Wat is er gaande in Lichtestein? Wageningen N,V, „F I D U C I A" Eischt Ned. Fabrikaat ASBEST RUBBER TRANSPORTBANDEN A.U.D0EKH0LnïS£ KNOOP 1936 DEELZEN^^^ DONDERDAG 28 JULI 1938 EERSTE BLAD PAG. 3 Onrust in den kleinsten staat van Europa (Van onzen Duitschen correspondent) Op Slot Feldfoerg in Tsjecho-Slowa kije is op een zijner goederen op den gezegenden leeftijd van 85 jaar over leden Vorst Frans I van Liechten stein. Zijn neef, Prins Frans Jozef, die op voorstel van den vorst reeds Maart 1.1. het regentschap op zich had geno men, is zijn oom thans als Vorst Frans Jozef opgevolgd. En zoodoende staat dan dit kleinste van allle Europeeeche vorstendommen plotseling weer in het brandpunt der publieke belangstelling. Vaduz, de hoofdstad van het landje, ten Zuiden van 'het Meer van Constanz, tussclien Oostenrijk en Zwitserland gelegen, zond dit doodsbericht de wereld in als een bewijs van verbondenheid met een geslacht, dat hier sedert 1699 regeert. Vorst Frans vo-i «-aula I regeerde terwille van zijn familie, als broer en opvolger van Vorst Johan II, die van 1858 tot 1929 het bewind voerde en er op 71-jarigen leeftijd afstand van deed. Door Johan II was Liechtenstein al meer cn meer onder den invloed van Oostenrijk gekomen, maar onder den druk der omstan digheden is dat later anders geworden en heeft men een bondgenootschap met Zwit serland gesloten, hetwelk voor beide landen vooral van economische beteekenis is. Het Huis Habsburg was ineengestort en Oostenrijk was na den oorlog zoo arm ge worden, dat het zijn verplichtingen tegen over Liechtenstein niet langer kon vervul len. Reeds 1923 ging men er dan ook toe over, de Zwitsersche frank in te voeren en die heeft ook nu nog geldigheid. Toen de thans overleden vorst zijn broeder opvolg de, had hij reeds den betrekkelijk hoogcn ■leeftijd van 75 jaar bereikt. Hij woonae veelal in Weenen en had zich sedert eind (Maart op voormalig Oostenrijksch gebied in Q"sjecho-Slowakije teruggetrokken. Vorst Fraais Jozef, zijn opvolger, ds thans 32 jaar oud en ongehuwd. Zijn moeder was een aartshertogin van Oostenrijk, dus ook hier komt weer de oorspronkelijke saamhoo- righeid met het voormalige Oostenrijk tot uiting. Vandaar dlan ook, dat er telkens weer geruchten opduiken, welke eventueele aansluiting i'an Liechtenstein bij Groot- Duitsohland voorspellen. Al meer en meer is men zich zoowel in Duitsohland' als in Zwit serland met do al of niet blijvende zelfstan dig held van het vorstendom gaan oceu- pceren. Zwitserland is bij de verdere ont wikkeling van Liechtenstein het meest betrokken, militair en econo misch, omdat het als een vreedzame verovering beschouwd kan worden en worts, omdat de soliditeit van de Zwit- sersche frank door dit bondgenoot schap ongetwijfeld bevorderd werd. Op politiek terrein is Liechtenstein tot nog toe zelfstandig gebleven. Zelfs is men er niet voor teruggedeinsd-, met uit treden uit de tolunie met Zwitserland te dreigen. Dat gebeurde eenige jaren geleden, toen Zwitserland zijn loterij- wet ook in Liechtenstein wilde invoe ren, maar in het door en door katholie ke vorstendom wilde men daar niets van weten. De voordeelen van de tol unie schijnen toen toch den doorslag gegeven te hebben, want het conflict werd. bijgelegd en Liechtenstein wist zijn wil door te zetten I Sedert Oostenrijk bij Duitschland is inge lijfd, kan Liechtenstein tot de Duitsche grensstaten gerekend worden en waar men hier uit ervaring de voordeelen, maar meer nog de nadeelen der „kleinstaterij" kent, ligt het voor de hand, dat men zich te Ber lijn voor dit waardevolle stukje Europeesch gebied is gaan interesse eren. Alen vestigt er de aandacht op, dat Liechtenstein met zijn 10.269 inwoners en 157 vierkante K.M. opper- KENT U al HYGIDENT de nieuwe, zelfwerkende, Kunsf» gebit-reiniger? Maakt ZONDER BORSTELEN Uw plaat en gebit 1*eer alt nieuw en verwijdert olie vlekken. Prijs normale flo- con 45 ets, extra groote flacoi. 