ra lage merprijzen Cellulose Meub Ms M. 16 ZATERDAG 30 JDLI 1938 TWEEDE BLAD PAG. 5 In de, bekende Klokkengieterij te Heiligerlee is men druk bezig met het giete n stadhuis van de cacillonklokken voor Leidens nieuwe De werkzaamheden aan de nieuwe Waterloo Bridge te Londen geven een groote bedrijvigheid in de drukke wereldstad. Links de tijdelijke brug. Ziet onze etalages 7IIPLOH De mannen, die vooral in spanning zijn nu de Karimata de eerste goudstaaf boven bracht; v.l.n.r.: de heeren Gongrijpir v. Capellen, van de Mark en Bol De Rotterdamsche politie trekt op den laatsten monter over de Schipbrug bij Cuyk de Vierdaagsche Het smallediep uitgegraven Kanaal van Corinthe zal volgens de door de regeering gemaakte plannen verbreed worden Qutinng Orpnuintcr Sportmenschen gebruiken alleen SUPERFINE (Wellig gedeponeerd) v moderne meubelen en betimmeringen Krasvast. water- en alcoholbestendig Fabriek v. Industrieele Lakproducten „F 1 L" ZEIST |/tl Vanaf den Haagschen Toren Stakende bruggen Een ju- bileerend lijntje Feest na de vacantie HEEL wat zacigen zijn gewijd aan de Hoornbrug, de voorname schakel in dein weg van Delft naar de Residentie. De weg zelf is voortreffelijk en onderscheidt zich wel zeer gun stig van zijn voorganger, het modderige pad, waarvan om streeks het jaar 1400 werd ge zegd, dat het was zóó „quaet dat men se niet en riden m och te". Nu we kort geleden een tentoon stelling in Den Haag hebben ge had, waarop veel snufjes waren te bewonderen op het gebied van wegenaanleg, is het aardig, |fi om bij wijze van tegenstelling er aan te herinneren, dat dat oude pad werd gemaakt met mest uit de grafelijke stallen. Het moderne materiaal lijkt ons deugdelijker. Toen enkele eeuwen later, on geveer in 1670, ter plaatse een straatweg kwam, kon de dichter Jacob van der Does als volgt poëtisch van zijn blijdschap kennis geven: „Een Wech die is gestraet, Dat veel geimack geeft aan een ieder die ze gaet", en verder: „Nu draeft men er over heen, en een Paert kan meer trecken, Als vier voor desen deên". Nog later ging men op nog andere wijze met „paardekraohten" rekenen: Het motor- verkeer eisohte zijn rechten op en vroeg breede banen. Een bont tafereel zou het zijn, zoo men niu eens in een optooht een overzicht gaf van al wat in der eeuwen wenteling en loop langs dezen weg is getrokken. Gezanten gingen over deze straat naar de Hofstad, Prinsen en Koningen volgden deze verbinding en uit de historiebladen zouden vele merkwaardige ontmoetingen op deze plek zijn op te diepen. Met •name het knooppunt op dezen weg, de Hoornbrug, moet dan ook wel als een plek van geschiedkundige waardij worden aangemerkt. Vèr moeten we in het verleden teruggaan, willen we den oorsprong van deze passage over den Vliet opsporen. Het oudste bericht is wellicht datgene, volgens hetwelk graaf Gerulf omstreeks het jaar 800 de hoeve Horaum vandaar Hoorn brug in leen ontving. Later maakte het steeds drukker wordend verkeer hier het op richten van een Hoornhuis noodzakelijk in verband met de heffing van het tolgeld. De tijd ging inmiddels voort en de brug zelf vroeg en kreeg verbetering. Maar niet alle molens malen even snel en zoo kon het gebeuren, dat de ontwikkeling van het ver keer in sneller tempo geschiedde, dan de verbreeding en de moderniseering van de passageplaats. Vandaar dat heel wat liede ren, aan de Hoornbrug gewijd, waarop we in dein aanvang reeds doelden, droeve liede ren zijn en in de rubriek der klaagzangen moeten worden ondergebracht Hoe het zij, na lang wachten schijnt uit-( redding op komst te zijn en het is al weer meer dan een maand geleden, dat een begin is gemaakt met de betreffende onteigenings procedures, nadat het plan voor de nieuwe brug reeds in kannen en kruiken is. We hebben er al melding van gemaakt en zullen er in dit hoekje, waarin we enkele histori sche gegevens wilden opnemen, niet verder over uitweiden. Toch zal elk weggebruiker genieten van het berioht, dat de breedte van de nieuwe brug ruim 25 meter zal be dragen, Hiervan