JUruiur jCriïtscljr Gumrnnt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken Coördinatie van vervoer gfoomiemêntsprijS: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j Cf. Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 66936 WOENSDAG 6 JULI 1938 19e Jaargang aötotrtentitprtjjtn: Van 1 tot 5 regels IJ71/» Elke regel meer f 0.22'It Ingezonden Mededeeljngen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer 0.45 Voor het bevragen aan '1 bureau wordt berekend ttIO No. 6436 WAT DE HISTORIE-GRAMMENS ONS TE ZEGGEN HEEFT Een nieuwe martelaar, die de algemeene zaak dient Een medewerker schrijft pns: De Vlaamsche strijd heeft een nieuwen iVrijwilligen martelaar aan de velen, die er reeds waren, toegevoegd: Grammens, die allerwegen in Vlaanderen naamborden enz. met rasp en kwast bewerkte, om er de Fransche opschriften van te verwijderen. Grammens beroept zich op de taalwet van 1932. welke eischt: ééntaligheid in Vlaan deren, ééntaligheid in Wallonië, volkomen gelijkheid in beide taaistreken. Deze for mule kent echter twee uitzonderingen: niet ééntalig zijn de gemeenten met meer dan 30 pet minderheid, die de andere taal spre- ken en die gemeenten, waar „het openbaar nut" tweetaligheid eischt Een bron van twist en misverstand Het is duidelijk, dat de eerste uitzonde ring geen moeilijkheden schept: hier z.ijn vaste normen. Maar de tweede laat de vrije hand aan de anti-Vlaamsche gemeentebe sturen, om de Vlamingen in de hoek te drukken. Deze bepaling is, juridisch gezien, een dwaasheid en in politiek opzicht een bron van twist en misverstand. De Vlamingen, die zuivere en oprechte één taligheid in Vlaanderen eischen, hebben volkomen gelijik. Honderd jaar hebben zij ga streden en de beste krachten van het land verteerd in dezen strijd om „gelijkheid in rechte en feite" met de Walen. Of de actie van Grammens gelukkig ge kozen is, laten wij nu in 't midden, maar wel moet het ons van 't hart, dat de bc handeling van dezen idealistischen stamge noot zoo werd hij o.a. vervoerd met zware misdadigers! en de voor onbeteeke- nende vergrijpen tegen de (publieke eigen dommen onzinnige straffen, ons met anti pathie vervullen tegen een systeem van on recht. dat zich met dergelijke maatregelen moet handhaven. Natuurlijk zal dat laatste niet lukken. In tegendeel, terreur bereikt: steeds het omge keerde van wat men bedoelt. De Vlaamsche beweging heeft een nieuwen martelaar en een martelaai* dient de algemeene zaak beter dan welke werker. Het is opmerkelijk, hoe fel en universeel de bewuste Vlamingen in parlement en daarbuiten voor Grammens opkomen. „Vlaanderen aldus de „Brusselsche Standaard" zal niet. dulden dat degenen, die in dit land de wet doen toepassen in de gevangenis zitten, terwijl de anderen, die weigeren diezelfde wet toe te yrij uitgaan". Met groote belangstelling en sympathie blijft ons volk den strijd volgen onzer stam verwanten en wij wenschen hun, na zoovele overwinningen op weg naar rechtsgelijk heid. een spoedige, algeheele zege toel Het verbod der Nederlandsche regeering Naar men weet zouGrammens, die, gelijk eens Borms, het symbool geworden is van iVlaanderens verzet tegen de kleingeestige taalpolitiek der franskiljons zij zijn het immers, die steeds weer de schaal naar den Franschen kant doen doorslaan! ook in Nederland over den Vlaamschen strijd «preken. Onze Regeering heeft dit verboden en is blijkens een nadere verklaring, niet van zins, op dit verbod terug te komen. (Hoe moeten wij 'hierover oordeelen? Uit het hierboven staande blijkt overdui delijk. dat wij niets tegen Grammens heb ben. integendeel, wij zouden niets liever hebben, dan dat zijn streven met een vol slagen