85 ets. Koop nog heden HY GIDENT bij Uw Apofh. of Drog. Buitenland, vlakte de kleinste staat van Europa is, noj kleiner dus dan San Marino en Monaco. De hoofdstad Vaduz telt 2000 inwoners en de militaire verdediging bestaat uit een gen darmerie van nog geen honderd man! Hoewel na het aftreden van den thans overleden vorst Frans I uiterlijk alles weer in orde leek, heersohte er niettemin in het land zelf een vrij hovige politieke strijd tus- sclwjn do regeeringspartij en de minderheid, twee kleine groepen, die uiterlijk gezien als broeders op elkaar lijken. De burgerlijke 'partij won bij de laatste verkiezingen van twee jaar geledlen met 1319 stemmen 13 mandaten, terwijl de oppositie, de zooge naamde Vaderiandsche Unie, met 1182 stem men slechts 4 mandaten behaalde! Aan het hoofd der oppositie staat een zekere Dr Scheed Ier, wiens streven naar definitieve aansluiting bij Zwitserland nog altijd van actieve beteekenis schijnt te zijn, hoewel de regeering herhaaldelijk heeft verklaard, dat Liechtenstein tot eiken prijs zijn zeifstan dagheid wenscht ie handhaven. Ook de Land dag, welke 15 liedien telt .sloot zich in dezen bij de regeering aan en het zal dus nu de voornaamste taak van Vorst Frans Jozef II zijn, deze zelfstandigheid van zijn landje te handhaven! De nieuwe vonst zal hierbij met allerlei veranderingen in Liechtenstein rekening hebbm te houden. In de „Schweizer Monats- hefte"' lezen wij namelijk, dat het nationaal socialisme ook in dit landje al meer en meer veld is gaan winnen. „Het is hoog tijd, dat de regeering te Bern maatregelen gaat ne men, want wellicht kan het eerder te laat blijken, dan men in officieele Zwitsersóhc kringen wenscht te gelooven". Zelfs weet het tijdsohift te vertellen, dat Vorst Frans Jozef meerdere dagen te Berlijn heeft vertoefd! Berlijn, 27 Juli 1938. (Nadruk verboden) BETIMMERINGEN - MEUBELEN WAGENTNGEN TELEFOON 2613 De Spaansche burgeroorlog REPUBLIKEINSCHE SUCCESSEN AAN DE EBRO Gevechten bij Gandesa De Barcelona-regeering heeft officieel medegedeeld, dat de roode troepen, diei de Eibro zijn overgetrokken, hei>ben be richt, dat zij Vallalba heibben bezet en thans voor Gandesa liggen. Zij 'hébben verder gemeld, vier dui zend gevangenen te hebben gemaakt. Tarragona heeft een nieuwen lucht aanval te verduren gehad. Om half vier wierpen Junker-bombardementstoestel- len talrijke brandbommen en ontplof fingsprojectielen op de stad. Verscheide ne gebouwen vlogen in brand. Het aantal slachtoffers ie nog niet bekend. De laatste berichten melden, dat in de buitenwijken van Gandesa gevochten wordt. Er zijn nog vijfhonderd krijgsge vangenen gemaakt, terwijl gister reeds 3000 rechtsche soldaten gevangen wer den genomen. Intusschen hebben de rechtschen ech ter versterkingen aan troepen en ge schut in den strijd geworpen. De bijzondere correspondent van de .Mes sage ro" aan het front van de rechtsche'troe pen in Catalonië bericht aan zijn blad te Rome, dat de roode troepen de Ebro konden oversteken, dank zij de huilp van marxisti sche elementen onder de burgerbevolking van het door de troepen van Franco bezette gebied. Deze personen, die vroeger deel heb ben uitgemaakt van de „marxistische" mili tie, stondën nog in verbinding met de Cata- laansche regeering en hebben onrust ge zaaid langs den oever, waarvan gebruik werd gemaakt door de republikeinen. Volgens Havas hebben de rechtsche troe pen den strijd tegen de rooden, die nog ge nesteld zijn aan den