TRIUMPH ROOK 1 CENT VIRGINIA De Jordaan gaat feestvieren UW BEURS PROFITEERT! UW SMAAK TRIOMFEERT ZATERDAG 16 JULI 1938 EERSTE BLAD PAG. 2 RONDBLIK SPAANSCHE DOODENDANS Het zal morgen twee jaar geleden zijn, dat onder de.Spaansche troepen in Marok ko de opstand begon tegen het Madrileen- sohe volksfrontbewind, een beweging welke zich reeds den volgenden dag naar het moe derland uitbreidde. In de voornaamste gar nizoensteden deden de officieren, van ouds de verdedigers van monarchie en kerk, greep naar de macht In sommige deelen van het land slaagden zij er in het bewind in handen te nemen, doch in de groote ste den alsmede in de industrie- en mjjnbouw- centra leden zij fiasco. De arbeidersmassa's hadden besloten vrij te blijven van den in vloed der militaire junta's, van de macht der grootlandgoedbezitters en van de alles overheerschende priester-hegemonie. Er is aan weerskanten sindsdien met groote fel heid gestreden, vooral in de eerste maan den van den oorlog, toen de anarchie het linksche Spanje den boventoon had. Gruwelverhalen waren aan de orde van den dag. Men hoorde van priestermoorden, kerkbranden, martelingen en wat al niet meer. Daartegenover stond aan nationalL tischen kant de wraak van het fanatieke extremisme: huiszoekingen, bijeengedreven gevangenen, kort „recht" en tenslotte het vuurpeleton. Twee jaren duurt de schrikkelijke wor steling, de Spaansche doodendans reeds voort. Het eerste jaar van den burgerkrijg had Franco noodig om een zestal voor name bolwerken op de Volksfront regeering te veroveren, n.l. de steden Bajadoz, To ledo, Irun, San Sebastian, Malaga en Bil bao. Daartegenover stond voor het linksche Spanje het beteekenisvolle feit, dat Madrid ondanks tallooze bombardementen en zware gevechten stand wist te houden. Alle aanvallen eindigden in een fiasco, zoodat Franco er ten slotte van af zag de stad rechtstreeks onder de knie te krijgen. Maakt men de balans op voor het tweede jaar van den burgeroorlog (men raadplege daartoe ook de bijgaande kaart) dan ziet men dat Franco's evenwicht niet onaan zienlijk grooter is geworden. In October van het vorige jaar werd de geheele Noord kust van Spanje door de nationalisten bezet en daarmede viel een gebied rijk aan bodemschatten in zijn handen. Kort daarna werd het groote offensief ingezet, dat heden ten dage nog voortduurt en een aanvang nam met de schrikkelijke en moorddadige slag bij Teruel, waar de internationale brigades van het roode Spanje ten onder gingen. Een geweldige overmacht aan ma terieel (vliegtuigen en artillerie) bracht de beslissing uiteindelijk in het voordeel van Franco. De inferioriteit der linksche leger scharen werd ten slotte ook oorzaak dat Franco er in slaagde op 18 April j.l. bij Vinaroz de kust te bereiken waarmee het Regeeringsgebied in tweeën werd gesplitst. Op 13 Juni viel Castellon, en momenteel is de toestand zoo, dat binnen afzienbaren tijd het nationalistische leger voor de poor ten van Valencia zal staan. Ongetwijfeld is het Franco's tactiek thans allereerst de groote steden, met name Valencia en Ma drid van elkander te isoleeren. Op deze wijze moet de Spaansche hoofdstad zonder veel offers aan menschenlevens in zijn handen vallen. Over de kwestie der inmenging behoeven wij thans niet uit te weiden. Spanje vormt bij den ingang der Middellandsche zee een interessante sleutelpositie en er was voor de Duitsch-Italiaansche machthebbers heel wat aan gelegen om Franco te paard te helpen. Na ruim een jaar confereeren is men het thans eindelijk eens geworden over het terugtrekken der vreemde vrij willigers. Barcelona heeft het plan reeds goedgekeurd, doch Burgos heeft nog niets van zich laten hooren. In elk geval: ook al gaan de beide belanghebbende partijen in Spanje met de regeling accoord, een spoedig uitzicht op het einde van den Spaanschen strijd bestaat er nog niet. Zoo uitbreiding ook in de