DE VRIJE UNIVERSITEITSDAGEN 13 en 14 Juli te Assen Een halfjaartje in Curacao DONDERDAG 14 JULI 1938 TWEEDE BLAD PAG. 5 Bidstond - Referaten van Ds. Y. K, Vellenga, Prof. Nauta, Prof. Rutgers en Ds. J. Overduin WETENSCHAPPELIJKE SAMENKOMST Discussie referaat prof. Dooyeweerd De rede van Prof. Dooyeweerd „Recht en historie" lokte een bespreking mirt; vooraf ging, als naar gewoonte, een kort resumé door den spreker, wiens referaat vooraf in druk verschenen was. Prof. Dooyeweerd zeide getracht te heb ben de verhoudingen tusechen recht en ge schiedenis weer te geven. Dit is een actueel vraagstuk. Het historisme ziet de mensche- lijke samenleving als een historische ont wikkeling. Aan de discussie namen deel: Prof. Dr. P. S. Gerbrandy, Dr. K. J. Kremer te Kampen en Prof. Dr. V. H. Rutgers. De aard van het behandelde onderwerp laat niet toe, daarover dn een dagblad uitvoerig exposé te geven. Dit bleek ook wel uit de opmerking van Prof. Gerbrandy, die zeide dat het referaat bij de eerste lezing „niet te verteren" was en bij herlezing nog moeilijk te vatten. Hij achtte het noodig, ook in verband met het karakter der Universi teit, op meer klare wijze daarover te spreken en te schrijven en drong er op aan het tal begrippen in de toekomst niet uit te 'brei den maai" te beperken. Prof. Gerbrandy stelde tenslotte eenige vragen omtrent het verband tusschen de historie en de sociologie en omtrent het pro bleem van de revolutie en de „wettige over heid". Als aangetast worden kerk en weten schap dan is, volgens spr., verzet geoorloofd tegen de overheid. Dr. Kremer stelde een vraag over die theo logische ontwikkeling van historie en recht. Hierna beantwoordde Prof. Dooyeweerd de vragers, waarbij hij opmerkte van meening te zijn juist in helderheid het meest te zijn slaagdi in dit referaat, dat voor hem was weest een Kaap Hoorn (een beruchte plaats waar vele schepen stranden). JAARVERGADERING Als naar gewoonte werd' de jaarvergadering der Vereen, voor H. O. op Geref. Grondslag ingeleid door een bidstond, die gisteravond: de Zuidersingelkenk is gehouden. Voorganger was ds. B. A. Bos, Geref. predikant te Ds. Bos opende de bijeenkomst met heit doen zingen van Ps. 1081 en het lezen Miatth. 28 920, waarna hij voorging gebed. Spr. koos als tekst der overdenking Matth. 2818b, deze woorden: „Mij is ge geven, alle macht in hemel en op aarde". In een inleidend woord .werd eerst aange toond dat de echte wijheid bestaat in de gebondenheid aan Gods Woord', en dat daar om ook de bestaans- en ontwikkelingsmoge lijkheid van de Undversi/bas Libera Reformata ligt in den band aan Christus, het Vleesch- geworden Woord. Daarom -wilde spr. hande len over Christus, in Zijn opvaart proclam.ee- rend Zijn Koninklijke macht, waarbij hij achtereenvolgens stilstond bij le. het karak ter en 2e. de bestemming van die macht. Nadat 'gemeenschappelijk gezongen was Ps. lil 6 droeg de voorganger de belangen van de Vrije Universiteit in den gebede aan God op. Met het zingen vao Ps. 75 1 werd de bijeenkomst besloten. Begroetingssamenkomst Na afloop vond in het Concertgebouw een begroetingssamenkomst plaats aangeboden door de regelingscommdssieDe voorzitter dezer commissie, ds. Y. K. Vellenga, Geref. predikant te MeppeL, sprak een kort woord van welkom. Zang van de Chr. Orato- iriumvereeniging luisterde deze bijeenkomst, die een ongedivongen karakter droeg, op. De jaarvergadering geopend Hedenmorgen te 10.30 is in het Concerthuis cle 58e jaarvergadering der Ver. voor H. O. op Geref. grondslag geopend/ door den rector- magnificus der V. U„ Prof. Dr. G. J. Sizoo. Nla de aanwezigen te hebben welkom ge- beeten, merkt Prof. Sizoo in zijn openings rede op, dat deze vergadering elk jaar weer stof biedt tot verwondering