Chr. politie in de bosschen Opreis/ AKKERTJES Mr.en Mew. Falcon op reis 32. - 37 45.- DINSDAG 5 JULI 1938 rWEEDE BLAD PAG. 5 Algemeene vergadering van den Bond van Chr. politie ambtenaren LUNTEREN, 5 Juli. De Chr politie ambtenaren hebben een ideaal oord ontdekt om hun algemeene vergadering te houden. Trekken andere vergaderlustigen zich terug binnen de muren van een of ander stadsge- bouw, waar het geraas van de straat van alle kanten binnendringt, de politiemannen niet alzoo. Zij gaan naar het fraaie terrein van den Zendingsstudieraad te Lunteren en daar, temidden van de schoone natuur, weten ze een juiste combinatie tot stand te krengen van een blik in de wonderen der schepping eenerzijds en besprekingen van de dingen des dagelijkschen levens ander zijds. Ook dit jaar is Lunteren weer uitverkoren als plaats voor de algemeene vergadering en zoo zijn dan vandaag uit alle streken van ons land de politiemannen naar 't vriende lijke en gastvrije Geldersche dorpje gereisd, agenten van de drukke pleinen der wereld steden ert agenten die met hun fiets en trouwen hond langs eenzame wegen gaan. Eén doel bindt hen: de handhaving van het g< Maar ook in Lun teren is het doel eenerlei: het zoe ken van het beste voor den Bond. Na den gemeen, schappelijken maaltijd nog steeds een uitne mend middel om kennismaking te vergemakkelijken en besprekingen te openen ving de algemeene vergadering aan met het ope ningswoord van den voorzitter, den heer B. Reeder. In zijn openingsrede wees deze op den bij- zonderen tijd. waarin we thans leven. Een vergelijking met den tijd, waarin de bondwera opgericht, doet duidelijk zien, dat in de samenleving van het menschdom in de laatste kwarteeuw wel zeer groote veran deringen zijn ingetreden. Om thans eeniger- mate te kunnen medeleven wordt van ons geëischt, dat we acht nemen op de groote dingen om ons heen. Een eisch, welke in bij zonderen zin geldt voor hen, die leiding hebben te geven. Daarom is de taak, aan de vakorganisatie opgelegd, niet licht te achten. Spr. stelt zich de vraag, of dit wel vol doende in de kringen der leden wordt aan gevoeld en of de medewerking, welke een bestuur van de leden noodig heeft, wel in den vorm van een warm medeleven open baar wordt. Niet te ontkennen valt, dat in de vakbe weging nog te veel leden zijn te ontdekken, die meenen, dat de waarde en invloed dei vakbeweging bijna uitsluitend moet worden gezocht in een groot ledental. De degelijk sche zorg van hen, die leiding geven, wordt niet aangevoeld of wordt onderschat. Dit brek aan medeleven is niet zelden het ge volg van het feit, dat men te weinig let op de gebeurtenissen om zich heen en waardoor dan ftvenimin oog is voor de,groote waarde welke in ons vaderland de vakbeweging heeft De invloedssfeer van de vakorganisatie is nog niet zoover uitgebreid, als wij wel zou den wenschen; aan de medezeggenschap ont breekt nog wel het een en ^nder. Sipr. wijst op de voorrechten, welke wij als staatsburgers in Nederland genieten boven duizenden collega's in andere landen. Bovendien hebben wij als Christenen nog 't voorrecht, dat wij in onze organisatie ons allesomvattend levensbeginsel mogen uit leven. Daarom valt er naast de vele en groote zorgen, die we allen gemeenschaippe- lijk en ook individueel hebben, nog zooveel te loven, zooaLs ongestoorde godsdienstvrij heid en de volle vrijheid yoor onze Chr sociale beweging. Ook in den bond zelf is er veel. waarvoor we dankbaar moeten