m fmm m m m wsFwF WOENSDAG 20 JULI 1938 OFFERS GEVRAAGD Het is nog maar kort geleden, dat we in pers der Nederlandsche sociaal-democra! lazen: „Hendrik de Man heeft weder zijn intrede gedaan in het staatkundig leven onzer Zuiderburen. Drie maanden rust heb ben hem zijn oude strijdkracht hergeven hij maakt zich thans op om zich te verweren tegen hen, die de voorstelling wekken als zoude de combinatie Van ZeelandDe Man een beleid hebben gevoerd, waarvan het land nu in de gestalte eener ontredderde begroo ting de nadeelige gevolgen ondervindt. Deze „socialist van buitengewoon formaat' was „trotsch op hetgeen hij tot stand ge bracht had"; hij zou opnieuw „de vaan var het plan van de Arbeid" omhoog heffen er „zioh keeren tegen de aanpassingspolitiek" waarop thans weer wordt aangedrongen. We hebben deze grootspraak en politieke beldenvereering met een glimlach gelezen en gedacht: „over een paar maanden spreken we elkander nader." Thans is in België een kabinet aan het bewind onder leiding van een sociaal-demo cratisch premier, die bij de samenstelling van zijn ministerie en van zijn program nieuwe wegen insloeg; zoo ongeveer als Dr. Colijn indertijd deeden deswege warm toegejuicht werd. En volgens dezelfde roode pers, die er tot heden geen woord kwaad van zegt, ver klaarde thans de Minister van Financiën ir het Kabinet-Spaak, ten eerste, dat hij nieuwe, belangrijke offers van heel het volk zal vragen; ten tweede, dat het onmogelijk is de belas tingen nog meer te verhoogen; ten derde, dat een zeer voorzichtige hou ding noodig is en men in die atmosfeer de levensstandaard van alle Belgen moet be schouwen; ten vierde, dat België met de beste be doelingen eenige jaren te veel heeft' uitge geven en dat de eenige manier om de kwade gevolgen van de overmatige uitgaven te ge nezen is: thans minder uit te geven. Ziedaar het oordeel over het beleid van minister de Man: kwade gevolgen van overmatige uitgaven. Het kan niet krasser worden gezegd. Maar, Hendrik de Man zal de kwaadspre kers op him nummer zetten. Hij deed zijn intrede in de politiek. Zijn partijgenoot Spaak zal het straks ondervinden.... DE UITVOERING DER ZIEKTEWET Er loopt in de vakpers op dit oogenblik een ernstige discussie over de uitvoering der Ziektewet. De kwestie is in 't algemeen te technisch van aard om er in een dag blad veel over te schrijven, maar belang rijk is ze in hooge mate. Met een beroep op de cijfers was betoogd, dat zij, die bij de Raden van Arbeid vet zekerd zijn, in voordeeliger conditie ver keeren dan de verzekerden bij de Bedrijfs- vereenigingen, welke in het steisel der wet de voorrang genieten. Om een voorbeeld uit de cijfers te nemen: de Bedrijfsvereeni- gingen keeren slechts 15dag per geval uit en de Raden van Arbeid ruim 21; de uitkeering per geval bedraagt bij de Raden 8.meer dan bij de Bedrijfsvereenigin gen. Ongetwijfeld kan hier met recht tegen aangevoerd worden, dat de „slechtste risico's" bij de Raden zijn verzekerd; maar hiermee is niet voldoende verklaard dat b.v. het totaal aantal uitkeeringcn bij een Bedrijfsvereeniging 4000 grooter is dan bij de Raden van Arbeid, doch dat desondanks het aantal uitkeeringen aan werkloozen, overeenkomstig art. 55, bij de laatste 860 hooger was dan bij de eerste. Evenmin is voldoende opgehelderd, waarom het aantal uitkeeringsdagen bij de Raden zooveel hoo ger is. Nog wordt aangevoerd, dat de Bedrijfs- vereenigingen niet zooveel werk maken van hun statistieken; doch bovenstaande cijfers zijn toch