Jlirtiuir ^Triïtsrljr (Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken Japansch-Russische besprekingen mislukt PALACE HOTEL Britsch Koningspaar te Versailles Gemeenteraad van Rotterdam PEREZ opruiming ig| aijonmmtiitsprijö: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijkscfre j zending 4.50 Bi] dagelijksche zending. wrw5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7j} No. 6450 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 38936 VRIJDAG 22 JULI 1938 19e Jaargang ia&bcrtentttprgjot: Van 1 tot 5 regels U7'/i Elke regel meer f 032'b Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2JO Elke regel meer f 0.45 Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 In een slecht blaadje De Haagsche politie staat bij de N.S.B. in een slecht blaadje. Niet alleen heeft zij het bij deze organisatie volkomen ver korven, maar bovendien worden her haaldelijk krenkende artikelen over haar neergepend in de publicaties van ge noemde beweging, en zelfs niet met den besten wil kunnen we het over ons ver krijgen, deze geschriften onder de groep te rangschikken, die voor den naam „een slecht blaadje" te goed is. Wat toch is het geval? Breede bespre kingen zullen door ons niet meer aan de gebeurtenis in kwestie worden opgeof ferd. Toch mag dienaangaande ook onzerzijds iets worden gezegd. Woens dagavond 6 Juli j.'l. vertrok uit Den Haag een tweetal hooge heeren uit de N.S.B. naar Indië. Nu is dat op zichzelf miet vreemd. Mussert maakte eerst een rondreis door de Oost, een rondreis, die niet veel indruk maakte; daarop ging Ds yan Duyl, een vaardig spreker, die ken nelijk de touwtjes weer aan elkaar moest binden; en nu Ds van Duyl de organisa tie verliet en daarmee zijn Indische woor den aan beteekenis hebben ingeboet, was het de beurt van twee andere volgelin gen, den tocht te aanvaarden. 'Had men de heeren kalm laten gaan, niets zou zijn gebeurd. Het mocht zoo niet zijn. Volgens een plaat in Volk en Vaderland zouden de reizigers door fa milieleden zijn weggebracht. Nu nemen ■we gaame aan, dat er groote families be staan. Maar een stationsplein vol met menschen is toch wel wat veel van het goede. En als men familie uitgeleide doet, dan pleegt men bij het wegrijden van den trein met een zakdoek te zwaaien. Niet aldus de N.S.B. Hierbij kwamen ylaggetjes te pas. De politie had alle reden om aan te nemen, dat' er zou worden gedemon streerd. Daartoe was evenmin als voor het formeeren van een optocht toestem ming gevraagd en verkregen. Toen ver volgens aan de betamelijke consignes van 'diezelfde politie geen gevolg werd gege ven, zijn enkele charges uitgevoerd en verschillende slagen uitgedeeld. Nu zijn er over deze incidenten lezingen, die vrij sterk uiteenloopen. Volgens de N.S.B. zou de politie te hardhandig zijn opgetre den, volgens anderen, die meer objectief tegenover het geheel staan, zou de grootst mogelijke lankmoedigheid in acht zijn genomen. De zaak zelf is nog in on derzoek en een uitspraak onzerzijds kan dan ook Het gevaar in zich bergen van voorbarigheid. Maar voor zoover we het geval hebben onderzocht en bezien journalistieke voelhoorns gaan in den regel ver zijn we van oordeel, dat de politie zeer zeker met tact is opgetreden, Niet alleen immers waren N-S.B.-ers op pad, maar aanhangers van andere rich tingen ontbraken evenmin. Niet slechts moest een officieele of officieuze «demonstratie worden gekeerd, doch ook moest worden voorkomen, dat tegen standers slaags zouden raken. Gesteld een moment het geval, dat enkele N.S.B.