Jlirutur £rittsrljr (üoitrnnt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken Het conflict bij de Haringvisscherij RYNBENDE Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 255 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending550 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/2 cf. Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 33936 DINSDAG 5 JULI 1938 19e Jaargang ÜHJbtrtentieprijjen: Van 1 tot 5 regelsfJ7*/t Elke regel meer022 Ingezonden Mededeeljngen van 1-5 regels250 Elke regel meer0.45 Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekendQ,10 NO. 6435 EEN PIJNLIJK GEVAL Op één en dezelfde pagina houdt de roode pers zich twee maal met de dood straf bezig. Onder het hoofdje „Mogen wij dat?' wordt het verhaal gereleveerd van den doodslager, die naar Duitschland uitgele verd en daar tot de strop veroordeeld is, maar eerst nog voor eenige maanden naar ons land teruggestuurd wordt om hier ge vangenisstraf te ondergaan. Dat is onge twijfeld een heel naar geval en wij zijn het met den schrijver eens, dat „een boef ook een mensch blijft" en deze methode wel bar barbaarsch is. Al kunnen wij niet onderschrijven „het fijne woord van een Fransch katholiek, dat een boef tot in alle eeuwigheid een zeer bemind kind Gods blijft". Tegen deze voorstelling verzet zich Gods Woord. Wij behoeven er niets meer van te zeggen, en we vragen ook niet of hier de leer van de Roomsch-Katholieke Kerk zuiver en juist is weergegeven; - wijzen er slechts op om te illustreeren hoe de sociaal-democratie over zonde en go rechtigheid denkt. Hoezeer dit van belang is blijkt uit een ander artikel op dezelfde pagina van de roode pers, waarin de Zaterdagsche hoofd artikelenschrijver zijn ongerustheid te ken nen geeft over een eventueele wederinvoe ring der doodstraf in ons land. Voorloopig, zoo betoogt hij. bestaat daarop in ons land nog weinig kans, want „voor de >gero katholieken is de vraag: doodstrai - niet, bovenal een zaak van noodwendigheid doelmatigheid". En nog pas schreef een pater Dominicaan in de Maasbo „Wij zijn steeds bereid, de doodstraf in te voeren wanneer men ons overtuigt, dat dit verplicht is, of ook, wanneer het onder bepaalde omstandigheden gewenscht is. Men moet echter met steekhoudende argu menten komen" Dat klinkt nogal sterk afwijzend, de roode scribent is er toch niet erg ge rust op. Volgens hem zijn in deze tijden de roomsch-katholieken misschien spoedi ger dan anders bereid om „een offer op het altaar der rechtsche samenwerking te bren gen". De invloed der Calvinisten is zeer groot De wenschelijkheid der wederinvoering van de doodstraf zou ook wel kunnen ge vonden worden in de toenemende verru wing der zeden, meent de schrijver. Onge twijfeld is dit een factor van beteekenis. Ook wie niet aan de Schrift gelooft, is ge neigd de beestachtige moordenaars, die helaas ook in ons land hun slachtoffers eischen, naar de galg te verwijzen. Wij geven toe, dat deze drang niet beslissende beteekenis mag zijn; slechts het oordeel der Schrift is maatgevend; maar et is ten slotte evenveel voor te zeg gen al?'voor'de argumenten van de tegen standers. der doodstraf, die sentimenteel over de boeven spreken en ondertusschen tie onschuldige slachtoffers vergeten. Dan denkt men onwillekeurig aan het Bijbel woord: „De barmhartigheden der godde- loozen zijn wreed". JAMMER Blijkbaar hebben wij de geschiedenis van de laatste maanden niet accuraat bijgehou den. Wij schreven n.l. in ons nummer van 1 April 