DEELZENBER De eischen der Sudeten- Duitschers SCHUDT UW LEVER WAKKER D E V E O VAN KRANTENJONGEN TOT UITVINDER WOENSDAG 20 JULI 1938 EERSTE BLAD PAG. i Memorandum door de partij gepubliceerd Onderhandelingen nog niet begonnen „Tot dusver slechts informatieve gesprekken" Gistermiddag heelt te Praag de Sude- tenduitsche partij de volledige tekst ge publiceerd van het memorandum, dat zij op 7 Juni aan de Regeering heeft doen toekomen. In een begeleidende mededeeling ver klaart de persafdeeling van de partij, tot deze publicatie over te gaan, omdat door in discretie van een Fransoh pers agentschap het memorandum, dat een vastlegging der acht eischen van Karls bad bevat, in hoofdzaak bekend was ga- worden. Voorts maakte de mededeeling er opmerkzaam op, dat de regeering het memorandum als basis voor onderhan delingen aanvaard heeft, waaruit blijkt, dat geen der daarin opgestelde eischen de regeering onmiddellijk onaanvaard baar voorkwam. Punt één wn het memorandum consta teert, dat de rechtsgelijkheid individueel, noch voor de volksgroepen, tot stand is ge komen Punt twee stelt vast, dat het principe der yolkssouvereiniteit slechts kan worden ge waarborgd door erkenning van de reel ts- persooniijkheid der volkeren en der volks groepen Punt drie: ter verwerkelijking van deze beginselen moet het staatsgebied gereorga niseerd worden in den zin van een naar de naties regionale decentralisatie en een in deeling van het staatsgebied in Tsjechisch, Duitsch, Slowaaksch enz. volksgebied. Punt vier eischt verdeeling van wetgeving en bestuur over organen van den staat en organen van het zelfbestuur der volkeren en volksgroepen en het herstel van het zelf standige arbeidsgebied der gemeenten. Indecling van de wetgevende macht Punt vijf behandeld de indeeling van de (wetgevende maaht in een nationale verga dering en in de volksvertegenwoordigingen. In de nationale vergadering, die gekozen moet worden op grond van algemeen, direct en geheim kiesrecht, moeten de leden, die 'tot eenzelfde volk liehooren, nationale groe pen vormen, die die rechtspersoonlijkheid van hun volken en volksgroepen vertegen woordigen. De nationale vergadering is be voegd voor alle aangelegenheden, die niet onder het zelfbestuur vallen. De volksverte genwoordigingen worden gevormd door de leden van de nationale groepen der natio nale vergadering. Haar bevoegdheid strekt zich uit tot: wet geving in aangelegenheden van 't nationale zelfbestuur, verkiezing van den voorzitter (van het zelfbestuur, begrootingsrecht, e.d. De volksvertegenwoordigingen hebben het recht tot initiatief voor wetsvoorstellen in de nationale vergadering. De punten zes, zeven en acht behandelen Öe reorganisaties van de uitvoerende macht, van het bestuur e>n het ambtenarengerecht Geéischt wordt, dat de voorzitters van de zelfbesturen als leden der regeering in ae regeering worden opgenomen en onafhanke lijk zulle-n zijn van het vertrouwen der na tionale vergadering. De organen van 't zelf bestuur bestaan uit den voorzitter, die voor zes jaar door de volksvertegenwoordiging .wordt gekozen, en uit de leiders der hoogste ze 1 fbestuursorganendie met de voorzitters Jhet directorium vain het zelfbestuur vormen. Binnen het staatsbestuur moeten de mi- ïiisteries voor onderwijs, sociale (voorzienin gen en gezondheidswezen afgeschaft worden, aangezien hun zaken overgaan op het zelf- ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgéns „kiplekker" nit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal ln Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze n gal onvoldoende is. t CARTER'S LEVERPILLETJES een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on- srtroffen