en dankbaarheid. Terwijl in het algemeen in Nederland, in te genstelling met Engeland en Amerika, de verzorging van het Hooger Onderwijs wordt overgelaten aan de ambtelijke instan ties, komt men hier uit allé deelen van het liand samen terwille van de belangen eener Universiteit. Wart daartoe drijft ds de erken ning van - dén eisóh tot wetenschapsbeoefe ning in gebondenheid1 aan en bij het licht van Gods openbaring. Spr. memoreert dan de Kuyperherdanking op 38 October 1927 en de aanbieding van het kapitaal der busjesactie, waardoor de aan stelling van drie nieuwe lectoren in de wis- en natuurkundige faculteit is mogelijk ge worden. De toestand van die faculteit over ziende, concludeerde spr. dat haar 'bestaans recht en bestaansmogelijkheid thans door de praktijk is bewezen, maar dat ver die re uitbreiding, door toevoeging van nieuwe aficteelingen, noodzakelijk is. Spr. wees verder op de verblijdende activiteit, die ook in de gewone organisatie in het jaar der Kuyperherdenking aan den diag trad, en op dé gunstige resultaten daarvan. Met name irnag dlaarbij de provincie Drente worden genoemd. Merkwaardig is het verschil' in om standigheden waaronder J. Bavinck uit Bentheim naar RuinerwoM trok om daar tot predikant te worden opgeleid, en die waar onder zijn kleinzoon, Dr. J. H. Bavinck, benoemd werd tot Zendingshoogleeraar aan de Theologische Hoogeschool en aan de Vrije Universiteit. Ten slotte wees spr., in verband met het as. Regeerinigsjubileum van H.M., op het nationaal karakter en ce nationale beteeke- mis der Vrije Gereformeerde Universiteit. uit wij dezer dagen een en ander reeds ver meld hebben) en bestuursverkiezing (er wat slechts één vacature door de period, aftre ding van Mr, J. F. vanBeeck Calkoen), werd het eerste referaat gehouden door Ds. IJ. K. Vellenga van Meppel, die tot on derwerp gekozen had „Volharding". Referaat ds Vellenga Spreker begon met de opmerking d'ait de jaarvergadering van de V. U. méér is dan een huishoudelijk samenzijn, namelijk een toogdag. En dait wel omdat allen er, behalve door een reglement, verbonden zijn door geheim, namelijk het geloof in en de liefde tot de zaak van de V. U. Deze zaak kan ons soms een last schijnen, maar op den hoogtijdag komt ze ons immer weer voor in haar werkelijke gestalte, die van een onderscheidende opdracht van 's Hee- renwege. De Heere heeft geen menschenhulp noodig om de aarde van de kennis van Zijn Naam te vervullen. Toch behaagt het Hem daarvan gebruik te maken. Dat ligt achter de V. U. Voorts ligt daar achter de zekerheid dat eens op alle dingen de Naam Gods Ohrisrtus geschreven zal staan, tot op de bel len der paarden toe. Dan zal er geen neutra liteit meer zijn. Alles wart het ongeloof dient en uit de ontkenning van Gods Vadernaam leeft, gaat voorbij. Wat den Naam des Hoeren noemt, blijft. De V. U. verricht, gelijk alles wat door Christus' Geest geleidi en be- heerscht wordt, werk voor de eeuwigheid. Volharding in het meeleven met en het werken voor de zaak van de V. U. vraagt vóór alles het gegrepen zijn door deze twee voudige waarheid: dat de Heere vordert dat Zijn Naam op alles geschreven worde en dat Hij voorzegt diat Hij op alles geschreven zal worden. De volharding, uit dit motief opkomend en groeiend, zal zich openbaren in blijvend gebed voor de V. U., opdat haar het contact met den Heere nimmer ontbreke, in kennis name van den arbeid van de werkers aan de V. U., natuurlijk naar de mate van onze ca paciteit, maar dan toch zoo dat ons leven er door verrijkt wordt door rijker kennis van Gods werken, en in propagandistischen en financieelen steun van deze stichting. Wat het laatste betreft meent spreker dat de. V. U., indien eenigszins mogelijk, zioh blijvend buiten steun van