Jlimurr geit&dft (tfmirmtt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken TEGEN CHRISTELIJKE STAATKUNDE (9uieett}Uoicrne^tl)ilieryen^.l7aaTl'tV$ &«cl?entuejp? let: uw Jftottfukta Japan wenscht geen oorlog met Rusland Bij het graf der Van Renselaers „ALBLAS'N.v. gbonnementBprijg: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2-35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j Cl Bureau: Breestraat 123 Telefoon #710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 19e Jaargang abbtrtentieprrj?tn:r Van 1 tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer r 0.22'/a Ingezonden Mededeeljngen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer 0.45 Voor het bevragen aan 't bureau wprdt berekend ...M« 0,10 No. 6451 ZATERDAG 23 JULI 1938 Het verschijnsel is even merkwaardig als verontrustend. Terwijl er eenerzijds onloochenbaar zeker meer vraag naar God en Godsdienst is dan enkele jaren geleden, wordt anderzijds het objectieve verband tusschen belijdenis des geloofs en staatkundige richting met kracht af gewezen. Men juicht het toe, dat de Christen met zijn persoonlijk geloofsle ven in de staatkunde rekening houdt, maar men acht het onjuist, dat hij de Wet en het Woord van God als norm en richt snoer, als objectieve basis voor publieke actie noodzakelijk acht. De dwaling, dat het om den mensch en niet om de eer en het recht van God gaat, is de grondslag van deze beschou wing: de praktische consekwentie is steeds weer, dat er van organisatie on der eigen Christelijke banier en van af zonderlijke partij formatie naar eigen godsdienstig beginsel geen sprake mag zijn. Gevolg daarvan is weer, dat wij met hetzelfde verzet te doen krijgen als onze vaders, doch dat de tegenstanders zich thans bedienen van vromer termen dan hun voorvaderen. We voegen er direct aan toe, dat dit lafste niet met listig overleg en opzei e misleiding ge schiedt, dooh sle*. berust op veran derd inzicht. Ook in de dagen van olim sprak men van liberalen met de witte das en men bedoelde daar kerksche menschen mèe, die nochtans tegenstanders waren van Christelijke politiek, maar zij waren het op andere gronden dan hun geestelijk nageslacht. Zij zeide: uw godsdienstige overtuiging heeft niets met uw politieke, economi sche en sociale richting te maken; thans erkent men wel het verband tusschen ge loof en leven in de maatschappij, maar het blijft een persoonlijke band. De een komt wegens „de ontmoeting van het Christendom en het socialisme" tot de partij der sociaal-democraten; een ander wordt door zijn religieus gevoel geleid naar de vrij zinnig-democraten; doch wanneer gij daar eenmaal aangeland zijt, moogt gij niet eischen, dat anderen zich onderwerpen aan uw persoonlijk geloofs inzicht. Gezien van het standpunt, dat onze overtuiging en niet Gods gebod norm maatstaf is, moet men de logica van deze redeneering toegeven; doch voor den Christen, die op elk terrein des levens wil vragen: „Wat wilt Gij, dat ik doen zal", is deze beschouwing ten eenenmale verwerpelijk. Alleen maar, de tegenstel ling is minder gemakkelijk te onderschei den dan een halve eeuw geleden en het gevaar voor dwaling grooter; de welwil lende neutraliteit van Gamaliël was ge vaarlijker voor de jonge Christelijke kerk dan de onverschilligheid van Pilatus met zijn vraag: „Wat is waarheid?" In onze dagen is het niet anders dan toen. Men gaat zelfs nog verder en ver klaart, dat men het Evangelie en de ware Christelijke belijdenis wil beschermen tegen het politietke Christendom, dat de leer van Jezus misverstaat en de werke