VAN KRANTENJONGEN TOT UITVINDER MAANDAG 25 JULI 1938 EERSTE BLAD PAG. 2 DE KRANTENKIOSK VOORHEEN EN THANS Strijdlustig karakter der Duitsche pers Waaraan dit te wijten is (Van onzen Duitschen correspondent) Een roman zou men kunnen schrijven pver het actueele thema: de krantenkiosk yoorheon en thans! Vroeger was zij een vraagbaak, en zelfs een zeer goedkoop vademecum voor de poli tiek, de cultuur, de kunst, het geloof en nog ,veel meer van vrijwel de heele wereld. Kocht men in dien gulden tijd een exem plaar van de veelgelezen „Vossische Zei- tung" ze bestaat allang niet meer en Ull- stein is omgedoopt in Deutscher Verlag dan kreeg men waar voor z'n geld, want er ,was geen actueel thema, of 't werd door er varen vaklieden op leerzame en onderhou dende wijze behandeld. En naast de Duitsche pers had men de vrije beschikking over die der overige we reld. Wij herinneren ons niet, dat in de eer ste vijftien, zestien jaar van onze werkzaam heid te Berlijn ooit een buitenlandsch blad ,voor een dag of wat, laat staan voorgoed! ie verboden. Maar sedert de nationale revolutie Van 1933 is daar verandering in gekomen. Men is een zeer belangrijk.deel van de pers der overige wereld klaarblijkelijk gaan be schouwen als een dreigend gevaar voor het behoud van den nationaal-socialistischen eenheidsstaat Zoodoende komt een buiten lander. die aan de een of andere kiosk een paar kranten uit zijn eigen land wil koopen, veelal tot de onaangename ontdekking, dat ze voor duur geld niet te krijgen zijn. Ze zijn definitief verboden! Vraag men: waarom? dan krijgt men zel den of nooit een afdoend antwoord. Hoog stens hoort men de juffrouw fluisterend ver tellen, dat de politiek er achter zit Of dat de gevraagde krant wegens „Deutechfeind- lichkeit" niet meer verkocht mag worden. De juffrouw, bij wie ik zoo nu en dan een krant ga halen, schijnt er trouwens nog be trekkelijk goed aan toe te zijn. Een kleine twintig buitenlandsche dagbladen kon ik bij haar ontdekken. En het voorschrift, dat die ergens in een bescheiden hoekje moeten hangen, schijnt door de Gestapo niet al te streng gehandhaafd te worden, want op één rij met den „Völkischen Beobachber" van lAlfred Rosenberg en den „Lokal-Anzeiger" .van geheimraad Hugenberg ontdekte ik de „Temps", de „Petit Parisien", de „Times", de „Daily Mail", een paar vrijwel onbekende Zwitsersohe en zelfs een paar Belgische bla den. Een opvallend goede plaats nemen de .voormalige Oostenrijksche kranten in, maar iuit het feit, dat ze 's avonds nog net zoo onaangetast uithangen als in den vroegen ochtend moet worden afgeleid, dat ze min der attractie hebben dan men verwachtte, hetgeen voor de hand ligt, want ze zijn al net zoo „gleichgeschaltet" als de gansche Duitsche pers! Maar over dit netelig thema begin ik liever geen gedaohteniwisseling op straat, want men loopt gevaar, met een ver kapten agent van de Gestapo in aanraking te komen, die weliswaar levendig deelneemt aan het discours, maar dan later, na handig vastgesteld te hebben, met wien hij zoo ge zellig redeneerdein de Prinz Albrecht- strasse gaat vertellen, hoe „deutschfeind- lich" een zekere buitenlander is! Een belangrijk deel van de Duitsche pers berust in jeugdige handen. Trouwens, op elk levensterrein ontmoet men in het Derde Rijk opvallend jeugdige mensohen, die een ver antwoordelijke positie bekleeden. Dat heeft zijn mee en zijn tegen. De jeugd is geestdrif tig, beschikt nog over een vurig tempera ment en neemt dus. als het erop aankomt, geen blaadje voor den mond. Het gevolg hiervan is, dat de Duitsche pers een strijdlustig karakter heeft gekregen en de taal, die hij deze discussies gebruike lijk geworden is, bevat dikwijls woorden en zinswendingen, welke voor ons begrip prik kelend en uitdagend genoemd dienen te worden. Men behoeft slechte in de eerste