succes werd bekroond en aan de Vla mingen wij zijn van hetzelfde bloed! eens recht gedaan werd. Dat eindelijk na een kwart eeuw de dure belofte van Koning Albert, gedaan in een ook voor België his torisch moment, eens zou worden ingelost. Vele malen hebben we Vlaanderens strijd ïn onze kolommen geschetst, belangstelling er voor gewekt en hun eischen gesteund. Alles, wat er in Nederland geschiedt, in woord en geschrift, om het goed recht en 'de worsteling onzer stamgenooten bekend te maken, willen wij steunen. En tocK meen en we, dat de Regeering goed deed, Grammens in Nederland 't voeren (van een politieke redevoering te verbieden. Onze tijd is te ernstig en te verward, dan 'dat zij dergelijke precedenten mag scheppen. Laat zij Vlaamsdie nationalisten toe over de binnenlandsche aangelegenheden van België te spreken, dan moet zij ook Duit- schen, Russischen, Italiaanschen en Fran schen nationalisten hetzelfde toestaan. Ieder voelt, dat zou volmaakt onjuist zijn en bui tengewoon gevparljjk. Het Rotterdamsche moordgeval van een buitenlander op een buitenlander, doet ieder inzien, dat Nederland er meer op bedacht moet zijn, buitenlandsche jveren dan aan te halen. iWat de Vlaamsche kwestie voor ons is De Vlaamsche kwestie is voor ons, Neder landers, een cultureele kwestie en e^n kwes tie van stambewustzijn, geen politieke. Wij .wenschen geen uiteenvallen van den Belgi schen staat en evenmin een vereeniging ,Van Nederland en Vlaanderen in één staat; Verband. Maar juist omdat onze belangstelling voor. en steun aap Vlaanderen geen politieke fetrekking heeft, is het uitgesloten, dat op Onzen bodem de Belgische politieke strijd wordt overgebracht. Wil Grammens of Bonus of wie ook een cultureele rede hou den, dan is daar dezerzijds de grens geen enkel bezwaar tegen, integendeel, svij juichen het toe. Evenzeer als wij het optre den van Nederlanders in Vlaanderen toe juichen. En waar het noodig is, dat 'n Nederland Voor den Vlaamschen strijd, ook de (politieke kanten, belangstelling wordt gewekt en voor- Haringschippers deinzen terug Uit vrees voor 't optreden der visschers Vanochtend niet gemonsterd 's-GRAVENHAGE, 6 Juli. Ondanks het feit, dat de Chr. Schippersvereeni- ging te Scheveningen Maandagavond met bijkans algemeene stemmen besloot hedenmorgen aan boord te gaan om de schepen in gereedheid te brengen en te trachten de staking te breken door werkwilligen te werven, hebben zij geen uitvoering aan hun besluit gegeven. Vanochtend is er dan ook niet gemon sterd, zoodat het conflict in de haring- visschery ook deze week zeker nog voortduren zal. De gewijzigde houding der schippers moet, laar ons bij informatie gebleken is, uitslui tend worden toegeschreven aan de wijze, waarop groote groepen visschers hen Maan dagavond, na afloop der vergadering, hebben bejegend. Daaruit bleek namelijk een ver bittering van zoodanige afmetingen, dat zij tot alles in staat konden worden geacht. AI dient er onmiddellijk nog eens op ge- :n, dat het hier in hoofdzaak jongens 16, 17 en 18 jaar betrof, wien eenige sensatie niet onwelkom scheen. Met dat al hebben de schippers gemeend geen al te groote risico's op zich te mogen nemen. Dit heeft weer tot gevolg gehad dat de voorzitter van de Schippersvereeniging, de heer L. A. Dijkhuizen, zich voorloopig als zoodanig heeft teruggetrokken. Hij toch o.m. had er op aangedrongen, dat onverwijld aan het werk zou worden gegaan. Begrijpelijker wijs is hij door de gewijzigde houding der schippers teleurgesteld. Intusschen duurt het conflict voort en zal weldra, op 15 Juli a.s., het hoogseizoen een aanvang nemen. Wat er onder die omstan digheden van onzen export terecht moet