DE VAL VAN HET TSARENHUIS Eischt Ned. Fabrikaa! KNOOP 1936 KNUTSELAARS ASBEST j RUBBER DONDERDAG 14 JULI 1938 EERSTE BLAD PAG. VERZEKERING MAATSCHAPPIJ ,FIDUCI A" NUMEGE» Burg. van Schaeck Mathonsingel 2 Brand-, Glas-, Ongevallen verzekering, enz. Buitenland De conferentie te Evian Overeenstemming over de ontwerp-resolutie Gister hebben alle ZuLd-Amerikaansehe en de kleinere Europeesche staten ter vluch- telingenoonferentie zich ace oord verklaard met de voorloopige resolutie, zooals deze door de Vereenigdc Staten, Engeland Frankrijk werd voorbereid De delegatie van Columbia was de eenige, die haar toestemming nog niet kon geven, omdat nog geen instructies daaromtrent van haar regeering waren ontvangen. Verschillende wijzigingen zijn. in den tekst aangebracht. Eenige Centraal-Amerikaansohe landen waren tegen de clausule der resolutie, dat Duitschland emigranten zal toestaan, eigen dommen mede te nemen, omdat deze landen clearingverdragen met Duitschland hebben en vreesden, dat Duitschland eventueel eco nomische pressie zou uitoefenen, als dit ge deelte van de resolutie niet veranderd zou •woroen. Daar de Vereenigde Staten, Enge land en Frankrijk deize clausule echter niet .wilden laten vervallen, werd door de Ame- rikaansche delegatie een compromis voor gesteld, dat beide partijen heeft tevreden ge steld. De luchtbombarde menten in Spanje Geen internationale commissie In het Engelsch» Lagerhuis heeft Cham berlain op een vraag naar de commissie voor de luchtbombardementen in Spanje ver klaard, dat hij het betreurt, maar dat om .verschillende redenen het onmogelijk is ge- gebleken, de vorming van een dergelijke commissie op imteniationalen grondslag tot 6tand te brengen. De Britscihe regeering stelt daarom, in de hoop, dat dit voor de beide Spaansche partijen aanvaardbaar zal zijn, voor, een commissie uit te zenden, die "uit. twee Engelsohen zal bestaan en wel zoo spoedig mogelijk. Voorts heeft Ghamberlain zijn vroegere verklaring herhaald betreffende de aanval len op Britsche schepen, nl. dat een doel treffende bescherming niet gewaarborgd kan worden tenzij Engeland bereid is actief deel te nemen aan de vijandelijkheden. Het is niet gerechtvaardigd een dergelijke koers aan te bevelen. Chamberlain zeide voorts dat Franco in antwoord op de Britsche mededeeling aan Burgos op 7 Juli j.l. thans heeft geantwoord, dat de aanvallen op de Brilsche schepen niet opzettelijk zijn ondernomen, doch dat do schepen, die zirih niet bezig houden mét den handel in contrabande, maar die ge vaarlijke zones vrijwillig binnenvaren, zich blootstellen aan de consequenties van eigen stoutmoedigheid en aam de aanvallen waarin zij betrokken raken zonder dat ze tegen hen gericht zijn op de objectieven der vijandelijke havens, waar zij liggen. LOESJKOF OVER STALINS TERREUR Anti-Stalinistische gevoelens door geheel Rusland verspreid De zuivering duurt nog voort De naar Japan uitgeweken Russische chef van het departement voor 't Verre Oosten, Loesjkof, heeft vertegenwoordig gers van de Japansdhe en de buitenland- sclie pers ontvangen, wien hij uitvoerige verklaringen verstrekte. Naar zijn meening heeft Stalin de com munistische partij als organisatie vernield in zijn streven naar den opbouw van eigen dictatuur. Tallooze sowjet-onderdanen, ver dacht van antistalinisme, zijn opgesloten in dertig gevangenenkampen. Politieke gevan genen worden aan Third Degreemethoden onderworpen om hen tot bekennen te dwin gen. Voor de bekentenissen van Zinowjef, Mahenef en Rykof waren drie redenen: 1. Zij waren niet moedig genoeg eigen ver klaringen voor het gerecht af te leggen. 