de beste Duitsche krant berichten over den strijd in Spanje of de actie der GpU in Sov jet-Rusland te lezen, om dit persoonlijk vast te stellen. En volgt men de actie ten gunste van de door Renlein gestelde eisdhen inzake het Sudeten-Duitsche deel der bevolking .van Tsjecho-Slowakije, dan krijgt men het gevoel, dat het hierbij om een strikt interne Duitsche aangelegenheid gaat. Voorshands zal hier wel geen verande ring in komen, want het valt moeilijk, den eenmaal ingeslagen weg als minder geluk kig te erkennen. Dodh op den duur zou het Voor Duitschland eenerzijds en de overige wereld anderzijds toch wel aanbeveling ver. dienen, dat men eens gaat vaststellen, welkt, pers nu eigenlijk het meest agressief ie: de zoozeer gewraakte en geweerde buitenland sche of de zoo hoogelijk geprezen Duitsche pers! [(Nadruk' verboden^ NOODWEER BOVEN NEW VORK Schade beloopt millioenen dollars [Boven New-York en omgeving heeft zich gister een geweldig noodweer ont last, gepaard gaande met zwaren regen val en buitengewoon feilen wind. Huizen en bruggen werden vernield, boomen ontworteld, wegen beschadigd, verbin dingen afgesneden. De schade, die werd aangericht, wordt geraamd op verschei dene millioenen dollars. Een bombardementsvliegtuig, dat door Öen tornado werd verrast, is neergestort bij iWoodbridige in Connecticut. Drie personen [vonden daarbij den dood. De chauffeur van een autobus verloor de macht over 't stuur en reed den wagen te pletter tegen een borstwering nabij New-Yersey. Hierbij werd een persoon gedood, terwijl negen personen gewond werden. Nabij Yonkers ontstond ten gevolge van een grondverschuiving een treinongeluk, waarbij veertien reizigers ver wondingen opliepen. Talrijke plaatsjes in de omgeving van New-York werden over stroomd. In Zuidwest Texas zijn talrijke rivieren huiten haar oevers getreden, waardoor een terrein met een oppervlakte van 8000 km2 vernield werd. Twee personen kwamen om, pOO personen zijn dakloos geworden, OSLO-STATEN TE KOPENHAGEN BIJEEN Sanctiestelsel heeft niet- verplichtend karakter Aan bewapeningswedloop moet een einde komen Zeven staten eensgezind Vorige week zijn te Kopenhagen de zeven Oslo-staten in conferentie bij een geweest. Voor ons land was minister P a t ij n tegenwoordig. Verschillende vraagstukken van internationaal belang werden besproken. Na afloop van de be sprekingen werd het volgende commu niqué gepubliceerd: De ministers van Buitenlandsche Zaken van België, Denemarken, Finland, Luxemburg, Noorwegen, Neder 1 a n d en Z w e d e n, die te Kopenhagen ver gaderd hebben, hebben den internationalen toestand aan een bestudeering onderwor pen. Zij erkennen, dat. de toestand eenige reden tot ongerustheid geeft, doch zij blij ven vol vertrouwen in de hoop, dat de vol ken en staatslieden het noodige zullen doen om voor de ernstige problemen van 't ogen blik een oplossing te vinden. De te Kopen hagen vertegenwoordigde landen zijn bereid actief mede te werken aan ieder internatio naal streven naar verzoening in een geest van onpartijdigheid en onafhankelijkheid ten opzichte van de verschillende mogend- hedengroepen. Zich bewust van de gevaren van een be wapeningswedloop zijn de ministers het er over eens, dat alle mogelijkheden bestudeerd moeten worden om te komen tot een inter nationaal accoord, dat een einde zal maken aan den bewapeningswedloop. Zij zijn o.a. vastbesloten elk initiatief te steunen, dat de totstandkoming van een conventie in zake luchtbombardementen beoogt. De ministers zijn er van overtuigd, dat hun landen de deelname aan het werk van den Volkenbond moeten voortzetten. Zij stellen vast, dat hun onderscheidene regee ringen vastbesloten zijn, de uitgestippelde gedragslijn te blijven volgen, en dat zij van meening zijn, dat het sanctiestelsel onder de tegenwoordige omstandigheden