B STEMMERIK C° JVOENSDAG 37 JULI 1938 TWEEDE BLAD PAG. S Een gedeelte van de Amerikaansche vloot in de baai van San Francisco, waaraan president Roosevelt een bezoek bracht. Te Parijs wordt een tentoonstelling gehouden betrekking hebbende op Napoleons verblijf in Egypte. Hierboven de kamer van Napoleon na zijn verblijf in dat land. Een tweepersoons zweefvliegtuigdat deelnam aan de wedstrijden op de Rhön en veel belangstelling trok door het geheel af wijkend type. De Amerikaansche secretaris van de schatkist, mr Morgenthau (rechts) bracht 'den Franschen minister van. Financiën, Marchandeau, een bezoek. De Anti-Revolutionaire raadsleden der Zuidhollandsche Gemeenten kwamen te Rotterdam bijeen. Tijdens de rede van dr C. Beekenkamp. Achter de tafel van links naar rechtsmr E. P. Verkerk (Boskoop), J. H. Donnet (Rot-, terdam), A. van Rijn, (Vlaardingen) en J. H. Dolman (Rijswijk). vraagt UW WINKELIER SARDINES I®|L NICE FLORA ((|fg§ Onovertreffelijk 1813 - De wasscherij met 'n meer dan 100-jarige ervaring - 1938 N.V. Delftsche Stoomwasscherij GOUDSIROOP ZUIVERE RIETSUIKERSIROOP IN FRAAIE BUSSEN VAN V2-I en 2VzK.G. NETTO Een DIENSTBODENVERZEKERING van OE PHILANTHROOP geeft meer, kost minder! Vraagt vrijblijvend inlichtingen aan onze agenten of bet hoofd kantoor. N.V. Algem. Verz. Maatschappij „DE PHILANTHROOP" DE PHHANTHPOCP BOOMPJES 8c BOTTERDAM (gebouw Eerste Rotterdamscbe) De Reeuwijksche plassen Plannen voor een betere verbinding De commissie voor werkverruiming, waar in zitting hebben leden uit de gemeenten Boskoop, WaddinxVBen en Reeuwijk, heeft zich reeds geruimen tijd ijverig bezig ge houden met het maken van plannen voor werkverruiming en heeft onder meer bij het gemeentebestuur van Reeuwijk voorbe reidende plannen ingediend tot het maken van een directe vaartverbinding \anaf de Gouwe naar de Reeuwijksche plassen. Sedert jaren wordt de belangstelling bij de watersportliefhebbers voor deze mooie plas sen steeds grooter, maar om dit schoone oord voor enkele dagen te bezoeken, was veel moed en durf noodig. De eerste versperring heeft men te Gouda, waar over de Karnemelksloot, een zeer smalle vaart, niet minder dan 3 lage bruggen liggen. Is men dan eindelijk deze versper ringen gepasseerd, dan komt men aan het z.g.n. Reeuwijksche sluisje (eigendom van de gemeente Gouda), waar een zeer hooge dorpel het verkeer, vooral voor groote zeil jachten, onmogelijk maakt. Het is algemeen bekend, dat het bereiken van de Reeuwijksche plassen via Gouda voor de watersportliefhebbers een lijdensgeschie denis is. De plannen, die thans ingediend zijn, TUSSCHEN AMSTEL EN IJ Internationaal aardrijkskundig congres. Tentoonstelling van kaarten, atlassen enz. De goed geslaagde legerdag (Van onzen Amsterdamschen redacteur) Met een merk waardig en zeldzaam congres is de afge- loopen week begon nen: het 15de inter nationale congres van aardriikskundigen het Concertgebouw. Niet minder dan 1200 geleerden, afkomstig uit alle oorden der wereld, zijn hier bij eengekomen om de resultaten van onder scheidene onderzoe kingen te bespreken. Als men weet dat het congres circa 400 rapporten, samenge vat in tien boekdee- len met in totaal 300C pagina's, tal van pla ten en kaarten heeft te behandelen, dan komt men onder den indruk van de beteekenis van deze weten schappelijke samenkomst. Het is een eer voor ons land dit luisterrijke gezelschap van geestelijke aristocraten te ontvangen, en het stemt ons aangenaam, dat Nederland in het verleden op aardrijkskundig gebied zoo veel heeft gepresteerd en thans in het Ko ninklijk Aardrijkskundig Genootschap zulk een voortreffelijke organisatie bezit. By