1.1., dat het regeeringsjubileum de Koningin ons volk in twee groepen zal yerdeelen; juister gezegd: nagenoeg heel ons volk zal het hartelijk meevieren, doch een klein percentage zal pruilend of schim pend ter zijde staan. Wij mochten er echter met verheuging aan toevoegen, dat de S.D.A.P. zich bij de zeer groote groep gevoegd had. Want in een comité onder leiding van Mr, Trip namen niet alleen allerlei Christelijke en Roomsch-Katholieke Jeugdvereenigingen zitting, maar ook de A.J.C., de roode Arbei ders Jeugd Centrale, Was dat een vergis sing? Vrij zeker niet, want tegenspraak ontmoette dit bericht niet. Thans echter lezen wij in sommige bladen, dat de A.J.C. niét mee zal doen. Is dat juist, dan valt het ons schrikkelijk tegen en dan moet de A.J.C. zich dezer dagen teruggetrokken hebben; welk bericht ons evenwel ont gaan is. Het feit zou wel heel jammer zijn, omdat de A.J.C. dan het eerst ingeslagen goede pad blijkbaar weer verlaten heeft. En ter .verklaring zou alleen kunnen dienen, dat half April, dus kort nadat de A.J.C. tot het algemeene comité was toegetreden, het Paaschcongres gehouden is, waar met kleine meerderheid een motie tegen de nationale opleving in de S.D.A.P. is aangenomen. Men beroemt zich in die kringen gaarne op een onafhankelijke vak- en jeugd-bewe- ging; maar deze slaafsche navolging wijst toch wel op iets anders. Het is wel heel jammer! Beveiliging van overwegen Naar wij vernemen, hebben de Ned. Spoor wegen bij de N.V. Alkmaarsche Ijzergieterij te Alkmaar twaalf lichtinstallaties besteld voor overwegbeveiliging volgens het systeem dat ia Steenwijk wordt toegepast. DE HAAGSCHE STADHUISBOUW Ontwerp-Luthmann wordt goedgekeurd De Haagsche gemeenteraad heeft gis teravond met 29 tegen 12 stemmen het voorstel van B. en W. aangenomen om den bouw van het nieuwe stadhuis vol gens het ontwerp-Luthm inn te doen uitvoeren. Een voorstel om ook Kropholler zijn ontwerp nog te doen uitwerken alvorens een definitieve beslissing te nemen, was te voren verworpen met 30 tegen 11 stemmen. Het eerste geschenk Nadat de beslissing was gevallen, heeft de burgemeester medegedeeld, dat reeds het eerste geschenk voor het nieuwe stadhuis is ontvangen, nl. een borstbeeld van H.M. de Koningin, afkomstig uit de nalatenschap van Toon Dupuis. Dit beeld is der gemeente geschonken door Dr. Hendrik P. N. Muller, Hr Ms gezant ter beschikking. De Raad besloot tot aanvaarding er van. Prins Bernhard en de padvinders Bijeenkomst Nationale Raad Gisteren heeft ten paleize te Soestdijk de Nationale Padvindersraad vergaderd. Z.K.H. Prins Bernhard heeft, gebruik makende van zijn bevoegdheid als Koninklijk com missaris van de Nederlandsche padvinders, de vergadering gepresideerd. Tot voorzitter van den nationalen padvindersraad werd be noemd de heer A. Oosterlee, hoofdcom missaris van de N.P.V.. tot onder-voorzitter mr R. Höppener, hoofdcommissaris der katholieke verkennens, tot secretaris-pen ningmeester de heer A. H. vanLeeuwe penningmeester van de N.P.V, Besloten werd o.m.. dat de voorzitter, de heer A. Oosterlee ook de buitenlandsche aangelegenheden van den nationalen padvindersraad zal beharti- m. De raad zal zijn zetel hebben op het na tionaal hoofdkwartier der N.P.V., Alexan- derstraat 20, 's Gravenihage. De gevaren van auto-snelverkeer Parkeeren op den rijweg ongewenscht Van vele zijden is de aandacht van den Minister van justitie gevestigd op het ge- dat stilstaande motorvoertuigen op we- waarop met groote snelheden wordt' ge