Jlieaure ^rihsdjr (iourartt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken Het conflict in de haringvisscherij opgelost Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0 Voor het Buitenland bij wekelijkscfie zending4.. Bij dagelijksche zending5.1 Alles bij vooruitbetaling I tosse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7cl. Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 38936 MAANDAG 11 JULI 1938 19e Jaargang airtjertentieprn?eit Van 1 tot 5 regels UT1/» Elke regel meer .t. 0.22r/a Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer 0.45 Voor het bevragen aan 1 6urèaï» wordt berekend ttlO NO. 6440 EEN BEROEP OP ONS VOLK In het manifest, dat het R.K. Werklie denverbond dezer dagen tot de landgenoo- ten heeft gericht, valt veel te waardeeren. Het is goed het Nederlandsche volk duide lijk te maken, dat een beroep op de Regee ring niet voldoende is, maar dat de hulp pan een iegelijk van ons komen moet. Het manifest vraagt een eigen oplossing. Het verbond wil geen dwangarbeid, geen staatssocialisme, geen plannen door dicta tors opgelegd en .alleen uit te voeren met een gemuilkorfd volk. Het vraagt initiatief, jdurf, geestdrift en offervaardigheid van Bllen en daarbij een krachtige leiding van fclle organen der Overheid, die het geheel (overspant en bekroont. Want ja, ook de joverheid heeft hier een dure roeping 'vervullen en het was minister Colijn, die erkende, dat bestrijding der werkloosheid staatsmansplicht en christenplicht is 'dat het Kabinet al het mogelijke wil doen, om de arbeidsmarkt te verruimen. Het verbond heeft daarom aan de Regee ring gevraagd: 1, Het aantal arbeidskrachten te beper ken op natuurlijke wijze. 2. Dat de regeering ons bedrijfsleven zal helpen, dus op natuurlijke wijze aan meer jarbeiders werk zal verschaffen. 3. Dat de regeering de beschikbare werkgelegenheid zoo billijk mogelijk ver deelt 4. Openbare werken uit te voeren of te bevorderen. Op de onderverdeeling van deze maat regelen gaan wij niet in; we zouden ze piet alle voetstoots voor onze rekening dur ven nemen. Doch wat doet dat er toe? Het ispreekt vanzelf, dat er ten slotte geschift, gewikt en gewogen zal moeten worden. Ook hangt veel van graad en tempo af, b.v. het verbieden van onnoodige vrouwen arbeid, de verkorting van arbeidsduur en het breidelen van de mechanisatie. De algemeene strekking van het mani fest valt te loven en steekt b.v. gunstig af bij de denigreerende critiek, waaraan de socialistische pers zich dag aan dag te buiten gaat. Nog pas kon men lezen, dat Ü6 houding der Regeering inzake een on derzoek naar de wreedheden in Spanje s,volkomen past in het gansche beleid dit kabinet, welks economische politiek het brandteeken van de massale werkloos heid draagt, welks binnenlandsche politiek zich van het Ossche merkteeken voorzag bn dat in de internationale staatkunde Zich al even armetierig gedraagt." Het is toch wel jammer, dat de sociaal democraten maar geen kans krijgen om ons volk krachtdadig uit alle economische ellende op te heffen! NOGAL BEDENKELIJK In de buurt van een betrekkelijk kleine gemeente, gelegen aan een rivierovergang, is een nieuwe brug gelegd, waardoor het .verkeer het stadje mijdt. Zóó schaadt de mooie brug de plaatselijke welvaart Dit geval is in de laatste jaren niet zeld zaam. Want nieuwe bruggen en ook nieuwe sluizen worden op verschillende plaatsen gemaakt en de middenstand in het stadje of dorp, die eerst aan de passanten veel. of weinig verdiende, ziet zich dit voordeel ontgaan en klaagt Actieve gemeentebesturen berusten daar in echter niet. Zij zoeken naar andere bron nen van bestaan en animeeren industrieën om' zich aan de verbeterde