DEELZENBER MAANDAG 25 JULI 1938 Op reis in Chili Het oude land der Araucaniers en zijn immigratie mogelijkheden IV*) Hier volgt de vierde brief ■heer Hoogesteger, die thams al zoo ver gekomen is, dat hij belangwekkende mededeelingen kaïn doen over het eim- gratielanid Chili. In mijn vorigen brief heb ik reeds verteld dat hier werk in overvloed is voor hem, die werkelijk werken wil en kan. En dat is voor al het geval op landbouwgebied. Wat C h i'l i meer dan ooit noodig hee'ft is een groot aantal bekwame boeren en tuinders: voor hen is in dit groote land een behoorlijk bestaan te vinden niet alleen, maar zij kunnen zich door hard wer ken een prachtige toekomst scheppen, waar van hun kinderen zeer zeker zullen profi teered Indien men hier zijn oogen de kost geeft en zijn oor te luisteren legt, bemerkt men dat het hier in den eersten tijd weliswaar flink aanpakken geldt, maar de duizenden en nog eens duizenden immigranten die een dertig, veertig jaar geleden het toen nog woeste en onherbergzame Valdivia in trokken, hebben allen de harde jaren verge ten en zijn tot een groote mate van wel stand gekomen. Dat voor den boer hier een toekomst ligt, konden wij ook al terstond constateeren aan de wijze, waarop van regeerings- wege het landbouwprobleem wordt aangepakt. Ik vertelde in mijn eerste brieven ran de „Oaja de Colonizacion Agricola", wat we bij ons zouden noemen de „Bank voor Landbouw-Kolonisatie", welker vertegenwoordigers ons in Valparaiso kwa men begroeten. Deze instelling is door de regeering van Chili in het leven geroepen om, een einde imakende aan het overdreven grootgrond bezit, waardoor vele honderdduizenden hec- daren goed land braak bleven liggen, lo. kolonisatie van particuliere en staats domeinen te bevorderen; 2o. in verband met de economische en sociale eischen des lands de verdeeling van den bodem tot stand te brengen; 3o. de productie te intensiveeren door het oprichten van landbouworganisaties en het verstrekken van credieten en exploitatie- middelen aan Meine landbouwers. Deze „Caja" werkt met een kapitaal van IOO millioen Pesos en heeft in de acht jaren van haar bestaan reeds belangrijke resultaten mogen boeken. Overal in het land heeft zij kolonies gesticht en wat wij daarvan gezien hebben heeft ons een grooten dunk gegeven van d'e goede organisatie en bekwame lei ding die aan deze instelling ten grondslag loggen. 1 de Met de grootste welwillendheid heeft men ons door het groote complex van kantoren, teekenkamers en laboratoria geleid om ons een indruk te geven van het voorbereidende werk, dat aan de eigenlijke kolonisatie voor af gaat. Daarna hebben wij in gezelschap van enkele leidende persoonlijkheden der „Caja" enkele kolonies in de nabijheid der hoofdstad, in de vallei van de Maipoe, be- Eoohb. Zoo zagen wij de kolonie „Penaflor" waar 8 jaren geleden een 40-tal Duitsche families zich heeft gevestigd; wij waren in „Las Gademas", in „Santa Mariana" en „San Francisco de Puola" waar hoofdzakelijk Chi- ieensche kolonisten werkten. Ook 'bezochten wij een zoo juist aangekocht terrein in de nabijheid vain San Antonio, de haven pal ten [Westen van Santiago, waar het landgoed „Las Lumbreras" door de ingenieurs der „Caja" juist in kaart werdi gebracht en met de parcelieering, irrigatie en 'bouw van kolo- pisten-huisjes werd begonnen. U Men werkt hier ml. zooi