DE ELZENBER VAN KRANTENJONGEN TOT UITVINDER MAANDAG 4 JULI 1938 EERSTE BLAD PAG. a Nazi-moeilijkheden in Oostenrijk Bürckel stuurt twaalf onder leiders naar concentratiekamp Onderzoek naar inbeslagnemingen en machtsmisbruik De Oostenrijksche gouwleider Bür ckel heeft 'n twaalftal nationaal-socia- listische commissarissen, die aan parti culiere ondernemingen waren toege voegd, doch zich aan oneerlijkheid hadden schuldig gemaakt, laten arrestee- ren en overbrengen naar 't concentratie kamp te Dachau. Op instructie van den gouwleider en in samenwerking met de staatspolitie zal in de eerstvolgende dagen een nieuw en welwillend onderzoek naar allo ar restaties en inbeslagnemingen ingesteld worden. Daarbij zal in alle gevallen worden nagegaan, of de vroeger noodza kelijke maatregelen ook thans nog ge handhaafd dienen te blijven. In aansluiting op deze maatregelen heeft de Rijksstadhouder Seyss Inquart bepaald, dat alle commissarissen in die bedrijven met 1 Augustus a.s. moeten aftreden en vóór 15 Augustus verslag moeten uitbrengen over hun werk. Voorts had gouwleider Bürckel vernomen, 'dat een professor aan de academie voor beeldende kunsten te Weenen wegens be weerde politieke onbetrouwbaarheid ontsla gen was. Hij gelastte een onderzoek naar dit geval. Daarbij bleek, dat de tegen den hoog ieeraar geuite beschuldigingen in geen enkel opzicht steekhoudend waren. Zijn ontslag was uitsluitend op grond van anonieme beschuldigingen geschied. De gouwleider heeft derhalve telegrafisch bevel gegeven den professor weer aan te stellen en den ■voor zijn ontslag verantwoordelijken ambte naar uit zijn functie ontzet. Bij een inspectie der gevangenissen, Welke Bürckel hield, kwam o.m. aan het licht, dat een voormalige subalterne leider van het Vaderlandsche Front gevangen zat op grond van een beschuldiging, die een van zijn vroegere ondergeschikten in het Vaderland sche Front tegen hem had Ingediend. De subalterne leider wordt thans uit de hechte nis ontslagen, terwijl zijn beschuldiger voor geruimen tijd gevangen is gezet. Met het oog op deze beide gevallen heeft Bürckel bepaald, dat voortaan ieder, onver schillig of hij politiebeambte of particulier is, een premie van vijftig mark ontvangt, wanneer het met zijn hulp gelukt een val- schen beschuldiger te ontmaskeren. De Joodsche kwestie Uit een rede, welke Bürckelte Graz heeft uitgesproken, blijkt, volgens de „United Press", dat de economische toe stand van de duizenden Joden in de tegenwoordige Ostmark, wier emigratie, zoo ooit, dan toch zeker eerst over jaren mogelijk zal zijn, voor een groot deel zal afhangen van de bereidheid van Joodsche firma's in het buitenland om zaken met hen te doen. De Joodsdie kwestie, zoo zeide Bür ckel, zal opgelost worden „zonder com promis". Hij verklaarde, dat den Joden, die in Oostenrijk blijven, zal worden toegestaan, zich op speciale, voor hen aangewezen gebieden te bewegen. Zoo mogèn zij bijvoorbeeld in- en uitvoer handel drijven met Joodsche firma's in de Vereenigde Staten en elders in het buitenland. De nationaal-socialistische revolutie is thans in een nieuw stadium gekomen, zoo ging Bürckel voort, 't stadium der discipline. Hij kondigde nogmaals de algeheele reorga nisatie van het systeem der „verariseerings" commissarissen aan, waarbij de gouwleider opmerkte, dat alle commissarissen, die mis bruik van hun macht hebben gemaakt, met ingang van 1 Augustus zonder pardon ver