om de gal t Eischt Carter's Leverpilletjes bU apothekers drogisten, f. 0.75, bestuur. In de overige ministeries moeten nationale afdeelingen worden opgericht, ech ter met in het ministerie voor landsverde diging, in dat van buitenlandsche zaken en dat van financiën. Beginselen voor het talenrecht Punt negen eischt reorganisatie der juris dictie en opnieuw afbakenen van de grenzen der ressorten volgens volksgebied en. Punt tien stelt de volgende beginselen op voor het talenrecht: De staat spreekt de taal van zijn burgers. De hoogere autoriteiten spreken de taal van de lagere autoriteiten. In rang gelijke autoriteiten gebruiken hun eigen taal. De taal der uitsluitend in ae volksgebieden werkende autoriteiten is de taal van deze volksgebieden. De taal van de autoriteiten der zelfbesturen is de taal van hun volk. Punt elf eischt hervorming van een reeks inrichtingen volgens deze beginselen. Punt twaalf eischt uitvaardiging van een financieele wet volgens bepaalde beginselen. De begroot i-ng moet "volgens een vastge steld systeem op nationale wijze ingedeeld worden. Punt dertien behelst, dat de reorganisatie van den staat door een uitgebreid wetge vend werk aldus moet worden veranker., dat een wijziging bij meerderheid van stem men („im wege der inajorisierung") onmo gelijk wordt. Punt veertien bepaalt, dat bijzondere maatregelen ten uitvoer moeten worden ge legd tot herstel van de schade, die voor de Duitsche volksgroep ontstaan is in het bij zonder op het gebied der bodemhervorming, school- en hoogesch ooi wezen, op het gebied van saneering der banken, wetten betreffen de de legionnairs, enz. Onderhandelingen nog niet begonnen De persafdeeling van de Sudetenduitschc partij weerspreekt de berichten van sommi ge buitenlandsche bladen alsof de bespre kingen mot de regeering zóAvei zijn gevor derd. dat het resultaat bin»i°nkort aan hi*» parlement kan worden voorgelegd. Daartegenover constateert de Sudeten Duitsche partij, dat onderhandelingen tot dusver nog in het geheel u-et begon nen zijn, maar dat tot dusver slechts in formatieve gesprekken hebben plaats ge vonden. Een standpunt van de regeering ten aan zien van de voorstellen der Sudeten-Duitsche partij is nog niet ontvangen. De regerings voorstellen zijn der Sudeten-Duitsche partij tot dusverre in bindenden vorm nog niet bekend geworden. Er is geen officieel© ge- dachtenwisseling geschied over de wedir- zijdsohe voorstellen en nog minder een go detailleerde bespreking betreffend® de par- lementswerkzaamhedon. Het grensincident in Mandsjoerije Vreedzame regeling? Generaal Oegaki, de Japansche mi nister van buitenlandsche zaken, heeft den Japanschen ambassadeur te Mos kou, Sjigemitsoe, telegrafisch verzocht zloh onmiddellijk in contact te stellen met Litwinof, te protesteeren tegen de bezetting door Russische troeipen van den heuvel Tsjangkoefeng en de terug trekking dier troepen te eisohen In ver hand hiermede publiceert het agent schap Domei een semi-officieele nota, waarin gezegd wordt, dat men de groot ste verwachtingen koestert van het on derhoud tussohen Sjigemitsoe en Litwi nof ten aanzien van een vreedzame vol ledige regeling van het incident Nog een incident Bij Hutin aan de oostelijke Mandsjoerij- sche grens op 350 K.M. ten noorden van Wladiwostok, is een Japansc.be gendarmerie patrouille Maandag door Russische troepen beschoten. Een onderofficier werd gewond. Het Mandsjoerijsche departement van bui tenlandsche zaken heeft een protest inge diend bij het Russische consulaat-generaal. Whisky Soda C ar a m e 11 a Van Lonk a te Breda NVv.h. J.GILTAY&ZN BOEKBINDERIJ De oud-secretaris van Trotzki Door de Gpoe ontvoerd? De te Parijs