alvorens kolonis ten zioh ergens kunnen vestigen, wordt eerst alles grondig voorbereid. Het aangekochte land wordt allereerst in kaart gebracht (men neemt gewoonlijk eerst luchtfoto's vain het geheel, welke dan later in de teeken kamers op blauwdrukken nauwkeurig wor den overgebracht), dan volgt de verdeeling in perceelen, de voorziening van irri gatie en omheining, waarna eenvou dige maar geriefelijke huisjes wor den gebouwd, zoodat de kolonist 'bij aankomst terstond met den eigenlijken landarbeid kan beginnen. Het laboratorium heeft intusschen van ieder perceel steekproeven van den grond genomen en door analyse vastge steld, voor welke culturen het terrein het •beste geschikt is en welke bemesting even tueel moet plaats hebben. Een staf van inge nieurs en controleurs is verder ten allen tijde bereid met raad en hulp ter zijde te staan. Ook heeft men gezorgd voor den afzet der producten. In Santiago is een eigen Fruit-Centrale opgericht, die van de schillende kolonies met eigen auto's de pro ducten afhaalt en over de verschillende dis tributie-centra verdeelt, zood'at de t u s- schenhandelaar wordt uitge schakeld. Op bijgaand fototje kan men zien hoe de huisjes van de „Caja" er uitzien. Ddt is een foto van de huisjes die op het oogenblak ge bouwd worden op „Chiloé", het eiland waar in dit najaar de Belgische kolonisten zich zullen nederzetten. Op de kaart ziet men heel in het Zuiden de plaatsjes Ancud en Castro, waartusschen het gebied gelegen is dat den Belgen is afgestaan. De condities voor de kolonisten Wat vooral zal interesseereni is natuurlijk Kólonlstenwonlng In Chili in aanbouw» Prachtige uitgawe van vijf dagblaaie Ons „NederlandSuid-Afrika- nummer heeft in Zuid-Afrika veel aandacht getrokken. Talrijke brieven getuigen daarvan, alsook aankondi gingen in de pers. Uit Die Volksblad, uitkomende te Johannesburg, nemen wij het tref fend artikel over, hetwelk in al zijn smeuigheid voor zichzelf spreekt: Vyf samewerkende christelike dag blaaie in Holland het met die uitgee van 'n buitengewone nummer Neder land S ui d-A frik a 'n daad verrig wat miskien meer as enige vorige poging sal bydra om die eeueoue band tussen Suid-Afrika en Nederland te versterk. Van Hollandssprekende kant in Suid Afrika bestaan daar nog altyd 'n sterk verlange om nouere same- werking met die stamland te bewerk stellig. Van Suid-Afrikaanse kant is reeds verskeie pogings aangewend om op kultuurgebied die bande nouer aan te haal. Maar met N ederland S u i d-A frik a is nou bewys gelewer dat die begeerte om nouer betrekkinge daar te stel ewe sterk is by die Hol lander. Die hele inhoud van die num mer 36 bladsye getuig van hier- die begeerte met so 'n warmtegloed en innigheiddat 'n mens saam met die redakteur moet stem dat elke Ne derlander trots is op die geesverwant- skap tussen ons volk van het kleine hoekie aan de Noord-westkus van Europa's vasteland en de uit Neder lands stam ontsproten bevolking van Suid-AfrikaVooral in den tijd, waarin wij levenmoeten wij wel op merken, hoe God beide takken van den Nederlandschen stam heeft ge zegend." Hierdie buitengewone nummer van. die vyf samewerkende christelike dag blaaie sal baie daartoe bydra om Hol landers aan te spoor om 'n nuwe heen- kome in Suid-Afrika te kom soek, terwyl dit aan die ander kant die Afrikaners se arms oop sal laat gaan om hul