wijderd zullen worden. Hij bevestigde, dat een twaalftal naar Dachau was gezonden, evenals de reeds in een officieel commu niqué gepubliceerde mededeeling, dat een nieuw onderzoek zal worden ingesteld naar alle gevallen van gevangenneming en con fiscatie Bürckel dementeerde de berichten, dat 20.000 Joden gearresteerd zouden zijn. Het totaal der poitieke gevangenen in de Ost mark met inbegrip van de Joden be draagt, zooals reeds dezer dagen verklaard werd, 37S0. Hij deed een aanval op de bui- tenlandsche pers die zich te buiten gegaan was aan wat hij noemde een leugen-ca:-i- pagne, met betrekking tot de positie van de Joden in Oostenrijk en de gebeurtenissen, welke zich in de nationaal-socialistische partij zouden hebben afgespeeld. De Spaansche burgeroorlog De rechtsche op- marsch naarSagunto Kruiser maakt Russisch tankschip buit In een vrijwel wegenloos en bergach tig gebied, dat behoort tot den sector van Puebla de Valverde, hebben de na tionalisten een belangrijk succes ge boekt. Zij hebben hier een doorbraak ge forceerd door de talrijke republikein- sche stellingen, welke den weg naar Sagunto verdedigden. De linksche soldaten trekken zich terug in de Sierra de Javalambre, een bergketen, welke zich uitstrekt ten Zui den van genoemden weg. Ook de troepen van generaal Valino boeken successen. Deze colonne, welke opereert in de rich ting van de ten Noorden van den weg naar Sagunto gelegen Sierra de Espa- dan, heeft het massief van Benicanduz veroverd, alsmede reeds verschillende stellingen op de Zuidoostelijke hellingen van dit massief Volgens het nationale hoofdkwartier te Saragossa strekt de rechtsche op- marsch zich uit over een frontbreedte van 60 km. Wat Valencia meldt Havas meldt uit Valencia, dat de repubii- keinsche troepen zich aan het Middelland- sche zeefront moedie verdedigen tegen de krachtige aanvallen van den vijand. In den sector van Puebla de Valverde, aldus de linksche lezing, leden verschillende aanval len van de nationalistische legionnair.s schipbreuk. Ten zuiden van Teruel. aan den rand van de Sierra de Camarena, slaagdon de nationalisten er in, na bloedige gevech ten eenige punten te bezetten, waar zij lan gen tijd waren opgehouden. Aan het Castellon-front vallen gemotori seerde colonnes van Franco, afkomstig uit Onda, in Westelijke richting aan en hebben den voet van de Sierra de Espadan bereikt. Na langen tijd op verzet gestuit te zijn. slaagden do rechtschen er in vasten voet te krijgen op de Caballera-hoogte. Een tegen aanval der Regeeringstroepen noodzaakte hen echter, kort daarna de hoogte weer te ontruimen. Russisch schip opgebracht De Italiaansche pers verneemt uit Sara gossa, dat de rechtsche kruiser „Canarias" te Malaga is binnengeloqpen met het. Rus sische tankschip „Tsjernoff", dat 60.000 hl voor de roode regeering bestemde aardolie vervoerde. De „Canarias" had de „Tsjernoff ter hoogte van Valencia buitgemaakt. Het Sudeten-Duitsche vraagstuk Naar verluidt hebben de regeeringen van Engeland en Frankrijk er bij de Tsjechoslo- waaksche regeering op aangedrongen, dat de regeling van het nationaliteitenvraagstuk bespoedigd wordt De Fransche gezant heeft Vrijdag, de Britsche Zaterdag een bezoek aan Hodza gebracht. Het Tsjechoslowaaksohe persagentschap „Ceteka" beperkt zich tot de mededeeling, dat de gezanten Hodza in kennis hebben ge steld van de zienswijze hunner regeeringen. Het terrorisme in Palestina Er vallen