LAATSTE NIEUWS DINSDAG 26 JULI 1938 TWEEDE BLAD PAG. 7 Raadsvergadering Alfen a. d. Rijn De weg over de spoorlijn Het uitbreidingsplan Het een richtingverkeer. Uit voerige bespreking In een echt zomersche temperatuur kwam gisteravond de raad onzer gemeente bijeen. Voorz. was burgemeester C o 1 ij n, Loco-secretaris A. P. Tol k. De vergadering werd met het ambtsgebed geopend. Notulen en Mededeelingen gaven gpen slof tot bespreking. Het vischwater Kerkvaart en Wijde Gat Hvordt weder verhuurd aan G. A. Luijber te Aarlanderveen voor één jaar voor 5.—. Op zijn verzoek ontvangt het bestuur Van den Diocesanen Land- en Tuinbouw- bond te Aarlanderveien subsidie voor acht leerlingen uit deze gemeente tot een be drag van 21,33. Aan den heer A. P. Tolk wordt op zijn verzoek eervol ontslag verleend als loco- secretaris onzer gemeente met ingang van 15 Juli. Zonder bespreking gaat door het voor- Stel van B. en W. inzake conversie geld- leening Hollandsche Sociëteit van Levens verzekeringen. Het voorstel van B. en W. inzake het Verzoek van Ged. Staten om medewerking te verleenen aan den aanleg van een ver keersweg over de spoorlijn AlfenUithoorn lokte een breede bespreking uit ondanks de warmte in de raadszaal. Wij beginnen met te vermelden, dat alle sprekers B. en W. dank brachten voor de uitvoerige toelichting op dit voorstel. Toch .waren er bezwaren. De heer Van 't Riet acht het mis plaatst, dat Provinciale Staten dwang op dit voorstel hebben uitgeoefend door er de verbetering van den Ziendeweg aan vast te koppelen. Het voorstel in zijn vorm is duur niet alleen voor de gemeente, maar ook voor de Provincie en het Rijk. En wij moeten juist bezuinigen. Bovendien acht spreker het een bezwaar, dat door aanlcsr van een toegangsweg naar de spoorbaan 'tal van landerijen doorkruist en daardoor verminkt worden. Spreker gaat dan ook niet accoord met het voorstel. De heer Verdonk is het ermede eens. dat Alf.cn een groot offer moet brengen, legt zich neer bij de technische uiteenzet ting van den directeur van gemeentewer ken, dat dit de goedkoopste oplossing is en wijst vervolgens op het belang, dat Alfen heeft bij goede toegangswegen als cen trumgemeente. Vroeger kostte de spoorlijn Alfen jaarlijks ook 2200 en dan is men thans met 2400 niet zooveel duurder uit. Ook de heer Buting is niet tevreden, 'dat Prov. Staten dit voorstel koppelden aan den Ziendeweg. Nu wordt men gedwon gen. Spr. acht de som van 2400 onder houdskosten eeuwigdurend te hoog. Hij blijkt zich echter vergist te hebben. Alfen heeft het onderhoud van 3Y2 K.M. Spreker dacht van 2 K.M. en wilde daar 2000 voor geven, zoodat het cijfer meevalt. De heer Bergshoeff heeft bewonde ring voor de schitterende verdediging van het voorstel van B. en W. Hij gaat er vol ledig mee accoord en wijst er bovendien op, dat autobezitters, die veel belasting moet enbetalen, toch wel recht hebben op een goeden weg. Den heer Koren Is het opgevallen, dat de weg BoskoopAlfen 600 per K.M. kost en hij vraagt waarom men hier voor ol/2 K.M. 2400 moet betalen. De Voorzitter is dankbaar, 'dat men het he mniet moeilijk maakt. Hij wijst cr eerst op, dat deze weg hoort in het Prov. wegennet. De provincie bestrijdt de kosten van wegenaanleg uit de auto-belasting. Voorts hebben de heeren kunnen merken, dat uit het voorstel van B. en W. geen laaiend enthousiasme spreekt. B. en W. hebben dit gevoeld als een nieuwe last. Het kost veel. Maar werkt men niet mede dan kost het de ge-< meente meer, daar men dan alleen voor den Ziendeweg staat Wel hebben ook B. en W. bedenkingen tegen de han delwijze van Prov, en Ged. Staten Toch is men achteraf blij, dat deze zaak aan elkaar gekoppeld is. Nu heeft men voor een bedrag, dat anders voor den Ziendeweg alleen hooger zou zijn belde voor hetzelfde geld. Waf de vraag van den heer Koren be treft, zegt spr., dat Prov. Staten met twee normen rekening houden: ten eerste met de lengte en ten tweede met de beteekenis van de gemeente. Een gemeente als Zevenhoven kan niet evenveel onderhouds kosten betalen als Alfen. Dan betaalt de groote gemeente iets meer. En nu is Alfen met dit bedrag niet overmatig zwaar be last. B. en W. hebben zich