zijn. Spr. wijst op het nog steeds groeiende ledental, dat thans de 1750 reeds is overschreden. Nadat door spr. is gezegd, dat de bond nog in zijn volle kracht staat, herinnert hij aan de gevoerde acties en daarbij in bet bijzon der aan de actie voor looaisverhooging. Het heeft spr. en met hem honderden Ghr. ge organiseerde ambtenaren, teleurgesteld, dal onze Regeering het vorig jaar niet meende te kunnen medewerken aan de verhooging van de inkomsten van de Nederlandsche ambtenaren, De devaluatie maakte, dat de inkomsten van de ambtenaren wel eeniger- mate dienden te worden verhoogd. Daarom wordt de actie in die richting on vermoeid voortgezet. In dit verband wordt nog gewezen op de zeer lage aanvangssala rissen van de gemeente- en rijksveldwacht, welke wel zeer dringend verbetering be hoeven. Aan den zegen, welke ons vorstenhuis dit verloopen jaar deelachtig werd, wijdt spr. eenige woorden. De drukke dagen voor de politie vóór en na de geboorte van onze prinses hebben in de harten van de Chr. politiemannen hun liefde en trouw aan ons gezegend Oranjehuis versterkt. Op voorstel van spr. worden aan H.M. de Koningin en 't Prinselijk paar telegrammen van hulde en aanhankelijkheid verzonden, waarop de be kende couiDletten van het Wilhelmus wor den gezongen. Herinnerd wordt a£n den aankoop van een nieuw bondskantoor te Amsterdam, dat dezer dagen in gebruik werd genomen. Terwijl de congressisten opstaan, worden daarna herdacht de leden en dg echtgenoo- ten van leden, die in het afgeloopen jaar den bond ontvielen door den dood. In het bij zonder worden daarbij door spr. genoemd ae majoor der rijksveldwaoht B. Tromp te Meppel en de brigadier van politie A. van Dijk te Rotterdam, die beiden eenvoudige maar zeer iprincipieele collega's zeer veel voor de organisatie hebben verricht en die in heel .hun leven een voorbeeld waren voor Spr. wijst daarna op de groote waarde van een algemeene vergadering en spreekt het vertrouwen uit, dat ook dit congres zal medewerken om onze doelstelling meer en meer te benaderen. Overigens twijfelt spr. er niet aan, dat aan de algomeene onderwerpen als salarieering, pensionneering, kindertoeslag eniz., op deze vergadering voldoende aandacht zal worden gewijd. Eindelijk wijst spr. nog eens op het groote nut van de eenheid in de organisatie, zooals eenheid ook moet worden gevonden in de uitoefening van den politiearbeid. Als voor beeld daarvan herinnert spr. aan de droe vige politiehistorie te Oss, waar behalve mogelijk andere factoren, ook het feit, dat eenheid in het politie-optreden daar totaal werd gemist, tot treurige gevolgen heeft geleid. Van meer en hoogere waarde is de een heid in de christelijke vakbeweging en waar van spr verwacht, dat ze tot in lengte van dagen zal worden bewaard en vergroot in den Ghr. Pol. Bond. Na dit openingswoord van den voorzitter werd aan de verdere afhandeling van de agenda begonnen. Gij kunt op reis niet buiten een direct bij de hand tegen "hoofdpijn, rakdoosje met „AKKERTJES" want dan hebt U die snelle pijnstillers nnoofdpijn. kiespijn, "wagenziekte", zenuwpijn. Het Landbouwcrisisbeleid Moeilijkheden en wat er tegen gedaan wordt Derde persconferentie met college van Regeeringscommissarissen 't Was bijna vier jaar geleden, dat de tweede persconferentie over het Land bouwcrisisbeleid gehouden werd en ruim vier jaar na de eerste. Dat in 1934 twee van zulke conferenties gehouden werden één in het voor- en de andere in het na jaar, en