ZATERDAG 9 JULI 1938 TWEEDE BLAD PAG. 5 Wassenaar Te koop moderne, zeer solide onder archi tect gebouwde HEERENHUIZEN 10.000.op 1ste stand, voorzien van centr. verw. waschtafels. baden, parket vloeren, staJen ramen, enz., enz. Hypo theek beschikbaar. Buitengewone geld belegging. Inlichtingen: H. HOPMAN Kerkdam 85, te Wassenaar, TeL 717398. Sportmenschen gebruiken alleen SUPERFINE (Wettig gedeponeerd) DE IDEALE VLOER BEDEKKING ROFFELR1JMEN BEDELAARTJE gs de oude Gaat een kleine bedelaar: Een marmotje in een kistje, Ongekamd het gele haar, Broek en buis zóó uit de vodden, Kousen bijna enkel gat, En een paar vergane schoenen Dat eens zólen heeft gehad, 't Knaapje zingt een zeurig liedje, 't Menschdom dringt hem in de goot. 't Vak mag dan zoo zwaar niet wezen, De verdiensten zijn met groot. Langzaam sloft hij langs de keien, leder plasje nat is raak, Maar hij schijnt het met te merken Dat behoort zoo bij z'n zaak. Aan de overkant van 't water Staan de huizen in de gracht. Kijk, daar tikt aan 't raam een dame! 't Jochie ziet het, en hij wacht. Zal hij daar een centje krijgen? Nee, het is geen cent dit keer: Naast z'n afgesleten beenen Ploffen een paar schoenen neer! In een wip zijn d' oude stief els Op een stoeprand uitgedaan, En geen twee minuten later Heeft het kind de „nieuwe" aan. Met een grijns heft hij de resten Schoeisel naar het raam omhoog..,, En dan plompen ze ie water Met een fraai getrokken boog... Opgemonterd gaat hij verder. Als hij weer z'n deuntje zingt Is 't of het marmottenliedje Niet zoo monotoon meer klinkt (Nadruk verbodenLEO LENS bied en wegenbouw, acties achter de schei men voor wegenverbetering, opruiming van verkeersbelemmeringen, enzoovoorts. Het in een nieuw, aantrekkelijk gewaad gestoken jaarverslag besluit met de mede deeling. dat de vooru:tzichten voor den A.N.W.B zeker bemoedigend zijn. Officieele Berichten het waterschap Hoede- Links: De „Nieuw-Amsterdam" arriveert bij het Engelsche s.s. „Canford Chiney"dat voor een onge val aan boord per radio om assistentie had verzocht. Door eèn sloep werd de getoonde gehaald. Overzicht van de haven van Haifa, waar de toestand gedurende de laatste 2U uren zoodanig is verergerd dat nieuwe troepen en oorlogsschepen moesten wor den gezonden. Op 29 Juni j.l. heeft te Besakih de plechtige eedsafleg ging plaats gehad van de acht zelf bestuurders van De acht regenten van Bali: van links naar rechts: Van Karangasem, Gianjar, Boeloeleng, Kloenkloeng, Bangli Bali. Links:- de priester, het eedsformulier voorlezend. Badoeng,Tabanan (half zichtbaar) en Djembrona, tijdens de rede van den Resident Moll. Vanaf den Haagschen Toren tuinmeubelen Fauteuils f2.75 Baiiken f4.50 Tafels f2.75 ?oeden «toe/gang en eijn goedkoop, rij* per doosje met 15 pillen l7'/a c#- 30 pillen 31 ct.. met 50 pillen 57 et. A.N.W.B. Een bedroevend kwaad aan den weg. Goede wegen zonder goede zeden. Een nieuw stadhuis in de maak deze plaaas getuigen van onze bewondering voor 't keuri ge wegenstelsel, dat in ons land aan het groeien is. De Reeiden tie besohiikt thans reeds in be ginsel over uitnemende toe gangswegen vanuit Noord, Oost en Zuid. De verkeerstechniek ll'l gaat met sprongen vooruit, en ■V|' «Val naar mate de moderne, snelle voertuigen de verten stormender- veroveren, i6 nog in d'e ver ste verte geen einde aan de ont wikkeling van het vervoer te Des te pijnlijker doet het aan, in de bladen