woonachtige Duitsche vluch teling Rudolph Clement, die secretaris was van Trotzki, toen deze te Barbizon woonde, is sinds 12 Juli j/erdwenen. Hij was tot dien datum administratief en technisch secrota- ris van de vierde internationale en woonde ender den naam Roger Bertrnn in Maisons Alfort. De internationale Arbeiderspartij heeft uiteengezet dat .sterke vermoedens t/»t de gedachte leiden, dat hij is ontvoerd door de Gpoe, die reeds verschillende ontvoerin gen van dien aard heeft ondernomen". Het bombardement van Hankau Vermoedelijk aantal slachtoffers 800 Bij het gister door Japansrhe viegtuigen op_ Hankau gerichte bombardement werden 1150 poison en gedood of gewond. Driehon derd dooden zijn geborgen uit het Chinee- scho theater, dat door ee-n bom was get.rof fen en waar een groot aantal personen een toevlucht had gezocht. Volgens een raming van het hoofdkwar tier van het te Hankau gelegerde garni zoen zijn slechts 47fi personen gedood en ge wond, terwijl een onafhankelijk onderzoek het totaal aantal der slachtoffers aangeeft met ongeveer 800. De opmarsch naar Sagunto Nog 17 K.M. af te leggen Het Spaansche rcchtsche hoofdkwartier meldt in zijn legerbericht de bezetting van de. dorpen Azuta-n en Navamoraleja in den sector Fuente de Arzobispo van het front aan de Taag. Aan het front van Castelmn werden in den westelijken sector o.a. de dorpen Ragido, Pueblo de Arenoso, Camnos en San Vicente bezet, terwijl de weg van Matanejos naar Caubies werd afgesneden Ter rechterzijde van den weg naar Sagun to hebben de rechtschen Nasias Blancas en de helling van den berg Las Palomas bezet. Zij ziin ten noorden van Viver 8 K.M. opge rukt. Ter linkerzijde van den weg zijn zij ten westen van Tncientes 5 K.M. opgerukt De troepen van Franco waren gister nog 17 K.M. van Sagunto verwijderd. De onrust in Palestina De atmosfeer blijft, in Palestina onrustig. Er hebben zich ook gister weer op verschei dene plaatsen incidenten voorgedaan, waar bij vier personen het leven verloren. GEMENGD NIEUWS DE LIER. 20 Juli. De tuin&rbeider D. Bak ker, deed Dinsdagmorgen een eigenaardige ontdekking: toen hij in de kamer kwam, bleek het vloerkleed verdwenen te zijn! Er waren inbrekers aan het werk geweest, die het huis doorzocht hadcLei: en daarbij een bankbiljet van ƒ10 hadden gestolen. Blijkbaar vond men den buit niet groot genoeg, want het kleed wesrd van de vloer gehaald, en meegenomen. Onder leiding van den Burgemeester werd met hulp van een politiehond een onder zoek naar de daders ingesteld, tot nu tos zonder resultaat. DOODELIJKE VAL DOESBURG, 19 Juli. Vanavond is op dan Dierensdheweg een vracht hooi, welke op een auto was geladen, doch niet was vast gesjord, door den wind \an den wagen ge elingeri Een onbekende man, die op het hooi was geklommen, sloeg tegen den weg en was op slag dood. Steunkousen voor spataderen Niet knellend, niet warm Alleerr-verkoop: Wester-Apotheek „D'nLT,"ca,.V,5 Deveo-Depot S'l g'UrTe1efoon18S370.-,5 Fa. C. Roosen Zn. Twee branden in de hoofdstad Zolderruimte met tooneeldecors in vlammen opgegaan Damesmodeatelier door het vuur vernield In de hoofdstad heeft gistermiddag kort na elkaar een tweetal branden ge woed, welke nogal wat consternatie hebben gewekt. Eerst ging een zolder ruimte, welke diende als opslagplaats voor tooneeldecors, in vlammen op. Li ter brandde een damesmode-atelier ge heel uit. Het waren dichte rookwolken die gister middag omstreeks 2 uur opstegen uit dc zolderverdieping van het groote gebouw der Eerste Openbare Handelsschool aan het Raamplein te Amsterdam. Ook de con cierge van de school, die zich op dat mo ment aan de achterzijde van het schoolge bouw bevond, had de