de over heid moet redden, diat ze er ook miert naar streven moet die te krijgen. Na de pauze trad als spreker op Prof. Dr. D. Nauta, hoogleeraar aan de V. U., met het onderwerp: „iEen Geref. Hoogeschool 400 jaar geleden Hiermee werd door Prof. Nauta bedoeld de Universiteit van Straatsburg, die in dit jaar vier eeuwen bestaan heeft. Er is z.i. alle aanleiding, dat dit feit .ir. de kringen der Vrije Universiteit niet onopgemerkt blijft. Want •aan de Srtraartsburgsche Hoogeschool, die in 1538 werd opgericht en waaruit daarna, in den loop des tijds, een volledige Universiteit is gegroeid, heeft gedurende de eerste jaren van haar bestaan niemand minder dan Calvijn colleges over het Nieuwe Testament gegeven. Mede aan hem is het te danken geweest, dat de Hoogeschool zoo spoedig tot bloei geraakte en een tijdlang de andere ProtesrtantsChe Hoogescbolen in Duitschland Aan de V .U.-dagen te Assen is ook een Vrije Universiteitstentoonstelling verbon den, waarvan deze foto een overzicht geeft Ds Houtzagers vertelt In de pastorie was nog de kleur en de geur van het bloemen-welkom op dien laten avond van 2 Juli, toen Ds. Houtzagers met zijn gade van de zesmaandsche reis naar Curasao te Voorschoten was teruggekeerd. Als postludium had hij er nog een trip naar Amerika bijgevoegd: „Ja u begrijpt, zóó'n kans krijg je maar eens in je leven. En zoo hebben we Amerika nog even in 12 dagen „gedaan", en zijn Za terdagavond met de Statendam thuis ge komen. Moet u eens zien, hoe ze ons hier verwelkomd hebben...." Prettig verteller als hij is, viel het Ds. Houtzagers niet moeilijk, ons een veelkleurig 'beeld te geven van zijn verblijf in Curagao, dat, zooals bekend, ten doel had1, deji met vervroegd verlof naar Holland gekomen Ds. Kroeze te vervangen als predikant der Geref. Kerk. „U 'hadrt met Curagao toch geen bepaalde relaties?" „Weineen. Er kwam eenvoudig een mijn heer vragen of ik zin had erheen te gaan voor enkele maanden. Dat valt dan zoo maar over je heen. Maar ik dacht: dat is nog zoo gek niet. En mJn gemeente heeft me het groote verlof toegestaan, dat ik zelfs nog u weet, door de ziekte van Ds. Kroeze met enkele weken overschreden heb. Ds. Kroeze, dien ik niet eens persoonlijk ken, heb ik bij aankomst en vertrek niet ontmoet". „Dus u kwam er .totaal vreemd aan". „In zooverre, dat er tal van gemeenteleden aan de boot waren. De auto van D®. Kroeze (die heb ik evenals zijn pastorie, al dien tijd ter beschikking gehad') stond al klaar. En ik moest nog den dag van mijn aankomst een begrafenis leiden, van een kindje. Men moet op Curagao binnen 20 uren begraven van wege de hitte en men had, rekening houdende met mijn aankomst, het lijkje in een ijskast „U hebt dus terdege kennis gemaakt met tropische hitte?" „Dat zal waar zijn. Het kan er verschrik kelijk heet zijn. Binnenshuis 80 a 85 graden is niet heel erg. Het is ook een afmattende De Geref. kerk op Curagao hitte, die vooral het denken remt. Ik kon dat heel goed merken bij het preeken maken. „En dan zeker geen lange preeken?". „Neen. We hebben daar tropische kerk diensten, alles bij elkaar een uur. 's Morgens .10, 's avonds 7 uur. Ze worden vri,L goed bezocht, pl.m. 80 menschen. Toen Ds. Kroeze daar in 1934 begon, kwamen er.veertien. Er was plaats voor 70, en bovendien had men nog een 70 tabouretjes bij de hand gezet. Maar het is allengs beter geworden en er is een fraaie kérk gekomen. Ook de pastorie is ruim en mooi gelegen. Kijk, hier ziet u de foto's'. Een album vol kiekjes was natuurlijk mee gekomen en we hebben er gaarne een paar uitgezocht. Ook een van een blikhut: „Ja, er wordt op Curagao veel geld ver diend, maar er is ook schrille armoede. De Creolen, die nu niet bepaald zich overwer ken, en met foenschi of gedroogde