bij herhaling t9 moeten schrijven en, leaen, voor velen de begrtppen alcohol en snelverkeer eer van vriend Bohappelijken, dam van vijamdigen aard blijloen te zijn. Mett dankbaarheid mag gewaagd worden Van hetgeen in dezien door de Vereteniging voor akaholbesfrijdiing bij het snelverkeer wordt verrioht. DoCh zij moet het helaas veelal bij woordlen laten. Het komt ook hier op de gebruikers van de voertuigen zelf aan. De Romeinen, die aan een 6cherp juridisch inzicht een helderen kijk op de werkeltjkheijl paarden, waren van de be trekkelijkheid van wettelijke voorzieningen overtuigd, ho'wel ze een geheel van wets bepalingen hadden, d'at voor dien tijd klonk als een klok en ook im onze dagen nog vaak als voorbeeld wordt aangewend en aangehaald. Aan het begin en aan het eind van elke wet schreven ze als het ware: „Wat baten goede wetten zonder goede zeden?" Dat geldt nu nog in even sterke mate. zeker niet het minst ten aanzien van die bepalingen, welke de lusten van den mensch een beperking willen opleg gen. En zulks geldt natuurlijk nog te meer, indien aan de wetgeving zelve een en am- der ontbreekt. Dat dienaangaande bij de verkeerswetgeving alles in orde zou zijn, is b.v. ontkend door een bekwaam jurist en uit hoofde reeds van zijn functie - uitnemend wetskenner als Mr Dr J. W ij n veld tijdens het tweede congres van bo vengenoemde vereeniging, vorig jaar No vember in onze stad gehouden. Wat baten goede wetten zonder goede zeden? En in aansluiting hierop zouden we willen vragen: Wat baten goede wegen zonder goede zeden? Opvoeding is hieT gewenscht, en dan niet alleen van jeugdi gen. Dat er wel een en ander te verbeteren valt, is juist in de afgelocpen weken in onze stad wel klaar aan den dag getreden. Herhaaldelijk immers moesten autorijders naar het politiebureau worden overge bracht, van wie geconstateerd was. dat zij volkomen onder dien invloed van drank verkeerden Een van hen was zelfs zoover, dait hij niet in staat, bleek zijn naam en adres op te geven. En zoo'n heer rijdt dan maar kalim over de straal temidden van het overige verkeer. De politie heeft ook hierin geen gemak kelijke taak. Zooals gezegd is de wetgeving vanaf f,5._ de groots houtbouw franco door geheel Nederland. VROOMSHOOP TELEF. onvolledig en bovendien is het onder zoek naar alcoholversohijmseten nog niet ver gevorderd, al worden niet onbelangrijke vorderingen gemaakt, b.v. ten aanzien van de vraag, of al coiholgebruik invlped heeft op het bloedige/halte en zoo ja, of hieruit de miate van dronkenschap valt te berekenen. Daarnaast wordt hei uitoefenen van politie werkzaamheden in deze materie verzwaard, doordat vrijwel altijd afgegaan moet wor den op getuigenverklaringen omtrent uiter lijk waarneembare teekenen, en hierover is natuurlijk tamelijk veel verschil van meening mogelijk. Zulks neemt niet weg, dat we ons over het optreden door de politie tegen derge lijke vergrijpen hartelijk verheugen, even hartelijk als we het bedenkelijk achten, dat het optreden zelf noodzakelijk is. Den Haag is niet over ijs van één nacht gegaan bij de beslissing inzaTe het nieuwe stadhuis. Heel wat jaartjes heeft het ge duurd, maar de lengte van deze periode zal dra worden vergeten, nu het plan vooi het raadhuis zelf is aanvaard. De discussie, die aan het aannemen van het voorstel voorafging, was om verschil lende redenen interessant. In de eerste plaats getuigde zij