verkeerswegen te vestigen. Zoo geschiedde het blijkbaar ook in het stadje, waarop we in 't begin doelden en de wethouder, loco-burgemeester was wel zoo vriendelijk een journalist te wijzen op het behaalde succes. Alles mooi en goed en tegen reclame hebben wij geen enkel be zwaar. We zijn het ook volkomen met den wethouder eens, dat een gemeentebestuur zich niet behoeft te geneeren om als han delsreiziger op te treden; niet te wachten tot gegadigden bij de gemeente komen, maar omgekeerd er zelf op uittrekken. Ook tegen het aanbieden van faciliteiten kan men in 't algemeen geen bezwaar ma ken; het oordeel daarover hangt geheel van de regeling en de plaatselijke verordenin gen af. Echter, er zijn grenzen. En het middel dat bedoelde wethouder aanwendt, lijkt ons nogal bedenkelijk. Hij deelde n.l. mee, dat men een fabrikant, die er over dacht een nieuwe industrie in de gemeente te vestigen, grond had aangeboden, waar voor hij de eerste tien jaar geen huur zou behoeven te betalen. Gaat dat niet te ver? Dat is immers rechtstreeksche steun aan het bedrijf. En men kan dit aanbod niet vergelijken mat het beschikbaar stellen van terreinen voor kazernebouw, waarover nogal wat te doen geweest is. Want in die gevallen waren de gebouwen bestemd voor publieke diensten. Niet zonder verbazing namen we dan ook Van het bericht kennis. Temeer, omdat we het vonden in de socialistische pers. Maar het gold de gemeente Culemborg, waar een sociaal-democraat wethouder en loco-bur gemeester is. En deze magistraat stond welwillend aan den geestverwanten jour nalist een interview toe om te kunnen yerhalep yap \t actiyee gemeentebestuur... De vrije tijd-regeling Het werk heden hervat Partijen betrokken bij het conflict in de haringvisscherij te Vlaardingen, Scheveningen en Katwijk, hebben het voorstel van den rijksbemiddelaar, prof. mr A. C. Josephus Jitta, aanvaard, nadat ten aanzien van één bepaald onderdeel nog nadere inlichtingen door de reeders waren gegeven. In alle plaatsen zal heden het werk worden hervat We hebben reeds Zaterdagmorgen met een enkel woord doen uitkomen, dat de kansen om tot een vergelijk te komen over het Vrijdag j.l. door den Rijksbemiddelaar na overleg met partijen, gedane voorstel om tot beëindiging van het conflict in de haringvisscherij te komen, er niet ongun stig voorstonden. Het verschil was reeds niet zoo heel groot meer en we mogen wel zeggen, dat van beide kanten verlangd werd naar het einde van het conflict, dat reeds twee maanden duurde, Engeland, Duitschland en Polen bedreigden bovendien onze haringafzetgebieden. Het ging er om de periode van vier uren rusttijd, die men nog van elkaar stond, te overbruggen. Wederzijds zijn Vrijdag de stappen tot toenadering gezet en daarom konden Zaterdag zoo wel de vergaderingen van de stakende visschers als die van de reeders onder niet ongunstige voorteekenen beginnen. Vlaardingen koos reeds in de morgen uren voor opheffing der staking. Scheve ningen vergaderde pas in den middag in de zaal van den Dierentuin. Ongeveer te gen 4 uur kwam het einde der vergadering in 't zicht met de zekerheid, dat de voor stellen van den Rijksbemiddelaar zouden worden aanvaard. In groote lijnen kwamen die hierop neer, dat de door de reeders reeds toegezegde twee uren vrij direct na binnenkomst zou den worden verlengd tot 6 uur, maar met bepaalde uitzonderingen, welke verband hielden met het afslaguur, n.l. 4 uur 's middags. Voorts zou het overige van den vrijen tijd, na het lossen der haring, nader worden omschreven. De vergadering in den Dierentuin bleek bereid hierop in te gaan, maar drong nog aan op een kleine wijziging ten aanzien van den tijd, die voor