HENRY FORD 1863-30 JULI 1938 ik» T ïodtOD MAANDAG n JULI 1938 BINNENLAND Ons schoone polderland Monumentendag te Gouda Zaterdag is te Gouda de dertiende Monu mentendag gehouden. In zijn openingswoord wees de voorzitter der commissie voor den Monumentendag. Prof. Dr. A. W. Bijvanck er op. dat op dezen Monumentendag het Nederlandsehe polderlandschap ter sprake zal komen. Gni- da is het middelpunt van het polderland, maar deze streek is niet alleen een verzame ling van plassen en dijken, het polderland is evengoed een monuf -n' :r de d rf, het vernuft en de energie van het voorgeslacht Ir J. G. B ii 1 hield een voordracht over „Ons Polderlandschap". De drooggemaakte Beemster, Purmer Schermer enz. kenmerken zich door vier kante verkavelingen in blokken. Wie de volle schoonheid van een diepgelegen noldnr land ervaren wil. zal geduld moeten hebben tot het landschap van de Wieringermeer volgroeid zal zijn. De terpen, dijken, afdammingen, sluizen, windmolens, veenderijen enz. waren pro ducten onzer cultuur: het zijn monumenten, die wij behouden wil'en, doch helaas dcig! de menschelijke vernielzucht. Wij moeten aldus spr., den schendenden handen, die naar de windmolens reiker een halt toeroepen. Prof. Dr. Th. Weevers sprak daarna over „De natuurmonumenten van ons pol- Spr. behandelde de rietmoerassen van Nieuwkoop en Noorden. Daar heeft op enke le plaatsen de ontwikkeling vr-n de vege tatie. uitgaande van het planter gezelschap van de waterlelies, zich kunnen voltrekken eerst tot een rietmoeras, dan tot een moa- rasbosch van els, berk en wilg, dat op zijn beurt weer beginnende hoogveenvorming kan vertooncn. In de plaats van Mr. Dr. E. J. Beumer, die door ziekte verhinderd was, sprak Drs. p A. .T. Vermeulen, onder-directeur van het rijksbureau voor de monumuntenzorg, over ..Binnengedachten van een monumen tenverzorger". I-Iet spreekt vanzelf zoo betoogde spr. dat bij een totaal budget van f 500.000 per jaar. telkens slechts een zeer beperkt aantal restauraties kan worden ondernomen Onder den drang der omstandigheden zal hierin thans echter verandering kunnen en moeten komen. Spr. zette uiteen, hog, het werkfonds hier een uitzicht op nieuwe mogelijkheden opent. De regeering is n.l. bereid ook voor monu mentenzorg belangrijke sommen uit het werkfonds beschikbaar te stellen ten behoo ve van restauratiewerken, in den vorm van voorschotten op het arbeidsloon. Over nadere uitwerking dezer plannen wordt nog onderhandeld tusschen de betrok ken departementen. Na afloop van de vergadering werd ren gemeenschappelijk bezoek gebracht aan de tentoonstelling „Goudsche glazen 1938". Geref. Jeugdleiders-Organisatie Zomervergadering der afd. Zuid-Holland De Geref. Jeugdleiders-Organisatie Zuid-Holland heeft Zaterdagmiddag in „De Eendracht", te Rotterdam onder voorzitterschap van den heer L o d. Kooyman, van Pijnaoker, haar zomer vergadering gehouden. De vergadering was uitstekend bezocht. Nacat de voorzitter met een kort woord had geopend en eenige huishoudelijke bezig heden waren verricht, heeft Ds. J. G. F e e n- s t r a. van Soheveningen, een rede gehouden over „Jeugdanbeid en Gezin". Spr. schetste de beteekenis van het gezin als Goddelijke instelling, verwoest door Sa tan en herstela' in Christus. God schiep eenheid en versoheidenlheid in man en vrouw. Het wezen van het huwelijk is in den liefde band gelegen. Het huwe lijk krijgt in het gezin verrijking en verdie ping. Het gezin is het meest oorspronkelijke Instituut. Het Verbond Gods met den mensch krijgt er diepe beteekenis door. De aanvallen van Satan zijn dan ook vooral op het gezin gericht. Het gezin is schoon doch kan ont zaglijk bedorven zijn door de zonde. Chris tus, die in een gezin is opgevoed, het eer ste wonder in een gezin deed en kinderspe len voor zijn gelijkenissen heeft gebruikt, herstelt het gezin. Komend tot den jeugdarbeid, wijst