ter veigelijking gegeven? De vraag is dan ook of er bij de Bedrijf s- yereenigingen voldoende toezicht bestaat, dat de verzekerde werkelijk krijgt, wat hem toekomt. Vooral zij, die als wij het toejuichen, dat het particulier initiatief voorop gaat, moeten op een soliede, om niet te zeggen royale uitvoering aandrin gen. Nu is ons een geval bekend, dat de uit voering aan ziek personeel verrekend werd met achterstallige premies en dat aan een lid van het personeel het ziektegeld niet werd uitbetaald. Het ware een klein kunstje geweest om dit bedrag in te vor deren. maar het stond voor den arbeider vast, dat zijn ontslag dan gereed lag. Daar om zweeg hij. Het is ons niet bekend, of zulke en soort gelijke gevallen zich vaak voordoen; maar zelfs deze mogelijkheid mocht niet bestaan. Daarom is aandrang op meer toezicht nood. zakelijk. De Bedrijf svereeniging moet ze kerheid hebben dat de uitkeering in han den van den verzekerde komt. KUNST LOUIS ZIMMERMANN 65 JAAR De vermaarde concertmeester van het Con certgebouworkest Louis Zinrmermann heeft gisteren onder overwel digende belangstelling zijn 05sten verjaardag gevierd. Zijn woning was een lusthof van bloemen. Telegrammen en brie ven stroomden binnen. Mengelberg stuurde een elegram uit Zwitser land. Tal van vooraan staande personen kwa- r.en persoonlijk geluk- wensehen, w.o. wethou der Broekman namens het Amsterdaonsche Gemeentebestuur. RUNDVLEESCH IN BLIK Distributie vangt 38 Aug. a.s. aan 's-GRAVENHAGE, IQ Juli. In een circu laire aan de gemeentebesturen herinnert de Minister van Sociale Zaken eraan, dat hij daartoe in staat gesteld door de medewer king van zijn ambtgenoot van Economische Zaken, voor eenige weken in een aantal ge meenten een proef kon nemen met de distri butie van rundvleesch in blik. De resultaten daarvan hebben hem doen besluiten met de algemeene distributie van dit artikel voort te gaan. Ten behoeve daarvan wordt in een 40- tal vleesdhconserven- bedrijven in den lande een hoeveelheid rundvleesch im blik vervaardigd, met de beschikbaarstelh liing waarvan p<er 28 Augustus a.s. een begin zal worden gemaakt. Aangezien echter de nog aanwezige voor raad varkensgehakt in blik waarschijnlijk niet geheel toereikend zal zijn om aan alle aanvragen ter verkrijging van dit artikel tot en met 27 Augustus ais. te voldoen, zal in dat geval op de ingediende aanvragen van sommige gemeenten, instede van varkens gehakt in blik voor het geheele bestelde kwantum of een gedeelte daarvan rund vleesch in bhk op de voor dit artikel vast gestelde voorwaarden worden geleverd, ten zij op de aanvraagformulieren uitdrukkelijk wordt vermeld' dat geen rundvleesch in blik wordt verlangd. De voorwaarden en de voor distributie van dit artikel geldende regeling zijn in hoofdzaak gelijk aan de bij voorgaande cir culaires ten aanzien van de distributie van varkensgehakt in blik vastgestelde bepa lingen. a. De inkoopsprijs van rundvleesch in blik bestemd ter distributie aan werkloozen (en daarmede gelijlkgestelden) bedraagt voor dc gemeenten, alwaar de distributie plaats vindt door bemiddeling van de slagers 35 cent per bus. b. De inkoopsprijs van rundvleesch in b'.ik bedraagt voor de gemeenten, alwaar de dis tributie rechtstreeks van gemeentewege ge schiedt, 36 cent per bus. In geval sub a behoort aan de ingescha kelde slagers de uniform vastgestelde ver goeding van 2% cent per bus te worden uit gekeerd. Indien ook dc grossiers als zoo danig mede bij de distributie worden inge