nieuwe slachtoffers Zondagmiddag is een Britsche politie ambtenaar, die een auto-bestuurae, nabij Nazareth uit een hinderlaag beschoten en gewond. Een passagier van een Joodsche autobus, die op hetzelfde tijdstip passeerde, werd eveneens gewond. De daders zijn ge wapende roovers, die het den geheelen dag op het verkeer hadden gemunt. Dezelfde bende had reeds 's ochtends nabij Kafrkenna een Joodschen vrachtautobestuurder ge wond. Een Joodsche boer is terwijl hij tusschen de Joodsche en Arabische dorpen ten zuiden Ivan Haifa wandelde, doodgeschoten. TIRION CARLIER NUENEN Postbus 82 Eindhoven Linnen-en Halflinn. Huishouddoeken LEVEEING RECHTSTREEKS AAN PARTICULIEREN (Nog enkele agentessen kunn. gepL worden) 3 LETTE N reeds gedurende meer dan 40 0|aar het onveranderd betrouw bare en bovenal uitstekende mid del tegen elke verkoudheid zijn. Het militair accoord inzake het Sandsjak Frankrijk en Turkije het thans eens Een te Antiochië gehouden conferentie tusschen de Fransche en Turksche gene rale staven, waaraan werd deelgenomen door den opperbevelhebber der Fransche troepen in den Levant, generaal Hunt- z i n g e r, en door den Turkschen generaal Hassim G u n d u z, souschef van den gene- ralen staf, is geëindigd. Het getroffen accoord werd door beider handteekeningen bekrach tigd, waarna het volgende communiqué werd uitgegeven: „Hedenmorgen werd te Antiochië tusschen de Fransche en Turksche generale staven een aceoord onderteekend, op grond van het op 29 Mei 1937 gesloten verdrag. Dit accoord heeft ten doel, een eventueele samenwerking der beide legers voor te bereiden, ten einde zoowel de onaantastbaarheid van het grond gebied als den politieken status Van het sandsjak te waarborgen. Onmiddellijk daar na teekenden de vertegenwoordigers der generale staven een bijbehoorend protocol, waarin de bijzonderheden der samenwerking tusschen de Fransche en Turksche troepen worden geregeld. De datum, waarop die samenwerking zal beginnen, zal binnenkort door de regeeringen bepaald worden." Zooals men weet heeft deze conferentie plaats gehad in het kader van het tusschen Frankrijk en Turkije gesloten vriendschaps verdrag, volgens hetwelk de integriteit van het sandsjak Alexandrette door beide landen zal worden gewaarborgd en de banden van vriendschap tusschen beide nauwer zullen worden aangehaald. Zoodra te Ankara het vriendschapsverdrag zal zijn geparafeerd, zal de samenwerking tusschen de twee legers in werking treden en wel, zooals bekend, op den grondslag van gelijke troepensterkte. Het afval der wettenfabriek Ontwerpen-stapel van zes voet hoog] Zes voet hoog is de stapel wetsontwerpen, die in de afgeloopen zittingsperiode van het Amerikaansche congres niet aangenomen werden en die thans bij zoovele andere op geborgen zullen worden en langzaam be dekt worden met stof in het archief van nel congres. Alles bij elkaar hebben de klerken van het congres 15000 ontwerpen verzameld on opgeborgen, die nooit wet geworden zijn. Ieder ontwerp was een lang gekoesterde wensch van een congreslid. Er waren er, die de vergetelheid „ingelachen" werden, an dere sneuvelden in de debatten. Er waren er ook, die maar gedeponeerd werden om politieke redenen. Vele waren favorieten van Roosevelt: de wet tot reorganisatie van de regeering. het ontwerp voor steun aan de spoorwegen. W aarschijnlijk zullen zij in een volgende zit ting. of zelfs de volgende week herleven. 