K ABO Nieuw buitenlandsch debat in Lagerhuis Mee en tegen van een stamtafel WOENSDAG 27 JULI 1938 EERSTE BLAD PAG. a 'RONDBLIK RUNCIMAN NAAR PRAAG Bij het bespreken van den internationalen toestand heeft Chamberlain in het Britsche lagerhuis onder andere ook de Sudeten- Duitsche kwestie aangeroerd, en gezinspeeld op de spanningen, welke er rond dit pro bleem de laat6te maanden zijn samengetrok ken, precies zooals zenuwen en spieren ver strakken rond een ontstoken plek in een lichaam. In het bestaan van den bont gesor- teerden Tsjeohoslowaakschen staat is een soherpe crisis ingetreden, welke ongetwijfeld wel zal worden overwonnen, omdat de beste politieke geneesheeren den patient ter zijde staan, doch het ziekteproces gaat als het ware met hooge koortsen gepaard, welke steeds opnieuw verontrusten. Thans zal de heer Runciman, oud Britsch minister van handel, naar Praag vertrekken, om met Hodza en Bencsj samen in overleg te treden. Men zal zich afvragen of de zeer op hun onafhankelijkheid gestelde Tsjechen, te lichter op dit punt geraakt daar zij zoo lang (hun nationale zelfstandigheid moesten ont beren. op deze Britsche belangstelling wel zoo bijster gebrand zullen zijn. Willen zij niet liever zelf hun boontjes doppen? Dit is ongetwijfeld inderdaad het geval, doch aan een welwillenden aandrang van buiten, vooral als deze van een zoo aanzienlijke en machtige natie als de Britsche komt, kunnen zij toch ook niet norsoh gehoor ontzeggen Wie is tenslotte mede waarborg voor een pacifieke liquidatie van dit midden-Euro- peesohe zeer, wie zorgt er, louter door zijn intelligente belangstelling voor, dat het in deze streken niet tot een eenzijdige aanwen ding van geweld, en tot een catastrofaal in storten van nieuw-bakken landsgrenzen komt? Engeland en nog eens Engeland, als vaste vriend en bondgenoot van het vanouds continentaal georienteerde Frankrijk. Cham berlains zeer omzichtige, doch evenzeer ver vooruitziende politiek gaat voor geen enkel Europeesch dilemma ter zijde; fascisme noch bolsjewisme noch natiomaal-socialisme ma ken hem kopschuw. De nieuwe Europeesche eenheid, dit weet hij, zal als een uiterst in gewikkeld mozaiek slechts uit allerlei brok stukken kunnen worden opgebouwd, en zoo spitst deze man, dien de wereld dankbaar mag zijn, al zijn gaven van geduld en inzicht om alle problemen in dit eene grootsche kader in te voegen. Via een bevrediging ten opzichte van Tsjechoslowakije moet een nieuwe vriendschap met Duitschland mo gelijk wezen, gelijk via Spanje de toenade ring tot Italië langzaam maar zeker vaster vorm begint aan te nemen. Zoo moge don Runciman in Praag nog met zekere aarze ling worden ontvangen, als Britsch bemid delaar, adviseur, of hoe men het noemen moge, zal zijn aanwezigheid aldaar voorzeker een heilzamen invloed kunnen uitoefenen. Niet onverschillig is bovendien dat deze man eertijds zetelde in een Britsch ministerie van handel. Juist de commercieele belangen spel on een groote rol in een nieuwe organi satie van het Tsjechoslowaaksche grondge bied, en naarmate men deze op radicaler wijze aastreeft zal men met een omschake ling van het economisch en commercieel leven zeker te meer dienen rekening te houden. Berlijn toont zich de laatste dagen weer buitengewoon welwillend en goedgezind. Ook Chamberlain legde getuigenis van nieuw optimisme af. Er is inderdaad grond voor verwachtingen. De Spaansche burgeroorlog ROODE TROEPEN OVER DE EBRO Zij maken 2500 krijgsgevangenen Naar Barcelona méldt, zijn in' dien nacht van Zondag op Maandag repu- blikeinsohe troepen de Ebro overge trokken, en