toekomst kan ver meden worden, is er reden tot groote dank baarheid. De herbewapening van Engeland De Britsohe minister van luchtvaart, S i r Kingsley Woo'd, heeft te Birmingham medegedeeld, dat het ministerie bij de nieu we fabriek van Lord Nuffield een aanvangs- order voor den bouw van duizend gevechts vliegtuigen van groote snelheid heeft ge plaatst. Hoewel natuurlijk eenige tijd zal verloopen, alvorens met deze bestelling een begin gemaakt kan worden, heeft de aan kondiging allerwcge groote voldoening ge wekt. Nader wordt gemeld dat na een plechtig heid te Birmingham, op de plaats waar de luclitvaartfabriek van lord Nuffield gebouwd zal worden, de minister van luchtvaart, sir Kingsley M'ood, gezegd heeft, dat deze nieu we onderneming de grootste in Engeland zal zijn en een duurzame aanwinst voor de lucht verdediging zal beteekenen. Nuffield zeide: Wij werken aan den bouw van een dei- geduchtste luchtmachten ter wereld, een luchtmacht, die met onze vloot en ons kger op veilige wijze ons land zal beschermen en die niet voor den aanval zal woorden gebruikt, maar voor de zaak van. veiligheid en wereldvrede". De wereldvlucht van Hughes Grootsche triomftocht door New York Het oordeel der deskundigen Howard Hughes en zijn vier metgezel len zijn gister op het stadhuis te New- York door burgemeester Laguardia ont vangen. Vooraf maakten zij een triomf tocht door de stad. De vliegers reden door de straten onder een lawine van papier van allerlei kleur, confetti, serpentines enz. Alle huizen waren versierd met vlaggen, guirlandes, bloemen takken en groen. Een enorme menigte van naar schatting 2 millioen personen, drong zich op straat. Na een korte ontvangst op het stadhuis vertrok de stoet naar de Metropolitan Club, waar een groote maaltijd werd gehouden. Het is moeilijk een denkbeeld te geven v de geestdrift der bevolking en de drukte de stad. Sedert de ontvangst van Lindbergh heeft flicn iets dergelijks niet gezien. i Een verklaring van Hughes Bij de ontvangst op het stadhuis zeide de heer Hughes in een korte verklaring: Mijn vlucht was gewijd aan de groote broeder schap der vliegwereld. Ik hoop, dat de VREESELIJKE BOMAANSLAG TE JERUZALEM Ongeveer twintig dooden Gistermiddag heeft te Jeruzalem in de Davidstraait een vreeselijike bom aanslag plaats gehad, juist op 't oogen- bllik dat een politie-detachement pas seerde om zidh naar de Omarmoskee te begeven voor een onderzoek naar wa pens. Twintig personen werden gedood en een groot aantal zwaar gewond. Na veïbonden te zijn konden 72 personen huiswaarts keeren. Bij de dooden bevinden zich vijf vrouwen. Alle slachtoffers zijn Ara bieren. Men heeft de omstandigheden, waar onder de aanslag is gepleegd, nog niet nauw keurig kunnen vaststellen. De ontploffing was in de geheele stad hoorbaar. Opgewonden groepen schoolden samen langs den voomaamstcn verkeersweg. Politie en troepen zijn opgesteld op alle be langrijke centra in de stad, teneinde reac ties in de .Toodsohe wijken te verhoeden. Verscheidene slachtoffers zijn onherken baar verminkt Afgeruke lichaamsdeelen werden verscheidene meters van de plaats der ontploffing af gevonden. Na zes uur des avonds mag niemand in Jeruzalem zich meer op straat begeven. In de stad heerscht groote opgewondenheid, welke zich uitbreidt naar het Noorden van Palestina. Nog langen tijd nadat de slachtoffers van den bomaanslag naar het lijkenhuis waren gebracht, bleven gesluierde Mohammedaan- sche vrouwen aan de deuren weeklagen. Met Arabische boeren waren zij naar Jeruzalem gekomen ivoor de Vrij dagsche gebeden in de moskee. Ook voor het ziekenhuis, waarin de gewonden waren opgenomne, hebben zich .hartverscheurende tooneelen afgespeeld. De vreeselijke aanslag heeft alle bevolkings groepen diep geschokt Uit Nabloes wordt gemeld, dat opstande lingen vanuit hun schuilplaatsen het vuur op die troepen hebben geopend. Het geheele