17.168 ontwerpen werden ingediend door leden van het congres, een gemiddelde van 50 per dag. En ongeveer 1500 ontwerpen en resoluties zijn aangenomen. Zoo blijkt dan, dat ongeveer negen van de honderd ontwerpen werden aangenomen, een kans-gemiddelde dus van 9 pet De meest gebruikte methode, om een ont werp „weg te werken", is steeds geweest het te verwijzen naar een commissie. Het gevolg is dan meestal, dat het wordt opge borgen, tot nadere behandeling, tot later, tothet in het archief belandt En daar. in de archieven, rust een won derlijke verzameling, van een voorstel tot kolonisatie in Liberia door Amerikaansche negers, dat een bedrag vroeg van tien mil- lioen dollar, tot de oprichting van regee- ringsradiostations om propagandauitzendin- gen te geven maar Zuid-Amerika. Het Zwitsersche referendum De lange strijd tusschen de verschillende Zwitsersche kantons gevoerd over de al- of niet-wenschelijkheid voor heel het land één uniform wetboek van strafrecht in te voeren, is gisteren door middel van een volksrefe rendum beslist. Het geünificeerde wetboek is met een meerderheid van 358.684 tegen 310.108 stemmen aangenomen. Dit wetboek komt in de plaats van de onderling verschil lende wetboeken van strafrecht, die d kantons er tot nog toe op nahielden; De Japansch-Chineesche oorlog Het Luiksche gifmoorden-proces DEJAPANSCHEWREEDHEDEN TE SWATAU Chineesche vliegers teisteren Japansche oorlogsschepen Japansche vliegtuigen hebben de laatste dagen bij herhaling de Chinee sche haven Swatau gebombardeerd, welke ongeveer ter hoogte van het eiland Formosa op de Chineesche kust is gelegen. De bevolking heeft door deze luchtbombardementen ontzettend geleden. Meer dan tweehonderd bom men vielen op de stad, die 1600 dooden en gewonden maakten. De Amerikaansche burgers, die aldaar waren gevestigd, zijn op de Amerikaansche kanonneerboot „Sacramento" gevlucht; hun bezittingen zijn voor een groot deel ver nietigd. De totale materieele schade wordt op circa twee millioen gulden geschat. Chineezen melden successen De Chineezen beweren, dat zij te Anking een vliegtuigmoederschip en twee torpedo jagers tot zinken hebben gebracht. Tot dus verre zouden op den Jangtse reeds twaalf Japansche oorlogsschepen gezonken zijn, terwijl 23 vaartuigen buiten gevecht ge steld werden. Verder berichten de Chinee zen, dat hun piloten het Japansche vlieg veld bij Woehoe zwaar bestookt hebben. Van Japansche zijde wordt alleen mede gedeeld, dat de Chineesche luchtmacht een vergeefsche poging heeft gedaan om een aanval op Anking te ondernemen. Zeven van de veertien machines zijn zoo heet het. Niang Niang Mau veroverd De Chineezen hebben den opmarsch dei- Japanners in westelijke richting, langs den Jangtse, tijdelijk tot staan gebracht en Niangniangmau, dat op eenige kilomeiers ten westen van Matang is gelegen, her overd. De Chineezen deelen verder mede, dat de Japanneezen Donderdag eenige honderden manschappen bij Ningniangmau hadden aan land gezet, doch dat al hun aanvallen op de Chineesche stellingen werden af De Chineezen hebben krachtige verster kingen ontvangen bij Hoekau, dat 50 k.m. stroomopwaarts van Matang, aan den Jangtse is gelegen. Er wordt daar een aanval der Japannac- zen verwacht, die er volgens de „Central China Post", krachtige tegenstand zullen ontmoeten. Het blad heeft verder vernomen dat de Chineezen daar ter plaatse een zeer moeilijk te overschrijden versperring heb ben gelegd. Het