sedert dien niet weer tot verle den week Donderdag, houdt niet in, dat door deze beide conferenties de in den land- en tuinbouw door de crisis ont stane moeilijkheden, voorloopig opgelost waren en beterschap intrad. Het tegen overgestelde is het geval: de moeilijk heden verveelvuldigden zich met de jaren. Over gebrek aan belangstelling van de pers voor de crisismoeilijkheden in de agrarische bedrijven, behoefde niet geklaagd te worden. Verminderde belangstelling voor land bouwcrisisaangelegenheden was niet de reden, dat thans na zooveel jaren weer aan de pers gelegenheid gegeven werd vragen omtrent de land- en tuinbouwcrisismaat- regelen aan de hooge machthebbers in dezen te stellen. Hooge machthebbers zijn de Regeerings commissarissen; de voorzitter van het ooi lege, mr dr A. A. v, R h ij n, er in zijn ope ningswoord op en ook op de bezwa ren, die hieraan verbonden zijn. Alsmede op het zéér centralisee- rend karakter dat het landbouwcri- sisbelevi draagt. Daarom is het goed, dat de maat regelen, zoowei wat het in- als wat het uitvoeren betreft, meer en meer komen aan de betrokkenen zelf, namelijk door hun orga nisaties. Dat is ook de bedoeling, zooals men zal weten, doch op onze vraag of dti overnemen niet bespoedigd kan worden (ai- leen de consumptiemelkregeling is overge dragen aan de organisaties op dit terrein} moest geantwoord worden, dat dit over nemen niet zoo'n eenvoudige zaak is, waar om het wenschelijk is eerst een aantal richtlijnen vast te stellen. De maatregelen, die genomen worden om de moeilijikheden in den land. en tuinbouw zooveel mogelijk te verzachten, kunnen nog niet worden gemist. Wel'scheen het ia periode 1936-'37, die zich kenmerkte door een betere conjunctuur in den landbouw, dat men langzamerhand met de liquidatia kon beginnen, doch de latere terugslag maakte, dat elk optimisme weer plaats moest maken voor pessimisme^ Het Dierenpark te Wassenaar is wederom met een tweetal waardevolle dieren ver rijkt namelijk een zeldzame Afrikaansche drilaap en een jonge zeehond. Daar deze twee dieren in eikaars nabijheid komen te „wonen", probeert men een goede verstandhouding zooveel mogelijk ia de hand te werken. De wereldprijs van tarwe daalde van f 10.32 tot f 6.97, die van rogge van f 9.65 tot f 5.60, die van suiker van f6.50 tot f 4.75 en die van vlas van 77 tot 61 cent. Ook iD de prijzen van de producten der veehou derij was een wijziging ten ongunste waar te nemen. De boterprijs daalde van f 1.13 op ongeveer 80 cent; de prijs der vette var kens van 64 tot 49 cent. En nog steeds is er geen verbetering te zien. Alleen de prijzen van eieren en rund vee hielden zich redelijk goed. Behalve tot akkerbouw en veehouderij hebben de verslechteringen zich helaas ook uitgestrekt tot den tuinbouw, mede door de verslechterde clearingpositie met Duitsch- land. De monopolioheffing op granen werd van f 1 op f 1.50 gebracht, evenwel zonder dat de roggeprijs er voldoende door werd gesteund. De zelmeel-heffing werd met f 1 verhoogd, terwijl voorts als voorzorgsmaatregel weder tot inventarisatie van het vlas werd over- De Regeering zal, zoo sprak dr van R h ij n, dan landbouw niet in den steek laten. Ons volk heeft er zich rekenschap van te geven, dat in de naaste toekomst wellicht nieuwe offers voor de instand houding van het Nederlandsche land bouwbedrijf zullen moeten worden ge bracht. Door het college van Regeeringscommis sarissen werd een uitvoerig geschrift den deelnemers aan