leger en de politie zijn in alarmtoestand. Het afloopen van de pas gehouden Mei. examens beteekent aangifte en aanneming yoor den nieuwen cursus, rechtstreeks aan- luitend op het e.v. DIPLOMA- EXAMEN DER MAKELAARDIJ anvragen om prospectus en inlichtingen ■achten wij gaarne per omgaande in. ]>ï.V. N. 0. S. AMSTERDAM-O. Prinsengracht 668 Telefoon 34850 vlucht, die wij zoo juist volbracht hebben, de banden van broederschap en van vriend schap tusschen alle vliegers ter wereld zal versterken. Indien onze vlucht, al was het ook maar in zulk een geringe mate als avond, ertoe kan bijdragen aan de wereld te toonen, welk een groot, wapen de lucht vaart kan zijn in dienst van den vrede, zul len ons streven cn de kosten, die gemaakt zijn, betaald zijn. Hieraan \oegde Hughes toe toe, dat hij de luchtvaart als oorlogswapen veroordeelde. Veel geluk gehad In een lang interview verklaarde Hughes dat hij drie jaar de plannen voor de vlucht heeft rondgedragen en dat hij veel geluk heeft gehad bij de uitvoering. Het gev lijkstc deel van zijn vlucht was de afstand New YorkParijs, waarvoor .hij nauwelijks genoeg brandstof aan boord had, aangezien het vliegtuig te klein was voor het mee ren van de eigenlijk noodige voorraden. Opwindend was ook de vlucht over Sibe rië, aangezien de landkaarten niet nauw keurig waren en hij zelf eigen kaarten heef: moeten vervaardigen. Tengevolge van ver keerde hoogte-opgaven der bergen heeft hij verscheidende malen met een met ijs be dekt toestel krachtig moeten stijgen om bergen te ontwijken Het oordeel der deskundigen Luchtvaartdeskundigen verklaren, dat de wereldvlucht van Hughes met een gemid delde snelheid van omstreeks 355 Ion por uur in de lucht en ongeveer 175 km met in begrip van de landingstijden ten uitvoer is gelegd. Vooral zijn uit de vlucht, de groote vorderingen der vliegteohniek en van het radiowezen gebleken. De totale kosten van de vlucht worden geraamd op 300.000 dollar. De officieele tijcl van de vlucht is herzien en vastgesteld op 91 uur, 8 minuten en 10 seconden. Het vonnis tegen Grammens Zooals aangekondigd was heeft de dele gatie van de Vlaamsche katholieke parle- mentsfractie een onderhoud gehad met mi nister president Spaak over den voorgeno men geredhtelijken verkoop van meubelen van Grammens. De heer Spaak deelde de delegatie mede. dat de stad Edingen het vonnis althans voorloopig niet ten uitvoer zal leggen. spuitinstallaties afzuigin richtingen ventilatoren gasmaskers „N.V. N.A.V.E.G.O." Rotterdam, Ged. Binnenrotte 42-44, Tel. 54392 Dordrecht, Veil 99-101 - Telefoon 5969 De Japansch-Chineesche oorlog JAPAN MEESTER IN ZUID-CHINA Georganiseerde tegenstand gebroken Nieuwe bemiddelingspogingen Het Japansche persbureau Domei meldt, dat door de inneming van Juan-Koe, Joen- Tsjeng, Ho-Tsin en andere belangrijke plaatsen in Zuid-Sjansi de Japansche troe pen erin geslaagd zijn, den georganiseer- den tegenstand der Chineezen in deze stre ken voor goed te breken. De meeste Chi neezen zijn over de Gele Rivier naar het Zuiden of het Westen gevlucht. Nieuwe bemiddelingspogingen? Te Shanghai verluidt, dat onderhande lingen gaande zijn tusschen de diploma tieke vertegenwoordigers van Engeland. Italië, Duitschland, Zweden en Zwitser land eenerzijds en Japan en China ander zijds, om een beëindiging van de vijande lijkheden voor te bereiden. Desbetreffende voorstellen zullen officieel in de maand September worden overhandigd, omdat de Japanners veronderstellen, dat zij dan Hankau zullen hebben veroverd. De Ver- eenigde Staten nemen aan deze onderhan delingen niet deel. Ook Frankrijk en Rusland houden zich afzijdig, omdat Japan een deelneming van deze mogendhelen niet zou kunnen accep teeren. Grensincident in Mandsjoekwo Dezer dagen heeft een Russisch detache ment de Mandsjoerijsche grens gepasseerd. De plaats Tsjang-Koe-Feng werd bezet, welke een belangrijke strategische