reden, opleveren. Terwijl in het algemeen stilstaand voertuig op een weg en vooral op een weg, waar zeer snel gereden wordt, uit veiligheidsoogpunt als een ongewenscht verkeersobstakel is te beschouwen, vormt dit vooral bij duisternis een bron van gevaar, aangezien dan moeilijk is waar te nemen of het roode achterlicht, waarvan de voertuigen voorzien moeten zijn, zich al dan ciiet voort beweegt, en het voor een bestuurder zeer moeilijk is zich rekenschap te geven van het verschil in snelheid tussahen zijn eigen voer tuig en dat. waarop het door hem waarge nomen roode achterlicht zich bevindt. Ten einde zooveel mogelijk de veiligheid van het snelverkeer te bevorderen, verzoekt de Mi nister wel te willen bevorderen, dat de po litie bij het aantreffen van op den weg stil staande voertuigen deze waar en voor zoo ver dit mogelijk is verwijst naar de langs den weg aangelegde parkeerruimten of par- keerbermen buiten de rijbanen. Dit kan ge schieden op grond van art. 3 van de Motor en Rij wiel wet. Voorts verzoekt de Minister voornoemd' voor zooveel nog ooodig te wil len bevorderen, dat de politie bij het ter controle doen stilstaan van motor-voertuigen steeds aan het bovenbedoelde gevaar indach tig zij en daarom ook die voertuigen waar en voor zoover dat zonder bezwaar mogelijk doe plaats nemen op de parkeerruimten of buiten de rijbanen en zoo noodig andere doeltreffende voorzorgsmaatregelen nemen. Invoerheffing aal en paling Men deelt ons van bevoegde zijde mede, dat een regeling in voorbereiding is terzake van het doen vervallen, resp. teruggave van aal en paling uit alle landen zonder uitzon dering. Nader zal worden bekend gemaakt, of en zoo ja wanneer deze regeling in werking zal worden gesteld. Als de Gooische tram gaat verdwijnen Is Muiden ontevreden De gemeenteraad van Muiden is gister avond in spoedvergadering bijeen gekomen ten einde te protesteeren tegen de voorge nomen vervanging van de Gooische tram door autobussen. Na een uitvoerige bespre king, waarbij de raadsleden van alle frac ties (a.r.f c.h., r.k. en s.d.) hun aanhanke lijkheid aan de tram uitspraken en zeer veel nadeel voor Muiden en Muiderberg ducht ten bij de exploitatie van d^n autobusdienst, die den grooten rijksweg zou volgen en hun gemeente dus links zou laten liggen, werd tenslotte besloten tot de ministers van Bin- nenlandsche Zaken, Financiën en Water staat, een protest te richten tegen de voor genomen plannen. Den gemeentebesturen van het Gooi zal medewerking worden ver zocht. Betuwepand Amsterdam-Rijnkanaal De onteigeningen De Staatscourant van 4 Juli bevat het Kooi. besluit van 23 Juni tot aanwijzing van de perceelein, welke voor aanleg van het Be tuwepand van het kanaal Amsterdam-Boven Rijn (Kanaal van de Lek bij Ravenswaay naar de Waai bij Tiel) binnen de gemeenten Tiel en Echteld onteigend zullen moeten worden. Werkverschaffing in Tiel Na een langdurige bespreking met de re geering is het aan het gemeentebestuur van Tiel gelukt eenige werken aldaar in werk verschaffing te doen uitvoeren nl. eerstens den aanleg van 'n nieuwe begraafplaats, ver volgens voortzetting der uitbreiding van het rioleeringinet der gemeente en ten slotte de demping van de z.g. kolk, een waterpoel gele gen temidden van een dioht bebouwde woon wijk. Respectievelijk zal f 31.000, f 22.500 en f 22.000 worden verwerkt. De hoofdstad en de luchtbescherming Fonds uit particuliere bijdragen? Naar wij vernemen," zijn er plannen in voorbereiding om te komen tot de