visch hun poover maal doen, zijn dol op groentebussen en conservenblikjes. Zoodra ze die leeg i handen krijgen, halen ze ze uit elkaar en bouwen er een hut van. Daarentegen is er bij de blanken welvaart, en ook de contract arbeiders, zooals er veel uit Holland komen, hebben het lang niet kwaad. Hier stempelen, daar ploegbaas. Hier een karig inkomen, daar bij de Shell een weekloon van 48 gulden, terwijl de hier gebleven vrouw 30 gulden plus kindergeld krijgt. Na l]4 jaar (in welke periode de Shell een bedrag afhoudt voor den tijd van terugkeer) hebben ze plm. f 1500 gulden ter beschikking en gaan huistoe". „Dominee, hoe zit de stad eigenlijk in elkaar?" „Kijk, hier hebt u het eiland1 (er kwam even een schets op papier), dat pl.m. 60 x 30 K.M. oppervlakte heeft. Door een zeer lange brug is Willemstad in twee deelen gesi den; als die open is, kun je 3 kwartier wach ten. Deze brug (over het Schottegat) is een rijke bron voor Curagao; de vela schepen, die binnenkomen om olie te lossen e.d. (de Isla het eiland van de Shell ligt aar overkant) moeten plm. f 100 betalen voor de doorvaart. Kijk, hier ziet u een trucje, een heel eenvoudige taxi, zooals er daar een rondrijden en je voor 12)4 cent brengen waarheen je maar wilt. De huizen zijn er half Hollandsch half Spaansch van bouwstijl". „En de bevolking?" „Dan moet u wel onderscheiden tusschen de blanken en de Creolen. De laatsten hebben veelal een groote mond en een klein hart. Toen ons dagmeisje een flesohje gebroken had, vonden wij van haar een briefje, waarop: „Heb Maggifleschje gebroken, vind vrees lijk, heb hoofdpijn van en ben naar bed gegaan". De taal daar is het papiamento, ook al gen mengsel van Hollandsch en Spaansch en nog wat toe". Men behoeft waarlijk Ds. Houtzagers niet aan te zetten tot vertellen en de Voorschote- naars kunnen rekenen op een prachtavond, ais hij hun met zelf gemaakte films Curagao zal laten zien van top tot teen. Intusschen zat er aan het verblijf in dat verre stukje Aan de bestuurstafel tijdens de wetenschappelijke samenkomst. Van l.n.r. prof. dr H. Dooyeweerd, mr J. Terpstra. prof dr V. H. Rutgersprof. dr G. J. Sizoo en prof mr P. S. Gerbrandy scheen voorbij te streven. Daarbij komt nog diait Calvijn in deze Hoogeschool voor een deel het model heeft gevonden voor de Akademie, welke door hem zelf in 1559 te Genève is gesticht. In het kort wordt vervolgens een overzicht geboden van de ontstaansgeschiedenis der Straatsburgsche Hoogeschool. Speciaal schenkt spreker aandacht aan het standpunt en de bet eekenis van eenige leidende figuren uit deze geschiedenis, n.l. van Mart'.nus Bucer, Jacobus Sturm en Johannes Sturm. Hoewel een sterk humanistisch element in hun streven niet valt te miskennen, heeft het niettemin aanspraak op waardeering. Wij zijn geheel in de historische lijn, wanneer onder ons het uitnemende belang der Vrije Univer siteit wordt bepleit en wij voor haar instand houding alle krachten wenschen in te span nen. Het moet als één der vele verdiensten van Dr. A. Kuyper worden beschouwd, dat hij het contact tusschen de Gereformeer den en de Universiteit opnieuw heeft her steld. Zoolang het besef van de noodzakelijk heid daarvan niet algemeen onder ons volk is doorgedrongen, mag het pleit voor de Vrije Universiteit niet worden ge- Zijn het de behoeften dér practijk geweest, welke in 1538 bij de .totstandkoming der Hoo geschool in sterke mate hebben medegeteld, diezelfde behoeften der practijk maken het tegenwoordig gebiedend noodzakelijk da-i wij onze Universiteit tot steeds verdere uitbrei ding trachten te brengen. En was het jtreven van de leiders der Straatsburgsche Hooge school, een Universiteit in het leven te roe pen, aan welke de beste geleerden uit de geheele