Jlieuure £ei&sd)r (üourant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken PEREZ &bonntmintsprijg: Per kwartaal,in" Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 '/a ct. Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro o893f &bbtrtenticprtj?tn: Van 1 tot 3 regels 1.17'/» Elke regel meer O22'h Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Voor het bevragen aan '1 bureau wordt berekend0.10 NO. 6132 VRIJDAG 1 JULI 1938 19e Jaargang 4 VOLKSHUISVESTING EN WONINGVERBETERING jjet jaarverslag van den hoofdinspecteur voor d® volkshuisvesting, den heer Ir. H. v. d Kaa behandelt als steeds belangrijke Vragen1 ziJn °Pinie is, dat hoewel de wo ningbcuw in 1937 geringer was dan in 1936, het di(PtePunt voorihj is en dit jaar een grooter productie zal opleveren. wil echter niet zeggen, dat daarmee het woningvraagstuk opgelost zal worden. want men bouwt in 't algemeen te weinig "arbeiderswoningen. sommige streken, mjt name in Friesland en Zuid-Drente uidt dat tot ernstige misstanden. De arbei ders, die beurtelings in de werkverschaf fing en in steun zijn, kunnen geen gewone huren betalen en zij gaan óf samenwonen in kleine ééngezinswoningen, hetwelk veel ernstiger is dan krotbewoning, aldus de in specteur, óf kruipen in slechte woonwagens of woonschepen. In die bekrompen woon- en vooral slaap- ruimte degenereeren deze gezinnen in het algemeen snel. Het opruimen is een onbe gonnen en duur werk, omdat, zoodra er een woonwagen tengevolge van nieuwbouw is vernietigd, elders in de gemeerite er weer een in elkaar geprutst wordt, welke in en kele jaren tot keet inzakt. Het aantal ver meerdert zichtbaar. Dit bewijst dus opnieuw, wat wij dezer dagen schreven, dat het nu meer dan tijd is om tot krotopruiming op het platteland over te gaan. Al weten ook plaatsen als Almelo, waar nog geen 4000 van de 8300 Woningen goed zijn, er van mee te prawn. In dat opzicht gebeurt er beslist te weinig. En ook deze hoofdinspecteur, die 't zeker niet in de allereerste plaats van de overheid ver wacht, concludeert dat het particulier ini tiatief hier vaak te ko^t schiet en de over heid dus wel moet ingrijpen, Want wel worden er telkens woningen onbewoonbaar verklaard, doch zij worden niet ontruimd. De krotbewoners kunnen geen andere huis- yesting vinden. Daarom moet daarin voorzien worden. Ook als oude woningen nog hersteld kun nen worden, zou 's Rijks kas premies er eventueel voorschotten kunnen verleenon. Is verbetering onmogelijk, dan dient mem over te gaan tot afbraak en nieuwbouw. Men vervalle echter niet in de fout, welke Wij steeds hebben bestreden, om de wonin gen beneden kostprijs te gaan verhuren. Dat is een bevoorrechting, welke enkelen .len goede komt en daardoor afgunst ver wekt, doch ten slotte de volkshuisvesting niet ten goede komt, Het vorig jaar is dat wel duidelijk geble ken toen de besturen der woningbouwver- eenigingen, die met rijksvoorschotten voor arbeiders hebben gebouwd, een aanschrii ving ontvingen om de woningen slechts te verhuren aan personen met een „arbei ders-inkomen. Wij gelooven, dat die aan schrijving in bijna alle gevallen overbodig Was; maar ze is geheel onnoodig als de exploitatiekosten behoorlijk uit de huren bestreden kunnen worden. Gezinnen, die zelfs de meest bescheiden huur niet kun nen betalen, moeten op andere wijze gehol pen worden^ Yoorzoover wij weten, besteedt de hoofd inspecteur geen bizondere aandacht aan woningen voor ouden van dagen en groote gezinnen. Dat Iaatstte is helaas minder noo- dig dan het eerste, maar