en na de praktijk der laatste jaren, een niet-verplich- tend karakter heeft gekregen. De ministers kwamen overeen, de tus- schen hen gesloten accoorden inzake bestu-, deering van kwesties van gemeenschappe lijk belang te handhaven Zij zullen ter ge legenheid van de volgende Volkenbondsver gadering te Genève bijeenkomen. BURGERLUCHTWACHT IN ENGELAND Kweeken van reserves voor oorlogstijd Groote animo voor het plan In Engeland zal een nieuwe nationale organisatie in het leven worden geroepen onder den naam Burgerluchtwacht, Het doel hiervan is voor de militaire luchtvaart uit gebreide vrijwillige reserves op te leiden. De leden van de Burgerluchtnvaóht zullen gehouden zijn terstond hun diensten aan de natie aan te bieden in geval van nationaal gevaar. De organisatie zal een zuiver bur gerlijk karakter dragen en gevormd worden door samenwerking met de sportvliegenj. Door subsidies van het Engelsche luchtvaart- ministerie zullen voor de leden dier club- afdeelingen de vliegkosten per uur en de vIieglesko9ten verminderd worden. Men hoopt hierdoor de animo voor de vliegerij aan te wakkeren. Thans zijn n.l. de kosten aan het leeren vliegen vertoonden nog veel te hoog. In eerste aanleg beeft men reeds groot succes met deze plannen geboekt De sport vliegers- en zweefvliegcluibs in Engeland zijn reeds overstelpt met aanivragen van mannen en vrouwen, die lid willen worden van het nieuwe luohtbeschermingskorps. Het plan zal 1 October in werking treden. Wat de ontwikkeling van de Engelsche vliegtuigindustrie betreft beweert de Sun day Times dat de capaciteit van deze in dustrie over 2 jaar c.a. 25.000 toestellen per jaar zal bedragen. De besprekingen met de Sudeten-Dui tschers De Venkov, het hoofdlblad van de Tsjechi sche Agrarische partij, schrijft, dat nog in het 'begin dezer week besprekingen met de Sudetenduitsche partij zullen worden ge voerd. Alle voorgaande besprekingen zijn feitelijk slechts van informatieven aard ge weest Thans zal de „periode van zakelijke besprekingen" beginnen. Er zal over de vol tooide regeeringsontwerpen onderhandeld worden. Vreeselijke vliegramp Tijdens militaire parade in Columbia Tijdens een parade van militaire vlieg tuigen te Bogota in Columbia is een mi litair vliegtuig tegen een tribune gebotst en onder de toeschouwers gevallen. Het toestel vloog in brand. 27 personen werden gedood, 130 gewond. De onlangs gekozen president Santos is ter nauwernood aan den dood ontsnapt Het had weinig gescheeld of het vliegtuig was tegen de tribune gebotst waar hij plaats had genomen. Het vliegtuigongeluk heeft zich naar nader gemeld wordt, voorgedaan tijdens de feesten ter viering van het 400-jarig bestaan van de stad Bogota. In den ochtend defi leerden vijfduizend man van het leger voor den president Na de parade voerde een jachtvliegtuig, bestuurd door luitenant Cesar Abadia, acrobatische toeren uit, op geringe hoogte boven de troepen. Plotseling weiger de de motor, het vliegtuig stortte omlaag, nabij de tribune van den (president en vloog in vlammen. Tot nu toe zijn 33 dooden ge borgen, JOl personen werden gewond. Onmiddellijk zijn alle feestelijkheden ge- staak t BEGRAFENIS KONINGIN MARIA VAN ROEMENIE Roemenië rouwt Volgens den wensch van de overleden Koningin Maria was Boekarest, de Roemeensche hoofdstad, in het paars ge stoken tijdens de begrafenisplechtigheden, welke gister plaats vonden. Drie dagen lang heeft de Roemeensche bevolking langs de baar gedefileerd. Zaterdagnacht werd het stoffelijk overschot overgebracht naar het Koninklijk Paleis van Galea Victoria, waar het in de troonzaal werd opgesteld. Zondagmorgen vond hier in tegenwoordig heid van Koning Carol en tal van autori teiten een godsdienstige plechtigheid plaats Op het binnenplein van het paleis werd vervolgens de stoet opgesteld. De kist werd