stamgenote met blydskap en gastvryheid te ontvang en soos genl. Smuts in 'n boodskap aan die redak teur sê: „laat hen maar komen, hoe meer hoe beter. Zij zijn meer welkom dan immigranten van enig ander land van het vaste land van Europa. Ik verheug mij erover dat volgens de te weten onder welke condities kolonisten zulk een perceel kunnen krijgen en aan welke voorwaarden zij moeten voldoen. De perceelen, die niet meer mogen kosten dan 50.000 Peso (ca. 3500) waarin begrepen is de kosten van het huisje, maar niet de toosten van irrigatie-aanbreng en beheining, kunnen betaald worden in 40 termijnen te beginnen met het tweede jaar der in bezit neming. Gewoonlijk wordt 5 a 10 pCt. a con tant betaald. Chileenen en buitenlanders genieten ver der dezelfde rechten en zijn aan dezelfde voorschriften en wetten gebonden. Het is te begrijpen, dat deze gemakkelijke voorwaarden een groote navraag naar deze perceelen van de „Caja" in het leven heb ben geroepen. In de 61 kolonies door de „Caja" gesticht, werken op het oogemblik reeds 2000 families op totaal 450.000 hecta ren. En nog steeds gaat men voort met den aankoop van groot .grondbezit. Want niet alleen duizenden en duizenden Chileenen wachten op land, maar ook van alle kanten uit het buitenland komen aanvragen om zioh in Chdili te mogen vestigen. Zwitsers, Noren, Denen, Oostenrijkers en Duitschers hebben zich de laatste maanden tot Chili gewend en met de Belgen en Zwitsers is reeds een defi nitieve regeling getroffen. De eersten zullen zich zooals ik reeds zeide, vestigen op Chiloé, de Zwitsers hebben een gebied gekregen in Reumén, ten Zuid-Oosten van Valdivia, dat oorspronkelijk voor ons Hollanders was ge reserveerd. Het is heel jammer dat ons land zoo traag is geweest in het doen van de noodige stappen om zich dit terrein te verzekeren, want deze streek ware bijzonder gunstig geweest voor vestiging onzer land- genooten. Maar Chili is groot en er is land dn overvloed. Indien wij werkelijk ernstig over emigratie denken dan is er zeker een igroote kans een even goed terrein te krij gen als nu door een zekere slappe houding onzerzijds is verloren gegaan. Aan mede werking van de Ohileensche autoriteiten en de „Caja" zal het niet liggen. Daarvan ben ik 'bij mijn bezoek ten volle overtuigd. Ik zal nu in mijn volgenden brief een en ander mededeelen over de kansen, die hier zijn voor diegenen, die over zeer weinig kapitaal beschikken, omdat er ook nog staats- jongste cijfers zooveel Hollanders naar Zuid-Afrika komen." Ook dr. H. ColijnMinister-presi dent van Nederland, vestig die aandag van die Hollanders op immigrasie na Suid-Afrika en verklaar dat hulle die oog by voorkeur na Suid-Afrika rig. Die glorietyd van die Hollandse ves ting aan die Kaap is nog nie vergeei In verskeie boodskappe en artikels word besondere klem gelê op die noodsaaklikheid van nouer liandels- betrekkinge tussen die twee lande. Die eeue-oue-bande moet dien as grondslag vir intensiewe ekonomiese verkeer tussen die twee lande, ver klaar mnr. M. P. L. Steenberghe, Mi nister van Ekonomiese Sake. Hoe gunstig die omstandighede is vir nouere betrekkinge, word uiteen gezet in die boodskap van die Mini ster van Onderwys, Kuns en Weten skap, dr. J. R. Slotemaker de Bruine wat verklaar dat meer gedoen moet word om die geestelike en kulturele betrekkinge te bevorder. Die