zijn er 12 uitsluitend be stemd voor het snelverkeer. Het is te hopen, dat we met de afwerking niet behoeven te wachten tot het jaar 1947, al zouden de trekkers van historische lijnen zulks wel interessant vinden. Immers in 1447 kwam ook een nieuwe steenen Geest brug tot stand, nadat de vorige in 143S, dus thans juist vóór vijf eeu wen, werd afgekeurd. Men ging toen kordaat te werk. Immers, nauwelijks na de afkeu ring werd de brug afgebroken en men reed voortaan met paard en wagen door de vaart. Het behoeft niet te verbazen, dat de kanten van de vaart van dit op- en afrijden van al deze wagens niet weinig te lijden hadden, Zulks was een stok achter de deur, om het verkeer spoedig aan een nieuwe passage te helpen. Zooals men weet, is voor enkele ja ren ter plaatse een fraaie moderoe brug aan gebracht. Dat men met de meer moderne verbindin gen nog wel eens ernstige moeilijkheden kan hebben, is deze week duidelijk geble ken, toen de Laakbrug voor een gansch niet korte pooze haar werk staakte en trams en auto's tot stilstaan bracht of tot het ma ken van een omweg verplichtte. Van al deze zorgen blijft degene bevrijd, die met den trein naar Den Haag gaat of eruit vertrekt. Een woord van hulde komt daarbij toe aan het huiselijke lijntje van Rotterdam naar de Residentie, dat thans 30 jaar in gebruik is. Als „de electrisohe" heeft dit genoegelijke lijntje veler hart veroverd, temeer waar het voor een zeer snelle ver binding instond. Sinds het ontstaan van deze „electrisohe" is er in het spoorwegwe zen heel wat veranderd en het treintje is als „electrisoh" treintje niet alleen gebleven. Maar een apart plaatsje behoudt het zeker. De laatste wijzigingen in het spoorweg stelsel zijn ook voor deze lijn niet zonder ge volgen gebleven. Het aantal sneltreinen is ingekort en daardoor is het karakter van het reizend publiek eveneens veranderd; maar even trouw volvoert het treintje zijn plicht, een "nauwgezette trouw, die het aan de duurte van den aanleg alleen reeds ver plicht is. Niet minder dan 16 millioen gul den moest worden betaald, voor in 1908 de lijn gereed was. Temidden van de zomergeneugten maakt onze stad zich al langzaam op voor de féés ten die in 't begin van September bij gelegen heid van het regeeringsjubileum van onze vorstin zullen worden gevierd. Amsterdam geniet daarbij een bijzonder voorrecht en heeft een zeer belangrijke taak. Maar de Residentie, de Hofstad, wil niet geheel achter blijven. Zij heeft een naam op te houden. En vol vreugde en dankbaarheid zullen ook in onze stad over enkele weken de vlaggen worden geheschen. TORENWACHTER. Wet op het Nederlanderschap Betaling van naturalisatie-verzoeken Ingediend is een wetsontwerp tot nadere wijziging der wet op het Nederlanderschap en het ingezetenschap. De strekking hier van is, dat ook zij, wier verzoeken tot natu ralisatie worden afgewezen of die achteraf hun aanvraag intrekken, moeten bijdragen in de kosten van het onderzoek. De steenkolenafzet Een internationale regeling? Naar wij vernemen is gisteren in het Pa lace Hotel te Scheveningen een confe rentie gehouden van Europeesche Kolenpro- ducenten met het doel, een regeling van den afzet vain steenkolen, in den geest van de conventie terzake tusschen Engeland en Polen, voor te bereiden. Aan de conferentie hebben alle kolenpro- ducenten in Europa, t.w. België, Duitsch- land, Engeland, Frankrijk, Nederland, Polen en Tsjedho-Slowakije, deelgenomen. De be sprekingen, welke ten vervolge op die in vorige conferenties ter zake werden gehou den, hebben een bevredigend verloop gehad. Zij zullen binnenkort worden voortgezet. Ned. Vereeniging voor luchtbescherming Afbakening en bepaling van werkwijze Na gepleegd overleg met het hoofdbestuur van de Nederlandsche vereeniging voor luchtbescherming wordt door den minister van binnenlandsche zaken een commissie ingesteld waarvan de samenstelling bin nenkort nader zal worden bekend gemaakt aan welke zal worden opgedragen, te ad- vis eeren over een nadere afbakening van de werkzaamheid