zouden deze thans op 2 K.M. afstand van Gandesa staan. Zij zou dien 2500 krijgsgevangenen hebben gemaakt, en Corbera en Vilaüba heb ben bezet. Nadere berichten uit Barcelona om trent (ten overtocht over den Ebro melden, dat de rivier op elf plaatsen door de roode troepen is overgestoken over een lengte van 150 KM. Er wer den bruggen geslagen, zonder dat dit de aandlaoht der reohtschien trok. Er werdien 500 reöhtsohe soldaten krijg3 gevangen gemaakt, terwijl zij in diepe slaap veraonJken waren. Rechtsche tegenspraak Iri tegenspraak met het bovenstaande meldt Havas uit Tortosa het volgende: De roode troepen hebben getracht den Ebro over te trokken, tegenover Flix en Amposta. Zij vervaardigden verscheiden schipbruggen, waarerver de troepen bij het aanbreken van dien dag begonnen heen te trekken. Rechtsche verkenningsvliegtuigen ontdekten dit en waarschuwden de nabu rige vliegvelden, zoodat binnen een half uur een vijftigtal bommenwerpers aan kwam en de reeds gepasseerde troepen 'die bruggenhoofden bouwden, van de ove rige troepen afsneed. Rechtsche infanterie was spoedig ter plaatse en nog geen drie uur later bleven van de overgetrokken troepen sleohts enkele kernen over, die in het verder verloop van den dag vernietigd ■werden. Het vrijwilligersvraagstuk De Barcélona-regeering heeft te Londen haar antwoord overhandigd op het ontwerp tot terugtrekking der vrijwilligers. Hoewel dit plan, aldus Dclvayo, Barcelona's mi nister van buitenland sohe zaken, op een aantal punten onrechtvaardig is vooi Barcelona-regeering, is het aangenomen met enkele reserves, aangezien het ecu middel is, om de buitenlandsche inmen ging in den strijd te doen eindigen. Hierdoor wordt tevens het gevaar be perkt, dat de strijd zal leiden tot een alge meenen oorlog. De opwerpingen, welke gemaakt zijn, hebben sleohts ten doel het jjlan dee to doeltrpffcndét le. maken. Chamberlains vredespolitiek getoetst Premier handhaaft zijn meerderheid /"*NP verzoek van de liberale opposi- tie, als welker woordvoerder Sir Archibald Sinclair optrad, heeft in het Britsche lagerhuis wederom een debat over Chamberlains buiten landsche politiek plaats gehad, waarin vrijwel alle vraagstukken van belang de revue posseerden. De premier legde den nadruk op het Britsche streven tot handhaving van den vrede, zonder op offering van de eer of de vitale Brit sche belangen. Aan het slot der debatten heeft het huis met 275 tegen 128 stemmen zijn vertrouwen in het regeeringsbeleid uit gesproken. Bij de opening der debatten zeide Sin clair, dat een politiek, welke de dictators in staat stellen, hun macht te vergroo- ten, door vernietiging van de vrijheid in steeds grooter gebieden van de wereld en door hun militaire machinerie te verster ken met de hulpbronnen van zwakkere mo gendheden, de grondslagen zelve van recht, gerechtigheid en internationale goede trouw, waarop alleen de vrede hecht ge grondvest kan worden, zou ondermijnen. „Wanneer het brutale geweld onweer staanbaar blijkt, aldus Sinclair, zullen wij op onze beurt onvermijdelijk moeten kiezen tusschen onderduiken in een oorlog tegen onzen zin, of teruggebracht worden tot on macht, armoede en slavernij. Wanneer wij willen, dat het ons mogelijk is, ons leven in vrede door te brengen, moeten wij uit den geest der dictatoren het geloof ban nen, dat de democratieën lafhartig zijn en moeten wij do wereld ervan overtuigen, dat, wanneer wij zeggen, dat de vrede het grootste onzer belangen is, wij niet slechts bedoelen het ongestoorde bezit van onze imperiale erfenis en het egoïsme van de erdediging onzer nationale