taal is die middel om hierdie doel te bereik ,Als God ons samenbrengt met het geen ons vereenigt en hetgeen ons onderscheidt, dan is onze roeping vanwege deze leiding over en weder ons te laten verdiepen en verbreeden een lokkend ideaal voor stamverwan ten." Ook mnr. J. A. N. PatijnMi nister van Buitelandse Sake, wys hoe die taal die twee volke aan me kaar heg. Die Afrikaners is „mensclien van ons vlees en bloed, dat voelen wij en dat schept dien innigen band." Daar is 'n groot aantal artikelin die nummer wal sal dien om veral die Hollander in Holland op die hoogte te bring van ons letterkunde, geskiedenis, bankwese, onderwys- stelsel ens. en in hierdie verband is die hulp ook van Suid-Afrikaners ingeroep. Onder die skrywers is b.v. mnr. W. J. du P. Erlank en prof. dr. S. P. Engelbrecht. Ten slotte dien daarop gewijs te word dat die samewerkende christelike dag blaaie in Holland met hierdie nummer bewys het dat die nouere betrekkinge nie 'n ideaal van die verre toekoms is nie, maar reeds 'n werklikheid is waarvan nog nie genoeg gebruik ge- maak word nie; dit is geen teorie nie, maar 'n praktiese saak: vir die Hol lander is daar kanse in Suid-Afrika. domeinen zijn waar men op zeer voordeelige voorwaarden land kan krijgen, al zijn daar de levenswoorwaarden iets moeilijker. III stond in ons blad van 18 Juli. BINNENLAND MOTORVRACHTBOOT BESTELD Heden werd aan de werf Jan Smit C.zn. te Alblasserdam opgedragen voor binnenlandsche rekening de bouw van een motorvrachtboot. De hoofdafmetingen zijn: lengte 43 M., breedte 6.25 M., holte 2.20 Het laadvermogen bedraagt 325 ton. In het schip zal worden gebouwd een Deutz Die selmotor van 300 P.K. DIRECTEURSBENOEMING CENTRALE AALSMEERSCHE VEILING Met ingang van 15 Augustus a.s. is to directeur van de Centrale Aalsmeer- sche veiling benoemd de heer C. M. Schilt, thans directeur van de N.V. Gebrs. van der Vreugt's Kaasexporthandel te Gouda. DOOF? Waarom zoudt U niet weder goed kunnen hooren met een SIEMENS „Phonophoor?1 Reeds duizenden kunnen het Vraagt gratis brochure P 54 of demonstratie de nieuwste hoor- toestellen met oor- of beenge leiding. 19 verschillende modellen Billijke prijzen, N.V. „ALM A RA" Afdeeling „Phono" ROKIN 86 AMSTERDAM (C.) Sport NED. CHR. VOETBALBOND Kampioenswedstrijd SpartaOlympia Sparta kampioen RHEDEN, 25 Juli. Op het terrein van de Chr. VoetbaLvereen. „De Veluwezoom" had Zaterdagavond de wedstrijd plaats tus- sohen de V.V. Sparta I te Enschedé en Olym pia I te Rotterdam. In een frissche wedstrijd, te midden van een groot aantal supporters, heeft Sparta met succes den kampioenstitel voor den der den keer verdedigd. Met een 54 overwinning toog „Sparta" huistoe Sparta had de volgende opstelling: Ten Cate, doel; Weener en K. Hemibrecht achter; Friskus, Hofhuis en Bijkerk, mid den; J. Hembrecht, Grotenhuis, Zwier, Tiche laar, Broekhuizen, voor. Olympia bracht het volgende elftal: G. B 1 ok, doel; A. de Rek en L. Blok, ach ter; Gelderblom, Diepenhorst en v. Hulst, midden; Spek, de Bruijne, Lagendijk, J. Lems, en T Lems, voor. De aanvang van den wedstrijd was wat onzeker. Het spel verplaatst zich vrij snel en in de eerste vijf minuten krjjgt keeper Ten Cate reeds een pa$r ballen weg te wer ken, hetgeen hij uitstekend doet. De zesde minuut geeft het eerste doelpunt voor Sparta. Zwiers kan na goed combineeren hard inschieten. Dan geeft Sparta goed open en ruim spel te zien. De voorhoede verstaat elkaar uitstekend en de kampioens club oefent regelmatig druk uit op het Rot terdamsdie doel. Na een kwartier brengt Tichelaar den stand op 2—0. Olympia biedt uitstekend verweer, maar toch kan Zwiers na korten tijd het derde doelpunt plaatsen. 