STADSNIEUWS VRIJDAG Ï5 JULI 1938 TWEEDE BLAD PAG. 6 tVR LEIDEN KRIJGT EEN CHR. HUISHOUDSCHOOL De vereeniging ontvouwt haar plannen Het bestuur samengesteld In een gisteravond druk bezochte vergadering, uitgeschreven door het Comité van Actie van de enkele weken geleden opgerichte Vereeniging tot Stichting en Instandhouding van Chr. Nijverheidsscholen voor Leiden en om streken, zijn de plannen der Vereeni ging nader ontvouwd, terwijl men ook is overgegaan tot verkiezen van een be stuur. De vergadering stond onder leiding van Ds. Joh. Groot Enz e rink, die, na de opening op de gebruikelijke wijze, in herin nering bracht de wijze waarop de Vereeni ging is opgericht, alsmede haar doel en haar grondslag. Spr. betoogde daarna de noodzakelijkheid van Chr. Nijverheidsonderwijs. De Vereeni ging bedoelt allerminst den staf te breken over een der in onze stad rasds gevestigde huishoudsoholen. Zij erkent gaarne dat deze verdiend een goede naam bezitten. Zij eisdht echter de vrijheid voor zich het nijverheidsonderwijs te geven op eigen ma nier in Christelijken geest. De tijden waarin wij leven zijn bitter ernstig. Overal legt men beslag op de jeugd. Ieder strekt naar de jeugd de handen uit Daarom staan wij pal voor onze Ghr. lagere scholen. Een groot aantal van onze kinderen bezocht echter ook de nijverheidsscholen en zij zijn dan in de gevaarlijke puberteitsjaren. Er komt in die jaren een crisis op godsdienstig gebied en het milieu waarin zij verkeeren is dan van groote be teekenis. Het gaat niet om Chris telijk koken of naaien, maar om het milieu .waarin onze kinderen verkeeren. We zien overal om ons heen dat het tragische con flict in het leven der kinderen ten opzichte van maatschappelijke problemen, ten na- deele van het Christendom wordt beslist. Een kijk op de harde werkelijkheden in de maatschappij zal het kind dikwijls in gods dienstig opzicht breken, als er in zijp om geving geen godsdienstige invloeden aan wezig zijn die het steunen en helpen. Er is geen aanleiding tot verontwaardiging dat hier een aanslag wordt gedaan op de ge meentelijke en rijksfinanciën. D.? Vereeni ging is er zidh van bewust, dat zij niet mag spelen met oveiiheidsgeldlen. Het ie echter zóó dat de bestaande scholen overal overvol zijn en dat uitbreiding niet kan uitblijven. Een enquête over de laatste drie jaren kan aanwijzen, dat het aantal kinderen van Chr. ouders ruimschoots voldoende is om een nijverheidsschool te bevolken. Bezwaren kunnen alleen komen uit de kringen hen, die de leus huldigen: Kennis is Macht. Wij leven echter volgens het woord: De vreeze des Heeren is het beginsel der wijs heid. Daarom zullen wij, Zijn knechten opmaken en bouwen cn God van den hemel zal het ons doen gelukken. Spr. deelde vervolgens mede, dat als dage- lijksch bestuur waren aangewezen Ds. Joh. Groot Enzerink, voorzitter; mar. G. J. W o u d s t r a, secretaris en de heeT J. A. v. Zanten, penningmeester. De werkwijze zal thans verder als volgt zijn. Wanneer een volledig bestuur is gekozen zullen de statu ten en het huishoudelijk reglement worden samengesteld. Voorts wordt bij de hoofden der Chr. scholen een enquête gehouden om het aan tal leerlingen vast te stellen, dat in de laat ste drie jaren naar het nijverheidsonderwijs Is overgegaan. Vervolgens zal aan het gemeentebestuur medewerking worden verzocht volgens art. 25 der Wet op het Nijverheidsonderwije, tot oprichting eener Chr. Meisjes-Huishoud school. Men zal zoeken naar een oud ge bouw, dat eventueel voor school geschikt te maken is, maar zulk een gebouiw zal waar schijnlijk wel niet gevonden worden, omdat de toeloop zoo groot zal zijn, dat tenminste 16 lokalen noodig zullen zijn, behalve de wasdh- en keukenruimten. Waarschijnlijk zal dus wel een nieuwe school het voordee- ligst zijn. Vóór 1 Miaart 1939 moeten de stuk. ken bij het departement van Onderwijs zijn. wil men de school op 1 Maart 1940 kunnen openen. Er zal ook spoedig een directrice worden benoemd, teneinde het bestuur van advies te dienen. Naast het bestuur, dat alleen uit mannelijke leden zal bestaan, zal later een deskundigen-commissie worden benoemd, bestaande uit uitsluitend dames. Het be