geplaatst op het affuit van een kanon, be spannen met 6 paarden. Voorop ging de geestelijkheid, vervolgens een delegatie van de ridders der Malta-orde. Koning Carol, de Prinsen, de buitenlandsche delegaties en het corps diplomatique. Om 12 uur kwam de stoet bij het station aan, van waar een speciale trein het stoffelijk over schot, de Koninklijke Familie en de gede legeerden naar Curtea de Argesh bracht.. Daar werd het stoffelijk overschot naar de beroemde kapel gevoerd, waar na de woi- woiden van Walachije alle Koningen van Roemenië zijn begraven. Overal langs den weg stonden boeren uit de omgeving. Vrou wen knielden bij het voorbijgaan van den stoet en van de balkons werden bloemen geworpen. Bij aankomst in het klooster werd de kist onder een baldakijn geplaatst, waarna de lijkdienst een aanvang nam. Na gezang werd de baar door huzaren van het regiment der Koningin de crypte bin nengedragen, slechts gevolgd door leden van de Koninklijke Familie. Ondenvijl werden 75 kanonschoten gelost, terwijl in de lucht vliegtuigen cirkelden. De Spaansche burgeroorlog DE OPMARSCH NAAR SAGUNTO „Don Benito"-zak practisch gesloten Castuera bezet Uit Burgos wordt gemeld, dat de op- marsoh van de troepen van Franco naar Sagunto wordt voortgezet. In de sector van de Sierra Campanario is de verbinding tot stand gebracht tussohen het Centrale en het Zuidelijke leger. Deze legers hebben de dor pen Campanario, Medellin, Villanueva de la reina en Don Benito bezet. Het Zuidelijke leger onder bevel van generaal Queipo de Llano, trok de Zujar-rivier over en bezette Castuera, een stad van 3200 inwoners. De „Don-Benito-zak" is practisch gesloten. De gisterochtend door de rechtsche troe pen bezette stad Castuera is de hoofdstad van Estremadura. De oipmarsoh der recht sche troepen duurt voort en het leger van' generaal Queipo de Llano heeft reeds voor de in den „zak van Benito" opgesloten re- geeringstroepen alle verbindingen naar het Oosten afgesneden. De reohtsche cavalerie, die op de flanken opereert, heeft Zondag ochtend honderden gevangenen gemaakt. Storten de linksche linies Ineen? De bijzondere correspondent van Havas meldt, dat de laatste versterkingen van de regeeringstroepen rondom Sagonta ap het punt staan te vallen De rechtsche troepen hebben Zaterdag den aanval ingezet op den driehoek Segorba. Sierra de Espadan en Vi- ver. Zij doorbraken deze aan den Oostkant nabij Caudiel. De door deze bres oprukken de rechtsche troepen hebben van 't Noor den naar het Zuiden afzakkend een groot gedeelte der regeeringslinies in den rug aangevallen. Bommen op Madrid Gisteravond is van 8 uur tot kwart over 9 Madrid gebombardeerd. Er vielen 3 dooden; 33 (personen werden gewond. Meer dan 400 granaten vielen in de stad. Het terugtrekken der vrijwilligers Volgens een te Barcelona gepulbliceerd oommuniqué heeft de linksche Spaansche regeering het door de niet-inmengingscom- missie ingediende plan tot terugtrekking der vrijwilligers aangenomen. Slechts op enkele minder belangrijke punten werd eenig voor behoud gemaakt Het antwoord op het plan is terstond aan de Engelsche regeering toe gezonden, Rechtschen melden groote overwinning In een officieele mededeeling van het rechtsche hoofdkwartier wordt medege deeld, dat de troepen van Franco aan het front van Valencia verscheidene kilometers zijn opgerukt en den tegenstand van den vijand hebben gebroken ten Noordwesten van Sierra Espadan en de rivier Gaibiel. De dorpen Villamelur, Adövar en Toiralba wer den bezet. Bij Sort in Catalonië werden aan vallen van den vijand afgeslagen, verschei dene duizenden krijgsgevangenen werden gemaakt In Estremadura werden de aanvallen van de troepen van Franoo bekroond met de verovering van 2780 vierkants kilometer terrein. De rijke vallei van Serena met 23 dorpen werd bezet De totale bevolking