lijke vroomheid schade doet door veront rustende prediking, welke op Christelijke actie aandringt, .Vooral het nationaal-socialisme hoewel dit niet alleen dient zich aan al-s behoeder van de Christelijke leer en levenspraktijk; maar ziet daarbij geheel over 'het hoofd wat geloofsgehoorzaam heid van den Christen vordert. .Van België uit wordt ons volk be werkt door de fascistische organisatie „Verd'inaso", die uit de hoogte neerziet op de nationaal socialistische beweging, welke niet ten onrechte verweten wordt, dat zij „massasucces" beoogt. Maar het streven van „Verdinaso" is naar eigen verklaring evenzeer gericht op de ver nietiging van het partijensysteem en dus is de opheffing van de confessioneele partijen daarbij vanzelfsprekend èèn der voorwaarden". De leiding begrijpt echter, dat deze barsche taal „vele geloovige Katholieken en Protestanten" zal afschrikken en daar om probeert zij deze groepen door z.g. principieele artikelen gerust te stellen. Daartoe assumeerde zij zioh een Protes tant, die „Groen" teekent en zich voor doet als een volgeling van Groen van Prrnsterer, terwijl een zekere meneer „Bruining" de Roomsch-Katholieken moet bepreeken. Hoe weinig „Groen" van Groen van Prinsterer weet, blijkt wel u-i't de opvat ting, dat de laatste „een (Christelijk) po litiek genootschap naast het kerkgenoot schap noodzakelijk achtte, opdat de gods dienstige gemeenschappen het hoofd den kunnen bieden aan de democratische denkbeelden". Luther en Calvijn dachten daar anders over. Dr. Kuyper ging al weer verder. Hij stond eerst vijandig tegenover Rome, maar zag spoedig in, „dat het noodig was om, zooals hij zich ongeveer uitdruk te, de oude gewaden af te leggen en po litieke samenwerking met Rome te zoe ken". De schrijver heeft blijkbaar eens iets gehoord van „oude plunje", waar over Dr. Kuyper sprak, en past dat nu geheel ten onrechte toe op het samen gaan van „Rome en Dordt". Dit toont gebrek aan historische ken nis, doch is op zich zelf zoo erg niet. Er ger is, dat de schrijver hiermee Dr. Kuy per ten laste legt, dat deze, via het sa mengaan met Rome, wilde komen tot een overkoepeling van alle partijen die van goeden wille zijn, ongeacht de vraag, wat de wet Gods objectief voor de staat kunde beteekent. Wij gelooven niet, dat de voorstan ders van principieel Christelijke politiek op deze wijze gewonnen kunnen worden voor een vroom en veredeld nationaal- socialisme. Twee zandbakken gezonken OUDEWATER, 22 JulL In den afgeloo- pen nacht zijn op de Hollandsche IJssel, even ten westen van Oudewater twee zandbakken van de Amsterdamsche Ballast Mij, die werden gesleept, gezonken. De oorzaak hiervan heeft men nog niet kunnen vaststellen. In verband met dit ongeluk maakt de hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat in de directie Utrecht bekend, dat de scheepvaart op de Hollandsche IJssel alleen mogelijk is met schepen, smaller dan 3% meter en minder diepgang dan 1.20 meterT Het lichten van de vaartuigen wordt voorbereid. De duur der stremming zal hoogstens enkele dagen zijn. OUDERCOMMISSIES Op de vragen van den heer Van S 1 e e n betreffende het vorderen van een spoedige totstandkoming van een algemee- nen maatregel van bestuur- regelende de inrichting, de samenstelling, de bevoegd heden en de wijze van verkiezing van dc oudercommissies en de ouderraden heeft de Minister van Onderwijs geantwoord, dat hij hoopt een spoedige totstandkoming van den bedoelden algemeenen maatregel van bestuur te kunnen bevorderen. Kalmeerende verklaring over het grensincident in Mandsjoerije