2. Zij werden voortdurend gemarteld. 3. Hun vrienden en verwanten zouden onderdrukt zijn, wanneer zij de gevraagde bekentenis sen niet aflegden. Processen werden georganiseerd voor het uit den weg ruimen van politieke rivalen van Stalin en van hen, die zich tegen zijn eerzucht keerden De jongerengeneratie is tot een werktuig van Slalin gemaakt door middel van snelle promoties. De anti-Stalinistische gevoelens zijn door het geheele land verbreid. Er be staat gelijkheid van opvattingen in dezen tus- schen volk en leger. In het leger heerscht ook ontevredenheid, mede op grond van dc arrestaties van officieren. De zuivering gaat nog voort en Stalin wil uit de tegenwoordige moeilijkheden geraken door alle tegen hem zijnde elementen uit den weg te ruimen. Voorts legde Loesjkof verklaringen af over oorlogsvoorbereidingen vhn Stalin, 't Roodo leger omvat ruim twee millioen man, in honderd divisies en het beschikt over ver scheidene duizenden vliegtuigen en tanks. De doeltreffendheid der munitie-industrie ■wordt voortdurend toegeschreven aan sabo tage op instigatie van Japan. China be schouwt Stalin als een werktuig, waar de eigenschappen van de in de Sovjet-Unie ver vaardigde vliegtuigen en andere wapenen beproefd kunnen worden. Tenslotte deelde Loetsjkof mede, dat hij ongerust was over het lot van zijn vrouw en zijn elfjarige dochter, die nog in Moskou zijn, waar zij klaarblijkelijk zijn gearres teerd. Loesjkof zeide zijn identiteit te kun nen bewijzen met paspoorten en andere otfi- cieele documenten, De Spaansche burgeroorlog Sarrion door Franco bezet Luchtaanval op Barcelona afgeweerd In het communiqué van het Spaansche ministerie van landsverdediging wordt o.a. medegedeeld., dat de rechtsche troepen m den westelijken sector van het Levantefront er met krachtigen steun van vliegtuigen en tanks na feilen strijd in geslaagd zijn, Sar rion te bezetten. In het oostelijk gebied slaagden de regeeringstroepen er gisteren in, de stellingen van La Ermita en eenige heuvels te bezetten. Tijdens een luchtge vecht boven Sarrion werden 8 Fiat-vliegtui gen neergehaald. Het rechtsche hoofdkwartier meldt in zijn communiqué o.a., dat de troepen van Franco gister overeen diopte van verscheidene kilo meters opgerukt zijn en een heel eind voor bij de stad Sarrion staan. Luchtaanval op Barcelona verhinderd Gisternacht hebben acht Savoia-bombarde mentsvliegtuigen getracht boven Barcelona te komen, hetgeen veihinderd werd door 't luchtafweergeschut. Zij bombardeerden de voorsteden ten Noorden en Zuiden der stad. Eenige bommen vielen in de nabijheid van de haven. De aanvallende toestellen vlogen vervolgens naar het Noorden en bestookten Yilasar en Mataro, waarbij zij, op geringe hoogte vliegende de straten met mitrailleur- vuur bestookten Tenslotte vlogen zij over Palainos op ruim 100 km ten Noorden Barcelona. Zij wierpen enkele bommen neer en richtten mitrailleurvuur op de stad. In Palasimos zouden eenige gewonden zijn gevallen. Het bombardement van Cartagena Volgens de laatste berichten zijn gisteren tengevolge van de luchtaanvallen der natio nalisten op Cartagena 48 menschen om het leven gekomen en meer dan zestig gewond. De Japansch'Chineesche oorlog De luchtaanvallen op Woetsjang 170 dooden en 400 gewonden Strijd bij Hoekau neemt af Naar 't Chineesche persbureau meldt, zijn bij den Japanschen luchtaanval op Woetsjang minstens 170 burgers om