De Vierdaagsche Afstandsmarschen BRUSSEL DINSDAG 26 JULI 1938 TWEEDE BLAD PAG. 5 Voor heete vuren Entente Cordiale bij de \laggenparade Kapt. Breunesse eerelid van de Road Walkinq NIJMEGEN, Maandagavond. Voor liefhebbers van sensatie: de 28e Vierdaagsche is begonnen met een incidentnog wel een v 1 ag- incident. Dat heeft men er van, wanneer men van de traditie afwijkt en, zooals nu, de vlaggenparade niet op het Molenveld houdt! Geen wonder, dat dan zelfs de kapel meester van de Marinekapel in de war raakt en bij het hijschen van de Engelsche vlag... de Marseil laise speelt. Het was even een raar moment, maar een grappenmaker had er direct een oplossing voor gevonden: het was zei-- de hij, de invloed van de Entente Cordiale... na het Koninklijk bezoek aan Parijs kende men geen verschil meer tusschen de Fransche en de Engelsche vlaur. Het gevolg was, dat correct zonder vlaghijschen nog eens het God save the King werd gespeeld en vervolgens bij het omhoog gaan van de tricolore de Marseillaise ten tweede male, zoo dat de stand met Duitschland, dat twee volksliederen voor één geld kreeg, weer gelijk was. Het Duitsche volkslied werd overigens zoo mogelijk met nog meèir égards dan voorheen begroet, want er is ditmaal een keurige deelname van onze Oosterburen aan de Vierdaagsche, n.l. een groep van -10 jongens van de Deutsche Reichsjugend met leiders en officials. Ook deze vlaggenparade was weer een pracht-gelegenheid om het verschil in volkskarakter tusschen de verschillende landen op te merken: de Duitschers kwa men in den optocht naar de „Wedren", Waar de openingsceremonie zou worden gehouden, opmarcheeren als één blok van bruine hemden, kranig, kranig, maar naar onzen Nederlandschen smaak wat al t en... ook dèn wreekt zich een fout in de regie, want toen het „Deutschland, Deutschland über alles" werd gespeeld en de Gruppenführer niet tijdig het comman do „groet" gaf, stonden de manschappen «r maar als gewone menschen bij. Wel, bij de Engelschen ging het optre den veel gemoedelijker; na het roemruchte „incident" deden de Road Walkers, de lui, met hun keurige grijze jasjes en petjes, nét of er geen vuiltje aan de lucht was, en kwamen doodgemoedereerd nog aan Kapt. Breunesse, den 'hoofdleider der Marschen het blauwe lint van het eerelidmaat schap omhangen, omdat ze juist voor de tiende maal aan de Vierdaagsche deel namen. Mèt drie „hurray's"! En de Nederlanders? Die zongen, zonder zich een houding te geven (behalve dan de militairen, die extra in de houding v 1 o- g e n) een oud-vaderlandsch „Wilhelmus" dat het een aard had, om vervolgens op de tonen van het aloude „Wij loopen de Vier daagsche me©" in gezellige rijen de stad in te trekken en er in afwachting van de dingen, die komen zullen, nog eens prettig rondom de „Vereeniging" te feesten. <800 deelnemers? Het wordt nu. tijd om den lezers alvast iets zeer zakelijks over de 28ste Internatio nale Vierdaagsche Afstandsmarschen mee te deelen. Men mag wel aannemen, dat er dit jaar 4800 deelnemers aan de marschen zullen zijn. Misschien nog een ietsje meer, want vanmiddag werd er aan de bureaux nog druk ingeschreven en op het tijdstip, dat we de Prins pendrik-kazerne waren binnengewandeld, was al een dagtotaal Van 400 bereikt. Te voren hadden er reeds 4700 wandelaars ingeschreven, maar er zijn er altijd nog vrij velen, die. op het laatste oogenblik verstek moeten laten gaan. of... worden afgekeurd, zooals de jongeman, die met een somber gezicht moest komen ver tellen, dat zijn verloofde wegens een mid denoorontsteking niet mocht mee