schakeld, bedraagt- de vergoeding voor de slagers 2 oent per bus en die voor de gros siers cent per bus. Hoewel in beginsel de marge op boven- aangeduide wijze moet worden verdeeld, kan vorden goedgekeurd dat desgewensclit de beschikbare marge, waar deze 3% cent per bus bedraagt, in haar geheel aan de in geschakelde slagers (en c.q. grossiers) wordt toegekend. In dit geval worde, zoo ook de grossier als zoodanig mede is ingeschakeld, aan den slager 3 cent per bus en aan den grossier cent iper bus uitgekeerd. In het geval sub b bedraagt de marge voer de gemeente 1 cent per bus. De vastgestelde prijs, waartegen het rundvleesch in blik aan de betrokken consumenten moet worden verkocht, be» draagt in alle gevallen 37% cent per bus. Aan „alleemvonenden" en gezinnen tot en met 4 personen kan een bus, aan grootere gezinnen kunnen twee bussen per week worden verstrekt. Fijn, dat je om NORTH STATE hebt gedacht! M0RTH CTATE 1 M AMERICAN ^CIGARETTES Kon. Ned. Middenstandsbond In de gisteren te Zeist gehouden vergade ring van den Kon. Ned. Middenstandsbond werden de voorstellen tot contributieverhoo- ging in zooverre teruggenomen, dat als over- brugigingsmaatregel eenmaal een bijdrage van f 0.25 per lid van de oxigianisaties zal worden gelieven. De heer F. L. v. d. Leeuw, directeur van het Bondsbureau, hield een inleiding over dé verhouding tusschen groot- en klein bedrijf. De heer C. S. Th. van G i n k, secretaris van het Nationaal Comité tot beteugeling van het Cadeaustelsel, deelt mede, dat de strijd tegen het cadeaustelsel krachtig zai worden voortgezet. In het Jagershuis werd 's avonds door de Zeister Handelsvereeniging een tuinfeest aangeboden. De draaihartigheid bij kool Groot gevaar voor ernstig optreden De tweede vlucht van de muggen, die de ciraaihartigheid bij kool veroorzaken, heeft wederom zulk een omvang aangenomen, dat zij gevaarlijk voor het koolgewas geacht moet worden. Daarom moet thans wederom binnen enkele dagen met het bespuiten der koolplan ten begonnen worden ei> dit moet ook weer tweemaal per week, dus met drie of vier dagen tusschenruimte gedaan wor den. De bespuiting wordt uitgevoerd met 2 pet. pyridine en 1% pet. zachte zeep (dus ~0 gram pyridine en 15 gram zeep per liter vloeistof) of met 1/10 pet. nicotine en l%.pct. zeep (dus 1 gram nicotine en 15 gram zeep per liter vloeistof). ONTSLAG Aan mr. C. T. Krabbe is eervol ontsla? ïrleend als secretaris van het Centraal Col- ge voor de reclasseerlng. Als zoodanig is ttjdeljjk benoemd dr. N. mits. ONDERWIJS Examens Eindex. Lyceum. Harderwijk. Ohr. Ly- aum. Afd. H.B.S. A Gesl. X v. d. Brink en L, AHaarleveld, Numspeet: R. T. Henkemans, J. Mooö. Th. Mooii, C. Petersen, J. H. Schil- er. mej. H. Slagter, B. Sm ink en mej. D. L. Souikiems, Harderwijk; F. Hooghordel, Vierhau- d. Wart, Mulo-examens rg. Gesl. dtpl. A: C. Schrij ver, J. de Jong. W. C. Bunk, A H. Tieleman, J Hooge, D. C. Bi Miekamp, H. v. Tiggelen, S J. Hameete, A. Nerferlof. H. v. d. Priem. J. Bui- ijk. A v. d. Zouwen, W. Klednjan, J. Liuitjen, Rotterdam; J. v. d. Graaf. P J. v. d. Hoek. C •ordegraaf. C. Aleman. M. H. Brouwer. A. V. Pelt c-n P. Al. Hooghart, Schiedam; J. de Vries en D. E. A. den Hond. Vlaardingen; M. H. C Roth. IJsselmonde; J. Schop. Barendrecht; v. Dorp, V'laardinger Ambacht. Rotterdam. Gesl. dipl. A: C. L. Kamsteeg, P. J. Haxsma en P. Groen. Maassluis: E. K. Waltz. H. v. Leeuwen en J. Vos. Hellevoetsluis; P. L. v. Eijk, S. de Koning, W. Berkel, O. Lap, en J. de