dat verschillende gemeentebesturen wat het eerste betreft b:v. via Maatschappelijk Hulpbetoon er Wel rekening mee houden, .verheugt ons, De noodtoestand der haringvisscherij Naar internationale vangstbeperking? Dezer dagen bevatte de „Times" feen in gezonden stuk, geteekend „United Fisheries Holland", dat opkwam tegen de beschuldi gingen van dumping op de haringmarkt van Nederlandsche reederijen en 't praatje weersprak van regeeringssteun aan onze haringvisscherij. Tevens bevatte het stuk de aanbeveling om ter voorkoming van verliezen, als in 1937 door den te grooten aanvoer geleden, tusschen de Engelsche en Nederlandsche reederijen een overeenkomst te sluiten tot beperking van de vangsten. Het conservatieve Lagerhuislid Robert Boothby heeft daarop aan de Times een krachtige aanbeveling geschreven voor den Engelschen Herring Board om nader in dit voorstel te treden, dat volgens hem den eenigen weg aangeeft om de haringvis scherij van den volledigen ondergang f redden. Ook de Noorsche reeders zouden ii een dergelijke overeenkomst betrokken die nen te worden. De Ossche marechaussee Wachtmeester Roffel vraagt ontslag Eén van de vijf wachtmeesters van de Ossche marechausseebrigade, wier zaak onlangs voor het Ambtenarengerecht is be handeld, heeft eervol ontslag gevraagd en .verkregen uit den dienst. Het is wacht meester Roffel, die thans in dienst betrekking treedt bij het Unieleverconcern, met standplaats Rotterdam. Wachtmeester Roffel is verscheiden ia- ren te Oss werkzaam geweest. Na de kwes tie van 1 April werd hij naar Roermond överjjieplaatstj LUCHTVAAFTAFDEELING SOESTERBRG JUBILEER! Plechtige herdenking bij het monumeit der gevallenen Geschenken \an personeel en burgerij De luchtvastafdeeling te Soester- berg bestaat 2! jaar, een feit, dat gis teren officieel herdacht is, in tegen woordigheid vi Prins Bernhard, terwijl in den bp van den dag ook de minister van sfensie J. J. G van D ij k zijn opw-hting kwam maken. De plechtighd werd ingezet met een bijeenkomsbij het monument der gevallen kameden, dat als geschenk van het persoiel een waardig voet stuk heeft gekrten. Inspecteur Raay- makers boodnet welgekozen woor den dit geschdc aan de luchtvaart- afdeeling aan, /aarbij hij erop wees, dat het een eertijk was, waaraan het geheele militaii en burgerpersoneel heeft bijg Overste Van Hyst zeide in zijn ant woord met erkeelijkheid het treffend aandenken te aanarden. Deze schenking draagt het steml van saamhoorigheid, welke de militaire ichtvaart tot eer strekt. Spr. gaf de verzelring, dat het corps on der zijn bevel heten hoogste waardeert, dat inspecteur Ratmaelcers de aanbieding en de onthullingteeft willen verrichten. Spr. dankte den specteur voor zijn tot het jubileerende cps en hem persoonlijk gerichte gelukwensen. Het was daaropen treffend moment, toen Prins Beihard naar voren trad om een kra aan den voet van het monument teiggen. De Prins bleef in eerbiedige aalacht voor het ge- denkteeken staariDe geweren werden gepresenteerd, teiijl het Wilhelmus werd gespeeld. H-na keerde de Prins naar de tribune *ug. Even later was de lucht vervult van het daverend motorgeronk van een escadrille, dat een groet kwam Ingen. op het oogenbl, a*c de machines laag boven het mument scheerden, gingen de vlaggein top. De kapitein VarWeerden Poel man en de adjudt-onderofficier Van Beurden boden erop een krans na mens de militaire latvaart aan. Commandant Vanteijst nam deze hul de in ontvangst en gde de krans op de treden van het mument. De muzieK bracht tijdens