de opening van het congres, dat bijeen Is onder de hooge bescherming van H. M. de Koningin, heeft Minister Slotemaker de Bruine herinnerd aan onze oude zeevaarders en ontdekkingsreizigers, aan de belangstel ling voor de geografie en verwante weten- omvatten het graven van een kanaal ten zuid-oosten van den in aanleg zijnden nieuwen rijksweg over de Gouwe (weg Den HaagAmsterdam). De breedte van het kanaal zal ongeveer 20 meter be dragen en het zal parallel loopen met den nieuwen rijksweg. In den provincia len weg GoudaWaddinxveen komt dan een flinke sluis met een ophaalbrug, terwijl het kanaal via den z.g.n. Omloop langs de landerijen van den landbouwer P. van Zoest, alhier, naar de Reeuwijk sche Brug komt Daar de waterstand van den polder Bloe- mendaal eenig verschil vertoont met dien an den polder Reeuwijk, zal hierin voor- ;ien moeten worden. Daarvoor zijn ver- c-hillende plannen gemaakt Voor het graven van het kanaal is betrek kelijk maar weinig grond noodig. Dit wordt berekend op circa 8 H.A. De kosten zijn aan zienlijk en voor Reeuwijk niet te dragen. Het werk.wordt begroot op f 180.000. In dit bedrag zal echter worden bijgedragen door het Rijk en de Provincie. Het werk zal in werkverschaffing worden uitgevoerd. In opdracht van de provincie heeft de Ned. Heide Maatschappij het kanaal afgeba kend en zal het plan -nader worden uitge werkt es een begrooting worden gemaakt. schappen, die ons volk in zijn beste z steeds heeft getoond. Ook op andere wijze zijn de deelnemers aan het congres onder den indruk gekomen van onze nationale glorie. In het Rijksmuseum heeft genoemde Minister het congres in de avonduren ontvangen. En wat spreekt dan meer tot den bezoeker van verre dan Rem- brandts meesterwerk „de Nachtwacht", dat vooral by avondlicht zoo schoon uitkomt. Be tere omgeving dan die van den zetel der Hol- landsche schilderschool had de Regeering voor haar officieele ontvangst der congres sisten niet kunnen kiezen. In het Scheepvaartmuseum is in aansluiting op het congres een keurcollectie wandkaar ten, atlassen, globes enz. bijeengebracht. Ook hier blijkt duidelijk, hoezeer de Nederlandsche zeelieden, O oetin jevaarders en andere schip pers, in den tijd van de opkomst en van den bloei der Republiek zeer veel hebben bijge dragen tot de kennis van de aarde, die God den mensch heeft geschonken. En in Amsterdam woonden en werkten de vervaardigers van land- en zeekaarten. Het onoogelijke Blaeü-straatje by de Graven straat achter de Nieuwe Kerk houdt toch nog den naam levendig van het geslacht der be roemde kaartenmakers Blaeu, dat in het mid den der 17de eeuw bovendien een uitgebreiden wereldatlas heeft uitgegeven. Hondius, Mer cator en Ortelius, ook oude Amsterdammers, zijn als kaartenmakers geëerd in de naar hen genoemde straten, en laatst niet minst heeft de vermaarde Amsterdamsche Calvinistische predikant Petrus Plancius het zyne op dit gebied bijgedragen. De tentoonstelling brengt dit alles en nog veel meer onder de aandacht van het publiek. "Tet is de moeite waard er heen te gaan. De legerdag op Dinsdag en Woensdag is goed ingeslagen. Als men het succes zou willen beperken tot de bijeenkomst in het Stadion, zou er inderdaad niet zoo "eel reden tot roemen zyn, maar hierin bestond met bet eenige contact met de bevolking. En dat is r goed ook, want zoo'n samenkomst in ruimte waar ruim 60.000 een plaats kun nen innemen, slaagt meestal alleen na gron dige voorbereiding naar alle zijden. Het leger is intusschen een paar lagen op straat geweest en dat zegt meer. Dinsdag middag b.v. schalde de muziek op in de nauwe Kalverstraat en verder was er dien middag en