Vos, Rotterdam; J. W. Schuurman, Hll- legersberg; M. E. v. d. Horst, Rotterdam: C Krol N. de Haan en G. C. dt Graaf,, Hillegers- berg; H. Verwey en M. A. den Hoed. Vlaardin- S. B. Bollestelle, IJsselmonde; IV. Tepp. C. C. Broere. E. C. v. Dam. H. Doesbi Sprayt H. C. Bos. E. H. Wijnands, C. Smit. D Ronner. K. Otte, C. Zwiep, J. v. Rossum, D. Hof man, K. Kaspers, M. Wagenaar, C. v. de Gaag W. J. Arets, L. G. W. Verhoeff. J. G. H. v. d Valk. H. v. Dongen, E. Heiikoop. H Kleinen- dorst, N. Beniner en A. H. v. d. Vloed. Rotter dam; dipl. B: W. Breedveld, Lekkerkerk. Ex BI I Hoofdakte Lochem; F. H. P. Vermeulei Den Haag. Gesl. de heeren W. Eeleiing, Noordwük a. Zee; H. A L. v. d. Brught, Den Haag; de dames G. M. E. A. Bnoerse, Leiden; A M. v. West, Den Haag. Rotterdam I. Gesl. de heeren A v. d. Bos, Hi 1 legers berg; R. P. Abrahamse, P. Broos, H. W Methemeyer, G. SchTier en J. Zilverschoon. Rot, ter dam. Rotterdam II. Gesl. de heeren C. X Zegers K&pelle: W. X Wesbveer, HeinkenezandD. v Weelden, Hardingsveld. dames H. Boem; Gouda; AL v. d. Engel, Vlaardingen; W. X Ger ritsen. Rotterdam; N. G. de Groot Dordrecht; J. M. Kanaar en G. W. Kranendonk, Den Haag A. v. d. Linden. Delft: C. T. E. v. d. Meer, K. H Schelt», R. F. v. d. Velde en C. D. de Vliet, Leiden Nijverheidsonderwijs. Den Haag. Gesl.- akte N VIII de dames K. Annema, Amsterdam M. Hartree. Rotterdam; B. C. M. v. d. List, Der Haag: C. R. F. Boerma, Groningen; A. E. Prak ken, Rotterdam; E. X N. Sigmans, Tilburg; C Kolloffel, Rotterdam; K. Kalme, Groningen verkl. art. 38 N.O.-wet beh. bij de akte N VIII de dames J. Lucas, Amsterdam; G. F. Th. van Stockum, Den Haag; W. E Laay, Amersfoort AFWIKKELING DERDE ROTTERDAMMER-MARSCH Eén dezer dagen kwamen op een avond te Rotterdam de meesten van hen, die een leidemde taak te vervullen hadden bij den Derden Rotterdammer-Marsch, samen om. het verloop nog eens te bezien. Er heerschte een prettige stemming, hetwelk best te begrij pen is, nu alles weer zoo vlot van stapel liep. Dat de Rotterdammer-marsch na de Vier- daagsche de grootste marsch in Nederland is, stemt tot verheuging, dooh het legt ook voortdurend nieuwe plichten op. Zoo werd natuurlijk allereerst gespeurd naar foutjes, welke nog aan de organisatie kleefden. Excelsior, steeds beter, moet de leus zijn. Elke nieuwe marsch moet de vo rige slaan wat de regeling 'betreft. De heer C. J. van Heusden had, waar hij toch trainen moest voor de Vierdaagsohe, al vast enkele nieuwe routen op z'n eentje afgewandeld, en hij was opgetogen over zijn vondsten. Voor de hoofdpfleisterplaats, waar het dit maal wat te druik was, en dus de bediening niet al te vlot verliep, zal wat moois gezocht worden. De plannen dienaangaande begin nen al een eenigszins vasten vorm aan te De Jury-leden onder leiding van hun voor zitter Kapitein P. C. Versloot, wisselden hun ondervinding uit. Het is een geweldig kar wei op één middag zulk een groot getal groepen te observeeren en -naar waarde te schatten. Terwijl daarnevens ook nog gelet moet worden op de individueele loopers. Dat alles, en nog veel meer, maakte de tongen los en de Vierde Marsch, voor welke de laatste Juni-Zaterdag van 1939 is aangewezen, begon vaste gestalte aan te nemen in den gedadhtengang dezer vak- menschcn en organisatie-bestuursleden. (Aan het slot moest helaas afscheid wor den genomen. De heer L. Langevel'd, kapi tein der Mariniers, zal niet meer deel kun nen uitmaken van de Jury, wegens zijn aan staand vertrek naar Curasao. De heer G. H. Hoek, perspromotor, zal