OudeBoll CHR. GEREF. ZENDINGSDAG BOLL& DUNLOP 3.75 5CHIEDAM DONDERDAG 28 JULI 1938 TWEEDE BLAD PAG. 6 Vanwege de Classis Den Haag Verschillende sprekers Onder leiding van Ds. L. H. v. d. M e i- ■den werd. gister op het landgoed Oud- Poelgeest (bovengenoemde Zendingsdag ge houden. Ds. v. d. Meiden sprak een openingswoord, waarin dank werd gezegd aan verschillende personen, die medewerking verleenden tot het houden van dezen dag, vooral aan Jkvr. Willink, voor het beschikbaar stellen van haar landgoed. Wijlen de heer de Bruin werd herdacht voor het vele dat hij in zijn leven voor den zendingsarbeid heeft gedaan. Met dit korte woord verklaarde spr. dezen- zevenden Zendingsdag voor geopend. Ds. W. B ij 1 e v e 1 d sprak daarna over „Opwassend zaad". Spr. begint met de uitspraak van Jesaja, dat het Woord van God niet ledig tot Hem zal wederkeeren. Gelijk God zorgt voor den groei in de natuur, alzoo is het ook op het terrein van het geestelijk leven. Dit leert dc Heere ons in de gelijkenis van het wassende zaad. waarin de groei, de bloei en de vol tooiing van het Koninkrijk Gods wordt uit gebeeld. Het beeld van den zaaier, die Uit gaat om te zaaien, werd in het Oosten direct begrepen. En ook wij verstaan dit. Wij allen zijn zaaiers en zaaien met onze woorden, hetzij goed, hetzij kwaad. Maar wij hebben te zaaien het Woord van God. Eerst in onze omgeving, in ons gezin, maar ook overal waar wij komen moeten wij zaaien en den wasdom aan God overlaten. Dan gedenken we, vooral op dezen dag, aan het groote ter rein der zending. Maar ook in onze onmid dellijke omgeving zien we, vooral op den Zondag, den afval van God. En wij hebben een roeping om dez® verwilderende wereld het Woord van God te brengen en terug te roepen tot God en Zijn getuigenis. Toen in Noord- Holland het feest werd gevierd ter her denking van Jan PLetersz. Coen, was er toen wel reden om feest te vieren? Want wat is er toen gebeurd? Er zijn men- sohen den dood in gejaagd en wat is er gedaan voor hun ziel? Spr. toont met voorbeelden aan hoe veel er nog zijn die over de geheele wereld nog leven in het heidendom, Daarom moet de zaaier uitgaan om te zaaien. We kunnen niet allen uitgaan om zending te drijven. Maar medewerken moe ten wé allen. Want die menschen zooeven genoemd, hebben allen een ziel voor de eeuwigheid. En wat doen wij? Laten we al len in onze binnenkamer uitmaken of we genoeg doen. O zeker, we moeten onze gaven geven, maar laten we vooral studie maken van de zending en alles wat God daarin heeft gewrocht. Spr. wekt op tot bidden voor de zending. Ds. J. G. van Minnen sprak over het, onderwerp: „Gevouwen handen". Gevouwen handen staan niet altijd tegen over gebalde vuisten. Tegenover gevouwen handen staan in het Koninkrijk Gods werk zame handen. Toch mogen werkzame han den niet voorop gaan. Aille werkzame han den zullen niets uitrichten voordat eerst ge lbeden is met gevouwen handen. Het is het sohoone in het zendingswerk dat daar zijn zoovele gevouwen handen. Dit kwam zoo heerlijk uit bij de Pinkstergemeente, die een drachtelijk bijeen was en met dezelfde ge dachte vervuld één gebed opzond. Dat was een echte zendingsvereeniging omdat ze een waren met gevouwen handen, verwachtende «den Trooster en gesterkt door de nabijheid yan Christus. Gevouwen handen spreken 'ook uit dat wij het zelf niet kunnen. Gevou wen handen gaan uit tot God en vragen al les van. Hem. Dit bidden is ook geen „niet werken". Bidden, vurig bidden, is de hoog ste werkzaamheid. Als daar de roepstem komt „kom over en help ons", dan is daar het antwoord der gevouwen handen, die klaar zijn om God te bidden en Zijn hulp in te roepen, maar dan ook doen wat Hij ons zegt Gevouwen handen zijn in het oog van den hedendaagschen krachtmensch een walging. Gevouwen handen zijn voor het nat.