belangen, maar den vrede, welke zijn grondslag vindt in recht, rechtvaardigdheid en internationale goede trouw. Wij moeten ons ook aansluiten bij hen, die den vrede en de vrijheid liefhebben, die den oorlog haten en die deze beginselen verdedigen tegen barbaarschheid". Minister-president Chamberlain ver klaarde daarop, dat Engeland weliswaar den vrede nastreeft, maar nimmer zich be reid zal toonen, zelfs om wille van den rede, de Britsche eer en de Britsche vitale belangen op te offeren. Wij maken snel vorderingen met ons groote bewapenings program en dagelijks wordt de gewapende kracht van dit land geweldiger. Sprekende over het bezoek van het En- gelsche koningspaar aan Parijs, zeide de premier,, zich niet te kunnen herinneren dat er ooit zoo'n eensgezindheid geheerscht had onder alle klassen en partijen in Frankrijk als aan den dag was getreden hij die gelegenheid. Hoewel dit ongetwijfeld voor een deel te danken was aan de per soonlijke charme der koninklijke gasten, was Chamberlain toch van meening, dat men dit ook in groote mate mocht toe schrijven aan het bewustzijn, dat de beide democratische naties nauw vereenigd wa ren door gemeenschappelijke belangen en idealen. ,Die eenheid, aldus voegde spreker hier aan toe, is versterkt en bevestigd door de besprekingen tusschen lord H a 1 i f a x en Fransche ministers te Parijs. Er hangt geen geheimzinnigheid rond die besprekin gen. Er is geen nieuwe verbintenis aange gaan. Er is een algemeene bespreking ge voerd over alle zaken van gemeenschappe lijk belang en men is gekomen tot een al gemeene en volledige overeenstemming. Hierover kan het huis zeer tevreden zijn." Het Britsch-Italiaansche accoord Wat het Britsch-Italiaansche accoord be treft, verklaarde Chamberlain: „Wij heb ben deze overeenkomst nooit beschouwd als slechts een bilaterale regeling tusschen Ita lië en ons. Toen wij de onderhandeilngen aanvingen, deden wij dat, omdat (en wij zijn nog dezelfde meening toegedaan) wij dachten, dat een herstel van de Britsch- Italiaansche betrekkingen óp den voet van vriendschap en vertrouwen, ons aanzienlijk nader zou brengen tot ons uiteindelijke doel: een algemeene Europeesche bevredi ging." „De regeering, aldus vervolgde Chamber lain, was van oordeel, dat de toestand in Spanje een voortdurende bedreiging vorm de voor den vrede in Europa en dat daar aan een einde moest worden gemaakt, voordat de overeenkomst van kracht kon worden. Dit standpunt kunnen wij niet Ja- ten varen, doch aan den anderen kant be treuren wij ten diepste het onverwachte uitstel en zullen wij alles doen, wat wij bij mogelijkheid kunnen, om een terugtrek king der buitenlandsche vrijwilligers uit Spanje te vergemakkelijken, opdat dat land niet langer een bedreiging moge vormen voor den vrede in Europa". Runciman naar Praag Wat het Sudeten-Duitsclie vraagstuk aan gaat, zeide Chamberlain: „Onze groote zorg was, dat de Tsjechoslowaaksche m- geering te haastiig zou zijn met de behan deling van den toestand, die uitermate deli caat is en waarbij het het wenschelijkste dat beide partijen niet in een positie komen, waarin zij zouden vastzitten en niet in staat zouden zijn om onderling ver der te gaan met onderhandelen. De Brit sche regeering heeft er bij de Tsjecho slowaaksche op aangedrongen, haar voor stellen aan Henlein voor te leggen, alvo rens ze in het eigen parlement te brengen. Wanneer eventueel een overeenkomst over een regeling tot stand zou kunnen komen tusschen den leider der Sudeten-Duitschers en de Tsjecho-Slowaaksche regeering, vóór dat eepig statuut aan het parlement zo.u Minister-president