hier dan ook bij neergelegd maar tegelijk besloten, dat in geen geval bij dit bedrag nog iets bij komt. Wat de opmerking van den heer van 't Riet betreffende de landerijen aan gaat, zegt de voorzitter, dat een ander plan toch nog zwaardere offers van de boeren zou vragen, daar die weg vlak achter de boerderijen zou komen te liggen. Dan heeft men nog meer schade. In tweede instantie merkt de heer Den Ouden op, dat hij in het belang van den Ziendeweg voor het voorstel is, maar ove rigens van meening is, dat de Provincie voor financieel niet draagkrachtige ge meenten zelf moet bijdragen. Maar door deze koppeling is het voor hem een koop manszaak geworden. De voorziter ontzebuwt dan nog een bezwaar van den heer Ruting, dat do bodem daar te slap is voor een verkeers weg en zegt, dat er geen technische beewa ren meer zijn, waarna het voorstel met 'algemeene stemmen doorgaat. Verkoop bouwgrond enz. 'Als 7a komt aan de orde het voorstel tot Verkoop van een perceel bouwgrond aan den bouwkundige den bouwkundige S. Tromp, alhier, in het heulkamp tusschen de Van Eeghenstraat en de Ten Harmsen- straat. 24 arbeiderswoningen zullen hier .verrijzen. De heer Veltman breekt een lans Voor de volkstuinders en verzoekt, dat eerst wordt begonnen als de aardappels gerooid Weth. S p r e y zegt, dat schadevergoe ding gegeven wordt en alles naar genoegen geregeld is. De voorzitter wijst er tevens nog bp, dat de straat er eerst over twee maan den komt, zoodat de aardappels er voor dien tijd wel uit zijn. Hierna wordt het voorstel aangenomen, evenals de grondverkoop aan het Tous- ntplein aan den heer W. van Beieren alhier. Aan verschillende woningbouwvereeni- gingen worden rentelooze voorschotten en bijdragen verstrekt. De feestelijkheden en W. stellen voor in verband met de a.s. feestelijkhden voor tractatie van 3720 schoolkinderen een crediet van 930,of een kwartje per kind en voor versiering en verlichting van gemeentewege 1000,be schikbaar te stellen. De heer Groenendijk vraagt waar die verlichting aangebracht wordt. De heer Van Kleef heeft geen bezwaar tegen het crediet van 1000,voor ver lichting, maar spreekt den wenseh uit, dat n W. voor openbare verliching ook eens een royale muts op zullen zetten. Hij vraagt voorts of bij het genoemd aantal kinderen ook de kleuterscholen zijn en of weer een blijvend aandenken geschonken wordt. De heer Ruijssenaars vraagt of B. en W. ook aan de steuntrekkers denken. De voorzitter zegt, dat men van 1000,— nog geen wonderen doet. Toch achten B. en W. dit voor onze gemeente voldoende. Spr. noemt enkele plaatsen, die eventueel voor verlichting in aanmerking komen, wenscht het aan de commissie over te laten wat men de kinderen geeft, zegt dat ook de kleuters van het bedrag profiteerën en zegt tenslotte, dat de vraag jan den heer Ruijssenaars reeds besproken is met den voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur, reeds bij den Minister is ge ïnformeerd, maar deze zijn houding nog niet bepaald had. Hierna aangenomen Het uitbreidingsplan Dit punt vormde weer een zware kluif. De heer Van Kleef opende de rij. Deze wees eerst op het mislukken van het plan-1932. Nu lijkt het nieuwe plan veel op het oude. Het plan-1932 getuigde van goede studie en van des kundige zijde werd spr. verzekerd, dat het plan-1932 beter was dan plan-1938. Hij bespreekt enkele details en stelt tenslotte voor dc beslissing over het plan drie maanden te verdagen. De heer Bergshoeff stelt vragen naar aanleiding van de protectie van in dustrie-terreinen en vraagt of overleg is gepleegd met den Prov. Waterstaat. Voorts wijst hij op een onjuiste mededeeling van den directeur van gemeentewerken, die de Bruggestraat-kwestie alleen voor Alfen van belang had genoemd en niet voor de Pro vincie. Spr. achtte dit een gewaagde uit- dukking, daar de Provincie Alfen dit zaak je dan wel eens alleen op kon laten knap pen. Tenslotte bepleit hij de belangen van het bestuur van de Alfensche Ijsbaan, die be zwaren inbrachten, dat het voorterrein in het uitbreidingsplan valt. Weh. S p r e y deelt dan eerst mede, dat de directeur van gemeentewerken erkend heeft, dat hij zich inzake de Bruggestraat- kwestie