Diplomatie zal de kwestie regelen Japansche pers zwijgt De verklaringen van Japansche zijde over het grensincident in Mandsjoerije bevestigen thans duidelijk den indruk, dat de toestand sinds 24 uur zich ont wikkelt in de richting van kalmeering of minstens in de richting van een voortzetting der besprekingen. De woordvoerder van het Japansche depar tement van oorlog verklaarde gister middag letterlijk: „Wij wenschen geen oorlog met Rusland op dit oogenblik, nu wij met China bezig zijn, maar wij beschikken toch aan de Mandsjoerij- sche grenzen over de noodige middelen om het hoofd te bieden aan iedere ge beurlijkheid". De genoemde autoriteit zeide verdeT o.m.: „Het Japansche leger laat het op het oogen blik aan de diplomatie over de kwestie van Tsjangkoefeng te regelen. De kansen op een minnelijke regeling langs diplomatieken weg zijn niet uitgeput. Wanneer echter de onderhandelingen mochten mislukken, zou het ministerie van oorlog de mogelijkheid overwegen van het uitzenden naar de plaats van het incident van een militaire persoonlijkheid uit Tokio om den toestand te bestudeeren." Hij voegde hieraan toe, dat het incident van Tsjangkoefeng duidelijk opgeblazen is door de buitenlandsche en ook de Japan sche pers zelf op grond van al te alarmee- rende berichten uit Mandsjoekwo en Korea De Japansche pers, die gistermorgen nog een alarmeerenden toon volhield, zwijgt thans bijna geheel en beperkt zich tot het weergeven van de gematigde verklaringen, die zijn afgelegd door den woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche za ken, Het onderhoud met Litwinolf Omtrent het onderhoud, dat de Japan sche ambassadeur te Moskou, Sjiigemit- soe met den Russischen volkscommissaris van buitenlandsche zaken, Li twinoff, heeft gehad, is, naar Domei meldt, te Tokio een verklaring gepubliceerd, waarin o. a. wordt gezegd, dat Sjigemitsoe Litwinoff er op heeft gewezen, dat het Mandsjoerijsche olk reeds jaren lang op den top van den Tsjang Koe Feng-heuvel tweemaal in het jaar, in Juni en in September, godsdien stige plechtigheden placht te houden. Vol gens authentieke gegevens, in het bezit van de Japansche en Mandsjoerijsche autoritei ten, is het duidelijk, dat het betrokken ge bied tot Mandsjoekwo behoort, terwijl Ja pan uiteraard de noodige stappen in deze kwestie moet doen met het oog op zijn ge meenschappelijke verplichtingen met Mand sjoekwo terzake de nationale defensie. De sovjet-regeering is tot nog toe voor standster geweest van den status quo wat de grens tusschen Mandsjoekwo en de sovjet-unie betreft en heeft herhaaldelijk verklaard dat zij aandacht besteedt aan de rust langs de grens, doch de plotselinge gewapende bezetting van het gebied van Tsjang Koe Feng door de sovjet-unie moet beschouwd worden als een poging der sovjets, om den status quo aan de grens te verbreken. Alle verantwoordelijkheid voor de gevolgen van de nieuwe situatie komt derhalve neer op de sovjet-unie, met an dere woorden, een dergelijke actie der sovjet-unie moet beschouwd worden als een soort van provocatie van Japan. LOCAALTREIN GRIJPT VRACHTAUTO Bestuurder aan verwondingen overleden Andere inzittende ongedeerd GRONINGEN, 22 JulL Vanmiddag omstreeks een uur is op den onbewaak- ten overweg tusschen M e e d e n en Muntendam een vrachtauto, geladen met turf en afkomstig van Emmererf- scheidenveen door den locaaltrein naar Stadskanaal gegrepen. De auto werd meer dan dertig meter meegesleurd. De eigenaar van den wagen, de heer Th. Boelens, werd ernstig aan de beenen ge wond. De naast hem zittende knecht bleef zoo