deze phtigheid een koraal ten gehoore. Nog ve andere kransen en bloemstukken werd aangedragen en tegen den buitenmui van het monument Vervolgens besteegluit-kolonel Van He ijst het spreekgoelte voor het hou den van de herdenlgsrede, waarin hij o.a. memoreerde, dat ons volk de wil is herleefd tot handha\g van zijn verwor ven staatkundige ei cultureele positie. Onder invloed daaragaat ook de lucht vaartafdeeling nu ee beteren tijd tege moet. Een woord van da en waardeering- komt toe aan allen, door moed, be kwaamheid of werkkcht den naam der luchtvaartafdeeling heen hoog gehouden, en er toe hebben bijdragen, dat bereikt Is, wat onder in men opzicht ontmoedi gende omstandighedeie bereiken viel. Met diepen eerbied erdenkt de lucht vaartafdeeling tenslotbp dezen dag haar gevallenen. Een zware taak is hspreker, het woord te richten tot degenenje haar echtgenoo- ten, zonen en broeder in de luchtvaart hebben zien vallen. W als luchtvaarders, gevoelen diep met he mede het verlies, dat zij hebben geledem hen, die, veelal nog in het gezicht vauen hoopvolle toe komst, op onverwachten tragische wijze werden weggerukt. Moge de gedachte huiot een troost zijn, dat hun leven en het <er, dat zij hebben gebracht, niet te vergeefli geweest zijn. Zij hebben medegewerkt a< den opbouw van het luchtwapen als eei bolwerk van de onafhankelijkheid van is vaderland en Belgisch-Nederlandsche besprekingen Er worden thans onderhandelingen ge voerd tusschen België en Nederland inzake de vernieuwing van de contingenteerings- overeenkomst van landbouwproducten, welke op 1 Juli afloopt. De Nederlandsche delegatie staat onder leiding van den heer Lamping. De zoutconventie Verpakt zout wordt duurdei Naar wij vernemen, is tot voorzitter van de zoutconventie gekozen dr. L. R. S in nige, directeur van de N.V. Zoutziederij, v.h. Kolff en Vis te Rotterdam, nadat de heer De Haas, directeur van de Kon. Ned. Zoutindustrie had verklaard, op het voor zitterschap geen prijs te stellen. Voor zout zijn bindende inkoopprijzen voor grossiers en winkeliers vastgesteld, echter is geen winkelverkoopsprijs voor los zout bepaald. De prijs van kiloverpakkin gen is verhoogd tot 13 cent; van half-kilo- verpakkingen tot 8 cent, hetgeen een prijs- verhooging van 30 procent beteekent De vluchtelingenconferentie te Evian Nederlands' delegatie Ter vertegenwoordiging van de Nederland sche regeering op de vluchtelingenconferen tie, welke op initiatief der Amerikaansche regeering op 6 Juli te Evian bijeenkomt,zijn bij Kon besluit benoemd de heeren mr W. C. Beuker Andreae. chef der afd. juridisch" zaken van het Dep. van Buitenlandsche Zaken, ir R. A. Verwey, directeur van don Rijksdienst voor Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling en mr I. P. Hooy- kaas, raadsadviseur aan het departement van Justitie Het haringvisscherij-conflict Nieuwe bemiddelingspoging De rijksbemiddelaar prof. A. C. Josephus Jitta heeft de partijen, betrokken bij het conflict in de haringvisscherij te Scheve- ningen, Vlaardingen en Katwijk, in confe rentie bijeengeroepen in het departement van Sociale Zaken. Zware gasontploffing te IJmuiden Julianabrug ernstig beschadigd Gisteravond om kwart voor zeven is in IJmuiden door een ontploffing een merk waardig ongeluk geschied waarbij geen personen zijn getroffen, doch dat wel aan zienlijke materieele schade heeft veroor zaakt. De Julianabrug, die de spoorlijn tusschen oud- en nieuw-IJmuiden overbrugt, is door deze ontploffing zeer ernstig beschadigd. In deze brug ligt een overdekte