stichting van een Luchtbeschermingsfonds voor Am sterdam, welk fonds uit particuliere bij dragen zou worden gevormd. Over de stichting van dit fonds zijn de vorige week besprekingen gevoerd in een vergadering, waarin alle, onder leiding van den Gemeentelijken Luchtbeschermings dienst staande, Initiatiefcomité's uit de bur gerbevolking aanwezig waren. In deze ver gadering is toen met aller instemming een commissie benoemd, welke is opgedragen voorloopige maatregelen te treffen om te komen tot de stichting van een Luchtbe schermingsdienst. De overheid staat =;m- patliiek tegenover deze plannen. Het hol in den IJsseldijk Een onjuiste mededeeling De waarnemende dijkgraaf van het water schap Salland schrijft ons: Het in verscheidene groote bladen dezer dagen verschenen bericht, dat een boer een hol heeft ontdekt in den IJsseldijk bij Wijhe, dat 'bij nader onderzoek bleek te zijn een gemeubileerd vertrek, in den dijk gegra ven, door balken gestut, om instorting door het zware verkeer over den dijk te voorko men, zal ongetwijfeld op de lezers den in druk heblben gemaakt, dat hij het bestuur van het waterschap Salland aan het toe zicht op den dijk wed een en ander hapert, welke zeer verklaarbare veronderstelling aanleiding zou kunnen geven tot groote on gerustheid bij eventueele hooge waterstan- Bij een onderzoek is gebleken, dat hef be doelde hol is gegraven ineenhoogebelt op de uiterwaarden, dicht bij den IJssel, zoodat van ingraving in den dijk geen sprake is. GOUDERAK. 4 Juli. Uit het alhier door de justitie ter gemeente-secretarie gehouden onderzoek, waaribdj o.a. de Officier van Justitie te Rotterdam aanwezig was, naar de beweerde onregelmatigheden bij de distri butie van levensmiddelen aam de werkloo- zen, zou zijn gebleken, dat een bedrag van f 500 wordt vermist. Een Portugeesche scheepsorder Naar men ons mededeelt is door de N.V. Scheepsbouwwerf „De Merwede" v.h. Van Vliet en Co te Hardinxveld, gecontracteerd voor den bouw vem een passagiers- en vrachtschip voor vervoer van 400 passagiers, voor rekening van een Portugeesche ree- Het schip, dat wordt uitgerust met Deutz- Dieselmotoren en gebouwd volgens de mo dernste eischen, is bestemd voor de vaart op Lourengo Marques en de Portugeesche koloniën. Mexico en de Nederlandsche oliebelangen Onze regeering doet stappen De regeeringspersdienst maakt bekend, dat door dien tijdelijk zaakgelastig ie te Mexico, in opdracht v>an de Nederlandsche regeering, op 29 Juni j.l. aan den Mexicaan- schen minister van Buitenlandsche Zaken een nota is overhandigd, waarin er aan wordt herinnerd, dat de Nederlandsche re geering zich in een op 4 April j.l. overhan digde nota alle rechten had voorbehouden ten aanzien van de processen nopens de ont eigening der olie/terreinen in Mexico en de arbeidsgesahilllen in de olie-industrie daar te In aansluiting daarop wordt er verder op gewezen, dat de uitspraak in eersten aanleg in het onteigeningsproces, welke voor Neder landsche belanghebbenden bij de betrokken maatschappijen ongunstig was, de Neder landsche regeering met ernstige zorg ver vult, temeer, wijl reeds door de Mexicaansche regeering tot een uitvoer van petroleum werd overgegaan, voordat in deze zaak uit eindelijk een 'beslissing werd getroffen. Zulks heeft der Nederlandsche regeering aanleiding gegeven om in het huidige sta dium der zaak, alvorens dus nog de uitein delijke uitspraak is gevallen, der Mexicaan sche regeering dringend te verzoeken alle aandacht te schenken aan de