stuur zal bestaan uit 12 leden, waarvan 6 Hervormden en 6 ni et-Hervorm den (w.o.Lu- theTschen, Geref., Chr. Geref., Geref. In H. V. en oud-Gereformeerden). Daar in het be stuur reeds twee Hervormden zijn gekozen en één Gereformeerde moesten nog 4 Her vormden en 5 niet-iHervoranden worden ge kozen. Benoemd werden de heeren F. B a r e n s. W. Roodenburg, mr. S. R zemond, A. L. L. Gatbier, G. Hordij k. H C. F. de Greef, D. Parmentier, W. G. Aldershoff en mr. N. G. Geelker ken. Het bestuur zal later worden aange vuld met enkele leden uit plaatsen uit de omgeving van Leiden KAMER VAN KOOPHANDEL HANDELSREGISTER Nieuwe inschrijving. 14 Juli. 7207. Firma J. W. Bonda, Leiden, Oude Vest 23, vee derbandel. E.: J. W. Bonda, Oegstgeest. Wijziging. 13 Juli. Anth. L. Noordhoek, Sassen heim, Kerklaan 56, kweeken van en handel in bloembollen. De zaak is verplaatst jiaar Noorchvijk, Quarles van Uffordstraat. 14 Juli. N.V. Schelpkalkbranderij voorheen J. W. Clant en Zoon, Alphen a. d. Rijn, Gnephoek 50. Uifctr. Pres-comm.: F. Kehrer, dd. 9 Juni 1938. De commissaris Jhr. G. J. Stoop is thans president-commissaris. N'. Comm.: F. A. man Heyst, Soesterberg cn F. E. Müller, Utrecht. Opheffing. 13 Juli. A. de Winter. Noordwij- kerhout, Dorpsstraat 11, groente-handel. P. Duivenvoorden, Noordwijkerhout, Zee straat 41, voerman en handel in konijnen. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: M de Wit 24 jr Stravers 23 Jr A W J Otto 25 jr en N Satter 22 jr OVERLEDEN: J Schelfsma man 60 jr H E Gels vrouw van C A Mellssant 35 Jr Militaria Bij Gouvernementsbesluit zullen de reser- i luitenants A. v. d. Wal. W. J. Rutgers en A. V. Vos veld van 6 R.V.A. bij de Koloniale Reserve worden gedetacheerd. Van 18 tot en met. 27 Juli komï 2/3 gedeel te der lichting 1928 bij 6 R.V.A. voor herha lingsoefeningen onder de wapenen. Leidsche polozeventallen bekampen elkaar De Zijl I—Li.C. I (2—2) Gisterenavond speelden bovengenoemde zeventallen voor de competitie van den K.N.Z.B. in de Zweminrichting De Zijl al hier. Het is niet zoo zeer een fraaie maar spannende kamp geweest Aan vankelijk was de L.Z.C. sterk in den aan val en ondanks goed werk van keeper Kloots wist L.Z.C. zich spoedig een 2—0 voorsprong te verschaffen. Geenszins ont moedigd door dezen achterstand trok De Zijl ten aanval en wist de tegenpartij ge heel terug te dringen, maar door goed keepwerk van Versluis weet L.Z.C. stand te houden, zoodat de rust kwam met een 0-^2 voorsprong. Direct na rust bleek, dat De Zijl zich nog geenszins gewonnen gaf, want na eenige oogcnblikken gaf de links voor van de thuisclub keeper Versluis met een onhoudbaar schot het nakijken. Hierna kwam L.Z.C. sterk in den aanval, maar wanneer Elsinga en Kev heiden het water uit moeten is het weer de beurt aan De Zijl om eenige gevaarlijke aanvallen op te zetten. Wanneer echter M. Arbouw het water uit moet denkt reeds iedereen, dat de wedstrijd voor de Zijl verloren is. H. Blansjaar weet echter na een prach tige rush over het geheele veld, ondanks het hinderen van twee tegenstanders op keurige wijze gelijk te maken, zoodat het einde komt met een 22 gelijk spel. De Zijl II—H.Z. en P.C. (2—2) Vooraf werd gespeeld bovengenoemde ..edstrijd. waarin De Zijl tot de rust met 2—0 de leiding had. Na rust echter gelukte het de tegenpartij den stand gelijik te maken Zilveren jubileum H. v. Driel De heer H. van Driel, assistent der directe belastingen, invoerrechten eji accijnzen te Leiden, werkzaam in den dienst der accijn- aan het openbaar slachthuis alhier, hoopt Zateroag 16 Juli 1938 den dag te her denken, dat hij 25 jaar geleden ki dienst trad bij de Administratie D. B. Inv. en Accijnzen. Zondagsschool Immanuel Bestaat vijfendertig jaar Op Dinsdag 19 Juli e.k. zal het 35 jaar ge leden zijn. dat de Hervormde Zondagsschool „Immanuel", gevestigd Pawl Krugerstraat 37, werd opgericht door wijlen den heer an Dam. Als bijzonderheid dient ook nog te worden vermeld dat mej. J. J. Koldeiman sinds 1905 en dus 33 jaar aan genoemde Zondagsschool is verhonden. Zij fungeert ook momenteel nog als presidente, terwijl het bestuur ver der, nog bestaat uit mej. C. v. d. Wijngaard, secretaresse, Witte