de persconferentie toegezon den, waarin de gestelde vragen uitvoerig beantwoord werden. Uit den aard der zaak kunnen wij deze antwoorden niet alle be handelen. Integendeel moeten we volstaan met maar op enkele punten te wijzen. Zoo was door ons gevraagd naar het aan tal personen, dat geheel of voor het grootste deel hun arbeid vindt bij de uitvoering der landbouwcrisismaatregelen en ook naar de kosten, die deze uitvoering meebrengt. Geantwoord werd, dat in volledigen dienst waren 2993 personen en nog circa 775, die hun arbeidstijd voor het grootste deel aan den landbouwcrisisdienst geven. Voor 1939 worden de kosten begroot op f 5.500.000 voor personeele uitgaven en op f 4.300.000 voor materieele en overige uit gaven. In totaal dus bijna f 10.000.000. Uit het antwoord op wat wij en anderen vroegen omtrent de „zaak-Deterding" bleek, dat, zooals we gisteren reeds opmerkten, niet alleen f 112 000 werd terugbetaald voor te veel betaalde varkensprijzen, doch ook nog f 20.000 als exportvergoeding voor kaas. Verder werd opgemerkt, dat de bewuste conferentie tussöhen dr Deterding en de ministers Colijn en Steenberghe, niet vóór September kan plaats vinden, omdat men niet eer een dag kan vinden, waarop het allen betrokkenen convenieert. Natuurlijk kwam ook de schaarschte van dit voorjaar ter sprake, die door den Regeeringscommissaris, niet geheel Juist, geweten werd aan de schade aan het aardappelgewas door nachtvorsten. Dit is niet geheel juist, daar de schaarschte reeds optrad, toen er nog geen nieuwe aardappelen ojp de markt konden zijn, ook al was de oogst hiervan op normalen tijd gekomen. Van een andere regeling omtrent de denaturatie wilde de Regeeringscommis saris nog niet weten. Omtrent de steunverleening aan de bedrij ven en niet aan de personen, waardoor ook zg. rijke(I) boeren steun trekken, werd antwoord, dat dit inderdaad een moeilijk vraagstuk is, dat reeds dikwijls onder dc oogen is gezien, en waarbij de vraag moest worden beantwoord, of het wel aanging om ook die boeren van den steun te doen profi- teeren, die in de vermogensbelasting zijn aangeslagen. Ook is overwogen, of het mo gelijk was om de boeren, die voor een be paald bedrag in de vermogensbelasting aan geslagen waren van den steun uit te slui ten. Doc.h een onderzoek, ingesteld ton aan zien van 20 daarvoor in aanmerking komen de boeren in de prov. Groningen, heeft uit gewezen, dat dezen zonder steun per jaar f6000 zouden interen en dan ipractisdh na 10 jaar geheel zouden zijn uitgeput. Toegestemd werd, dat wij ten aanzien van het vraagstuk der clearing, wel wat te lang passief zijn gebleven, doch thans wordt met rassohe schreden de achterstand ingehaald. Aan een verdere devaluatie moet .nu niet gedacht worden, tenzij andere landen weer voorgaan. Wat de vaste lasten in den tuin bouw betreft, deelde Regeeringscommissa ris Val star mede. dat van radicale af schaffing nog geen sprake is. Intusschen is een andere weg gekozen en wel die van de vaste 1 asten-commissies, waartoe de bezwaarden zich kunnen wen den. Spr's aanvankelijke indruk is, dat er CHRISTELIJKE JONGE BOEREN EN TUINDERS Groeiend meeleven De Christelijke jonge boerenstand neme een eigen plaats in Bondsdag te Groningen Heden werd te Groningen de Bondsdag van den Christelijk en Jonge Boeren- en Tuindersbond gehouden onder presidium van den voorzitter Mr W. Rip te 's-Gravenhage. Deze wees er in zijn openings woord op, dat dankbaarheid op deze jaarvergade ring