komen doet het ergste vreezen. Om dien tijd van het jaar worden anders de grootste kwantums haring verzonden. PRINS BERNHARD BESCHERMHEER VAN DE GRON. PAARDENFOKKERIJ Z.K.H. Prins Bernhard heeft het be schermheerschap aanvaard van de Provin ciale Vereeniging tot bevordering van de Paardenfokkerij in Groningen, die dezer dagen haar 50-jarig bestaan viert, Auto van Prins Bernhard in brand LUNTEREN, 6 Juli. Vanmacht om streeks half twee is de auto van Prins Bernhard op den Rijksweg ArnhemEde ter hoogte van het „Planken Wambuis", vermoedelijk door kortsluiting in de accu, in brand gevlogen en ernstig ber De Prins was niet in deze grijze two- seater. Deze werd bestuurd' door een lid van de hofhouding, dat met den schrik vrij kwam. Darak zij het snelle optreden, van de Arnhemsche en Edesche brandweer kon de motor behouden blijven. Het interieur van de auto brandde echter geheel uit, De „Karimata" weer bedrijfsklaar Denkelijk Vrijdag aan den slag Naar wij vernemen zal de „Karimata" Vrij dag a.s. weer met baggeren beginnen. Zooals men weet zijn in den nacht van verleden week Woensdag op Donderdag penige machines onklaar geworden en was bovendien vernieuwing van enkele onder- deelen noodzakelijk, alvorens weer met bag geren kon worden begonnen. Daar deze re paraties uiteraard beter en vlugger op Ter schelling konden worden verricht, werd de „Karimata" naar de reede van Terschelling O.m. moest een vernieuwing plaats hebben van de zware, armdikke stalen vorken ter bevestiging van de ankerkettingen. Deze moesten uit Engeland komen en dit heeft wat langer geouurd, dan men verwacht en gedacht had. Het staat echter nu wel vast, dat het op onthoud nog maar heel kort zal duren en dat Vrijdag a.s. natuurlijk als het weer niet tegenwerkt de „Karimata" weer bo ven het Lutinewrak zal liggen en het bag geren opnieuw met volle energie zal worden begonnen. Aanrijding met doodelijken afloop POORTUGAAL, 5 Juli. De 9-jarige P. v. d. Stoep alhier liep op den Groenen Kruis weg nabij de Ned. Herv. Kerk achter den gemeentelijken vuilniswagen. Op een ge geven oogenblik kwam hij er achter vandaan met het gevolg, dat de jongen werd gegre pen door de auto van den heer A. Huisman uit Spijkenisse, welke uit tegenovergestelde richting kwam. De jongen was op slag dood. Geneesheer en politie waren direct ter plaatse aan wezig. De nieuwe centrale hall van het Centraal Station te Utrecht, welke gister in ge bruik genomen werd. Dit is een zeer belangrijk onderdeel der stationsverbouwing ten dienste van het reizigerspubliek. Tegelijkertijd is de onder gr ondsche rijwielbe waarplaats. welke onder de hall gelegen is, in gebruik genomen De autoweg Den HaagRotterdam Roekeloosheid bij een overweg Nabij Hoofddorp kruist de nieuwe auto weg Den Haag-Amsterdam de lokaal spoor in de Haarlemmermeer gelijkvloers. Perso nentreinen rijden, zooals bekend is, schrijft men aan de Leidsche Courant, op dit baan vak niet meer. Echter wel een aantal con- vooien. Bij de kruising heeft men een half- automatisch beveiligingstoestel aangebracht Het convooi stopt voor den autoweg, waar na de geleider de beveiliging, een rood flik kerlicht naar beide zijden, in werking stelt Wie echter aanneemt dat de autobestuurders voor dit sein zullen stoppen, heeft het mis. De geleider van een der convooien consta teerde, dat van de elf auto's en motorrijtui gen, die kwamen aanrijden, toen het licht rood was. niet minder dan negen doorreden. Een motorrijwiel snorde zelfs rakelings langs de locomotief. Wat denkt men van deze roekeloosheid? 