-soc. een pest, omdat zij het door die gevouwen handen verliezen. Maar wat een kracht is er uitgegaan van gevou wen handen, bijv. van Luther, het „Ik kan niet anders" is de krachtgestalte der gevouwen handen. Er wordt op al lerlei terrein van Gods Koninkrijk ge vraagd om bidders. Niet de schreeuwers in het openbaar, maar de bidders in het verborgene zijn het waar kracht van uit gaat. Daarom leere de Heilige Geest ons bidden, bidden ielder op zijn wijs maar allen om het zelfde telverkrijgen. Spr. eindigt met het vooriieeld der vol maakte gevouwen handen van Qhristus, die slechts dit ééne bad: „Niet mijn wil, maar .Uw wil geschiede". Ds. S. v. d. Molen hiold een rede over: jjEen vruchtbare tak, loopend over den muur". Spr. leest eerst Gen. 49 22, waar aan dit onderwerp is ontleend. Wij worden bepaald bij een zeer plechtige ure, als we ons indenken waar we ons be vinden als dit woord uitgesproken wordt. Want dan staan we in gedachten bij het sterfbed van vader Jacob. En wat een heer lijk sterfbed was dat, waarboven een geopen de hemel stond. Alle zonen staan om dat sterfbed geschaard. En wie zien we dan naar voren treden? Niet de eerstgeborene zooals we zouden verwacht hebben, want Ruben krijgt slechts een bestraffing. Maar de geestelijke zegen van den eerstgeborene gaat over op Juda en de natuurlijke op Jo. zcf. Spr. brengt de eigenaardige plaats van Jozef naar voren. Hij heeft altijd de tweede plaats ingenomen. Spr. bepaalt zijn gehoor bij de vruchtbaar heid van Jozef. Dit is: ten eerste een won der. ten tweede een type, ten derde een beeld. Het bestaan van Jozef was reeds een won der. want Rachel had geen kinderen. En als een wonder hebben Jacob en Rachel de zen zoon ontvangen. En dan zijn geheele le ven, welke gevaren hebben hem bedreigd en welke wegen heeft hij moeten gaan. Maar Jozef was geplant aan een fontein, den fon tein des Hceren. Spr. brengt de vele vruch ten naar voren die deze tak afgeworpen keeft, En in de geheele geschiedenis is de vruchtbaarheid van Jozef in ziin zonen naar voren gekomen. Niettegenstaande de zonden van Efraïm bleef God tooh Zijn genade hem bewijzen. Jozef was ook een type. Een type van Christus. Ook Hij was een vruchtbare tak. Alles hebben we te danken aan Hem. Alles wat wfij hier mogen hebben, maar bovenal alle geestelijke vruchten zijn alle van Hem afkomstig. De Heere Jezus is die vruchtbare tak die loopt over den muur. Het is de taak der zending om de heidenen te wijzen op die tak over den muur. Niet van ons is iets te verwachten, maar wij mogen wijzen op dien vruchtbaren tak Jezus Christus. Die alles geven kan; want de vruchten zijn vele. Ook is die vruchtbare tak beeld van de Kerk des Heeren, die geplant is aan de fon tein van Gods genade. Niet om zelfgenoeg zaam te zijn met de vruchten, maar de tak moet loopen over den muur. De Toradja's, geplaatst op onzen weg, moeten we mede- deelen van de vele vruchten, die we in Jezus mogen bezitten en die vruchten uitdragen opdat ook de blinde heidenen eens het licht van Jezus zien mogen. Ds. v. d. Molen ging daarna voor in gebed en dan treedt de pauze in. MEDDAGVERGAEDRING De middagvergadering wordt geopend door Ds. de J on gh, die er zijn vreugde ver uitsprak zoo velen bij elkander te zien, schenhanden geholpen wil worden. Het doel van de zending is om zwarte zielen te was- schen in het bloed van Jezus Christus. Het is goed dat wij medelijden hebben met de heidenen, maar laten wij niet vergeten dat wij een ieder persoonlijk precies het zelfd« noodig hebben. Moge dit ook bij onze Zen dingssamenkomst niet vergeten worden. Daarna was het woord aan Ds. E. du Mar chie van Voorthuizen. die sprak over: „Eer. der eerste 0ud-Te6tamentische eerstelingen toegebracht". Er zijn veel menschen en bun getal wordt steeds meerder, aldus spr., die niets van bekeeringsgeschiedenissen moeten hebben. Toch neemt spr. een bekeeringsge- schiedenis, een geschiedenis uit den Bijhei nl. de bekeering van Rachab. Gewezen wordt op de verkeerde uitleg, die men getracht heeft daaraan te geven. Men heeft haar zon denaam anders vertaald en haar genoemd Rachab, de waardin. Spr. staat op uitvoerige wijze stil bij de geschiedenis, zooals die staat beschreven in Jozua 2. Hij wijst op het leven van die zondige vrouw, en tevens op den weg van bekeering, denzelfden weg dien wij ook hebben te gaan. Na een korte pauze sprak Ds. Velema over „Een wapendrager Gods". Als grondslag van zijn rede koos spr. Matth. 