rook waargenomen, doch hij verkeerde in de veronderstellinw dat deze afkomstig was van een der fa- brieksschoorsteenen in de omgeving. Toen echter luid geknetter en het springen van vensterruiten volgden, stelde hij onmiddel lijk den brandmelder, die op het plein staat, in werking. Het bleek, dat de rechtervleugel van de boven de tweede verdieping eelegen zolder, die enorme afmetingen heeft, in vlammen gehuld was. Deze zolder is sinds vele jaren in huur bij den Stadsschouwburg en diende voor het opbergen van oude tooneeldecors en requisieten, welke zelden of nooit meer gebruikt werden. Het. vuur vond in d*ve licht brandbare voorwerpen gretig voedsel en in minder dan geen tijd stond de gebeelo ruimte in lichter laaie De brandweer, die met twee motorspui ten was uitgerukt, tast.fi bet vuur met twee stralen aan en de roode gloed was nel verdwenen. De zolder is vol komen uitgebrand. Behalve de requisieten ging ook fle schoolvlag verloren. De brand is vermoedelijk ontstaan als gevolg van lood gieterswerkzaamheden, die in den loop van den ochtend waren voltooid. Damesmode-atelier in vlammen. AMSTERDAM, 19 Juli. Vanmiddag om streeks half zes werd brand ontdekt, in het damesmode-atelier van de firma Pi lier en Co. aan de Oudezijdsachterlmrgwal. één der oudste stadsgedeelten van Amsterdam. De brand woedde reeds direct met groote hard nekkigheid en om op een zeker niet denk beeldige uitbreiding voorbereid te zijn, ruk te de brandweer uit met drie motorspuiten- terwijl voorts ook een ladderwagen, gereed- schappenauto en een personenwagen ter plaatse verschenen. Met drie stralen water mocht men er in slagen het vuur. dat zoowel aan de voor- als achterzijde naar buiten sloeg en veel roof ontwikkelde, met succes te bestrijden. Do brand bleef beperkt tot het atelier, dat even wel geheel werd vernield. TREINVERTRAGING ROTTERDAM-AMSTERDAM Stroomdraden gebroken bij Leiden Het euvel vrij spoedig hersteld LEIDEN. 19 Juli. Vanavond om vijf minuten vóór half zeven ontdekte spoorwegpersoneel van het emplace ment Leiden, dat de stroomdraden bo ven het opkomend eti boven het af gaand spoor halverwege „de Vink" en station Leiden, waren gebroken. De oorzaak hiervan was niet hekend. Aangezien de gebroken draden naar beneden hingen en daardoor dreigden de treinen onder stroom te zetten, werd het verkeer gestaakt en kwam aan deze zijde geen enkele trein het station Leiden binnen, evenmin als er een vertrok. Onmiddellijk ging men er toe over het ge troffen baanvak stroomloos te maken. De opgehouden treinen werden daarna met behulp van een op het emplacement Leiden aanwezige stoomlocomotief over het stroom- looze gedeelte gebracht en zoodra de baan vrij was, ving men met het herstellingswerk aan. In zeer korten tijd was de rijdraad van het hoofdspoor Amsterdam—Rotterdam zoo ver in orde gebracht, dat de treinen op eigen kracht het station Leiden konden uit rijden en met gestreken beugel het stroom- looze gedeelte, dat tot 200 300 M was in gekort konden passeeren. Van het hoofdspoor BotterdamAmster dam nam de draadreparatie belangrijk mee-r tijd in beslag. Verschillende treinen moes ten hier met stoomkracht over het 6troom looze gedeelte worden gebracht. Eerst om kwart, over acht konden ook hier de treinen, met gestreken beugel over enkele hondorden meters, op eigen kracht de piaats van hei defect voorbij komen. Trein 1138, die om 18.40 uit Leiden naar Amsterdam moet vertrokken, kwam mei veertig minuten vertraging in de hoofdstad aan. Ook stoptrein 3848 naar Haarlem, die drie minuten later vertrekt had groote ver traging. De overige treinen naar Amster dam hadden een vertraging van hoogstens tien minuten. Aan het Centraal