doen. Zoo'n boodschapper kan altijd op een deel nemend medeleven, ook van de autoritei ten, rekenen. Het spreekt vanzelf, dat het reusachtige getal van deelnemers, waarmee het record van 4292 van vorig jaar weer wordt ge klopt, de leiding voor bijzondere problemen stelt. Het is van 't jaar extra lastig, om dat de infanteriekazemes door de legeruit- breiding niet beschikbaar waren. Een legerkamp De heeren Breunesse en Boessenkool, de geroutineerde administrateur, staan echter voor niets: geen kazernes, dan tenten, luidde hun parool en heel het Molenveld is herschapen in een leger kamp waar 2700 mannen worden geherbergd in keu rige slaaptenten, waar ze hun kuchje en de rats ont vangen in 17 eettenten en zich 's morgens en 's mid dags kunnen poedelen in 5 waschtenten om dan hun burgerlijke of militaire sol dij om te zetten in de can- tine, waar zelfs Hagenbeek trotsch op zou zijn geweest. Heel dat legerkamp doet denken aan een groot dorp men zal de dorpen de kost geven, die kleiner zijn van inwonerental! en men heeft er ook een complete serie straten, met de Oran jestraat als hoofdallee en de Beatrixstraat als tot nu toe jongste aanwinst. Wij spraken over kuch en rat s, maar dat moet men niet te letterlijk ne men, want de heeren, die hier gehuisvest zijn en ook in de Prins Hendrikkazerne, krijgen complete diners als daar zijn: Dinsdag: Soep van den dag mnnn Aardappelen a la maison iv.vuu Les Haricots verts (boontjes) den groenten Hollandsche runderlappen En voor de andere dagen is het niet minder. Sergeant-majoor Hoogedam heeft de pers in vertrouwen medegedeeld, dat hij op het boekje van den kruidenier de volgende be stellingen heeft gedaan: 300 K.G. zout, 225 K.G. vermicelli, 300 K.G. rijst, 300 K.G. prui men en appeltjes, 225 K.G. jam, 100 K.G. aardappelmeel, 90 K.G. zeep, 500 K.G. sui ker, 120 K.G. koffie, 100 pond thee, 200 K.G. komijne kaas, 125 K.G. roomkaasjes en 25 Liter azijn! De boodschappenjongen heeft alles op tijd gebracht en tezamen met de 16000 pond melkbrood, 16000 eieren, 10.000 K.G. aard appelen en de enorme hoeveelheden groen ten zal alles tot de laatste kruimel worden verorberd. aardappelen en de enorme hoeveelhe- Om de 25 L. azijn'zal zelfs niemand een zuur gezicht zetten, want men zal die ook met 4000 consumeeren. En dit er goed gegeten wordt en dat er geen zure gezichten in Nijmegen zijn, dat hebben we vandaag al kunnen constateeren Zagen we niet hoe op een caféterrasje een gesepareerde wandelaar zegge en schrijve vier spiegeleieren-met-ham zat te mollen, terwijl de stemming er zóó goed in zat, dat vele jongelui vanavond al dood moe van het springen door Nijmegen naai' bed zullen gaan? Gastvrij Nijmegen Het was ook zoo aantrekkelijk in de bevlagde en altijd gastvrije Keizer Karei- stad, dat de grootste Nurks wel uit de BESTRIJDING VAN DE WERKLOOSHEID Woningverbetering met premie van rijk en gemeente Het vraagstuk van de loonen Aan de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer in zake het wetsontwerp tot verhooging van het crediet voor de werk verruiming wordt het volgende ontleend: Ook naar de meening der regeering is het dringend noodzakelijk, niet alleen om de werkloosheid in belangrijke mate te verminderen, maar eveneens om alle krachten er op gericht te houden, dez© ver mindering in het snelst mogelijke tempo te doen plaats vinden. Intusschen mag nimmer uit het oog wor den verloren, dat de geheele toestand in de wereld er op wijst, dat het probleem van de werkloosheid er een is, hetwelk niet binnen zeer korten tijd in zijn vollen om