rechteroever van de Ebro. Te Burgos wijst men er op, dat men niet verbaasd behoeft te zijn over den weer stand der republikeinen op den rechteroever van de Ebro, aangezien hun bruggen ver nield zijn en bun niets andere overblijft dan weerstand te bieden tot het uiterste hunner krachten en tot hun munitie is uitgeput. VERZEKERING MAATSCHAPPIJ N IJ M E G E N Burg. van Schaeck Mathonsingel 2 Brand-, Glas-, Ongevallen verzekering, enz. PRAAG EN DE SUDETENKWESTIE Regeering uiterst zuinig met concessies De „Deutsche diplomatisch-politische Korrespondcnz" schrijft in verband niet de door publicaties in dc pers bekend geworden wetsontwerpen der Tsjeeho Slowaaksohe regeering, die den grond slag moeten vormen voor onderhandelin gen, o.a. het volgende: Deze ontwerpen komen in de essen tieel© deelen overeen met reeds vroeger ontvangen aankondigingen, die reeds voorwerp zijn geweest van een gerecht vaardigde critiek der Sudetenduitsehe partij. De vriendschappelijke vermanin gen van andere regeeringen hebben dus klaarblijkelijk geen wijziging van het standpunt der Tsjeoho-Slowaaksche re geering ten opzichte van het probleem als geheel tot stand kunnen brengen. De ontwerpen trachten onder een over vloed van bestuurstechnische details, waar van enkele overigens eerder een achteruit gang schijnen te beteekenen. het feit te ver bergen, dat de Praagsdhe regeering niet van zins is met de principieele eischen der Su- det en duitsdie partij en van de andere natio naliteiten rekening te houden. Er komt noch een erkenning van de Sudeten-Duitschers als rechtsgelijk staatsvolk, noch toekenning van het karakter der rechtspersoonlijkheid aan de Duitsche volksgroep en i-n 'verband daar mede van zelfbestuur op het aaneengesloten door Duitschers bewoonde gebied in voor. Weliswaar wordt nog de aanduiding „na tionaliteitenstatuut" gehandhaafd, maar in het zesde en in het zevende hoofdstuk komt bii de formuleering der cultuurrechten dui delijk tot uitdrukking, dat Tsjechen en Slo- waken moeten doorgaan voor de eerstge- rechtigde staatsdragende volken, terwijl de andere volksgroepen, dus ook de Duitschers, aangeduid worden als „mindeiheidsnaties", welker rechten volgens een bevolkingssleutel aan de rechten der Tsjechen en Slowaken aangepast en dienovereenkomstig toegeme ten worden. Ook op het gebied wan de officieele taal is het begrip van de „minderheidstaal" be houden en ondanks eenige concessies, is de principieele plaats op den tweeden rang dier minderheidstaal gehandhaafd Een eenheid vormend Duitsch bestuursge bied is in de ontwerpen niet opgenomen. Men moet zich afvragen, aldius tenslotte de „Deutsche diplomatiscih-politische Korres- pondenz", waarover H o d z a dan met da vertegenwoordigers der Sudieten-Dutschers en der andere nationaliteiten nog wil onder handelen, wanneer zijn tot dusverre opge stelde ontwerpen zoo grondig den wil missen tot begrip voor hun wenschen en eischen. De bombardementen op open steden Het werk der Engelsche commissie In het Lagerhuis heeft Butler over de Britsche commissie van onderzoek naar de bombardementen op open steden in Spanje het volgende medegedeeld: De commissie zal bestaan uit twee Engel sche onderdanen, een gepenslonneerd offi cier van de Royal Air Force en een actief artillerie-officier. Het gunstige antwoord van Franco be helsde nog een (verzoek: De autoriteiten v; Burgos wenschen n.l., dat het onderzoek over breeder terrein zal worden uitgestrekt. Op een vraag omtrent de bedoeling hier van, antwoordde Butler, dat de autoritei ten van Burgos wenschen, dat het onderzoek eveneens uitgestrekt zou worden tot andere wreedheden, die niet in verband stonden met luchtbombardementen. Inmiddels heeft ook de