des avonds menigmaal gelegenheid om de militairen te ontmoeten. In de Jordaan liep weg met de wielrijders, die logeerden in het oude Passantenhuis aan de Lauriergracht. De Jordaners hebben voor hun welwillend en vriendelijk gedrag tegenover de daar gehuis- este troepen een pluim op de pet van Men commandant van het regiment wielrijders. De Jordaners worden eerste klas burgers, let aar op! Ook Woensdag was de belangstelling voor de soldaten langs den weg groot. Van vijandige gezindheid tegen de troepen als voorheen was nagenoeg geen spoor te ontdekken. Er lagen alleen hier en daar wat miniatuur gele pa piertjes op straat van hen die nog tot het verloopen leger der anti-militairisten behoo- De politie heeft aan deze schuchtere agitatie direct een eind gemaakt. Het was ie uitzondering die den regel bevestigde. EKlStt GEREF. VEREENIGING VOOR DRANKBESTRIJDING Ds J. van Herksen refereert over „Geen Ascese, maar Training" „Heel het leven moet zulk een training zijn' BREDA, 27 Juli. De Geref. Vereeniging voor Drankbestrijding houdt vandaag de jaarvergadering in Breda. De eerste zitting ving gisteravond aan. Ds. J. van Herksen verwelkomde allen. De begrooting voor 1939 werd na bespreking overeenkomstig de voorstellen van het be stuur vastgesteld. Het woord werd nog ge voerd door afgevaardigden der afd. Hoorn, Charlois en Amsterdam, die opmer kingen maakten over de kosten en uitgaven van het maandblad, terwijl Leeuwarden wilde bezuinigen op de onkosten. evenal9 Rotterdam, Wolfheze en Harden- berg, die de post honoraria wilden be snoeien. De verschillende sprekers werden door den penningmeester-administrateur, den heer J. E 1 s h o u t, beantwoord. Even kwam nog ter sprake het besluit van de vorige al- gemeene vergadering om het maandblad te laten drukken hij een georganiseerden druk. ker, waar de vergadering niet van wensoht af te wijken. De begrooting voor 1939 heeft een eindcij fer in ontvangsten en uitgaven van f 5443. Daarna had een begroetings-samen- komst plaats, die onder leiding stond van den Voorzitter van den Noord-Brab. -Limib. Bond der vereeniging, Ds. C. J. Hakman. Gereformeerd predikant te Almkerk, en het karakter droeg van een bonten Brabantschen avond. Ds. Hakman sprak ter opening een begroetingswoord terwijl later op den avond ook mevr. N. Zweers de Vries 't woord voerde. Zang en muziek luisterden den avond op die door een ruime pauze ook ruimschoots gelegenheid bood tot onderlin ge kennismaking. De ontvangende afdee- ling deed ververschingen serveeren. Om half elf werd de bijeenkomst door den voor zitter van de afdeeling Breda, den heer J. M. Mante, op gebruikelijke wijze geslo ten. Vergadering van heden Hedenmorgen om half elf werd de alge- meene vergadering voortgezet. De voorzitter Ds. H. J. van Herksen deed zingen Ps. 119 56, ging voor in gebed en las hierna 1 Cor. 9 16-27, waarna hij 't openingswoord sprak, dat dit maal tot titel droeg: „Geen As cese, maar Trai ning". De naam „as cese", aldus spre ker, waarmede de drankhestrij - ding in meer of minderen weten- schappelijken -in gewoonlijk wordt Ds H. J. van Herksen getypeerd, is his torisch erfelijk belast en kan ook al is het niet onmo gelijk hem zuiver te interprebeieren mis verstand in de hand werken. Dit blijkt ook uit de traditioneele vertaling van dit vreemde woord, dat immers gewoonlijk als „onthouding" werd weergegeven. In deze term schuilt een sterk negatief element, dat eenzijdig geaccentueerd zou kunnen wijzen in de richting Doopersche mijding en van een miskennen van Gods gaven, welke de Christen veeleer dankbaar en tot Zijn eer heeft te gebruiken. Op het jongste Enkra- teia-congres