Spr. op de verachting en onderschatting en over schatting van dien arbeid Wij hebben hier te waken voor de zonde der eenzijdigheid', ook in onze propaganda. Wij hebben een rij ken zegen en een heerlijke roeping in onzen jeugdarbeid. Het gaat hier om een gevaarlij ken maar ook mooien leeftijd. Door den jeugdarbeid worden mannen en vrouwen gekweekt die zonder dezen nooit zouden zijn wat ze door Gods genade geworden zijn. Wij moeten onze roeping hier, krachtens het ambt der geloovigen, verstaan. verhouding van gezin en jeugdarbeid zijn er gevaren. Voor 't gezin zou 't een groot gevaar zijn als het gezin en de jeugdarbeid niet op gelijke principieele basis zouden staan. Dat is het gevaar van de niet-princi- pieele of andens-geriohte organisatie. Het ge vaar van uithuizigheid door den jeugdarbeid wordt vaak overdreven. Laat men er voor waken, dat niet aan het gezin tijd ontnomen wordt door noodeloos vergaderingen te rekken. De gevaren van het gezin voor de jeugd vereen. is grooter, <nl. door minachting van de vereeniging. Er moet samenwerking zijn tusschen gezin en vereeniging. De ou ders hebben den plicht mede-verantwoorde- lijkheid en belangstelling voor onze veree- nigingen op zich te nemen. Het gezin kan door toezicht, hulp en steun en niet het minst door gebed den jeugdarbeid steunen. Wij moeten vrijwillig de taak opnemen, die Christus on6 oplegt, om uit liefde tot Hem, aan de jeugdopvoeding onze krachten te Onze jeugdarbeid kan van groote beteeke nis wezen voor onze gezinnen. Daar om: eerbied bij onzen jeugdarbeid voor het gezin en werken aan de verheffing van het gezin. Veel ouders hebben weinig tijd of gaven. Wat is het dan heerlijk hun taak voor een deel over te nemen, als we maar weten, dat we nooit kunnen geven wat de ouders kunnen geven door hun liefde en him bijzondere gebeden. De gezinnen worden be ter als de jeugdarbeid zijn taak verstaat. De jeugdarbeid kan ook van het gezin lee- ren. Wanneer er geen oudersvereeniging is, moeten de ouders ook genoodigd worden op de vergaderingen. En ook moet met.de ou dere worden gesproken, want de ouders ken nen hun kinderen vaak beter dan vreemden.. Laten ook allen, die leiding geven aan onze vergaderingen, bedenken, dat er thuis over hen wordt gesproken. Als we hier onze roeping zien dan zal van onzen jeugdarbeidd voor heel het leven een rijke zegen uitgaan. Na een korte pauze volgde nog een leer zame ONDERWIJS Prof. Ir. J. KLOPPER Prof. ir. J. Klopper, curator der Techn. Hoogeschool te Delft viert Zondag 17 dezer zijn zestigsten verjaardag. Prof. Dr. H. M. v. NES Vrijdag 15 Juli a.s. herdenkt Prof. dr. H. M. v. Nes, rustend hoogleeraar der Rijks universiteit te Leiden, den dag, waarop hij voor 60 jaar het predikambt in de Ned. Herv. Kerk aanvaardde. Prof. ULRICH STUTZ t Te Berlijn is prof. Ulrich Stutz, oud-hoogleeraar aan de universiteit aldaar, op 70-jarigen leeftijd overleden. Prof. Stutz had v^fmaardheid gekregen door zijn studies over kerkelijk recht. Dr. A. W. C. v. VEELEN De promotie van Dr. van Veelen, aits te Drachten, Maandag j.l. vermeld, heeft blij kens „De Vrije dries'' ook in het buitenland de aandacht getrokken. De beteekenis van zijn acad. proefschrift, uitkomend in de door hem gevonden slotsom, dat leverafwijkingen bij de Basedowsche ziekte voorkomen en dat zij 'n duidelijken morphologischen grondslag hebben, schijnt voor deskundigen op dit terrein met een ingrijpende wijziging van hun opvatting gelijk te staan. Prof. Wegelin heeft uit Zwi'serland in een zeer waardeerend schrijven aan het pathologisch laboratorium te Groningen zijn groote interesse voor dit proefschrift betuigd. Hij schreef o.a. dat het thans vast staat dat de Basedow-lever een begrip op zichzelf is, en dat door dit onder zoek de meesten hun meening zullen moeten herzien. Ook heeft Dr. van Veelen een gelukwensch ontvangen van Prof. Rössle uit Berlijn. AFSCHEID Dr. J. C. SCHALKWIJK Zaterdag heeft dr. J. C. S c h a 1 k w ij k, die wegens het bereiken van den pensioengerech tigden leeftijd ontslag heeft genomen als di recteur van de gem. H.B.S. te Leiden. 