't Behoeft geen verwon dering te wekken, als er, behalve de beide ongelukken, die reeds op dezen weg plaats vonden, binnenkort nog meer gebeuren. Knaapje onder vallende binten bedolven Ongeluk dat goed alliep OUDERKERK A. D. IJSSEL 6 Juli. Gis teren is bij het sloopen van de loodsen staande in de steenfabriek van den heer A. Mijnlieff alhier in den Spreeuwenhoek een ongeval gebeurd, dat nog betrekkelijk goed is afgeloopen. Bij het instorten van het geraamte van één der loodsen, geraakte het ongeveer 4- jarig zoontje van den heer C. Slingerland, dat er juist onderdoor liep, onder de val lende binten bedolven. Zoo spoedig mogelijk werd het knaapje uit zijn benarde positie bevrijd. Intusschen was de inmiddels ontboden geneesheer ter aatse. Na onderzoek bleek dat het kind een been had gekneusd, maar er overigens goed was afgekomen. Het jongetje kon naar de ouderlijke woning worden vervoerd. Voor goederenvervoer per spoor, tram en wilde binnenvaart Invoering van een vergunningstelsel Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet, strekkende tot wijziging van enkele afdeelingen der Wet van 29 No vember 1935 tot verlaging van de openbare uitgaven, welke een coördinatie van het vervoer van goederen en personen moge lijk wilden maken. Op grond van deze wet is een regeling in het leven geroepen, het R.A.P. (Reglement Autovervoer Personen). Het thans ingediende wijzigingsontwerp heeft nu ten doel de machtigingen, vervat de Wet van 29 Nov. 1935, zoodanig te ver ruimen, dat in de vervoerscoördinatie óók het goederenvervoer door spoor- en tram wegen en dat in de wilde binnenvaart be trokken wordt Het ligt in de bedoeling, bij de coördinatieregeling een vergunningsstel sel in te voeren, van toepassing zoowel op het regelmatig vervoer op bepaalde trajec ten van weg en te water, als op onregel matig vervoer langs een dezer transport wegen. Bij de vergunningen zullen o.m. voorwaarden gesteld worden omtrent do tarieven, gelet zoowel op den eisch, dat een economische bedrijfsvoering mogelijk is, als od het algemeen belang van zoo laag moge lijke vervoersprijzen. 0,p het gebied van de tarieven zullen de spoor- en tramwegen op gelijken voet behandeld worden als de an dere vervoerbedrijven, welke gelijkheid in behandeling wettelijk wordt verzekerd. Wat dit R.A.P. betreft, moet krachtens de wet, uiterlijk op 15 Febr. 1939 (twee jaar na invoering van dit reglement) een zelfstan dige wettelijke regeling in werking treden. Deze wettelijke regeling is thans in gevorderden staat van voorbereiding. Grondslag der regeling In aansluiting aan de wet zullen de thans voorgestelde artikelen de grondslag vormen voor de regeling van het goederenvervoer. Het is ondoenlijk, aldus minister v. Buu- ren, reeds dadelijk met een uitgewerkte wet voor het goederenvervoer met motor rijtuigen en schepen te komen, zoodat hij zich verplicht ziet, thans een uitbreiding voor te stellen van de machtigingen in de wet neergelegd, welke tot grondslag dienen van de bij algemeenen maatregel van be stuur uit te vaardigen regeling van het b-i doelde .vervoer. Met het oog op een doei- lichting gegeven, daar late men dit over aan de vele Nederlandsche staatsburgers, die Vlaanderen kennen en willen steunen. Zoo blijven de verhoudingen geëerbiedigd, de betrekkingen het zuiverst. Zoo kan ook nimmer aan den Nederlandschen Staat ver weten worden, dat hij zich mengt of toelaat dat zijn onderdanen zich mengen in de aan gelegenheden van een vreemde mogendheid en kan er toch een krachtige, moreele steun aan onze Vlaamsche stambroeders gegeven worden^ treffende coördinatie wordt thans ook een machtiging tot afwijking van eenige arti kelen van de Spoorweg- en Locaalsipoor- en Tramwegwet voorgesteld. Op deze wijze is het mogelijk om de maatregelen ter bevordering van een coör