zijn vlotte ipen niet meer beschikbaar kunnen stellen voor het Marsoh-werk, omdat hij straks aan de or ganisatie van de N.C..R.V. wordt verbonden. Beiden werd heel veel lof toegezwaaid dooi de Directie "/an De Vijf Samenwerken de Christelijke Dagbladen,bij mon de van den heer H. Diemer, en anderen. En het bleek daarna maar dit wisten wij wel dat de Rotterdammer-Marsch zoowel den ganlnten. Amsterdam. Ned. Orgajiisten- en. Gesl.: dipl. A mej. W. M. Keyzer. De getuigschrift H. E. Dees, Zandvoort W. Koch, Amsterdam. Gesl. deel I i kl. handelsv. de heer NL de Vries. Kapitein als den Journalist lief was gewor den. Zij scheiden er noode van. Maar 't is ook fraai en nuttig den mede- mensch 'het genot en het nut van lichaamsoefening in den vorm van wande len in Gods vrije natuur te doen smaken, zonder dat daarbij naar excessen wordt gestreefd. Gelukkig wordt het werk voortgezet. De plaatsvervangers willen er naar streven denzelfden goeden naam te verwerven als het deel mooht worden der heeren Lange- veld en Hoek. Een telegram met wensch voor 'n voor spoedig herstel werd nog gezonden aan hei Jury-lid H. A. C. van Lent, Reserve-Kap' tein, die in liet Ziekenhuis moest worden opgenomen wegens een ongeval. En hiermede nemen wij voor een tijd af scheid van onze wandelaars. Als het voor jaar van 1939 in 'het lamel is, zal de bazuin geblazen w-orden voor DE VIERDE ROTTERDAMMER-MARSCH. Er wordt ons verzocht mede te deelen, dat nog enkele gevonden voorwerpen kunnen worden aangevraagd: een gebreid dames- vest en een riem met veldflesch. Vermist is een zwarte koffer, waarschijnlijk bij vergis sing meegenomen. Alle6 aan te vragen bij den secretaris van Excelsior, den heer D. de Zwart Jr., Noordeinde 65, Delft. Varkenspest te Leidschendam Keuringsdienst en politie grepen in LEIDSCHENDAM, 20 Juli. De ambtenaar van den Haagschen Keuringsdienst voor Vee en Vleesch heeft, bijgestaan door do gemeentepolitie, een inval gedaan b,ij den landbouwer Van B., wonende aan de Noort- hevlaan alhier, wiens ivarkens zijn aange tast door de pest. Het onderzoek wees uit, dat een der dieren reeds aan deze ziekte was bezweken, waarna men het in den grond bij de boerderij had verstopt. De dienst heeft het kadaver doen opgra ven en naar het gemeentelijk slachthuis te Den Haag doen vervoeren, alwaar het ts vernietigd. Tegen Van B. is proces-verbaal opgemaakt. De truc is, dergelijke dieren in den grond te stoppen, waardoor het vleesch weder blank wordt, om het daarna door z.g. koud- slagers weer in consumptie te doen bren gen. Nieuwe Koolhovenjager Een s ivolle vlucht ROTTERDAM, 19 Juli. Heden is op het vliegveld' „Waalhaven" de eerste proefvlucht gehouden van den nieuwen Koolhoven-jager type F.K. 58. Het toestel, een laagdekker, uitgerust met een der sterkste motoren ter wereld, ml. een Hispano Suiza 14aa van 100 P.K., van welke motoren de Fransche regee- ninig er 2-00 voor haar militaire toestellen be stelde, werd .gevlogen door den fabrieks- invlieger, reserve eerste luitenant-vlieger Th. Coppers. Na het maken van twee „proefsprongen" stoof de F.K. 58 met een geweldige vaart over het vliegveld om na een zeer korten af stand te hebben afgelegd, zich te verheffen. Tot groote verwondering van de vele experts, die zich steeds op vliegvelden bevinden, kwam Coppers, na tien minuten de machine heel hoog te hebben uitgeprobeerd, naar lagere regionen, waar hij een volledig stunt programma uitvoerde, hetgeen een unicum genoemd mag worden voor een voor de