niet 't minste recht te kunnen laten gelden, waren haar knikken en niet in te houden tranen voor hem 't bewijs, dat zij 't zoo graag anders wilde. Maar Gijs wilde met grimmige dwarsheid dien kant niet op. Hij was de misdeelde, en de afgunstige en alles wat Kees zei was wel waar, maarineens kwam 't er uit: „Es ik 't ook zoo goed had es gij, dan was 't vur mijn mek- kelijk zat omdet alles te geleuve. Mer nougin miens kekt nar oons omginnen domenie en gin aander Es ik wet mee ieerlijken „agosie" wil verdiene, hebben ze d'r wet over te zegge. Mer ieere den Petser, witte, die heet ten mienste nog 'n hart. En gijgij lopt tot oewen lesten dag te werken en gij het 't goed, bij oons vergeleken. Neje, gij het goei praoten. En ik geleuf wel det God oons nie verget merwaorom hebben wij 't dan nie net zoo goed er 'n aanderes gij, za'k mer zegge." Stom van verbazing had Stijn hem aangehoord. Er was veel in zijn woorden, dat verkeerd was, ja zondig,-maar t' laatste, dat vooral gunde ze aan Kees den Vust, die 't beter had eneen onbezorgde ouderdom tegemoet ging. En Kees zat er bij als iemand die verslagen is. Stilte was er in 't kamertje. Er kringelde wat rook, er plofte een stukje hout in de kachel, er waren drie menschen, die zich stuk voor stuk alleen wenschten. Gijs dacht dat hij Kees genoeg had gezegd. Eigenlijk al te veel, want niet alles zou hij willen herhalen. Kees keek naar zijn kromme breede handen. Toen hief hij 't hoofd op. Er was een vreemde glans in zijn oude oogen toen hij Gijs aankeek en zijn stem was zacht en rustig, zonder een zweem van verwijt: „Ik zij God danbaor, Gijs, det 't mee den Petser bij ieene kieer is gebleve. God heet oe willen bewaore kérel, ziede dè dan nie. Es ge det nog is kwaamt te wete, dan zoude ook daanke, netes ik 't heb gedaon. Toen ik oe van merrege zaag vurbij gaon toen was ik blij, ge geleuft mijn misschien nie mieer, mer toch is 't waor. Ik dacht, dieje Gijs heet gin vredeen hij zuukt 't op de goeie plek. Oons soort van miense motten 't heure, wij kannen 't nie zoo goed zelf léze, al staot er genoeg in den Bijbel vur oons ook. Mer wet gij daor zegt van mijn en Jennekes, det wij 't zoo goed hebbeDaor hedde gelijk in Gijs Een triomfantelijk lachje plooide zich om Gijs' mond. „Zie de wel." „Mer nie zoo es gij 't méént, hurik zij rijker es gij det s is waorwent ik heb 'n rijkdom bij mekaore gekrege, die mieer is dan wet duzend Petsers en duzend diaokes oe kanne geve, en wet ge in gin honderd jaor bij 'n goeien, bij den besten boer kant verdiene Zijn stem ging kalm door. Dat was 'n man, die in de zorgen en de armoe en de slooverij'n gunst had gezien èn een goedheid. Stijn en Gijs werden onrustig en er was iets van groeiende schaamte in hen. Dus toch kwam Kees weer op 't zelfde terug. '(Wordt vervolgd^

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2