argumenten der Nederlandsche belanghebbenden en de zen vol recht te doen wedervaren. Tot deze demarche is de Regeering over gegaan, uitsluitend geleid door de belangen van die Nederlandsche geïnteresseerden INDISCHE ONTMOETINGSDAG De Indische Ontmoetingsdag zal dit jaar weder te Woudschoten gehouden worden en wel op Zaterdag 16, Zondlag 17 en Maandag 18 Juli as. Herinneringen aan het verblijf in Indië zullen verlevendigd worden. De godsdienstoefeningen in de kapel op Woudschoten zullen geleid worden door Ds J. A. C Rullmann en Ds. E. A. A. de V re ede. Als sprekers zullen optreden Dr. H C. Rutgers, algemeen secretaris van het Nederl. Bijbelgenootschap, Ir. E. de Vries van het Departement van Economi sche Zaken te Batavia en Ir. M. B. Smits, werkzaam aan het gelijknamige Departe ment te 's-Gravemhage. Ondernemers-overeenkomst pettenverkoop De minister van Economische Zaken heeft aan de vaste commissie van den Economi- sohen Raad, ingesteld bij Kon. besluit van 28Augustus, verzocht hem te willen advisee- ren over 't nemen van een algemeenen maat regel van bestuur, als bedoeld in artikel der wet op het algemeen verbindend en on verbindend verklaren van ondernemers over eenkomsten ten aanzien van een bij hem in gediende ondernemersovereenkomst inzake de prijzen en de leverings- en betalingsvoor waarden bij den verkoop van petten. Motorboot voor torpedo oefeningen Dezer dagen is in de pers het bericht ver schenen, dat voor de torpedo-oefeningen der marine, in Engeland een bestelling v< snelle motorbooten zou zijn gedaan. Dit bericht moet, naar de regeerings persdienst meedeelt, herleid worden tot de mededeeling, dat voor het genoemde doel één motorboot is aangeschaft en dat er aan meer motorbooten geen behoefte bestaat. De boot is reeds de haven van Nieuwediep binnen- geloopen De Leidsche Stadhuistoren Krijgt gesmeed koperen bekroning De Utrechtsche edelsmeden Jan-Eloy Brom en Leo Brom ontvingen dezer da gen opdracht tot uitvoering der rijk be werkte gesmeed koperen bekroning van ien toren van het nieuwe, onder architectuur van architect C. J. Blaauw in aanbouw zijnde stadhuis te Leiden. De zeldzame aard van deze opdracht, de groote afmetingen van de bekroning, nl. 12 M. hoogte en 4 M. diameter en de om standigheid, dat dit edelsmeetiwerk opmeer clan 50 M. boven den beganen grond zal wor- aangebracht, verleenen aan deze opdracht ongetwijfeld bijzondere beteekenis. De minister van Cociale Zaken heeft aan de N.V. Maatschappij „Oxygenium" te Schiedam vergunning verleend tot het in voeren van een gasmasker, waarvan het nummer in het merk zal zijn 003, AANBESTEDINGEN KAZERNEBOUW Te Bergen op Zoom zal Donderdag I de^er worden aanbesteed, het bouwen van een kazernement voor een bataljon in fanterie met regimentsstaf te Bergen op Zoom. De raming is f 472.000. Te Amersfoort zal Dinsdag 19 dezer worden aanbesteed het bouwen van een kazernement voor het 1ste regiment veld artillerie te Harderwijk (tweede gedeelte: het maken van een ziekenstal, een afzonde- ringsstal. een hoefsmederij, enz). De raming is f 10S.950. De Centrale Bond oefent terreur Aan deze staking moet een einde komen De spanning in het conflict hij de Haringvisscherij heeft thans wel het hoogtepunt bereikt. En de Centrale Bond weet zijn overwicht op de met steungeld gekochte leden niet langer te bewaren, dan door het oefenen van terreur. De menschen die kans hebben om te gaan varen, worden het wachten moe; een breede zoom, die tocli niet naar zee gaat, vindt de