eerste maal vliegend nieuw type. Voor deze eerste vlucht werd' het onderstel niet ingetrokken. Het toestel dat een zeer hooge snelheid bezit, wint bij ingetrokken landingsgestel nog een 30 K.M. De landing, die met de bekende nieuwe type remklappen, welke op alle laatste Kool hoven-typen worden aangebracht, plaats had, was bijzonder kort en rustig. Deze eerste proefvlucht van de F.K. 58 Onoverwinnelijke Vloot vernietigd Gods adem heeft ze verstrooid" De milde morgen van den Zondag, 21 Juli 1588, deed weinig vermoeden van het ont zaggelijk drama, dat zich vóór het vallen van den avond' op de baren der zee zou hebben voltrokken. Dien dag vooral immers is de gigantische vloot, welke Philps II van Spanje tegen Nederland en Engeland1 had uitgerust, vernietigd geworden en wat er van het trot- sche schouwspel nog over was gebleven, dreef onbeheerscht met de golven mee. Zel den zal een gebeurtenis van wijder strekking zich in onze landshistorie hebben voorge daan. Het was de overwinning van twee jonge rijken ook Engeland raakte eerst sinds kort tót rijker ontplooiing op een ouden machtigen staat uit' 'het Zuiden met machtig koloniaal bezit. Met nadruk heeft Fruin er op gewezen, dat bij den aanvang van het jaar 1588 de zaak van den Nederlandschen opstand zoo goed als verloren scheen. Innerlijke verdeeldheid paarde zich aan gebrek aan hulp van buiten af. Weinig gewesten waren nog in handen der opstandelingen en de koopvaardij werd ernstig bedreigd. Bij doeltreffend optreden de zijde van Spanje zou de verovering van de Nederlanden een kwestie van tijd zijn. Het kwam er nu sleohts op aan, niet al les tegelijk te willen doen. Maar dit laatste was iets, waarin Philips te kort schoot. De vork torste almeer hooi en de overvloed aan ondernemingen stond het welslagen van. elk dezer in den weg. Zoo bracht het jaar 1588 de .groote keer in de ge schiedenis en kan het met reden worden om schreven als een wending in den loop der feiten. De directe aanleiding "bot het bouwen van de enorme vloot, welke onder den naam van Armada voortleeft, moet niet het minst ge zocht worden in een streven van Philips II om aan het optreden van Hawkins, Drake en andere Engelsohe zeevaarders, die van Spaansohe standpunt bezien zeeroovers en smokkelaars waren, voor goed een einde te maken. Daartoe werd een groot getal sche pen van buitengewonen omvang op stapel gezet. Tezamen waren waarschijnlijk 130 schepen in het spel. Van „op stapel zetten" te spreken is wellicht niet geheel juist, want niet weinige exemplaren uit de vloot dateer den reeds van ouden stempel en werden slechts gebrekkig gemoderniseerd. De beman ning bestond uit meer dan 30.000 personen^ onder wie 18.000 soldaten, 8.000 zeelieden, 2.000 galeislaven en 180 priesters. De bewa- pening bestond uit 2000 stukken geschut. Er was voor zes maanden proviand. Doch dit was niet alles. Nabij Nieuwpoort had de her tog van Parma 30.000 man voetvolk en 4000 ruiters gereedstaan, eveneens met Enge a'ls bestemming. Intusschen was men in Engeland hard doende aan het treffen van tegenmaatregelen Vrees had men niet, wat wel blijkt uit de simpele woorden, die Drake zou gezegd heb ben, toen hij te Plymouth bij het balspel werd gestoord door de mededeeling dat de vijandelijke vloot op komst was: „Er is tijd genoeg om het spel te winnen en bovendien de Spanjaarden te kloppen". Toch was der Engelschen zeemacht zeer gering, bij de Spaane'che vergeleken. Het totaal bedrag aan schepen was dertig. Maar doordat op heel wat