wereld, onverschillig van welke con fessie, waren verbonden, wij laten dat hu manistische denkbeeld gaarne los, om het in te ruilen voor het hooge ideaal, dat alle aan hangers der Gereformeerde belijdenis zich eendrachtig zullen scharen achter het vaan del der Vrije Universiteit. Zoolang dit ideaail niet verwezenlijkt is, zijn wij niet waar wij bebooren te komen. Met een opwekking om 'in trouw aan de Gereformeerde beginselen voort te arbeiden aan de instandhouding en den opbouw der Vrije Universiteit eindigt spreker zijn rede. Derde referent was Prof. Dr. V. H. Rut gers, pas teruggekeerd uit Edinburgh, waar hij op het 4e Intern. Calvin. Congres ook als referent was opgetreden. Zijn onderwerp thans was „De rangorde onzer behoeften". Als laatste spreker trad op Ds. J. Over duin van Kampen, met het onderwerp: Tusschen voorhoede en achterhoede Wij mogen ons wel ontslagen achten van de roeping, aldus spr., U te overtuigen van den exeptioneelen nood vam onzen tijd. De wereld wordt eiken dag zieker door het eten van de vruchten van universitaire gifplanten. Er is wellicht nooit een tijd 'geweest, waarin men zóó scherp en duidelijk ziet, hoe diep de wetenschap zonder Christus ingrijpt in het leven, en wel ten doode. Daarom zal ieder, die niet geestelijk blind is, juist nu te meer overtuigd zijn van het bestaansrecht e: bestaansnoodzakelijkheid der Vrije Universi teit, die als een zoutend zout te werken heeft in het bederf dezer wereld. Echter Christus en Zijn volk ontmoeten de moderne Jericho's op hun weg. Ook nu trekken wij. aldus spr., op in een heilige processie om de muren van Jericho, opdat Christus een plaats ontvange in de ontkerstende wereld. Maar dan mag men nooit vergeten, dat het karakteristieke van den stillen om gang ligt in: de eenheid, de heiligheid, de algemeenheid en de christelijkheid, die alle hun verbinding hebben in hetgeen men tusechen voor- en achterhoede vindt, n.l. de ark des Heeren. Die inwoning Gods onder Zijn volk is de waarborg, dat de omgang geen bespottelijke vertooning wordt. Dan wordt de strijd manifestatie van eenhei'd. God vraagt op critieke momenten eenheid en vrede onder de broederen om den gemeenschappelijken vijand te verslaan. Het tweede is de heiligheid, die nooit ma gisch en heidensoh van karakter mag zijn, zooals Israël in zijn sohijn-heiligheid de ark er bij sleepte, zoodat „de eer weg" was. Ikaboth. Het Verbond des Heeren is niet zóó, diat wij den Heere binden aan onze zaken en idealen, maar dat wij ons door Hem laten binden aan Zijtn Zaak. En alleen Z ij n Z a a is overwinnend. Dan is de strijd ook „al g meen". Heel het volk moet meetrekken. De voorhoede bestaat uit de strijdbare helden, die in de frontlinies vechten en de achter hoede bestaat uit „de kleine luyden", die hidden en offeren. Hoe heiliger, hoe een- R0FFELR1JMEN T IS RAAR Wat is de Hollander een raar, Een raadselachtig mensch: Hij heeft het altijd over 't weer, nóóit is 't naar zijn wensch. Wanneer de zon gezéllig schijnt En zomersch-vroolijk doet, Dan koert hij om de hittigheid Die hij verdragen moet, Dan is zijn huis, zijn huid te klein Dan springt hij uit z'n vel En zegt: ik hou van warmte, maar Zoo'n hitte is te fel! Wanneer het windje lekker frisch Zijn kale schedel streelt Of met zijn hoed of restje haar Een keertje leutig speelt, Dan is hij briesend op de wind, Dan slaat hij woedend aan En zegt: ik hou van luchtigheid, Maar niet van zoo'n orkaan! Wanneer de regen vredig ruischt En land en volk verkwikt, En in zijn nek een druppeltje Frisch hemelwater mikt Dan moppert en dan sputtert hij, Dan geeft hij boos zich bloot En zegt: ik hou van regen, maar Dat is te idioot! 