vang is op te lossen. Hieruit vloeit voort, dat de te nemen maatregelen met beleid moeten worden genomen. Nimmer mag de regeeringspolitiek tot bestrijding van de werkloosheid er toe leiden, dat op het Ne- deirlandsche volk voor een lange toekomst zoodanige lasten worden gelegd, dat de ontplooiing van het bedrijfsleven, waaruit de werkgelegenheid allereerst moet voort komen, in de toekomst zou worden belem- Voor wat betreft de outillage van het werkfonds wordt opgemerkt, dat het noo- is en wordt verricht om het met de noodige snelheid te doen werken. Nu in het voorloopig verslag enkele op merkingen zijn gemaakt met betrekking tot het vraagstuk van de loonen, herhaalt de regeering, dat een oplossing van het probleem, waar het hier om gaat, bemoei lijkt zou kunnen worden, wanneer zonder meer voortdurend op loonsverhooging Wordt aangestuurd. De regeering zal in nauw overleg met het bedrijfsleven zelf, dus ook met de or ganisaties van de arbeiders, zoeken naar de beste oplossing om het bedrijfsleven te bevorderen. Zij heeft het vertrouwen, dat ook de arbeidersstand, waartoe mede be hoort het gros der thans werkloozen, hier bij volledig zal willen medewerken. De opmerking is gemaakt, dat de wer ken van het werkfonds niet tegen het nor male loon worden uitgevoerd. Naar aanlei ding hieirvan moge de aandacht er op wor den gevestigd, dat het verschil met het normale loon heel gering is en dat over de hoogte van het loon steeds overleg wordt gepleegd met de bonafide vakbonden. Niet juist is, dat bij het werkfonds „Tre.en heel het Molenveld is herschapen in een legerkamp sprake is van eigen beheer, noch, dat het werk geconcentreerd wordt bij enkele groote werkgevers. Alle bonafide aanne mers hebben recht tot inschrijving en ma ken daarvan dan ook gebruik. Het vraagstuk van den loonbijslag be vindt zich niet alleen in de sfeer van de studie, doch ook in die van de practijk. Elk voorkomend geval wordt zeer nauwkeurig op zijn merites beoordeeld. Bij die beoor deeling wordt nauwgezet met de bezwaren, die de regeering ten volle kent, rekening gehouden. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de gemeentebesturen een dezer dagen een circulaire doen toekomen, welk© de mogelijkheid opent om onder verschil-; lende voorwaarden woningen te verbeteren met premie van rijk en gemeente. Het is geenszins buitengesloten, dat ook voor de uitbreiding van laboratoria hulp uit het werkfonds 'zal worden verléend.' De nood van den Middenstand Naar aanleiding van het stukje in ons blad van 20 Juli j.l., waarin wij het onderschrift in Volk en Vaderland' over een midden standszaak te Rijswijk hekelden, ontvingen wij een schrijven, waarin uitdrukkelijk ge wezen wordt op den nood, waarin de mid denstand verkeert. „Uw artikel wekt den schijn, als zou er in het bericht in V. en V. overdrijving schuilen", aldus de tendens van den brief. We kunnen slechts antwoorden, dat hier bij den schrijver van den brief een misver stand in het spel is. We hebben alleen aan getoond, dat het onderschrift in V. en V. geheel en al onjuist was. Den nood van het middenstanddbedrijlf in zijn geheel 'hebben we daar onaangeroerd gelaten. Elders heb ben we nimmer geschroomd voor de zorgen van den middenstand de aandracht te vra gen. Deze bevolkingsgroep verdient inder daad onze volle belangstelling. Het mag en daarmee komen we nog- even op het onderschrift terug evenwel betwijfeld worden, of voor den middenstand bij dfe N.S.B. hulp beschoren is. Het buiten land heeft dienaangaande geleerd, dat het bij zulk soort organisaties