Jlmiwe $riïi5rljr GTmiranl Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken I.G. gbomremttttsprijS: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j ct. Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 38936 NO. 6438 VRIJDAG 8 JULI 1938 19e Jaargang 2Urtierttntieprtj?en: Van I tol 5 tegels f I.171/. I Elke regel meer0.22'/i I Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 tj Elke regel meer0.45 Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend »4« ƒ0.10 VASTGELOQPEN Misschien zou het geen kwaad doen, .wanneer in onze kringen wat meer aan dacht besteed werd aan het vraagstuk dei- huwelijkswetgeving in ons land. Het feit, dat hierover voornamelijk en meestal op zeer critische wijze gesproken wordt door .vrijzinnigen, die heel vaak hoogst gevaar lijke stellingen poneeren, mag ons de oogen niet doen sluiten voor gebreken, welke on getwijfeld hier en daar aan het licht treden. Hoezeer echter de uiterste voorzichtigheid in acht genomen moet worden, kan men opnieuw concludeercn uit het referaat, dat Mevr. B a k k e r-N o r t, vrijzinnig-demo cratisch lid van de Tweede Kamer onlangs hield op een Propagandisten-conferentie van haar partij en welk opstel thans geheel in het partijweekblad is opgenomen. We wijzen op twee uitspraken. Nadat de spreekster uiteengezet heeft, hoezeer de ge huwde vrouw gebukt gaat onder de tale macht, onder de macht van den man. zoodat ze zelfs volgens de wet „handelings onbevoegd" is, moet ze erkennen: Nu weet ik wel, dat in normale hu welijken de vrouw niet veel last heeft van deze onbevoegdheid. In een huwelijk zal de man iri den regel zijn medewerking niet weigeren, als de vrouw voor de een of andere handeling zijn toestemming of handteekening vraagt. Er zijn echter ook uitzonderingen, en helaas deze zijn niet zeldzaam. De uitzonderingen, zij mogen dan niet zeldzaam zijn (doch dit is een graduïte bewering zonder bewijs) zullen dus maat staf voor de wetgeving moeten zijn. Is dat geen gevaai-lijke stelling? Immers, men vraagt zich af, wat er bij verschil van opi nie tusschen man en vrouw gebeuren moet, wanneer beiden handelingsbevoegd zou den zijn. Kunnen zij dan beiden de huwe lijksgemeenschap onder ongecontroleerde verplichtingen brengen? Deze vraag past ook bij een volgende uit spraak van de spreekster. Zij looft het, dat bij de aanhangige herziening van het Kin derrecht wordt voorgesteld te bepalen, .dat de ouderlijke macht wordt uitgeoefend door vader en moeder te zamen; maar laat er dan op volgen: Dit zou inderdaad een groote verbete ring zijn, indien het slot van het voor gestelde artikel niet luidde: 'dat bij ver schil van meening tusschen vader en moeder, de vader beslist. Het schijnt mij dat daardoor de waarde der wijziging voor een groot deel verloren gaat. De verzuchting is van haar standpunt begrijpelijk; maar de vraag di-ingt zich op: .wat wenscht zij dan?, Er dient toch -een beslissing genomen te worden. Zal er dan misschien een arbiter, een derde macht 'derhalve, benoemd worden? Is dat de ideëele oplossing? We gaan er niet verder op in; we con- cludeeren alleen uit het bovenstaande, dat pok zonder beroep op de Schrift het vrij zinnige standpunt moeilijk te vei'dedigen valt, TOCH ZONDERLING De redacteur van „Kerk en Vrede" houdt hun, die over de jaarvergadering yan deze anti-militaristen schreven zooals wij, vóór, 'dat daar gee.