- ers tikken van andersdenkenden hadden opgeloopen, de terreur-rubriek in het weekblad van deze partij zou geen reden tot klagen over gebrek aan stof hebben. En dat brengt ons op de taak van de po litie in den rechtsstaat. Ter bescherming van alle burgers heeft zij op te treden, maar daartegenover staat, dat zij aan spraak mag maken op erkenning van haar positie en eerbiediging van haar gezag als handhaafster van de orde. De .vraag lijkt ons gewettigd, of tegen het geschrijf in de bladen van de N.S.B. niet op een of andere wijze dient te worden opgetreden. Van verschijningsverbod en in beslag nemen zijn we geen bewonde raars, wijl deze methoden in het stelsel .van drukpersvrijheid, zooals het zich ten onzent heeft ontwikkeld, minder thuis behooren. Maar er staan nog andere we gen open ter bescherming van den goe den naam der politie. Is hier geen plaats .voor gerechtelijke vervolging? Het rumoerig vertrek van de hooge N.S.B—ers geeft nog tot een andere op merking aanleiding. Van vertrouwde zijde vernamen we, dat tot de politie 'dreigende uitroepen zouden zijn gedaan, als: „Wacht maar, straks komt de dag". Hierin moet een symptoom worden ge zien van het stelsel, dat leeft bij schrik- aanjagen en hypnotiseering. In de ver melde publicaties komen trouwens uit drukkingen voor, die op hetzelfde wijzen. Ons volk doet goed, bij dit alles zijn nuchterheid te bewaren, zooals het dat deed op den 26sten Mei van he* vorige jaar, toen het dien dag niet maakte tot „de dag" van de N.S.B., maar duidelijk toonde, welk een waarde het aan het op treden van deze beweging hechtte. Ook de Haagsche politie ga, het gezagonder- mijnend ageeren van revolutionairen v»n welke richting ook ten spijt, voort met het uitoefenen van haar functie in dienst van recht en gerechtigheid. Dreigementen tegenover Moskou hebben geen succes Gevaarlijke situatie ontstaan Uit Hsinking wordl gemeld, dat de Russisch-Mandsjoerijsche besprekingen zijn afgebroken. Voorts wijst men in Hsinking op de omstandigheid, dat de beide boodschap pers van het Japansche leger, die naar den Russischen commandant waren ge zonden, reeds 60 uur weg zijn. Ten slotte wordt te Tokio vernomen, dat de be sprekingen tusschen Sjigemitsoe en Lit- winoif zijn mislukt. Sjigemitsoe zou volgens het Russische persbureau Tass verklaard hebben dat, indien de Sovjet-Unie niet haar troepen zou terugtrekken uit het gebied van Hoentsjoen, Japan het gebruik van ge weld zou moeten overwegen. Litwinof zou hierop hebben geantwoord, dat te genover Moskou dreigementen geen suc ces hebben. Al deze berichten vormen een verontrus tende sfeer voor de Japanners, wien zij een tweeden oorlog lijken aan te kondigen, ter wijl de eerste nog verre van geëindigd is. De perscampagne, die geopend is bij de bezetting van den heuvel Tsjang Koe Feng, heeft reeds een situatie in het leven geroe pen, die het moeilijk maakt, den eisch tot ontruiming van den heuvel te laten varen zonder „het gezicht" te verliezen. Aangezien Rusland van meening is, dat de heuvel Russisch grondgebied vormt, be staat er ook weinig hoop op een vreedzame ontruiming door de Russen. Japansche kringen verklaren, dat men kan vreezen, dat Rusland gebruik zal ma ken van het incident, in de eerste plaats om op dit oogenblik van Tokio de vaste toezeg ging te krijgen, dat Japan zich niet tegen Rusland zal keeren, na de Chineesche cam pagne en in de tweede plaats, om een pre ventieven oorlog tegen Japan te beginnen op het gunstige tegenwoordige oogenblik, inge val Japan zou weigeren waarborgen voor de toekomst te geven. Dezelfde kringen wijzen er echter op, dat Rusland zich vergissen zou, wanneer het op de volgzaamheid van Japan rekende, door de