27 32. Christus is niet op aarde ge komen om gediend te worden, doch om te dienen en Zijn ziel te geven tot een rantsoen voor velen. In dezen strijd heeft Hij een wa pen gebruikt, nl. het machtig wapen waar mee Hij satan en de wereld heeft overwon nen, nl. Zijn kruis, waaraan Hij opgeheven en vernederd werd. Het kruis van Jezus Christus is het schavot, waarop God Zijn rechtvaardigheid heeft betoond en het altaar waarop het groote zoenoffer is gébracht en waardoor velen, die andere verloren zouden zijn gegaan, tot verzoening met God zijn ge komen. Reeds in het O. T. wordt gesproken van wapendragers, o.m. bij David, Saul en Jonathan. Zoo heeft ook Christus een wapen drager gehad, nl. Simon van Cyrene. De zo heeft het kruis van Christus gedragen en dit heeft een diepere beteekenis. Wij allen hebben een kruis te dragen, doch deze Si mon droeg het kruis van Christus, d.w.z. dat er gemeenschap mvet komen tusschen eiken zondaar en het kruis van Christus. Het moet dus gezien worden alsof Simon van Cyrene niet het kruis van Christus, doch zijn eigen kruis droeg. Ook wij moeten zulke kruisdra gers zijn, doch er is in het hart van de men schen meestal geen plaats voor Christin» met Zijn Kruis. Doch door Gods voorzienigheid en won derlijke genade heeft Hij Christus het kruis voor de zoDdige menschheid doen dragen en is ons daardoor verlossing geworden. Het kruis van Jezus Christus is het eenige wapen en het algenoegzame middel tot ver zoening. Welke vrucht droeg nu het krui» dragen door Simon van Cyrene? Aangenomen mag worden, het het hem in zijn gezin in de eerste plaats strekte tot be keering en schuldbelijdenis en dus tot een eeuwigen zegen is geworden. Wij bemerken dus dat het wapen-dragen niet tevergeefsch is, doch vruchten afwerpt. Wapendragers moeten al Gods kinderen zijn, die zichzelve hebben leeren kennen als arme zondaren. Wapendragers zullen we door Gods gena de worden door ons gebed in het verbor gene. Wanneer de liefde van Christus in het hart mag wezen en de gaven worden geof ferd voor zending of evangelisatie, dan zijn we wapendragers' van Christus. Wapendra- gen van Jezus Christus is een moeilijk werk en imoet biddend worden verricht, doch dan zal eenmaal tot hem of haar gezegd worden: Gij goede en getrouwe dienstknecht, over weinig zijt gij getrouw geweest, over veel zal ik U zetten. Gaat been in de vreugd,? Uws Heeren, Een afscheid Ds. L. H. v. d. Meiden sprak het slot woord en nam tevens afscheid als voorzitter van de regelingecommissie, dit in verband met zijn benoeming als professor. Alvorens deze het woord verkreeg, dankte Ds. V e- lema hem voor het vele werk als voorzitter verricht. Namens de regelingscommissie cii namens alle Zendingsvrienden, dankte spr. hem bij zonder en bracht naar voren dat Ds. v. d. Meiden in deze functie wapendrager van Christus was. Uw vertrek stemt tot wee moed, doöh anderzijds ook tot vreugde, ge zien de taak die u wacht, nl. wapendragers van Christus gaan vormen. Ten slotte bad spr. hem Gods onmisbaren zegen toe en werd den scheidenden voorzitter toegezon gen Psalm 119 29 gewijzigd. Ds. v. d. M e i d e n, het woord verkrijgen de, dankte allereerst voor het gesprokene en de hem toegezongen zegenbede. Spr. heeft de laatste weken reeds vele ma len afscheid moeten nemen. Al neemt spr afscheid van de regelingscommissie, dan behoeft dit geen afscheid te zijn van de Zen dingszaak. Spr. hoopt ten slotte dat de Zen dingszaak niet zal vergeten worden. Een groot terrein ligt nog braak, en daarom zijn er nog velen die wegzinken zonder ooit de Evangelieboodschap te hebben gehoord. Hier is dan nog een roeping en taak te ver richten. Ten slotte moet de Zendingsdrang ver meerderd worden, want éénmaal komt Chris tus weer om Zijn. Kerk te oordeelen. Dit Al Défilé voor H.M. de Koningin Door het 6e R.V.A. zal op 29 Augustus a.s. worden deelgenomen aan het défilé te Den Haag moor H. M. <le Koningin ter gelegen heid van hot. 40-jarig rcgeeriugsjub ileum. Het vrijwillig muziekcorps van dat Regi ment is de eer te beurt gevallen eveneens aan dit défilé luister bjj le mogen zetten door haar muzikale medewerking, alléén voor het wapen der Bereden Artillerie. Gisteren heeft de kapitein Di*. C. L. Wal- t'her Boer, directeur van de Kon. Militaire Kapel, zich overtuigd of idit muziekcorps vol doende bekwaam te achten is. Hij betuigde hienbij zijn groote tevredenheid over zijn muzikale