Barcelona-regee ring meegedeeld, het Engelsche voorstel in zake het zeroden van een controle-commissie te aanvaarden. EX-NEGUS WINT EEN PROCES De Londensche rechtbank heeft thans Haile Selassie in het gelijk gesteld in zijn klacht tegen de „Cable and Wireless Limited", van welke maatschappij hij 10.000 pond sterling eischte voor het onderhouden van een draadlooeen dienst tussclien Abes- sinië en Engeland vóór de bezetting van het land door Italië. De ex-negus was in hooger beroep gegaan tegen een eerder vonnis, waarbij de realiter zich niet bevoegd verklaarde. DE TOESTAND IN PALESTINA Engelsche troepen in de Omar-moskee Vreedzame Arabische bevolking wordt rebelsch Twee daden der Britsche troepen heb ben den haat der Arabieren tot onge kende bitterheid doen stijgen. Men vreest dan ook, dat de oproerige bewe ging zich nog intenser zal uiten. Op de eerste plaats zijn de Britten voor de eerste maal een moskee binnen gedrongen, nl. de Omar-moskee te Jeru zalem, welke zich op den tempelberg be vindt. In dit gebouw, waarvan de toe gang voor eiken niet-moslim streng ver boden is, hebben zij een groote hoeveel heid wapens ontdekt. De verontwaardi ging der Arabieren over dit schenden van heilige plaatsen, is algemeen. De terroristen winnen erdoor aan steun en aanhang. Ten tweede hebben de Britsche troe pen graansahuren verwoest en bijna elk huis van het Arabische dorp Baqa Gahr- bieh met dynamiet in de lucht doen springen uit wraak wegens den moord od sergeant-majoor George Beauchamp van de Royal Scots. Deze incidenten hebben ertoe geleid, dat de tot nu toe vreedzame Arabische bevoi- van het platteland zich aan de zijde der rebellen schaart Ook nog andere facto ren z'jn daarop mede van invloed, nl. het snel aangroeien der werkloosheid onder de Arabieren, met als gevolg de stijging van de kosten van levensonderhoud, temeer nu de tijd van den oogst is verstreken. De terroristen hebben overal wapenen en munitie onder de dorpsbewoners verspreid, terwijl de rcligieuse fanatici op hot ver klaren van een .heiligen oorlog aandringen tegen de „Britsche cn Joodsche ongeloovi- ^De leiders der rebellen hebben dit week end in de nabijheid van Raniallah, ten Noorden van Jeruzalem, een „krijgsraad ge houden", waarin de (plannen voor het uit breiden van de activiteit in het geheele land werden voorbereid. Zoo zijn reeds stappen gedaan, teneinde verbindingswegen en dergelijke te beschadi gen. Vorige week zijn 12 belangrijke brug gen opgeblazen. De rebellen hebben een grootere militaire activiteit ontwikkeld dan ooit tevoren. Zij zijn uitgerust met zoek lichten, apparaten, die liet naderen van vliegtuigen registreeren en machinegewe ren. Sommigen hunner, die gevangen wer den genomen, droegen uniformen en enke len zelfs medailles door de leiders den rebel len toegekend. Zij onderscheppen systematisch telefoon verbindingen tussclien de politieposten, spoorwegstations en Joodsche kolonies. Een der laatste incidenten is het vernie len van den Tegartsmuur, dat is de befaam de drie-dubbele prikkeldraad-versperring langs de Noordgrens. Hoe groot de paniekstemming onder de bevolking is, bewijst wel het feit, dat op plaatsen, waar oude hoeden en verlepte bouquets op de straten liggen, het verkeer wordt stop gezet, teneinde de politie in staat te stellen, een onderzoek in te stellen, of er geen bommen in verborgen zijn. DE JAPANSCH-- CHINEESCHE OORLOG China wil spoorwegen te gelde maken Een vertegenwoordiger van de regeering van Tsjang Kai Sjok heeft onderhandelin gen aangeknoopt met sir Geoffrey Stafford Northcote, den gouverneur van Hongkong, over den afstand van het Chincesche deel van den spoorweg KantonKauloen, van Kanton tot Sjoemtjoen, welke stad