ü resolutie werd aangeno men inzake passieve luchtbescherming. Dat was zelfs de bedoeling niet. Blijkbaar is er nog geen positieve eenstemmigheid over dit punt. Dit zou men ook afleiden uit het verslag zelf, waarin gewezen wordt op „de zeer levendige gedachtenwisseling over dit on derwerp" en over de bezwaren, welke ter vergadering tegen het meedoen aan pas- isieve luchtbescherming wei-den aangevoerd. ,Ten slotte wordt dan gewezen op het ge sloten compromis om eenerzijds fel het anti-militaristisch beginsel te verdedigen, maar anderzijds en „tegelijk op zakelijke Wijze aan luchtbescherming deel te nemen", Uit dit alles blijkt wel heel duidelijk, dat van helderheid in de discussie geen sprake was; men wist met zijn standpunt geen raad in de praktijk. Wanneer men nu na lezing van het eigen Verslag der groep dit moet constateeren, idan doet het toch wel vreemd aan in het zelfde nummer van „Kerk en Vrede" te lezen, dat deze anti-militaristen de pas sieve luchtbescherming niet ondanks, maar op grond van hun anti-milita- risme aanvaarden. De redacteur voegt hieraan echter toe, dat hij Él mn volgend nummer nader op de zaak MJingaan. Nu, dat |s wel broodnoodig. Want als de leden der organisatie blijkbaar in grooten getale niet weten, waartoe het beleden be ginsel voert, hoe kan het dan voor buiten staanders duidelijk zijn? Dr C. Fehmers Voorzitter van de Maatschappij tot bevordering der geneeskunst Dr C. Fehmers, directeur-geneesheer van het St Franciscus Gasthuis te Rotterdam, is gekozen tot voorzitter der Maatschappij tot bevordering der geneeskunst, als opvolger van Dr L. C. Kersbergen. PRINS BERNARD BEZOEKT DEN GRONINGSCHEN BOER Ook belangstelling voor de landarbeiders In gezelschap van den Commissaris der Koningin, mr J. Linthorst Hornan, heeft Prins Bernhard gisteren enkele Gi'oningsche landbouwbedrijven bezichtigd. Eerst werd te Slochteren de Landbouw- huishoudschool bezocht. De Prins onder hield zich hier geruimen tijd met den voor zitter en den secretaris van den veenkolo- nialen boerenbond, onder wier auspiciën deze school in 1937 tot stand kwam, onder scheidenlijk de heeren J. E. Eerkers en D. A. Piers. Ook de vooi-zitter van de federa tie der landbouwvereenigingen in Slochte ren, dr J. H. Kuipers, was hierbij aanwe zig. Verder ging de tocht via Noordbroek naar Oostwold, waar de Prins op het be drijf van dr J. Oortwijn Botjes werd voor gesteld aan den heer H. D. Louwes en ir A. P. Minderhoud, voorzitter en secretaris van de Groningsche maatschappij van land bouw. Dr Oortwijn Botjes lichtte enkele -bijzonderheden van het Oldambt toe, waarna eenige proefvelden aardappelen van dezen bekenden deskundige werden bezichtigd. Van hier werd gereden naar Spijk, waar de Pi-ins de boerderij bezocht van den heer J. Post Wiersema. Bij alle bezoeken werden Z.K.H. divei-se beschrijvingen en boekwerken over land bouw en organisatieleven overhandigd. Van Spijk ging de tocht over Roodeschool naar Uithuizen, waar een bezoek werd ge bracht aan een landarbeiderswoning. In den borg „Minkema" gebruikte Z.K.H. de lunch. Hiei-bij waren aanwezig de commis saris der Koningin en ecntgenoote, de bur gemeester van Uithuizen, mr H. Hovinga en de voorzitter van het museum te Gro ningen, mr II. de Visser, met den conser vator dr A. E. van Giffe en de adjunct conservatrice, mejuffrouw M. A. de Visser. Om twee uur vertrok Z.K.H. naar Gro ningen en vervolgens naar het Zuiden, waar de Commissaris der Koningin bij do Groningsch-Drentsche grens afscheid n&m. Z.K.H. was ook nu vergezeld van zijn ad judant kapitein J. K. H. de Roo van Alder- werelt. Het bezoek bij den landarbeider Omdat het bezoek aan de provincie een huishoudelijk