heeft Minister Slotemaker de Bruine terecht een opmerking gemaakt waarin hij zijn bezwaar tegen den naam „Ascese" uitsprak. In breeder verband proeft men iets van dien geest in het on langs door den Bond tegen de Wereldgelijk vormigheid uitgegeven boekje: „Stoptee- kens", dat, hoe sympathiek in zijn bedoelen ook. toch heel sterk in het negatief blijft hangen. Goeddeels zou dit bezwaar reeds ondervangen zijn, wanneer 't woord ascese naar zijn letterlijke beteekenis als „oefe ning" werd weergegeven of, om een sport- term van onzen tijd te gebruiken als „trai ning" werd vertaald. Heel het leven van den Christen moet, naar 1 Corinthe 9 24 en 25 zulk een trai ning zijn. Alles dienstbaar aan het doel: de kroon des eeuwigen levens! Dat bindt nega tief tot een zich onthouden van alles, wat Gods eer verdonkert en Gods wil wederstaat, zoowel in het leven van den enkeling als der gemeenschap en roept positief tot een mobiliseering van alle krachten van hoofd en hart, van woord en daad in een grijpen naar het eeuwige leven. Jaarverslagen enz. Nadat de voorzitter een woord van wel kom had gesproken tot de afgevaardigden van verschillende bevriende corporaties kwam het jaarverslag van den secretaris, den heer J. F e i t s m a te I Jmuiden aan de orde. Het maakt melding van een ledental van ruim 3700, waarvan 664 verspreide le den. De vereeniging telt 10 Prov. bonden en 103 afdeelingen. Het maandblad heeft een oplaag van 6600 exemplaren, verscheen met een kerstnummer in 36.000 exemplaren en een speciaal sociaal nummer. Het jaarverslag, alsmede het bestuursbe leid, werden na eenige discussie goedge keurd en den secretaris voor zijn arbeid dank gezegd. Medegedeeld werd, dat bij enkele candi- daatstelling tot penningmeester-administra teur was gekozen de heer J. O. El shout, te Apeldoorn. De voorzitter installeerde den nieuwen functionaris met een enkel harte lijk woord. In de hedenmiddag gehouden slotzitting werd besloten de jaarvergadering in 1939 te Leeuwarden te houden. Daarna refereer Ds. J. H i n d r i k s, Geref. predikant te Dussen, secr. van den Brab.-Limb. Bond der Vereeniging over ..Het Alcoholisme". Officieele Berichten BELASTINGWEZEN Aangewezen Is als waarnemend deurwaar der bij het kantongerecht te Den Helder, ter standplaats Den Helder (vac.-J. W. Bierste ker): S. Prins, deurwaarder bij de arrondisse mentsrechtbank te Alkmaar, ter standplaats INDISCHE UITRUSTINGEN HEERENKLEEDING NAAR MAAI LAAN VAN MEERDERVOORT 66 DEN HAAG EIGER ZAAK SOERABAIA GEMBLONGAU. eudekers etere essen jenever Ba J. Beudeker Rotterdam ROFFELR1JMEN OP DE HELFT Wat een echt plezierig denkbeeld Is het voor ons loopend land Dat de j eug dig e'Vier daag sche Zoo perfect is voortgeplant! Niet alleen is zij de moeder Van de tuandelmarschenstrijd Die zich als een vreedzaam sportspel Over Neerland heeft verbreid Maar zij is heel snel geworden Tot het wandelsportfestijn Waarvan ieder tippelsporter Deelgenoot verlangt te zijn. Wie te lui is om te loopen Of nooit loopen heeft geleerd Vindt natuurlijk zoo'n Vierdaagsche Gekkenwerk of glad verkeerd. Maar wie weet wat onderdanen Twee gezonde beenen zijn Voelt zich in de vrije ruimte Als een jonge vorst, zoo fijn. Die geniet een soort vacantie, Zoo doorlucht, en zoo gezond, Dat hij levenslang de vreugde Van de tippelsport verkondt. Nu de helft van de Vierdaagsche Er weer op zit voor een keer Is het restje voor de stappers Maar een tippeltochtje meer. Nochtans wensch ik alle marschers Weinig blaren, veel plezier Plus het kruisje, of het blinkend Cijfer, ook van déze vier! (Nadruk verbodenj LEO LEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5