voortgezet requisitoir De advocaat-generaal heeft Zaterdagmor gen in de zaak tegen de weduwe Becker te Luik zijn requisitoir voortgezet Hij ont leedde daarbij elk der elf doodelijke ver gift igingsgevallcn, welke hij aan de wed. Becker toeschrijft. Het requisitoir was er vooral op gericht ..et verband aan te toonen tusschen de sterfgevallen, welke alle plaats hadden in tegenwoordigheid van en na de verpleging door de wed. Becker. De advocaat-genera# schilderde de verdachte af als een door gewinterde schelm, die tot moord haar toe vlucht nam, omdat zij geen andere midde len van bestaan meer had. Hij wees op dc leugens, de verdachtmakingen en de an dere middelen, welke zij heeft aangewend om de justitie op een dwaalspoor te bren gen. Iedereen heeft zij bedrogen. Indien alle apothekers, aldus de advocaat-gene raal, op het verzoek van het parket geant woord hadden, zou men men nog meer ver steld staan over het door haar gebruikte aantal fleschjes digitaline. Haar aan de maatschappij teruggeven zou gelijk staan met haar toe te staan haar misdaden voort te zetten. SUBSTRATOSFEERVLUCHT OVER AMERIKA Het Amerikaansche ministerie van Oor log maakt bekend, dat een dor zware bom menwerpers een der zgn. vliegende ves tingen in de substratoGfeer een vlucht dwars over Amerika heeft gemaakt. Op deze proefvlucht is een gemiddelde snel heid bereikt van 330 K.M. per uur; men houdt er rekening mede, dat in de toe komst nog belangrijk hoogere snelheden kunnen worden bereikt. THURINGSCHE AMBTENAREN ALS OOGSTARBEIDERS De ambtenaren van Thuringen zijn door gouwleider S a u c k e 1 uitgenoodigd, zich gedurende den oogsttijd ter beschikking van de boeren te stellen, teneinde het te kort aan arbeidskrachten te verhelpen. De. verloven, die in verband hiermede aan de ambtenaren zullen worden toegestaan, zul len niet in mindering van de normale canties worden gebracht Drie leden van het Russische vrouwelijke militaire vliegercorps, eerste luit Poldna Ossipenko, eerste-luit Wera Lomako en piloot-luit. Marina Raskowa, hebben met een een-motorig watervliegtuig een non-stop- vlucht volbracht van Sevastopol naar Ar changel. Zij legden het geheele traject van 2416 K.M., af in 10 uur en 33 min, met een ge middelde snelheid derhalve van 228 K.M. per uur. Gedurende een groot deel van den tocht heeft men blind moeten vliegen we gens de dichte bewolkincr Onmiddellijk na haar aankomst in Ar changel zonden de vliegaters een telegram aan Stalin, in antwoord waarop zij door Stalin, Motolof, Worsjilf, Kalinin, Kagano witsj en Je6jor eveneens telegrafisch geluk gewensóht werden met haar prestatie, iiuziek. (Om 8.30 Berichten)' 10.0*0 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek (gr.pl.). 10.30 Omroeporkest. 11.00 Huishou delijke wenken. 11.30 Omroeporkest en so liste. (Om ca. 12.15 Berichten). 12.30 Gram.- muziek. 1.15 Het Kovacs-LaJos-orkest. 2.U0 Omroeporkest en solist. 2.40 Declamatie. 3.00 Jetty Cantor's ensemble en gram mux. 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Kinderhalfuur. 5^30 Het AVRO-Aeollan-orkeat 6.15 Gram.# muziek. 6 30 Orgel en harp. 7.00 AVRO- dansorkest en soliste. 7.40 Reportage. 8.00 Berichten ANP, Mededeellngen. gram.muziek 8.30 De Bonte Dinsdagavondtrein. 10.15 Het Renova-lcwintet 11.00 Berichten ANP, hier na: Gram.platen. 11.1512.00 Ensemble Pali. HILVERSUM II. 301.5 M. KRO-Ultzcndlng, 8.009.15 Gram.muzlek. (Om ca. 8.16 Be richten). 10.00 Gram.muzlek. 