grenst aan .het Britsche pachtgebied. Deze lijn heeft een lengte van ongeveer 89 mijl. De correspondent van de Nitsji Nitsji Sjimboen die dit* bericht meldt, seint verder uit Hong kong, dat niets bekend is omtrent den prijs, die bedongen wordt door de regeering van Tsjang Kai Sjek. Het is echter zeker, dat de voorgestelde transactie beoogt, fondsen bij een te brengen voor den aankoop van moer oorlogsleveranties uit Brittan nië en tevens ten doel heeft den spoorweg KantonKau loen te behoeden tegen Japansche lucQitaan De correspondent wijst er echter op, dat Engeland niet alleen zou bloot staan aan itiek wegens schending van het negenmo- gendhedonpact, maar het resultaat zou ver beuren van zijn samenwerking met Japan tot behoud van zijn belangen in Noord- Cliina, wanneer 't zoo'n doorzichtige trans actie met het regime van Tsjang Kai Sjek Voorts schrijft de correspondent, dat klaarblijkelijk ulannen ontworpen zijn door Tsjang Kai Sjek voor onderhandelingen met Frankrijk over afstand van den Soenning- spoorweg in de provincie Kwangtoeng, van Tausjan tot Koengmoen, een lengte van 153 kilometer. tusschcn Rusland en Mandsjoekwo Door het Japansche ministerie van bui ten landsche zaken is een communiqué uitge geven, waarin wordt verklaard, dat de Ja pansche regeering levendig belang hecht aan een definitieve vaststelling van de grenslijn tussc.hen Mandsjoekwo cn Sovjet- Rusland, in het bijzonder in het oostelijk ge bied tusschcn het meer Klianka en de rivier Toe Oenmen. In het document wordt een historisch overzicht gegeven van de onderhandelingen die gevoerd zijn tusschen Moskou cn Tokio sedert verscheidene jaren over dit onder werp en wordt gewezen op de ongunstige houding, die de Sovjets hebben aangeno men. Er wordt geen enkele rechtstreeksche toespeling op de affaire van Tsjang Koe- Feng gemaakt. Evenmin wordt gezegd of Japan on het punt staat, nieuwe voorstellen te doen voor een regeling der recente inci denten en vaststelling van de grens. Gij bevoordeelt daarmede Uw landgenootenen Uzelve '<CV\t \^et J> 4*»eb nieer JCost slechts Z$ cent. J^ievsAt kovenbien tn>ee t»cr- scjjtlfenK breij?**h'onen en Ijele kon c/Vw o\>ers\l veri 5'")' -hr-ipL Italië en het jodenvraagstuk De groote fascistische Raad van Italië is bijeengeroepen tegen 1 October as. Havas brengt dit feit in verband met den strijd voor de zuiverheid van het ras, welke ook in Italië steeds groöter vormen aanneemt. Hoewel men geen voorspellingen kan doen, gaat het gerucht, dat de groote fascis tische raad voornamelijk bijeen wordt geroe pen om maatregelen te nemen tegen de Jo den. Zij zullen niet uit Italië verjaagd wor den, doch zij zullen geen openbare ambten mogen bekleeden en ook geen examon mo gen afleggen voor ambtenaar. Men merkt op, dat hun aantal in openbare functies en in het leger zeer gering is. Verder zal de groote raad vermoedelijk een criterium vaststellen voor het Italiaan- sche ras. Waarschijnlijk zullen Italiaansche kinderen worden erkend als Italiaansoh, ook de moeder van Joodsch of ander EEN DOODGEWAANDE KEERT TERUG Het bezoek van Koningin Elisabeth van Engeland gedurende haar verblijf te Parijs aan het Engelsche hospitaal heeft een cu rieus gevolg gehad. Mevrouw Amelia Haw thorne kwam daardoor eveneens naar Parijs om haar broeder John, die, naar zij veron derstelde, reeds 36 jaar dood was, te omhel- John Stone, die circusclown was geweest, was door zijn treklust jaren geleden naar vreemde landen gegaan en zijn zuster later zijn overlijden, zonder details, mede gedeeld. Toen mevrouw Hawthorne de fotografie van de Koningin bij haar bezoek aan het hospitaal zag, meende zij, dat één der zieken groote gelijkenis met haar broeder John