30. Ten Cate oogst den lof van z'n vrien den door op een critiek moment gedeci deerd in te grijpen. Olympia heeft geen ge luk, maar kan plotseling een goede kans benutten en uit een voorzet van de Bruyne den stand brengen op 3—1. Vlak voor de rust geeft Sparta. nog een keurig staaltje voetbal; Tichelaar laat den bal netjes pas- sceren om zoo aan Broekhuizen gelegenheid te geven hard in te schieten. De rust komt dan met 41. Wie vlak na de rust gedacht heeft, dat Olvmipia met een zware nederlaag naar Rot terdam zou terugkeeren, heeft te vroeg ge juicht. Was Sparta voor de rust de meerdere in het veld, na de rust zijn de rollen om gekeerd. Had de voorsprong 41 Sparta geen goed gedaan, of zonk de energie, toen zij in staat bleek uit een onhoudbaar schot van Zwier den stand op 51 te brengen? De midden-linie van Rotterdam bleek ver der ondoordringbaar. Friskus moet het veld verlaten wegens een lichte blessure en wordt door Stuiver vervangen. Met een niet geheel verdiende strafschop heeft Olympia geen succes, terwijl ook een tweede straf schop geen doelpunt oplevert, omdat Ten Cate. die een zeer goeden wedstrijd speelde, den bal te vlug af was. En hebben we goed gezien: het tweede punt van Olympia werd door Sparta zelf verzorgd. 5—2. Olympia is dan voortdurend voor het Sparta-doel cn oefent sterken druk uit pp de kampioens- ploeg, die blijkbaar wat vermoeid raakt. Rotterdam speelt niet energie door en kan door een verdienden strafschop den stand brengen op 5—3. In het laatste kwartier is Olympia dan in de meerderheid. Er heerscht spanning onder de supporters. De zwart-rooden zwoegen onder den achterstand en wit-zwart moet zich tot verdediging beperken. Dan brengt Rotterdam een paar minuten voor het einde den stand op 54. Er hangt een merkbare spanning over het terrein. Ontgaat Enschedé de titel nog op het laatste oogenblik? Ieder een voelt, verlenging beteekent: verliezen. Maar neen, Olympia heeft geen tijd meer. De tijd is Sparta gunstig en als he fluitje van scheidsrechter Van de Peppel het eind aankondigd, is Sparta opnieuw kampioen Voor de derde maal. Maar ook Olympia kan tevreden zijn. Rot terdam heeft een ploeg waarmede in de toekomst te rekenen valt. Haar spel gaf in de eerste helft te weinig verdeeling, te veel op elkaar, terwijl Sparta juist een ruim spel te zien gaf maar Rotterdam was na de rust ongetwijfeld de sterkste. De aanwezige Enschedëers gaven het grif toe. Sparta was na de rust niet op dreef. Het onverzettelijke enthousiasme van Olympia bracht haar in die verdediging, en is het ook ibij voethal niet zoo, dat om te winnen men in den aan val moet blijven? Overigens was het een sportieve wedstrijd, gekenmerkt door een gezonden geest Rot terdam verdiende dat meer vrienden en be kenden den wedstrijd hadden bijgewoond. ZEILBOOTJE OP ZEE OMGESLAGEN DEN HAAG, 25 Juli. Gistermiddag te onge veer 5 uur i6 2 K.M. uit de kust tusschen Scheveningen en Kijkduin een zeilvlet door een verkeerde manoeuvre omgeslagen. De reddingboot Tom 3 slaagde erin, de drie drenkelingen, die zich aan het gekantelde vaartuigje haddien weten vast te klampen, te redldten. 