moet over- heerschen. Deze dankbaar heid moet ons echter aansporen tot grooter activi teit. Het Bondsbe- stuur pleegt thans overleg met de algemeene chris telijke jeugdver- eenigingen. Een verblijdend >eken van groei end medeleven was de in Januari gehouden eerste jongeren- conferentie op de Ernst Sillem Hoeve te Lage Vuursche. Deze conferentie is uitnemend ge slaagd en zal in de toekomst worden herhaald. De financiën van den Bond behoeven drin gend versterking. De contributies zijn over het algemeen te laag. Om als vereeniging naar behooren te kunnen werken behoort het Bondsbestuur over ruimer middelen te be schikken. Oontributieverhooging zal noodza kelijk zijn. De jeugd en vooral de platte- landsjeugd staat in het cen trum der belangstelling. Spr. wees daarbij op een drietal omstandig- In de eerste plaats op de sombere vooruitzichten voor den jongen boeren stand. De beperkte vestigingsmogeldjk- heid ten plattelande schept groote moei lijkheden. Uitbreiding van cultuurgrond, intensiveering der culturen en bevorde ring der emigratie moeten hartelijk worden toegejuicht In de tweede plaats wijst spr. er op dat alle landbouworganisaties thans bezig zijn de organisatie der jongeren te be vorderen. Allerwege worden jeugdclubs opgericht Zelfs wordt er hier en daar door de neutrale landbouworganisaties en een vereenaging als Landl-ouw en Maat schappij gestreden om de agrarische jeugd. Onze christelijke jonge boe ren mogen in dezen strijd geen partij zijn. Wij zijn een zelf standige organisatie en onze jongeren behooren niet thuis noch in een jeugdclub van Landbouw en Maatschappij, noch van een neutrale organi satie. In de derde plaats noemde Spr. de belang stelling voor de Volkshoogeschool en het streven om de algemeene eenzijdigheid en beroepsgespletenheid van ons volk te bestrij den door jonge menschen, ongeacht hun godsdienstige en politieke overtuiging, onge acht hun beroep of stand in kampweken bij een te brengen. Niettegenstaande de goede bedoelingen kan onze Bond en kunnen onze leden hun mede werking aan dit pogen niet verleenen. Ver schillende bezwaren verzetten zich hiertegen. De principieele scholing van onze agrari sche jeugd staat bij ons voorop. Daaraan is in de eerste plaats behoefte. Alleen het riohtsnoer van onze chr. belijde nis kan in het ontwikkelingsproces der dingen en der feesten ons voeren tot de op lossing van de zich aan ons opdringende problemen. Hierin ligt ook in de toekomst de taak voor onze chr. jonge boerenorganisatie besloten. Na behandeling der huishoudelijke zaken hield Mr. M. K r ij g e r, burgemeester Lemsterland, een causerie over de „Toe komstmogelijkheden in de N.O.-polder, ter wijl in de middagvergadering een rede ge houden werd door den heer C. Smeenk over: „Verschil in belooning tusschen de maatschappelijke groepen". Het slotwoord werd gesproken door Ds. J. W. Tonsbeek, Herv. pred. te Appingedam. reeds verbetering valt te constateeren en dat een belangrijke schrede is gezet op den weg tot aanpassing aan den werkelijk^n toestand. Thans kan echter nog niet worden be paald, of nog een andere richting meet worden ingeslagen. Gewezen werd op den inkoop van tuin bouwproducten door Duitsohland, dat dezen inkoop meer en. meer centraliseert en van de kleine naar de groote importeurs over brengt, hetgeen tot prijsdrukking leidt. De heer Valstar erkende, dat het Duitsche systeem steeds meer het karakter krijgt van centralisatie. Ten aanzien van de