prestaties. De voorzitter van de muzieiklviereeniging „6 R.V.A.", de fourier der le klasse L. G. Stolk, zal as. Vrijdag met de andere dirigen ten van Mil. Minziek corpsen in Den Haag de besprekingen bijwonen voor de verdere rege ling. Aangifte van vreemdelingen De Commissaris van Politie alhier brengt in herinnering de verordening, regelende het toezicht op in Leiden vertoevende vreem delingen. waarbij is bepaald, dat een ieder, die een vreemdeling in zijn inrichting, huis of woning opneemt, binnen 24 uur verplicht is daabmn kennis te geven aan genoemden Commissaris van Politie (bureau Vreemde lingendienst Zonneveldstraat alhier, geopend van 912 uur. van 24 uur en vaai 79 uur) Door aangifte aan het bureau van de Be volking en den Raad van Arbeid vervalt bovengenoemde verplichting niet. Verzuim is strafbaar gesteld. Deze bepaling geldt niet alleen voor dienstpersoneel, dcch ook voor logé's, enz. Privaat-docent Bij beschikking van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, is C. H. Fortanier, alhier, tot wederopzeggens toegelaten als privaat-docent bij de faculteit der geneeskunde aan de Rijksuniversiteit al hier, om onderwijs te geven in de psycho therapie en de praeventieve psychiatrie. Bij beschikking van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, is A. A. Snijder, te 's-Gravenhage, tot wederop zeggens toegelaten als privaat-docent bij de faculteit der geneeskunde aan de Rijksuni versiteit alhier om onderwijs te geven in de sociale verzekeringsgeneeskunde. Ned. Chr. Radio-Vereenïging Excursie van de Leidsche afdeeling Dinsdag hebben de leden van de afdeeling Leiden der Ned. Chr. Radiovereeniging met een drietal autobussen van „Trio" een uit stapje gemaakt naar Den Bosch en Oister- wijk. Om 7 uur vertrok men uit Leiden. Via Rotterdam ging de reis over de Nieuwe Moerdijkbrug naar Breda, waar eerst de lunch werd gebruikt. Daarna werd de reis voortgezet naar 's Hertogenbosch waar de Kathedraal St. Jan in en uitwendig werd bezichtigd. Hoewel de lucht niet veel goeds voorspelde ging men even naar Oisterwijk in de mooie dennen. Jammer dat het hier regende, maar op de stemming had dit geen invloed en onder gezang werd de terugreis aanvaard nu over Utrecht, waar uitgestapt werd om gemeenschappelijk het middag maal te gebruiken. Om ongeveer half elf keerde het gezelschap weer in Leiden terug. Buurtvereeniging Hoogewoerd Doode zeevisch in het Gangetje Op de bestuursvergadering van bovenge noemde buurtvereeniging werd besloten een schrijven te richten aan het college van Burgemeester en Wethouders onzer gemeen te in '\eilband met de toestanden, welke aan het licht zijn gekomen bij het droogleggen van het Gangetje. (Men heeft daar allerlei doode zeevisch gevonden, waarvan men ver moedt, dat ze door de marktkooplieden, na afloop der Zaterdagmarkt in het water is geworpen). Het komt het bestuur alleszins gewenscht voor dergelijke markthandelaren elders als een groep bij elkander te plaatsen, zcoals ook in andere gemeenten geschiedt en niet midden in de binnenstad bij midden standszaken, welke dergelijke kwalijk rie kende ondernemingen gaarne zien verdwij nen. Tevens werd besloten over te gaan tot een feestelijke versiering tijdens de a.s. jubileum feesten van H. M. de Konjngin. KAMER VAN KOOPHANDEL HANDELSREGISTER Wijziging. 26 Juli. 2836. E. A. T. Vermond Leiden, Nieuwe Beestenmarkt 14. Groenten- winkel. 1 Juli 19SS. De zaak is omgezet in een vennootschap onder firma onder onder den naam: Gez. Vermond. Venn.: M. F, Vermond en S. A. Vermond, Leiden. WATERTEMPERATUUR Zweminrichting De Zijil 20 graden C, ARM GEBROKEN Gistermorgen te half twaalf is de 2-jarige M. v. D. in de Van der Werfstraat togen een rijdende bakfiets, bestuurd door J. T. B., opgeloopen. Het kind' brak den rechterarm en is door den E.H.D. naar het Acad. Zie kenhuis gebracht. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWDL de Groot 31 Jr en C v Tol 34 jr A W, v d Berg 31 jr en W O v d HGEHUWD: K Bakker en A G Bierfischer C G v d Berg cn A Schouten Cv Krallngen en E Blansjaar A Kret en M Lancel J Langerak en A Feitsma. E MoTenaar en J Velthuüsen H Niesing en J C Jaspers H Reijken en A Ouwerkerk HA Robbers en J BrlOr H Rulitenbeek wed.nren A Alblas wede. C H Steenbergen en C Devilee N J A v d "Voort en H M v Schalk M de Wit en D Stravers J v Zeist en M v Zeist P G Maas en J E de Water P A v d Raad en A v Post WH Plat en W Ziegelaar GTMde Loo- per en J de Haas J J v Hasendonk en M Koekebakker A J Boons en J de Haas BEVALLENA HoupsOnvlee 7.n C M v d KaaU—v Halderen zn F E Vlnke—Dletzman zn J BulisDen Hoüer dr J Zandbergen OVERDEDEN: H Edelman zn 4 weken les dient gedragen door gebed en offervaar digheid. Ook over het Zendingswerk zal éénmaal rekenschap afgelegd moeten worden, een ieder kenne dus hierin zijn taak. Hierna ging sprs voor in dankgebed, N.V. MAATSCHAPPIJ VOOR HYPOTHECAIR CREDIET IN NEDERLAND VERKRIJGBAAR 3 /2 PANDBRIEVEN met 2 uitloting per jaap. 1 00/2 R.K. Vakschool voor meisjes te Leiden OVERGANGS-EXAMENS Opleiding „Huishoudkundige" Van de eerste naar de tweede klasse wer den bevorderd de dames: A. van Cittert, J. Fles, Joh. van de Hoeven, Fred van de Hoe ven, D. van der Kloes, J. Vinju, allen te Lei den; W. van Roekei en A. Dekker Hazerswou- de, M. van Dooren en J. van Harteveld, Roe lof arendsveen; P. Nieman, .Warmond; E. van den Oord, Losduinen; C. Persoon, M. van Ryn en M. de Vroomen, Lisse; C. Spray, Bodegra ven, A. van Zonneveld, Alphen aan de Rijn. Bevorderd 17, niet bevorderd 1. Opleiding „Hulp in de Huishouding". Van de eerste naar de tweede klasse wer den bevorderd de dames: N. Bauer, M. Been- ker, J. Braakman, J. Crama, C van Driel, B. van der Heijden, W. Krol, M. Middelkoop, W. Vinju en F. van Zwieten de Blom, allen te Leiden; M. Barentsen, F. Kröschel 1 en J. Zuiderduin, Voorschoten; G. Dijksman, A. Parlevliet, J. Schouten, Katwijk a, d. Zee E. van den Eijkel, Rijnsburg; L. Eymer, Koudekerk a. d. Rijn; J. Goedhart, Leider dorp; L. Lommerse, Hillegom; E. Rodenburg, Abbenes; A. Ruigrok, Voorhout; W. Schou ten, Lisse; C. Warmerdam, Noordwjjkerhout; N. van Zwieten, Langeraar. Bevorderd 25 leerlingen, waarvan 3 voor waardelijk. Dagvoorbereidende cursus. Van de eerste naar de tweede klasse wer den bevorderd: L. van Albade, S. Bavelaar, H. Bey, J. *an Groeningen, E. van Heemst, C. van Kalkho- ven. J. Kooien, J. Mooten, J. de Neef, J. Plansjes, C. v. d. Pot, S. Regeer, H. Ul- ;ee, E. van Venetië, S. Vlaardingerbroek, A. de Groot, A. van Haasteren, E. Kerstens, E. Ouwerkerk, J. Poet, J. Prenen, H. Prins, E. Verheuvel, C. van de Meel. J. Beekman, C. Bruininks, J. Vos, J. Wilschit en W. van de Zeeuw, allen te Leiden: J. de Haas, Noord- wijk; M. Damen, Voorhout; J. Driessen, A. Strijk, C. Stuifzand, Oegstgeest; A. Heicker, M. Juffermans, Warmond; H. Hillenaar. Hoogmade; W. Kok, Hillegom; J. van Ak ker. M. van de Eykel, Voonschoten; J. Mosse- veld, Sassenheim; A. van Osnabrugge, J. Snel, Leiderdorp; J. Planje, B. van Schie, Katwijk a. d: Zee; J. v. d. Poel, Hazerswou- de; A. van de Post, C. van de Veen, C. Velze- boer, Zoeterwoude; Th. Rozestraten, Alfen el d. Rijn; N. van Tilburg, Rijnsburg; J. War merdam, Stompwijk. Bevorderd 52 leerlingen, waarvan 1 voor waardelijk. Niet bevorderd 3, Het getuigschrift van den 2-jarigen Dag voorbereidenden Cursus werd uitgereikt aan: J. Meiman. R. Middendorp, J. Nagtegaal, A. van Noord, T. Schaafstra, R. Speel, C. van Teylingen, G. Tuinman. R. Verhoeven^ L. van de Vooren, A. de Bruin, J. Hannaart, M. Kop, B. Landwaart, J. van Leeuwen. R. v. d Putten, A Swanenburg, A Trouwee en A. Zijlstra, allen te Leiden; C. Havenkort, J van Kempen, Th. Kerkvliet, Warmond; A. Kap- teyn, Hazerswoude; A. van Slingerland, B. van Velsen, N. Rünsburger, Zoeterwoude; J. Spierenburg, Groenendijk; H. D. Boenderma ker, Voorschoten; J. van Delft, Katwijk a. d. Rijn; N. van Dijk, A. Nijgh, Katwijk a. d. Zee; B. van Egmond, Leiderdorp; M. van Hoorn, Noordwiik aan Zee: B. de Wit. Val kenburg. Niet geslaagd 1. Opleiding Costuumnaaien. Van de eerete naar de tweede klasse wer den bevorderd: A. Middelkoop, S. Minderman, iB. Rietbergen, B. de Vos, R. Wagemaker, al len te Leiden: C. Driebergen, Rijnsburg; L. Guit, M. Parlevliet, Katwijk aan Zee; M. Kra nenburg, Leiderdorp; M. Legeere, Voorscho ten; R. van der Vlugt, Sassenheim; L. Vol- water, Woubrugge. Niet bevorderd 1. Van den Middagvoorbereidenden Cursus I naar Middagvoorber, Cursus