'Scheid genomen. CHR. H.B.S. AMSTERDAM Dr. A. de F roe, die den pensioengerech tigden leeftijd 1 Mei 1939 hoopt te bereiken, zal dan aftreden als directeur der Chr. H.B.S. met 5-j. cursus (A) te Amsterdam). In zijn plaats is benoemd de heer A. J. D r e- w e s B.Fz.. onder-dir. en leeraar boekhouden en wiskunde aan de Chr. H.B.S. (B) Moreel- sestraat te Amsterdam. GEREP. SCHOOLVERBAND Wisseling van secretaris Het secretariaat van Geref. Schoolverband gaat met ingang van 15 Juli a.s. van Nijkerk over naar den heer J. Bos, Ieplaan 199, den Haag. Het adres van de redactie van „De Gereformeerde school" blijft bij den heer J. van der Waals, te Nijkerk. Verlaging der leerlingenschaal Adres aan den Ministerraad De Bond van Ned. Onderwijzers, het Kath. Onderwijzers Vevbond, het Ned. Onderw. Genootschap, de Unie van Chr. Onderwijzers (essen) en de Ver. van Hoofden van Scholen hebben aan den President van den Minister- een adres gezonden, waarin zij schrij ven dat tot hun groote teleurstelling bij de behandeling der RijksbegTooting voor 1938 door de Regeering geen gevolg is gegeven den wensch van alle onderwij zersorgani- s, om de in art. 28 der Lager Onderwijs wet 1920 vastgelegde leerlingenschalen be langrijk te verlage.i, niettegenstaande de aandrang, waarmede die wensch door vele leden der Staten-Generaal gesteund werd; dat dientengevolge de groote bezwaren blijven bestaan, welke tegen de huidige scha len van alle zijden zijn aangevoerd en dat deze zelfs nog zijn toegenomen, als gevolg van de verdere afschaffing van boventallige leerkrachten; dat de vigeerende schalen niet beantwoor den aan redelijke eischen van paedagogischen, algemeen-socialen en hygiënischen aard; redenen, waarom zij dringend verzoeken, bij de samenstelling van de Rijksbegrooting voor het jaar 1939 maatregelen te nemen, waardoor ten spoedigste zal kunnen worden overgegaan tot invoering van een verlaagde leerlingenschaal, die voor het gewoon lager onderwijs de zelfde verhouding tusschen de aantallen leerlingen en leerkrachten waarborgt a-ls de in 1920 vastgestelde schaal deed en bij het uitgebreid lager onderwijs voor de berekening van het aantal onderwij zers een uniforme 26-schaal als grond slag wordt genomen. EXAMENS HOOFDACTE De minister van onderwijs brengt ter ken nis van belanghebbenden dat, het mondeling gedeelte van het examen akte hoofdonder wij zer(es) zal worden gehouden te Breda, Arn hem, Amsterdam, Haarlem, Utrecht, Leeuwar den, Zwolle, Groningen. Roermond: 's-Gravenhage: In „Het Nederlandsch Ly ceum", Willemstraat no, 40, op alle werkda gen gedurende het tijdvak van 19 dezer tot en met 22 Aug. a.s., aanvangende des voor middags om 8 uur 45; Rotterdam I: in het gebouw der eerste hoo- gere burgerschool met vijfjarigen cursus B aan den 's-Gravendijkwal 58b, op alle werk dagen gedurende het tijdvak van 19 dezer tot en met 16 Aug. a.s., aanvangende des voor- middags om 9 uur; Rotterdam II: in het gebouw der eerste hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus B, aan den 's-Gravendijkwal 58b, op alle Een aantal jongelui, geslaagd voor het examen stuurmansleerling aan de Zee vaartschool te Texel, kreeg van den heer Plesman toestemming om voor half geld per K.L.M. naar huis te komen. De vliegende zeelui bij hun aankomst op Schiphol. werkdagen gedurende het tijdvak van 19 dezer tot en met 15 Aug. a.s., aanvangende des voormiddags om 9 uur. ONDER WIJSBENOEMINGEN Amsterdam. Jan de Liefdesehool (hoofd G. C. van Mourik). Tot onderwijzeres Mej. E. P. Meyer te Amsterdam. Tot vak onderwijzeressen: de dames H. A. K ij n e te Bussum en C. J. E m e n s te Nieuwer-Amstel. Heiningen. Chr. School. Tot