vertoonde. Bij navraag bleek inderdaad, dat haar broer nog in leven was. Zij kreeg een vrijen overtocht en groot was haar vreugde, toen zij haar 'broer levend vond. John Stone is S0, zijn zuster 76 jaar. HET BRITSCHE PARLEMENT OP RECES Chamberlain heeft meegedeeld, dat het Britsche parlement op 29 juli a.s. op reces zal gaan. De zitting aail worden her opend op 1 November; op 8 November zal de Koning die troonrede voorlezen. GEMENGD VOEDER VARKENS. MELKVEE EN PLUIMVEE met gegarandeerd gehalte aan eiwit en vet volgen9 Algemeene II an dels voorwaarden r»EDTEI c'oliefabrieken DEi\ICLO AMSTERDAM n.v. J. Koster Hzn; Scheepswerf „Gldeon" Groningen Holland Voorwaarde voor loonende exploitatie ia een economisch schip. Hiervan bent U zeker met een KOSTER-COASTER VANDERLINDENEIVELDHUIS amsterdah-ROTTERDAH-gpon.noen VOORALLE DOELEINDEN I TECHNISCHE ARTIKELEN voor Blank werk N.Y.».h.DJATAK FONTEIN HARL1NGEN.TEt.223 DRIJFWERKEN DRAAGR0LLEN A r~~) 6R0NINCEK GEBROEDERS VRAETS MACH I N EH AN DEL BILTHOVEN (HOLLAND) Tel. 3196 SPECIAAL IN: Moderne Werk tuigmachines Q.a. Draaibanken, Revolverdraai banken, Excen- terpersen, Trek- persen, Schoppersen, Forceerbanken, Schaafbanken, Boormachines, Fraisban- ken etc. etc. Vraagt vertegenw.bezoekll Wielrijders! v/orO"-"'" ZWEEFZADEL ToU tA niei deuk. Vraagt Uw rijwielhandelaar Fascistisch relletje te Brussel Een vijftigtal personen heeft te Brussel een overval gepleegd op een anti-fascistische tentoonstelling, die op het oogenblik georga niseerd wfordt door de Brusselsche federatie van de socialistische partij in een gebouw aan den Boulevard du Jardin Botanique. Na de stands dooreen geworpen te hebben, hebben de daders brochures en den inhoud van de kas meegenomen. Twee personen zijn gewonldl Er is geeni enkele arrestatie verricht. Het parket heolt een onderzoek ter plaatse ingesteld. (40 Gijs keerde zich woedend om. „Haauwde gij oewen bek mer, aanders schiet dieje Petser Jou nog is in oewen baast". Toen ging hij. Achter hem lachte hikkend de boerenzoon, die zich voor 'de zooveelste maal vermaakte met de menschen van lager allooi dan hij, naar geldswaarde gemeten tenminste. In onprettige stemming stapte Gijs den Zandpolder door. De lucht betrok, 't was over tienen toen hij bij het bootje kwam. Den heelen terugweg had hij loopen verzinnen hoe hij 't moest aanleggen om van den Petser af te komen, want zoo ging 't mis. Hij kwam om half twaalf thuis en Stijn rook bij zijn eerste woord de dranklucht. Ze zei niets! Een weeë angst voor wat nu zou gebeuren vloeide door haar hart. „Zijde gij niet erg muuj, ge zijt zoolang weg gewiest?" „Ik heb er honger van". „Dan zullen we 'n bietje vroeg de errepel opzette". Dien heelen middag was Gijs aan 't peinzen om een middel te vinden uit dien ellendigen toestand te geraken. Aan den penen, kant lokte 't geld, A.aa den anderen kant vreesde hij voor zijn naam als eerlijk man. Wie met den Petser omging was geteekend. Tegen vieren kwam een man uit Dengeren langs den grintweg. Hij was 't niet. Stijn zag haar man kijken en ze begreep, dat hem wat hinderde. Toen de kinderen uit school kwamen ging Tinus in 't ach terhuis dadelijk naar zijn vader en zacht zei hij: „Vanmid- deg is den domenie op school gewiest en hij heet geseed, de ge vanaavend is mot komme". „Ikke", vroeg Gijs verwonderd, „en waorvur", „Det weet ik nie hur, hij heet niks mieer geseed". Stijn begreep ook niet waarvoor 't zou zijn. Nu zat Gijs in een moeilijkheid, waarvoor hij als boeren arbeider vroeger nooit gestaan had. De Petser kon komen en hij wist niet wanneer en hij moest naar den dominee, die je ook niet kon laten wachten. Als hij den strooper nou maar tegenkwam, dan was alles ïn orde. Gijs keek