van een veelzijdige bj langstelling van de zijde der raadsleden voor wat niet het minst hun huis zal worden. Maar onjuist ware het, te meenen, dat de interesse slechts van de vroede va deren uitging. Het eene adres na het an dere werd verzonden en op velerlei wijze gaf men van zijn opvatting blijk. In de tweede plaats was de discussie een bewijs van de onjuistheid, welke verscholen ligt in het spreekwoord, dat over smaak niet te twisten valt Terecht is hierop bij de be spreking van geachte zijde de aandacht gevestigd. Trouwens, de klassieken druk ten zich, zooals we al eens gezegd hebben, anders uit en beweerden, dat over smaak niet getwist moet worden. We gelooven, dat de breede discussie overigens inte ressant genoeg niet het inzicht van een der notabelen ingrijpend zal hebben ge wijzigd. Bij dit alles verdient de vraag overweging, of een gemeenteraad wel het meest geschikte college is, om over 'n technische aangelegen heid althans voornamelijk technisch als het opzetten van een gebouw te hande len. Afgezien van het feit, dat een groep van 45 personen waarlijk al te groot is om in deze materie een oordeel te vellen, is het aantal van hen, die als deskundigen mogen worden *aange<merki\ gering. We kunnen het daarom begrijpen, dat verschillenden zich zonder veel omhaal van woorden bij de meerderheid van de jury aansloten. Hoe het zij, het strijdrumoer kan thans gevoegelijk verstommen, gevallen en 't woord is aan den architect, den heer Lurhmann. Een woord van gelukwensoh aan zijn adres is zeker niet misplaatst, en evenzeer mag onze stad ver heugd zijn, dat thans aan het raadhuis- vraagstuk een einde is gekomen. Vele ge meentelijke diensven, die nu verspreid zijn, komen dan weer onder één dak, doch vooraf kan aan vele handen werk worden gegeven. En dav laatste is in onze dagen niet minder belangrijk. TORENWACHTER. De Wieringermeer en de werkloozenkassen Er wordt opnieuw overlegd Op de vragen van het Tweede Kamerlid, den heer H i 1 g e n g a, betreffende het niet toetreden van het bestuur van het openbaar lichaam „de Wieringermeer" tot de rege ling voor het verleenen van subsidiën aan werkloozenkassen, vervat in het werkloos heidsbesluit 1917, heeft minister Romme geantwoord, dat hij het betreurt, dat de raad van de gemeente Wieringermeer tot dusver niet heeft kunnen besluiten om toe te treden tot de regeling, vervat in het werkloosheidsbesluit 1917 en, in stede daar van, besloten heeft om een toeslag te ver leenen op de uitkeeringen. welke uit werk loozenkassen aan werklooze arbeiders wor den verstrekt. Dit laatste besluit acht de minister niet juist, omdat het ingaat tegen het beleid der regeering, welker streven er op is gericht, dat alle Nederlandsche ge meenten aan het werkloosheidsbesluit 1917 medewerken. Reeds geruimen tijd geleden zijn pogingen aangewend om den raad van de gemeente Wieringermeer te bewegen, tot bovenge- noemoe regeling toe te treden, doch die do- gingen hebben helaas niet tot het gewenschte resultaat geleid. In verband met een thans opnieuw geopend overleg koestert de minis ter de hoop, dat genoemde raad zal beslui ten. te beginnen met het jaar 1939, tot de regeling, vervat in het werkloosheidsbesluit 1917. toe te treden. Ook met het oog hierop heeft hij gemeend het besluit van den raad der gemeente Wieringermeer om een toeslag te geven op de uitkeeringen uit de werk loozenkassen niet aan de