ongunstige toestanden van het oogenblik voor de positie van Japan, voortvloeiende uit de mobilisatie van zijn legers en zijn bedrijfsleven voor de Chineesche campagne, te overdrijven. Nieuw grensincident Het D.N.B. verneemt uit Hsinking, dat zich in Mandsjoekwo een nieuw grensinci dent heeft afgespeeld. Verscheiden Sovjet- Russische soldaten zouden de Noordweste lijke grens van Mandsjoekwo bij Soetasjan ten Oosten van Mandsjoeli overschreden en een grenspatrouille beschoten hebben. De patrouille beantwoordde het vuur en nam een Rus gevangen. Deze is later aan zijn verwondingen bezweken. De autoriteiten van Mandsjoekwo hebben versterking van de grensbewaking gelast. Verder bericht Domei uit Hsinking, dat meer dan dertig Sovjet-vliegtuigen in for matie de grens zijn overgevlogen. De ma chines verschenen boven Toengning, een stad boven de Oostgrens, de hevige regens trotseerënd. Men moet geduld hebben met Moskou De woordvoerder van het Japansche mi nisterie van Buitenlandsche Zaken heeft medegedeeld, dat de ambassadeur te Mos kou nimmer heeft gedreigd met geweld, zooals in de buitenlandsche pers werd ver- Op een vraag over de verdere plannen van Japan zeide de woordvoerder, dat de diplomatieke middelen nog niet zijn uit- geput. Men moet bij onderhandelingen met Moskou geduld hebben. Het spreekt even wel vanzelf, dat Japan bereid moet zijn in geval van nood tegenmaatregelen te nemen DE MERCURY OVER DEN OCEAAN In 22% uur over Montreal naar New York De Mercury, het watervliegtuig, dat Woensdagavond om 8 uur hij Forgjnes aan de Iersdhe kust is opgestegen voor den tooht over den Oceaan, heeft de vlucht reeds volbracht. Gistermiddag landde het toestel te Montreal en gisteravond te New-York. De Mercury is gisteravond om 21 uur 08 te New-York aangekomen, zoodat de totale afstand Foynes-Montreal-New-York is afge gelegd in 22 uur 31 minuten. De afstand bedraagt ongeveer 3042 mijl. De Mercury had ongeveer een halve ton post voor Montreal en Canada aan boord en in de bioscopen is daar gisteravond de film vertoond van de aankomst van het ko ninklijk ipaar te Parijs op Dinsdagmiddag. Ook Engelsche bladen van een dag oud be hoorden tot de lading. De kapitein van de Mercury, Bennet, heeft te Montreal voor zijn vertrek naar New- York nog een verklaring afgelegd, waarin hij zeide: „We hebben in 36 uur niet gesla pen We kwamen ongeveer anderhalf uur na ons vertrek van Foynes in vuil weer. Gedu rende bijna tien uur vlogen we door den regen en we hadden bij den geheelen weg naar New Foundland tegenwind. Die tegen wind vertraagde onze snelheid aanmerkelijk en om benzine te sparen, besloot ik met een snelheid van niet meer dan 150 mijl per uur te vliegen, M.S. „BARENDRECHT" AANGEVAREN Een ongelukkig begin MAASSLUIS, JulL Het Donderdag naar Abadan vertrokken Nederlandsche motorschip „Barendrecht" Is vanochtend in den Nieuwen Waterweg teruggekeerd met schade aan den voorsteven. Het schip is opgestoomd naar Rotterdam en wordt bij de Rotterdamsche Droogdok Mij gerepareerd. Het schip is nabij Dover, vermoedelijk tijdens mist in aanvaring geweest met 't Noorsche sa Belita, metende 6623 ton. De „Barendrecht" is een nieuw schip van Van Ommeren en meet 9000 ton. Gister gaven wij een beschrijving van dit schip. De burgemeester van Heino Vierde zijn zilveren ambtsjubileum HEINO, 21 Juli. Vandaag vierde de bur- „ameester van Heino de heer A. van Sonsbeeck zijn 25-jarig ambtsjubileum. Om elf uur hedenmorgen werd de burge meester in een plechtige zitting van t'cn ge meenteraad gehuldigd. Hierbij waren de burgemeesters van Zwolle, Wijhe en Raalte tegenwoordig. De loco-burgemeester, de heer A. Hof- „i e y e r, sprak den burgemeester toe en fe liciteerde hem met het jubileum. Verder voerden hier het woord het oudste lid van den Raad, de heer E. Kamphof, die den jubilaris een groote bloemenmand aanbood, het lid der A. R.