II werden be vorderd: J. van Groeneveld, C. Hol, B. Jansen, J. Rasink, M. van Riet, W. van Rijn, S. Tege laar, A. Versney, allen te. Leiden; H. Aker boom. Oegstgeest; J. v. d. Berg, E. Hol, Zoe terwoude; A. Bouw, Voorschoten; G. Hockx, A. Kwakernaak, Leiderdorp; A. van der Hulst, W. Kortekaas, Voorhout; W. Schra- ma en M. Warmenhoyen, Katwijk aan Zee. Het getuigschrift van den Middagvoorber. Cursus werd behaald door: N. van Berge Henegouwen, C. den Dub belden, C. van Kempen, S. Kuif, A. Miede- ma, N. Mulder, J. van Polanen, F. Veldhui zen, allen te Leiden; C. Braun, Noordwijk; R. Castenmiller en C. van Schie, Katwijk a. d. Rijn; A. Hellenerg, Katwijk aan Zee; N. Filippo, N. Ramaker, Leiderdorp; E. Rot teveel, Oegstgeest; R. van de Kley en C. Scholtes, Voorschoten; C. Doedens, Alphen a. cl. Rijn; A. Grimbergen, Rijneburg. Van Middagcursus III naar Mid'dagcursue IV werden bevorderd: J. Anneeze, J. Hagoort, M. Hoornweg, M. Ruhrwien, N. Segaar, C. Treur, L. ten Wol- de en G. Zirkzee, allen te Leiden; K. Haas noot en T. Maagdel ij n, Katwijk aan Zee; A. den Hartog, Zoeterwoude; A. van <ler Schalk, Noord wijk. Van den 3-jarigen Volledigen Avondcur sus warden bevorderd: Van de eerste naar de tweede klas: M. v. Berge Henegouwen, G. van Berkel, A. v. d. Blom, R. Bouwman, R. van Britsum. A. Cra ma, M. v. Es, C. Groeneweg, J. Guldemond, C. Kuivenhoven, M? Lems, G. Lit, M. Mar- tijn, J. Prenen, G. de Ru, T. de Ru, J. Zaal, allen te Leiden; M Hogervorst, A. Neute boom, Voorschoten; A. Siera, Oegstgeest. Bevorderd 20 leerlingen, waarvan 1 voor waardelijk. Niet bevorderd: 7. Van de tweede naar de derde klasse be vorderd: M. Bemelman, A. van Dam, W. de Does. D. Franken. C. Groeneweg, D. Klinkhamer, L. Kop, E. Meiman, J. Neuteboom, J. Rekel hof, N. Schipper, D. Treur, J. van der Tuin, J. van Velzen, C. van de Wijngaard, M. Wegman en C. Massaar, allen te Leiden: N. van Heusden, D. v. d. Pol. Voorschoten; A. de Langen, Katwijk a. d. Rijn; M. Molen kamp, Oegstgeest. Bevorderd 21 leerlingen, waarvan 2 voonv. Niet bevorderd: 2. Agenda De avond-, nacht- en Zondagsdienst det apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 23 Juli t.m. Vrijdag 29 Juli a.s. waargenomen door de apotheken J. E. M. ten Dijk, Haven 18, tel. 85 en A. J. Donk, Doezastraat 31, tel 1313. UIT DEN OMTREK ALFEN a.d. RIJN WATER POLO Het was gisteravond voor A.Z.C. geen voorspoedige avond. Te gast waren drie ploegen van het Leidsche L.Z C. die resp. speelden tegen het Ie, lie en het dames zevental van de Alpliensche Zwemclub, De eerete wedstrijd werd gespeeld tus schen de Ie zeventallen. De Leidsche spelers wisten door snel opzwemmen en beter plaat sen van den bal een belangrijk overwicht te verkrijgen, wat tensloote werd bevestigd met een 9—1 overwinning. Het tweede zeven-tal van A.Z.C. moest eveneens het onderspit delven tegen de Lei- denaars. Dank zij het uitstekende spel van den Alphen-doelman, kon Leiden het ech ter niet verder brengen dan een 10 over winning. De dames van L.Z.C. konden de eer van de Sleutelstad echter nie hoog houden en moesten, zonder dat zij tegen scoorden, toe zien, dat de Alphensche dames de doelver- dedigster van L.Z.C. tweemaal deden vis- schen. JUBILEUM „HOUVAST" Onze plaatselijke gymnastiekvoreeniging „Hou Vast" viert in September a.s. haar 35- jarig bestaan. In die jaren heeft deze vereeniging in het vereenigingsleven van Alphen een goede plaats ingenomen. Wel heeft men met veel moeilijkheden te kampen gehad dooh steeas wist men het hoofd hoven water t.e houden en, hoewel de vereeniging kwalitatief en kwantitatief sterker geweest is dan momen teel, toch heeft men hier nog een goede plaats. Het jubileum is intusschen aanleiding tot het organiseeren van verschillende fees telijkheden, waarmede men gisteravond be gonnen is door een openlucht-turndemon- stratie te geven op het terrein der Alphen sche IJsbaan. Hieraan werd medegewerkt door de R. K. Sportvereeniging Wilskracht en de Muzick- vereeniging Excelsior uit Boskoop. De beide gymnastiekvereenigingen staan onder leiding van den heer P. Zuidam, al hier Voordat men naar het terrein ging, werd eerst een rondgang met de muziek door het centrum van cle gemeente gemaakt, waarbij de