en instructief karakter moest dragen, was de landarbeider te Uithuizen, aan wiens woning een bezoek werd ge bracht slechts even te voren van het be zoek in kennis gebracht. Gelukkig liep de man niet in zijn Zondagsche kleeren. Hij was in boezeroen en de aardappelen ston den op tafel, daar de familie juist wilde gaan eten. Geruimen tijd heeft de Prins zich met den man onderhouden en zich op de hoogte" laten stellen van den toestand, waarin de landarbeiders in de provincie Groningen verkeeren. De Prins dronk bij de familie gezellig een kopje koffie en speelde wat met het eenjarig dochtertje van het gezin. Steun voor tuinbouwgewassen Er is f 900.000 beschikbaar Volgens een besohikking van den Minister van Economische Zaken, aal uit het Land- bouw-Crisisfonds aan hen, die als teler van gewassen van den tuinbouw zijn aangesloten bij de Stichting Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale, gevestigd te 's-Gravenhage, en op den dag der uitkeering geacht kun nen worden hun bedrijf alsnog uit te oefe nen, steun worden verleend overeenkomstig de bepalingen van deze beschikking, tot een bedrag van ten hoogste f 900.000. Steun wordt verleend over de hoeveelhe den van de hierna vermelde rechtmatig ge teelde producten, welke in het achter elk pixiduot vermelde tijdvak van het jaar 1933 door de onder bovenbedoelde telers van die producten over een door genoemde Stichting erkende veiling of veilinghouder zijn ver handeld, tot de daarbij vermelde bedragen per eenheid.: Gele bewaarkool 1 Jan.30 Jan. f 1,per 100 k.g.; idem 31 Jan—27 Febr. f 1,20 per 100 kg.; idem 28 Febr.—27 Maart f 0.90 per 100 kg.; idem 28 Maartr-1 Mei f 0,20 per 100 kilogram. Witte bewaarkool 31 Jan.—27 Febr. f 0 20 per 100 kg.; idem 28 Febr.—27 Maart f 020 per 100 kilogram. Radijs 14 Maart—24 April f 1,per 100 >s. Glassla 21 Febr. 3 April f 0.50 per 100 stuks; idem 4 April15 Mei f 0.35 per 100 stuks. Spinazie 28 Febr.3 April f 2,50 per 100 kilogram; idem 4 April22 Mei f 1.50 per 100 kilogram. Genoemde producten kunnen niet voor steun in aanmerking komen, indien deze: a. administratief zijn geveild; b. op contract zijn verkocht; c. ingevolge de gestelde kwa- liteits-eischen gerangschikt zijn onder de afwijkende of afgekeurde producten; cL op andere veiling zijn geveild dan waartoe teler gehouden was. Het regeeringsjubilé der Koningin Demonstraties voor Ned. Fabrikaat In overleg met de drie middenstands bonden heeft de vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" een actie op touw gezet, om met de viering van het a.s. regeerings- jubileum van H. M. de Koningin een actie voor het eigen Nederlandsche industrie product te verbinden. De aansluiting aan deze actie, waaraan voor de deelnemende winkeliers geen kos ten zijn verbonden, wordt zeer aantrekke lijk gemaakt doordat „Nederlandsch Fa brikaat" bereid is hieraan een etalagewed strijd te verbinden en vele prijzen beschik baar te stellen. Ook van de zijde van het grootwinkel bedrijf en de industrie werd reeds mede werking verkregen. Nadere inlichtingen worden verstrekt door de vereeniging Nederlandsch Fabri- Badhuisweg 145, 's-Gravenhage. VEREENIGING VOOR CHR. BUITENGEWOON ONDERWIJS De wettelijke regeling In „Vredestein", het meisjesinternaat van de August Herm. Franckeschool te Hi 11e- sberg kwam de Ver. voor Chr. Bui tengewoon Onderwijs bijeen o.a. ter be spreking van de wenschelijkheid van een wettelijke regeling van het B.L.O., waar omtrent een uitvoerige nota van de Wets- commissie was verschenen. Er waren, be halve