onderwij zeres: Mej. A. G. Scholsz, kw. m. a. te Rotterdam (voor deze vac. waren 60 soil., waarbij 45 gesl. van 1934 en eerder). A. VAN KALKEN De heer A. van Kalken, hoofd der Van Beeck Calkoenschool te Utrecht, gaat met het begin van den nieuwen cursus wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd, het Chr. onderwijs verlaten. DE NIEUWE DUITSCHE SCHOOLWET De nieuwe wet op het onderwijs, waarbij het schoolwezen in Duitschland geünificeerd wordt, is Zaterdag j.l. afgekondigd. De eerste vier schooljaren moeten worden doorgebracht op de „Voliksschule", waardoor praotisch de bijzondere scholen voor de eer ste vier leerjaren worden uitgeschakeld. Met deze wet bedoelt men de Duitsche jeugd een grondige nationaal-socialistische opleiding te geven. Lelden. Bevorderd tot doctor ln de God geleerdheid. op proefschrift, getiteld: „Wllleir de Clercq, de mensch en zijn strijd", mej. C. Lelden. Gesl.: Klass. Lett.: ca.nd.ex., de heer Th. H. Noorman van der Dussen. Den Haag; doet. ex.. de heer W. F. Jongbloed. Den Haa-ï. Ned. Lett.: doet. ex., de heer J. W. Weevers, U ti recht. Gesl.: Apothekersex. Ie ged., mej. B. C. Modderman: de heeren A. J. v. d. Bergb Gesl. Apothekeirsex., de dames C. W. de Boer en E le Coultre; de heeren W. E. Bouman, T. B. S Goor en J. M. F. v. de Lande. Economie: doet. ex., de heeren li F. Ras, C. M. Nlenhuys en J. A. F. de Wolf. Sociografie: doet. ex.. de heer H. E. Toet. Rotterdam. Gesl.Econ. Wetensch.doet ex., de heeren G. H. Krulsink en E. A. V. Ver maas; cand.ex., de heeren H. C Konijn, D. Boer, J. P. B. Tlssot van Patot. Delft. Gesl.: Mijningen., ingen.ex., de heerer J. W. Pennell, Velsen; A. L. Halgt. sono; P. Wlntgens, Heerlen. so, C. H. Post; de GUn, D. Hagenaai dames E. ICraay en G o r k u m. Rijks H.B.S. Gesl. J. v. d. Berg, v. Deursen, C. J. P. Gamier, W. de Gier, Ph. P. Hartman, W. Hoogendoorn en mej. M. Zwar bom, Gorkum; J. v. d. Boomgaard, mej. C. Nlemantsverdrlet, A. Reilingh en C. de W; HENRY FORD, zijn naam is klein maar zijn daden zijn groot Zoo wel het eerste als het tweede mag ge constateerd worden, en het tweede met temeer reden, nu de drager van den kleinen naam weldra 30 Juli den 75©ten verjaardag vieren zal. Daadbij heeft hij den leeftijd der sterken reeds ver overedhreden. In welken zin deze sterkte moet worden opgpvat zeker is, dat Henry Ford zich zijn gansdhe leven heeft doen kennen als een krachtige persoonlijk heid, en belangwekkend is huiten eeni- gen twijfel, nu het cijfer der tientallen een zoo beteekenisvollen sprong maakt, ons eens even te bezinnen op hetgeen door dezen man tot stand is gebracht. In zijn persoon is de rationalisatie tot gestaltenis gekomen, wat hier niet zeggen wil, dat de mensch in het conflict tusschen mensch en machine het onderspit gedolven heeft. Bij 't nagaan van Ford's leven komt men bij voortduur tot de ontdekking en de conclusie, dat zijn stre ven erop gericht was, den mensch-in-oen- mensch te behouden en weldadig doet het aan, juist uit den mond van dezen man te mogen vernemen, dat de waarde van alle aardsche uitvindingen en de beteekenis vpi alle voortschrijden der techniek tooh met dan zeer betrekkelijk heeten kan. Geboren en opgegroeid in den tijd, waar in de mensch almeer losraakte uit het zui ver „natuurlijke" leven en langzaamaan zijn leven beheersoht zag door mechanische krachten, voltrok in Ford zich het proces van den overgang uit de romantiek naar de koele berekening van het modeme leven. Spoedig was de weg afgelegd. Leest men zijn autobiografie, dan wordt men weldra getroffen door het streven dat bij den jeug digen Ford voorzat, om het landbouwbedrijf, dat nog ging den tragen tred van eeuwen lange overleveringen te onderwerpen aan allerhande regelen van economie. Al vroeg tusschen machines ou Juli 1863 geboren op een boerderij in de buurt van Dearborn in