langs den grintweg uit, zoolang 't licht was, maar toen de donkerte 't zicht inkromp tot nauwelijks bij de brug over de wetering, ging hij in huis. Stijn zag dat hem iets hinderde, maar kon niet uitmaken wat hem zoo moest doen opzien tegen 't bezoek aan Dominee Schravers. Toen Gijs om negen uur dien avond terugkeerde naar den verren Elzenberm, langs den verlaten grintweg, die als een flauwe, vale streep in de duisternis voor hem uitging, had hij nog geen spoor van den Petser gezien, maar de gedachte aan den strooper was teruggedrongen door de herinnering aan het gesprek met den dominee. Of eigenlijk was het geen gesprek geweest, veel meer een aanhooren in stijgende yerbazing van wat de predikant hem te zeggen en te vragen had. 't Was begonnen met een korte mededeeling, dat de diakenen 't noodig vonden Gijs te wijzen op zijn oudsten zoon Tinus, die best van school kon om iets mee te verdie nen. 't Ging nou eenmaal niet aan zoo'n jongen op de school banken te laten om dingen te leeren, die hij later als boeren knecht toch niet noodig had. Gijs zou daarvan zelf overtuigd zijn. Deze mededeeling trof hem temeer, waar hij deze van dien kant nimmer had verwacht. Zooals eens tegenover Jan Donkerstal had hij nu zijn rech ten als vader niet durven verdedigen. Hij had enkel geant woord: „Mer wij hadden aandere plannen mee um". „Zoo, andere plannen, wat wou je dan met hem aanvan gen?" „Det weet ik nog nie, mer Hij bleef steken. Tegenover iemand als den dominee durfde hij niet voor den dag komen met zijn voornemens aan gaande Tinus. Hij zweeg verlegen, een boer was nog een beetje je partij maar een man als Dominee Schravers moest je in dubbel opzicht ontzien. Er was om hem nog iets van de oude luister en 't ontzag voor het ambt. „Ik meen te weten, dat hij bij Maar de Bruin wel aan 't werk kon". „Bij Maar de Bruin?" „Ja, en je zult er goed aan doen er een dezer dagen eens te gaan vragen of hij komen kan; je voelt, dat we met 't geld van de diaconie zuinig moeten zijn". Maar de Bruin woonde op den hoef, die even buiten Den- geren bezijden den grintweg lag. En hij was diaken! Dat was een verzoek geweest, maar Gijs voelde het als een gebod: Doen of anderst In ieder mensch, hoe groot de nood is, waarin hij verkeert, blijft toch nog altijd de hoop op verlossing leven en in Gijs kwam deze gedachte boven de ergernissen uit, dat hij Tinus zoodra 't werk hem weer in staat stelde zich vrij te maken, toch kon laten worden wat hij wilde. Nu boog hij. „Det zalle we dan mer doen". Er lag zooveel gelatenheid, zooveel gewilligheid in dit ant- woord, dat 't den ander opviel. Daarmee was dit eerste gedeelte afgeloopen. Moest hij daarvoor heelemaal van den Elzenberm komen? Hij maakte een trage beweging om op te staan. Hij wilde weg, wie weet begon de dominee dadelijk niet over zijn be kentenis van de vorige keer, over zijn geestelijken nood, waar over hij toen gesproken had. „Ik heb nog iets anders te vragen". Schravers knipte zorgvuldig 't puntje van een dikke sigaar, blies door den kop en tergend langzaam verrichtte hij de plechtigheid van 't aansteken en 't in gloed zuigen van de tabak. Maar hij bood er den man voor hem geen aan. „Kijk eens Streef, wij helpen je nou en we hopen, dat 't voor jou en ons van korten duur zal zijn. Doe ons nu een wederdienst. Laat ik je kort en goed zeggen, waarover 't gaat. Er zijn ons geruchten ter oore gekomen over iemand van den Elzenberm, die ook bij ons meermalen om steun heeft aangeklopt en dien we in tijd van ziekte menigmaal hebben geholpen. Wat jou wel bekend zal zijn". Gijs kon enkel vermoeden, dat 't Klaas Verdijk was. „Ge bedoelt Klaosse zeker", '(Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2