$ïtmm £riïtsri)f Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken Wetsontwerp Electriciteits- voorziening RYNBENDE aöonntmtntsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevesligd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling LoSSC nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j Cf. Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postniro 38936 DINSDAG 19 JULI 1938 19e Jaargang !3irt)ertentieprtj?ttt: Van 1 tot 5 regels t>17'/» Elke regel meer0,22'/j Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels2.3Ö Elke regel meer Q.45 Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend >610 No. 6447 MISPLAATSTE VREES van het voorontwerp van minister Romrae betreffende wettelijke re geling inzake een kinderbijslag-verzekering vindt instemming: de Hooge Raad van 'Arbeid heeft het kernpunt met 25 tegen 7 stemmen aanvaard. Dit wil niet zeggen, dat er weinig verzet zal rijzen. De zg. Eugenetische Federatie '(een besturenbond van vereenigingen, die rasverbetering beoogen) heeft zich reeds met een bezwaarschrift tot den Minister gewend. Tegen de meening van den minis ter, dat in het bijzonder de kinderrijke, goed geregelde gezinnen voor het welzijn van de gemeenschap van de grootste waar de zijn, voert de Federatie aan, „dat er erfelijk belasten zijn, die zich meer voort planten dan de anderen en wier gezinnen zeker niet voor de gemeenschap van de grootste waarde zijn." En wanneer, zoo luidt feitelijk de conclusie, het stelsel der kindertoeslagen het geboorte-overschot in de lagere klassen der bevolking nog zal vermeerderen, dan worden de bevolkings lagen met het grootste aantal begaafden overwoekerd door de andere, minder be gaafde groepen. Deze voorstelling van zaken is even op pervlakkig en bedriegelijk als de propa ganda voor geboortebeperking, alsof hier door de welvaart bevorderd zou worden. Het is de mathematische berekening, dat een klein gezin van een bepaald inkomen royaler kan leven en de kinderen een betere opvoeding kan geven dan een groot gezin, Een redeneering, welke noch met het gebod, noch met den zegen Gods reke ning houdt, en daarom zoo vaak falikant uitkomt en altijd fatale gevolgen heeft. Het adres der Eugenetische Federatie houdt ook geen rekening met geestelijke en godsdienstige factoren. De vrij onbeduiden de kindertoeslagen kunnen wel eenige verlichting in de kinderrijke gezinnen brengen, doch zij kunnen nimmer de groo- tere zorg opheffen. Ze brengen soelaas maar geen solutie (oplossing). Meent de Federatie nu werkelijk, dat het kwaad der kinderbeperking zoo ziender- oogen toenam, omdat do gehuwden vrees den voor zóóveel monden geen brood te hebben? Geen sprake van: het is bij de massa de zucht naar woelde en gemak, óf. .voor zichzelf óf voor het geringe kindertal. Wie dit uit het oog verliest, verstaat niet, dat in landen met huwelijkspremies en kindertoeslagen, zooals Duitschland en Italië, het geboortecijfer blijft dalen. De achtergrond der dingen is hier, gelijk overal, dat met Gods geboden geen reke ning wordt gehouden. De invloed van maatschappelijke factoren is groot op ,'s menschen handelingen; de verhouding tot Gods wet is echter beslissend ONGELOOF LEIDT TOT UITSTERVING Ongekend gunstig was in 1937 het sterfte cijfer als gevolg van de krachtige tuber- culose-bestrijding der laatste jaren; maar omgekeerd ongunstig was het geboorte cijfer: het daalde in ons land voor het eerst beneden de 20. Toch blijft België daar aan merkelijk onder, want daar was het nauw- lijks 15. De gevolgen zijn frappant. In de Maas bode (r.k.) wijst een medewerker er op, 'dat in de laatste kwart-eeuw de bevolking van Nederland vermeerderde met 41.30 pet. en die van België slechts met 9.46 pet., zoo dat Nederland thans 8.639.539 inwoners telt tegen België 8.361.220, terwijl in 1913 deze cijfers nog waren 