positie vormt in die bergachtige streek, en die de districten Zoeki en Toemen beheerscht, evenals de haven Rasjoen in Korea. De Japansche zaakgelastigde heeft bij den plaatsvervangenden volkscommissaris van buitenlandsche zaken te Moskou krachtig geprotesteerd tegen het .over schrijden van de Mandsjoerijsche grens door Russische soldaten. Hij eischte, dat de soldaten onmiddellijk teruggetrokken zouden worden uit de omgeving van Sjeng- Feng, waar zij zich genesteld hadden. De volkscommissaris antwoordde, dat hij nog niet over informaties beschikte. HET PELMANISME illcdlgre Inllchtln PELMAN-INST1TUUT (Opgerlclit 1000) AMSTERDAM DAMRAK 68 TELEFOON 41878 De opmarsch naar Valencia Franco's troepen rukken verder op Het communiqué van het reohtsche hoofdkwartier meldt' o.a. van het front te Teruel, dat cfte troepen van Franco in den sector van Valbona Cencerrosos den berg Canalizo hebben bezet. In die sectoren van Sarrion en Manzanera zijn de reolvtsohen over een diepte van verscheidene kilome ters opgerukt. De Rio Allbenitosa werd ten Noorden van Mas die Albentoea gepasseerd en de redhtsöhen beheerschen thans den weg naar Rubielos. Meer dan 1000 gevan genen vielen in handen der troepen van Franco. In den sector van Segonbe wenden negen vijandelijke vliegtuigen vati het type Curtiss neergehaald. De conferentie te Evian Resolutie aanvaard De vluchteMngenocmferentie heeft de re sodutie aangenomen, waarin als plaat6 van samenkomst voor de intergouvornementee- mmissie Londen wordit aangewezen. De eerste bijeenkomst zal gehouden worden op 3 Aug. a.s., met het doel te ©treven naar een bevordering van een ordelijke emigratie van vluchtelingen uit Duitschland en Oos- tieiurijk. De Amerikaansdhe gedelegeerde? Tailor, verklaarde, dat het te Evian ver richte werk slechts een begin vormt. Het is vam essentieel belang, dat d)e emiigranten slaat gesteld wordlen hun bezittingen V zich mede te nemen. De' Britsche gede legeerde, Lord Winter ton, veidkliaarde, dat hij die vertegenwoordigers dor verschillende regeeringien hartelijk wdltkom heette in LondleiL Voorts zeide hij, dlat die mogelijk heid van een emigratie naar Kenya bestu deerd wordit, dooh dat hij ten aanzien van Oost-Afrika nog niet in staat was een ver klaring af te leggen. Binnenland Feesten op til in de jubileumweek Keer in de volksopinie (Van c Amsterdamschen redacteur) Wie heeft niet eens gehoord of gelezen van den Jordaan in Amsterdam, de welbe kende volksbuurt tusschen Brouwersgracht en Passeerdersgracht met aan de eene zijde de Marnixstraat en aan den anderen kant de Prinsengracht, waar de Wester toren hoog boven het typische stadsgewoel heenziet. Menigeen is geneigd zich een ongunstig beeld van den Jordaan te vormen, en in derdaad is hiervoor wel eenige reden. Het was de Jordaan, waar Ds Jan de Liefde ongeveer een eeuw geleden zijn bitter noo- digen arbeid van inwendige zending begon, een werk dat nog altijd voortleeft in de door hem gestichte Vereeniging „Tot heil des volks". Met haar scholen en Evangeli satiebijeenkomsten neemt zij, ondanks alle veranderingen, nog steeds .en groote plaats bij de Jordaners, even goed als het Ko ning Willemshuis in de Egelantierstraat en de „Verbreiding der Waarheid" in Eland straat. Het was de Jordaan, waar in de voorbije tijden volksoploopen veelvuldig voorkwa men: de Jordaan van de garnalenpelsters en koffiepiksters, van de vischventers en Maandaghouders, kortom van het ietwat ruwe en rauwe arbeidende volk, dat geducht kon te keer gaan, doch ook een goed hart zich omdroeg. De Jordaan, waar in 1886 het Palingoproer de militaire wacht op de been bracht en zijn dooden eischte; waar in den mobilisatietijd de aardappelenrelle tjes voorvielen en vier jaren geleden bij het verminderen van de steunuitkeering een communistische storm raasde. Die Jordaan, door iedereen voor het na tionale leven verloren geacht, gaat