veelal bij woorden blijft. In Berlijn en elders zal men heel wat groote ondernemingen blijven aantreffen. De nood van den middenstand wordt er niet door verkleind. En bij foutieve mededeelingen in V. en V. kan hij evenmin ziijn gebaat. Van onzen kant zullen we niet schromen met juiste ge gevens voor den middenstand in nood, even als voor andere bevolkingsgroepen, die tn moeilijkheden verkeeren. de klok te luiden 's HERTOGENBOSCH, 25 Juli. De waar nemend hoofdingenieur-directeur van den rijkswaterstaat iin de directie Noord-Brabant maakt bekend, dat wegens gebrek aan voe- dingsiwater de grootste toegelaten diepgang voor vaartuigen voor het in Noord-Brabant gelegen gedeelte van de Zuid-Willemsvaart tot nadere aankondiging wordt beperkt tot 1 M. 80. Officieele Berichten Is benoemd tot derlandischen Lee fabrieken N.V., ti w Ir G. A. K Ned. Hoogo V., te IJmuid-en (ge I de eere-medaille, i Oranje-Na irgeltrapper :ns en Sta-al- Velsen). de Ned. Herv. kerk T.-dienst F. Ro Consulaatwezen De heer Richard S. Huestis is erkend en toegelaten als consul van de Ver. Staten var Amerika t-e Rotterdam, voor de provinciën Zujd- holland, geeland, Noordlbraibant en Limburg. plooi moest komen. Het was het oude doen rondom het station, waar de detachemen ten hakken klappend front maakten om daarna parade te maken in de stad, waar de wandelaars bij bosjes uit de treinen vielen, met zooveel sterren behangen, dat bet wel leek, of de Melkweg een lek had gekregen. Het was het oude doen in de stad, waar men Vierdaagschelepeltjes verkocht en Vierdaagsche ansichtkaarten (dagelijksche productie 50.0001), waar men Vierdaagschè- koek at en zich bij de Vierdaagsche-kap- pers liet scheren om morgen netjes bij de Vierdaagsche Vierdaagsche het Vier daag sche feest in te zetten. In het treintje ArnhemNijmegen was het ook al alles Vierdaagsche wat de klok sloeg maar het verstandigste woord sprak mis schien wel het lieftallige jongemeisje, dat op de vraag „Zóó, gaat U het kroontje op Uw lint halen" bescheiden ten antwoord gaf: „Ik zal het tenmin ste probeere n". Wantzonder pessimist te zijn: de loopers komen dit jaar, dat is de algemeene meening der deskundigen in Nijmegen (en in Nij megen is iedereen Vierdaagsche-des- kundige!) voor heete vuren te staan. Het was vandaag al broeierig warm en als het zoo blijft, dan zal het mor gen „raak" zijn. Dan zal er menige transpiratiedrup- pel vallen, dan zal er bij den Molen hoek al menig blaartje moeten worden doorgeprikt. Dan wordt het een Vierdaagsche, die het uiterste zal vergen van alle deel nemers, burgers, maar vooral ook mili tairen en wordt het moeilijker dan ooit het vurig begeerde kruis van verdien ste te verdienen. Laat ons voor de bijna 5000 tippelaars het beste er van hopen! ..De boodschap jongen heeft alles op tijd 16.000 pond melkbrood VONDSTEN VAN DE „KARIMATA" Aantal Spaansche „matten" ipgehaald TERSCHELLING, 25 Juli. De „Kari- mata" heeft hedenochtend een aantal Spaansche „matten" naar boven gebracht Of deze tot de eigenlijke Lntine-schat behooren, staat nog niet vast. Omtrent de opgehaalde Spaansche matten vernemen wij nader, dat naar alle waar schijnlijkheid deze muntstukken niets te maken hebben met de eigenlijke Lutine- schat. Aan boord van de „Lutine" bevonden zich zeer vele vermogende personen en on getwijfeld zullen verschillende onder hen aanzienlijke geldsommen bij ziclh hebben ge had. De Spaansche matten, welke in de omgeving van de plek, waar.het wrak ligt, nogal in grooten getale voorkomen, zijn, zoo neemt men aan, afkomstig van deze reizi gers. Wat de werkzaamheden zelve betreft, uit alles wat men ophaalt blijkt wel, dat men aan het baggeren is op de plaats van het Voorschip. Aangezien de schatkamer zich in het achterschip bevonden, zou hebben, is men nog steeds niet op de eigenlijke plaats gekomen. AANRIJDING MET DOODELIJKEN AFLOOP OUDERKERK. 