tellt hier meer dan 400.000 zielen. De vijand liet eenige dui zenden gesneuvelden op het slagveld achter. De cavalerie van Franco maakt nog stee'Is ronddolende afdeelingen der regeering ge vangen. De bevolking heeft veel te lijden gehad van de regeeringstroepen. Drie vlieg tuigen van de regeering werden schoten. Kort Nieuws In een auto, welke geparkeerd stond voor een café te Telaviv in Palestina, is een bom ontploft. Zeven menschen werden gewond en moesten in een ziekenhuis worden opge nomen. Voorts wordt gemeld, dat het dood vonnis óver vijf Arabieren, die veroordeeld waren wegens het vervoer van wapenen, be vestigd is De Japansch-Chineesche oorlog KIOEKIANG IN VLAMMEN GEHULD Japansche opmarsch in vollen gang De Japansche opmarsch naar Hankau is thans in vollen gang. Het eerste doel wit is K i o e k i a n g, dat hevig wordt gebombardeerd. Groote stadsdeelen staan in vlammen Japansche troepen rukken, na in de omgeving van Koetang op zeven mijl afstand van Kioekiang te zijn geland, naar Kioekiang op. Volgens berichten uit Japansche bron heb ben de Cliineezen do branden in Kioekiang zelf gestioht. De Japanneezen hebben de mijnen op de Yangtse reeds zoover opgeruimd, dat hun schepen Kioekiang weer kunnen bereiken. Volgens Japansche froivtberichten zou de Chineesche tegenstand ten oosten der s'ad practisch gebroken zijn. De Chineezen ver wachten elk oogenblik een gecombineerden Japanschen aanval van leger en marine, waardoor niet slechts de weg naar Ilankau, doch ook die naar Nantsjane geopend zou worden. Na de inneming van Kioekiang wordt een algemeene aanval op Hankau ui; drie richtingen verwacht. Het tempo der krijgsverrichtingen wordt echter vertraagd door de vochtige zomerwarmte, die hier cn daar 40 gr. bedraagt. De inneming van Hankau kan dan ook niet eerder verwacht worden dan op ziin vroegst eind September. De regeling der grensgeschillen Van officieuze zijde wordt vernomen, 'dat de Japansche regeering besloten zou hebben aan de regeering te Moskou de instelling voor te stellen van een commissie, bestaan de uit vei tegenwoordigere van de Sovjet Unie, Mandsjoekwo en Japan, voor de rege ling van grensgeschillen, o.a. dat van Tsjang koefeng. Men meent te weten, dat Japan eveneens het instellen van een tweede com missie, of een ondercommissie van de eerste, zou voorstellen, om definitief de grenslijn tusschen de Sovjet-Unie, Mandsjoekwo en Korea vast te stellen. De Chineezen zijn ridderlijk Tsjang Ivai Sjek heeft tijdens een rede verklaard dat de Chineesche vliegtuigen ge makkelijk hun weg zouden kunnen vinden naar de volksrijke Japansche steden, maar in plaats van dood te zaaien onder de Ja pansche bevolking, hebben wij als repres- saille geprefereerd een waarschuwing in den vorm van pamfletten. Wij zullen de code eener ridderlijke oorlogsvoering blijven vol gen. Bandeloosheid en vandalisme zijn onze gezworen vijanden. De Chineesche bladen eischen de hijeen- roeping eener internationale conferentie, om het lijden van het Chineesche volk te verzachten. Sinds verleden jaar Juli hebben 16.710 Japansche vliegtuigen 2472 aanvallen op Chineesche steden verricht, over 16 pro vincies verdeeld. Hierbij zijn 16.532 burgers gedood en 21.752 gewond ERNSTIG SPOORWEGONGELUK IN BELGIE Wagon van personentrein uit de rails geloopen Vijf dooden en tien gewonden Zondagmorgen is bij den ingang van het station te Sint Trniden (België) een ernstig spoorwegongeluk gebeurd. Door nog niet opgehelderde oorzaak ont spoorde het eerste rijtuig van een perso nentrein. Het rijtuig werd geheel ver pletterd. Er vielen vijf dooden. Tien personen werden gewond. Volgens het voorloopig onderzoek heeft zich het ongeluk als volgt afgespeeld: De trein van kwart voor negen, die uit Landen kwam, zou het station Sint Truiden binnenrijden en daartoe het derde spoor