6.114.300 tegen 7.658.757 ten voordeele van onze Zuiderburenl Gaat men nu deze cijfers verder ont leden, dan blijkt op onstellende wijze hoe het ongeloof tot ontvolking leidt. In Vlaamsche provincies is het geboortecijfer hooger dan het gemiddelde, in Belgisch Limburg bedraagt het zelfs ruim 26. Maar de Waalsche provincies zijn tot zulk een laag geboortecijfer gedaald, dat dit volk daarmede langzaam maar zeker moet uit sterven. En de groote oorzaak dat Wallonië ontvolkt wordt, is wel deze, dat de mate rialistische geest daar 't volk beheerscht en het ongeloof de geesten leidt. In Nederland is het niet anders, hoewel het niet zoo gemakkelijk in statistiek kan worden gebracht. Maar een feit is het, dat met name het overwicht der Roomsch- Katholieken gestadig toeneemt door groo- ter geboorte-overschot in die groep. In on kerkelijke kringen vindt men percents gewijze de meeste kinderlooze en kin der- arme gezinnen. Echter niet alleen daar. Hoofden van Christelijke scholen, die nauwlettend acht sloegen op het verloop der schoolbevolking moesten concludeeren, dat in de laatste jaren het aantal school gaande kinderen per gezin op Roomsch- Katholieke scholen steeds meer uitging boven dat op de Christelijke school. Natuurlijk zijn dit slechts steekproeven, waarop men geen statistieken bouwen kan. maar ze wijzen duidelijk in een bepaalde richting. En zij hebben vooral hen wat te zeggen, die over „verroomsching" van Ne derland klagen. Het ongeloof leidt tot uit- ENGELSCH KONINGSPAAR NAAR FRANKRIJK De reis begonnen Hedenmorgen om vijf minuten over negen heeft het Engelsdhe Koningspaar met een specialen trein de reis naar Frankrijk aanvaard. Een groote men- schenmeniigte heeft het Bótsche Ko ningspaar toegejuicht, toen het onder fraai en zonnig weer het Victoriastation De trein bracht de Koning en Koningin naar Dover, waar de reizigers een fraai schouwspel wachtte. Negen kruisers en 18 vliegtuigen lagen gereed om de „Euohaiuitress" het jacht der admiraliteit, waarop de overtocht naar Boulogne werd gemaakt te begeleiden. In het midden van het Kanaal werd de vloot opgewaent door een Fransch eskader, bestaande uit 27 schepen, waar na naar Boulogne werd op gestoomd. Bij aankomst te Boulogne was ter be groeting aanwezig namens de Fransdie Regeering George Bonnet de Minister van Buitenlandsche Zaken. INBRAAK TE ENSCHEDE Maandagmiddag kwam men tot de ontdek king. dat ongewenschte gasten een bezoek hadden gebracht aan het gebouw van het Comité voor Jeugdige Werkloozen aan de Brinkstraat te Enschedé. Door een W. C.-raampje wisten de inbrekers zich toegang te verschaffen. Een kistje met eenige hon derden guldens werd vermist. Groote luchtaanval op Hankau Aanzienlijk aantal slachtoffers Hedenmorgen om 2 uur hebben 27 Japansche bommenwerpers in den ochtend een luchtaanval op Hankau ondernomen. Het schijnt de zwaar ste aanval te zijn, welke de stad tot dusver te verduren heeft gehad. Men gelooft, dat er een aanzienlijk aantal slachtoffers is gevallen. Een bom is terechtgekomen in het Chl- neesche theater, dat als schuilplaats dienst deed. Het gebouw is in brand geraakt en 500 menschen zijn er in Nieuwe Burgemeester van Ermelo Installatie op 1 Augustus a.s. De nieuw 'benoemde burgemeester van Ermelo, de heer II. M. Martens, bur gemeester van Wijmbritseradeel, zal Maan dag 1 Aug. a.s., waarschijnlijk 2 uur des middags, geïnstalleerd worden. Op 2 Aug. hoopt hij zijn intocht te Ermelo te doen. Onder leiding van D3. J. J. Ti mme Ned. Herv, pred. aldaar, zaïl een commissie van ontvangst worden gevormd. KIND VIEL IN EEN RIOOLPUT Een 11^-jarig kind van den heer C. v. d. Bos te 's-Gravenzande, kroop naar een rioolputje bij de ouderlijke woning. Het kind wist het deksel open te krijgen en viel toen in de put. Hoewel de moeder al spoedig het ongeval bemerkte, bleek de kleine reeds ver dronken te zijn, toen men het kind uit de put haalde. Spoedige opstelling van een nationaal koppelplan Regeling van de keuring Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer Vorige week werd het Voorloopig Verslag gepubliceerd van de Eerste Kamer, aangaande het wetsontwerp Electriciteitsvoorziening. Reeds thans is de Memorie van Antwoord verschenen. Omtrent de voornemens die Minister van Buuren heeft met betrekking tot de Bron stige ontwikkeling van het electnciteits- verbruik en het gebruik ™.