het leven gekomen en 400 gewond. Meer dan. 100 huizen werden vernield, zoodat ruim 1000 menschen dakloos zijn. Volgens mededeel inge-n uit fouitenlandsche kringen hebben alle Engelsdhen, met uit zondering van eenige zendelingen, Kioekjang verlaten en zich aan boord van het Engel- sche schip „Wenohow" begeven. Ook de meeste Chineezen hebben de stad verlaten. Volgens die laatste belichten neemt de strijd «bij Hoekau voorloopig af. Gisteren hebben de Chineezen drie heuvels ten wes ten van Matang heroverd, waarbij 300 Japan- neezen sneuvelden. Verscheidene Japansc.he oorlogsschepen, die naar de uitmonding van het Pojangmeer waren opgestoomd, hebben Kioekjang beschoten. Chineesche vliegtuigen hebben gisteren tot driemaal toe de Japansche oorogssche- pe-n c-p de Jangtse onder vuur genomen. Een groot en twee kleine schepen werden tot zinken gebracht, twee vaartuigen werden zwaar beschadigd, aan boord ivan andere ontstond brand Japansche wreedheden In China Volgens officieele Chineesche berichten zijn 240 menschen om het leven gekomen, toen Japansche vliegtuigen een concentra tiekamp te Tseng tsjeng in. Zuid-China bombardeerden. De Japansche aanvallen hebben ook elders 1 Zuid-K wantoeng 86 menschen het leven Joeankoe in handen der Japanneezen. De Japansche troepen hebben gisteroch tend de al geheele controle verkregen over het op den noordelijken oever van de Gele Rivier in Zuid-Sjansi gelegen Joeankoe, na de Chineezen te hebben verdreven. BETIMMERINGEN MEUBELEN Nederlandsche Meubelfabriek Wageningen N.V, WAGENTNGEN TELEFOON1 2613 Het Engelsch-Italiaansch accoord Tijdens het voor vragen bestemde uur in het EngeLsche Lagerhuis heeft Chamberlain erklaard, dat het niet onmogelijk was, dat het parlement gedurende de vacantie zou worden bijeengeroepen, voor het geval het Britsch-Italiaansche accoord in die periode in werking zou kunnen treden. Toen echter Fletcher de vei-zekering vroeg, dat de premier zich niet ertoe verbinden zou, hot accoord van kracht te doen worden, zonder het huis geraadpleegd te hebben, antwoord de Ghamberlain, dat hij die verzekering niet kon geven. De terreur in Palestina Bij het Kalkiliehstation is, naar uit Jeru zalem wondt gemeld, in de groote olieleiding L y d d a-H a i f a brand gesticht, welke aan zienlijke schade heeft veroorzaakt. Voorts zijn berichten ontvangen over een aantal minder belank rijke incidenten, waar bij o.m. een Joodsche kolonist werd gedood en een bomaanslag werd gepleegd te Tibe rias. Te Haifa is thans een eseadron huzaren aangekomen. De toestand blijft zeer gespan nen, zoodat politie en miliatairen het druk hebben. In Jeruzalem schijnt wat ontspan ning te komen. Hier en daar zijn weer aan slagen gepleegd, waarbij een zestal Joden gewond is. Gerechtelijk optreden tegen Grammens Dinsdagmiddag wilde naar uit Brussel wordt gemeld, een deurwaarder met zijn helpers in het huis van Grammens den in boedel opschrijven, om dien te verkoopen tot voldoening van oen schadevergoeding aan de gemeente Edingen. waartoe Gram mens veroordeeld was. Grammens verzette zich hiertegen tot het uiterste: De commissaris van politie, politieagen ten, de procureur en de rijksveld wacht kwa men er aan te pas en toen eerst konden de meubelen worden opgeschreven, terwijl de beer Grammens in bedwang gehouden werd. Grammens beschouwt dit optreden als een form ee le schending van het „bestand" dat tussohen hem en de regeering gesloten werd, Indien deze stap van bet gerecht niet zal worden teniet gedaan, zal hij zich ook