25 Juli. Vanmiddag te ruim halt vijf sloeg een ongeveer 55-jarige inwo ner van Ouderkerk op zijn rijwiel op de Ouderkerkerlaan linksaf. Hij werd hierbij aangereden door een vrachtauto, waarbij hij zware -hersenschudding en een ernstige hoofdwonde opliep. De man werd naar het 0,L. Vrouwen-Gasthuis vervoerd, waar hij den loop van den avona is overleden. EEN JUWELIER BESTOLEN Ten nadeele van den juwelier B. te Alk- aar i6 door een insluiper een kistje met gouden en zilveren sieraden gestolen. Het kistje bevond zich in een waschtafellade op de bovenverdieping. De waardie van bet ge- stoJlene bedraagt ongeveer 1000. De politi heeft die zaak in onderzoek. BELGISCHE MINISTER NAAR DEN HAAG De Belgische minister van openbare ken, Balthazar, aal Woensdag naar Den Haag komen, ten einde ter plaatse wegen en wegwerken te bestai deeren. DLemzeLfdien dag nog zal die minister een onderhoud hebben met den minister van waterstaat, Mr Dt Ir J. A. M. van B u u r e n. Donderdag vertrekt minister Balthazar weer naar Brussel. COMMUNISTEN NAAR BOVEN-DIGOEL BUITENZORG, 25 Juli. (Aneta). De inter- neering in Boven-Ddgoel is gelast van 13 voormannen en propagandisten van de nieu we communistische orgamisaitie te Soera- baja, de Partai Kommunist Indonesia. BRAND IN EEN SCHUUR NUMANSDORP, 26 Juli. Maandagmiddag ontstond brand in de schuur van B. 1 Ree aan het Hoogezand: Daar de schuur ge vuld was met hooi nam de brand in korten tijd zulk een omvang dat aan redden niet meer te denken viel. Ook de spoedig gear riveerde motorspuit kon niet meer verhin deren. dat zoowel schuur als woonhuis geheel afbrandde. Slechts een paai' meubelstukken konden behouden worden. Vermoedelijk i: de brand ontstaan door hooibroei. ONTVANGEN DRUKWERKEN Van Drukkerij Stichting Hoenderloo: Een terugblik op het jaar 1937. Met foto's uit het jaar 1937. Meto, w(a—éeenszd.e HM uit het stichtingsleven. Van de Vereen. „Het Hoog eland": Verslag over het jaar 1937. Van de Ver. vanChr. Onderwijzers (essen) in Nederland en Overz. Gewesten: Het jaarboekje 1938. KUNST DE DRUKKEN DER DRIEHONDERD 's-GRAVENHAGE, 25 Juli. In een dezer dagen verschenen bericht, getiteld „De drukken der driehonderd" wordt o.a. ge sproken over een uitgave van „miniaturen, een verzameling of een keuze uit de col lectie van het huisarchief van de Ko ningin-, met welwillende toestemming van Hare Majesteit gereproduceerd". Naar men ons van bevoegde zijde mede deelt, staat omtrent dit deel der uitgave nog niets vast. UIT DE A.R. PARTIJ VERBAND VAN A.R.P.C. Door bijzondere omstandigheden moet voor ditmaal worden afgeweken van de ge woonte der laatste jaren de jaarvergadering van 't Verband te houden op den Woensdag na de opening van die Kamers der Sta ten- Generaal. Ze zal nu gehouden wordlen op: Zaterdag 17 September, in het Jaarbeursrestaurantte Utrecht. Prof. Mr. P. A. Diepenhorst, hoog leeraar V. U., lid van de Eerste Kamer S.