5.5 M. AVRO-Ultecn- gr. 8.00 Graan.muziek. (Om 8.30 Berich ten). 10.00 Mordenwöding-. 10.15 Graan.mua. 10.30 Het Kovacs-Lajos-orkest. 11.90 Huis houdelijke wenken. 11.30 Orgel en cello. 12.15 Berichten. Hierna: „The Romancers". 1.00 Gram.muziek. 1.30 Vervolg concert. 2.15 De clamatie. 2.40 Gevarieerd concert. 4.00 Zang en plano. 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Kinder- halfuur. 5.30 Omroeporkest. 6.30 Graan.mu ziek. 7.00 AVRO-Dansorkest. 7.40 Sport-repor tage. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Omroeporkest en solisten. 9.25 Repor tage. 9.50 Omroeporkest 10.30 Tiroolscne muziek. 11.00 Berichten ANP, hierna: Ka- rolyi Arpad's Zigeuner-orkest. 11.3012.00 HILVERSUM II. 301.5 M. KRO-Uitzendlng. 8.009 15 Gram.muziek. (Om 8.15 Berichten). 10.00 Gram.muziek. 11.30 Godsdienstige cau serie. 12.00 Berichten. 12.15 Gram.muziek. 2.00 Voor de vrouw. 3.00 Gram.muziek. 3.15 Za.ng en piano. 3.55 Gram.muziek. (Om 4.00 Berichten). 4.30 KRO-orkest 5.00 Zang etf plano. 5.15 Vervolg concert. 5.45 Felicitaties. 6.05 De KRO-Melodistan en solist 7.00 Be- rlohten. 7.15 „Biedt Indië ons een levens kans?", causerie. 7.35 Sportpraatje. 8.00 Be richten ANP. Mededeelingen. 8.15 Stedelijk orkest van Maastricht 5.15 Carillon-bespe ling. 9.30 De Stafmuzlek van het 5e R.I: 10.30 Berichten ANP. 10.40 Hans Feit en zün orkest 11.1512.00 Gram.muziek. DROIT WICH 1500 M. 11.20 Orgel. 1.00 Gram. muziek. 2.20 Gram.muziek. 7.05 Octet. 8.20 Orkest 9.50 Gram.muziek. 10.45 Orkest 3.05 Piano. 3.20 Concert 5.20 Gram.muziek. 8.35 Kwartet en solisten. 9.50—11.50 Radlo- iziek. 8.50 Orkest luziek. 5.20 Orkest 484 M.12.20 Gram.muziek. 12.50 en 1.30 Or kest. 1.50, 2.20. 5.20, en 6.35 Gram.muziek. 6.50 Hoorn-voordracht. 8.20 Gram.muziek. 9.20 ALGEM. SYNODE NED. HERV. KERK Zitting van Zaterdag 23 Juli Na opening, vaststelling der notulen, en een hartelijke gelukwensch tot een lid dei; vergadering, dat juist deizen dag zijn 25-jarig huwelijksfeest (mocht vieren, voortzetting van de behandeling der fdnancieele fondsen. Mr. Schuller tot Peursum bracht rapport uit over de kleine toelagen uit het Fonds noodl. kerken en personen. Deze be droegen voor personen ruim f 7500; voor gemeenten ruim f 3000: terwijl f 1:00 aan de Waldemzen werd gegeven. Uit de Algemeene kas werd beslo ten Prof. Dr. J. A. Cramer vergoeding toe te staan voor de reiskosten naar de verga dering van de Zentrails telle. Een verzoek om steun van Schweiz. Evangel. Hilfswerk voor „die bekennende Kirche in Deutscbland" werd afgewezen, omdat dat oomité im ver band staat met de Zentralstelle, en hiervoor reeds f 500,per jaar bijgedragen wordt. Hulppensioenfonds voor emeri ti-pre d. Het aantal deelgerechtigde ge meenten bedraagt 346, terwijl uitkeering aan 34 deelgerechtigden geschiedt voor het volle bedrag, terwijl 4 nieuwe deelgerechtig- den voor voorloopige gedeeltelijke uitkeering in aanmerking komen en 6 ervan ondersteu ning ontvangen. Ondanks het feit, dat 7, pred. wegens het bereiken van den 65 jari gen leeftijd emeriti werden, en krachtens de jongste reglementswijziging rechthebben den werden, kan de uitkeering gehandhaafd blijven op f 170.