Singel 105 en den heer W. Loom an, penningmeester. Er zal dien dag een herdenkingsavond worden gehouden (te half acht) in Reho- böth, Rapenburg, alwaar als spreker hoopt op te treden Ds. Groot Enzerink, Herv. pred. alhier, terwijl de kinderen enkele liederen zullen zingen. Geref. Ulo-Kopschool (Hoogl. Kerkgracht 20 a) [(Hoofd de heer W. G. Aldershoff), Wi\er bevorderd werden Van klas la naar 2: C. v. d. B-erg, H. O. Boon, L. Brandt, N. Christiaansc, J v. Driel, C. Ketel, W. J. Mulder, J. Neuteboom, C Ouwersloot, M. Overduin, J. Planje, M. Rot teveel, R. de Ru, J. J. Rutgens, H. Parmen tier, K. Sanders, C. v. Varick, A. Verrips, A d. Vet, J. L. Gunnnig, N. J. Ju, J. J. Dijk. Niet toegelaten: 6. Van klas lb naar 2: H. L. Boter, W. Dij-k, F. H. Franken, P. de Gunst, J. J. P. Heeten, J. v. d. Kaaij, J. Kooine, A. M. iaij, T. Kralt, J. Luijendijk, C. Neuteboom, W. Olivier, TI. W. Pera, E. J. Poortman, M. J. Stigter, J. Tegelaar, W. Veldhuyzea, D. Vogelenzang, A. F. v. Weeren, C. J. Wessel. W C. v. d. Wilk, A. Vergunst, T. Vos. Niet toegelaten: 7. Van klas lc naar 2: W. v. d. Blij, C A. de Bruyn, M. A. Buurman, J. Eggink, M. A. J. Giezen, H. JU. Hanegraaff, J. de Heer, J. M. Hollander, C. v. d. Horst, A. M. Innnink, A. J. Weulen-Kranenburg, P. Lagendijk, H. Laman, O. M. v. leeuwen, T. v. d. Meij, J. M. Mulder, C. Stol. Niet toegelaten: 4. Van klas 2a naar 3: H. J. Bet-he, H. C. L. Ca pel, H. Cornet, IT. J. Drogmans, J. Drog mans, C. v. Egmond, J. W. Filippo, TI", v. Hoeken, A. C. Holtrust, E. W. Jagerman, F. H. Klinkenberg, E. N. Knibbe, J. L. Kroon, J. C. v. d. Linden, C. J. G. Luitjes, J. S. Melse, B. A. Muusse, A. M. Parlevtiet, M. J. v. d. Plas, C. Star, C. C. v. Weeren, J. M. Uittenbogaard, T. Wissel, B. de Wit, L. v. d. Werf, R. MaTkenstein. Niet toegelaten: 4. Van klas 2b naar 3: A. v. d. Broek, J. G. Es, N. Francken, A. Hemerik, P. v. Ho re, C. Jansen, A. Korfchof, C. Kraan, D. Lamers, F. v. cl. Linden. M. Mekking, G. Nieu/wen- dijk, H. den Ouden, J. Roosen, J. Reijneveld, E. Sanders, B. Storm, H. Sutiterland, C. v. Ticnhove-n, W. Tuurenhout, P.\Wijtsma, J. de Wit, J. Draijer, H. Wagemaker, J. Sleg tenhorst. Niet toegelaten: 6. Van klas 3a naar 4: A. Breebaart, K. Di- nant, J. Dinant, G. v. Essen, N. Filippo, L Geertsma, J. Gijsman, J. Jansen, A. v. Kapel, M.Lamain, P. v. Manen, J. Piket, TI. Otten berg, C Parmentier, J. Stolte, R. Ver brugge. N. de Water, H. -v. Weeren, D. Wessel, G. -. d. Wetering, P. Vromans. Voorwaardelijk: v. Oostenrijk, J. Schinkel. Niet toegela ten: 3. Van klas 3b naar 4: T. Baan, F.J.Basens, J. Bekooy, P. Deelman, A. Demmenie, J. v. tl. Eijkel. B. v. Gelder, B. Gorree, H. Hen- driksen, L. Lamers, E. v. Lunteren, A. Mul der, R .v. Rooijen, N. Telle, A. Verhoog, E. de Troije. Voorwaardelijk: B. Eggink, T. Teeuwen. Niet toegelaten: 3. CONCERT IN RHIJNGEEST Gisteravond, onder begunstiging van mooi weer, gaf het Leidsch Harmoniegezel schap „De Post" (dirigent de heer M. Bol- derdijk) in den tuin van bovengenoemde inrichting voor de patiënten een uitvoe ring. Bovendien verleende het Zusterkoor zijn medewerking Het was een mooier, avond, HOLLANSOCIETEIT A° 1807 Heerengracht 475 Amsterdam C Vraagt tarieven voor LEVENSVERZEKERING LIJFRENTEN PENSIOENEN Rijksmuseum van oudheden Een belangrijke aanwinst Het Rijksmuseum van Oudheden te Lei den is door aankoop in liet bezit gekomen van het restant der bekende voormalige collectie von Bissing, welke enkele jaren ge leden een tijdlang in het Museum Carnegie- laan 12 te 's Gravenhage is tentoongesteld geweest. Dit restant bevat een groot aantal oud-Egyptische voorwerpen, voornamelijk uit den praehistorischen tijd en uit de pe rioden van het Oude en Middenrijk en kan daarom als een belangrijke aanwinst van dit museum beschouwd -worden. Onder deze voorwerpen bevinden zich een aantal beelden en reliefs van groote kunstwaarde, benevens een paar doodenschepen en model len van werkplaatsen. Gedurende de zomer maanden zal het belangrijkste gedeelte de zer collectie in een apart zaaltje van museum voor het publiek tentoongesteld zijn STEEKPARTIJ IN DE GORTERSTRAAT In de afgeloopen naoht omstreeks 12 uur henben