het lossen van de z.g. „groene haring* zou worden gebruikt. Men wenschte beper king tot een uur. Behoudens dit onder geschikte amendement werden de voor stellen aanvaard. De reeders, die om 4 uur in vergadering bijeengekomen waren, hebben zich even eens vereenigd met de den vorigen dag door hun Looncommissie geaccepteerde voorstellen van Prof. Jitta. En zoo kon den loop van den avond het verheugende bericht worden gepubliceerd, dat de sta king was de kwestie van den vrijen tijd. Alle andere voorstellen van den Rijks bemiddelaar waren reeds door beide par tijen aanvaard. Thans is ook over den vrijen tijd over eenstemming bereikt. Hierbij is als basis aangenomen 42 vrije uren tusschen twee reizen, met ten hoogste één onderbreking. Hieronder is begrepen een periode van zes vrije uren direct na binnenkomst, met uitzondering van de schepen die tus schen 5 en 9 uur 's morgens binnenkomen, zulks met het oog op het tijdig aan de markt brengen van de visch. In die geval len kan met 3 uur vrij worden volstaan. Voorts is bepaald, dat tusschen 7 uur n.m. en 7 uur v.m. door dc bemanningen geen arbeid mag worden verricht, verband houdende met laden en lossen der schepen. Bovendien blijft het werk der bemanning in de toekomst, wat het lossen betreft, be perkt tot de haring, en wat het laden be treft tot het zout. He lossen en laden van de vleet zal voortaan dus niet meer tot het werk der bemanning behooren, evenmin als het laden der ledige tonnen. Dit betee- kent voor de bemanningen een werkbespa- ring van 4 k 5 uur, of de halveering het werk. Woensdag naar zee Van reederszijde vernemen wij nog, dat op het oogenblik nog geen schepen zeilree liggen. Voor het gereedmaken der meeste schepen is nog 2 h 3 dagen werk noodig. Heden zal er dus nog niet kunnen wor den gevaren. Dit wordt op z'n vroegst Woensdag of Donderdag. Zooals men weet, is de beperking der haringvisscherij opge heven, zoodat de geheele vloot mag uit varen. Het zal echter wel een volle week duren, voor en aleer Alle schepen bedrijfs klaar zijn. Men verwacht, dat tegen Don derdag ongeveer de helft van de vloot, zijn de circa 50 loggers, zal kunnen uitvaren. De andere helft volgt zoo spoedig mogelijk. H. M. de Koningin te Brig Men meldt ons officieel d.d. 9 Juli: de Koningin is vandaag per auto van Ascona naar Brig vertrokken en aldaar in den na middag aangekomen. Opleiding van geschoolde vaklieden De Nederlandsche Centrale voor de Vakopleiding heeft een commissie in het leven geroepen met de opdracht, de noodzakelijke opleiding van geschooi.de vaklieden in ambacht en industrie hier te lande in studie te nemen. Door de groote verschuivingen in de voort- brengingstechniek gevolg van een snel doorgevoerde mechanisatie en rationalisatie van den arbeid is een her-onenteenng thans dringend noodig. Deze commissie werd 6 dezer te Amster- dag geïnstalleerd door den voorzitter dec Centrale, den heer M. Worp te Delft. In de commissie hebben zitting gedelegeerden der gr ca te vereenigingen van ondernemers van de vakcentrales en van vereenigingen van leerkrachten bij het nijverheidsonderwijs. De coloradokever dringt op Enorme belangen worden bedreigd Op verschillende plaatsen in het Zuid westen van ons land zijn in de laatste dagen nog kevers en larven van den Colorado kever gevonden. De Plantenziektenkundigc Dienst vestigt hierop nogmaals uitdrukke lijk de aandacht van alle aardappelverbou- wers, omdat daaruit noodzakelijk van een zeer zorgvuldige uitvoering van de. ■voorge schreven bespuiting van alle aardappelvel den in het daarvoor aangewezen deel van ons land blijkt. Ook verder is nauwkeurig toezicht op ae aardappelvelden noodig, opdat elke aanwe