^n heden merkt de Minister OP, d5.' jSL'S 11a de totstandkoming van de Electinciteits- wet de bemoeienis van de Centrale Overheid tot oplossing van het koppelvraagstuk op een beteren grondslag dan tot nu toe zal ko- %ne hanteering van de concessiebe palingen met name met betrekking tot de uitbreiding van de productiemiddelen, zal het aan het Rijksgezag reeds dadelijk mogelijk maken, om de ontwikkeling der electriciteitsproduc- tie te beïnvloeden in de richting van een zoo goed mogelijke nationale voorziening Daarnaast en bovenal zal met be kwamen spoed de opstelling van een nationaal koppelplan ter hand worden genomen, zulks in zoo nauw mogelijke samenwerking met de daarbij betrok ken bedrijven, teneinde tot een wijze van uitvoering te komen, welke naast het algemeen belang ook de locale be langen zooveel mogelijk dient. In de tweede plaats zal op het gebied van de verhouding tusschen productie- en distributiebedrijven door de Elektriciteits wet en wel met name door bet feit, dat de wet de geheele electriciteitsvoorziening on der hoede van de Centrale Overheid stelt, verbetering worden bereikt. In de derde plaats zal de Electriciteitswet den onmisbaren wettelijken grondslag bie den voor de van Overheidswege te treffen maatregelen tot verzekering van veiligheid en doelmatigheid. In de vierde plaats brengt de Electrici teitswet het statuut van een Electrioiteits- vaad op ruimen grondslag, waardoor de mo gelijkheid ontstaat om de zoo onderschei dene belangen op het gebied van de electri citeitsvoorziening en van de energie-voor ziening in het algemeen tot hun recht te doen komen, zulks ten bate van een zoo harmonisch mogelijke ontwikkeling van dit belangrijke deel onzer volkshuishouding. Naar de overtuiging van den Minisier zullen de voordeelen van rechtstreeksche stroomlevering in de toekomst leiden tot verdere geleidelijke uitschakeling van dis tributiebedrijven, evenals deze in de afge- loopen jaren zich heeft voorgedaan. Electriciteitsraad De Minister gevoelt er niet voor de taak van den Electriciteitsraad thans op te dra gen aan een Energieraad. Een ruime benoe ming van ambtenaren in den Electriciteits raad ligt niet in de bedoeling. Ten aanzien van de samenvatting van sterving en knaagt aan het volksbestaan. Niettemin is het goed in dit verband erop te wijzen, dat vóór honderd jaar vlak nadat België los was komen te staan van Noord- Nederland, het percentage der roomsch- katholieken aanmerkelijk grooter was dan thans het geval is. Na een inzinking, is er nu een stijging ingetreden, doch het cijfer van ongeveer 1S40 is nog lang niet bereikt. ele leden van de kwestie der keuring merkt de minister op, dat daarin verder wordt gegaan dan van Regeeringswege is verklaard, in verband waarmede hij er prijs op stelt zich ten aanzien van elk der ge noemde vier punten nader uit te spreken. Ad. 1. De invoering door de Overheid van de verplichting bot het voeren van een Rijks keurteeken voor bepaalde electro technische artikelen zal niet plaats hebben, dan nadat zoowel de electrotechnische handel er dustrie als de electriciteitsbedrijven zich daaromtrent zullen hebben kunnen uitspre ken en terzake door ©en objectieve instantie door het Rijk ingesteld, advies is uitge bracht. Ad 2. De genoemde belangengroepen zul len eveneens in de gelegenheid worden ge steld