—. Fonds Hoog er Onderwijs. Op een verzoek van Koch en Knuttel om steun voor de uitgave van „v. Alphens Nieuw Kerkel. Handboek" werd opnieuw f 500.gevoteerd; op een dito van Ds. Bax, van Maastricht voor de uitgave van het 2 e deel van zijn werk: „Het Protestantisme in Luik en Maastricht" f IOO.op een dito van het Ned. Ohr. Pers bureau eveneens f 100. Generale Kas. Beschikbaar was ini totaal f 66542.—. Na steun aan Fonds „Schraalste" en „Geestelijke behoeften" f 38994. Het totaal der aanvragen bedroeg f 90815.—, zoodat velen moesten teleurgesteld worden. Na een woord van dank gesproken te heb ben tot den Quaestor Generaal voor de ge geven inlichtingen, en Ds. Hoekstra verzocht te hebben den collectebrief voor de Gen. Kas op te stellen, sloot de pres. met dank gebed en verdaagde de vergadering tót Maandagmorgen elf uur. MOTORZEILJACHT OMHOOG GEVAREN STAVENTSSE, 25 Juii. Gistermiddag om 12 uur is op de Ooaterschelde nabij Stave- nisse het motorzei lj acht „Boekanier", van den heer Ph. v. Ommeren te Rotterdam, die zioh met nog vier andere personen aan boord bevindlt, omhoog gevaren. Het schip maakt veel slagzij. Sleepboothulp is in. do nabijheid. De Petser schoof dichter naar de kachel, die op een paar halfdroge Canada-blokken lag te rooken. De Petser in huis, dat was al iets, dat een ongewone beklemming bracht. Maar itoen hij bleef zitten, ook toen de bui overdreef en de jach- jtende wolken uit het Noordwesten in razende haast nog voortijlden langs de loodgrauwe lucht om haar voorgangsters ïn te halen en zich bij 't wintersche heirleger te voegen, begon Stijn onraad te vermoeden. Hij sprak weinig, maar keek met aandacht naar de blauwe walm van zijn pijp, die door 't kamertje rafelde. Gijs kwam met een kruiwagen brandhout langs, dat hij aan 'de Beems had gesprokkeld. Toen hij binnentrad en den Petser zag zitten', die hem joviaal groette was er ineens weer de herinnering aan het knallend schot in dien strengen winternacht. „Gij zuukt 't ook wijd van huis", zei hij. „Ik zuuk 't bij jouw wijf, es 't buiten vur 'n fetsoendelijk 'jniens te bar is", was het antwoord. Hi; grabbelde ïn de wjjde zak van zijn jas en reikte GijS feen puntzakje tabak toe. *Hje< vaS 'a grumke of stopt oew £jj£, net y/et ge y/ilt,"^ Gijs stopte bescheiden zijn aarden pijp en zette zich ïn zijn hoekje. Had die Petser wat op z'n hart? Waarom bleef hij zitten nu de bui al over was? „Is 't nog wet mee de schieterij?", informeerde Gijs, met zekere voldoening zijn pijp rookend. „Jao, det is 't net merwet ik oe vraoge wou vuulde gij er niks vur om ook is wet te verdiene?" „Te verdiene?En waormee dan?" De Petser boog zich naar hem over en begon op fluisteren de toon zijn plannen te ontvouwen. Gijs luisterde, achterover tegen de leuning van zijn stoel hangend. Hij vreesde den Petser, niet om zijn kracht maar om zijn streken. Wie 't met hem aanlegde werd gebruikt als handlanger in gevaarlijke ondernemingen. Maar 't geld lokte en voor avonturen in donkere nachten voelt menig buitenman al zijn de gevaren, die dreigen in den vorm van veldwachter en maréchaussee's niet gering. Doch onder 't spreken, dat al meer tot geheimzinniger ge fluister dempte, groeide er in Gijs een afkeer van het duister bedrijf, waartoe de ander hem trachtte over te halen. Maar als hij keek in die felle oogen, moest hij telkens denken aan een loerende kat. De Petser hield aan met dezelfde vasthoudendheid, waar mee hij 't wild