goed al$ ongedeerd. De heer Boelens is naar het academisch ziekenhuis te Gronin gen overgebracht. Zijn toestand is vrij ern stig. De vrachtauto werd geheel vernield. De trein had ongeveer een half uur ver traging. Het slachtoffer overleden Nader wordt gemeld, dat de 23-jarige D. Boelens uit Emmererfscheiderveen, die zware inwendige kneuzingen had gekregen en beide beenen had gebroken, in het diaco- nessenhuis te Groningen kort na aankomst is overleden. De mede-inzittende D. Mik kreeg sleohts een lichte verwonding aan een der handen en is, na in het ziekenhuis te zijn venbonden, naar huis teruggekeerd. De auto werd gegrepen door den trein, welke om 13.13 uur van het station Meeden- Muntendam in de richting Veendam was vertrokken. De wagen werd door de locomo tief over de spoorbrug meegesleept tot aan de andere zijde van het kanaal en geheel in elkaar gedrukt. Landgoed de Hooge Vuursche Het landgoed „De Hooge Vuursdhe" is- naar wordt medegedeeld, overgegaan aan Staatsboschbeheer, dat het bosch complex in beheer kreeg van het De partement van Sociale Zaken.; Onder handeld wordt nog over het aankoopen van een bosdhcomplex behoorende bij het landgoed „Klein Drakenstein", Gaat ook «.Klein Drakenstein" aan Staats boschbeheer over, dan zal bijna 500 H.A bosch het eerste eigendom zijn van Staats boschbeheer in de provincie Utrecht, Het aangekochte bosch zal als werkver schaffingsobject dienen en werkloozen uit de in de nabijheid gelegen plaatsen zullen er verschillende jaren te werk worden ge steld om de bosschen die thans verwaar loosd zijn, in orde te brengen. Er moet gedund worden en de bosch- sland zal verbeterd worden door aanplan ting van moderne houtsorten. De aankoop zou geschieden- dank zij de gelden, welke het Rijk beschikbaar heeft gesteld voor aankoop van gronden enz. voor bestrijding der werkloosheid. FLESCHJE LYSOL LEEGGEDRONKEN Door op een stoel te klauteren zag het 2-jarig zoontje van de familie G. te Maas tricht, zoo meldt de „Limb. K.", kans bij een rekje te komen, waarop allerlei potjes en fleschjes stonden. Het ventje bemachtig de een dezer fleschjes, waarin zich lysol bevond, en dronk dit leeg. Even later von den de huisgenooten den kleine bewusteloos naast den stoel liggen, terwijl ze tevens tot hun grooten schrik het leoge lysolfleschjc ontdekten. In allerijl werd de jongen naar het zieken huis vervoerd, waar terstond al het moge lijke werd gedaan. Men vreest echter voor het leven van het ventje. ALG. FRIESCHE LEVENSVERZ.-MY LEEUWARDEN - BURMANIAHUIS GROOT N00RDH0LLANDSCHE VAN 1845 AMSTERDAM - VAN BRIENENHUIS DUBBELE GARANTIE VOOR ALLE VERZEKERDEN De spoorwegpostdienst 's-GRAVENHAGE- 22 Juli. De organisatie van den Spoorwegpostdienst wordt met in gang van 1 Augustus a.s. in dier voege ge wijzigd, dat geen afzonderlijke directies Spoorwegpostkantoren genaamd meer ge vestigd zullen zijn te Amsterdam, Rotter dam en Zwolle, en dat ook de onder deze directies vallende bureelen te Utrecht, Bre da en Arnhem worden opgeheven. De lei ding van dezen dienst wordt thans bij den inspecteur van den Spoorwegpostdienst te Utrecht gecentraliseerd. Naast den inspec teur zullen eerst aanwezende ambtenaren hun standplaatsen hebben in de steunpun ten Amsterdam/ Rotterdam, Zwolle en Eind hoven. In de verzending der post en den loop der postrijtuigen wordt hiermede geen wijziging gebracht Nieuwe legervliegtuigen op Soesterberg SOESTERBERG, 22 Juli. De eerste T 5 en D 21 vliegtuigen- waarvan zooals be kend, bij de Fokkerfabrieken te Amster dam een geheele serie in opdracht van de militaire