niet meer aan den wapenstilstand gebonden achten. De „Standaard" wijst er op, dat juist de gemeente Edingen als een eentalige Fran- 6ohe gemeente bestuurd wordt, terwijl zij volgens de wet en de volkstelling als eenta lig Vlaamsch bestuurd moet worden. Korte berichten Matsuzo Nagai, secretaris-generaal van de Olympische Spelen 1940 te Tokio, heeft Francois Pictri, Fransch lid van het Intern Olympisch Comité, medegedeeld, dat alle berichten, in welke gezegd wordt, dat Japan van de organisatie dei- spelen in 1910 zou afzien, niet juist zijn. Volgens het statistische jaarboek van den Volkenbond over 1937 dat juist ver schenen is, werd de aarde op 31 Dec. 1936 bewoond door 2.115.SOO.OOO zielen. Bij een afscheidalanket ter eere van Dr. Tien Fong Tsjeng, den Chineeschen arn- ]>assadeur tc Berlijn, heeft admiraal Retz- man-n in een rede die vriendschappelijke ge voelens van het Duitsche volk jegens China vertolkt. GEMENGD NIEUWS Ulrummer predikant staat terecht Wegens overtreding der Zondagswet Een principieele kwestie Voor het Kantongerecht te Groningen stond gisteren terecht Ds U. E., predikant van de Geref. Kerk te Ulrum, die zich zou hebben schuldig gemaakt aan overtreding van de artt. 1 en 6 van de Zondagswet. Op den Hemelvaartsdag, des middags om 3 uur, had de predikant het grasveldje voor de pastorie geschoren met een gras- maaimachine. De veldwachter die gepas seerd was, had dit gezien en proces-ver baal volgde. De verdachte zeide op een vraag van den Kantonrechter dat hij wel deze werkzaam heden had verricht, doch hij ontkende dat hij daarmee de Zondagswet had overtreden. Wat hij deed was louter liefhebberijwerk, een ontspanning, na de preek. In werk ligt een „zegen in het woord arbeid een „vloek". Spr. beriep zich in dit verband ook op de taal der Schrift (Openbaringen 14 13) en op het taalgebruik. Ook de Hooge Raad heeft uitgemaakt dat onder arbeid bedoeld in art. 1 van de Zondagswet van 1815 niet wordt verstaan elke ook de meest onbeduidende arbeid die tot de uitdefening van eenig handwerk behoort. Ds. E. verklaarde uitdrukkelijk, dat hij zich gaarne onderwerpt aan de wetten van ons dierbaar vaderland. En hij hoopt dat de Kantonrechter ook zal medewerken tot toe passing der Zondagswet De Kantonrechter oordeelde dat een alge- meene bestrijding van de toepassing der Zondagswet hier niet geoorloofd is. Maar er zijn tenslotte grenzen. De Ambtenaar van het Openbaar Minis terie, bestreed de opvattingen van Ds E. {en aanzien van de begripoen arbeid en werk. Spr. beroept zich op de jurisprudentie waar hij iemand die op Zondag met eon «paard en ploeg het land was gaan bewerken, schul dig werd geacht aan overtreding van de Zondagswet. Ook een grasmachine is een instrument dat betrekkelijk veel lawaai maakt. Verdachte zegt nu wel dat hij dit ontspanning achtte, maar schriftelijk heeft hij meegedeeld, dat het diende tot vermom- irtg van zijn tuin. Spr. oordeelde dat hier wel van arbeid kon worden gesproken en dat de Zondagswet was overtreden. Spr. eisehte derhalve een geldboete van f 3,— subs. 3 dagen hechtenis en verzocht den Kantonrechter schriftelijk vonnis te willen wijzen. Ds. E. merkte nog op dat er naar zijn meening groot verschil is of men met een ploeg aan den arbeid gaat of alleen met een grasmachine wat soepelen arbeid verricht, na geestelijken arbeid. Spr. oordeelde dat men hier den geest van de Zondagswet moet doen spreken. En als men dan allerlei zedeloosheid toelaat en een predikant, gaat verbaliseeren om dit sim