onvoorzichtig had uitgelaten. De heer Lam acht het een onoverkome lijk bezwaar, dat te weinig industrie-ter rein is uitgetrokken en bepleit eveneens de belangen van de ijsbaan, waarmede in verband ook de heer Groenendijk in formeert of B. en W. eerst andere terrei nen willen verkoopen voor men dien grond verkoopt. In zijn beantwoording van de sprekers wijst de voorzitter er op, dat het plan- 1932 geen punt van overweging kon uit maken. De Prov. commissie van advies ging er niet mee accoord. Ook het college had bezwaren tegen dit plan. Maar de zaak begon te nijpen, er moest wat nieuws ko men. Het eerste plan was te groot. Er is thans een nieuw, dat niet zoo'n groote op pervlakte beslaat en dat werkelijk binnen afzienbaren tijd uitgevoerd kan worden. Nu wordt er gezegd: niet genoeg indus trie-terrein. Men zal echter een reeks van jaren terug moeten gaan om met elkaar 12 H.A. terrein bij elkaar te krijgen waar zich industrie heeft gevestigd. Komt er ge brek aan dan kan de gemeente altijd bij- koopen en wil zich hier iemand vestigen dan is die niet verplicht terrein van de gemeente te nemen. Bovendien hebben de gemeenten langs den Rijn van Leiden tot Bodegraven met het oog op de lintbebou wing een soort groot uitbreidingsplan, waarin men ook voor onze gemeente spe ciale terreinen gereserveerd heeft. Onder de huidige omstandigheden is het gewaagd industrie-terreinen aan te koopen, terwijl bovendien de prijzen hoog zijn. Wat de ijsbaanbelangen betreft willen B. en W. zooveel mogelijk den bouw eerst op andere terreinen bevorderen, maar wil iemand beslist dit stuk dan moet de grond- kooper maar bijdragen in de kosten van verplaatsing van het gebouwtje. Ernstig waarschuwt spr. om nu het plan aan te nemen en niet aan te houden. Over industrieterreiin kan later apart gesproken, tegen elk plan .zullen bedenkingen blijven. De heer Van Kleef zegt wel zijn voor stel tot aanhouding in te willen trekken, maar dan kan hij zijn stem niet aan het voorstel geven. Ook de heer Lam ver klaart zich er tegen. Verder schaart de ge- heele raad zich achter B. en W. Het voorstel tot wijziging van de begroo ting dienst 1938 wordt zonder bespreking aangenomen. Het drukken van het verhandelde in de openbare raadsvergadering wat thans ge schiedt door drukkerij Wieringen zal na 1 Jan. 1939 geschieden door drukkerij A. C. de Haan voor f 2.95 per pagina. Het eenrichtingverkeer In de vorige raadszitting was met 9— 8 stemmen aangenomen een voorstel om het eenrichtingverkeer in de Van Man- derloostraat en Raadhuisstraat voor rij wielen op te heffen. In een nota aan den Raad hebben B. en W. medegedeeld hier niet toe over te kunnen gaan waarbij men de com missie voor het ontworpen van strafver ordeningen geheel terzijde had. De eeni- ge concessie die B. en W. gegeven heb ben is. dat men inplaats van 723 uur van S—21 uur het rijwielverbod van kracht zal doen zijn. De heer Lam sprak er als eerste zijn te leurstelling over uit, dat niet in 't minst is tegemoetgekomen aan de uitspraak van den Raad. De heer Deerenberg bepleitte de belangen van den Middenstand, welke scha- i do ondervindt, De heer Geerlof pleitte weer voor het gemeentedeel Oudshoorn, en was van meening dat, nu men te Oudshoora ook nieuwbouw ging krijgen, dat de vesti ging daar zou tegenhouden, fietsverbod te geven op 20 of 15 meter van De heer Deerenberg stelde voor eeD den hoek bij de Vergulde Wagen waardoor z.i. hetzelfde bereikt, wordt. In een krachtig betoog heeft de Voor zitter er op gewezen dat het geen onwel willendheid van liet college is. Het is nooit voorgekomen dat B. en W. tegen den wensch van den Raad ingingen. Hier is een ernstige reden en wel dat spr. persoonlijk als hoofd der politie de verantwoordelijk heid heeft voor het verkeer. Het is geheel onjuist als de Raad het verkeer zou regelen. Spr. zelf zou daar feestelijk voor bedanken. Hij vreest zelfs eenigszins of de verruiming voor 100 pet. gemotiveerd is. Wil dei Raad door de verordening te wijzigen spr. zijn bevoegdheid ontnemen, dan nog blijft spr. verantwoordelijk voor een maatregel die hij niet verantwoordelijk acht. B. en W. kun nen niet verder gaan, er is niets aan te doen. De