luchtvaart in aanbouw is, zijn heden op het vliegveld Soesterberg gearriveerd. De beide vliegtuigen trokken uiteraard veel belangstelling. Het type van de nieuwe toestellen wijkt in vrij sterke mate af van de tot op heden gebruikte modellen Vooral de verschijning van den grooten T 5 luchtkrui- ser trok de bijzondere aandadht. De T 5 werd van Schiphol naar Soesterberg overgevlo gen door kapitein-vlieger van Gemeren en den eersten luitenant-vlieger Linthout terwijl de D 21 gevlogen werd door den luitenant-vlieger d e Z w a a n. Naar wij voorts vernemen, is de aanbouw van de eveneens bij Fokker in opdracht zijn de G 1 toestellen ook reeds in een zoodanig stadium gekomen, dat de aflevering hiervan binnenkort kan worden tqgemoet gezien. Duitsche militairen gevlucht Bang naar Spanje gezonden te worden In den loop van deze week hebben zich, naar Het Volk meldt, bij den landbouwer K. te Winterswijk twee Duitsche militairen vervoegd, die vertelden uit Bocholt in Duitschland naar Holland te zijn gevlucht, uit angst naar Spanje te worden ggzon- den. Een der militairen had zijn onder scheidingsteekenen afgerukt, terwijl de an- de kans gezien had burgerkleeding te be machtigen. Zij verklaarden, na een boter ham te hebben ontvangen, zich bij de Nederlandsche politie te willen melden. Daar dit niet gebeurde, toog de politie op onderzoek uit, teneinde hen op te sporen. Thans zijn zij te Apeldoorn gearresteerd. Zij bleken oud-Oostenrijkers te zijn, af komstig uit Weenen. In afwachting van de beslissing van hoogerhand wat met hen gebeuren moet, zijn zij voorloopig in arrest gesteld. Een vluchteling doodgeschoten? In hetzelfde blad deelt mr C. Enthoven in een ingezonden stuk mede, dat eind Juni een zekere Friedrich Meister, een Duitscher, die in Holland bescherming heeft gezocht tegen zijn Duitsche achter volgers door Nederland over de grens ls gezet en dat hij te Emmerich kort daarop is doodgeschoten. Mr Enthoven acht dit in strijd met de toezegging van Minister Gose- ling in de Tweede Kamer, dat de regeering nooit een vluchteling, wien ernstig gevaar dreigt, over de grens zal zetten. Twee jongens verdronken HOOGWOUD, 22 Juli. Vanmorgen is het elfjarig zoontje van de familie Sohooneveld te Middenmeer, in den Wieringerm eerpol der, terwijl hij met een vriendje aan het visschen was nabij het stoomgemaal te Aartswoud te water geraakt. Het vriendje waarschuwde onmiddellijk eenige omwonenden, doch het lukte hun niet den jongen te redden. Nadat men ongeveer een kwartier aan Het dreggen was geweest, werd het lijkje op gehaald. Gedurende anderhalf uur paste een geneesheer kunstmatige ademhaling toe, hetgeen evenwel geen resultaten meer had. Het stoffelijk overschot is naar de ouder lijke woning vervoerd* Op verboden plaats gespeeld AMSTERDAM, 22 Juli. Vanmiddag waren jongens op de spoorbrug over de voormalige Westerdoksluis geklommen en achter de hekken omgeloopen. Het spelletje was dan om van de brug leuning af te glijden. Hierbij is een twaalf jarige jongen te water geraakt. Twee mannen, de 29-jarige A. H. van Spaandonk en de 21-jarige J. Harders, sprongen onmiddellijk geheel gekleed te water. Ofschoon zij vele malen naar den drenkeling doken, slaagden zij er niet in het kind te pakken te krijgen. Na eenigen tijd dreggen is het slacht offertje opgehaald. De G. D. stelde nog ge durende geruimen tjjd pogingen in het werk de levensgeesten weer op te wekken, doch vergeefs. Het lijkje is naar het binnengast huis vervoerd. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE blader en bet ZONDAGSBLAD Te Amsterdam is overleden Dr L. Heijermans, oud-directeur G.G. en G.D. De Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk. Finantieel Weekoverzicht. Na een afwezigheid van elf jaar is de kruiser „Sumatra" in Den Helder terug gekeerd. Nabij Groningen is een vrachtauto door een trein gegrepen; de bestuurder is aan •zijn verwondingen overleden. In de kerk van Nijkerk is door toedoen van Amerikaansche afstammelingen een steen onthuld op het graf van Hendrik en Johan van Renselaer. De Christelijk-Historische Zomer-con- ferentie te Lunteren. Te Arnhem is overleden Ds A. M. Knottnerus oud-predikant-directeur van het Ned. Herv. Diaconessenhuis aldaar. De onderhandelingen tusschen Rusland en Japan loopen thans weer vlotter. Het Engelsche Koningspaar is te Lon den teruggekeerd. In Roemenië is een Poolsch verkeers vliegtuig neergestort, waarbij veertien personen zijn omgekomen. Te Shanghai zijn weer verschillende aanslagen gepleegd. Ontroerende plechtigheid in Nijkerks kerk Eere voor die zich offerden voor het Vaderland (Van een specialen verslaggever) NIJKERK, 22 Juli. De monumentale kerk die haar toren hoog boven de oude stad verheft, bergt in haar schoot het stoffelijk overschot van Hendrik en Johan van Renselaer- twee trou we vaderlanders, tweelingbroeders, die in den tachtigjarigen krijg hun leven gaven voor de zaak der Nederlandsche vrijheid. Johan stierf 7 Februari 1601 in den strijd binnen Deventer en Hendrik plengde zijn hartebloed 6 Juni 1602 in den strijd bij Oostende in de Zuidelijke Nederlanden. Interesse bij Amerikaansche relaties Dit feit is hedenmiddag de oorzaak ge worden van een treffende, door eenvoud en hartelijkheid ontroerende, plechtigheid- bin nen de muren van het historisch gebouw. Nazaten van de familie v. Renselaer zoch ten in de 17e eeuw aan de overzijde van den Oceaan in de Nieuwe Wereld ontplooiing, in de mogelijkheden die zich daar voor deden, en zoo werden zij de voortrekkers, die stichters zijn geworden van de wereld stad New-York. De v. Renselaerswijck werd één der koloniën, waaruit later het groote bevolkingscentrum opbloeide. Het is ruim 3% jaar geleden dat Miss v. Renselaer uit New-York verzocht de been deren van haar manhafte voorvaderen te verzamelen en een goede bezorging te ge ven. Piëteit tot het roemrijk verleden, en liefde tot die zich offerden voor hun Vader land- noopten haar daartoe. Toen de Kerk voogden op een gevoelvolle wijze aan dit verzoek hadden voldaan, zond zij een gift om de prachtige monumentale grafzerk, die in een vergeten hoek onder een trap lag weggestopt, een betere plaats te geven en de Kerkvoogdij gaf ook nu, met medewer king van Hr Ms. gezant en gevolmachtigd minister te Washington, Jhr. Mr H. M. v. Haersma de With, aan dit verzoek ge volg en gaf de zerk een eercplaats in de muur naast den kansel. Zij vervulde zelf ook de plicht der dankbaarheid, jegens het moedige voorgeslacht, en bracht onder de zerk een graftombe aan, die thans het stof felijk overschot van de beide hoplieden her bergt en bewaart. Ziehier 'de voorgeschiedenis, die 'de na zaten uit de Nieuwe Wereld naar het oude stadje deed overkomen, om den steen plech- tiglijk te onthullen. Miss v. Renselaer met haar oude vriendin Miss Gardener, begeleid door H. Ms. Gezant/ hun gastheer en verdere familie, bezetten het gestoelte der eere, vlak voor de zerk, die nog door een gordijn aan het oog werd ontrokken. In de oude gothische kerk zagen de de eeuwen neer op de bewoners der nieuwe wereld, die hier het hoogst sympathieke offer der dankbaarheid, aan het voorgeslacht