vele leden, ook vertegenwoordigers het R.K. B.O., van de Ver. van Onder wijzers en Artsen, van de Ver. van Chr. Ond. aan scholen voor zwakzinnigen, van Geref. Schoolverband en van den School- De Voorzitter, de heer S. Stemerding, sprak een kort openingswoord. Medegedeeld werd, dat de Federatie van alle (neutrale, Prot. Chr. en R.K.) organi saties bij de provinciale besturen van de provincies, waar nog geen regeling bestond, verzocht had subsidie te verleenen bij de vervoerkosten voor leerlingen, die een school voor b.l.o. buiten hun woonplaats bezoeken. In Friesland deden Ged. Staten reeds het voorstel om de helft der kosten tot een maximum van 25 per jaar te vergoeden. Een bespreking van C.B.O. met de Ver. van Chr. Onderwijzers aan scholen voor zwakzinnigen over de wenschelijkheid van fusie van beide vereenigingen had tot resultaat, dat ieder zelfstandig zou blijven, terwijl ook iedere vereeniging op eigen terrein zou blijven werken. De Commissie inzake schoolstichting van C.B.O. werd op voorstel van het Bestuur ontbonden. Gewezen werd op het voort- de succes: in verschillende plaatsen zijn nog nieuwe Chr. scholen voor b.o. in oprichting. Mr J. J. Hangelbroek, secretaris van den Schoolraad, leidde als lid der Wets- commissie de besprekingen in over de noodzakelijkheid van een nadere wettelijke regeling van het B.L.O. De Commissie had gemeend niet tot allerlei kleine wijzigingen en verbeteringen van den bestaanden toe stand te moeten adviseeren, maar ze had de regeling van het geheele B.O. in breeder verband gezien. Zoodoende worden in de nota richtlijnen getrokken, die zeer véle jaren richtinggevend zullen zijn. Aan een nieuwe regeling bij de Wet geeft de Com missie de voorkeur boven een uitbouw van de bestaande regelingen in Algemeene maatregelen van bestuur. Volgens de Commissie is het géén prin- cipieele kwestie, of de kosten voor het B. L.O. door het Rijk, door de Provincie of door de Gemeenten gedragen zullen worden:' De Commissie verdedigde een stelsel, waar bij alle kosten door het Rijk werden ge dragen. Logisch volgt dan een verbod aan gemeenten om scholen voor B.L.O. in stand te houden. Bij deze regeling gaat men uit van de gedachte, dat het B.L.O. het best ver zorgd kan worden door particulieren, terwijl het Rijk de kosten draagt. De Overheid trede alleen dan op, als in een •bepaalde gemeente het particuliere ini tiatief tekort schiet. Zoowel voor de gebouwen als voor de Op alle scholen te Amsterdam repeteeren de kinderen reeds voor de te houden aubade in September a.s. ter gelegenheid van het regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. Hoog boven het stadsgewoel klinken helder de Vaderlandsche liederen van de jongens van het Ned. /sr. Jongens weeshuis te Amsterdam. materieele exploitatie moeten ook alle kos ten door het Rijk gedragen worden. Voor de vergoeding van het eerste zou een andere regeling moeten gelden dan nu voor L.O. bestaat, waar voor de verkrijging van een school een bepaald minimum aantal handteekeningen is voorgeschreven. Voor het B.L.O. zou het Rijk moeten vergoeden een zekere annuïteit ten bedrage van de jaarlijksche kosten van rente en aflossing. Voor de materieele exploitatie zou de Mi nister jaarlijks een bedrag, gedifferentieerd de onderscheiden takken van het B.L.O., moeten vaststellen. Na een geanimeerde bespreking werd op voorstel van den heer A. J. Schreuder (Oosterbeek) besloten. de Nota nog niet te publiceeren. Het is niet de uitdrukking van de wil der ver eeniging, omdat er onvoldoende