Chamberlain zijn voorgelegd, zou dat duidelijk de beste aller oplossingen vormen. Intusschen heeft de Britsche regeering overwogen, of er niet nog een andere weg was, waarlangs zij hulp zou kunnen ver- leenen, om de onderhandelaars tot elkan der te brengen en, in antwoord op een ver zoek van de Tsjecho-Slowaaksche regce- rlng, kwamen wij overeen, voor te stellen, dat een persoon met de noodige ervaring en kwaliteiten een onderzoek ter plaatse zou instellen en zou trachten, om zoo noo- dig voorstellen te doen, ten einde de on derhandelingen tot'n goed einde te brengen. Die onderzoeker en bemiddelaar zal na tuurlijk onafhankelijk zijn van de Britsche regeering en uitsluitend optreden op eigen gezag. Het zou natuurlijk noodzakelijk zijn dat hij zou beschikken over alle facilitei ten en inlichtingen, opdat hij in staat is, zijn taak ten uitvoer te leggen". In antwoord op een interruptie ver klaarde Chamberlain in dit verband nog, dat Runciman geen arbiter, maar een onderzoeker en bemiddelaar zal zijn, die zou trachten, zich op de hoogte te stellen van alle feiten, terwijl de minister-president naar aanleiding van een opmerking van Churchill zei de, dat hij er zich over verheugde, van de Duitsche regeering verzekeringen te hebben mogen ontvangen, welke kort geleden hernieuwd zijn, betreffende haar wensch ten aanzien van een vreedzame oplossing. In dit verband noemde Chamberlain het Engelsch-Duitsche vlootaccoord als een be wijs voor de mogelijkheid van volledige overeenstemming tusschen een dcmocrati- schen en een totalitairen staat. „Ik zie niet in, aldus spreker, waarom dat experiment niet zou herhaald worden. Bij die vloot- overeenkomst heeft Hitier een belangrijk gebaar van den meest practischen aard ge daan ter bescherming van den vrede (ap plaus), waarvan de waarde niet altijd vol ledig gewaardeerd is". De hulp aan China Ten aanzien van China zeide Chamber lain: „Hoewel wij niet in staat geweest zijn, een leening aan China toe te staan, of te waarborgen, sluit dat niet andere vor men van bijstand, financieel of anderszins, Er zijn verschillende voorstellen, die niet de bezwaren tegen een leening met zich mede brengen en die thans bestudeerd wor den door de betrokken departementen. Wat de Japansche bewering betreft, dat Japan zijn belangen in China beschermt, zeide Chamberlain verder: „Japan moet er kennen, dat ook wij onze belangen m China hebben en dat wij niet terzijde kun nen blijven staan en toezien, hoe deze wor den opgeofferd bij den gang van zaken". Wat den volkenbond betreft, zeide Cham berlain het te betreuren, dat geen doel treffende volkenbonds-interventie mogelijk is geweest. Wij kennen de oorzaak, zoo zeide hij, doch wij beschouwen deze positie van den volkenbond slechts als tijdelijk. Het komt mij voor, dat de volkenbond zeer goed een nieuwe positie van vertrouwen en bijval kan opbouwen met het resultaat, dat wij over een zekeren tijd tot de ontdekking kunnen komen, dat de naties, die uit den volkenbond getreden zijn, omdat zij niet accoord gingen met het gebruik van ge weld, naar den volkenbond zouden kunnen terugkeeren. Europeesche atmosfeer verbeterd Chamberlain besloot zijn redevoering met de volgende woorden: Wij hebben allen het gevoel, dat de atmosfeer lichter geworden is en over het geheele vasteland is er een vermindering ingetreden in het gevoel van spanning, dat zes maanden geleden druk kend was. Wij gelooven, dat de regeering haar bij drage heeft geleverd aan dat lichter wor den van de atmosfeer en de vermindering der spanning. Wij zijn voornemens daar mede voort te