verschillende heeren houden hun mee ning vast. De voorzitter bfeekt dan deze be spreking af na er nog op gewezen te hebben dat ook het voorstel-Deerenberg niet uit- voeibaar is. Rondvraag De heer Veltman informeert of de sloot bij hotel Toor niet schoongemaakt of gedempt kan worden. De Voorz. zegt dat voor demping ver gunning verkregen is van den minister, maar de heer Toor wil geen afscheiding be kostigen. Mevr. Houtman wil het personeel der gemeentebedrijven de luchtbeschermings oefeningen in hun dienstttijd doen maken, daar het bezoek aan de cursussen niet best is. De Voorz. zegt overweging toe, maar wiist er. evenals weth. Herngreen op, dat de dienst voor gas, water en electriciteit dit al reeds practiseh onmogelijk zal maken. De- heer Geerlof is teleurgesteld dat nog steeds de nieuwe waterleidingsbuizen in wijk Hoorn niet geplaatst zijn. Reeds in Jan. 193S was dit spoedig toegezegd. Weth. Herngreen zegt dat dit niet _an B. en W. liet maar aan Waterstaat. De zaak is nu voor elkaar en spoedig zal begon nen worden. De geheele waterleidinggeschie den is zal met 4 maanden misschien opgelost worden. De heer Bergshoeff vraagt een do- ceurtje voor de arbeiders bij den Raadhuis- bouw, daar de vlag in de top staat en het anders wel eens een leege flesch kon wor den. De Voorz. is daar echter niet bang voor en zegt dat de gemeente -bij de steenlegging goed voor den dag gekomen is. Tenslotte deelt de Voorz. nog mede dat „i een volgende raadsvergadering nog kele woorden van afscheid tot den heer Tolk gezegd zullen worden. Ondanks het late uur en de warmte hier na geheime zitting. uit ook bleek, dat met eenigen goeden wiil, en met wat te maken onkosten deze zaak wel te regelen is. De Voorzitter betoogt dat tegenwer- ing de oorzaak is van de zijde der firma, die geen open oog heeft voor het veilig ver keer op den openbaren weg. Het zou on billijk zijn tegenover de andere fabrikan ten die vanaf het begin de noodige mede werking hebben verleend gepaard met groote kosten om voor de tegenwerking dezer firma te zwichten. De voorzitter moet den beer v. Vegten opmerken, dat het algemeen belang hier niet verward moet worden met liet meer persoonlijke Er bestaat van de zijde der gemeente geen tegenwerking van de be drijven, die het toch al moeilijk hebben, maar het voorkomen van ongelukken ligt toch zeker, zooveel mogelijk op den weg •van het Gemeentebestuur en spr. zal ook niet rusten voor en aleer ook daar een op lossing is gevonden. Daarna sluiting. RIJNSBURG WERKLOOZEN Het aantal werkioozen bedraagt thans nog 26 VOORSCHOTEN LEZING Ds. J. C. HOUTZAGERS OVER CURAQAO Ds. J. C. Houtzagers hoopt a.s. Woensdag om 8Yi uur in de Geref. Kerk een lezing te houden over zijn reis naar en zijn verblijf in West-Indië. AANRIJDING Gisterochtend omstreeks 10.30 uur stond een file auto's voor de gesloten overweg aan Vink te wachten. De vrachtauto Nova uit Den Haag, bestuurd door W. B., even eens uit den Haag, schoot, toen de chauffeur achter de file wilde aansluiten, door zijn remmen, met het gevolg, dat de voor hem staande luxe-auto beschadigd werd. De poli tie constateerde dat dc remmen van de vrachtauto niet in orde waren. Van het on geval is dan ook proces-verbaal opgemaakt. VEILIG VERKEER De burgemeester onzer gemeente heeft te- _en a.s. Vrijdag 29 Juli des avonds om 8 uur ten gemeentehuize bijeengeroepen de leden de A.N.W.B. en K.N.A.C., wonende in deze gemeente, om zoo mogelijk te komen tot oprichting van een vereeniging „Veilig Verkeer". KOUDEKERK a.d. RIJN Gemeenteraad De gemeenterekening aangeboden Tegenwerking van Veilig Verkeer De Raad dezer gemeente kwam Maan dagavond te 7.30 uur in vergadering bij Voorzitter de Burgemeester. Alle leden waren tegenwoordig De Voorzitter opent de vergadering met gebed. Van Ged. Staten is een schrijven ingeko men dat de Lagewaardsche weg ingedeeld is als B-weg. Ingekomen is een adres van den heer Van Hees met verzoek hem voor zijn woonschuit ligplaats aan te wijzen in de gemeente. De voorzitter adviseert namens B. en W. bedoeld adres A-oor kennisgeving aan te nemen aangezien er geen gelegen heid in .deze gemeente is en adressant zulks reeds vooraf was