schepen beslag werd gelegid, was het cijfer spoedig tot 197 opgevoerd. Ook Holland bleef niet achter, maar zond contingent aan schepen onder Justinus Nassau. In den nacht van 29 op 30 Mei 1586 ving de Armada de reis aan. Maar aldra was de wind tegen en niet zonder schade moest men spoedig den terugtocht aanvaarden. In Juli werd het roer wederom gelicht. In Engeland was op de komst niet meer gerekend en de nadering van de vloot stond aan een over rompeling gelijk, ware het niet, dat de En gelschen met geestdrift vergoedden wat zij aan mannen en materiaal te kort hadden. Zoo brak de 21ste Juli aan. De wind werd steeds minder gunstig voor de Spanjaarden, die al gauw moesten con- staiteeren, dat de Engelsche vloot zich in een lange rij had geschaard, welke midden door die uit Spanje heenvoer, niiet karig met volle ladingen kruit en kogels. Ernstige verliezen werden zoodoende allerwege aangericht. De schepen der Spanjaarden waren dermate hoog, dat hun geschut weinig kwaad ver- Oud anker afkomstig van de Armada Spaansch galjoen mocht aan te richten, vergeleken met de kanonnen op de Engelsche booten. De volgende dagen werd de strijd voortge zet, waarbij de groote Spaansche kolossen voortdurend meer werden gehavend, en het verschrikkelijkste schouwspel werd wel ge leverd, toen een aantal brandende booten door de Engelschen op hun vijanden werd afgezonden. Het dreigend gevaar, waarvan •het rampzalige karakter nog werd verhoogd door de nachtelijke duisternis, bracht paniek verwarring teweeg. Zoo kwam een tra gisch einde aan een expeditie, welke met zooveel praal en machtsvertoon in het leven geroepen was. Bij dit alles hebben de Hollanders zich iin geenen deele onbetuigd gelaten. Niet alleen hebben zij Parma volko men verhinderd, aan de galjoenen hulp te verleenen, doch bovendien wisten zij ver schillende schepen op den vijand te verove ren. Uit verhoor van krijgsgevangenen, daar bij buitgemaakt, kan worden opgeteekend, dat het oogmerk van Philips was geweest, heel Engeland te veroveren, de Koningin ge vangen te nemen en daarna zelfstandig over haar lot te beslissen. De historie is wel an ders geloop en. Zoowel Nederland als Engeland hebben de treffende gebeurtenis, die van zoo groote be- teekenis voor den opstand in onze gewesten i, met plechtige dankdagen gevierde DONDERDAG 21 JULI HILVERSUM I. 1875 en 415,5 M. AVRO-t'ltzen. ding 8.00 Gram.muziek. (Om 8.30 Berichten», 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek (gr.pl.). 10.30 Graan.muzlek. 11.00 Declamatie, 11.20 Orgel en altviool. 12.00 Carel Alberts en^emible. In -de pauze; Gram.muziek. (Om ca. 12.15 Berichten). 1.45 Omroeporkest. 2.3( Soliisbenoonceirt en radlotooneel. 4.00 Zie- ken'halfuur. 4.30 Piamo-voordracht. 5.00 Voot de kindleren. 5.30 „The Roanninoers". 6.30 Sportpraatje. 7.00 Vioolvcordracht m. piano begeleiding. 7.30 Causerie „Neerlamdis In-, Ire eran bü het1 Berichten ANP,; Han de 1 dei Regeer ingsjuib Ileum". Medediecllnigen. 8.15 O listen. 0.05 Rea>ortage. "Vtervolg com -a-kwintet. 11.00 Bericl 12.00 Bert Dinteren'e Jiolly Brltainnedens". 8.00—D. 15 Gram-muzlek. (Om ca. 8.15 Berich ten). 10.00 Gram.muziek. 10.15 Morgendienst 10.45 Gram.muziek. 11.30 Godsdienstig half. uur. 12.00 Berichten. 12.15 Gram.muziek. 12.30 KRO-Orkest. 1.00 Gnaim.muziek. ca 1.15 Berichten. 1.20 Vervolg concert. 2.00 Handwerkuur. 3.00 Gram.muziek. 4.35 Bij. bellezlng. 4.45 Gram.muziek. 5.00 Cursus han denarbeid, 5.30 Orgelconcert. 6.30 Gram.muz. 6.45 Causerie: „De nationale zanghulde". 