gaan en wij gelooven. dat wij er ten slotte in zullen slagen, de vei ligheid en het vertrouwen terug te schen ken aan Europa. Aan het slot der debatten werd een motie der liberale oppositie tot verlaging van de begrootin/g van het Foreign Office met 275 tegen 128 stemmen verworpen. WEDER OVERVALLEN IN HEEL PALESTINA Mislukte bomaanslag te Jeruzalem De bom ontploffing, welke te Haifa heeft plaats gevonden, heeft in heel Arabisch Palestina groote veront waardiging gaande gemaakt, welke tot uiting is gekomen in stakingen te Jaffa Jerusalem, Tinerias en Gaza. Te Haifa is het opnieuw tot wraak nemingen gekomen. Dertien Joden werden door de menigte aangevallen. Het laatste slachtoffer is een Jood, dio in de Arabische wijk met twintig dolksteken werd gedood. Thans zijn vijf Joden te Haifa vennoord. Vol gens de jongste beriohten bedraagt het aantal dooden ten gevolge vaD het ontploffen van de bom zestig. Ook elders in het land zijn overvallen epleegd, terwijl op verscheidene plaatsen soldaten slaags zijn geraakt met opstande lingen. Drie opstandelingen en een politie man werden gedood. Te Jerusalem is gisterochtend een aan slag, welke ernstige gevolgen had kunnen hebben, mislukt Op de Groentemarkt m de Davidstraat in de nabijheid van de plek, waar onlangs een bom is ontploft, ten gevolge waarvan twintig personen wer den gedood en honderd andere gewond, is wederom een bom gevonden. Het moordtuig kon eohter tijdig onschadelijk gemaakt worden. In de kolonie Mishmar Hayarden is het tot een gevecht gekomen, waarin vijf per sonen werden gedood, t w. twee Joden, twee Arabieren en een Arabische vrouw. De spanning is zeer groot. De bombardementen op open steden Naar verluidt is de regeering van Burgos bereid, het voorstel te aanvaarden betreffen le de uitzending eener Engclsche commissie oor het instellen van een onderzoek naar het bombardeeren van open steden. Men ver wacht, dat binnenkort een desbetreffend ant woord zal worden ontvangen. Franco heeft het voorstel voorwaardelijk aanvaard. Zijn voorwaarden werden thans te Londen bestudeerd. Er verluidt, dat deze voorwaarden in hoofdzaak betrekking heb ben op de aan de commissie te geven op dracht en dat zij op het eerste gezicht nau welijks een goeden grondslag schijnen te geven voor het uitzenden der commissie. Nochtans verneemt men te Londen, dat, indien een van beide zijden volledige in stemming met het voorstel betuigt, de com missie zal worden gezonden. Duitschland en de televisie Ohnesorge, Duitschla/nds minister der rijksposterijen, heeft ■dezer dagen in de „Völkische Bcobachter" medegedeeld, dat binnenkort in Duitschland de televisie ge meengoed zal zijn. Er is een nieuwe zender gebouwd met een televisie-tooneel. De prij3 van de ontvangtoestellen is door de techni sche ontwikkeling zoo gedaald, dat men op vele koopers rekent Het doel is. dezen ontvanger nog meer te vereenvoudigen, zoodat groote leringen van de bevolking hiervan gebruik zullen kun- aea maken, Het moderne middel 's ,nstant'ne- 'n 'nstantine zijn InslfUltillC voortreffelijke werking en absolute onschadelijkheid op ideale wijze vereenigd. -s- .AA Onthoudt daarom Alnstantinel stilt en voorkomt pijnen I Doosjes a 12 tabletten 70 et, zakjes a 2 tabletten 15 ct. DE JAPANSCH-. CHINEESCHE OORLOG Kioekiang in Japansche handen De cholera te Shanghai Volgens berichten uit Hankau hebben de Japanners Kioekiang nog niet geheel bezet en houden de Chineczen in sommige deelen van de stad nog stand. Berichten uit Japan sche bron melden echter, dat de stad wel geheel in Japansche handen is en dit zal practisch ook zeker