Station heeft men een reservetreinstel ingelegd voor de richtins Rotteniam, doch reeds de tweede binnen komende trein kon in reserve worden ge plaatst. In den loop van den avond was dd trein vertraging geheel opgeheven, alhoewel de te Leiden binnenkomende treinen eer gedeelte met gestreken beugel moesten af leggen. Omtrent de oorzaak tast men in het duis ter Toen de brand werd ontdekt, was nie mand in het atelier aanwezig. De eigenaar had het ongeveer een kwartier voordat de brand uitbrak, gesloten en men had op dat moment niets verdachts bespeurd. Verzeke ring dekt de sohade Stelling ingestort Twee arbeiders maken zwaren val AMSTERDAM, 19 Juli. Vandaag is in het Paies op den Dam. waar de res tauratiewerkzaamheden in vollen gang zijn, een arbeidsongeval geschied, waarbij twee stucadoor.» min of meer ernstig zijn gewond. Beiden stonden op een 7 M. hooge stelling toen plotseling een der staande balken oti der de stelling uitgleed. De mannen stortta met de stelling op den vloer. Een van het kwam er betrekkelijk goed af. Zijn verwon dingen waren niet van ernstigen aard. Di Geneeskundige Dienst vervoerde hem, ni onderzoek in het Binnengasthuis, naar huit De andere arbeider kwam ongelukkig terecht. Bij zijn val kre?g hij een gedeelli van de stelling op het lichaam. Hij moes met een bekken fractuur er inwendige kneu zingen in het Binnengasthuis worden op genomen. Visite eindigde in vechtpartij Bejaard man neergestoken HAARLEM, 19 Juli. In den afgeloopei naoht zag een agent vaa politie nabij he' Begijnehof een bejaarden man op straat lig gen. die hevig bloedde uit een wonde in dt linkerzijde. De agent waarschuwde den Oil- gevallendienst, die den man verbond «t hem naar het Dia con esse mhuis liet over brengen. Daar bleek, da; de gewonde mei een mee in de linkerzijde was gestoken, waarbij het darmbeen was geraakt. Voorts kwam vast te staan, dat de man, een ^9-jarige inwoner van Santpoort, 's avonds een bezoek had gebracht aan een 26-jaiigen bewoner van het Begijnehof. Na het gebruik van ettelijke glazen bier, kra gen de mannen hoogloopende ruzie, welke op straat werd uitgevochten. De gastiheei stak daarbij zijn bejaarden tegenstandei rnet een mes en keerde daarop in zijn wo ning terug zonder verder naar zijn slacht offer om te zien. Deze zakte, na nog een eindje geloopen te hebben ten gevolge vat bloedverlies, ineen Gelukkig werd hij kort daarop door den agent gevonden. De dadeT is in zijn woning gearresteerd en in het politiebureau opgesloten. Eet groot knipmes, waarmede hij heeft gestoken, is in beslag genomen De toestand van den se wonde is ernstig, doch niet levensgevaarlijk. OVERREDEN EN GEDOOD LEEUW ARDEN", 19 Juli. Gistermiddag liep de achtjarige F. de Vries op de Emmakadg te Leeuwarden achter een hespannen voer< tuig, ondanks de waarschuwingen ran den voerman. Toen de wagen op een lcruisnunt van wegen was gekomen rende de jongeif plotseling ac' ter den wagen vandaan. Hij kwam in aanraking mpt e°n zwaar beludmj vrachtauto uit tegenovergestelde richting, viel en werd overreden. In het Stadsziekenl huis is hij aan de bekomen ernstige verwon' dingen overleden. Tekst en illustratie van H. KANNE GIETER 133 „Gij hebt het mis", hervatte de kleine Kadi, „Abdalla verzekert, dat hij ze vóór zeven jaar in de pot gedaan heeft". „Met uw verlof, heer rechter", zo ant woordden zij, „dat is eenvoudig onmo gelijk. Vraag allen olijvenverkopers in Bagdad en zij zullen zeker ons getuige nis bevestigen". Ibrahim wilde tegen werpingen maken, maar de Kadi beval hem ernstig te zwijgen, verklaarde hem schuldig aan diefstal en veroordeelde hem tot teruggave van het geld en een zware straf bovendien. Onder groot ru