medegedeeld. De heer L i e v e r s e acht zulk een afwij zing niet goed, aangezien hij van meening is dat er eigens nog wel gelegenheid ii De voorzitter zou niet weten Avaar tenzjj een particulier zijn terrein beschik baar stelt, terwijl hij nog een breedvoerig oA'erzicht geeft van de moeilijkheden welke zich reeds met dezen steuntrekker hebben voorgedaan. Na breedvoerige dicussie Avordt het ad- A'ies overeenkomstig het voorstel van B. en W. voor kennisgeving aangenomen. Een adres van het Bestuur der Oranje Vereeniging om subsidie in verband met het a.s. Regeeringsjubileum A'an H. M. de Koningin. B. en W. stellen voor f 0.25 per school kind disponibel te stellen. Eenige bespre king vindt plaats over de Avijze van uit\'oe- ring, of dit schoolsgeAvijze zal gaan, c leen met de Koudekerksche kinderen. Het een zoowel als het ander geeft moeilijiklhe- den Het laatste is wellicht Avel het meest gewenschte, daar de data van feestviering met die van Hazerswoude verschillen. Het voorstel van B. en W. Avordt aange Het voorstel tot intrekking van het Raadsbesluit d.d. 16 Dec. 1937 inzake het treffen eener regeling voor onderlinge hulpverleening bij brand wordt op voorstel van B. en W. ingetrokken, wijl nadien nieuwe voorstellen zijn ingekomen welke evenwel van zulk een omvang zjjn, dat zij nader bezien moeten worden. Aldus wordt besloten. In verband met de verhuur Aran tuingrond der gemeente bij de Begraaf plaats aan A G. Vet te HazersAvoude. Avaarvan een gedeelte aan het Rijk is ver kocht, wordt met ingang van 1 Jan. as de huurprijs bepaald op f 60.—. Gemeenterekening heeft een overschot Aanbieding vindt plaats van de Ge meenterekening over 1937, welke on danks de hooge bedragen van steun- uitkeering en vermindering Rijksbij drage sluit met een batig saldo van f 8930.79. De Voorz. dankt den Gemeenteontvan ger voor zijn accuraat beheer en benoemt als Commissie tot nazien der Rekening de heeren P. de Jong, Van Vegten en Lieverse. Voorts Aindt plaats eenige Avijziging van enkele posten der Begrooting dienst 193S- Veilig Vorkeer De heer Van Vegten zegt bij de rondA'raag eenige soepelheid met het parkeerverbod bij de fabriek van Gebr. Oppelaar zeer gewensaht te achten aangezien het niet mogelijk is aldaar een goede oplossing \'oor het Iaden met vrachtauto's te krijgen. Langdurig wordt over deze zaak gesproken waar- N.V. NIJMEEGSCHF HYPOTHEEKBANK 4 pCt. PANDBRIEVEN a 10l pCt. RECHTZAKEN Kantongerecht te Leiden Voor den plaatsvervangend kantonrechter, mi\ Cosman, moest gistermorgen terecht staan een handelaar te Voorschoten, omdat hij op de Uiterstegradht te Leiden een auto had bestuurd terwijl hij zoodanig onder in vloed van drank verkeerde dat hij niet in staat geacht kon worden dit motorrijtuig naar behooren te besturen. A. S. te Leiden vertelde, als getuige gehoord, dat hij eeni gen tijd achter de auto van verdachte had gereden. Hij had daarbij gezien dat de be stuurder achter het stuur zat te waggelen dat de auto slingerend had gereden. Op het moment dat verdachte van richting wil de veranderen Avas hij na eenig voor- en achteruitrijden tegen een brugleuning te rechtgekomen, Avelke niet tegen de>ze schok bestand bleek te zijn. Hij had verdach te verder gevolgd tot de Beestenmarkt en daar had hij hem een café in zien gaan. Vervolgens had getuige de politie geAvaar srihuwd. die verdachte inderdaad aangetrof fen had achter een glas bier. Meeneming naar het bureau Avas toen gevolgd, waarbij was gebleken, dat verdachte onder invloed erkeerde, gezien zijn Avaggelenden gang. Verdachte zelf bad verklaard dat hii drie glazen bier had gebruikt in een café aan de Heerenstraat, hetgeen op den beAvusten avond ook door den zoon van den caféhou der Avas gezegd. Nu ter zitting kon deze laatste zich plotseling niets meer herinne ren maar zooAvel de ambtenaar als de kan tonrechter wezen hem op het gevaar van een meineed zoodat dezen getuige de zaak weer te binnen schoot. Tevens vertelde hij toen dat hij eerst met dein verdediger van verdachte had gesproken, Avat de ambtenaar absoluut niet in den haak vond. Hij zei daar- ook het zijne van tegen den verdediger van verdachte. Een volgende getuige had ook het