het geval zijn. De Ja panners verklaren dat 25.000 man Chinee- sclie troepen aan de verdediging van de stad hebben deelgenomen en dat de Chineezen 10.000 man in den strijd verloren hebben. Een ander Japansch bericht zegt dat 4000 Chineesche soldaten, die Maandagmiddag uit de stad vluchtten in de richting van Nant- sjang, op weg daarheen strijd hebben moe ten leveren met een Chineesch legercorps, ingesteld om deserteurs te bestrijden. Aan, beide zijden moeten dooden gevallen zijn. De Japansche troepen zijn volgens de laat ste berichten na den val van Kioekiang direct verder opgemarcheerd. Een colonne rukt, naar gemeld wordt, uit Kioekiang langs den spoorweg op naar Nantsjang; een andere colonne volgt den Jangtse in do richting van Hankau De cholera-epidemie Ondanks alle maatregelen van de autori teiten breidt de cholera-epidemie in de in ternationale nederzetting zich snel uit. Officieel wordt medegedeeld, dat zich irt de afgeloopen week in de internationale con cessie 772 nieuwe gevallen hebben voorge daan en dat 172 Chineezen cn 1 buitenlaniei; aan de ziekte bezweken zijn. DE STRIJD IN OEN SECTOR HANKAU Een muzikaal dischgenootschap I (Van onzen Duitschen correspondent) Wie in een wereldstad als Berlijn werk zaam is en niet tot de categorie der geheel onthouders wenscht gerekend te worden, die is als het ware op een stamtafel aangewe zen. Want dwaalt hij als vreemdeling van lokaal tot lokaal, dan blijft hij aangewezen op zichzelf en loopt dus gevaar, een „Ein- siedler", een melancholieke kluizenaar te worden. Hetgeen niet slechts voor den be trokkene zelf, maar vooral voor zijn naaste omgeving uiterst bedenkelijk genoemd dient te worden. Heb je echter in den loop der jaren het lokaal gevonden, waar *t öier van blijvende kwaliteit is, dan komt 't erop aan, daar een stamtafel te ontdekken, waar do politiek geen hoogtij vierc en waar het gerstesap ge noten wordt door mannen, die op dit zeer speciaal gebied over een bepaalde dosis er varing beschikken. Want het bier-drinken is nog iets meer dan een probleem van be talen en den weg naar huis vinden! Tot die gewaarwording zijn wij gekomen bij Ivlausner in de KraueenstrasSe, een der oudste, „gepflegteste" en drukst bezochte bierlokalen in het centrum der stad. Voor den oorlog was het tot kort voor de na tionale revolutie hèt stamlokaal derDuitsch- nationalen, de deftige partij van Alfred Hu- genberg en de door en door monarchistische gezindheid dezer politici werd als het ware onderstreept door het feit, dat men hier niet slechts een groot portret van Bismarck en Moltke, maar evenzeer dat van keizer Wil helm II kon bewonderen. Pas 'n jaartje ge leden is het tijdens een groote schoonmaak van den muur verdwenen, want in het Der de Rijk concentreert men zich liever op de toekomst en wenscht men ook aan de stam tafel der veteranen geen debatten meer over het mee en het tegen van een vroeger re* gimel Trouwens, politiek aan de stamtafel, dat een thema „für sich". Men doet beter, er niet mee te beginnen, want het zingen van lofliederen op het huidige staatsbeleid wordt op den duur vervelend en het uitoefenen van critiek daarop is uiterst riskant. Der halve verheug ik mij over 't feit, een stam tafel ontdekt te hebben, waar de muziek den doorslag geeft Want al waren we in onzen Amsterdamschen tijd trouw lid van het Concertgebouw en hebben we onder Mengel berg geleerd, niet slechts naar Beethoven, Bach en Brahms, maar ook naar Gustav Mahler en vele andere moderne componis ten te luisteren, toch blijft de muziek een gebied, waarop men nooit uitgeleerd raakt. Zulks