-fractie, D. Maat en do gemeente-secretaris, de heer J. G. Terlaak die den burgemeester een zilveren beker overhandigde. D?s middags brachten 650 schoolkinderen den burgemeester een zanghulde, waarna ten huize van dtn burgemeester d© offiiceele receptie werd gehouden; waarbij de com missaris der Koningin in Overijssel, Mr. A. Baron v. Voorst tot Voorst, aan wezig was. Vele ingezetenen van Heino maakten van deze gelegenheid gebruik om hun aanhankelijkheid jegens den burge meester te betuigen. In do avonduren defileerden alle plaatse lijke vereenigingen, in totaal 34, voor den jubileerenden burgemeester, waarop een zanghulde volgde door alle inwoners van De viering van dit burgemeestersjubileuim werd besloten met een grootsch vuurwerk. ELIXIR D'ANVERS HOOG F'JIME LIKEUR Trompenberg's Hilversum - Telefoon 7941 (2 lijnen) Hel geheele |aaf geopend Koning George VI slaat groote militaire parade gade President Lebrun uitgenoo- digd tot bezoek aan Engeland Parijs bejubelt de gasten LIET was gister in het kader der feestelijkheden te Parijs de dag van Versailles en van de grootsche militaire parade. Het garnizoen van Parijs, ten getale van 3500 man defileerde voor den Engelschen Koning. De lunch werd gebruikt in de schitterende spiegelzaal van het slot van Versailles. In de middaguren herleefde een dag nit den tijd van Lodewijk XIV. Koning George VI heeft President Lebrun uit- genoodigd voor een bezoek aan Enge land. Deze heeft de uitnoodiging aan vaard. Het bezoek zal plaats vinden in het begin van het volgende jaar. Gisteravond hebben de Koninklijke gasten op een der balkons van hun tij delijke woning de toejuichingen in ont vangst genomen van de menigte. Gistermorgen hebben te Versailles Koning George VI en President Lebrun het voorbijtrekken van de troepen gadegeslagen. Het garnizoen van Parijs, ten getale van 35.000 man defileerde onder commando van den militairen gouverneur van Parijs, Ge neraal Billotte. Achtereenvolgens treden voorbij de tribune detachementen van de cadetten van Saint Cyr, huzaren, dragon ders, Marokaansohe en Algerynsdhe spahi's. Vervolgens de verschillende regimenten in fanterie, leerlingen van Saint Cyr. alpen jagers te voet en koloniale troepen, waar achter de zware gemotoriseerde artillerie volgde. Tenslotte kwamen de pantserwagens en vcchtwagens. Tijdens het défilé verschenen dertig jacht vliegtuigen in gevechtsformatie, die met het geluid van hun motoren de muziek over stemden. Lunch in de spiegelgalerij De trein, waarmede de Koningin van Engeland en de echtgenoot© van den Presi dent van Frankrijk naar Versailles zijn ge gaan, kwam te tien minuten voor een.aan. De Koningin werd met gelijke eerbewijzen ontvangen als de Koning een uur tevoren. Begeleid door een escorte spahis reed de stoet in tien minuten naar het slot, toege juicht door de menigte, terwijl schoolkin deren Fransche en Britsche vlaggetjes zwaaiden. De modernste typen jachtvliegtuigen en bommenwerpers, die tengevolge van mist niet hadden kunnen defileeren, cirkelden boven den stoet. Een weeldesprookje Aan de eeretafel was gedekt voor veertig personen, evenwel slechts aan een zijde, zoodat het Koningspaar, wanneer het dé oogen opsloeg, door de groote vensters naar het park kon zien. De lunch werd opgediend door 92 dienaars gekleed in de livrei van het huis van Frankrijk, blauw en rood