dinatie van het goederenvervoer op soepele wijze aan te passen aan de eischen, welke de zoozeer uiteenloopende praktijk van het vervoerwezen zal blijken te stellen, en zul len moeilijkheden kunnen worden ver meden. De Minister wil nogmaals uitdrukkelijk verklaren, dat deze coördinatie tot strek king heeft om alle verkeersmiddelen in ons nationale vervoerswezen zooveel moge lijk hun geëigende plaats te doen innemen, een plaats in overeenstemming met de dien sten, welke zij aan de gemeenschap bewij zen en in de toekomst kunnen bewijzen. Overmatige concurrentie Bij de coördinatie wordt er in het bijzon der naar gestreefd om een eind te maken aan de overmatige concurrentie op het ge bied van het vervoer, concurrentie, zoowel tusschen de verschillende soorten van tran sportmiddelen, alsook binnen het gebied van elk der onderdeelen van het vervoer- stelsel Een gezond vervoersapparaat is toch alleen mogelijk bij loonende vervoersprijzen en de ervaring zoowel hier als in de meeste andere landen heeft geleerd, dat zonder breideling van de concurrentie, bevredigen de toestanden op dit gebied niet te be reiken zjjn. Het is niet de bedoeling om door coördinatie een bijzondere bescherming te geven aan eenig bepaald onderdeel van het vervoersapparaat, bv. de Spoorwegen. In verband daarmee zullen op het gebied van de tarieven de spoor- en tramwegen op gelijken voet behandeld worden als de andere vervoerbedrijven. Door de voorge stelde bevoegdheid tot afwijking van de Spoorwegwet en van de Locaalspoor- en Tramwegwet wordt deze gelijkheid van be handeling wettelijk verzekerd. Het ligt verder in de bedoeling om. het zoogenaamd eigen vervoer, zoowel te water als te land, vrij te laten. Het eischen van een vergunning is echter noodzakelijk met het oog op de talrijke mengvormen en overgangsvormen tot het beroepsvervoer, waaruit de mogelijkheid van ontduiking der voorschriften ten aanzien van laatstge noemd vervoer voortvloeit. Met het beoogde stelsel" zal tevens een registratie van het eigen vervoer worden bereikt, hetgeen voor het verkrijgen van inzicht in de verkeers- economische vraagstukken noodzakelijk is. Medewerking van organisaties der ver voerbedrijven bij de uitvoering der regeling zal worden bevorderd. Het spreekt vanzelf. dat met name op het gebied van de tarieven zooveel mogelijk aangesloten zal worden bij de resultaten, welke uit het overleg tus schen verschillende vervoerstakken voort komen. V ergunningseischen Aan de vergunning voor vervoer van goe deren krachtens overeenkomst, kunnen voorwaarden worden verbonden betreffende de tarieven, de dienstregeling, dan wel het aantal uit te voeren ritten of vaarten, de te volgen weg of het gebied, waarbinnen het vervoer zal plaats vinden, de te bezigen vervoermiddelen en hun lading, de samen werking met andere vervoerondernemers, t verstrekken van gegevens betreffende het vervoer, het bezigen van vervoerdocumen- ten en vergunningsbewijzen, de dienst- en rusttijden van degenen, die het vervoer ver richten, de geschiktheid van deze personen, de omtrent den staat van het materieel te stellen eischen en het toezicht daarop, en hetgeen voorts voor de veiligheid van het verkeer wordt vereischt, zoowel als de medewerking aan het toezicht op de na leving van de voorwaarden der vergunning en hetgeen verder voor een doeltreffende coördinatie van het vervoer van goederen De binnenvaart Bij de regeling levert de binnenvaart moeilijke problemen op. Ten aanzien van de particuliere schipperij geldt de Wet op ne Evenredige Vrachtverdeeling. De minister stelt zich voor dat gedurende de eerste jaren van de doorvoering eener algemeene vervoerscoördinatie een evenredige