tuinbouwproducten is de toestand echter nog niet zoo> dat we nu reeds kunnen spreken van een gecentrali- seerden inkoop, doah het beeld wordt hoe langer hoe helderder, zoodat het college zich voortdurend met dit ernstige vraagstuk bezig houdt. De Regeeringscommissarissen blijven neg steeds gelooven in het nut van de rundvee- teeltbeperking, ook al is de melkstroom, die er door gestuit moest worden (dat was de opzet in 1934) in belangrijke mate toege nomen. Men vermoedt, dat in 1939 of 1940 de verwachte vermindering zich zal afteekc- nen. Daarom is er voor opheffing der teelt regeling geen aanleiding, aldus het ant woord op onze vraag dienaangaande. Nog veel meer vragen zijn ter sprake ge komen. We volstaan voorloopig met het bovenstaande. We hopen later nog wel eens gelegenheid te hebben op de verschillende antwoorden en mededeelingen terug te komen. Wat profiteert men nu van de veelzijdig heid van den Falcon, de heerlijke, luchtige regenjas, die, dank zij de prachtige coupe, zoo gemakkelijk zit. Ook de dames zijn enthousiast over die flatteerende, modieuse modellen. Wilt U een jas hebben, die U met plezier en prettig kunt dragen, profiteer dan van de Falcon-coupe en let dus op het zijden halsetiket en het certificaat Officieele Berichten BURGEMEESTERS Bij K. B. Is aan G. J. Lovink, op verzoek, met ingang van 31 Aug 1938, eervol ontslag verleend als burgem< Paulowna, RIDDERORDEN Pa. VAN WIE LIK 9 NOORDEINDE DEN HAAG Telefoon 112246 LEGER EN VLOOT BIJ K. B. Is met ingang van 18 Juli 1938. de termijn van benoeming als zoodanig van den res.-paardenarts 2e kl. Dr B. H. Molanue verlengd voor den tijd van ten minste 5 Jaar: met ingang van 6 Aug. 1938. benoemd en aangesteld, bij het reis.-pensioneel der land macht, bij den militairen veterlnalren dienst, tot ree.-paardenarts le kL. de res.-paairden- arts 2e kL S. v. d. Akker: is, te rekenen van 1 Juni 1938, benoemd en aangesteld, bij het res.-personeel der land macht. bij het wapen der infanterie, bij den vrljw. landstorm, tot res.-(majoor voor speciale diensten, bij zijn tegenwoordig korps, de res.- kapt voor speciale diensten C. Polls, van het vrljw. landstormkorps motordienst: zijn benoemd en aangesteld, bö het res.- personeel der landmacht, bij den geneask. dienst der landmacht, tot res.-off. van gezondheid 2e ROFFELRIJMEN WOLKEN Plezierig doel zoo'n donkre lucht Vol zware wolken aan, Waaruit een fiksche regenbui Straks pletsend neer zal slaan! Als t land, zoo dor en droog als hooi, Naar vocht te smachten ligt, Als 't vee van honger kennelijk Verachtert in gewicht, Dan voel je: bij de heerlijkheid Die ons de zomer biedt, Een droge zomer, hoe gewenscht, Is ook weer alles niet. Als in het lage waterland De boomen dorrend staan, Hoe zal 't dan op het hooge zand Het arm gewas vergaan Hoe moet het met het groen, het De aarpel en de biet, {graan, Wanneer het zoo van tijd tot tijd Niet eens een dagje giet? Het spijt me voor den i Maar 'k hoop in elk geval Dat uit de dikke regenlucht Ook regen vallen zal. Want als er niet gauw regen komt Dan komt er watersnood, Dan hebben boer en burger straks Misschien niet eens droog brood. De zomer en de zomerzon Zijn wonderbaarlijk fijn, Maar zonder regen kan ons land Ons mooie land niet zijn. (Nadruk verboden) LEO LEh De Japansche Kroonprins Tsugu bij zijn eerste bezoek aan den dierentuin te Tokio. Het hooge gezelschap voor het verblijf v*n een koningstijger.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5