brachten. Treffen de gebeurtenis in onzen door onrust op- gejaagden tijd Kunstwaardeering en Symbool De president-kerkvoogd, de heer A. M e y- ling, heeft allereerst bij deze plechtigheid een woord van welkom tot de hooggewaar deerde gasten gericht en de geschiedenis van de familie en de herplaatsing van den steen uiteengezet. Daarna sprak Ds C. J. v. d. Graaf, als voorzitter van den kerkeraad de eigenlijke onthullingsrede uit. Spr. uitte allereerst zijn waardeering dank voor wat de familie van Renselaer voor de kerk van Nijkerk heeft willen doen. Het is den Kerkeraad een eere in dit gebouw te mogen ontvangen de familie van de voorva deren- die in den 80-jarigen oorlog voor ons Vaderland stierven. Na e€n uiteenzetting te hebben gegeven van hetgeen de steen bedoelt te zeggen t,ot allen die hem zien, zeide hij dat de Kerke raad in de plaatsing van den steen een ver fraaiing van het kerkgebouw ziet. Kunst en Protestantisme zijn geen tegenstellingen, doch moeten elkaar aanvullen Evenwei mag de kunst nooit in de kerk de leiding geven, dat mag alleen het levende Woord Gods. Deze steen is een teeken van den eerbied dien we hebben voor degenen die hun leven ten offer brachten voor 't Vaderland. Een op gericht teeken, symbool van liefde voor on zen geboortegrond. Het spreekt tot ons als de steen die door het oude Israël werd op gericht en waarin het „Ebcn Haëzer" stond gebeiteld. Tenslotte is deze steen een beeld van de nauwe relatie die er bestaat tusschen ons vaderland en deze oude stad. tusschen Ame. rika en Holland. De steen onthuld Voordat Ds v. d. Graaf deze rede uitspraak, verzocht de president-kerkvoogd het doch tertje van den predikant Wilhelmina v. d. Graaf, den steen to willen onthullen. N.V. GRONINGSCHE HYPOTHEEKBANK gevestigd te GRONINGEN De Bank geeft uit: 31/2 Pandbrieven a 100% (Koers van omwisseling 100% BETONHOUT KISTENHOUT HOUTHAN DEL WADDINXVEEN Opslagplaatsen te 's-Gravenhage, Fahrenheit- straat 343. Rotterdam, Zwaanshals 119-12T (■TRIPLEXVraagt prijs LIJSTWERK PRAKTIJKEXAMENS BOEKHOUDEN Middenstands - diplom» Boekhouden M.0. Handelskennis L.0. Frans, Duits en Engels L.O. Wiskunde L.O. en M.O.K. Nederl., Engelse en DuifSé Handelscorrespondentie Hoofdakte}).v„» c"S CHAMPAGNE ERN EST IRROY CACHET ORANGE „Sec" Goüt Américain Gen.-Agent: ANDRé EERSTENS, Tilburg MEN LOGEERT AM.-kdj-I.Zm ZTTR GOED UOTfL TEL3I660 E CAF£ KAMERS MET ONTBUT-f 3-MET Het ranke meiske voldeed hieraan, terwijl de aanwezigen zich van hun zit plaatsen verhieven en het orgel twee coupletten van het aloude Wilhelmus door de oude kerkgewelven deed weer klinken. Het was doodstil in het gebouw toen de laatste vertrouwde klanken in de ruimte wegstierven. Na dit alles heeft Jhr H. M. v. Haers ma de With een kort gevoelvol woord tot Miss v. Renselaer en haar vriendin ge richt. Hij gaf uiting aan de groote vreugde die hem bezielde haar te mogen ontvangen en memoreerde wat dc fam." v. Renselaer voor Amerika heeft beteekend. Een der familieleden, de hoor M. H. v. R e n s 1 a e r Bouivier reikte met enkele woorden de Amerikaansche gast een tuil bloemen en verzocht haar die aan den voet van de tombe tc willen neerleggen. Dit werd opnieuw een stille doch sprekende hulde aan het dappere voorgeslacht, aan welko hulde heel deze dienst zoo rijk was. De secretaris van het college van kerk voogden- de heer J. v. d Linden, sprak daarna aan het slot een woord van dank. Het was een goede stille ure in liet oiidë kerkgebouw. In het hed*n lag 't verleden en het sprak tot allen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1