slingerend rijden gezien van verdachte zeide vlug zijn huis ingeloopen te zijn, om dat hij bang Avae anders onder de auto te komen. Verdachte zelf en een getuige décharge ontkenden dronkenschap en weten het beurde aan zenuwachtigheid. Na echter de beide politieagenten gehoord te hebben vond de ambtenaar het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen. Spr. noemde dit een der ergste overtredingen welke voor kantongerecht behandeld worden. Een zeer strenge 6traf is hier zeer zeker op zijn plaats. De eisch werd dan ook een princi pale hechtenis van 14 dagen en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van een jaar. De verdediger van verdachte vond de dronkenschap niet beAvezen en pleitte dien overeenkomstig, Avaarna de kantonrechter de uitspraak bepaalde op over acht dagen. Roekeloos gereden P. E. P. uit den Haag, die verstek liet gaan, moest terecht staan omdat hij als be stuurder van een auto had gereden op den Gravelandschen weg te Noordwijkerhout en toen plotseling, zonder dat er eenige reden toe aamvezig Avas, naar links was uitgeAve- ken. De gevolgen van deze manier van rij den waren nog al ernstig geAveest, Avant door dat de snelheid 60 km had bedragen Avas verdachte met een zandauto in botsing ge komen, Avelke auto omver werd gereden. De eigenaar van de zandauto, E. J. Bakker uit Noordwijkerhout. diende een civiele vorde ring in van f 36.50. zijnde schade aan de auto toegebracht. Nadat ocflt nog de bloe mistknecht C. de Winter als getuige het een en ander nader had uitgelegd achtte de ambtenaar het ten laste gelegde wettig overtuigend beAvezen. De eisch werd een geldboete van f 20 subs. 10 dagen hechtenis A.R. GEMEENTEBESTUURDERS IN ZUIDHOLLAND (Vervolg van blz. 1) ROTTERDAM, 26 Juli. Op het referaat van Dr. Beekenkamp volgde een geanimeerde be spreking waarin tien vroede vaderen tegen den. spreker in het strijdperk traden, name lijk de heeren v. d. Kaaden van Berg- suhenihoek; Jonker van Alblasserdam; Kögeler van Zwijndreoht; v. d. Vaart van Pijnacker; v. d. Stam van Nieuw-Lek- kerland; de Kruyk van Ameide; Ros van Oversahie; van Asch van W ij c k van Den Haag; Kok uit Schoonhoven en de Heer van VIaardingen. Onder meer werd de venhouding tusschen C.H.- en A.R.-raadsleden onder oogen gezien. Over het aangeven van een leeftijdsgrens x>r leden van den raad bleken verschil lenden met den referent van oordeel te ver schillen. Vaak immers begint men eerst op de hoogte van de gemeentezaken te komen, als de tijd nadert van aftreden. Bovendien geeft de jeugd niet zelden van te groote vooruitstre\rendheid blijk, terwijl practische ervaring veelal ontbreekt. En hoe zou men daarbij moeten staan tegenover een leeftijd grens voor kamerleden en ministens? Men denke hierbij aan onzen minister-president, die nog in volle kracht is. Een van de debaters bleek van inzicht te zijn, dat de kiesvereeniging het recht heeft de raadsleden over hun houding in bepaalde aangelegenheden te hooren en ter verant- Avoording te roepen. Enkele anderen ver kondigden als hun oordeel, dat onder zekere omstandigheden het teekenen van een ge meenteprogram -noodzakelijk kan zijn. Dr Beekenkamp is bij de beantwoording op enkele (punten nader ingegaan. Wat de leeftijdsgrens betreft, Avas te verwachten, dat tegen het aangeven ervan bezwaren zouden rijzen. In verschillende gemeenten zou deze regeling inderdaad op bezwaren stuiten. Maar daarnaast ziet men vaak, dat men raadsleden laat zitten, alleen omdat ze zitten. In het algemeen belang is het noodig, dat men zijn tijd van gaan Aveet en dat jongere krachten zich kunnen inwer ken. Het was niet sprekers bedoeling, te zeggen, dat ouderen voor hun taak on geschikt zijn. Maar men kan niet zeg gen, dat bij het ouder-Avorden steeds de ervaring en het inzicht toenemen. Ove rigens moet elk geval afzonderlijk be zien Avorden. Niet onder alle omstandigheden is spr. tegen het onderteekenen van een gemeente program. Zoo het algemeen is gehouden kan zulks zeker worden gedaan. Maar men kan niet vergen, dat de candidaat het in alte details met de kiesvereeniging eens is. Men kan zich niet voor vier jaar op alle con crete punten vastleggen. Hier ligt ook een waarschuwing .voor de besturen van de kiesvereenigingen. Het vierhoeksprogram van Dr Colijn liet juist zien, dat bet niet allereerst om klei nigheden gaat, maar om de groote lijnen Daarom ook is er bezAvaar tegen al te Avijdloopige gemeenteprograms. Tegen het onderteekenen Aran algemeene punten kan echter kwalijk bedenking worden inge bracht. Zelfstandig optreden van A.R. en C.H.