Michigan zocht hij snel zijn vermaak en bezigheid bij een klein werkbankje met enikele, uiteraard pri mitieve gereedschappen. Zonder incidenten verliep deze plattelands-jeugd, totdat in zijn jonge leventje dè groote gebeurtenis plaats vond: Langs de boerderij kwam een locomo biel, een nogal onbehouwen gevaarte, dat dienst deed bij het aandrijven van land bouwmachines, maar dat in staat was, zich voort te bewegen zonder dat er een paard voor gespannen werd. Deze locomobiel wek te in den jongen Ford de begeerte naar het vervaardigen van ^elf-bewegende vervoer middelen". De boerderij raakte daarbij op den achter grond. Zeker, vooralsnog was 't streven ge richt op het maken van instrumenten, die voor het landbouwbedrijf van eenig nut konden zijn voor den akker werd een stoomwagen in elkaar gezet maar het leeuwenaandeel van de belangstelling kwam toch langzaamaan ten goede aan macmnes- ,'oor-den-weg. Een goed Hollandsdh spreekwoord weet te vertellen, dat wie aan den weg timmert, veel bekijks heeft. Ook als Amerikaan was Ford ervan op de hoogte, dat het publiek zich niet in de eerste plaats zou interessee ren voor machinerieën, welker taak beperkt bleef tot het terrein van het boerenerf, maar die op de straat van haar bestaan deden blijken. Was hij reeds op 17-jarigen leeftijd als leerjongen in dienst gekomen bij de Dry doek Engine Works, waar hij het machinist-diplo ma behaalde, later trad hij in betrekking als mecanicien en machinist bij de Detroit Elec tric Company voor het aanleggen van een leiding voor electrisoh licht door de stad. Al de vrije tijd werd inmiddels opgeofferd aan de vervaardiging van door hem zelf ont worpen machines en in 1890 kwam voor het erst en voertuig met twee cylinders ven viel, totdat deze wagen in April 1893 tot tevredenheid van den maker vooruit kwam. De heele machine woog 200 Kg., het reservoir kon 14 liter benzine bevatten en voor de voortbeweging was een drijfriem vereischt. Het behoeft geen betoog, dat deze eerste auto heel wat verkeersopstoppingen op zijn geweten kreeg. De politie van haar kant stelde een speciale rijvergunning ver plicht. Voor 200 dollar deed Ford' het vehikel van de hand, om het echter later weer op te koopen en het sindsdien als bezienswaar digheid en een herinnering aan dit vroeg tijdig pogen te bewaren. Inmiddels werden de onderzoekingen voortgezet en in Augustus 1899 achtte Ford het moment aangebroken, zijn werkkring bij de electriciteitsmaatschappij te verlaten en zich in het bijzonder aan de auto-indu strie te gaan wijden. Waar intusschen ook anderen zich waren gaan toeleggen op de vervaardiging van der gelijke voertuigen, kwam de concurrentie om den hoek en er moest iets op worden ge vonden, om de betere kwaliteit van het eene product boven het andere te doen uit komen. Met tegenzin van Ford nam men daarbij de toevlucht tot auto-races. Wie won was de sterkste. Terecht was de jeugdige constructeur van oordeel, dat de waarde van de auto op deze wijze op vrij relatieve wijze aan het licht kwam. Achterblijven achtte hij echter niet mogelijk Een spannende race Belangwekkend is het te lezen, hoe Ford zelf van zoo'n wedstrijd verhaalt: „In 1903 bouwde ik, samen met Tom Cooper, twee pur-sang race-wagens. Zij leken op elkaar als tweelingen. Den eenen noemden wij „999" en den ander de „Arrow". Als een automobiel naam 'kon maken door snelheid dan zou ik een automobiel maken, die ge noemd zou worden, overal waar van snel heid sprake was. Met „999" en de „Arrow" is dit werkelijk het geval geweest. Wij mon teerden in deze wagens een motor met vier groote cylinders, die 80 P.K. ontwikkelden een prestatie, die in die dagen nog iets fantastisch was. Het geloei van deze cylin ders alleen was bijna genoeg om iemand te doen sterven. Er was maar één zitplaats. Eén menschenleven per wagen was vol doende. Ik probeerde de wagens zelf. Cooper