in de lc Gorterstraat twee zwagers ruzie gekregen, waarbij het op een vecht partij uitliep. De 37-jarige koopman H. TI., in de Gorterstraat woonachtig werd daarbij door zijn zwager, den 35-jarigen A. N. B. met een aardappelschilmesje in de rechterzijde van de borst en in de rechteronderarm ge stoken. H. is door den E.H.D. naar .het Acad. Ziekenhuis gebracht, terwijl B. in het politie bureau is ingesloten. VERLICHTING OVERWEG MORSCHWEG Dezer dagen zijn bij den overweg aan den Morscihweg en den spoorlijn LeidenWoer den, vanwege de Ned. Spoorwegen, aan beide zijden groote lichtpalen geplaatst, welke hij avond den overweg helder verlichten, het geen een belangrijke verbetering is, daar herhaaldelijk de paaltjes, waarop de sjpoor- wegboomen rusten, wanneer deze gesloten zijn, niettegenstaande er sterke reflectoren op waren aangebracht, 's avonds door auto mobilisten omver werden gereden. WATERTEMPERATUUR Zweminrichting De Zijl 19 gr. C Alphen a.d. Rijn HET REGEERINGS- JUBILEUM De komende feestelijkheden Het voorloopig programma vastgesteld Het niag thans wel als vaststaand wor den aangenomen, dat Alfen aan den Rijn het veertigjarig- regeeringsjubileum H. M. de Koningin op waardige wijze zal herdenken. Wie de voorbereidingen tot de feestelijk heden, welke een volle week n.l, van 31 Augustus tot 6 September zullen wor den gehouden, van nabij heeft gevolgd, zal tot de erkenning zijn gekomen, dat dit maal weer eens een Oranjefeest wordt ge organiseerd, zooals wij dat in lang niet ge kend hebben. In een Woensdagavond gehouden verga dering van het hoofdcomité is door de ver schillende voorzitters der sub-commissies verslag uitgebracht over de vorderingen bij de voorbereiding der feestelijkheden daaruit bleek wel, dat de medewerking niets te wenschen overlaat. De buurtvereenigingen zijn de laatste dagen als paddestoelen uit den grond ver- straten, die zich het vorige jaar afzijdig hielden, hebben nu de gelden keurige versiering reeds bijeen en an deren overleggen nog met zorg hoe men ditmaal nu eens het best voor den dag zal kunnen komen. Op verscheidene punten in de gemeente zullen weer ornamenten verrifzen, welke buiten de buurtcommissies om worden aangebracht, openbare en particuliere bouwen zullen worden versierd en illumineerd en de Oranjegarde zal natuur lijk leden tekort komen om alle vlaggen te kunnen tellen. Ook voor den optocht blijkt zeer veel be langstelling te bestaan. Zoowel uit handel en industrie als van de zijde van verschil lende vereenigingen en particulieren is reeds deelname toegezegd en men heeft alle hoop, dat hun aantal zich de komende weken nog belangrijk zal uitbreidqji. De plaatselijke middenstand organiseert een winkelweek, waarvoor door de Ver eeniging „Nederlandsch Fabrikaat" en de feestcommissie prijzen beschikbaar worden gesteldi de Jongelingsvereeniging „Onder zoekt de Schriften" biedt een orgelconcert aan, te geven door den bekenden organist Feike Asma; de beide plaatselijke Oranje- vereenigingen een groot vuurwerk; van de zijde der zangvereenigingen wordt alle medewerking verkregen voor de zanguit voering in de Ned. Herv. Kerk; de plaatsi lijke sportvereenigingen zullen een aan trekkelijk programma afwerken; een gon delvaart zal de avondfeestvreugde verhoo- gcn. De diverse commissies zijn thans zoover gevorderd, dat men een voorloopig pro gramma heeft kunnen vaststellen, dat mo gelijk nog een kleine wijziging zal onder gaan, maar in hoofdzaak op het volgende neerkomt: Woensdag 31 Augustus: 's Avonds pl.m. 8.30 uur: Opening van de feestweek. Opvoering van het Openlucht spel „Wilhelmina van Nassouwe" van on- en plaatsgenoot J. J. C. Böckling, op het ijsclubterrein. Donderdag 1 September: 's Avonds pl.m. 8 uur: Autorit voor ouden van dagen door de feestelijk verlichte stra ten der gemeente, voorafgegaan door mu ziek en fakkel dragers. Vrijdag 2 September: 's Avonds pl.m. 8 uur: Zanguitvoering door de leden van vrijwel alle plaatselijke zangvereenigingen onder leiding van den heer J. L. J. Gaillard en orgelconcert door Feike Asma, aangeboden door de Jonge- lingsvereen „Onderzoekt de Schriften" in de Ned. Herv. Kerk aan de Julianastraat. Zaterdag 3 