- fracties moet regel blijven, maar onder om standigheden kan samemverking tusschen beide groepen gewenscht en noodig zijn. Zulks geschiedt in ons land in 86 gemeenten. Zeker heeft een kiesvereeniging het recht, een raadslid ter verantwoording te roepen, zoo hij principieel fout gaat Het zou even wel de verantwoordelijkheid van het raads lid aantasten, zoo van dezen rekenschap worden gevraagd inzake ondergeschikte zaken van practiseh beleid. Mr. E. Verkerk, van Boskoop, die een groot deel van de morgenvergadering leid de de heer Jansen Maneschijn was name lijk enkele uren verhinderd aanwezig te zijn heeft als waarnemend voorzitter den spreker ingeleid en hartelijk dank gezegd. Bij de rondvraag heeft de heer Ros, van Overschie, namens de vergadering het be stuur en in het bijzonder den heer Donner dank gezegd voor de organisatie van dezeD dag. Aan het slot van de vergadering heeft de waarnemend voorzitter nog een woord afscheid gesproken tot den heer G o s 11 n- ga uit Leiden, die naar Amsterdam ver trok, die daarop de samenkomst met gebed sloot. DE VIERDAAGSCHE TE NIJMEGEN (Van on-zen eigen verslaggever) Mo 1 enhoe'k, Eerste marsahdag, 12 uur. De gang zit er weer in. Vanmorgen om vóór vijf uur zijn de 4570 wandelaars die de moed hadden om ondanks de drukkende hitte vier dagen lang een veertig, vijftig of vijf en vijftig kilometer te loopen, op pad gegaan. Ondanks den vroegen morgen waren alweer duizenden langs den AA'eg om hun moed in te spreken en het beste toe te wen- schen. Er woei een lekker windje en de zon hield zich voorloopig neg wat schuil zoodat het op de mooie wegen tot Groesbeek best eeviel. Maar toen kwamen de beproevingen: langs vrijwel onbegaanba*e wegen ging het tus schen de korenvelden door naar Piasmolen. En te voren had men al heel wat opge slikt op een slecht stuk weg tusschen Groeske en Groesbeek. Maar de stemming bleef uitstekend. De taml>oers roffelden, de meisjes zongen en toen de zon wat hooger aan den hemel kwam en het vrij heet begon te worden had men ondanks alles nog den moed om uit volle borst te zingen: „Zoek de zon op, dat is zoo fijn". En nu bij de halte Molenhoek zijn de 55- ers al over de helft, want zij hebben al 30 K.M. achter de knoop. De generaal-majoor v. d. Bent, comman dant der 4e divisie en generaal S i 11 e v i s geven hier blijk \ran hun belangstelling en als bij tooverslag gaan van alle militairen de kraag dicht en kranig met de koppen links, alsof zij pas de kazerne verlieten, pa radeeren de troepen voor de hooge officiere".. En nu gaat het verder, het wijde land Jan Overasselt in en voor wat betreft de mili tairen over den Taaien Dijk die ditmaal bij de drukkende weersgesteldheid er schijnt een onweer op komst te zijn zijn naam el dubbel zal verdienen. En dan is het nog maar de eerste dag. Maaronder de deelnemers zijn er al zoo veel geroutineerden, die voor niets meer staan, dat zij ook deze Vierdaagsche stellig zullen halen. En de nieuwelingen, wel, die worden mee getrokken in het blakerend enthousiasme, dat op de wegen heerscht. Wie op het oogenblik aan den kop gaan? Waarschijnlijk de Haagsche en de Rotter- damsche politie, die we met tien minuten verschil om negen uur aan den hoek zagen passeeren. Maar straks komt ook voor hen de rust dan kan het veld er weer geheel anders uitzien. Onveilig licht De schipper N. van H. uit den Haag zou door het roode licht van de Spanjaardsbrug gevaren hebben. De brugwachter van Z. ver- telde dat het licht rood, was en dat verdach te niettemin doorgevaren was. waardoor bijna een aanvaring was ontstaan. Verdach te Avas het daar niet mee eens en had een getuige meegebracht om zijn meening te staven. Deze vertelde precies hetzelfde als de brugwachter, maar toen verdachte hem in de rede viel en zeide dat het