probeerde ze. Wij lieten ze op volle kracht ioopen. Het is mij onmogelijk die sensatie te beschrijven. Met een boot over de Niagara te gaan zou een kleinigheid zijn geweest na een volle-kracht rit in een van die wa gens. Ik wenschte de verantwoordelijkheid niet op mij te nemen de „999" te rijden, waarmee wij op de eerste race wilden uit komen en Cooper evenmin. Cooper zeide dat hij iemand kende, die „van snelheid leefde" die nooit iets t e snel had gevonden. Hij stuurde een telegram naar Salt Lake City en weldra verscheen er een professional wielrenner, Barney Olofield geheeten. Hij had nog nooit een automobiel gereden, maar hij voelde er veel voor. Hij zeide, dat er op dat gebied niets was. dat hij niet probeeren „Het ohauffeeren leerden wij hem in een week. De man wist niet wat vrees was. Al wat hij te leere-n had. was de besturing van het monster. Maar het besturen van den snelsten wagen van heden was niets, ver geleken met het besturen van dien wagen. Het stuurrad was toen nog niet uitgevonden. Al de automobielen, die ik tot dan toe ge bouwd had, bezaten slechts een stuur- handle. Op dezen wagen had ik een stuur- hanole met twee handvaten aangebracht, want het vergde al de kracht van een ster ken man, om hem op den weg te houden. De wedstrijd, waarvan sprake is, zou gehouden worden op den weg naar Grosse Point. Wij spraken geen woord over onze wagens. De voorspellingen over de race lieten wij aan anderen over. De wegen werden te dien tijde •nog niet behoorlijk aangelegd en onderhou den. Niemand' wist tot welke snelheid een motor-wagen het nog zou kunnen brengen. Niemand wist, zoo goed als Oldfield, wat de bochten in zulke wegen beteekenden toen hij in den wagen plaats nam voor race, terwijl ik mij gereed maakte den motor aan te slaan, zeide hij lachend: „Nu, 't is mogelijk dat dit vehikel mij aan mijn end brengt, maar dan zullen ze ten minste zeg gen dat ik reed als detoen ik over den berm ging". „En hij reed!Hij durfde niet éénmaal omkijken. Bij de bochten minderde hij geen gas. Hij liet den wagen eenvoudig loopen en 't loopen was enorm. Hij won de race met een Kilometer voorsprong!" Een week na de race werd de Ford Motor Company opgericht Ford kreeg de functie van vice-president, ontwerper en hoofd-ingenieur. Het oprichtingska pitaal bedroeg 100.000 dollar. In 1906 kocht hij zooveel aandeelen op, dat 51 pet. van het kapitaal in zijn handen kwam. De resteeren.de kwamen in 1919 in het familiebezit Typisch is ook de eerste annonce van de nieuwe maatschappij in 1903: „Het is onze bedoeling aan de markt te brengen een automobiel, die speciaal geconstrueerd is voor dagelijksoh gebruik in zaken, in beroeps-uitoefening en voor genoegen; een automobiel, die een voldoende snelheid be reiken kan om ieder gebruiker tevreden te stellen, doch niet in staat is tot die duize lingwekikendlheden, die elk verstandig mensch zoo terecht veroordeelt; een machine die door een ieder bewonderd zal worden om haar compacten bouw, haar eenvoud, haar veiligheid, haar gemakkelijkheid in het gebruik, en - ten slotte haar ongewoon lagen prijs, die haar in het bereik brengt van duizenden, bij wie het nimmer opgeko men is, de fabelachtige prijzen te betalen, die voor de meeste machines gevraagd worden". De volgende jaren gaven een grooten op bloei te zien. De fabrieksterreinen breidden zich snel uit, het personeel nam in aantal toe en de dagelijksohe productie steeg aan zienlijk. Een belangrijke datum was bij dit alles de 1ste April 1913, toen voor het eerst de vermaarde loopende band werd -aange wend'. Merkwaardig is, dat door de zoo snelle vermeerdering van het aantal vervaardigde auto's de aandeelhouders van Ford ernstig ongerust werdenHun vrees werd alsnog beschaamd. Terug naar het land Zoo heeft Ford het grootste deel zijns le vens tusschen de machines doorgebracht. Hij heeft ze zien en doen