September: Middags van pl.m 2.30 tot 7 uur: Sportdemonstraties, Zwemmen (in de Aar), Voetbalwedstrijd Alfensch elftal te gen nader vast te stellen vereeniging van elders en Turndemonstraties op het terrein der A.V.V. „Alphen". Avonds pl.m. 9 uur: Gondelvaart in den Ouden Rijn, van Gouwsluis tot 's Mole- .rsbrug. Maandag 5 September: Avonds 7 uur: Herdenkingsdienst in alle Protestantsche kerken. Daarna: Ope ning van het feestterrein met diverse ver makelijkheden op het IJsclubterrein aan de dr Lovinklaan. Dinsdag 6 September (Nationale feestdag) Ongeveer 8 uur: Koraalmuzaeik op ver schillende punten der gemeente; pl.m. 10 uur: Défilé van jeugdvereenigingen voor den burgemeester, den heer P. A. Colijn. Overhandiging van de gemeentevlag aan een deputatie, welke daarmee 's middags zal deelnemen aan het défilé voor H.M. de Koningin te Amsterdam; pl.m. 10.15 uur: Zanghulde van alle kinderen der lagere scholen aan den burgemeester op het St Jorisplein; pl.m. 10.30 uur: Optocht van alle leerlingen der lagere scholen en som mige bewaarscholen, feestelijk uitgedost, door de gemeente. Te volgen route: St. Jorisplein, dr Lovinklaan, Lemzonlaan, Ju lianastraat, Prins Hendrikstraat, Stations straat, Conradstraat, Zaal bergstraat, Prins Hendrikstraat, Julianastraat, Bruggestraatj Raadhuisstraat, Jongkindt Conincksraat, Toussaintstraat, van Boetzelaerstr., Bloem hofstraat, Aarkade, Van Mandersloostraat, Van Boetzelaerstraat, Toussaintplein, al waar de stoet wordt ontbonden; pl.m. 10.30 Sportwedstrijden voor de leerlingen der U.L.O.-scholen op het terrein der A.V.V. „Alphen" en gecostumeerde voetbalwed strijd op het feestterrein; pl.m. 2 uur: Groote optocht voor handel, nijverheid, in dustrie, sport enz.; pl.m. 3 uur: Volksspe len op het feestterrein om fraaie prijzen. Avonds: Groot Avondfeest op het feest terrein aan de dr Lovinklaan; Rhythmi- sche gymnastiek door de G.V. „Hou-Vast"; Non-Stop-C.abaret Bartous; Filmvoorstel ling; Muziek - hossen - vermakelijkheden. Tot slot: Groot vuurwerk, aangeboden door de Wilhelmina-vereeniging en de Chr. Oranjevereeniging, op het feestterrein. OPBRENGST SPELDJESDAG De Woensdag gehouden „Zonnestraal"- speldjesdag ten bate van de T.b.c.-bestrij- ding heeft opgebracht 144,381a. VOETBAL Hedenavond speelt A.R.C. I aan de Nieu we Sloot een vriendschappelijken wedstrijd tegen Alphia I, SCHOOL-WEDSTRIJDEN Evenals vorig jaar worden in Alfens Zwembad a.s. Zaterdagmiddag weer zwem wedstrijden gehouden tusschen de leerlin gen van de verschillende lagere scholen in onze gemeente, IN HECHTENIS GESTELD Een van de hoofdverdachten van de groandiefstallen in de Rijnstreek, door per soneel van 'n beurtschipper hier ter plaatse, ere B„ is op last van den officier van. justitie in hechtenis gesteld en naar Den Haag overgebracht. ERNSTIG ONGEVAL Het 4-jarig zoontje van den landbouwer B aan den Steeksterweg alhier is hedenmor-, gen van een rijdenden hooiwagen gevallen. Een der wielen ging heni over 't hoofd. Dr Schreuder van Zwanxmerdam constateerde een schedelbasisfracüuur, De toestand i£ zeer zorgwekkend. EINDEXAMENS CHR. H.B.S. Voor het eind-examen slaagden de vol gende leerlingen van de Chr. H.B.S. met 5-jarigen cursus alhier: de dames: Clara Brink, Nieuwveen; Johanna G. Burggraaf, Bodegraven; Marianne Duinker, de heeren W. v d Bijl, J. M. de Bruyn, G. Dallinga, an Dicst, M. C van Gemeren, Boskoop; P. C. de Haas, S. Ham, Leimuiden; P. Kra- Bodegraven; D. v. d. Linden, Joh. M. Los, A. de Ruyter, Bodegraven; A. Schram, P. W. Vis. Waar geen plaatsnaam .vermeld is, Is deze alhier. BRANDSTOFFENHANDEL A. JONGENBURGER RAADHUISSTRAAT 7 5 ALPHEN AAN DEN RIJN - Telef. 