vracht verdeeling voor de particuliere vaart nog blijft bestaan. Daarna zal zij, bedoeld als tijdelijke maatregel, kunnen verdwijnen. Venvacht mag worden, dat na enkele jaren de vervoerscoördinatie haar gunstige wer king van het transportwezen in die mate zal doen gevoelen, dat ook voor de particu liere of wilde binnenvaart betere toestan den zullen zijn ingetreden, waarbij een evenredige vrachtverdeeling overbodig wordt Haar thans reeds op te heffen zou tot groote bezwaren aanleiding geven door de moeilijke verhoudingen bij dit belang rijk vervoersonderdeel met zijn zoo groot aantal kleine ondernemers De resultaten der vervoerscoördinatie moe* ten worden afgewacht, voordat kan worden beoordeeld, of een bepaald onderdeel der binnenvloot op economische gronden dient te worden afgeschreven Daar bovendien de nieuwe Wet op de Evenredige Vrachtverdeeling, evenals do bestaande, in hoofdzaak een machtigings wet zou moeten worden, is de minister tot de conclusie gekomen, dat de eenvoudigste oplossing deze is, dat de noodige wettelijke bepalingen ten aanzien van de evenredige vrachtverdeeling worden opgenomen in het thans ingediende wetsontwerp. Daarmede is dus tevens het verdwijnen van de evenredige vrachtverdeeling gelijktijdig met het ver vallen van de regeling vastgelegd. Op het vervoer in de particuliere vaart, wordt be halve een vergunningsstelsel dus ook een evenredige vrachtverdeeling van toepas sing verklaard. De evenredige vrachtverdeeling wordt niet toegepast op den Rijn en .zijn mondin gen, daar de Hooge Raad dat in strijd acht met de Rijnvaartakte. Deze arresten hebben echter alleen betrekking op het vervoer over den Rijn en zijn mondingen. Binnen lands vervoer, dat zich verder uitstrekt, of dat in aansluiting aan dat over den Rijn geschiedt, zal wel onder de vervoersrege- ling vallen, zoodat alleen het zuivere Rijn ver wer ongeregeld blijft In hoeverre ook voor dit vervoer in de toekomst regelende bevoegdheden voor de regeering kunnen wor den voorbehouden, zonder met tractaats- verplichtingen in strijd te komen, is een punt, dat de aandacht blij ft houden. Evenals in de bestaande Wet op de Even redige Vrachtverdeeling is de mogelijkheid van ontheffing van toepassing dezer vracht verdeeling opengelaten. Het ligt in het voornemen grooter eenheid in de toepas sing te verkrijgen door het land in een be perkt aantal districten te verdeelen en om aan kleine commissies, waarvan de leden door den minister worden benoemd, in deze gebieden een taak toe te kennen bij het vaststellen der tarieven en voorwaarden binnen het kader der coördinatie. De kosten De minister is van oordeel, dat de kosten ten laste van de betrokkenen behooren *.e komen, daar de maatregelen hun belangen dienen. Daarom wordt voorgesteld: Ter bestrijding van kosten, verbonden aan de maatregelen, welke krachtens deze wet worden genomen, behoudt de Kroon zich de volgende heffingen voor: a. ter zake van een aanvraag om een vergunning het bedrag der kosten, welke rechtstreeks in verband met de aanvraag worden b. van den vervoerder, aan wien vergun ning is verleend, een bedrag, dat per jaar voor een vaartuig ten hoogste 40 en voor een vrachtauto of aanhangwagen ten 1 ste 20 zal bedragen, c. van den tusschenpersoon, die volgens artikel 8 is erkend, een bedrag van ten hoogste 25 per jaar voor elke erkenning. Het bepaalde onder a heeft slechts ad vertentiekosten e.d. op het oog, welke ook in het R.A.P. ten laste van vergunning aanvragen zijn gebracht Wat de overige heffingen betreft, zal de wet zich tot het stellen van maxima dienen te bepalen. Voor de overheidsbemoeiing met de evenredige vrachtverdeeling zal geen afzonderlijke