zigheid van ke\ers of larven of wel van sporen van vreterij van deze opgemerkt en aangegeven wordt en de noodige verdere maatregelen kunnen worden genomen. Het is nu nog mogelijk, de vorming van haarden van het insect te voorkomen door olkomen uit te roeien op alle plaatsen waar het voorkomt. Dit kan echter alleen bereikt worden als het bespuiten en contro leeren der velden met de grootst mogelijke zorg wordt uitgevoerd, en daartoe moet ieder- 2n medewerken. Laat men toch inzien, dat het hier om enorme belangen gaat en dat degene, die nalatig of onverschillig is, een groote verant woordelijkheid op zich laadt, daar 'n onvol doende uitvoering op de eene plaats zijn na- deeligen invloed tot op grooten afstand daar- an uitoefent. Laat iedereen zijn plicht met nauwgezet heid vervullen. Tegen overtredingen van de verplichting tot bespuiting zal met gestreng heid wprden pr,cro+™vlAn' Het uitgeleide van de Indische N.S.B.-deputatie Mr v. Vessem stelt vragen De heer Van Vessem heeft aan de minis ters van Binnenlandische Zaken en van Justitie de volgende vragen gesteld: 1. Hebben de ministers kennis genomen van het optreden der Haagsdhe politie op 5 Juli j.l. tegen het publiek en bijzonderlijk tegen den leider en leden der Nationaal Socialistische Beweging bij gelegenheid van het vertrek van de heeren Geelkerken en graaf de Mairchant et d'Ansembourg naar Nederlandsoh Indië, ten gevolge waarvan verschillende personen door slagen met gummiknuppels en sabels, door trappen van politiepaarden of aanrijding door politie motoren zijn getroffen? 2. Zijn de ministers bereid een nauwgezet onderzoek te doen instellen om vast te stel len, wie voor dat optredten der politie ver antwoordelijk is of zijn? 3. Is de minister van Justitie bereid te bevorderen, dat tegen hem of hen, die voor dit optreden verantwoordelijk is of zijn, een strafvervolging zal worden ingesteld? Een rioleeringsplan voor Diemen Kosten op f 106.500 geraamd Aan den, voor het Diemer Polderland, sinds jaren reeds onhoudbaren toestand, dat het huis-, riool- en hemelwater geloosd wordt in de watergangen van de verschillen de polders, zal afdoende verbetering komen, door een rioleeringplan, dat B. en W. van Diemen den raad ter goedkeuring hebben aangeboden. Het meest urgent achten B. en W. de rioleering voor het nieuwe gedeelte der gemeente, dat loost op den Diemer- polder. De aan de uitvoering van deze werken verbonden kosten worden geraamd op 106.500. De regeering heeft zich bereid verklaard, uit het Werkfonds aan de ge meente een leening te verstrekken, groot 500. Echter is hieraan de voorwaarde verbonden, dat de rioolbelasting van 1 op 4 per aansluiting verhoogd. Het voorschot uit het Werkfonds zal wor den gesplitst in een bedrag van 6000 voor de machine-installatie in het pompstation, waarvoor aan rente en aflossing gedurende 15 jaren een annuïteit verschuldigd is, groot 8;077 pCt., en een bedrag van 83.500 voor de overige werken, waarvoor gedurende 40 jaren een annuïteit verschuldigd is van 984 pCt. Het ligt in de bedoeling, het leggen der riolen te doen uitvoeren in werkverschaf fing. De kosten daarvan worden geraamd op 17.000, in welk bedrag subsidie uit het Werkloosheids-Subsidiefonds zal worden aangevraagd. Meisje door stoomtram gedood I HEERENVEEN9 Juli. Hedenmorgen is te t Meer bij Heerenveen een zeer droevig on geval gebeurd, dat de 17-jarige Gerardine Siebenga uit Rotstergaas het leven heeft ge kost. Het meisje bevond zich per rijwiel op weg van het ouderlijk huis naar haar dienst betrekking bij den heer W. V. te Veensluis. Kort bij 't Meer moest zij uitwijken voor haar tegemoetrijdende jongens van de am bachtsschool, die met