44 Beveelt zich beleefd aan v. d. levering van EERSTE KWALITEIT BRANDSTOFFEN HAZERSWOUDB GRATIS RIJWIELPLAATJES De dienstgeleider der dir. belastingen te Hazersiwoude-dorp zal op Woensdag, 27 Juli en Donderdag 28 Juli a.s., telkens 'e avonds van 79 uur aan zijn woning in de Toren- straat no. 7, gelegenheid geven tot het vragen van een kosteloos rijwielbelasiing- merk 1938/'39. UITSTAPJE KNAPENVKREENIGING De" Ned. Herv. Knapenvereen. „Het Mos terdzaadje" heeft gister onder leiding van de heeren Matze en Harkes per touringcar een uitstapje gemaakt naar Antwerpen. RADIO-COMITE Het Radio-Comtié hield onder leiding van zuster Boer een vergadering. Uit het verslag bleek dat de financieele toestand niet' gunstig is en vensterking van de kas dringend noodzakelijk, wil het comi té althans op den bestaanden voet kunnen voortgaan om de behoeftige zieken in staar te stellen van de radio te kunnen profitee- ren. Wij wekken de ingezetenen op de be hulpzame hand te bieden aan het comité. Het bestuur bestaat thans uit de dames; Boer, Hortensius, Windhorst, Pannebakker, Jacobs, Heesterman en Six Dijkstra. GESLAAGD Te Boskoop slaagden voor het examen KOSTELOOZE RIJWIELPLAATJES De rijksontvanger zal zitting houden in het kantoor, Hoofdstraat 144, voor het ver strekken van kostelooze rijwielplaatjes aan werkloozen en andere daarvoor in aanmer king komende personen op Maandag 18 Juli Woensdag 27 Juli en Donderdag 4 Augustus, telkens des avonds van 68 uur. Zij die in het bezit rijn van een bewijs 1937/'38 worden verzocht dat bewijs mede te brengen. KATWIJK a.d. RIJN TUINBOUWOVERZICHT De berichten uit het laatst der vorige week deden aanvankelijk vermoeden dat het met de mooie aardappelprijzen wel eens afgeloo pen kon rijn. Het ging niet alleen langzaam aan naar beneden doch ook de mededeeling van de Groenten- en Fruiteentrale over de minimumprijzen, welke per 8 Juli reeds zou den ingaan, deden vermoeden dat het met de dure aardappelen afgeloopen zou zijn, al hoewel f 4 per 100 kg tooh moeilijk goed koop kan worden genoemd. De noteering was op 8 Juli wel het laagst, nl. f 5 gemid deld voor de bonken, f 5.30 voor de groote en f 5 voor de drielingen. Op 7 Juli was dit ge weest re6p. f 5.30, f 6.20 en f 5.80. Begin de zer week kwaim er wat meer vraag en vooral de bonken en groote- bracihten weer vrij hoo- ge prijzen op. De noteering was toen nl. voor de groote gemiddeld f 6.90, de bonken f6.50 en de drielingen f 5.60 per 100 kg. Later liep de prijs weer terug. Het heeft intusschen aardig wat geregend en het gewas is flink aangekamen. Het beschot is ook .in de afwij kende gewassen, die er vele zijn, wel wa beter geworden, zoodat de uitkomst in he algemeen genomen, nog niet tegenvalt. Vai steun op vroege aardappelen zal in 1938 wel niet veel komen. De tijd vliegt Over 14 da gen is het vroege aardappelseizoen ongeveer ten einde. Dan gaat de Eigenheimer weer de boventoon voeren. Bospeen gaf in de afgeloopenrweek veel variatie. Er waren een paar dagen bij die slecht waren en.rnien niet hooger kon komen dan f 33.75 per 100 bos. Het was gelukkig maar van korten duur. Vooral begin dezer week was er veel vraag met beste prijzen, varieerend van f 7.5010.50 per 100 bos. Ook de van het loof afgebroken peen gaat graag weg. Per kist \an 20 kg brengt deze. 1.501.90 op. Na den regen zijn ook de kro ten afgekomen. Dit artikel gaat ook aardig ed weg, van f 22.75 per 100 bos. Met sla het. iets beter geworden, althans voor bes te kwaliteit 6la. De noteering loopt nogal uit elkaar. Er is van f 0.50 verkocht, 0.801.20, doch er werd ook sla in beste kwaliteit verkocht voor f 2.20 per 100. Voor kouden grond-sla een beste prijs. Ook in bloemkool was nogal variatie. Doch de massa is voor lagen prijs weggegaan, nl. voor f 34.50 in de 1ste soort. Gelukkig kwam er reeds vorige week Vrijdag eenige verbetering en was de noteering voor 1ste soort tot. f 6.50 per 100 en begin dezer week werd voor de beste kwaliteit weer van f 6.50 10 betaald. Tweede soort kon nooit meer opbrengen dan f 2—3.75 per 100 stuks. Dop erwten waren geregeld goed gevraagd. De aanvoer is maar matig. De noteering ging 'an f 1214 per 100 kg. Door den neigen en het koele weer is de grond in buitengewoon gunstige conditie om te planten en te zaaien, dus is er deze week buitengewoon veel kool uitgeplant en peen gezaaid. Op hoop van zegenJ WIE Z'N KOE WAS DAT? Een onbekende koe had in den afgeloopen nacht schijnbaar eenige expansie noodig en wijde wereld ingegaan. Zij kwam zoodoende bij den heer B. in diens bloembollenveld terecht. De heer B. was -hiervan natuurlijk niet gediend en waar schuwde de politie, die de vluchteling schuthok bracht. Dit alles geschiedde