een stemmigheid heerscht. Er zijn nog an dere systemen denkbaar en te verdedi gen, dan die door de Commissie gewild zijn. De Commissie blijve diligent. In de middagpauze werd het nieuwe meisjesinternaat door de bezoekers bezich tigd. Blikseminslag te Drunen Twee boerderijen in de asch gelegd In den nacht van Donderdag op Vrijdag om half een ontlastte zich een kort doch hevig onweer, boven de gemeente Drunm. De bliksem sloeg in een met riet gedekte boerderij. Door den feilen wind vloog ook een naastliggende boerderij in brand. De bewoners konden zich slechts met groote moeite in veiligheid stellen. Het Bestuur van den Tentoonstellings- raad voor Bouwkunst en verwante kunsten heeft ons in 'n conferentie te Amsterdam medegedeeld, dat ten aanzien van de medewerking van dezen Raad aan de Nederland sche afdeeling van de wereld tentoonstelling te New-York in '39, een conflict is ontstaan met den Regeeiïngscom- missaris, Jhr Mr A. D. G r a e f, oud- gouvemeur-gene- raal en oud-mi nister van Bui- tenl. Zaken. Jhr A. C. D. de Graaf Wereldtentoonstelling New-York 1939 Conflict over de inrichting van linSen te Kopenhagen 1922, Parijs 1925, i»t j i j Antwerpen 1930, Milaan 1933, Brussel 1935 net iNeaerlanasche paviljoen en Parijs 1937. Het buitenlandsch oordeel over de Nederlandsche paviljoens en hun inhoud is steeds zeer gunstig geweest. Nederland heeft daar telkens het beste laten zien wat het op bepaalde oogenblik-- ken kon toonen. Dit resultaat is, naar de voorzitter ons zeide, het gevolg geweesl van de erkenning van den Tentoonstel lingsraad als deskundig lichaam door het Ministerie van O. K. W.; de regeling van bevoegdheden, en de democratische wijze van verstrekken van opdrachten aan kun stenaars. Ware ook nu het Ministerie van O.K.W. mede met de organisatie van de Neder landsche inzending belast geweest, dan zou, naar de meening van den Tentoon- stellingsraad, het conflict wellicht zijn vermeden. Thans is de organisatie opge dragen aan het Ministerie van Economi sche Zaken, welk departement, naar het oordeel van den heer Sandberg, op het terrein der cultureele bemoeiing vreemd is. Do Regeeringscommissaris Jhr. de Graef eischt, volgens genoemden heer Sandberg, blind vertrouwen in zijn leiding en wenscht niet te erkennen de moreele rechten van sedert jaren bestaande deskundige instan ties, zooals die vereenigd zijn in den Ten- toonstellingsraad. Genoemde raad heeft daarop, in over leg met de in den aanvang genoemde zes organisaties, besloten een verbod uit te vaardigen, van kracht voor alle hierbij aangesloten Nederl. kunstenaars, om aan de tentoonstelling medewer king te verleenen. De Bond voor Kunst in Industrie, waarbij veertig groote industrieën zijn aangesloten, heeft nu eveneens besloten de Nederlandsche inzending af te zien. Ziedaar het conflict, hetwelk zich, zei jhr Sandberg, reeds vroeger begon af te t'eekenen, toen het Regeeringscocnité, zon der den Tentoonstellingsraad er in te ken nen, een keuze heeft gedaan uit zeven ontwerpen voor het Nederlandsche pavil joen, een keuze die de Tentoonstellingsraad ondeskundig noemt en waarmee hij zich niet heeft kunnen vereenigen. Tenslotte heeft het bestuur van de Ten toonstellingsraad ons nog het volgend: medegedeeld: Mocht de Regeeringscommis saris of het Regeeringscomité de door hen afgebroken onderhandelingen heropenen, dan verklaart de Tentoonstellingsraad zich daartoe bereid, hetgeen niet wil zeggen, dat de raad van zijn gerechtvaardigde eischen zal afzien, De oorzaak van dit conflict