mede te werken aan de voorbereiding van de door de Overheid vast te stellen voorschriften met betrekking tot electro technische materialen. Hierbij moge worden aangeteekend, dat nimmer in dit verband sprake is geweest van eenzijdig door K.E M.A. voor te stellen voorstellen. Ad 3. Door de Regeering wordt beslist, aan wie de keuring wordt opgedragen en tegen welke tarieven de keuring geschiedt. Het ligt in het voornemen de keuring aan de K.E.M.A. op te dragen, indien met dit lichaam omtrent redelijke voorwaarden over eens temming wordt bereikt. Het ügt voorts in de bedoeling zich ter zake in elk geval te doen voorlichten door den Electriciteitsraad. Ad 4. Ook naar het oordeel van den mi nister behoort nakeuring of herkeuring plaats te vinden op kosten van den aanvra ger, behoudens dat bij afkeuring de kosten voor rekening behooren te komen van wederpartij Wat de keuringen ter uitoefening van marktcontrole betreft, deze geschieden niet op aanvraag. Bij de marktcontrole gaat het om keurin gen van handelsvoorraden van artikelen, welke op grond van een eerste keuring v°r- kocht mogen worden en die nog niet in ge bruik zijn. Daar marktcontrole in het alge meen noodzakelijk te aahten is, stelt de mi nister zich voor een regeling ter zake to ontwerpen na raadpleging van de belang hebbenden (electrotechnische handel en in dustrie en de electriciteitsbedrijven) en na bekomen advies van den Electriciteitsraad. Bij de in dezen van Overheidswege te tref fen regeling kan uiteraard geen sprake zijn van een door de industrie aan de K.E.M.A op te brengen omzetbelasting. PROF. DR R. H. WOLTJER Heden 60 jaar geworden Hoogleer aar, Senator, Raadslid van lands hoofdstad, Voorzitter van den Onderwijsraad dat zijn functies, welke tezamen voldoende aangeven, dat de vandaag 60 jaar geworden zoon van wij- üjen den bekenden hoogleeraar Jan Wolt- jer de voetstappen van zijn vader krach tig drukt en diens naam met eere handl- haaft. De nog krachtige figuur van prof. Woltjer in collegezaal en Eerste Kamer, dn Raadszaal en vergaderingen, vertegen woordigt een uitnemende traditie van wetenscbappelijken aanleg en practisch kunnen, waarvan in breeden kring de vruchten geplukt werden en worden. De voorwaarden hiertoe waren al vroeg aanwezig, toen de 22-jarige Woltjer zijn cand.-examen aan de Vrije Universiteit af legde, geschiedde dat magna cum laude. En zijn promotie in 1904 geschiedde alweer mag na cum laude; zijn proefschrift was getiteld: „De Platone prae socraticorum philosopho- rum exlstimatore et j-udice". Direct daarop volgde zijn benoeming tot hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan Vrije Universiteit, waar hij Grieksdi, Latijn en Oude Geschiedenis doceert. Sedert 14 Sept. 1927 maakt de jubilaris deel uit van den gemeenteraad van Amster dam. Ook is hij voorzitter van de Amster- damsche commissie van toezicht op het lager- en voorbereidend onderwijs, lid van de com missie van toezicht van de Amsterdamsche Gem. Kweekschool voor onderwijzers en on derwijzeressen L.O. en curator van het Geref. gymnasium. Het ligt dus voor de hand, dat Prof. Wolt jer, die een vaardig spreker en nauwgezet werker is, zich op het gebied van het Onder wijs een gezaghebbende positie verwierf, zoodat alleszins begrijpelijk, hem in 1929 de ministerportefeuille van Onderwijs werd geboden. Hij moest hiervoor echter bedan ken op grond van andere functies. De 60-jarige is ridder in de orde van den Ned. Leeuw. Men schrijft ons van andere zijde: Veelzijdigheid is immer door den jarige ten toon gespreid. Toch meenen we het bij het rechte eind te hebben, zoo wa Prof. Woltjer in de eerste plaats karakteri- seeren als onderwijsman. Daarbij betoonde •hij zich zoowel een uitnemend docent sinds hij voor 34 jaar hoogleeraar werd aan de Vrije Universiteit kan hij bogen op een steeds langer rij