't Is raar, maar voor den Hollander Is 't weer haast altijd slécht. Hij kan er niets aan doen, dat 1 Er kwam niets van terecht. (Nadruk verboden) LE Holland ook een geestelijke kant en wij vroegen onzen gastheer, die van geen teveel weten wilde: „Het is wel een moeilijke, maar geen ver- geefsche taak, die Ds. Kroeze daar begonnen is?" „Verre van dat. Reeds na enkele jaren heeft hij een gemeente va-n 108 zielen en met Aruba en de Surinamers mee 264. Met groote nauwgezetheid en trouw heeft hij dit opge bouwd en regelmatig worden de uitkomende Hollanders, wier attestatie dan nog onderweg ïs (dat gaat via de Geref. Kerk van den Haag-West) reeds aan de boot verwelkomd. Dan zijn er gemeenteleden uit de mil. politie, terwijl groote zorg wordt besteed aan de marine. U weet, er ligt beurtelings een oor logsschip (de Gelderland, met 370 man) of een politiekruiser (de Jan van Brakel met 70 man) in de haven en dan heeft het waterfort nog een militaire bezetting van 136 man. Uit deze groepen verzamelt Ds. Kroeze eiken Donderdagavond eenige tientallen in de pastorie (waarin een groote zaal is speciaal met het oog op zulke samenkomsten) en daar worden zij, na een half uur leerzame cause rie, met spel en ververschingen aangenaam bezig gehouden. Er is ook een bibliotheek tot hun beschikking." „Mag ik u vragen: werkt de Geref. Kerk er ook naar buiten?" „In zooverre, dat er veel Evangelisatielec- tuur wordt verspreid, o.m. 300 ex. van „de Zaaier" per week ook is er een maandblad „De Gids". Verder doet Ds. Kroeze natuurlijk veel aan gemeentelijk huisbezoek. Ja, als men dat alles overziet en ik denk dan aan het begin: geen kerk, slechts leesdiensten met 5 broeders vooral de heer Tiesma heeft daar veel pionierswerk verricht en is er een groote steun voor Ds. Kroeze door zijn re laties als sergeant-majoor met de militairen en de mariniers dan mag zeker gewaagd worden van veel zegen en met goeden grond verwacht worden een b 1 ij v e n d centrum van Geref. leven op Curagao", „De algemeen© levenssfeer zal dit niet in de hand werken?" „Neen, de levens toon is er wuft en mo- reele gevaren zy'n er vele. Het vraagt een duurzame inspanning, vooral om de jongelui, die ongehuwd hier komen, te hou den op den wegj welken zij in 't moederland gemakkelijker konden houden." „De andere kerken?" „Bijna alles Roomsch. Gouverneur Slobbe (die R.K. is) heeft destijds het streven van onze menschen sympathiek gesteund. Dan is er de Vereen. Prot. Gemeente, met 3 predi kanten. En eindelijk de Hernhutters (de Su rinamers), met wie men gepoogd heeft, ker kelijk samen te werken, doch dat is op niets uitgeloopen." iDe wijzer van de klok was bijna 3 keer rondgeweest, toen we meenden, nu toch niet meer tijd van onzen gastheer te mogen gen. Onderwijl had ook mevrouw af ei wat verteld. De huishoudelijke geneugten ziet men daar in het licht van het duurzame ge zelschap van kakkerlakken en mieren verder gespuis. Voorts heeft de dominesche een intensiever aandeel in de pastoralia, om dat er veel bezoek komt en het vrouwelijk deel van de inlandsche bevolking daarbij voor haar rekening is. Verder is zij „de hulpe tegenover" den dominee, waar het betreft bijv. de verzending van Evang. lectuur e.d. Terugziende op ons bezoek in Voorschoten, hebben we den indruk meegenomen, dat men in Ds. Houtzagers den rechten man op de recihte plaats had, toen het erom ging, in Curagao de zaken van de jonge gemeente loopende te houden, iets wat een man met de aangeboren courtoisie van Ds. Houtzagers al zeer vlot moest afgaan. Hij ziet dan ook met grootevoldoening op deze reis terug en wij evenzeer op het bezoek, waarvan den lezer uiteraard slechts een bloemlezing kan geboden wórden. Voor de geduldige welwillendheid, waar mee Ds. Houtzagers en mevrouw dit mogelijk gemaakt hebben, zeggen we hun hartelijk dank. Wij weten nu