huidige situatie uitnemends Nadat de Rijksbemiddelaar vonge week Vrijdag zijn poging om voor het conflict in bet haringvisscherij-bedrijf een oplossing te vinden, niet met succes bekroond had gezien, hebben de Chr. Schippersvoreeni- ging „Ons Aller Belang" en de Permanente Commissie uit de reederij te Schevenmgen zich gewend tot den oud-minister van Wa terstaat, ir M. C. E. Bongaerts, met het verzoek alsnog naar een oplossing te ken. Daartoe was gisteravond in h^t bouw „Maranatha" aan de Gevers Dëy- nootweg een vergadering belegd, waartoe de schippers en de goedwillende matrozen waren opgeroepen. Bijna alle schippers, ongeveer 100, waren aanwezig, maar van de matrozen was er niemand. De oorzaak daarvan kan men lezen in het sterk gekleurde verslag van de Vooruit. Eerst wordt verhaald dai er duizenden in de buurt van het vergader lokaal hadden post gevat en de politie uit gebreide beschermingsmaatregelen had ge nomen, maar dan volgt er: Slechts twee ongeorganiseerden maak ten aanstalten de vergadering te gaa': bezoeken. Na dringend vermaan kceide één hunner op zijn schreden terug, doch de ander wilde zijn voornemen uiUoc ren waardoor moeilijkheden dreigden te ontstaan. Door persoonlijk ingrijpen van den afdeelingsvoorzitter van dén Cen tralen Bond, Damme, konden ook dez9 moeilijkheden bezwoien worden. En dan wordt later het verslag nog aan gevuld met dit berichtje: Het is den geheelen avond in de omge ving van het wijkgebouw „Maranatha" druk en daardoor onrustig gebleven. Bij het uitgaan der vergadering meende de politie, in de onrust en de herrie door jongelieden veroorzaakt, aanleiding Ie hebben, de schippers te begeleiden, of schoon de belangstelling der stakei-s voor de bijeenkomst niet de schippera had gegolden. De gummistokken zijn er Wie, zooals wij, een en ander van nabij heeft gadegeslagen, begrijpt wat deze be richtgeving en dit dringend vermaan be- teekenen. Het was voor de matrozen levens gevaarlijk om de vergadering bij te wonen. En waarom? de visschers mogen „niet naar zee, vóór de Centrale Bond het parool geeft" Anders zou deze immers zijn duizenden guldens tevergeefs voor de nieuwe leden betaald hebben. Wat er ook gebeurt, de indruk moet zijn, dat de roode bond de Christel ij ke visschers tot de overwinning geleid heeft. In de vergadering der schippers heeft do heer Bongaerts betoogd, dat het thans tot een oplossing moet komen en dat het laatste voorstel der reeders aannemelijk is. Wanneer dan het conflict is beëindigd en de gemoederen tot rust zijn gekomen, dient men te geraken tot een contact-commissie, zooals die in het mijnbedrijf bestaat en waardoor de sociale vrede sindsdien onge stoord bewaard is gebleven. Verschillende schippers verklaarden, dat zij dezelfde meening waren toegedaan; het zou onverantwoordelijk zijn om de vis- scherij nu nog langer lam te leggen. Daarop sprak de heer K. Vin k, oud voorzitter van den Chr. Zeeliedenbond, die zeer toevallig aanwezig was. de vergade ring toe. Hij belichtte even de geestelijke achtergrond van het conflict en Karakteri seerde de houding van de roode organisa tie, die de visschers zoodanig heeft opge voed en opgezweept, dat ze thans de macht verloren heeft en geen leiding meer geeft, maar zich laat leiden, hoezeer ze thans een oplossing begeert, omdat ze zich misrekend heeft Doch ondertusschen gaat een bedrijf plus vele nevenbedrijven ten gronde, terwijl aan de reeders eischen worden ge steld, welke niet in te willigen zijn, zooals het laden van