heffing meer geschieden Voorgesteld wordt voorts, dat de opspo ringsambtenaren bevoegd zullen zijn ver voer, dat geschiedt in strijd met hetgeen krachtens deze wet is bepaald, te beletten. De daaruit voortvloeiend kosten kunnen volgens door de Kroon te stellen regelen van de betrokken overtreders worden terug gevorderd en bij gebreke van betaling op hun vermogen worden verhaald. Waar noodig zullen voorschriften in band met de veiligheid van het verkeer worden opgelegd. Het is duidelijk, dat bij niet-voldoening aan zulke voorschriften eveneens onmiddellijk moet kunnen worden ingegrepen. De wet zal in werking treden op een door de Kroon te bepalen tijdstip, op welk tijdstip de wet van 5 Mei 1933 (evenredige vrachtverdeeling voor de binnenscheep vaart) zal vervallen. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit TWEE bladen Ingediend is een wetsontwerp tot coör dinatie van het vervoer. De „Karimata" zal Vrijdag weer gaan arbeiden. De bekende schrijfster Ali van Wijhe-. Smeding is te 's Hertogenbosch op 47-ja- rigen leeftijd overleden. De Chr. Bond van Schoenmakers-pa troons en -winkeliers kwam te Hilversum bijeen. Het niet op verzoek eervol verleend ontslag van den Rijkstuinbouwconsulent Ir v. Veen werd voor het ambtenarengerecht behandeld. De Bond van Christelijke politieambten iren houdt te Lunteren zijn jaarverga dering. Japansche troepen bezetten Hoekau. Eindelijk overeenstemming inzake de vreemde vrijwilligers in Spanje. Vriendschapsverdrag Italië—Mandsn joekwo. PONTIER KARREMAN MAKELAARS IN ASSURANTI ÉN ROTTERDAM behartigen de belangen van verzekerden Vetkoop voor Holland MV.JWENTOl" DEVENTEB AMSTEL-HOTEL AMSTERDAM KAMERS ZONDER BAD vanaf L— KAMER MET BAD vanaf 5.50 Uitgebreid Hollandsch Ontbijt 1. H.M. de Koningin in Zwitserland Te Luzern aangekomen H. M. de Koningin heeft met Haar gevolg •voor eenige dagen haar intrek genomen in het Carlton-hotel te Luzern. Officieele Berichten EERVOL ONTSLAG Aan dr. P. J. A. A d r 1 a n 1. hoofdinspecteur der registratie en successie te Amsterdam lr eervol ontslag verleend uit 'a RtJks dienst met ingang van den dag waarop zijn functie van hoogleeraar aan de Universiteit van Amster dam zal ingaan, onder dankbetuiging voor de belangrijke diensten door hem aan den lande bewezen. Aan E. W. F. P o a t e 1, ontvanger der directe belastingen te Haarlem, ls eervol ontslag ver leend uit 's Rijks dienst Aan M. de Vroom e, landmeter van het ka daster te Amsterdam, ls eervol ontslag ver* leend uit 's Rijks dienst BENOEMD Benoemd Is tot hoofdinspecteur der succes sie en registratie Amsterdam A. F. Boer se m a. Inspecteur der registratie en domeinen te Haarlem. Benoemd zijn tot adjunct-accountants M ich a61 te Maastricht en p. U van der Veen te Eindhoven. Benoemd is tot ontvanger der directe belas tingen. invoerr* h'eu accijnzen *e Delfzijl R. A B r u i n a commies dier middelen te Hoogezand. Tot verificateur der invoerrechten en accijn zen zijn benoemd de kommiezen-verificateur J, Dekkers te Meppel. tn I. de Vos te Leeu- Naaeau verbonden eere-medallle ln goud i J J vanHeeJ, v enen de te Hl.1'gerstera analyst bö het technlsch-chemlsch laboratori um voorheen Schalkwijk en Pennink te Rot- TOEGELATEN Drenthe, Overijssel, Golden Utrecht. MILITAIR GERECHTSHOF Aangewezen zijn tot raad (plaatsvervangend lid) ln het hoog militair gerechtsrof te Den Haag: L J. van A n d e 1, re8.-luit.-gen. der art; 2. de adjudant ln bulbengewonen dienst van H. M. de Koningin, A. R. van den Bent, kol., commandant van de brigade grenadiers en Jagers (le lnf.-brigade)S. mr. dr. J a Barbas, koL. commandant van de 2e lnf.bri-

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1