him rijwielen steeds den geheelen weg noodig hebben. Het meisje kwam daardoor te veel naar rechts van den weg en raakte de juist pas- seerende stoomtram uit de richting Gorredijk Zij werd tegen den grond geslingerd en bleef bewusteloos liggen. Ernstig gewond is zij later bij den heer V. binnengedragen. Twee geneesheer en waren spoedig aanwezig, doch hulp mocht niet meer baten. Korten tijd na het ongeval is het slachtoffer overleden. Wielrijdster doodelijk aangereden VEENENDAAL, 10 Juli. Hedenmiddag, on geveer 12 uur, is nabij het dorp Eist een verkeersongeval met doodelijken afloop ge beurd. MevT. Van R. uit Den Haag, die met haar echtgenoot en kind nabij Veenendaal Hotel „Berg en Bosch" in pension was, wil de per rijwiel van den Rijksstraatweg Eist Rhenen naar Veenendaal afslaan, toen juist een auto naderde uit de richting Veenendaal, bestuurd door den chauffeur v. G. uit Den Bosch. De auto greep het rijwiel van mevr. v. R., waardoor zij bloedend verwond tegen den grond sloeg. Zij werd in hopeloozen toestand in het nabijgelegen pension „Rustoord" bin nengedragen. waar zij spoedig aan de beko men verwondingen is bezweken. De politie uit Rhenen was weldra ter plaatse en tevens arriveerde de burgemees ter van Rhenen, baron d'Aumale van Har- dienbroek, onder wiens leiding een uitgebreid onderzoek werd ingesteld. Later op den mid dag kwam per auto nog de officier van jus titie uit Arnhem, jhr. v. Lijnden van Woer den. Morgen zal de sectie worden verricht. De auto is in beslag genomen. 'Den chauffeur, die zeer onder den indruk was, kon nog geen verhoor worden af ge- Dertienhonderd gulden zoek De 81-jarige mevrouw W. van H. en haar 64-jarige secretaresse, mevrouw M., beiden te Amersfoort woonachtig, die eenigen tijd in Haarlem vertoefden, hebben aldaar aangifte gedaan van de vermissing van der tienhonderd gulden. De beide dames hadden voor haar vertrek uit Amersfoort f 1650 een bank gehaald en hadden daarvan ver schillende betalingen gedaan. In Haarlem werd het restant, f 1300, opge borgen in een enveloppe in een valies en dat ten slotte in een kast, welke op slot werd gedaan. Des avonds miste men het geld, waarna aangifte werd gedaan bij de politie. In samenwerking met de politie te Amers foort wordt nu een onderzoek ingesteld. Achtjarig meisje overreden en gedood WAMEL, 9 Juli. Onder Leeuwen-Benedten is vanmiddag omstreeks vijf uur het acht jarig dochtertje van de familie Lieverlo bij het spelen onder een personenauto, be stuurd door den heer Romeinders, geraa.it en op slag gedood. Een jongeman door politie verwond AMSTENRADE, 9 Juli. Gisteravond is op een jongeman, die zich in een korenveld aan den Brunssummerweg ophield, door de rijkspolitie geschoten, waarbij hij ernstig aan den hals gewond werd. Tegen tien uur bemerkte die politie in hel veld een persoon, diie plotseling op de vlucht sloeg. Aan het haltgeroep der politie werd geen gevolg gegeven. Hierop loste de agent drie waarschuwingsschoten. Ook dit had geen effect. Het vierde schot trof den vluch teling; de jongeman viel neer en bleef bo wusteloos liggen. Het bleek te zijn de 18 jarige M. Muller uit Amstenrade. Dr Cra mers verleende de eerste hulp en liet den getroffene naar het ziekenhuis te Heerlen overbrengen. Vanmorgen was het bewust zijn nog niet teruggekeerd; er bestaat echter geen levensgevaar. Het is nog onbekend, wat de gewonde in het korenveld in zijn 6chïld voerde, en waarom hij zoo plotseling bij het zien van politie de vludht nam. Jongetje overboord gevallen en verdronken ROTTERDAM, 10 Juli. De 7-jarige C. den Hollander, gewoond hebbende aan de Sleephellingstraat te Rotterdam, is Zondag avond door onbekende oorzaak van