komt, blijkens de ons verstrekte gegevens, hierop neer, dat genoemde Tentoonstel lingsraad die de laatste 17 jaren de leiding had bij alle groote tentoonstel lingen in het buitenland, waaraan Nederland met een officieele zending heeft deelgenomen nu niet erkend wordt door den regeeringscommissaris, die optreedt namens het regeerings comité. De voorzitter van de Tentoonstellings raad, Jhr. Sandberg, deelde ons mede, dat deze raad is opgericht in 1921 en dat bij den raad zijn aangesloten de volgende organisaties: de Bond van Nederlandsche Architecten, het Genootschap Architectura et Amicitia, de Ned. Kring van Beeldhou wers, de Ned. Ver. voor Ambachts- en Nij- vërheidskunst, de Alg. Kath. Kunstenaars vereniging en de Vereenigde Architecten groep de 8. De raad heeft zich steeds ten doel ge steld er voor te zorgen, dat tentoonstellin gen op zijn gebied op een zoo hoog moge lijk peil zouden staan en dat naast het be lang der kunstenaars ook het belang der kunst zoo goed mogelijk zou gewaarborgd worden. In herinnering bracht de heer Sandberg i in de laatste zestien jaren achtereenvol gens gehouden internaUonrle tentoonstel-, Felle brand te Tiel Een kerk door het vuur verwoest TIEL, S Juli. Vanmorgen heeft te Tiel een felle brand gewoed, die, ontstaan in den toren van de kerk van den H. Do- minicus, door den hevigen wind werd aangewakkerd en tot ver in de omgeving waarneembaar was. Vanmorgen om tien uur was het grootste gedeelte van de kerft door het vuur verwoest en moest de brandweer zich in hoofdzaak beperken tot pogin gen om de aangrenzende gebouwen, waarvan enkele reeds hadden vlamge- vat, te behouden. De brand werd eenige minuten over ach ten ontdekt door een kerkbezoeker, die een plechligen uitvaartdienst had bijgewc Toen hij Jbuiten kwam ontdekte hij dat in den toren brand was ontstaan. Reeds sloe gen vlammen naar buiten. De kerkbezoeker spoedde zich weer in het gebouw om de daar aanwezigen te waarschuwen. In groote haast moest, het in de kerk aan wezige stoffelijk overschot naar buiten wor den gebracht, want het duurde niet lang of 't vuur deelde zich aan het geheele gebouw, een van de gx-ootste kerken van de Betuwe, Spoedig was de intussöhen gealarme brandweer, die over twee motorspuiten be schikt, ter plaatse^ Onder leiding van den brandmeester Van Ëijk werd 't blussohings- werk aangevangen. Het duurde echter niet lang of het stond rel vast, dat van het kerkgebouw niet veel meer te redden was. Reeds begon het vuur over te slaan naar de aangrenzende gebou wen, de pastoi*ie en het gemeentelijk gvm- nasium, Ook voor het in de directe omgeving staande R.K. ziekenhuis bestond ernstig gevaar. Met man en macht wordt gewerkt deze gebouwen te behouden, doch om 10 uur was men het vuur nog niet meester en be stond nog groot gevaar dat de brand zich zou uitbelden. De omgeving van de brandende kerk, die gelegen is aan het St. Wailburgkerkpad, werd door de politie afgezet. Korten tijd na het uitbreken van den brand kwamen ook de burgemeester, de heer N. F. Camb:er van Nooten, de getneente-secretaris, de heer R. Kamman, de beide wethouders en de commissaris van politie', de heer De Jong, op het terrein van den brand. Omtrent de oorzaak van den brand staat nog niets vast, doch mén vreest, dat deze te wijten is aan de onvoorzich tigheid van schilders, die op den kerk toren werkzaam zijn geweest ELIXIR D'/\MVER5 HCOG F'JNE LIKEUR VALKENBURG (L.) Hotel Franssen BondshoteJ A N W B KNAC kamers, koud en warm stroomend water Lift, Centrale verwarming. Eigen garage