van erkentelijke' leerlingen als een organisator en een voorvechter van de reohten welke aan het onderwijs toe komen. We noemen daarbij thans alleen het presi dent-curatorschap van het Gereformeerd Gymnasium aan de Keizersgracht te Am sterdam en het voorzitterschap van den On derwijsraad. Doch ook in de publieke licha men, waarin Prof. Woltjer zitting heeft of had, zooals de Amsterdamsche Gemeente raad en de Eerste Kamer we denken aan zijn waardevolle opmerkingen over de spel ling in laatstgenoemd college was en is het onderwijs het gebied, waarop Prof. Woltjer zich heeft gespecialiseerd. Bij zijn onderzoekingen en in zijn rede voeringen en geschriften heeft de jarige zich steeds onderscheiden door een scherp inzicht, dat de schijnbare kleinigheden die nochtans zeer belangrijk kunnen zijn m geenen deele verwaarloosde. Hoorde men hem voor het eerst, zonder te weten wien men voor zich had, dan zou men meenen, met een rechtskundige te maken te hebben, al zou men dra moeten hooren, dat Prof Woltjer naast zijn juridische eigenschappen zijn hoofdtaak vindt in de beoefening der klassieken. Deze zestigste jaardag wordt ook onzer zijds gaarne benut, om dezen veelzijdigen man in zijp verdiensten korteJjjks te teeké Zijn vrouw gedood? Opzienbarende arrestatie te Obdam OBDAM, 19 Juli. De vorige week Maandag werd melding gemaakt van een doodelijk ongeval te Obdam, waarbij de 34-jarige mevrouw D. het leven verloor. Zooals aanvankelijk voorgegeven werd, was het slachtoffer Zondagavond' onge veer negen uur vaa de trap gevallen en daarbij zoo ongelukkig terecht geko men dat de dood vrijwel onmiddellijk intrad. De ontsteltenis en het medeleven waren groot. Het slachtoffer was moeder van twee jeugdige kinderen en een geziene figuur in het dorp. Evenwel deden spoedig na dó begrafenis ernstige geruchten de ronde. Mevrouw D. zou op kwaadwillig wijze door haar man om het leven zijn gebracht en de justitie zou reeds in deze zaak zijn gemoeid. De geruch ten hielden hardnekkig aan en werden met groot opzien verspreid. Als aanleiding tot dit droevig göbe werd een tweede vrouw genoemd, diie in het spel zou zijn gekomen, toen mevrouw D de zen winter enkele weken in het Sint Elisa beth-ziekenhuis te Alkmaar werd verpleegd. Officiële bevestiging betreffende deze ge ruchten was de vorige week niet te verkrij gen. Thans vernamen wij echter, dat de on geveer 35-jarige D. op het gemeentehuis is ontboden en onder verhoor genomen, waar na hij per auto -naar het huis van bewaring te Alkmaar is overgebracht. De heer D. stond gunstig bekend. Hij had zich ongeveer tien jaar geleden te Obdam Klaas Tol f In dien ouderdom van 92 jaar is dezer dagen op Vlieland, waar hij woonachtig was, Klaas Tol, een der laatste Groen- landvaardars, overlieden. Reeds op 17-jarigen leeftijd voer Klaas Tol op het zeilschip Dirkje Adema, van Hariingen; in Maart 1863 naar Spitsber gen. Met de wailvischvangst was het toen al in hoofdzaak gedaan en men maakte meer en meer jacht op zeehonden. De Dirk Adiema Mep op de rotsen en be kwam averij, zoodat men naar haar basts moest terugkeeren. Vier maanden nadat het schip vertrokken was, liep het de ha ven van Hariingen binnen. Klaas Tol heeft later nog ontelbare zeereizen gedaan en menigmaal schipbreuk geleden. Later was hij behulpzaam bij reddingspogingen op onze kust Vanwege het Doms Rijkersfonds werdlen zijn verdiensten erkend en beloond, Op Vlieland was opa Tol een welbekende, populaire figuur. Met bem is een van de oude ga VAN EEN AUTO GEVALLEN Te Roelofarendsveen is gisteren nacht de 23-jarige W. V. uit Leiden van den bok van een wagen gevallen, welke achter een vrachtauto was gekoppeld. Met een ernstige hersenschudding is de man overgebracht naar het St. Elisabethgesticht. te Leiden, waar hij in den loop van den ochtend is overleden. BRANDEN Te Dreumel is gisteren