pele feit, dan komt d'it niet de handharing der wet ten goede Hij heeft hier met vermooiinc van den tuin bedoeld „soigneeren", zooals iemand die zich ook hij den kapper laat behande len, als hij wat mooier voor den dag wil komen. Verdachte zou het een stuitend on recht vinden indien hij niet alleen maar werd beboet, maar als hij zelfs werd lastig gevallen om wat bij gedaan had. De Kantonrechter deelde mede dat hij" op 26 Juli schriftelijk vonnis zal wijzen. De onbewaakte overwegen Vrachtauto door trein gegrepen VLIJMEN, 13 Juli. Op den onbewaakten overweg tusschen Haarsteeg etn Nieuwkuyik in het gehucht Onsanoort, is vanmiddag om streeks vier uur de vrabbtatuito van den heer T. van S. uit Drunen door een trein uit 's Hertogenbosoh gegrepen en 150 meter medegesleurd. De naast den heer S. gezeten 33-janige spel. 12.00 Gram.muziek. 12.30 Het Kovacs Lajos-orkwt en gram.muziek. 2.00 Muzikale causerie met gram.muziek. 2.45 Ly ra-Trio. solist en gram muziek. 1.00 Orgelspel en gram.muziek. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Gr - muziek. 6.00 Esmeralda-Septet 6 30 Politiek radiojournaal. 6.50 Gram.muziek. 7.00 Econo misch overzicht. 7.20 Berichten ANP. 7.30 Berichten. 7.35 Causerie „Zeeuwsch-Vlaam- deren, een landbouwstreek". 8.00 Cello en piano. S 30 Causerie: ..De schoone verbon denheid". 9.00 VARA-Orkest. 9 45 Declamatie. 10.00 De Ramblers. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Avondwijding. 11.00 Fantasia. 11.30 Jazz-muziek (gr.pl.). 11.55—12.00 Gi muziek. 9 30 Gel uk w »t. 11.00 Grai obegelelding, ;en. 12.15 Grt iziek. 2.30 Olir. Lec tuur. j uu uram.muziek. 3.30 Haagsche en gram.muziek. 5.00 Gram.muziek. OrgeLspeL 6.30 Voor tuinliefhebbera. 7.00 richten. 7.15 Literaire oauserle. 7.458.00 Reportage. 8.05 Berichten ANP, herhaling SOS-Berichten. 8 15 Arnhemsche Orkestv. ■eeniglng, 0.00 Causerie: „De Javaan, z 9 3(J Vervolg c lim ANP). 10.30 Gram LI.5012.00 M. 11.40 Piano. 12.10 Orgel. _35 Strljkk' DROITWICH 15» 12.40 Orkest. tet. 2.20 Banjo-orkost. 3.05 Plano. 3 en doedelzak. 5.20 Octet. 6 50 Par overaicht. 7.40 Trio. 8.05 Orgel. 8.35 Radio- tooneeL 9.20 Radlotooneel. 10.45 Orkest. 11.25 Band. Orkest 484 M.: 6.59 Zang. 6.50 Piano. 8.20 Orkest i 1.30 Orkest 5.20 Harmonica. groentemhainedilaar M. van B. werd uit den wagen geslingerd en op slag gedood. De bestuurder van de auto kon zich aam de locomotief vastklemmen. Later bleek hij een rib te hebben gebroken. De man is naar zijn woning vervoerd. Het stoffelijk overschot van Van B. is naar het ziekenhuis te Vlijmen overgebracht. De man laait een vrouw en vier kinderen achter. 1918 werd de Keizerlijke familie van Rusland vermoord Twintig jaren geleden nog slechts is het, dat de Russische Keizerlijke familie wreed werd vermoord, en toch, hoever schijnt het afschuwelijk gebeuren achter ons te liggen. De tijden komen en gaan en elk daarvan is geladen met voorvallen, die om strijd de aandacht trekken en doen vergeten wat was. Desondanks is het goed, ook ten aanzien van bet aangrijpende einde van de heer- In den nacht van 16 Op 17 juli komst in te schouwen. Was hierwed de ge- schikte persoon aanwezig, om het e taatsroer te hanteeren? Helaas bleken Zij, die twijfel den', gelijk te hebben. Man van slap karakter, zonder wilskracht, besluiteloos en zonder veel menschenkennis, was de jonge Nicolaas aldra oorzaak van veel misstappen op politiek gebied. Gemak kelijk te beïnvloeden als hij was, maakte zijn optreden spoedig den indruk van wissel valligheid en