met gepoederde pruik. De beste wijnen van Frankrijk, waar van eenige niet in den handel zijn, werden tijdens ae lunch geschonken. Voor ieder der aanzitten den stonden twaalf kristallen wijnglazen. Tijdens de lunch, waaraan de meest uitgelezen spijzen werden opgediend, speelde een onzichtbaar opgesteld orkest, waarbij bleek, dat niets van de eertijds hoog geroemde accoustiek van de zaal verloren is Na ae lunch namen de Koninklijke gasten e enigen tijd rust in hun eigen apartementen en vereenigden de genoodigden zich in de Hercules-salon. Een glit van Koning George Tijdens het tuinfeest in het park „Baga- JÏÏ£nheeft Konin& George een bedrag van 100.000 francs aan Lebrun ter hand gesteld ten behoeve van de Parijsohe armen. Diner aangeboden In de groote eetzaal aan den Quay d' Or say te P a r ij s heeft de,Minister van Buiten landsche Zaken, Bonnet, gisteravond een diner aangeboden ter eere van de Britsche casten. Honderdtwintig gasten zaten aan, o.m. President Lebrun, Lord Halifax, Lady Chamberlain, de te Parijs geaccrediteerde ambassadeurs en de gezanten van Canada en Ierland, benevens tul van Ministers, Oud-Ministers van Buitenlandsche Zaken Oud-Premiers met hun dames. Na het diner aan den Quai d' Orsay werd ter eere van het Britsche Koningspaar een groot avondfeest gegeven, dat door talrijke persoonlijkheden werd bijgewoond. Het ge bouw van het ministerie was van binnen en van buiten, o.a. in de tuinen, verlicht. Op het programma van den avond stonden ver schillende voorstellingen van bekende kun stenaars en operaballetten.* Vorstelijk Paar bejubeld Na afloop van den feestavond hebben de Koninklijke gasten op een der balkons hun tijdelijke woning de toejuichingen ontvangst genomen van de menigte, die lan gen tijd geduldig op den Quai d' Orsay had staan wachten. Om half twaalf trokken de Koning en Koningin zich in hun apparte menten terug, terwijl President en Mevrouw Lebrun naar het Elysee terugkeerden. Daar de menigte niet wegging, verscheen het Koningspaar nog eenmaal op het bal- De Gemeenteraad van Rotterdam heeft gisteren een zomerzitting gehouden, die langer geduurd heeft dan voor dergelijke vergaderingen gebruikelijk is. Zelfs is er een avondbijeenkomst aan gekoppeld. Op zichzelf geen bezwaar, indien het ten bate 't gemeen noodig is wat evenwel móeilijk van toepassing kan zijn in dit geval. De hoofdschotel van het Raadsmenu, de wyziging van het telefoontarief, is van de agenda afgevoerd hetgeen slechts te billijken is, al was het alleen maar weer reden van courtoisie tegenover den Gemeenteraad, die toch wel de gelegenheid mag hebben om langer dan een week over een zoo belangrijk stuk zjjn aandacht te laten gaan. Laat ons hopen, dat het uitstel ook goede gevolgen zal hebben voor de aangelegenheid zelf.. Wij hebben, reeds uit eengezet, dat er vermoedelijk nog wel iets het voorstel te verbeteren is, inzon derheid in de richting van het meer aan trekkelijk maken van het tarief voor par ticulieren. Een goed deel van den middag werd door den Raad, niet ten onrechte, besteed aan de in de vorige vergadering uitgestelde behandeling van de kwestie vande vacantie- regeling voor taxi-ohauffeurs. Het inkomen deze met een in vele opzichten belang rijke functie in ons dagelijks leven be- kleede menschen bestaat deels uit loon en deels uit fooi men neemt aan dat het ongeveer half om half is. Nadat de onder nemers onderling niet tot overeentemming hadden kunnen geraken aangaande een week vacantie. voor deze menschen met doorbetaling van hun geheele inkomen, wilden B. en W. zulks in hun bedrijfsver- gunning eenvoudig gebiedend