het huis den winkelier J. v. L. door onbekende zaak afgebrand. Verzekering dekt de schade. Te Eindhoven is een kleine sigaren fabriek, eigendom van J. Dromers, in de Tongelreschestraat een prooi der vlammen geworden. Er is niets gered. N ederlandsche oorlogsbodems hebben in verband met vlootoefeningen ligplaats g enomen in de haven van IJmuiden. Op den voorgrond Hr Ms „Brinio", daarachter de „Z. 6" VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit TWEE bladen De Conferentie voor Inwendige Zen ding te Hemmen. De Conferentie van de Federatie van Ned. Herv. Diaconieën De Ned. Chr. Werkmeestersbond heeft te Utrecht de jaarvergadering gehouden* Op Woudschoten is een samenkomst gehouden van Oud-Indischgasten, Verschenen is de Memorie van Ant woord aan de Eerste Kamer inzake het wetsontwerp Electriciteitsvoorziening. De spanning tusschen Japan en Rus land tengevolge van het grensincident in Mandsjoerije, neemt toe. De rechtsche troepen ïn Spanje rukkei* verder op naar Sagunto. De Koningin-Moeder Maria van Roe-, menië is gisteravond overleden. Nieuwe luchtaanval op Hankau eisch^ een groot aantal slachtoffers. „BLAUFRIES" AMSTERDAM ROTTERDAM OPSLAG-EXPEDITIE-CONTROLE HET ADRES voor: ■VAKKUNDIG VERTROUWENSWERK! VRAAGT TARIEVEN 1 1 IK SNAK ER NAAR Tentoonstel ling van belangrijke 16e en 17e eeuwsche Hol» landsche en Vlaamsche Schilderijen, in de zalen van de Firma D. KATZ, Spoor straat 33—37, te DIEREN bij Arnhem, van 2 Juli tot en met 15 September 1938. Geopend alle werkdagen van 10—6 uur, Deze Tentoonstelling is geheel y r ij te bezichtigen. KON. NEDERL MIDDENSTANDSBOND Jaarlijksch congres te Zeist Openingsrede van den heer Ed. G. Schürmann Hedenmorgen om half elf is te Z eist in de zaal van Figi het jaarlijksdh con gres aangevangen v. den Kon. Ned. Mid denstandsbond onder presidium van den heer Ed. G. Sch ürmann. Deze wees in zijn openingswoord op de in werkingtreding der vestigingswet, welke voor den middenstand van groote beteekenis is. Vele verlangens bleven echter nog onver vuld. Daarvan noemde spr. don wensch tot verlaging van vaste lasten en de afschaf fing van het cadeaustelsel Een spoedige herziening van de wet inzake het uitver- koopen en opruimen en een wettelijke rege ling van het veilingwezen zijn noodzakelijk. Het voornemen van den Minister van Finan ciën om het heffingspereentage der omzet belasting van 4 op 5 te verhoogen beteekent, aldus spr., een bedreiging met. nieuwe ver zwaring van lasten, daar het in de ipractijk onmogelijk is gebleken deze belasting in vol doende mate op het publiek te verhalen. Het voornemen van denzelfden Minister om de Personeele belasting te verhoogen, is als een niet minder dreigend gevaar voor den middenstand. Ook de behandeling in de Tweede Kamer van de Electriciteitswet heeft groote teleur stelling teweeggebracht Zoo ooit aldus concludeerde spr., dan is het in dezen critieken tijd geboden het or ganisatieleven zoo krachtig mogelijk te be vorderen. Spr. riep aller medewerking in om den middenstand te verheffen tot het peil, waarop hij krachtens zijn normale functie en economische roeping het vo'.lo recht heeft BRAND TE HUIZEN (N.H.) HUIZEN (N.H.), 18 Juli. Vanmiddag tus schen twaalf uur en half twee heeft een groote brand gewoed in een perceel aan de Lindelaan 124 alhier, waarin een stoffeer- derij, een kaaspakhuis en een glas in lood- handel gevestigd waren. Het perceel werd door twee gezinnen bewoond en is geheel uitgebrand. De brandweer heeft slechts den inboedel van een der gezinnen kunnen redden. F.r be stond groot gevaar voor uitbreiding, zoodat de brandweer de aangrenzende pereeelen, die met riet gedekt zijn, moest nathouden. Men heeft de oorzaak van den brand, die waarschijnlijk in de stoffeerderij is ont staan, niet kunnen vaststellen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1