een schip door vreemden. Dat moet de bemanning zelf doen om op zee de ligging van vischtuig, victualiën en want te weten. Daarom, zoo concludeert spr., moet aan deze staking thans een einde komen. En dat kan, zooals blijkt uit de geweld daden van de roode leiders om de men schen zelfs buiten de deur van het verga derlokaal te houden. De Christelijke visschers zullen tot bezinning komen. Na tuurlijk moet de politie zeer voldoende be scherming bieden. Deze toespraak werd met applaus be groet. De heer L. A. D ij k h u i z e n, voor zitter der Schippersvereeniging, sloot er zich bij aan. Ook hij was van meening, dat het aantal werkwilligen van lieverlede zou groeien. Mits, en daarop werd uit de ver gadering ook nog weer gewezen, er vol doende politie-bescherming is. Zal er een oplossing komen, dan moeten de schippers beginnen de schepen gereed te maten. Al te lang is de'vloot werkeloos geweest en allen lijden er onder Indien de echte vis schers, die voor een „stee" aan boord in aanmerking komen, in volle vrijheid hun beslissing kunnen nemen, dan rijn alle schepen binnen enkele dagen op zee. De heer Thomas, plaatselijk leider van den B.V.L., sprak woorden van gelijke strekking. Tenslotte wees fr Bongaerts nog maals op de zeer ernstige situatie en be loofde hij alles te zullen doen, wat moge lijk is voor de bescherming der -verkwil ligen. Het besluit der schippers Aan het einde van de vergadering stelde de heer Bongaerts voor bij zitten en opstaan vast te stellen wie van de schippers bereid waren morgen (Woensdag) met bet klaar maken der schepen te beginnen. Aanvanke lijk wilde één schipper daartoe niet beslui ten, omdat hij van meening was, dat zulks practisch niet uitvoerbaar zou zijn indien hulp van matrozen eventueel mocht uit blijven. Na deze verklaring bleken nog 7 schippers zijn standpunt te deelen. Alle an deren echter, een kleine honderd in getal, wenschten alles op alles te zetten om de staking te breken -Mrtus werd dan ook be sloten. Groot rumoer Tijdens de vergadering hadden zich langs den Gevers Deynootweg een naar schatting zeshonderd visschers verzameld om de schippers duidelijk te maken dat zij in geen geval er aan mee wilden werken om het conflict te beëindigen. In verband hiermee was in hun nabijheid een sterke politie macht samengetrokken, bestaande uit eeni ge inspecteurs, een aantal agenten in uni form en civiel, zoomede verschillende poli tiemannen van do motorbrigade; terwijl zelfs de arrestanten-auto niet op het appèl ontbrak. Zoodra de schippers naar buiten kwamen drongen de visschers met een dreigende houding op, met de bedoeling de schippers in te sluiten. De knallende politie-motoren en de blanke sabels hadden echter een zoo danig effect, dat de visschers voor het allergrootste deel opgeschoten jongens naar alle kanten wegstoven. In dien tijd werden de schippers naar de Maaswij li- straat geleid, waarop zij via de Havenkade de Badhuisstraat, de Duinstraat en den Westduinweg hun woningen in Duindoro bereik ien. Onderweg moesten de politie-mo toren nosr herhaaldelijk de straten sehoo- vegen zonder dat het evenwel tot botsingen kwam. Hier en daar zagen wij dat een schipper door joelende lummels tot zijn huis deur werd weg gebracht doch handtastelijk heden bleven uit. Met spanning wordt thans de dag van morgen tegemoet gezien. VOORNAAMSTF NIEUWS Dit Nummer bestaat uit TWEE bladen De Christelijke politieambtenaren hou den te Lunteren hun algemeene vergader ring. Over het Landbouwcrisisbeleid