ne men, om aan het perron te stoppen. De lo comotief, de tender en de beide eerste derde klasse rijtuigen volgden den wisselstand. Plotseling gleed het derde rijtuig van de rails, raakte een seinpaal, die omviel en het rijtuig letterlijk verpletterde. De plaats van het ongeluk bevond zich op slechts 100 meter afstand van het station, zoodat spoedig hulpverleening was georga niseerd. Om half elf had men reeds vijf lij ken uit de puinen geborgen, evenals enkele Inzeepen nu gevoeliger dan scheren Natuurlijk hebben we het nu niet over de 1001 gewone scheermesjes, die U al kent. We bedoelen hier het excellente „SILADONT"-mesje (0.10 mm.). Het mesje met dubbel snijvermogen en waarbij U meer voelt van het inzeepen dan van het scheren zelf. De mesjes, welke de meest verwende huid zich droomt; welke U vanaf heden gebruikt en even bestelt (30 stuks slechts 1.49, fran co thuis) en waarbij U geheel gratis ont vangt ons nieuwe, bakelieten unieke scheerapparaat met schuine snede. Kent U het? Wonderbéörlijk! Dit dubbelgebogen apparaat geeft aan Uw „SILADONT"-mesje 1e ideaal-.standde hardste baardharen worden bij de inplanting in de huid glad afgesneden! Thans geen snijwonden meer. De huid blijft onaangetast. Bestel binnen drie dagen, want dan ontvangt U bovendien geheel gratis 1 staaf heerlijke Dobbelman „Anker" scheerzeep. U kent den naam? U kent dus de zeep? Hmmmnim! Verrukkelijk!! Pak adn, deze 3-dubbel bétere kans. Laat er geen gras over groeien ons gironummer is 259313. Desgewenscht betaling binnen 3 dagen. „SILADONT" N.V., - Laan van Poot 's-G RAVENHAGE gewonden. Naar verluidt, zouden nog vijf reizigers zich onder de brokstukken van het rijtuig bevinden. Een speciale kraanwagen met ingenieurs is uit Brussel aangekomen. De slachtoffers zijn voor het meerendeel afkomstig uit Velm Lez bij St. Truiden. In tegenwoordigheid van de Belgische Koninklijke Familie is gister te Nieuwpoort onthuld het oorlogsmonument in de IJzer- vlakte, opgericht door oud-strijders. Een ontzaglijke menschenmenigte woonde de plechtigheid bij. De Amerikaansche minister van Finan ciën, Morgenthau, brengt momenteel een bezoek aan Parijs, waar hij besprekingen voert met zijn Franschen ambtgenoot. Van bijzondere beteekenis is dit bezoek niet. Een Dierenasyl in Antwerpen In het maandblad „De Geïll. Dieren vriend" lezen wij: „In October van het vorige jaar bracht mevr. Huysmans de echtgenoote van den burgemeester van Antwerpen met eenige dames een bezoek aan het asyl van de Stichting Rotterdamsch Dierenasyl aan den Kralingscheweg 242. Thans is een schrijven ontvangen, dat de gemeente Antwerpen op aandringen van den burgemeester een stuk grond van 10.000 M2. ter beschikking heeft gesteld voor den bouw van een dieren-asvl aldaar. Aangezien het Rotterdamsch Dieren asyl unaniem voorbeeldig werd bevonden, zijn de bouwplannen hier opgevraagd. Het ligt in de bedoeling het Antwerpsch asyl op soortgelijke wijze op te zetten." BOEKEN EN GESCHRIFTEN LEESBOEK voor de hoogere klassen van Hoogere Burger Scholen, Han delsscholen en Gymnasia, onder re dactie van Dr W van der Wijk. Engels, door Dr H. J. van der Meer. Groningen, J. B. Wolters. De eerste druk van dit werk verscheen in 1925. Sedertdien zijn er heel wat verande ringen opgetreden, vooral op handelsterrein. En waar dit boek ook voor handelsscholen wi] dienstig zijn, zijn de niet meer actueele stukken door andere vervangen. Ook voor andere gedeelten is met de ervaring der ge bruikers rekening gehouden: stukken die te moeilijk blck€n of te weinig belangstelling der leerlingen hadden zijn ©veneens verdwe nen en door andere vervangen. Ook zijn in voetnoten een aantal toelichtingen toege voegd. Deze wijzigingen zullen zeer zeker het boek aan bruikbaarheid nog doen winnen. Bij de „Nederlandsche Keurboekerij". Am sterdam verscheen