goot, waarin electrische kabels alsook een zware gasbuis liggen. Vermoedelijk is in deze gas buis een lek ontstaan Door vermenging van gas met lucht ontstond'toen het gevaarlijke knalgas dat door een tot nu toe onbekende oorzaak tot ontploffing is gekomen. De zware bedekking van de goot is over de geheele lengte vernield en ook het overige gedeelte van de brug is ernstig beschadigd. De brug werd onmiddellijk voor het ver keer gesloten. Het is wonder, dat geen per soonlijke ongelukken zijn gebeurd, daar de brug een zeer druk verkeerspunt is. Huldeblijk burgerij Daarop heeft mr W. A. J. Visser, bur gemeester van Soest, met een korte rede het geschenk der burgerij overgedragen, bestaande uit een monumentale vlagge stoel. Tenslotte heeft de commandant der luchtvaartafdeeling van half drie tot half vijf in een der hangars gerecipieerd. Tot hen, die hier hun felicitaties kwamen aan bieden, behoorden behalve de Minister van Defensie, de heer J. J. C. van D ij k, en vele militaire autoriteiten, het voltallige gemeentebestuur van Soest en vele depu taties van plaatselijke vereenigingen en or ganisaties. Gisteren arriveerde op het station H.S. te Den Haag. Z.H. de Sultan van Boeloen- gan. die naar Nederland is gekomen om de a.s. Rcgeeringsfeesten van H. M. de Koningin bij te wonen* Z.H* de Sultan van Boeloengan 'middenl met gevolg. De gemeenteraad van Rotterdam heeft gistermiddag Dr Sjoerd Hofstra be noemd tot directeur van het Museum voor Land- en Volkenkunde en Maritiem Museum „Prins Hendrik". Dr Hofstra werd geboren 21 Januari 1898 te Idzegahuizen (Fr.), studeerde aan de Uni versiteit te Amsterdam sociale aardrijks kunde en promoveerde aldaar ia 1933. Voorts studeerde hij nog te Parijs, Hamburg, Ber lijn en Londen. Van 19341937 was hij werkzaam voor het International Institute of african Languages and Cultures te Londen, voor welk Instituut hij tweemaal als Research-Fellow volken kundig onderzoek verrichtte in Sierra Leone (West-Afrika). Van de publicities van Dr Hofstra noe men wij: „Differenzierungserscheinungen ia einigen afrikanischen Gruppen. Ein Beitrag zur Frage der primitiven Individual itat" en „De sociale aspecten van kennis en weten schap" en voorts verschillende artikelen in tijdschriften. Melkprijs naar vetgehalte Ook voor industriemelk De regeering is, naar het Hbl. ver neemt, voornemens om met ingang van 1 Januari a.s. aan alle zuivelfabrieken bindend voor te schrijven, alle industrie- melk in den vervorge uit te betalen op basis van het vetgehalte, welk laatste dan zal moeten worden bepaald volgens één uniforme methode en onder controle van de overheid. Het is de bedoeling, deze regeling te doen steunen op de Landbouwcrisiswet-1933. De bedoeling van dezen maatregel zal zijn, om een einde te maken aan den toestav l dat met de bepaling van het vetgehalte soms wordt „gesmokkeld", zooals een half jaar geleden voor den kantonrechter nog weer eens is gebleken in het geval eener Friesche coöp. zuivelfabriek. Meestentijds blijken deze methoden niet naar buiten. Teneinde door oogenschijnlijk hooge prijzen per vetprocent zooveel mogelijk meïk- leveranciers tot zich te trekken ten koste van andere fabrieken, zijn sommige fabrie ken er toe overgegaan, om het vetgehalte laag af te lezen, waarna zij dan per vetpro cent een hoogeren prijs uitbetalen. Deze wei nig elegante concurrentie-wijze, die uitein delijk niet in het belang is van de zuivel industrie in 't algemeen, nóch in dat van de veehouders, wil men nu van overheidswege uitroeien door de