moer en gejoel werd het vonnis voltrok ken en met een groot gejubel was het spel uit. 134 „Het kind beschaamt dikwijls den grijs- aard", zei de Kalif, die met verbazing alles had afgeluisterd. „Die knaap is wijzer dan de Kadi, die in deze zaak een vonnis heeft geveld. Ik heb al een on derzoek naar deze zaak ingesteld. Abdal-, la heeft zich op mijn uitspraak beroepen en liet verheugt mij, uit dit kinderspel geleerd te hebben, hoe de waarheid wel licht aan de dag kan komen. Ik wens nu, dat deze knaap morgen onder mijn lei ding ook als rechter zitten zal". 135 De volgende dag begaf zich de vizief naar de woning van den knaap, pij zei tegen de moeder, dat haar zoon bij den Kalif moest komen. Toen de jongen bij; den vorst kwam, moest hij vlak naast hem gaan zitten. Verder waren daar ook de beste olijvenkenners. Daar ver schenen ook Abdalla en Ibrahim; zij bogen als knipmessen. De pot met olijven hadden ze meegebracht. Toen zei de Kalif: „Draagt Uw zaak ordelijk vooiv Hier is een jongen, die U bedden horen zal en naar recht zal vonnissen". ..^oqoR?ti G RVANDERBEÊIU Gijs zweeg. Hiertegen hielp geen verweer; maar tegen zijn zin bracht hij kruiwagen en schop in de loods, waar de anderen hem met spottende opmerkingen ontvingen. „We dachte det gij van de naacht aon de gang bleeft". „Ik zee net, dieje Gijs det is nog is nun werkzamme lcèrel, die durft van z'n wijf nie thuis te komme vur slaopestijd". „Neje", zei een ander, „det is t'um nie, mer hij dinkt, det ie d'r zonde mee doet es t'ie d'r uitschaait". In werkelijkheid stuit 't Gijs tegen de borst met werken op te houden omdat er geen toezicht was en Zaterdag toch den tijd van 't regenverlet te beuren, maar dit zei hij niet. „Bang zij ik nie, vur ginnen opzichter en vur ginnen baos", zei hij. „mer vur oew looin motte werreke". „Bedoelde daormede det ik det nie doei?" viel Dirk uit. „Ik bedoel niks aanders, dan wet ik zeg, ik wil best deur- werke, mer es gullie er uitschaait, doei ik 't ook". Te blij was hij met dit werk om door 'n ruzie deze kans om voor zijn gezin te arbeiden in gevaar te brengen. Hij trok z'n jas over zijn doorweekte kiel aan en ging naar Öen Elzenberm* een, gang van een goede drie kwartier. De anderen moesten naar Dengeren, langs den dijk. Op den landweg naar huis, nog geen vijf minuten van den dijk 't veld in zag hij over 't voetpad, langs den modderigen weg den opzichter aankomen op z'n fiets. Daar had je 't nu al. Gijs week op zij om den ander te laten passeeren, maar deze stapte af. Of hij nu grimmig was door 't geploeter over 't glibberig geworden paadje, of dat er iets anders hem dwars zat, hij zei kortaf, zonder den groet te beantwoorden: „Wie •heeft jou weggestuurd?" „Ze zijn d'r allemaol uitgeschaaie", zei Gijs. „Nou dan zal ik eens gaan zien, maar onthoud, dat er ge werkt wordt tot het tijd is. Ik houd niet van dat speculeeren op mijn afwezig blijven, begrepen". Gijs tikte tegen z'n pet en ieder ging< zijns weegs. De anderen hadden, zoodra ze boven den dijk uitkwamen, ïn den polder de twee zien praten en met een vloek comman deerde Dirk: „Kérels, daor is t'ie nou nog. Terug nar de lods en gaauw".' Ze doken onder de kruin van den dijk, uit 't ge zicht en liepen naar de schuur. Wijd gooiden ze de deuren open, smeten 'n paar kruiwagens naar buiten, rolden een rol of wat draad de deur uit en deden alsof ze nog ijverig bezig waren met toebereidselen te maken voor 't werk van komende dagen. Drie, vier zaten er palen te punten met 't vlijmscherp hakmes, dat de spanen rondvlogen. Anderen legden de ge punte palen bij elkaar. En toen de opzichter moeilijk met z'n fiets tegen den dijk was opgeklauterd vond hij de jassen aan de