werden wij ons bewust bij het luis teren naar de levendige en geestige uiteen zettingen van onzen „president", Lebrecht Goedecke, veertig jaar lang solo-contrabae- sist hij de Philharmoniker, op dat gebied een man van wereldvermaardheid en wat voor ons nog meer zegt: een musicus en componist, die waarschijnlijk onder den invloed van zijn Nederlandsche vrouw in goed verstaanbaar Hollandsch met groote waardeering spreekt over ons land en volk! En wat hij vertelt over zijn herhaaldelijk optreden in Nederland, speciaal in het Kur- haus te Schevenigen, dat wordt dan nog aangevuld door Thomas Kneifer, vele jaren contra-bassist bij het Residentie-orireet- thans leeraar aan het conservatorium in den Haag en Rotterdam, weliswaar geen stam gast bij Klausner, maar een welkome aan vulling tijdens de zomervacantie cn boven dien een kenner van alle Duitsche bieren en „Sc^napse", Een compositie op zichzelfl „Als jongen van 14 jaar ben ik zonder eigenlijke opleiding in 1886 mijn muzikale carrière bij het Stedelijk Muziekcorps te Hal- berstadt begonnen. Daar moest ik stevig kwartet spelen en mijn leermeester was de toen zeer bekende cellist Rohnstedn. Voor de contrabas moet men niet slechts over het vereischte talent, maar minstens evenzeer over lichamelijke kracht en een paar stevi ge handen beschikken, want de techniek stelt bij dit instrument zeer bijzondere eischen! Toen ik mijn militaire verplichtin gen te Koblenz had vervuld, werd ik door den veimaarden kapelmeester Laube naar Hamburg gehaald. Nadat ik nog een /iertal prettige jaren aan het toenmalige „Hof theater" had gewerkt, kwam ik dan 1898 bij de Philharmoniker te Berlijn! Dat was het eigenlijke begin van mijn carrière en hier heb ik dan ook tot 1936 dienst mogen doen!" Thomas Kneifer, die zijn technische vol tooiing op de contrabas voor een belangrijk deel aan Goedecke te danken heeft, neemt nu het gesprek over en vertelt ons, dat deze de eerste Botte6ini-vertolker in Duitschland was en dat hij in nagenoeg alle groote Duitsche steden als solist is opgetreden. Zijn herculische gestalte en eminente kracht stelden hem in staat, om naast het inspan nende werk bij de Philharmoniker ook nog overal als solist op te treden. Mozart's beroemde aria „Bei diesen klei nen Handchen" heeft Goedecke voor de eer ste maal op de contra-bas in Nederland ten gehoore gebracht. Deze aria is zoo enorm moeilijk, dat de verschillende muziekgeleer den er met elkaar over gestreden hebben, of de copiïst zich niet vergist heeft en of deze aria eigenlijk toch voor de cello is geschreven. Mozart had deze aria voor bas gecomponeerd en Goedeckq heeft ze omge werkt voor sopraanl Ten bewijze laat men mij een program zien van 'n Mozart-avond, die in 1929 te Dusseldorp werd gegeven en bij deze gelegenheid zong Kiithe Graupner Mozart's Aria voor sopraan, contra-bas en orkest. Met z'n tweetjes hebben Goedecke en Kneifer heel wat dirigenten „versleten", Ar thur Nikisch, von Bülow, Mengelberg, van Anrooy, Schuricht, Dr. Johan Wagenaar. baron van Zuylen van Nijevelt (van wiens volksconcerten in Den Haag schertsend ge zegd werd: drie symphonieën voor 'n dub beltje!) en als waardig slot worden er dan nog eenige lofliederen op staatsraad Furt- wangler gezongen, die tegenwoordig als de vertolker der Duitsche muziek binnen en buiten Duitschland vermaardheid geniet We wilden over het mee en het tegen van een stamtafel vertellen, maar och, laten we ons liever blijven bepalen tot het mee Want wat het tegen daarvan ia, dat weet immers iedereen, die niet tot de soliede ca tegorie der geheelonthouders gerekend