vetbepaling uniform onder controle te doen geschieden DRAAIHARTIGHEID BIJ KOOL Gevaar voorloopig voorbij De Plantenziektekundige Dienst te Wa- geningen deelt ons mede: Volgens waar nemingen van dr Leefmans is het gevaar lijke deel van de eerste vlucht der draai hartigheidsmuggen (waarin zij in groot aantal verschenen zijn) voorbij, zoodat nu het bespuiten der koolplanten met pyridine of nicotine en zeep gestaakt kan worden. Zoodra het gevaarlijke tijdstip in de tweede vlucht der muggen (als zij weder om in groot aantal verschijnen) aangebro ken is, zal een nieuwe waarschuwing dan wederom met het bespuiten te begin nen worden gepubliceerd. Felle boerderijbrand te Aalst Vijf menschen in levensgevaar Gisteren heeft een felle brand gewoed in de boerderij van den heer Van Dooremalen te Aalst, waarbij een vrouw en vier kin deren slechts met moeite konden worden Een overbuurman van Van Dooremalen bemerkte het vuur, terwijl het achterhuis reeds in lichte laaie stond. Hij stelde onmid dellijk pogingen in het werk om de vrouw en een viertal kinderen, onder wie een geboren tweeling, die nog in het huis waren in veiligheid te brengen. Met roedewerking van de omwonenden slaagde hij daarin. Het huis brandde tot den giynd toe af. DE AANRIJDING NABW OMMEN Slachtoffer overleden Mevrouw Barrosse Bentinck tot Buck- Jiorst uit Be«*'se, die Dinsdag bij het onge luk op der onbewaakten overweg bij Om men err^tig werd gewond, is in het zieken huis w Zwolle, waarheen ze was overge bracht, aan de verwondingen overleden. EEN ERNSTIGE VAL Gistermiddag is in de conservenfabriek van de firma Verburg te Noord-Scharwoude een vrij ernstig ongeluk voorgevallen. De be jaarde arbeider J E.. die bezig was met het opstapelen van vaten, waarbij hij zelf op een vat stond, kwam te vallen. Hij kwam. of schoon van geringe hoogte vallend, zoo Iee- lijk terecht, dat hij ren ernstige hersen schudding opliep "''eest voor zijn leven BIJ HET GRAF VAN HERTOG KAREL VAN GELRE Stille hulde op zijn posten sterfdag De onbegrepen strijder Ia de Groote Kerk te Arnhem is in een stille plechtigheid herdacht de 400- jarige sterfdag van hertog Karei Egmond, landsheer van Gelderland, Graaf van Zutphen en tijdelijk Heer van Groningen en de Drentsche ommelanden, die op 11 Juli 1538 met groote statie aldaar ter aarde werd besteld. In de kerk waren aanwezig de bestuurs leden van „Gelre", vereeniging tot beoefe ning van Geldensche geschiedenis, oudheid kunde en recht en van de Arnhemsche ver eeniging voor oudheidkunde. Bij de graftombe gaf van zijn belangstel ling blijk de Commissaris van H. M. de Koningin in Gelderland, mr S. baron van Heemstra, terwijl het Arnhemsche ge meentebestuur werd vertegnwoordigd door wethouder B. B a kker. Namens de beide vereenigingen hebben de heeren jhr mr A. H. Martens vaa Sevenhoven en J. G. A. v. Hoger 1 in- den kransen aan den voet van de prachtig gebeeldhouwde tombe gelegd, waarbij zij enkele woorden vaa nagedachtenis spraken. Drager van een nationale gedachte Laatstgenoemde herinnerde eraan dat Hertog Karei de laatste vertegenwoordiger was van het gezag van de landsheerlijkheid ia Gelderland. En welk vertegenwoordiger! Zelden was zijn leven van 70 jaar zonder strijd tegen vreemde dwinglandij, hetzij te gen het Bourgondische Huis of den koning van Hispaniën, doch zijn levenswerk heeft geen stand kunnen houden omdat de loop der historie anders ging dan hij wilde. Geheel in tegenstelling staat dit leven met dat van den 5 jaar voor zijn dood geboren Willem vaa Oranje, die een