in den nacht en tot aller verbazing was 's morgens het dier uit het schuthok verdwenen. „Men" vermoedt dat de eigenaar van de nachtwan- de-laarster van de verdwijning uit het schut hok niet onkundig is. NOG DURE AARDAPPELEN? Heden 15 Juli is het afgeloopen met de vaststelling der minimumprijzen vroege aardappelen. Men verwacht dat het het algemeen van weinig invloed zal zijn op den gang van zaken. Tot heden draaide slechts een klein kwantum eerstelingen door dat waren dan aardappelen van afwij kende kwaliteit. Er worden thans kleine kwantums Eigenheimers aangevoerd dooh als na 15 Juli de minimumprijs venalt met al de gevolgen van dien kan men toch nog wel voor verrassingen komen. Er is intus schen al een zeer groot kwantum eerstelin gen weggerooid. KATWIJK AAN ZEE KINDERFEESTEN In de gister gehouden vergadering van de Oranjevereen in combinatie met de schoolhoofden en ondenvijzers zijn de iplan- nen besproken voor het a.s. Oranjefeest. Uit de besprekingen bleek dat er voor het kin derfeest een tekort is van f76.50. Getracht zal worden dit tekort aan te zuiveren. Dit jaar zullen de spelen in schoolverband g'. houden worden. Het ligt in 't voornemen van het bestuur de spelen op het Wantveld te doen plaats vinden. Daar de gemeentesubsidie niet toe reikend is voor een bescheiden feest, zal er een intensieve huis-aan-huis-collecte gehou den worden, waarbij een muziekwagen voor afwisseling zal meerijden. Als een zal bij de a.s. kinderfeesten het schootooetbal worden ingevoerd. Het ligt in de bedoeling de feesten in begin van September te houden. Voor de uitvoering der plannen werd een commissie benoemd bestaande uit .het hoofd van elk school met een lid van het personeel en bestuur van de Oranjevereeniging. RADIO-DISTRIBUTIE 05 Radio PTT Nord, 12.2q Keulen, 13.20 1 VI. 13.35 Keulen. 14.20 Droltwlch, 16.38 Keulen. 17,20 Parlja Radio. 18.50 Brussel VI., 20 diversen, 20.05 Droltwlch. 20,35 Bruseel Fr. 21,20 Londen Reg:., 21.35 Brussel Fr., 22.20 Keulen, 23.20 Leipzig: of diversen. Programma 4; 8 Brussel VI.. 9.20 diversen* .33 Londen Reg, 12,50 Droltwlch, 13.15 Lon* n Reg. 17,20 Droltwlch, 18.45 Londen, Reg.* 19,40 Droltwlch, 20,05 GRD of dlv., 22.0 div., 2o Droltwlch ZATERDAG 1 Ich, 22,00 Londen Reg., 22,20 Droltwlch. Agenda De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 9 tot en met Vrijdag 15 Juli a.s. waargeno men door de apotheek Boekwijt, Breestraat 74, telef. 552. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, telef. 274. worden. Zoodat met 11 de partij onbeslist eindigde. KATWIJKER OP EEN LOGGER GEWOND De matroos Jacobus van Duijn, varende op de K.W. 77 heeft bij het redden twee Duitschers, die op de Noordzee rond zwierven het ongeluk gehad zijn pols te breken, terwijl zijn hand danig "gekneld werd. De schipper is inmiddels te IJmuiden binnengeloopen, waarna de verwonde naai het Acad. Ziekenhuis te Leiden is overge bracht. KOEIEN MAKEN EEN UITSTAPJE Een 6-tal koeien toebehoorende aan den landbouwer H. alhier, hebben een onge wenscht bezoek gebracht aan een teelland toebehoorende aan v R. De schade zal on derling worden geregeld, terwijl de koeien door de politie zijn geschut. AARDAPPELEN GESTOLEN Bij de politie werd aangifte gedaan dat ten nadeele van J. S. uit de De Waal Mal; fijtstraat 5 kisten aardappelen zijn ont vreemd dip stonden op de Zanderij bij het stoomgemaal. GESLAAGD Onze plaatsgenooten N. Sibie en C. Kui pers zijn geslaagd voor het Mulo-diplom B. en H. Lugthart cn G. Docts voor het Mulo-diploma A. Allen zijn leerlingen van de Chr. U.L O.-school. JULI 8.Keulen, 10.20 Parijs Radio* Radio PTT Nord, 12,20 Brussel VL, 14.20 n. 15.35 Brussel Fr., 16.20 Keulen. .onden Reg., 19.05 Brussel Fr.. 19,20 1. 