7.00 Berichten. 7.15 Boekbespreking. 7.45— 8.00 Reportage, eventueel gram muziek. 8.05 Berichben ANP. herhaling SOS-Berichten. 8.15 Arnhemsche Orkestver eeniging. 9/iO —12.00 Schriftlezing. DROITWICH. 1500 M. 11.25 Orgelsjpel. 12.05 Gram.muBiek. 1.20 Gram.muziek. 1.50 Kwin tet. 2.20 Graim.muziek. 3.35 Stedelijk Orkest 5.05 Gram.muziek6 45 Zang. 7.50 Orgel 8.20 Bad toto on eel. 8.50 Orkest m.mv. soliste, KEI'LEN 456 M. 6.50 n 7.30 Gram.muziek. 2.S8 3.35 Gram.muziek. 7.20 i. 10.35 Graan.» nRl'SSEL 322 on 4S4 M. 322 .AL: 9.20 Gra muziek. 12.20 Gram.muziek. 12.50 en Orkest. 1.50—2.20 en 2.35 Gram.muziek. - Gram.muziek. 6.20 en 7.20 Gram.muziek. 1 en 9.20 Orkest en solist. 10.30 Gram.muzi 11.2012.20 Populair concert. 484 AI.9.20 Gram.muziek. 10 20 Piano. 1! Gram.muziek. 1.39 en 2.202.35 Gram.tr 2.50 Gram.muziek. 3.20 Orgel. 4.00 Viool piano. 4.35 Radiotooneel. 5.50, 6.05 en i DEl'TSCHI.AADSEXDER 1571 M. 8.30 Gram.» muziek. 9.05 Kwartet. 9.50 Declamatie. 10.00 1120 Gram.piu- rrnag dan ook een .groot succes worden ge noemd en wel in het 'bijzonder voor den staf vam ingenieurs, technici en arbeiders, die ixï een zeer hoog tempo aan deze nieuwe „Kool1- hoven-kist" hébben gearbeid. SCHAKEN 80 EINDSPELSTUDIES, door C. J. de Feyter. Uitgave van G. B. van Goor Zonen's Uitg. Mij. te 's-Gravenhage. Prijs 1.26. De tegenwoordige eindspelredacteur van het Tijdschrift van den K.N.S.B., de heer de Feyter, heeft 80 der door hem gecomponeer de eindspelstudies uitgezocht en uitgegeven. Indien we in aanmerking nemen, dat de componist zich eerst ruim 5 jaar met het ver» vaardigen van eindspelstudies bezig houdt, moet worden toegegeven, dat zijn productivi teit zeer groot is, vooral als we in aanmer king jiemen, dat het bovengenoemde boekje lang niet al zijn composities bevat. Tntussohen bestaat er geen evenredig ver band tusschen de productiviteit van den ac teur en de diepte van zijn composities. In>- tagendeel: een aantal der studies is vrij ge makkelijk en bevat menigmaal een tamelijk doorzichtige pointe. Dat wil zeggen wel' te verstaan voor geroutineerde oplossers. De minder ervaren oplossers zullen er herhaal delijk anders over denken. En juist hierdoor kan het boekje uitstekend dienst doen om de belangstelling voor 'het oplossen van eindspel» studies te doen toenemen. Men ontmoet in deze 80 studies vele wendingen, welke be- hooren tot het ABC van de eindspelbehande- ling. Degene, die de moeite wil nemen om al deze wendingen te bestudeeren en te door gronden, mag op goede gronden verwachten, dat hij een eind weegs gevorderd is in de kennis van de juiste behandeling van het eindspel. Dat een Nederiandsch auteur hier toe een bijdrage 'heeft gsverd is verheugend Wij ontleenen aan het boekje de navolgen de studie: Eindspel van C. J. dé Feyter 8MB Éi Wit aan zet wint. Een eenvoudig voorbeeld, dat dé waarde an An aftrekschaak demonstreert. Wegens het door h2hlD dreigende mat kan wit niet terstond op b8 een dame halen, doch moet eerst door 1. La5'b4f! de zwarte koning op de 'b-lijn gebracht worden. 1Ka3b3! en nu geeft na 2. b7b8D h2hilDf de witte looper af- trekschaak. 3. Lb4—elf! Kb3—c4 (Op 3Kb3— c2 4. Db8bl mat 4. Db8b4j Kc4d'3 (Uitwijken op den diagonaal e8hl heeft nu en later verlies an de dame ten gevolge). 5. Db4—o3| Kd3e2 6. Dc3—d'2f Ke2fl 7. Dd2 X f2 mat. Na: 2Lf2d4f onderschept 3. LM o3f het schaak op den diagonaal, waarna pion h2 valt. H. J. J. SLAVEKOORDE,

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 8