voorschrijven. Toen waren de garagehouders in beroep gekomen bij den Raad tegen dit plan en B. W. verlangden, dat de Raad dit beroep zou afwijzen. In een juridische uiteenzetting waar geen speld tuschen te krijgen was, heeft Mr Nelemans (c.h.) nu gistermiddag aan getoond, dat de door B. en W. vastgestelde regelen voor de bedoelde vergunningen in het algemeen zwak op hun beenen staan, maar inzonderheid, dat er van beroep op den Raad in dezen zéker geen sprake kan zijn. De sociaal-democratische jurist Mr Donker was het met hem eens wat dat beroepsrecht betreft, maar trachtte toch te bewijzen, dat B. en W. wel degelijk bevoegd zijn om in de vergunningsvoorwaar den loon- en arbeidseischen neer te leggen, waartoe hjj een analoog geval meende te zien in het Reglement Dienstvoorwaarden het spoorwegpersoneel. Mr T. de Jong (a.r.) heeft de eenige conclusie uit een en ander getrokken: de Raad is hier onbevoegd en de klagers moeten maar aan een ander adres gehoor trachten te vinden. De Raad heeft zich daar tenslotte unaniem mee vereenigd, zij het, dat de leden er niet alle hetzelfde mee beoogen. Dat kon men wel hooren aan de aanmerkingen, die, schijnbaar niet ten onrechte, gemaakt wer den op de eigenaardige houding die B. en W. hebben aangenomen tegenover het rap port van hun onderzoek naar de draag kracht van de ondernemers. Hoe wel de uitkomst vrijwel geheel negatief is, hebben zij toch hun gebiedend voorschrift doorgezet. Dat zijn nu eenmaal van die zonderinge sociaal-democratische kracht toeren .waaraan men gewend schijnt te moeten raken. Het slot van den middag en de geheele avondzitting is ingenomen door onderling gekibbel in den rooden vischvijver, waarin de r.s.a.p.-man Menist ditmaal de rol van den jagenden snoek vervulde. Bijster gelukkig was hij ditmaal niet. Wethouder Br au ti gam kwam met eere uit den strijd, welke een der nabestaanden van de slachtoffers van de Valkensteeg-ramp tot inzet had. Op klaarblijkelijk advies van den heer Menist had deze het onderste uit de kan verlangd en, zooals dan gewoonlijk gebeurt, het deksel op den neus gekregen. Dat er thans sociaal-democraten achter de groene tafel zitten, verandert in wezen niets aan de gevolgen van overvraging, die ook in dit geval het gevolg van poli tieke overbieding. is. De bovenlig gende groep in den Raad weet daar zelf var. mee te praten en voelt nu den terugslag van eigen optreden in het verleden. Plafond naar beneden gekomen Niemand getroffen ROTTERDAM, 22 Juli. Van pand 76 aan de Mauritsstraat alhier is gisteravond een groot gedeelte van het plafond van de voorkamer op de eerste etage ingestort. Dit pand is juist gelegen tegenover de percee- len waarvan de toestand kort geleden, na de ramp in de Valkensteeg, zoo bedenkelijk werd geacht dat sindsdien het rij verkeer in dat gedeelte van de straat is verboden, een verbod, dat ook nog van kracht is, se dert de desbetreffende panden zijn onder steund. De bewoners van de eerste verdieping van pand 76 waren gisteravond thuis, maar zij zaten in de achterkamer. Plotse ling hoorden zij een luid geraas en bij on derzoek bleek, dat in de voorkamer het plafond over de volle breedte en over een diepte van circa anderhalve meter naar beneden was gekomen. Terstond werden de politie en de bouwpolitie gewaar schuwd, waarna een uitgebreid onderzoek werd ingesteld. Het bleek, dat de toestond van het pand voor het overige niet veront rustend is. zoodat het huis niet behoeft te worden onruimd. Het gebeurt wel een en kele maal meer, dat in oude huizen een plafond zich gedeeltelijk begeeft. Waar dit hier echter is geschied in de onmiddellijke