fleurige stoet veel bekijks had. Op het terrein aangekomen heeft Jong en oud blijk gegeven tot veel goed werk iu staat te zijn. Voor de vele toeschouwers was er dan ook veel te genieten, welk genot wel weer eenigszins verstoord werd door het onheb belijk optreden van een deel der lieve jeugd. Maar dat schijnt nu eenmaal niet anders le kunnen. Speciaal vermelden we het keurig turnen van de heeren in de ringen en van de da mes noemen we de correct uitgevoerd ryth- mische oefeningen. Burgemeester Colijn woonde een gedeelte van den avond bij, EX-SLAGER ONTSLAGEN VAN RECHTSVERVOLGING De waarnemend Kantonreohter, Mr. F. A. Helmstrijd, heeft gisteren schriftelijk von nis gewezen tegen den ex-slager J. C. W. alhier, tegen wien door een ambtenaar van de Crisis-Centrale proces-verbaal was op gemaakt wegens het in voorraad hebben van een hoeveelheid gesmolten rundvet. De eisch was f 100,boete subs 50 da gen hechtenis. Door Mr. van Heyst, verdachte's raads man, was aangevoerd, dat z.i. W. niet straf baar was, daar hij het vet dat afkomstig was van een tuberculose koe gesmolten had op bevel van den keurmeester van K. alhier. Met deze lezing ging de waarnemend kan tonrechter accoord daar volgens art. 43 van het Wetboek van Strafrecht een ambtelijk bevel vrijpleit van elke strafbare handeling. Verdachte werd daarom van alle rechts vervolging ontslagen, A C.Z. NOG GEEN KAMPIOEN Doordat Elfhoeven met 10 van H.G.A. te den Haag gewonnen heeft, heeft dit polo zevental hetzelfde aantal punten behaald als A. Z. C. en is een beslissingswedstrijd noodzakelijk. DE JEUGD UIT De meisjes-vervolgklassen van de Evange lisatie-commissie der Geref. Kerk maakten Dinsdag een uitstapje naar het strand. Door het regenachtige weer beantwoordde deze dag echter niet aan het gestelde doel. De Geref. Meisjesvereeniging „Wees een Zegen" trof het gister beter met een uit stapje naar Oud-Valkeveen en Huizen Di tocht werd gemaakt met twee Modarbussen en dank zij het fraaie weer is er zeer veel genoten, HAZERSWOUDE VERDWIJNEND NATUURSCHOON Vermeldden we reeds eerder dat in ver band met den voorgenomen nieuwbouw der Ned. Herv. Kerk, de daarachtergelegen be graafplaats geschud wordt, waarmede men dan ook reeds geruim en tijd bezig is, thans kunnen we mededeelen dat de achter de kerk staande eeuwenoude boomen, die men aanvankelijk wilde sparen thans bezwaren opleveren voor genoemde werkzaamheden en derhalve zullen worden geveld, zoodat helaas dit natuurschoon verdwijnt. ER DREIGDE BRAND DOOR HOOIBROEI De hooibouw is nog niet voorbij of reeds deed zich in onze gemeente een geval van hooibroei voor. Bij den veehouder J. v. d. W. in het West- einde werd hooibroei in die mate opge merkt, dat vanwege de brandweer een on derzoek werd ingesteld, met als resultaat dat hen temperatuur van 190 graden F. ge constateerd werd. Omdat gevaar van zelf ontbranding bij zoo'n temperatuur niet meer denkbeeldig is. werd last gegeven den hooiberg uit te halen. Tevens werden door de brandweer voorzorgsmaatregelen getrof fen, om in geval van uitslaanden brand pa raat te ziin. Na een tijd van hard werken was de hooiberg zoover uitgehaald dat ge vaar voor brand geweken was. Voor den eigenaar een schadeposL RADIO-DISTRIBUTIE DONDERDAG 26 JULI Programma 3: 8— Keulen, 10.20 diversen, 10.30 Parüs Radio, 12.05 Radno PTT Nord. 12.20 Brussel VI., 14.20 Londen Reg. 16.20 Parüs lia- I dio. 16.35 Londen Reg.. 17.20 Brussel VI., 18.05 PTT Nord of div.. 18.20 Londen 'Reg., 19.30 diversen, 20.20 Londen Reg., 21.Keulen. 22.20 Brussel VI., 22.35 Keulen. Programma 4: S.Brussel VI. 9.20 diversen, 10.35 Londen Reg., 13.20 Droltwi&h, 19.30 Sport tje door den heer Jansen, 20.Droltwlch, VRIJDAG 29 JULI Programma 3: 8.Keulen, 10 20 Parb's Radio, 2.05 Radio PTT Nord. 12.20 Keulen. 12.55 Brue- el VI., 14.20 Droitwich, 16.45 Keulen. 17.20 Pa« lis Radio, 18.35 Keulen 19.30 Brussel VI., 19.50 dlvei m - 35 Londei !g„ 19.20 Droltwlch 20.35 GR'D" of div., 22,05 Londen eRg„ "22.20 Dr'oltwloh. 