en een nadere bepaling van de werkwijze van de genoemde vereeniging. Uitgave van herdenkingspostzegels 's-GRAVENHAGE, 29 Juli. Ter gelegen heid van het 40-jarig regeeringsjubileum van H.M. de Koningin zullen door Neder land en de Overzeesche gebiedsdeelcn her denkingspostzegeJs worden uitgegeven, alle met hetzelfde beeld. De zegels, door den kunstenaar Pijke Koch ontworpen dragen de beeltenis van H.M. de Koningin, naar een onlangs ver vaardagd portret. De nieuwe postzegels zullen verkrijgbaar zijn van 30 Augustus tot en met 15 October a.s. hun geldigheidsduur loopt tot 31 De cember 1939 Zij zijn uitgevoerd in rotogra vure en hebber, een beeldgrootte van 21 x Ruilverkavelingswet Treedt op 1 Augustus in werking Bij Kon. besluit is bepaald, dat de Ruilverkavelingswet op 1 Augustus a.s. in werking zal treden. ROFFELRIJMEN VERRUKLIJK DROOMEN De gom, de kitlijm en de schaar, En achttien tinten wol en zij Om sok en kous te stoppen, De tent, wat garen, zwart en wit, Wat spelden en wat naalden (Je weet hoe vaak we vorig jaar De kleeren open haalden!), Wat spijkers en een hamertje, Punaises, touw en touwtjes. Verband en watten, pleister, gaas, Wat schroefjes en wat boutjes, De fietspomp en de autoband, Het buisje aspirine, De scheerzeep en de schoenensmeer, De vorken en de tandpasta, Mijn sloffen en sigaren (En eet vooral de kaakjes op, Die kan je niet bewaren!), De step, mijn dikke wollen trui, Wat potlooden en pennen En kleursel en papier, als soms De hengel en de simmetjes, De stoelen en mijn pijpen (Je hebt er liefst in elke jas Als j' uit bent een voor 't grijpen!), De spoortrambusbootveerdienstgids, De badmutsen en -jassen, De flitpomp en de busmetflit Om mug en vlieg te gassen Maar laat ik stoppen, want je voélt: Begin ik aan de kleeren, En wat je met vacantie voorts Beslist niet kunt ontberen, Ik zou met zes kolommen in De krant er nog niet komen! Ja, droomen van vacantiepret Is wél verruklijk droomen (Nadruk verboden) LEO LENS GEMENGD NIEUWS Aanvaring tusschen kolenschepen Stuurman kreeg klap van de roerstok Gistermiddag heeft te Helmond een aanvaring plaats gehad tusschen twee ko lenschepen, welke in de Zuid-Willemsvaart voeren. Een stuurman is hierbij ernstig ge Een sleepboot, die twee geladen kolen schepen trok, was op het punt, de geopende brug tegenover de Tramstraat te passeeren, toen het eerste schip, de „Magdalena" uit Hazerswoude, uit den koers raakte. De stuurman van dit schip trachtte een botsing met de brug te voorkomen door een staal draad om een paal van den wal te werpen. Het tweede schip voer echter door en kwam DE IDEALE l VLOER BEDEKKING In- en uitwendige, zoowel bloedende als blinde aam beien worden krachtig be streden door BOOM'S AAMBEIENZALF Het jeuken bedaart spoedig Alleen echt zoo ae verpakking is voorzien van den naam BOOM. f 0.93 per potje Nederlandsch fabrikaat. in botsing met het roer van de „Magdale na". Hierbij kreeg de stuurman, E. de Lan ge, den roerstok met zooveel kracht tegen *t hoofd, dat hij een zware hersenschudding Dr Bloemen verleende de eerste hulp en liet den getroffene naar het St. Antonius- ziekenhuis overbrengen. Nu dagelijks bij het Departement van De fensie vele verzoeken om inlichtingen bin* nenkomen die de opleiding tot militair vlieger tot onderwerp hebben, had het goe* den zin om een boekje samen te stellenj waarin zoo uitvoerig mogelijk de verlangde gegevens zijn neergelegd. Dit geschriftje U er thans. Het is verschenen bij Samson 'J Alphen aan den Rijn en samengesteld doos twee alleszins bevoegden, n.l. den kapitein* waarnemer H. Staring en 1en kapitein- vlieger S. Man te. De stot is niet alleen overzichtelijk behandeld, maar is ook ver* lucht met een aantal goede foto's van het leven der leerling-vliegers od Soesterb^rg, waardoor het boekje des te aantrekt is geworden. Wij gelooven, dat er vooi - spiranten en hun ouders of voogden \\r,. g meer te vragen zal overblijven als ze kennis van den inhoud hebben genomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5