11.30 Godsdien stig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO' Melodisten en solist 1.00 G-ram.muzIek. 1.20 KRO-orkest 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Gram. muzlek. 4.00 Berichten, declamatie. 4.20 Gr.- muziek. 5.00 KRO-Kamerorkest 5.45 Felicl- tatlebezoek. 6.05 KRO-orkest 6.15 Zwemcur- sus. 6.30 Vervolg concert 7.00 Berichten. 7.15 Causerie over luchtbescherming. 7.35 Sportpraatje. 8.00 Berichten ANP. Mededee llngen. 8.15 Stedelük orkest van Maastricht 9.10 Causerie over Spanje. 9.30 KRO-Melo- disfcen en solist 9.45 Radiotooneel. 10.00 Vervolg concert 10.30 Berichten ANP. 10.40 KRO-Boys en solist. 11.00—12.00 Grara.mux. DROITWICH 1500 M. 11.35 Orkest 12.35 Radio tooneel. 2.00 Declamatie. 3.00 Onafhankelijk heidsdag-programma. 3.20 Orkest 3.50 Mili tair orkest 5.20 Kwartet 6.50 Harmonie orkest 7.20 Radiotooneel. 7.50 Orkest 8.55 Gevar. programma. 10.45 Orkest 11.35 Band. RADIO-PARIS 1648 M. 12.40 Orkest (Om 1.65 Zang). 305 Piano. 3.20 Solisten. 5.20 Orkest 8.35 Radiotooneel. 10.35 Kamermuziek. KEULEN 456 M. 7.30 Orkest 8.50 Sextet 12.30 Orkest en ensemble. 2.30 Concert. 4.20 Mili tair orkest 5.20 Jongensconcert 6.50 Solis ten. 7.35 Orkest 8.50 Orkesten. 12.20 Kamer- BRTJSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.50 Orkest, I.30 Orkest. 6.20 Orkest 8.20 Cabaret 484 M.: 12.50 en 1.30 Orkest 8.20 Orkest, (9.209.35 Causerie). DEL'TSCHLANDSENDER 1571 M. 7.30 Orkest, 8.20 Symphonle-orkest 10.50 Vlooi en cello, II.0 Orkest 12.20 Nachtconcert Blijkens te Washington gepubliceerde cijfers van het Amerikaansche ministerie van financiën bedraagt het deficit over het begrootingsjaar dat 30 Juni is geëindigd 1.459 millioen dollars. Dit is het kleinste deficit, dat de Ver. Staten in de laatste acht jaren hebben gehad. De ontvangsten hebben 6.241 millioen dollars bedragen, de uitgaven 1.766 millioen Het maken van twee viaducten van gewa pend beton in de opritven voor de brug over de rivier de Noord onder de gemeenten Al- blasseivjam en Ridderkerk is door den Rijkswaterstaat opgedragen aan de N.V. Nedv Beton Mij. ,3ato" v/h H. Butzers Bevon en: Waterbouw te Den Haag voor f 484.740. Tekst en illnstratie van H. KANNEGIETER 112 Deze eerlijkheid had hem beroemd ge maakt Hij had zijn zaken uitgebreid en was een aanzienlijk koopman «reworden. die ook in buitenlandsche steden geëerd en geacht werd. Als een gelovig Musel- man stond hij ook bij den Mufti. dat is de opperpriester, die tegelijk oppe-rech- ver is, in hooge achting. Maar iemand, die nog geen bedevaart naar Mekka heeft gedaan, Is te kort geschoten in zijn godsdienstige plichten. Abdalla was nog niet naar de stad van zijn profeet ge weest om in de Moskee gebeden ve doen. 113 De grijze Mufti had Abdalla reeds her haaldelijk hieraan herinnerd. Maar drukke zaken hadden Abdalla verhin derd aan zijn verplichtingen te voldoen. Toen de zaken zich evenwel uitbreidden, deed hij zijn winkel v^n de hand en ging in het groot handelen. Daardoor kreeg hij nu eelegenheid om de pelgrims reis naar Mekka te volbrengen. Als een echte koopman besloot hij van deze reis te profiveeiren en zijn klanten in die ste den, die hij door zou komen, te bezoeken en nieuwe betrekkingen aan te knopen. 