ln de Wereldsple&el-Serle een werk van Margrret Boverl, getiteld: „Op marsch ln de Middellandsche Zee". Het Is een buitengewoon boelend boek, dat dit oude we reldmiddenpunt schetst ln zijn uiterlijke bonte schoonheid van natuur en cultuur, met de men geling van zün vele rassen en beschavingen, die alle langs de oeverlanden en op de ver spreide eilanden de sporen van hun Invloed hun bouwkunst en hun taal achterlieten. Wie lets van de Oude Wereldzee gezien heeft, zal niet licht de bekoring van haar diep blauwe water, van haar havensteden en haar druk ver keer vergeten. Hli vindt dit alles als ln een spiegel ln dit boekwerk weeikaatst, dit alles, en nog veel meer. Want zijn auteur verstaat de kunst, ook den ouden tlid met zijn strevin gen en zijn historie te laten herleven. In een beknopt bestek worden de markante lijnen van dit alles samengevat, maar met een scherpte en duidelijkheid, welke tenslotte een goed her inneringsbeeld bU den lezer nalaten. De Middellandsche Zee staat de laatste Jaren weder in het midden der aandacht De zeeweg naar Indië loopt door haar heen. doch tevens ls het fascistische Italië bezig, rond haar boor den zijn Invloed te vestigen, omdat het zün nieuwe Imperium tot een grootsche eenheid saamsmeden wil. Deze belde Invloeden, die el kander kruls-en, de Brltsche en de Italiaansche, spelen ook door Margret Boverl's boek. Zü licht op de werpen als het ware telkei verhoudingen in al die oeverlanden: Spanji Noord-Afrika. Egypte, Syrië. Palestina, den Bal- ïmend in geslaagd De schrijfster 1 heel dit pregnante leven te doen oprijzen ui de bladzijden van haar boek, dat wij daaron ook als een prachtig, orlënteercnd brok lectua: Het ls een tragische, doch spannende lectuur, dit boek van Eugène Lennhoff dat de laatste uren voor den Dultsch-Oostenirljkschen Anschluss weergeeft. De auteur was hoofdre dacteur van een belangrijk dagblad, dat ach ter Schuschnlgg en zijn volksstemming stond. de been te houden. Toen de voordeur van het dagbladbureau binnentraden, konden Lennhoff en zijn medewerkers, die voor arrestatie gezocht werden, nog Juist door de achterdeur ontkomen. Hoe men ook over de gebeurtenissen uit deze spannende Maartdagen moge denken, Lennhoff is zulk een uitnemend reporter, dat men zün boek schier ademlooe zal moeten uitlezen. Het versoheen In Neder landsche bewerking, verzorgd door mr. E. W. Broekman, bij de Hollandia-Drukkerij N.V. „IK VERICLAAR ONDER EEDE" Bij Brusse N.V., Rotterdam, deed de bekende hlspanoloog Dr. J. Brouwer, onder boven- staanden titel een werk van den Spanjaard An tonio Ruiz Vllaplana het licht zien. De heer Vllaplana ls niet de eerste de beste; hjj ia advocaat en vervulde te Burgos o.a. de functie van griffier der rechtbank; wij mogen du* aannemen, gelijk wü ook van zün vertaler, Dr. Brouwer weten, dat hij een rechtschapen en eerlijk man ls. Wat hij lu dit boek over zijn ervaringen ln Pranco-Spanje vertelt, ls niet be moedigend. Het ls waarlijk geen genoegen, wat hU als een aanklacht tegen dit nieuwe Spanje te getuigen heeft, te moeten lezen. Waar gaat de wereld naar toe als op zulk een mensch- onteerende manier ln groote brokken van Euro pa de „cultuur" van dit hyper-nationalisme de overhand mocht nemen. Onze generatie gaat. ook hiervan getuigt dit boek. door een benauwende crisis heen, door een schifting der geesten, welke tot nadenken en innerlijke verdieping „LICHT OVER SPANJE» De Uitgeverij „Het Spectrum", te Utrecht, heeft van de hand van (fen heftr J. Kirel een „Licht over Spanje" uitgegeven dat nog eens op nieuw, voor de zooveelste maal. de politieke voorgeschiedenis uiteenzet van de terreur- en oorlogsdaden, waarvan wij nu nog dagelflks in leder dagblad moeten lezen. Het wordt met den dag moeilijker, de „waarheid" over Spanje Wij gelooi aftrek zullen vinden. Het publiek