23.45 Londen Reg. PER LITERKRUIK BURGERWACHT Woensdag hield de kring Rijnland vart de Burgerwacht zijn jaarlijksche schiet wedstrijden te Katwijk. Weder behaalde de Burgerwacht in klasse A een len, 2en" cn 3en prijs en in kl. B den len prijs, terwijl een tiental geldprijzen ge wonnen werd in den pereoneclen wedstrijd. Bij het revolverschieten behaalde de com mandant, de heer J. Dekker den eersten pr. met 69 van de 72 punten; en de Burgemees ter, de heer A. Warnaar, eere-voorz., den Gen prijs. In het geheel werd door de schutters op 28 prijzen beslag gelegd. UNIE-COLLECTE De jaarlijksche Unie collecte door het Locaal-comité van de Unie „Een school met den Bijbel" zal worden gehouden op Maandag 1, Dinsdag 2 en Woensdag 3 Aug, HILLEGOM WATERPOLO Gisteravond werden in de Gom. Zwemin richting de watenpolowedstrijden H.Z.V, 1— D.W.R. 5 en HZ.V. 2D.W.R. 6 gespeeld, Reeds spoedig na den aanvang wist D.W.R. 6 de leiding te nemen. Voor de rust wist het 2e zevental der Hillegommere, door de Brabander, reeds gejijk te makonf Na de rust waren de Hillegioimimers sterker, en zagen zij kans door nog 2 doelpunten, van C. de Graaf en Fred. Mhl- man n hun meerderheid uit te drukken. Eindstand 31 voor. TI.Z.V. 2 Eeeii zeer verzwakt H.Z.V. 1-zevental bond hierna den strijd aan tegen D.W.R. 5. Reeds direct maakte D.W.R. via de paal, het eer ste doelpunt. D W.R. bleef sterker en de rust ging dan ook in met een 30 achterstand voor de Hillegommers. Na de rust maakte D.W.R. het 4e doelpunt, zoodat de eindstand 40 werd. KATWIJK HET CONTRACT-LOON WEER AAN DE ORDE Al eenigen tijd maakt een punt van ern stige bespreking bij de werknemersorgani saties uit een vast te stellen contractloon, zooals zulks in meerdere streken, de bollen streek, het Westland enz. reeds lang is vast gesteld. Meerdere vergaderingen zijn hier over in de afgeloopen "wintermaanden en ook nog dit voorjaar gehouden. De belang stelling van de zijde der werkgevers liet steeds veel te wenschen over. De opkomst was soms gering. Men was van oordeel, dat bleek niet alleen buiten de gehouden verga deringen doch ook in deze vergaderingen, dat men van werkgeverszijde den tijd hier voor nog niet gekomen achtte. De uitkomst der bedrijven liet bet nog niet toe. Men hoorde sindsdien weinig meer over deze aangelegenheid. Doch thans komt de zaak weer aan de orde en de tuinders van Kat wijk, Valkenburg, Katwijk-Zee, Rijnsburg; zullen nogmaals en wel op Dinsdag 2 Aug.- a.s. op het gemeentehuis te Rijnsurg, het centrale punt der verschillende plaatsen, in de gelegenheid gesteld worden hun stand punt in dezen mondeling uiteen te zetten te genover den door Zijne Exc. den minister van Econ, Zaken benoemden arbiter den heer W. Drees, die daarna uitspraak zal doeni in dit arbeidsgeschil. Te voren, worden de tuinders nog iri de gelegenheid gesteld een schriftelijke toelichting in te dienen. Het gaat dus nu meenens worden. KATWIJK a.d. RIJN GROENTENVEILING Het bestuur van de Tuinbouwvcreeniging Katwijk en Omstreken volgde tot heden het uitbetalingssysteem om het tegoed der tuin ders bij hen persoonlijk thuis te doen uitbe talen, een systeem, dat vermoedelijk ner gens meer gevolgd wordt, en wel om meer dere redenen. Vanaf heden zal een andere wijze gevolgd worden n.l. de uitbetalingen via de Coop. Boerenleenbank'. Op voor hen gunstige tijdstippen zal nu voortaan het te goed in ontvangst kunnen worden genomen op het kantoor der genoemde Bank, Voor straat 50. Hierdoor kan ook het veilingkan toor van een gedeelte van het vele werk ontlast worden Men ziet zulks als een groo te verbetering. DEMONSTRATIE E.H.B.O. De afdeeling Katwijk der Ned. Vereeni ging E.H.B.O. hield gisterenavond bij het ge meentehuis een demonstratie hetgeen voor de medewerkenden zeer leerzaam was. F.r had een ernstig verkeersongeval plaats waarbij zes .slachtoffers" vielen waarvan enkelen vervoerd moesten worden per bran card naar een hulp-ziekenhuis. Alles had een rustig en vlot verloop zooals zulks bij een werkelijk ongeval moet plaats hebben, De doktoren Hueting en Cleveringa verleen den „eerste hulp" en legden verbanden. Do algemeone leiding was bij den heer J v. d1 Kamp. voorzitter van de afdeeling Katwijk der E.H.B.O. KATWIJK AAN ZEE DE MELKOORLOG Bij nadere informatie is one gebleken, <laf door de zelfventende boeren zonder samenspreking met de melkslijters do melkprijs is verhoogd tot 8 cent per liter,

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6