114. Zo zocht hij dan de koopwaren bijeen, die hij met zich wilde meenemen en be zorgde zijn bezittingen in het pakhuis van zijn vriend Ibrahim, die hem gaarne deze plaats afstond. Onder zijn goederen was ook een pot met olijven. Op de bo dem had Abdalla 1000 goudstukken ge legd, die hij daar veilig bewaard achtte. Ibrahim wist daar niets van en Abdalla wilde hem ook niet in de verleiding brengQD om zich in tijd van nood met an dermans goor] to J"dpon. kjf vt'S'SF .-v-DOp IG. R vaiTDER BEÈ Kt „Jao det ook, mer ge wit det ik daor veul spijt van heb gehad, daor motte mer nie mieer aon dinke. Ik wou wet aan ders zeggeMotte wij, Stijn, nie nun hoop opruime uit oons léve, dinge die d'r nie heure1" 't Was zoo moeilijk om zich te uiten. Beider gedachten waren bij de zorgen, zorgen voor de toekomst van de kin deren, voor het werk, voorja ook voor hun zelf. 't Waren geen van beiden menschen van veel woorden, maar door de jarenlange omgang en 't dicht bij elkaar leven was een zucht cn een traan soms meer dan genoeg om te begrijpen wat er bij den ander omging. En over de dingen, de toch zoo vaak hun gedachten bezig hielden, was nog zeer zelden gesproken, zoodat eigenlijk deze aanloop van Gijs op dezen avond een verheugende gebeurtenis was, waarvan Stijn ontroerde als van een stil, groot geluk. „Ge wit 't, war, we hebbe al lang getobd wet er mee oons zal gebeure en we dinken mer, dat Jan Donkerstal daorover te zegge heet en Tonia 'n bietje". Hij had nu voor 't eerst Stijn strak aangezien en bleef zoo zitten, iets in elkaar gezakt als vermoeid, maar zijn oogen jvaren gericht op de hare. Stijn merkte nu ineens in 't schamele licht, dat de voren en groeven in zijn gezicht dieper waren dan ze ooit had ge zien, maar toch was er over hem 'n merkwaardige rust en een groote ernst. Zijn woorden waren als van een vooraf overdachte les. „Mer, nou al veul langer, dan gij messchien dinkt, heb ik gedocht, we motten aanders doen. Went zurg vur oons ège en de keinder det zallen we wel altijd haauwen en erre- moei daoraon kannen we ook nie ontkomme Hij keek naor zijn handen, bewoog stroef zijn eeltige krom gewerkte vingers. mer we hebbe toch nog zooveul wet 'n aander miens van oons soort niet heet, war?" Stijn stopte weer, reeg de blauwe draad op en neer door de hard geworden kous. „Det is zeker", zei ze zacht en er was een dankbaarheid in haar antwoord, grooter nu dan ooit, als ze in stilte had overdacht wat Gijs nu zei. „Nou es we det mer even magge. Op dat oogenblik zag Stijn weer voor zich 't kalender- schild, dat nu verfomfaaid en bekrast ergens moest liggen, maar dat zijn dienst meer dan dubbel had verricht. „En wet 't werk aonbelangt, daorvur zij ik altijd wel bang, det witte en ik geleuf, det ik de langste tijd vaasten errebaaier zij gewiestmer ieen ding weet ik nog veul zekerder Stijn keek op, in spanning, wat ter wereld wist hij dan? en det is det dè nie van Jan Donkerstal aafhangt". Weer was er de huivering om alles bij zijn naam te noemen, 't Was een voorzichtig vermijden van Gods naam, doch de beteekenis was immers dezelfde. Was 't enkel de wijding van dezen avond, was het mis schien een zekere overgevoeligheid, die ontstond bij de ge dachte aan de vergankelijkheid van alle aardsche dingen, 't snelle zekere jagen van den tijd? Misschien wel, doch daar in lag niets wat naar onoprechtheid zweemde. Die oudejaarsavond waren in 't kleine huisje aan den grint weg bij den Elzenberm, twee menschen gelukkiger dan ze in jaren geweest waren. Ondanks de dreigende onzekerheid van hun bestaan had de man gesproken over zijn vertrouwen en daarmee de spanning tenminste