groeien, hij heeft aan haar afwerking een groot aandeel ge had. Maar de romanticus is in hem niet geheel gestorven. En zoo kon het gebeuren, dat Henry Ford tegen het vallen van den levensavond voor zich een klein, rustiek en rustig dorpje deed bouwen, waarin het kerk je van zijn jeugd een plaats vond, waarin de postkoets rondtrekt, waarin de klok van den tijd is stilgezet enwaar de claxon van de auto niet mag worden gehoord. Na „das Leben der Auto's" kwam het ge noeglijk leven des landmans zijn rechten op- eischen. Op dit plekske grond vond de stoere wer ker, teruggekeerd tot de natuur, rust na harden arbeid. HILVERSUM I. 1785 en 415,5 M. AVRO-Ultzen- dlng. 8.00 Gram.muziek (Om 8.30 Berichten) 10.00 Morgenwijding. 10 15 Gram.muziek. 10.30 Viool en piano. 11.00 Wenken voer de j huishouding. 11.30 Kovacs (Om 12 15 Belichten). 12.30 dn - - - - 2.40 Declamatie. 2.00 Jonny jvroon s en semble. Hawaian-ensemble en solist. 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Kinderuurtje. 5.30 De Palladlans. 6 15 Gram.muziek. 6 30 Kinder- koor. 7.00 AVRO-Dansorkest. 7.40 Causerie: „WU gaan de wijde wereld in". 8.00 Berich- ten ANP. Mededeelingen. 8.15 Omroeporkest, Kovacs Lajos' orkest en solisten. 9.30 Re sidentie-orkest. 10.15 Gram.muziek. 10.30 Karolyi Arpad's orkest. 11.00 Berichten ANP., hierna tot 12.00 AVRO-Aeolian-or- kesb (opn.). ILVERSUM II 301.5 M. KRO-Ultsendlng. g.009.15 Gram.muziek. (Om 8.15 Berichten) 10.00 Gram.muziek. 11.30 Godsdienstig half- uurtje. 12.00 Berichten. 12 15 De KRO-Melo- disten en solist. (1.00—1.'20 Gram platen), 2.00 Voor de vrouw. 3.00 Gram.muziek, 3.45 I KRO-ICamerorkest (Om 4.09 Berichten). 4.30 Zang. 4.45 KRO-orkest 5.30 Gram.muziek 5.45 Gelukwenschen, 6.05 Do KRO-Melodis- 1 solist. 7.00 1C -arichten. 7.15 Ci over luchtbescherming 7.35 Spctrtpraatje^ 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Stedelijk orkest van Maastricht. 9.15 De clamatie. 9.30 De KRO-Melodisten en solist. 10.15 Voor schakers. 10.30 Berichten ANP. 10 40 Morriz Miller's orkest en solistem 11:20—12.00 Gram.muziek. DROITWICH 1500 M. 11.20 Orkest _2.00 De clamatie 7.05 Orgel orkes 8.50 ilksliederen. 10.45 Orkest. 11.35 Orkest RADIO-PARIS 1648 M. 12.40 en 1 50 Orkest 3 05 Viool. 3.20 Vocaal ensemble. 5.20 Orkest. p° 7.20 Piano. 8.35 Kam er muziek 9.5011.50 jgg, Radlotooneel. -p RVSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.50 en 1,30 Orkest 8.20 Orkest. 9.20 Radiol 484 M.: 12.20 Gra tra's H.B.S. m. GesirH. K. Beyerman. Delft; E. 3. Bi J. Billroth. E. E. Deneki o. li. -• Koek, Voorburg: Linden, Den Haag: A, O. Meijer. Bloemen laai: F. Oberholzer. H. F. Pothast, H. Pronk in D. E. v. Raai te. Den Haag: W. Rif1"®"» ïreda; C. de Roede. C. M. Uultee, J. J, Weljers n F. Winkler, Den Haag. Gem. Lyceum voor mei ix. gesl. H. J. de Grc - Leeuwarden. Chr. H.B.S Afd. H.B.S. A, Hofstedestr. Gesl. J. êukniet, A. F. Laf ober, J. L. Lagro W. E. ermans, L. de Neef. G. Obermans, J. B. Rei- irdt A. C. Rotmans. A. Schram, C. Snoep en Arnhem. Gesl.: voor A: E. Klsman. TJ. Kapinga, J. v. d. Weijden. K. J. Haan H J. W. Homan, J. Wlltlnk. G. W. Tiecken. L Ebbers, J Wlllemse, L. H. Bols, W. Boesveld. G. J» Langenbare, It J. F. J. Atkins. A. B. G. Rein- ties ATTj Veste. E. Reindens. C. Rijks. A. Eldl'k, L. M. Erkens, A. M. St®6m"s: TO„' q'" C. J. Boekholt. J. Borgmeder, Tj. Maas. M. G. 11M. Go«: voor B: H»"™"*-.11-";jH^S t t. Verduiin. A. L. de Mubnck, G. H. J. aui pers en R. A. Papegaai). Middelburg: J. F. Blom- aart J A. Rotte en L. de Ronde Zlerikzee. M. C Duijnhouwer. Haamstede: J v. Eeden Peter- lo NooZellé: M. v. d. Sar.de. Nieuwerkerk; L. K01 C. Rogge- D.' J. v. d. Panne. Scha- auw. W. J. Kom i. J- P- J. Snoaers en r. v. Tijen, Vlissingen; W C. v. Dam me. Wolfaartsdijk; F. W. Bezemer. Goes: P. J T. Vergers, Domburg: M. P. Schipper, Wisse- keDeCn Haag. Gesl. voor B: J. O. de Kat, J. de Gans, G. F. Schmidt. A. J. de Veer W v. d. Boon, J. C. J. v. Dijk, H. W. E. Keuchenius, P, J. v. Speybroeck en J. Mutje. Den Haag; W. A. NlenhuU. Delft; A. D tVillemee. M. Lohr d. Heidan. W. der ouer rn. -uwmaji, Den Haagt L. M.' Streng, Rijswijk: J. A. Semeijn D. A- Vis ser, J. J. Goossen en A. Kardolus, Voorburg. Dordrecht. Gesl. voor B: J. W. v. d. Stek, L. ïtage en J. H. Castelljn; voor A: J. C. Hovln- ga, K. v. Dalen, T. J. O. v. d. Stek. T. Smaal. N.