ziet reik halzend uit, niet naar nieuwe onthullingen of UIT HET LEVEN DER PROFETEN, door Dr. W. H. Gispen. Deel HL B. ten Brink en M. Stenvert en Zoon te Meppel. Dr. Gispen behandelt ln dit deel de profeten Ezechiël, Haggaï, Zacharla en Maleachl. Met opzet schrijven we .profeten" en niet „p r o- f e 11 e n". Want deze studie van Dr. Gispen heeft niet ten doel, althans niet direct, een commentaal te geven op 't geen die profeten o»? Gods bevel gesproken hebben. Trouwens, reeds de titel van dit werk wet tigt het vermoeden, dat wij eer een blografie van de Profeten, dan een exegese van de door hen gesproken woorden kunnen verwachten. Maar juist dit voorop gezette doel, stelde hooge edschen aan deze studie. De gegevens to oh voor zulk een levensbeschrijving van wat wij gewoon zijn te noemen de groote en kleine profeten, liggen vaak zoo verscholen ln hun boeken. En toch ls zulk een studie zoo dringend noodig. Waar de Godsopenbaring de Individua liteit der Bijbelschrijvers niet onderdrukt, doch ln haar dienst neemt, vindt dit onderscheid weer zijn terugslag in de Godswoorden, door hen gesproken. Op uitnemende wijze laat Dr. Gispen uitko men, dat die profeten niet slechts kanalen wa ren, waardoor 't Woord Gods heen stroomde Integendeel, dat Woord ging door hun zielen heen. en bracht die zielen ln beroering. Zij konden schreien bU oordeels-aankondiging en juichen bij de prediking van naderend heil. Zelfs eischte hun prediking soms zware persoonlijke offers, en dat alleen om de beteekenis van het door hen gesproken woord ln het juiste Ucht te stellen. Hierom moet bijv. Ezechiël zijn vrouw door een plotselingen dood verliezen waarbö hem nog het rouwen over dat verlies door God Wie dit alles in het oog houdt, zal verstaan dat nauwkeurige kennis van het leven der pro feten toch indirect veel bijdraagt tot het recht verstaan van hun profetieën. Hebben we hiermede de belangrijkheid van een studie als die van Dr. Gispen, eenigszlne aangegeven, wij kunnen hieraan nog toevoe gen, dat de auteur zich op uitnemende wijze van zün taak heeft gekweten. Dit werk getuigt van diepgaande studie, In strenge gebondenheid aan de gegevens der Hei lige Schrift En tegelü'k fs de wijze van be handeling toch zóó populair, dat wie een In leiding wil maken voor jeugd- of mannenver- eeniglng, in dit werk van Dr. Gispen een de gel Uke, betrouwbare, en voor leder verstaan bare handleiding vindt Tekst en illustratie van H. KANNEGIETER ËOISON ALSZAKENHAKI De Kalif sprak tot den Kadi, die geen recht had kunnen spreken, het volgen de: „Gij hebt heden een les ontvangen van een kind. Leer van hem, want schoon ik U vergiffenis sohenk, voor uw onrechtvaardig vonnis, moet gij beden ken, dat zoiets niet voor de tweedemaal mag gebeuren". Den kleinen rechter liet hij een beurs met duizend goudstuk ken geven en zeide: „Mdjn zoon, ga nu naar uw moeder terug. Voor uw opvoe ding zal ik zorgen. JVees steeds eerlijk en oprecht'^ 140 Toen Edison zo ineens bevorderd werd tot chef-monteur, kreeg hij daarvoor 300 dollar per maand. Hij was uit zijn ar moede en zorgen. Want geld vooral is onmisbaar voor een uitvinder. Nu kon hij nog meer doen dan hij al gedaan had. De verbeteringen, die hij aanbracht in zijn betrekking, brachten hem in aan raking met een jongen ingenieur, Franklin L. Pope. Met dezen man sticht te hij nu een zaak „PopeEdison", In genieurs- eu telegraafkantoor. 141 Zo stonden de zaken, toen op zekere dag mijnheer Lefferts den jongen uitvinder opzooht. „Kijk eens hier. waarde vriend", zei hij. „Wat zou je er van zeggen, als ik al die uitvindingen eens van je kocht, wat moet je er voor hebben?" Edison dacht vaag aan een grote som, zoiets van 5000 dollar. Maar, anders niet bang uitgevallen, dorst hij nu die som niet te noemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2