19.50 Keulen, 22.20 F ,35 Droltwlch 18.20 irussel- ssel VL, 22.35 Keulen ;el VI.. 9.20 diversen, ,20 London Reg., 17,20. Droit KOUDEKERK a.d. RIJN HET REGEERINGSJUBILEUM VAN H. M. DE KONINGIN De Oranjevereeniging besloot hl Ihaar, laatst gehouden vergadering het a.s. Reger- ringsjubileum onzer Vorstin te gedenken op 31 Augustus en 1 September a.s In den namiddag van 31 Augustus zullen kinderspelen worden georganiseerd. Den olgenden dag, dus 1 September zullen Ringrijderijen niet paard en lilbury worden I gehouden; vervolgens ringrijderij per fiets zoowel voor jongens als meisjes boven dc 14 jaar en enkele volksspelen als wedloop, tonnetje steken, stoelendans enz. Voorts zullen op het prachtig gelegen feestterrein, dat door den heer Jac. Dorre- paal alhier voor dat doel weer welwillend is afgestaan, enkele attracties worden ge plaatst, welke met de versieringen weer een ïleurigen en feestelijken aanblik zullen bie- Voor deze volksspelen zijn bereids reeds de verschillende commissie's aango- - wezen. In de vacature ontstaan door het overlij-. ;n van den heer J. van Beek, werd aan gewezen de heer G. J. Corts, terwijl in het Hoofdbestuur werd benoemd de heer Jac, Dorreipaal. Teneinde de benoodigde gelden bijeen te krijgen zal in de tweede helft va11 J^i een- collecte worden gehouden, terwijl dan tevens kaarten zullen worden verstrekt wel ke weer toegang geven tot het feestterrein. Er bestaan dus mooie plannen en het be stuur rekent dan ook op aller medewerking en offervaardigheid, temeer daar de Oran-, jevereeniging in haar tegenwoordigen vorm bestaande uit (personen van onderscheidene» gezindten juist dit jaar 25 jaar bestaat. LEIDSGHENDAM EEN KINDERWAGEN VOOR BERNHARD Het echtpaar Huntman van der Helm, dat op 29 Juni een zoon kreeg, dien het Bernhard noemde, heeft van Z. K. H. Prins Bernhard kinderwagen ten geschenke ontvangen, GEEN WONINGBOUW BIJ Fa. KOOP De N.V. Stalenramenfabriek Fa. Koop te Scheveningen, welke aan den Broekweg al hier een nieuwe fabriek bouwt, heeft haar plan om bij deze fabriek een vijftigtal arbei derswoningen te bouwen, wegens de hooge kosten moeten opgeven. HEISTELLING IN DEN SLOOT Woensdagmorgen is een tweewielig wagen* waarop een heistelling was geladen, welke een vrachtauto van de firma B. uit Gouda was bevestigd, losgeraakt van de sleepende auto en in den langs den Vlietweg gelegen sloot terecht gekomen. Twee arbeiders, die op de heistelling waren gezeten, wisten zich nog bijtijds in veiligheid te stellen. Met veel moeite heeft men het ge vaarte weer op den weg gebracht. Gezien het feit dat op hetzelfde moment een groep schoolkinderen passeerde, is bet ongeval won der boven wonder goed afgeloopen. LANDBOUWER ERNSTIG GEWOND Woensdagmorgen is de landbouwer Van der Zalm. wonende aan den Oostvlietweg alhier, van een driewielige kar gevallen. De oude man kreeg den wagen over het lichaam. In zorgwekkenden toestand is het slachtoffen het ziekenhuis St. Antoniushove te Voor burg vervoerd. VERGUNNING Door B. en W. is aan de N.V. Mij. voor Zaadteelt en Zaadselectie Zwaan en Van der Molen te Voorburg toestemming verleend tot het inrichten van een zuiveringsinrichting en het plaatsen van de daarvoor benoodigde electromotoren in het voormalige administra. tiegebouw van de Ned. Spoorwegen aan den Weetvlietweg. ONVOORZICHTIGHEID •jarige P. M. uit de Veenestraat is -Woensdagmiddag op 'n rijdende vrachtauto ge klommen. Nauwelijks was hij echter gezeten of hij verloor het evenwicht en viel van de auto. Met ernstige schaafwonden aan het ge zicht werd hij van den straat opgenomen. NIEUWE ZINKER Eenigen tyd geleden is de zinker van de waterleiding, welke nabij de sluizen in den Vliet ligt, stuk gevaren, waarna een noodzin- ker ter plaatse is gelegd. Thans zal echter een nieuwe zinker gelegd worden tegenover de Dr. Beguinlaan. In verband met de scheepvaart zal dit in den nacht van Zaterdag op Zondag a.s. ge schieden. ZONDER TABAKSVERGUNNING VERKOCHT Ambtenaren van de Acciinzen hebben bij den winkelier Van D. een kist siearen in be slag genomen, terwijl zij bij den heer H., die in een particulier huis woont, beslag gelegd hebben op een groote hoeveelheid rookmate- riaal, aangezien hij verkocht had zonder ta baksvergunning. LISSE SCHOOLREISJES NED. HERV. SCHOOL Onder begunstiging van buitengewoon mooi zomerweer maakten de leerlingen der Ned. Herv. school Woensdag en Donderdag eenige uitstapjes. De kinderen der le en 2e klasse gingen Woensdag per autobus naar Zandvoort waar in het mooie wandelpark „Kostverloren*" naar hartelust gespeeld werd. De3 middags

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6