onzekerheid. Aan goedheid ontbrak het hem zeker niet. Zijn dagboek doet met andere gegevens uit zijn omgeving hem kennen als iemand, wiens grootste vreugde lag in een gelukkig huwelijksleven, in zijn gezin met gemalin en kinderen. De buitenwereld was ver weg «n het ru moer van de wenteling der tijden drong niet door tot de lusthoven achter de breede mu ren van de paleizen, waar de Keizerlijke familie haar huiselijk geluk zodht en vond. Vertrouwend op het inzicht van groot vorsten en ministers liet Nicolaas II het staatsbestuur veelal op zijn beloop, en ook als hij ingreep, maakte zijn handeling tezeer den indruk van aarzeling, dan dat een keer ten goede kon worden verwacht. Intusschen waren in het machtige rijk buiten twijfel groote dingen op komst. De kolos, die zich eeuwenlang had la-ten leiden door het grillige en heerschzuchtige bewind van een autocratisch systeem en vaak had moeten zuchten onder onberedeneerde wen- schen en verlangens van het kleine groepje, daar aan den top en ver weg in het paleis te Sint-Petersburg, begon zich zijn kracht langzaamaan bewust te worden. Op de plei nen der steden, in de volkrijke stegen en buiten, in de stilte van de boerenhoeve! daar doken ze op, de ontevredenen, die i: de grage aarde het zaad strooiden van revo lutie en opstand. Rillingen kropen over den rug van het monster, plaatselijke oproerige bewegingen golfden wijd uit of werden snel in bloed onderdrukt, maar het Keizerlijke gezag steeg niet in aanzien. Toen werden de krijgsklaroetnen geheven. De wereldbrand van den massalen oorlog laaide in vlammen op en ook het Russische volk werd ter mobilisatie opgeroepen. Rijk als het land was en is aan natuurlijke hulp bronnen, kon lang groote kracht worden ontwikkeld, maar intusschen ging het sto ken achter het front door. Onrust vergemak kelijkte het streven van de revolutionaire benden, hun organisatorisch stelsel te vol tooien, en terwijl heit land van buiten af werd aangegrepen, moest men zich van bin nen losscheuren uit den greep van het op roer. Lang zou het niet meer kunnen durem. Op 8 Maait 1917 ging de Tsaar voor het laatst naar het front. Het was als een sein voor den opstand. De revolutie brak uit en Tsaar Nicolaas II schersfamilie Romanow te gedenken aan „de dagen van ouids". Want ook hier is de historie in geenen deele zopder leering. Aan den wreed en dood gingen wreede uren in gevangenschap voor het' Keizerlijke gezin vooraf, uren, die wel in schrille tegen stelling stonden tot de momenten van afwis- se lende vreugde en zorg, in het trotsche pa leis te Sint-Petcirsburg beleefd. Toen Nicolaas II op 1 November 1S94, vlak na het öterven van zijn vader, den troon in het machtige rijk besteeg, was er alleszins aanleiding, met eendgen kommer de toe- De Russische Tsarenfamilie Lenin tijdens een redevoering op 13 Maart reeds was Sint-Pe-Êersburg in handen der revolutionairen. Twee dagen la ter deed Nicölaas afstand. Het gezin was al gevangen genomen, het bewind in handen gekomen van een tijdelijke volksregeering, die uit Mensohewiki (gematigden) bestond en de leiding had opgedragen aan Kerensky. Vijf maanden duurde de gevangenschap in S int- Pe t c rsburg. Intusschen brandde het vuur van den op stand door. Het uiterste was nog niet' be reikt. De ontevredenen onder de revolu tionairen namen aan invloed toe. Vanuit Zwitserland reisde Lenin, die over lands grenzen heen de teugels van het extreme communisme in handen hield, door Duitsch land naar Rusland. Zijn uur wès gekomen, doch tevens