precies, hoe men in Curagao de pastorie verliet.... Een woning uit groentenblikjes gebouwd Dit is praematuur, want juist lezen we, dat de Zaaier met 1 Jan. 1939 wekelijks gaat verschijnen. Red. dr ach tel ijker en des te algemeener. Ieder moet gevoelen: De V. U. is aller zaak, omdat het de zaak van Christus is. De strijders in de voorhoede moeten zóó strijden, dat de achterhoede kan gelooven, dat het een heilige strijd is. Ja, Christus moet in dit alles openbaar worden, atnders is alles ij delheid. De ark des Heeren, God onder de menschen, het Woord is Vleesoh geworden, is het crite rium van alles. Wij moeten, aldus spr., el kander deze hemelsch-aristocratische dingen herinneren. Maar weet, dat het bederf van het hoogste het laagste is. AOs wij dit alles niet door het geloof verstaan en ervaren, dan maken wij ons schuldig aan holle phrasen. En Jericho's muren vallen dan niet om, maar de wereld lacht om onze Maar het wordt mogelijk door het geloof in Hem, Die in elk groot tijdsgewricht verschijnt en zegt: Ik ben nu gekomen, de Vorst van het heir der Heeren. Hoort! God zegt eerst; Ik! En dan pas en daardoor, zoo besloot spr, zeggen we: Wij!! De voorzitter sprak een woord van van dank tot de referenten en de Asser re gelingscommissie. Besloten werd de bepaling van de plaats van de volgende jaarvergade ring aan directeuren over te laiten. Na vast stelling der korte notulen werden de V.U.- dagen op de gebruikelijke wijze gesloten. Om 5 uur vereenigden tal van vrienden der V. U. zich aan den gemeenschappelijken maaltijd. Minister van Dijk eere-doctor der Vrije Universiteit De Senaat van de Vrije Universiteit te Amsterdam heeft aan H. M. de Koningin machtiging ver zocht tot het ver- Ie enen van den graad van doctor in de rechtsge leerdheid honoris causa aan Zijne Excellentie J. J. C. van D ij k, Minister van De fensie, op grond van zijn langdu- rigen en gewich- tigen arbeid in dienst van het recht en met name zijn ver dienste ten aanzien van het militair recht. Het ligt in de bedoeling, dat deze pro motie zal plaats hebben op de eerstvolgende diës der Vrije Universiteit op 20 Oct. 1938. Van dit besluit van den Senaat is heden mededeeling gedaan in de jaarvergadering der Vereeniging van Hooger Onderwijs op Geref. grondslag te Assen door den rector der Vrije Universiteit, Prof. Dr G. J. S i z oo, tevens voorzitter dier jaarvergadering. LL Q- BINNENLAND Chr. Vacantieverblijf te Noordwij k Men schrijft ons: Dat het vacantieverblijf voor jonge men schen van cliristelijken huize te Noord-wijk in een behoefte voorziet, blijkt wei uit het feit, dat reeds nu meer dan SOO overnachtin gen werden gehoekt, een getal, dat steeds grooter wordt, zoodat zelfs in de weken 30 Juli—6 Augustus verscheidene aanvragen wegens gebrek aan plaatsruimte moeten worden afgewezen en slechts nog zeer voor- loopig plaatsing kan worden verleend van 15 Juli—29 Juli in zeer beperkte mate en dan weder na 13 Aug. Vanaf 15 Juli is de geestelijke leiding in handen van daartoe aangezochte week- Chefs, waartoe o.a. de heeren v. Alkemade en Knoppers te Amsterdam en Hoytiak te Aalfcen zioh reeds bereid verklaarden, ter wijl met andere heeren studenten of onder wijzers nog wordt onderhandeld. Het is te verwachten, dat voor het komen de jaar de commissie van Beheer op uit breiding zal moeten bedacht wezen, zoodat plannen daartoe reeds in bespreking zijn. Gewezen wordt nog op het feit, dat het huis zich bij uitstek leent voor overnachting bij tweedaagsche schoolreisjes, speciaal in Juni. Reeds maakten zulke groepen tot volle te vredenheid gebruik van het gebouw. Inlich tingen geeft het secretariaat C. V. V (Leeuwarderweg 74 A'dam, N. Post, Buik sloot:),

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5