vervolgde, en de politie op 'n dwaalspoor bracht. „Gij loopt gin gevaor es ge mer doet wet ik oe zeg." „Daor zal ik wel vur oppaassen. Mer 't staot me nie aon, zlede. Errem zij ik, mer det doei ik nie." Toen lachte de Petser akelig schril en zijn oogen werden «mal. Zijn ruige snor streek hij met een nijdig gebaar glad ov.er zijn lig. „Dus gij gaot liever zachtjes aon dooid van den erremoei?" „Neje, det doei ik nie gère, mer ik geleuf det 't béter is om er mer nie mieer over te praote. Luister is Flipwet gij mijn vurstelt isgin ieerlijk werk." Weer was er die hoonende lach, waarvan Stijn zoo schrok. Gelukkig dat de kinderen er nog niet waren. Als Gijs nou maar voet bij stuk hield. Zij wórde nimmers geholpen en de rechtvaardige werd immers niet verlatendat stond er toch! „Gin ieerlijk werk neje, oew haand ophaauwe vur diejen armzaoligen daolder, det is béter, war". Gijs voelde den vernietigenden spot, maar hij ging er niet op in en de Petser, die een nieuwe pijp stopte, reikte den ander de tabak opnieuw toe. Hij stond op en Gijs ging mee naar buiten. Stijn zag ze samen den weg op gaan. De Petser in zijn dikke duffel, warme,hooge laarzen, Gijs daar sjofeltjes naast, kleumig de schouders opgetrokken. Zijn bontgelapte broek en de rafel- plekken van zijn ellebogen vormde een scherpe tegenstelling met de degelijke kleeding van den strooper. „Es ie um nou mer nie over haolt" mompelde Stijn „mer o Hieere 't is toch zoo moeilijk om ieerlijk te blijven". Inderdaad beproefde Flip den ander zijn bezwaren uit het hoofd te praten. Hij deed 't voorkomen of Gijs bang was en hij wist genoeg van 's menschen ijdelheid af. om te weten, dat hij zoo zijn doel kon naderen. „Kek is. es ge niet durft is 't een uitgemakte zaak, war Klaas heet er aanders ok 'nun mooien cent mee verdiend" „En waarom doet die 't nie meer". „Die doet 't ook nogl" „Doet ie 't nog, en waorom wilde er mün dan ook nog bij hebben?" De Petser zwom toch niet in het geld. „Jao, mer det zal ik oe nie vertellen went gij vuult er niks vur". Onder 't voortwandelen en 't gesprek door liet Flip de Petser zijn oogen over de akkers gaan waar 't donker groene winterkoren even de bruine aarde tintte en over de dorrende weiden. Zelfs geen verre stip tegen de grijze lucht ontging hem. „Gij kunt oew wijf nie laoten ver-erremoeien Gijs, oew kern- der, dinkt er om kérel. Meres je niet durft.-., dan goaf ik op huis aon". Hij stond bij de plank over de sloot, waar 't pad door de velden begon. „Luister is" zei Gijs weifelend, „hoeveul gifde?" „Ik geef de grif twee dubbeltjes per stuk en det maagdë gij er zelf aafhaauwe". Gijs peinsde. Knauwend op 'n wilgentakje. „En hoeveul hede 'er, dinkte?" „Alles en alles, vèèr en haor en 'n zeuke visch aaf en toe, kande wel rèkene op 'n stuk of tien, twaolf in de wèèk." Even stonden ze tegenover elkaar. Gijs dacht enkel aan de armoe en 't geld om die te lenigen, aan de kinderen, aan Stijn, Al 't nobelere, 't hoogere werd er door teruqqedrongen. Geld 't Laatste restje vertrouwen slonk voor de verleiding. „Bring ze mer." „Merrege." zei de Petser en ging de plank over. Onder het naar huis gaan was er in Gijs' hart toch eert beklemmende ongerustheid. Maar hij zou laten zien, dat hii durfde. Tegen Stijn zei hij niets over zijn nederlaag, faWorcft vervolg'él

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6