Kroon tot schor sing te moeten voordragen, in afwachting van de beslissing over de vraag, of genoemd besluit zich met het algemeen belang ver draagt. STEUN AAN MILICIENS Het secretariaat der Koninklijke Navionale Vereeniging tot steun aan Miliciens is op 1 Juli 1938 verplaatst naar Weteringschans "1, Amsterdam-Centrum, Steeds op de bres voor het tourisme Heden' vergadert te Vlissingen de A.N.W.B Uit het verslag op die vergadering uitge bracht stippen we het volgende aan: Zou er wel één andere vereeniging in ons land zijn, die, zooals de A.N.W.B., er op kan bogen gedurende meer dan een halve eeuw onder de leiding van denzelfden man te zijn gebleven? Geen wonder, dat het Bondsiaar verslag, uitgebracht in de algemeene ver gadering te Vlissingen op 9 Juli, begint met eeri herdenking van Edo J. Bergsma. die in het verslagjaar den voorzittershamer overdroeg aan den heer "H. P. J. Bloemers, buigemeester van Arnhem. Met groote waardeering wordt voorts hei feit vermeld, dat Prins Bernhard ongeveer gelijktijdig met de voorzitters-mutatie, het eere-voorzitterschap op zich heeft willen nemen. De kleine, moderne gebouwtjes, welke de A.N.W.B. aan de grenzen bouwt, de grenskiosken, krijgen een be langrijke functie in het vreemdelingenver keer naar ons land De employé's aan deze grenskiosken zullen assistentie verleenen bij het vervullen der formaliteiten, inlich tingen van toeristischen aard verstrekken ook is er gelegenheid, een klein bedrag aan geld te wisselen, noodig b.v. voor het be talen der Nederlandsche belasting. Door het openen van een bijkantoor in Groningen voor het Noorden des lands heeft de Bond thans 11 vestigingen! Belangrijk zijn vooral de beschouwingen in het A.N.W.B.-jaarverslag over de Neder landsche verkeerspolitiek. waarin geklaagd wordt over de onhoudbare belastin gen en de sterke belemmering van het motorverkeer. Betoogd wordt, dat de Regee ring om financieele redenen voorstandster moest zijn van lager belastingtarieven. Vele officieele instanties blijken nog altijd min of meer auto-vijandig te zijn georiën teerd, wat in het jaarverslag met voorbeel den wordt toegelicht Reeds ruim 1.750.000 guldens heeft de A.N.W.B. voor de bebakening der wegen uitgegeven; het aantal wegwijzer*, enz., is ook in het afgeloopen jaar weer toe genomen. In to vaal staan er in ons land b ij n a 7000 A.N.W.B.-w egbakens. waarbij inbegrepen 666 waarschu i ngsborden.. Interessant is de statistiek der reisinlich tingen: 50.625 voor het buitenland en 18.014 voor binnenlandsche reizen. De trek naar Duitschland nam af (van 15.683 tot 12.329' België deed opgeld (van 7.951 tot 8.9891 evenals Frankrijk (6.435 tot 10.754) maar vooral was de animo voor Zwitserland groot voor welk land 5.482 inlichtingen erden verstrekt, in 1937. tegen 3.200 in 1936 In 1937 verstrekte de A.N.W.B. in totaai 103.951 grensdocumenten, tegen 100.638 ir ""36. Behalve over de meer bekende gebieden waarop de A.N.W.B. zijn activiteit ontplooit gewaagt het jaarverslag ook nog van vel" andere dingen, die het groote publiek min der vaak ter oore komen: gestadig werken voor het behoud van natuurschoon, strijd tegen ontsierende reclame, stichting vai natuurreservaten, plaatsing van verklarendp bordjes bij monumentale gebouwen, advie zen aan de overheid bij het voorbereiden van wettelijke maatregelen op verkeersgo De Had

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5