wenscht te worden! Ernstig verkeersongeluk te Arnhem ARNHEM, 27 Juli. In de Johan de Witt- laan hoek van Oldebarneveldtstraat botste een uit eerstgenoemde laan komende motor rijder op een auto die uit de v. Oldebarne veldtstraat kwam. De botsing kwam zoo aan, dat de auto, een D. K. W., totaal om sloeg, evenwel met slechts lichte beschadi ging. Erger was er de motorrijder, de heer L., uit Oosterbeek, aan toe. Hij werd tegen de straat gesmakt en bekwam een ernstige schefdelbasisfractuur. Per auto werd hij in bewusteloozen toestand naar het gemeente ziekenhuis overgebracht en aldaar ter ver- opgepomen. UIT OOST- EN WEST- INDIE Een moord in een postkantoor Dader had kastekorten Naar de Loc. Zaterdag 16 Juli meldde, was de klerk eerste klas bij het postkantoor te Samarang, een zekere S. S., die Vrijdag 15. Juli j.l. van zijn woonplaats te Kendal ver trokken is om naar zijn nieuwe bestemming (Kedoengdjati) te gaan, daar nog met aan-, gekomen. Het postkantoor te Kedoengdjati bleef Vrijdag gesloten, zoodat in allerijl een vervanger daarheen gedirigeerd werd. Later is gebleken zoo bericht Anetad A.N.P. ons per luchtpost dat toen deza zich Vrijdag bij den beheerder van het kan* toor te Kedoengdjati vervoegde om het be* heer over te nemen, de beheerder van het hulppostkantoor Kedoengdjati zijn opvolger Soekarman van het leven heeft beroofd. Soekardjan bracht zijn opvolger een slag met een bijl toe en verstopte het lijk in een kuil, welke hij reeds enkele dagen eerder >or dit doel had gegraven. Na den moord deed hij aanvankelijk voor* komen, alsof de opvolger met de kas was gevlucht, doch later bleek, dat hij zelf een kastekort had. De dader werd gearresteerd en bekende. Nader bleek, dat de moordenaar reeds een kastekort had van ruim f 300. Hij wilde, door den nieuwen beheerder te laten verdwijnen, de schuld op dezen werpen. Het restant van de f 800, ad f 460, is in* middels gevonden. Vreeselijk ongeluk in Zuid-Preanger Negen inheemsche "hinderen verdronken Aan het strand van Zuid-Preanger heeft zich een drama afgespeeld, dat negen in* heemsche schoolkinderen het leven kostte. Aan het A.I.D. van 18 Juli ontleenen wij omtrent de toedracht van dit ontzettende ongeluk de volgende bijzonderheden: Zeventien schoolkinderen maakten hun dage- iijkschen tocht van ruim 6 kilometer van 'l'ji* patoedjah naar het kleinere Tjiaat, waar hun school staat. Op deze wandeling moeten zij dagelntos een klein riviertje doortrekken. Een brug ligt er niet, maar het riviertje is smal en er ligt een groote zandbank in. Zoo trokken ook ditmaal de kinderen het riviertie over. Juist terwijl zij op de zandbank stonden, kwam uit zee een springvloed opzetten. Het water rees met ontzettende kracht binnen enkele seconden tot 2Vi meter boven het nor male peil. De 17 kinderen werden land* waarts in meegesleurd. Acht werden door de vloedgolf tegen een boom, die daar over het water hangt, geworpen en zij wisten zich vast te houden. De negen anderen verdronken in een moe* ras, waaruit een eind stroomopwaarts het ri viertje voortkomt Toen de acht geredde kinderen dien middag laat in Tjipatoedjah thuiskwamen wisten de meeste ouders nog niets van het vreeselijke gebeuren. „Waar ie je zusje?" vroeg een der ouders aan zijn dochtertje ,Jk heb haar niet vast kunnen houden", was het antwoord van het kind en, toen het de stomme ontzetting van den vader zag, vervolgde het: „De Goentoer heeft zusje meegenomen...^ De verslagenheid in het kleine visschers* dorpje is groot. In de meeste gezinnet jieerscht zware rouw.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2