feest vieren als H. M. de Koningin haar 40-jarig regeeringsjubileum in de hoofdstad komt herdenken. Het communisme meende er heer en meester te zijn, en het worstelt thans om de heerschappij over deze goed- aardige, gemakkelijk voor indrukken vat bare en even gemakkelijk tot verkeerde daden te verleiden bevolking. Hoe het vroeger was Er gaan stemmen in den Jordaan op, dat de buurt wat, zelfs véél heeft goed te ma ken aan het Oranjehuis, voorheen zoo hoo- gelijk vereerd in de grootendeels nauwe straten en bedompte huizen. De Willemsstraat, weleer genoemd naar de koningen van ons vorstelijk huis, was die veelszins goede dag.n het brand punt ?.n een fel oplaaiende, hoewel dat is gebleken in den loop der jaren! vrij oppervlakkige Oranjeliefde. Bij het jaarlijksch koninklijk bezoek aan de hoofdstad was een tocht naar de Wil lemsstraat een vast nummer op het pro gramma. Stapvoets reed de stoet door de rijk bevlagde straat, waar de kinderen, overvloedig getooid met Oranje, hun liede zongen als het koninklijk rijtuig stil hield. Toen de Koningin 40 jaren geleden werd gekroond, was de Willemsstraat fees telijk versierd met eerepoorten en sparre- groen, en een groote tribune bezweek bijna onder den last der bevoorrechte Oranje klanten, terwijl de minder bedeelden in dichte hagen aan den kant stonden en zich de kelen bijna schor schreeuwden. De kelen werden in die jaren, vooral in de avond- meermalen duchtig gesmeerd; maar men zou de Jordaners van dien tijd onrecht doen de liefde voor Oranje uitsluitend in verband te brengen met den drank, waar een zeker deel zich te buiten ging. was in het Willemsstraat-enthousiasme iets naïefs en ongekunstelds. De Koningin heeft zich hiernaar bij haar vele bezoeken steeds willen schikken. Aan de brug bij de Nieuwe Willemsstraat werd de stoet elk jaar opgewacht door de koningen van de buurt. Een welluidende naam als de „Bok- kebek" leeft in de herinnering voort. En niet te vergeten Krisje (Christina) van der IN AMSTERDAM? Dan naar het kantoor van L. BOOMSMA Makelaar - Bouwkundige Expert NASSAUKADE 118-119, Tel. 82521-85421 Wij koopen en verkoopen, huren en verhuren, adminislreeren en verzorgen alle onderhoudswerk zaamheden Woninglijst en inlichtingen GRATIS TE KOOP HEERENHUISJE, 6200.— v.o.n. te Hillegersberg, bevattende 5 ka mers, badkamer, keuken, zolder, voor- en achtertuin, alle plafonds en muren geverfd. Bevr.: WONINGBUREAU KOLPA Hillegondastraat 7 TeleL 42596 Woude, die tijdens het Palingoproer een in specteur van politie onder haar rokken voor de volkswoede beschermde en deswege la ter werd geridderd. Onder geleide van deze en dergelijke roemruchte personen heeft de Koningin eerst als aankomend meisje, later als jonge vrouw, altijd vergezeld van Ko ningin Emma, ook wel van Prins Hendrik, den jaarlijkschen, ietwat ongewonen tocht te midden der opeengepakte schare gemaakt. Totdat in den tijd kort na de mobilisatie- jaren.... steenen naar het koninklijk rij tuig werden geworpen. In de volksopinie had zich langzaam maar zeker een radicale wijziging voltrokken. De degelijke bestand- deelen der bevolking ,die evenwel niet het stempel op de buurt zetten, verhuisden ge leidelijk naar nieuwe, betere wijken met meer geriefelijke woningen. Het socialisme maakte zich meester van de buurt en doofde een Oranjeliefde, die geen diepte van aards bleek te hebben. Sedert is de Koningin nooit meer in de Willemsstraat geweest en heeft het communisme al meer overwicht ver kregen. Het komende feest En nu heeft een man in zijn eenvoudig heid het balletje opgeworpen om met Sep tember feest te vieren, enhet gebeurt, in weerwil van het aanvankelijk oplaaiend verzet van de „koningen van het commu nisme", die evenwel ,naar het zich laat aanzien, nu weer aan den kant worden ge zet. Er is een klinkend feestprogramma op gemaakt. „Tot heil des volks" is de ziel van de beweging geworden, ongedacht