-G., zal inleiden het onderwerp: „Een halve eeuw parlementaire historie". De villa Krone te Heiligendamm, waar H. K. H. Prinses JulianaZ. K. Bernhard en H. K. H. Prinses Beatrix huri vacantie doorbrengen 'ILW\ I TABLETTEN helpen i Het »8oyct«-kruis waarborgt de uitstekende werking en onschadelijkheid. ROFFELR1JMEN GOED BEKEKEN Men vraagt van mij een puntig lied Op den royalen Hagenaar Die zich onsterflijk heeft gemaakt Door zulk een vorstelijk gebaar Dat heel ons lezend Nederland De slaap zich uit de oogen wrijft En vraagt of hier een krantenman De zaak niet ietwat overdrijft. - Een krant vertelt het feit aldus: Een Hagenaar verliest een schat Van zeventig rijksdaalders, in Een kistje, in zijn vuilnisvat. Hij haalt er de politie bij Die speurt, maar vindt de duiten niet. Totdat den armen Hagenaar Zijn vuilnisbak tebinnen schiet. Dan wordt de Haagsche huisvuildienst. De reiniging, geappelleerd. Helaas, des Haagschen heeren vuil Blijkt naar de hei getransporteerd. Geen nood: zes flinke arbeiders ln Drenthe pakken dapper aan. Ze keeren vele tonnen vuil En treffen daar de schat in aan. Zoo krijgt de Haagsche heer zijn geld Compleet in goede staat terug. En op zijn beurt komt hij royaal. Echt vorstelijk over de brug: Hij zendt de Drentsche schatgravers Drie gulden (vijftig cents de man!) Die elk van hen naar goeddunken Bewaren of besteden kan Mijdunkt, de man heeft góéd gedaan; Hij heeft er eerstens voor gewaakt Dat van zes nette arbeiders Geen zestal brassers werd gemaakt. Ten tweede heeft hij hun geleerd Dat wroeten in een vuilnisbelt Een kostelijk beroep kan zijn, Dat niet wordt gewaardeerd in geld. Ten derde heeft hij aangetoond Dat het publieke apparaat. Politie, reiniging en zoo. Niet voor een klein karweitje staat LEO LENS (Nadruk verboden Propagandablad „De Vuurtoren" Het eerste lustrum In October a.s. zal het vijf jaar geleden zijn, dat het Comité „De Vuurtoren." te Rot terdam er toe overging het A. R. Propa gandablad van dien naam uit te geven. Die poging, toen ondernamen, om permanent schriftelijke propaganda te voeren, is ge slaagd en het Comité kan thans terugzien op vijf jaren van vruchtbaren arbeid. Reeds geruimen tijd is het wenk zoo gegroeid, dat maandelijks 40.000 exemplaren van „De Vuurtoren" kunnen worden verspreid en ook nadat ten aanzien van de schriftelijke pro paganda door het Centraal Comité maatre gelen waren genomen en „Nederland Waak zaam" werd uitgegeven is men in Rotter dam in zeer nauwe samenwerking met het Centraal Comité blijven doorgaan met de uitgave van „De Vuurtoren", welke tegen woordig dezelfde lectuur bevat als „Neder land Waakzaam". Het Comité „De Vuurtoren" dat dezer da gen vergaderde, heeft besloten het eerste lustrum op waardige wijze te vieren en wel door het houden van een samenkomst op 30 September a.s. in Gebouw „De Eendracht", alwaar dan zeer zeker eerst aandacht zal geschonken worden aan hetgeen in de af- geloopen vijf jaren werd gedaan, maar waar dan tegelijkertijd gesproken zal worden over de mogelijkheden om het werk nog be ter en op nog grooter schaal te verrichten. De heer J. Schouten, tijdelijk voorzitter van het Centraal Comité, hoopt op die ver gadering het woord te voeren. Het seizoen, dat aan de verkiezingen van (het volgende jaar voorafgaat, kon wel niet beter worden ingezet! ^lyjjjTourisme in België AANBEVOLEN HOTELS (bij aanvrage voor inL s.v.p. datum advert en courant vermelden.) ALLE MODERN COMFORT Hotel Restaurant LES ETANGS RESTAURANT TAN DEN len RANG BIERGES b/Wavre, tel. 378 Wavre BRUSSEL Het aangenaam en gezellig Thee-uurtfe vindt men ln de Patisserie DU FIN1STERE Restaurant-Lunchroom 105 BOIJL. AD. MAX en in hare 6 filialen te BRUSSEL. NOVADA - 22 Nieuwstraat Diner, uitgelezen Menu. Avondmaal naar keuze. Specialiteit: Kip, Hollandsche Biefstuk. Eiken dag yersche Vise1' direct van Ostende.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5