een schip, liggende in de Koningshaven aldaar te water geraakt. Het knaapje verdween onmiddellijk in de diepte. Personeel van de „Politie 6" heeft na eenige uren dreggen het lijkje opgehaald, dat naar het bureau van de rivierpolitie aan de Parkhaven is overgebracht. Ernstig motor-ongeval BODEGRAVEN, 9 Juli. Zaterdagmorgen kwam alhier een motorrijder met duo-pas sagier uit de richting Utrecht. Vanuit de Noordstraat ging men de Brugstraat in. Op dat moment was juist de brug op halve hoogte opgehaald. De motorrijder reed te gen de brug op, met het gevolg, dat hij met zijn duo-passagier over het afsluithek aan den anderen kant van de brug te recht kwam. De gevolgen van deze val waren ernstig. Beide personen lagen met bebloed hoofd en handen op den weg. Direct was de E.H.B.O. met de doktoren v. Beek en Kerpel ter plaatse om de gewon den te verbinden. Bewusteloos werden ze in de garage van Hotel van Haaften bin nengebracht, waar eerste hulp werd ver leend. De motorrijder kwam gelukkig weer spoedig bij, doch de duo-rijder moest naar het ziekenhuis te Leiden worden vervoerd, waarheen ook de motorrijder werd ge bracht om verder behandeld te worden. De motorrijder dacht dat de brug om hoog was geheven voor hoog water en had in het minst geen erg, dat zulks niet het geval was. Beide personen kwamen uit Warns- veld (G,)i Doodelijk motor-ongeval De 22-jarige motorreparateur A. Sam- bler is te Numansdorp, bij het beproe ven van een motorrijwiel, aan den Schu- ringschendijk, met volle vaart van den dijk en tegen een boom gereden. Vermoe delijk is hij, door den snellen gang, op den eenigszins hobbeligen weg, de macht over het stuur kwijt geraakt De ongelukkige was op slag dood* Tragisch sterfgeval De 69-jarige B. v. Vliet, uit Numans dorp, ging Zaterdag met zijn echtgenoote op reis naar Leiden, waar ze een herden kingsfeest zouden bijwonen. Op het station D.P. te Rotterdam zakte de heer Van Vliet plotseling ineen en overleed ter plaatse. De ontboden geneesheer consta teerde dood door hartverlamming. REDDINGBOOT NEEMT SCHIP OP SLEEPTOUW Het motorvisschersvaartuig WJD. 309, welk Zaterdagmiddag tijdens den steeds sterker wordenden wind met motordefect erwege tusschen Harlingen en Ter schelling voor anker moest gaan, kwam spoedig door die zware zeeën in een gevaar lijke positie te verkeeren. Het gaf daarom noodseinen, welke door de kustwacht op de Brandaris te Terschelling werden opge merkt Oogenblikkelijk werd de reddingboot „Brandaris" uitgezonden, die spoedig met het vaartuig in contact kwam. Hoewel een reddingboot zoo goed als nooit een schip op sleeptouw mag nemen, werd ditmaal aan de autoriteiten op Terschelling per radio hiervoor toestemming gevraagd. Deze werd verleend. Schip en bemanning arriveerden ruim half 9 behouden in de Harlinger haven De „Brandaris'' vertrok direct weer naar Terschelling. ONDERVOORZITTER NED. HEIDE-MIJ. Mr. S. Baron van Heemstra. ARNHEM, 11 Juli. In de vacature van ondervoorzitter, onlang ontstaan door het benoemen van den heer Mr. J. van de Mor tel tot voorzitter, werd in de Zaterdag j.l. gehouden vergadering van den raad van commissarissen der Nederlandsche Heide maatschappij voorzien door de verkiezing mr. S. Baron van Heemstra, commis saris der Koningin in de provincie Gelder land. Tot groote voldoening van commissarissen verklaarde de heer Heemstra zich bereid deze benoeming te aanvaarden. Ter gelegenheid van het 90-jarig bestaan van het eerste regiment veldartillerie te Utrecht had Zaterdag een feestmarsch door de stad plaats met pauker,en bazt~- Ren. De stoett met aan. het hoofd de autoriteiten, verlaat het keizernegebouw. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit TWEE bladen Het einde van het conflict in de Haring-t visscherij. Het bezoek van Rockefeller Jr aan ons land. De Geref. Kerken in Indië spreken zich' uit over de Oxford-groepbeweging. Het weekeind ra Palestina was weder zeer onrustig; er hadden in het bijzonder aanslagen op autobussen plaats. De conferentie te Evian en het vluchten lingen-vrAagstuk. PENSION te Scheveningen nabij Witte brug in gr. Heerenfiuis a./d* Badhuisweg 232, Tel. 555651. Zeer ruime, chique gem. suite, alsmede zit- en slaapk* B omgeving. Alle comfort* lste klasse pension. Jongetje verdronken GOUDA, 9 Juli. Hedenmiddag is in den Bleekerssingel met vijfjarig jongetje G, Kool, wonende aan de Boelekade, ver-i dronken. De knaap was in gezelschap van* een vierjarig buurjongetje, dat de mede- deeling thuis bracht, dat zijn vriendje in het water was gevailien. Aanvankelijk hechtte men hieraan echter geen geloof# maar toen het ventje uitbleef, werd de po litie gewaarschuwd, di onmiddellijk is gaan' dreggen. Laat in den avond was het lijkje nog niet gevonden# Brand in het AmsterdamscHe Stadion Gevolg van baldadigheid? In het Olympisch Stadion te Amsterdam heeft Zondagavond een merkwaardige brand gewoed, die gelukkig tijdig werd ontdekt, zoodat ernstige gevolgen uitbleven. Circa dui zend kussentjes, die op de banken van de Marathon-tribune waren opgestapeld:, zijn door tot nog toe onopgehelderde oorzaak in' brand, geraakt. Vermoedelijk is hier balda digheid in het spel. Van nalatigheid kan nauwelijks sprake zija daar er geen wedstrijden in het Stadion plaats hadden. De kussens lagen Zondagavond zooals ge woonlijk opgestapeld op de Marathon-tribune Het was omstreeks zeven uur, toen omwo nenden plotseling rookwolken boven de hooge Stadionmuren zagen opstijgen. Het personeel, dat in het Stadion aanwezig was. had den rook ook reeds waargenomen. De brandweer werd direct gealarmeerd en bin nen enkele minuten was van de hulppost Amstelveenscheweg een motorspuit ter plaatse. Het vuur, dat hardnekkig in de hooge stapels kussens woedde, werd krachtig bestreden onder leiding van brandmeester Hill. Gevaar voor uitbreiding was niet te duchten. Het duurde echter geruimen tijd, voordat men de vlammen meester was. Bui ten hadden zich inmiddels honderden men- schen verzameld. AUTO TEGEN EEN BOOM GEREDEN ZUIDHORN, 11 Juli. Vanochtend om streeks acht uur is op den Frieschen Straatweg, onder Zuidhorn, een auto, af komstig uit Amsterdam, door de gladheid van den weg geslipt en tegen een boom gereden. De wagen werd zoo goed als ge heel vernield. In de auto bevonden zich twee inwoners uit Amsterdam, de heeren Van Emden en Stranders. De heer Van Emden kreeg verwondingen aan het gelaat, de heer Stranders ernsti ger verwondingen. Deze laatste werd, na door dokter M. van der Reis te zijn ver bonden, naar het Diaconessenhuis overge bracht De heer Van Emden werd, na ver bonden te zijn, naar familie in Groningen vervoerd. VROUW VOOR f300 OPGELICHT Door een te Spekholzerheide wo nemde vrouw werd bij de politie aangift9 gedaan, dat zij door een persoon, genaamd J. H„ eveneens uit Spekholzerheide, was op- geldoht voor een bedrag van ƒ300. De verdachte is na verhoor gearresteerd maar Maastricht overgebracht. H. was bij de aanklaagster gekomen met papieren van een Duitsche Verzekerings- Mij, waaruit zou moeten blijken, dat hij binnenkort RAI. 1000 uitgekeerd kreeg. De vrouw geloofde de verhalen, ook zon der den tekst na te lezen. Zij leende eerst ƒ80 en later nog bedragen, in totaal ƒ300* Toen van terug betalen niets kwam, deel zij, helaas te laat, van de nieuwe opliohtere- metihode aangifte,

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1