voorloopig gebroken. Voor- loopig, want gewoon is het, dat eens de gedachte afhankelijk te zijn van den boer weer 't andere verdringt en dat na dagen van zon de hemel betrekt. Tonia liep in 't laatst van Januari weer in den hof, toen de vorst was geweken voor milder weer en de koesterende zon op den middag in den luwen tuin haar diep deed ademen na de weken van 't voor een boerenvrouw ongewone binnen blijven. Dominee Schravers was zelfs geweest, hoewel hij wist, dat zijn bezoek aan de vrouw althans niet aangenaam was omdat zij bij hem toch niet vond wat ze indertijd op de gezelschappen aan den Bovendijk had gewaardeerd. Maar er was iets, dat den predikant drong naar Jan Donkerstals zuster te gaan ter- wille van haar broer, die, hoewel zeer onregelmatig kerk ganger, toch door zijn positie en door iets, waarvan alleen zij samen afwisten, aanspraak kon maken op 'n bezoek tijdens de ziekte. Terloops was ook 't gesprek gekomen op de oor zaak en toen was 't, dat Tonia giftig uitviel, dat tegenwoor dig een boerenvrouw niet méér in tel was bij arbeiders, dan iemand uit een kermiswagen en dat er boeren genoeg waren, die zooiets toelieten inplaats van er tegen in te gaan. Deze duistere taal, waarover Jan Donkerstal zich zichtbaar nijdig zat te maken, was voor Dominee Schravers een gereede aanleiding om den Zondag daarop zijn gemeenteleden voor de zooveelste maal ernstig te vermanen toch eere te geven wien eere toekwam. Dengeren was klein en men bracht verband tusschen Dominee's ziekenbezoek op den Elzenberm en deze preek. Gijs zat er dus eigenlijk als een beklaagde in de hooge bank achter in de kerk, maar hij was nog te zeer vervuld van het geluk en den vrede, die de Oudejaarsavond thuis hem had gebracht. Op den terugweg naar huis bleef hij met Kees den Vust opzettelijk een paar meter achter de jongens. De beide man nen, met zware wijde passen naast elkander gaande over den hard bevroren weg, waarin de wagensporen als onregelmatige kerven het loopen bemoeilijkten., voelden meer dan ooit dat ex nog iets anders was, dat hen verbond dan 't gemeenschap pelijk wroegen en zwoegen en 't afhankelijk zijn van de boeren. „Es ge mer bedinkt" zei Kees „det Jan en Tonia, die nou den domenie aachter zich hebben niks tegen oons kunnen uitrichten es God in den Hemel 't hullie nie toelat." „Krek zoo heb ik tegen Stijn gezeed mee den A=uiwe Jaor. Ik zij blij, dat gij 't ook zoo zegt nou". „Wel jat kérel, 't zit um nie in 'n bietje baos spelen en in wet meer cente dan wij hebben of in 'n koei en 'n paerd of wet. Neje 't zit um hier in ofde gij mee baai oew haanden aonvat wet oe te gegeven wordt". „Meer toch stekt 't oe es ge dan van 'n dominee iedere kieer heurt, det nun boer bij slot van rèkening toch altijd gelijk heet" „Ach komt, det stekt mijn ook wel is, meer de leste jaoren zij ik d'r nie mieer zoo gevulig vur. Det is nou ieenmaol zoo in de waereld. En es 'n goei Christenmiens moeste det aanders bekijken, 'n Bietje aachteruitzetting, 'n bietje zurrege vur den dag van merrege, 't bietje veul wille en wènig kunne; geleuf me nou Gijs wet ik oe zeg, det zijn nie de zwaorste dinge die God oe te draoge gift. De vraag is nie wet 'n aander oe aon- doet of det erg is, mer of ge zelf zuiver staot tegenover God, of ge wit det Hij régen en zon gift en errebaaiers en baozq nieerzet waor Hij ze hebben wil." [(Wordt vervolgd')l

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2