naderde het doodsuur van de familie Romanow en de klokken, die de bolschewistische revolutie inluidden, klep ten bij het sterven van het Keizerlijk gezin. Half Augustus 1917 werd de plaats van de gevangenschap der Tsarenfamilie verlegd van Sint-Petersburg naar Tobolsk in Siberië. Geen huis was nog in gereedheid gebracht en de boot diende zoolang tot toeiriuchtsoood te blijven., Er kon een betrekkelijke huise lijke rust worden genoten. Maar de omwen telingen duurden voort, de Menschewiki za gen zich overvleugeld door de Bolschewiki, Kerensky moest het land verlaten. De in vloed van deze koerswijziging liet zich ook in verre Tobolsk merken. Heit garnizoen al daar, dat tot heden had bestaan uit mannen, die het oude stempel van Russische goed aardigheid niet hadden verloren, moe6t plaats maken voor een ander, nu van ras echte communisten. Van langen duur zou het toeven onder de nieuwe soldaten niet zijn. Weldra kwam het beved, dat de afgetreden saar naar Moskou moest reizen. De Keize rin wenschte haar man te vergezellen. In den nacht van 25 op 26 April 191S werd de reis in ongeriefelijke karren aanvaard, kar ren, die onwillekeurig doen denken aan de onbehouwen karossen, waarin de Koninklij ke familie in Frankrijk in 17S9 naar het edhavot werd gevoerd. Ook den Tsaar en de Tsarin wachtte de dood. Op 3 Mei kwam men in Jekaterinenburg aan, waar sipoedig eveneens de kinderen werden gebracht. Weken van bange vrees en zorg volgden, waarin de arme slachtof fers zich evenwel voorbeelden van toege- wijdlheid en wondere geesteskracht betoon den. Aan het lijden werd in den nacht van 16 op 17 Juli een wreed einde gemaakt, toen gansche familie werd gedood. Het zwaard, dat de opstandelingen tegen hun souverein ophieven, heeft zich later veelal tegen henzelf gekeerd en de kinderen der revolutie hebben zichzelf verslonden De eene executie na de andere deed van zich spreken. Rijzonder aangrijpend echter blijft bij dit alles de ondergang van het Keizers huis, dat eeuwenlang den scepter over de Russische steppe had Gij bevoordeelt daarmed Uw landgenootenen U zelv GEMENGD VOEDER VAKKEN». MELKVEE EN PLUIMVEE met ceearandeerb gehalte aan eiwit en vet AMSTERDAM N.V. vooi Blank werk i N.V. v.h. 0. MATAK FONTEIN HARLINGEN.TEL.228 GEBROEDERS VRAETS MACHINEHANDEL BILTHOVEN (HOLLAND) Tel. 3196 SPECIAAL IN: Moderne Werk tuigmachines o.a. Draaibanken, Revolverdraai banken. Excen- terpersen, Trek- persen, Schoppersen, Forceerbanken, Schaafbanken, Boormachines, Fraisban- ken etc. etc. Vraagt vertegenw.bezoekl! Wielrijders op eenl >Norö— ZWEEFZADEL PROEFSTATION VOOR BOUWMATERIALEN EN BUREAU VOOR CHEMISCH ONDERZOEK Koning Bienfait AMSTERDAM. DACOSTA KADE 104, TELEFOON 83047 FORTO-KOUDLIJM IS HET IDEAAL Steeds gereed, geen wachten, geen geknoei met stoffig poeder, geen resten, uiterst zuinig, enorme blndkracht,vlekvrij op eiken. Vr.ze Uw winkelier of anders ons, onder adresopg. v. Uw leverancier, FRENKEN'S FABRIEKEN - WEERT VAN DER IINDEHENVELDHUIS amsterdam-ROTTERDAM-groningen VOOR ALLE DOELEINDEN I TECHNISCHE ARTIKELEN J. Koster Hzn. - Scheepswerf „Gldeon' Groningen Holland Voorwaarde voor loonende exploitatie ie een economisch schip. Hiervan bent U zeker met een KOSTER-COASTER Naamlooze Vennootschap VAN AARSEN VAN GELDER'S KAPOKFABRIEKEN MOOK N.V, KEMPENSGHE ZINK MIJ. (Zlncs.de la Camplne) pLOKZINK - KETELZINK - ZWAVELZUUR SUPERFOSFAAT. Eenige fabrikante ln Nederland van MAAGDELIJK BLOKZINK TELEFOON 59 WEERT

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2