maar thans volkomen bereid om de bewegende kracht van het feestgedruisch te vormen- Ais de schoone plannen, waarvoor men 15.000 bijeen denkt te krijgen, geheel doorgaan, is Amsterdam in'de feestweek een bezienswaardigheid rijker. Wat zal het er vol worden, precies als in de jaren van voorheen, toen men op Koninginnedag 's avonds over de hoofden kon loopen. Het programma voor de feesten vermeldt: mu ziek, praalwagens, eerepoorten, verlichting, kinderspelen en wedstrijden, enz. Er komen zelfs 500 karpers van de Ned. Heide Mij aan te pas, waarnaar vischgrage Jordaners in de Prinsengracht kunnen hengelen. De eeuwenoude Wester toren, die van ge meentewege toch al verlicht zou worden, zal over het ongedachte feestgewoel ver baasd zijn en met extra genoegen vaderland- sche wijsjes op het hooge carillon ten beste geven als een bijzondere tractatie voor de grillige bevolking aan zijn voet. Moge in dezen keer in de volksopinie ook winst verborgen zijn voor het Koninkrijk Gods. Bond van Chr. Geref. J ongelingsvereenigingen Het nummer van „Luctor et Emergo" van deze week bevat het 34e jaarverslag van den Bond van Chr. Geref. Jongelingsvereenigin- gen, uitgebracht voor den a.s. Bondsdag, welke 3 Augustus a.s. te Apeldoorn zal wor-t den gehouden. Het verslag, waarbij een over zicht van het bij den Bond aangesloten aan tal vereenigingen, afdeelingen en ringen is gevoegd, maakt melding van een opgewekt vereenigingsleven. Aangesloten zijn 92 ver eenigingen, verdeeld over 18 ringen en 7 af deelingen. Het totaal ledental bedraagt 1350. Een zestal vereenigingen sloot zioh in het afgeloopen jaar bij den Bond aan. Ten aanzien van het bondsbestuur wordt medegedeeld, dat Ds. L. H. van der Meiden, van Den Haag, benoeimd hoogleeraar aan de Theol. School der Chr. Geref. Kerk te Apeldoorn dien afgetreden Voorzitter, Ds. H. Janssen, is opgevolgd, terwijl het secretari aat overging van den heer A. Alblas te Den Haag op den heer A. L. die Bruyne te Am sterdam. O.m. werd in het afgeloopen jaar de verhouding tot de A.-R. Jongeren Actie geregeld. De a.s. bondsdag wordt in die (Geref.) Westerkerk aan de Brinklaan te Apel doorn gehouden, daar die Chr. Geref. Kerk aan de Marialaam, gezien de opkomst op de laatstgehouden bondsdagen, te klein wordt geacht. In de morgenvergadering zal o.im de bondsvoorzitter spreken over het onder werp: „Weer en waoht". In de middagver gadering zullen het woord voeren Ds. J. C« Maris, uit Sneek over „Jongeldngsvereeni- ging en geestelijke vorming" en Ds. J. Tam-> minga, uit Harderwijk, over: „Onze roe ping", De K.R.O. en Franco-Spanje Vragen van den heer Wijnkoop De heer W ij n k o o p heeft aan den Mi nister van Binnenlandsche Zaken de vol gende vragen gesteld: 1. Is het den Minister bekend, dat mej, M. Voogd op den avond van 5 Juli j.l. voor den radio-zender van de K.R.O. een rede heeft gehouden ter verheerlijking van gene raal Franco en diens medestanders? 2. Acht de Minister dit optreden in de radio niet in strijd met de officieele vriend schapsbetrekkingen die Nederland met de regeering van de Spaansche republiek on derhoudt, in strijrd óók met de houding van de radio-controle-commissic ten aanzien van de commissie hulp aan Spanje, die immer belet werd van de radio gebruik te maken, wijl men van meening was dat politiek iii de redevoeringen in geen enkelen vorm toe laatbaar was? 3. Is de regeering bereid thans zoodanige maatregelen te nemen, dat niet wederom over den Nederlandschen omroep de Spaan sche regeering kan worden aangevallen? Officieele Berichten ONDERSCHEIDINGEN Benoemd is tot ridder in de Orde van den Ned. Leeuw, de lieer G. A. D u n 1 o p, direc teur der Ned.-Ind. Handelsbank N.V te Aul- sterdam. DUBIEUSE VORDERINGEN FIDUCIA-INCASSO'S - UTRECHT STAAT TOT UW DIENST, zowel op als zondex contract. .VRAAGT BEZOEK PROSPECTUS

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2