- Smaal, J. Post F. G. Vos, N. Visser. J. W. Wa terbeek. H. G. Velders. J. K. Oubcn-g. P. A. Okker. J. Nagtegaal en G. A. Molendijk Dor drecht: A, J. v. Donge. Leerdam: R. Kraay. Everdimren: J. S. Verkouw. A. Hoogstraten. L. Hoogendoorn en A, v. Es, Gorkum: C. Trompet ter 's-Gravendeel; A. G. v Buuren, Kcdlchem; H. 'v. d. Vorm, Strijen: H. G. Kleyn. H. I. Am- Hlilegersbere. Gesl. A. J. Krijgsman, 1. Teeuwen, T. Spannenberg. E. Barneveld. J, Alken. A. D. v. d. Veen en L. J. P. M. Zent- graaff, Rotterdam; W. Nesse. M. F. Lips, P. 's-Graveeande, L, v. d. Ende. J. J. Ostc. W. de Ronde en C. Slagmolen. Schiedam; T. Streef kerk en W. Verkaik. Capelle a. d. IJssel: H. Meuldijk, Maasland; T. H. Born, Sommelsdljk" F. J. C. Korteweg, Ooltgensplaat: B. C. Lokke, Den Bommel: J. Witvliet Middelharnls; H. C. Luycndijk, Nieuwenhoor Utrecht Gesl. aanv. dlpl.: C. G. van Eek, Zeist: dlpl. B: L. L. Wilson, J. Ph. Hommersen. en Ch. Kockheim, Hilversum; dipl. A: E. Roos, Soest: J. C. ter Kulle, H. W. Schoof. K. P. Rijper. W. Monkhorst, C. H. v. d. Kamp en J. Jansen, Amersfoort:R. G. van Zanten, C. W.- van Luntoren, en H." Loman. De Bilt: W. Kra mer en L. Sirks, Den Dolder; H. Wildschut, Bilbhoven; H. L. H. Portema, Baam; J. Doorne bal, Ameringen; K. den Herberg, en A. G. de Haan. Leusden: J. Lavelkoel, H. Pasma en I. J. Karmar, Hilversum: J. A. van Cooten, Leer- sum: A. Ch. Bestebroer. Woerden: M. Witten berg en E. A. W. Tricke, Doorn; Agn. Jocker, De Bilt kl. Koerti id.: J. C. Bono Zeevaartschool. Rotterdam. Gesl. getuig schrift B: A. H. Alblas. J. H. W. M. Berendsen, A. J. den Boon, J. E. Coerkamp V. de Goede. D. HutJssoon, P. de Kievit, N. van der KooiJ. W. Koppelaar. J. C. Pothof. J. P. J. Schaap. P. J. van Steenveldt. J. van der Wol. W. C. Wit; getuigschrift A: C. die Bruin, A. Tieleman. iiano (middelbaar onderwijs): de dames C. D. M. M. Middelhof f. Purmerend; M. Thoman—van Wagenlngen, Dordrecht: de heeren: P. E. Beenen, Arnhem: P. Niesing, Rotterdam: Idem (lager onderwijs): de dames: W. P. Agterberg, Amsterdam: E. v. d. Berg en G. Broese van Groenou. Den Haag; J. E. Cuperus, Leeuwar den; M. J. Dekkeir. Hilversum: L. Docters van' Leeuwen: Ph. M. E. Kaanen, Wijk-Maastricht: E. C. Kalf f—De Hartog, Vogelenzang; H. J. M. Klever, Arnhem: E. A. M. Kraakman. Haarlem; C. A. Leeuwenberg, Heemstede: E. v. d. Leek, Blaricum: J. C. Spigt en G. Stins. Amsterdam: H. M. A. Topper—Wilhelm, Utrecht: W. C. Ver meulen. Wormerveer; J. W. v. Vliet. Den Haag; L. Weevers, Amersfoort: P. J. A. v. d. Zwan, Den Haag: de heeren J. J. F. M. Carpay, Breda; J. H. Claeissens, Berg en Terbllit; J. M. Ham, Den Haag; J. Matter, Marken: H. Milo. Nijme gen: H. Th. J. Nunnink, Deventer: Chr. Rabé. Amsterdam: J. J. Wierenga, Zuidlaren. Viool (l.o.): mej. W. M. Kan. Utrecht; de hee ren N. W. G. v. d. Akker. Den Bosch; C. A. H. de la Bije, Rotterdam: J. R. Elzlnga, Leeuwar den: D. A. Kaste lijn. Rotterdam; C. J. Pothast, Bollandsche Rading (gem. Maartensdijk). Violoncel (l.o.)mej. J. 't Hart, Den Haag. Orgel (l.o.): de heeren J. H. Claessens. Berg en Telblljt: C. H. v Kooten, Woerden: C. J. J. Stolwijk. Woerden: L. Chr. Toebosch, Maastricht Solozang (l.o.): de dames G. Keuker. Hilver sum: M. y. d. Kooy. Rotterdam. Koorzang: mej. J. D. Naayen Rotterdam; d« heeren: Y. Sj. Rusticus, Sneek; H. B. te Strake,

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 8