Penslonprifs f 330 tot f L-% A. W. R0EL0FS SCHORTENINDUSTRIE GEMERT "Het betere genre schort Bij alle goede manufacturenzaken Kleurecht Waschecht VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen Prins Bernhard bezoekt de Groningsche landbouwbedrijven. De Bond van Chr. Politieambtenaren sluit zijn driedaagsche conferentie te Lun- teren. Op de in werkverschaffing ontgonnen gronden in Overijssel en Friesland wor den 12 boerderijen verpacht. Te Tiel heeft een felle brand een R.K. Kerk geheel verwoest. Het jaarverslag der Philips Gloeilampen fabrieken wijst een met meer dan de helft verminderde winst aan. De spellingscommissie is door den mi nister van onderwijs geïnstalleerd. De A.K.U. keert weer dividend uit. De aanslagen in de internationale con-, cessie te Shanghai. In Palestina is de toestand zeer ernstig; men verwacht afkondiging van den staat van beleg. De algemeene beschouwingen van de conferentie te Evian. Basalt inetegels ln alle kleuren. TROTTOIRBANDEN - enz. N.V. HOLLANDSCHE BASALTINE TEGELFABRIEK - ROTTERDAM P!oolwert»n tn Uzweonsbvcliei A.R. Gemeentebestuurders De jaarvergadering van de vereeniging van" A.R. Gemeentebestuurders in Zuid-Holland D.V. wordt gehouden op Dinsdag 26 Juli 193S. des voorin. te 10.30 uur in Café-Restaurant „Atlantic", Weetplein 1 te Rotterdam. Na verschillende huishoudelijke bezighe den en bestuursverkiezing hoopt de secreta ris, Dr C. Beekenkamp, een causerie te houden over: „De verhouding van Kiesver- eeniging en Raadslid". Op de vergadering volgt een gemeenschap pelijke lunch en daarna een excursie naar de Maastunnelwerken. Deze zal onder deskundige leiding plaats hebben. Het is de bedoeling, de werken aan den Rechter Maasoever te bezoeken en daar na per boot naai- de Heysche haven te gaan, waar de zinkstukken gereed gemaakt wor den. De excursie zal tot ongeveer 5 uur duren. Teneinde een behoorlijke voorbereiding mo gelijk te maken, wordt ieder verzocht, de ont vangen briefkaart zoo spoedig mogelijk, doch in ieder geval vóór 22 Juli te zenden aan den heer J. H. Donner, Botersloot 119. Rot terdam, die belast is met de regeling. Ook als men onverhoopt verhinderd is, gelieve men de kaart in te vullen en te ver- Doodolijke aanrijding Gisteravond is de 20-jarige wielrijder H.- H e n n i k, uit Rotterdam, te Heinenocrd aangereden door een hem tegemoet komen de auto, welke een motorfiets moest passee- ren. Door het autospatbord werd hij tegen! den grond geslingerd, met zulk een kracht, dat hij reeds spoedig overleed. De auto werd bestuurd door een dokter, die zelf de eerst© hulp verleende. Het lijk en de beschadigde auto zijn in beslag genomen. DUITSCH ZWEEFVLIEGTUIG GELAND Gistermiddag 5 uur is op een weiland te V e e n d a m een Duitsch zweefvliegtuig ge land, gemerkt D-10694. Het toestel behoorde toe aan de Luftfahrtverein LippeDetmold en werd bestuurd door den 30-jarigen Gus- tav Rolf. Het vliegtuig gleed bij den uitloop in een sloot, doch werd niet beschadigd. Hulp was spoedig aanwezig, zoodat het toe stel met vereende krachten weer op het droge kon worden gebracht. De vlieger, die om twaalf uur te Oerlinghausen bij Biele feld was opgestegen, nam deel aan een wed vlucht over langen afstand en heeft onge veer 200 km afgelegd Doordat hij uit den koers was geraakt, was hij gedwongen te landen. Aangezien zijn papieren in orde waren, kreeg hij toestemming om naar Duitschland terug te keeren. Het vliegtuig wordt iper vrachtauto naar Oerlinghausen gezonden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1