is met het college van regeeringscommissarisseri een persconferentie gehouden. De Christelijke Jonge Boeren- en Tuin* dersbond hield te Groningen zijn alge meene vergadering. Te Ankara heeft de plechtige ondertee- kening van het Turksch-Fransche vriend schapsverdrag plaats gehad. Fransche bezetting van de Paracelsus- eilanden Hankau wordt in staat van tegenweer gebracht. „BLAUFRIES" ROTTERDAM» AMSTERDAM OPSLAG-EXPEDITIE-CONTROLE HET ADRES voor: VAKKUNDIG VERTROUWENSWERK» VRAAGT TARIEVEN I IK SNAK ER NAAR Ten toon stel ling van belangrijke 16e en 17e eeuwsche Hol- landsche en Vlaamsche Schilderijen, in de zalen van de Firma D. KATZ, Spoor straat 33—37, te DIEREN bij Arnhem, van 2 Juli tot en met 15 September 1938. Geopend alle werkdagen van 106 uur. Deze Tentoonstelling is geheel vrij te bezichtigen. EEN KRANS OP HET GRAF VAN VAN HEUTSZ Namens de stiohting „Fonds Ridderdagen'1 zal op Zaterdag 9 Juli a.s. des ochtends om elf uur een krans worden gelegd op het graf van generaal J. B. van Heutsz, op de Nieuwe Oo6terbegraafplaats te Amsterdam. Deze kranslegging zal geschieden door den raad van beheer der stichting, in tegen woordigheid van een deputatie van den Ko ninklijken bond van ridders der M.W.O., be neden den rang van officier en enkele afge vaardigden der weermacht, in garnizoen ta Amsterdam. SCHIPPER STREEFKERK GEËERD De president van het bestuur der Zuid- Hollandsche Mij. tot Redding van Schip breukelingen, A. A. baron Sweerts de Lan- das Wyborgh, heeft met een waardeerentie toespraak aan schipper H. D. Streefkerk van de motorreddingboot „NL C. Blanken- heym" te Vlissingen, de groote zilveren me daille met diploma van de maatschappij uitgereikt Schipper Streefkerk heeft 32 jaar lang deel uitgemaakt van de bemanning der red. dingboot, waarvan de laatste zeven jaar als schipper. Aan verscheidene reddingtochten nam hij deel, waarvoor hem verschillende onderscheidingen te beurt vielen. THOOLSCHE SCHIPPERS STEUNEN HUN GEDUPEERDE COLLEGA Op initiatief van eenige vooraanstaande personen werd te Tholen in de loods van de Firma Gebrs. Baay, oesterkweekers alhier een bijeenkomst belegd van Thoolsche schippers en hen, die met deze bedrijven in nauwe connectie staan. Nadat gewezen was op de groote schade die schipper N. Baay Azn had geleden door het vergaan van zijn hoogaars en netten, de Tholen 53, waardoor hij en zijn gezin broodeloos waren geworden, en de noodzakelijkheid van steun voor dit gezin, opdat zij weer een broodwinning konden krijgen, werd staande de vergadering in ge sloten enveloppen, een zoodanig bedrag ge collecteerd, dat het aanschaffen van een boot netten reeds vast staat. Mochten er nog personen zijn, die deze actie willen steunen, opdat het geheele bedrag disponibel zal zijn, die kunnen hun giften zenden aan den heer Daan Schot, Hoogstraat, Tholen. ROTTERDAM LLOYD RAPIDE De firma Ruys Co, hoofdagente van de N.V. Rotterdamsche Lloyd, meldt, dat de boottrein, aansluiting gevend op het 8 dezer van Marseille vertrekkend s.s. „Sibajak". den 7den dezer om 15.56 van Den Haag H.S., om 16,20 van Rotterdam D.P. en om 17.17 ran Roosendaal zal vertrekken. DE ZAAK TEGEN Ir. VAN DER LAAKEN BATAVIA, 5 Juli. (Aneta). De officier van Justitie bL' den Raad van Justitie te Batavia heeft tegen Ir. van der Laaken, vroeger algemeen organisatieleider van de N.S.B. in Nederlandsch-Indië, in verband met het be kende spreekdelict twee maanden gevange nisstraf geëiocht

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1