grondslag legde waarop nu nog het hechte gebouw der Ne derlanden staat. Hij roeide tegen een over- machtigen stroom in en in eenzaamheid overleed hij 30 Juni 1538 op zijn Hof, de lek waar thans te Arnhem het Geldersche pro vinciehuis staat Waarom we hem nu nog gedenken? Omdat hij een nationale figuur ver tegenwoordigt, die de gedachte des volks, „draagt: n.l. tegenzin tegen elke vreemde overheersching. Die gedachte heeft na hem overwonnen en daarom brengen we hier eerbiedig hulde aan de nagedachtenis van Hertog Karei Egmond van Gelre. Doodelijk ongeval op onbewaakten overweg Op een onbewaakten particulieren over weg tusschen Alkmaar en Heilo heeft do trein van 15.13 uit Alkmaar gisteren een voetganger overreden en gedood. Het slacht offer woonde te Alkmaar. BRUTALE INBRAAK IN EEN POSTKANTOOR Een brutale inbraak is gepleegd in het postkantoor te Budel. Om in het kantoor te kunnen komen hebben de dieven eerst de sleutels van de slaapkamer van den kantoorhouder gehaald, waarna zij Je brandkast hebben geopend. Een groot be drag aan geld en eenige aangeteekende brieven zijn medegenomen. Eenige geld- trommels zijn ledig in den tuin van den kantoorhouder teruggevonden. Vraagt Uw leveranciei „St.Raphaël" QUINQUINA De fijnste apéritif. VOORNAAMSTF NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE blade - Huldigingsplannen van de Nederland sche jeugd bij het a.s. Regeeringsjubileum van onze Koningin. Feestelijke herdenking van het 10-jarig bestaan van het C.N.V.-vacantie-oord te Putten. Jubileumcongres van de Ned. Kruide- niersbond. Jaarvergadering van de Rudolphstich- ting. De vergaderingen van classes der Ned. Hervormde Kerk. Groote fabrieksbrand te Musselkanaal maakt 100 arbeiders werkloos. Een sergeant verzet zich tegen de politie. Inzake de affaire-Sandys heeft het Lagerhuis een commissie van onderzoek ingesteld. Bürckel doet mededeelingen over Oos tenrijks moeilijkheden. Tengevolge van overstroomïngen is in Japan ongekend groote schade aangericht. I PERZISCHE IAPIJI 's-GRAVENHAGE, NOORDEINDE Tot een goed .milieu behooren 00STERSCHE KLEEDEN 1EN I E HOC I ooren I DEN j MIDDENSTANDSDIPLOMA Mondelinge lessenkunnen goed zijn maar R.E.S.A. is TOCH BETER... en veel goedkoper. Vraag zo spoedig mogelijk ons Prospectus. Het kan U 1 Jaar studie schelen! RESA-VELP Ned. Bond van Chr. Prot. P .T .T.-personeel Ring Zuid-Holland (Zuid) De ring Zuidholland (Zuid) van den Ned. Bond van Chr. Prot. P.T.T.-personeel „Door Plicht tot Recht" vergaderde in de Een dracht te Rotterdam. In zijn openingswoord herdacht de voor zitter, de heer J. D. Fousert, uit Delft, het 30-jarig bestaan van den Bond en het feit dat enkele weken geleden het ledental de 2000 heeft bereikt Een van de punten van de beschrijvingsbrief was o.m. het be- langrijke punt betreffende het tegenwoordig .jaagsysteem". De Voorzitter, die aftredend was, met- algemeene 6temmen herkozen. Als gedelegeerde in de Commissie advies aan het Bondsbestuur. werd de heer H Verheul te Sliedrecht De aanhoudende duurte, o.m. oo' aardappelen, maakte tenslottr vr los. Vooral de laagst bezoldigd' V,,. staat dit volksvoedsel te - Bondsbestuur zal worder dit doet wat mogelijk van deze druk te vc Na afdoening v zaken werd de. afdeelingen ve*T* I C O gebruikelijke V I N L/ L. P> CHEFHONT1 DOELEN HC AMSTERDAM-C' Kamers incl. Holl. Ont Rüstige sfeer in het ceot Ieder modern comfort VALKENB' Hotel F r. Bondshotel A.N.' kamers, koud en w| t. Centrale verwar gratia. Poi"'-

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1