nabijheid van panden, die wegens bouw valligheid worden gestut, ligt het voor de hand, dat het gebeurde in de buurt nog al eenige consternatie heeft gewekt kon om zich daarna definitief terug te trekken. Ook gisteravond trokken weer duizenden Parijzenaars naar het centrum der stad nog eens voor het laatst de versieringen illuminaties te bewonderen. A. W. R0EL0FS SCHORTENINDUSTRIE GEMERT Bij alle goede manufacturenzaken VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit TWEE bladen Te Lunteren is de 15e Chr. Hist. Zo-s merconferentie begonnen. De tweede zitting van de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk. De gemeenteraad van Amsterdam heeft; tot hoogleeraar benoemd Prof. Mr Dr J4 W. H. Verzijl te Utrecht. De algemeene vergadering van den Chr,- Bond van Bakkerspatroons. De feestelijkheden te Parijs ter gele* genheid van het bezqek van het Engelsche Koningspaar. In het Verre Oosten is een gevaarlijke situatie ontstaan tusschen Rusland en Japan. De Chineezen melden successen ït£ Zuid-Sjansi. PERZISCHE TAPIJTEN 's-GRAVENHAGE, NOORDEINDE lENl G 140C I VALKENBURG (L.) Hotel Franssen Bondshotel A.N.W.B.—K.N.A.O. I 80 kamers, koud en warm stroomend water. Lift. Centrale verwarming. Eigen garage gratis. Pensionprijs 3.50 tot f L—t Ernstig ongeluk op de Mok Arbeider kreeg zinkstok- op het hoofd DEN HELDER, 21 JulL Hedenmorgen heeft alhier een ernstig ongeluk op de Mok plaats gehad. Particuliere arbeiders die daar bezig waren met het leggen van zinkstuk- ken lietten om een nog niet opgehelderde oorzaak een zinkstuk waarmede ze bezig waren, plotseling los. Hierdoor viel het stuk en kwam terecht op een der arbeiders. Dezo. brak een been terwijl zijn hersenpan ge spleten werd en hij overigens ook nog ver-i schillende verwondingen bekwam. Met da raceboot van de Mok werd de ongelukkige naar het Marinehospitaal overgebracht al waar hij in zeer zorgwekkenden toestand werd opgenomen, Gerofabriek te Zeist In een gistermiddag te Zeist gehouden buitengewone vergadering van aandeeihou-. ders van de N.V. Gerofabriek, werd met al gemeene stemmen het bestuur gemachtigd tot de uitgifte van ten hoogse f500.000 aan aeelen. Dit besluit werd wenschelijk geacht, daar een in de algemeene vergadering van 14 Juli 1926 gegeven machtiging tot de uitgifte van f300.000 aan aandeelen (waarvan nimmer gebruik werd gemaakt) niet meer als van kracht was te beschouwen, tengevolge van' de vele sindsdien gepasseerde statutenwijzi gingen. Bovendien kan de ontwikkeling van he? bedrijf versterking van de kaspositie nood zakelijk maken, terwijl het eveneens wen schelijk kan zijn, dat houders van preferen te aandeelen in de gelegenheid worden ge steld deze te eeniger tijd in gewone aandee len om te zetten. Ten slotte werd de machtiging gevraagd, omdat het wenschelijk kan zijn, dat het be stuur door de plaatsing van nieuwe aandee len in de gelegenheid is eventueele invloe den tegen te gaan, waarvan het verwacht, dat zij nadeelig voor de vennootschap zul len zijn. MEISJE AANGEREDEN EN GEDOOD DENEKAMP, 22 Juli. Gistermiddag ge raakte het dochtertje van den landbouwer Kienhuis. toen het van de school te Tillig- ter, gemeente Denekamp, huiswaarts keer de, niet ver van de ouderlijke woning on der een personen-auto. Ernstig gewond is de kleine naar het ziekenhuis te Denekamp vervoerd, waar zij kort na aankomst is overleden. KIND VERDRONKEN EINDHOVEN, 22 Juli. Sinds Woensdag werd het vijfjarige zoontje van de familio H. te Son vermist. Gisteren heeft men het lijkje uit het AVilhelminakanaal opge haald.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1