juist anders om AA-as, ging ook getuige weer overstag en draaide zijn verklaring maar Aveer om. Het O. M. en den kantonrechter achtten het ten laste gelegde beAvezen en hielden zich geheel aan het getuigenis van den brug waohter zoodat zooAvel de eisch als de uit spraak Averden een geldboete van f 6 subs. 4 dagen. Het versche brood J. K., bakker te Voorschoten, moest we derom terecht staan omdat hij des morgens om acht uur. dus voor tien uur, versch brood had verkocht of afgeleverd. De ambte naar deelde mede dat dit de vijfde herhaling in twee jaar was. Verdachte z ide, dat er reden voor bestaan had want een vereeniging moest dien dag uit en dan namen de menschen graag versch brood mee. Voor de laatste maal wilde de ambtenaar het ditmaal nog met een geldboete af laten loopen maar dat is dan absoluut de laatste maal. Als het nogmaals gebeurt dan volgt er zeer zeker hechtenisstraf. De eisch werd een geldboete van f 15 subs. 5 dagen. De kantonrechter was Het Hiermee A'olko- men eens en veroordeelde overeenkomstig den eisch cn waarschuwde verdachte Voor de laatste maal, DE „MERCURY" OP DE TERUGREIS ST. JOHN, 26 Juli. Vanochtend is de „Mercury" van BotAvood naar de Azoren vertrokken. ROTTERDAM Met auto boven het water Wielrijder werd in de Schie geworpen Zaterdagmiddag omstreeks half vijf wilde de 30-jarige L A. v. M., Avonende in de Transvaalstrrvit, op de Schiekade. alhier, komende uit de Simonstraat, met zijn auto den hoek omgaan. De bestuurder moest evenwel uitwijken A'oor twee Avielrijders, die juist op de Schiekade passeerden. Ten gevolge van het niet werken van zijn rem men zulks heeft hij tenminste aan de politie verklaard reed hij echter toc.h één van de Avielrijders, den 30-jarigen A. Hil- gers, een magazijnbediende, wonende in de Zwarte Paardenstraat aan. Een en ander kwam zoo hard aan, dat de wielrijder met fiets en al in de Schie Averd geworpen. Hij had echter geen letsel opgeloopen en nadat behulpzame handen hem weer op het droge hadden getrokken, kon hij zijn Aveg ver volgen. De aA'ontuurlijke rit van de auto was ech ter nog niet ten einde. De Avagen schoot door en zou zeker ook in het water terecht zijn gekomen, als daar ter plaatse niet toe vallig het slpepschip Maria Alida had ge meerd gelegen De voorkant van de auto kwam op het schip te staan, de achterzijde op den wal. Zoo bleef het vehikel hangen. De hevig geschrokken chauffeur kon onge deerd uit den wagen stappen. De auto is later door middel van een takelwagen Aveer op den kant gebracht en weggesleept, aan gezien deze aan de voorzijde zwaar was be schadigd. Voor onderzoek is de auto naar het bureau aan de Duivenvoordestraat over gebracht. Russisch matroos verdronken Zondagavond is aan de Parkkade een Russisch matroos, die daar was gaan zwem men, verdronken. Twee opvarenden van de Sovjet-Russische sleepboot „Molnia", die aan de Parkkade gemeerd ligt om dezer dagen een baggermo len naar Rusland te sleepen, hebben zich te water begeven om te zwemmen. Zij kregen het echter spoedig te kAA'aad en riepen om hulp. Een juist in de omgeving varende boot, de Havendienst II, schoot te hulp en de bemanning slaagde er nog in één dor matrozen te grijpen. Hij werd bewusteloos aan boord gehaald en overgebracht naar het bureau der Rivierpolitie, die hem voorloopig onderdak gaf. De andere matroos is verdron ken. Een boot der Rivierpolitie is nog tot laat in den nacht bezig geweest naar hom te dreggen, echter tevergeefsch. Nader vernemen wij, dat de beide mannen bij het te water gaan ondeT den invloed van sterke drank waren, hetgeen dus wel als de eigenlijke oorzaak van dit doodelijk ongeluk is te beschouwen. De naam van den gered den matroos is W. Kusman. 30 jaar oud, uit Leningrad. Deze was zoo dronken nog nadat hij bijgekomen was. dat hij zich in het politiebureau als een wild dier gedragen heeft. De naam van den verdronkene is C Golodoff, uit Leningrad. Hij was stoker op de sleepboot en 35 jaar oud. Dat zij. trx zoo beschonken toestand te water gaande, vrijwel onmiddellijk in nood verkarden, is to meer niet te verwonderen daar het op dat tijdstip, vliegend dbtij was.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 7