spijkers hangen en de lui bezig of ze er niet uit waren geweest. Dirk ging naar hem toe en trok zijn horloge uit 't kleine zakje van zijn turkschleeren broek, knipte de hoornenkast open en zei: „Gij zijt ook niet vroeg vandaag". fcToch nog vroeg genoeg om jullie hier aan '.t werk te vin den. Maar, vertel me eens, wat moest die nieuweling zoo vroeg weg. Hij beweerde, dat jullie allemaal naar huis waren. Wat is dat voor 'n vent? Waarom heb je hem laten gaan?" De mannen, die dichtbij zaten, wisselden 'n blik van be grijpen. „O, ge bedoelt dieje Streef, die hier 'n paor wéke is; die zee det 't te nat was en det ie nar huis gong. Bij nun boer werkten ze ook nie in den régen zee t'ie". „Maar jij had hem hier toch kunnen laten werken?" „Jao, ziede det ha 'k wel kanne doen, mermer hij zee: den opzichter zal toch nie mieer komme. En ik moes er det uur verlet mer aafhaauwe 'n Zaoterdag zeit ie". „Doe dat dan", zei de opzichter. Toen hij goed en wel op z'n fiets zat en over de kruin van den dijk naar 't dichtstbijzijnde harde wegje scharrelde, wer den er hartige verwenschingen aan zijn adres geuit. „Det zal dieje Gijs opbreke, dink ik, zei er een. „Liep den dieje daar efkes tegen de laamp. Det kost um cente". Maar toen Gijs den volgenden morgen, voor 't werk begon, vernam wat er na zijn vertrek gebeurd was, kostte het hem meer dan centen. Hij verloor ten eenenmale het vertrouwen in zijn mede-arbeiders en een giftige nijdigheid deed hem dien dag zooveel mogelijk de anderen mijden. Doch in de schaftijden was hij genoodzaakt bij hen in de loods te gaan. Hij wachtte tot Dirk bij hem zou komen om te zeggen, dat 't niet de bedoeling was geweest hem er in te laten loopen. Maar Dirk kwam dit niet zeggen, wel grijnsde hij mee, toen er spottend werd gezinspeeld op Gijs' ontmoeting van den vorigen avond. Een paar der arbeiders waren gewone polder jongens. die van hun jongensjaren af in keeten en woonarken hadden gehuisd langs zeeweringen, zwierven in binnendijken, bij kanaalaanleg en zelfs in 't buitenland. Nu waren ze id Demerum en later in Dengeren terecht gekomen, omdat ten slotte een eigen huis hen toch meer trok dan 't wilde, losse leven in de vrijheid. Maar de manieren hadden ze behoudefl en hun gesprekken waren meer vloeken en grofheid, dan GijS bij den ruwsten landarbeider ooit had gehoord. Zelfs de Petser was bij hen vergeleken een fatsoenlijk man. Ze vonden, dat Gijs wel eens trakteeren mocht omdat de opzichter henl niet op staanden voet had weggejaagd. „Wet zegde daor!" zei Gijs. Zijn oogen half toegekneped keek hij hen in de sarrende gezichten. „Ikke trakteeren. Det moeste gullie mijn doen en 't verlet betaole, omdet ik aori diejen opzichter nie vertellen zal wet vur streken gullie er op nao haauwt". Ze keken allemaal naar zijn nijdig gezicht. Hij begreep niet, dat ze hem sarden en met een harden slag 't deksel op zijn drinkkan slaande zei hij; ,,'t Is 'n grooite schaande om iemes zoo vur gek te laote staon". „Heur is", kwam Dirk er tusschen. Hij nam een groote greep tabak tusschen vinger en duim en propte die in de spleet tusschen snor en baard, waarna hij de nikkelen doos dichtklapte en met de rug van zijn harige hand langs zijn neus streek, „heurde gij is efkes, boerenverdriet, heddet hart nie in oew lijf om iets tegen den opzichter te zegge, want dan hedde kaans det we oe de harses inslaon en in den Beems gooien". Hij stond vlak voor Gijs. In wat voor wereld was hij nu verzeild? Met ontzetting overzag hij zijn toestand. Als een vlaag van heimwee schoot de herinnering aan zijn vroegere eenzame dagen in het veld ^door hem heefl. Wordt vervolgd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2