>ns Indische leger biedt goede toekomst 1938 DONDHRDAG 30 JUNI 1938 TWEEDE BEAD PAG. 5 Strenge keuring en selectie bij aanmelding 4 t wordt geaccepteerd vtround en bezoldiging !N. vordf Di .redende Commandant van de K don.'ale Reserve te Nijmegen, kapitein L. H. d. Berg, die met ingang van 3 .ïtili het commando zal overgeven n O rste J. Slag ter, heeft er prijs op gesteld' om nog voor zijn aftreden io landsche pers een uiteenzetting tover de dienstneming bij het Innlie leger in verband met de uit breiding onzer militaire macht in Indië. 1 van de afdeeling Militair Perso- reel aan het departement van Koloniën, de j hui J. J. de Jongh, woonde deze be- winti interessant geworden niet al- r vas ook hijzonder geanimeerd en getuigenis af van de sterk ge- gu "ticie J '-ngstelling, welke heden ten dagc. v< nze Overzeesche weermacht op zeer gei. kk,ge wijze aan den dag treedt. Wc m 1 dit met voldoening consta- teeren. Imi'i-Ti het is nog niet zoo heel veel j. ren gel< ion, dat het Indische leger, dat de „kolot iel" een reputatie genoot, welke nie bevordt rlijk was aan het in breeden kriii.,- doen. wortelen van de gedachte, dat ook -r 0: 1 militairen dienst in Indië voor - 0 leszins behoorlijk levensbestaan T op weg om dien toestand te ca w - n. Niet alleen, dat de aanmel- .1 11 allerlei lagen van ons volk :-i - ik. zijn toegenomen, maar de ..rui 1-)selectie, welke ten aanzien van dog' 1011, iie zich aanmelden, wordt.toe- gopasi, hoeft er toe geleid, dat het peil, uc kwaüt it, als we het zoo noemen no; en, zer Indische militairen, he la rrijk i; omhoog gegaan. Dat leger r niet rer een instituut met een voor velen o ker en soms weinig bemoedi gend pe ectief, maar biedt thans voor io - villen een toekomst, die in mar schappelijk opzicht behoorlijk mag heeten. vertoon: wapens en diensten betreft, veel ove omst met het Nederlandsche Jegcr. U prt e e!hebber van Land- en Zeemacht is ilo Gouverneur-Generaal; Commandant van het. Leger en Hoofd van het Departe ment vi<-i Oorlog, de Luitenant-Generaal Boerstra. De Iniiist militairen worden aangeno- men Nijn, gen, verblijven daar ongeveer dr: maanden, gaan dan naar Indië en ont vangen - ;:ai oij de z.g. Depotbataillons hun miüt.' ire :.j.i ding voor wat de Infanterie bet in Ba doeng. de Cavaleristen gaan r.iar S 'ga, terwijl de Artilleristen, Ge- t personeel van den Militair Ge- n-; - Dienst naar Tjimahi worden gediri inds kort is een deel van de Genk- in t Cornelis. Het zijn, op laatst- genom its na, alle z.g. koele klimaten. 1-Itaanpassen aan het klimaat gaat dus ge leidelijk. De Lurh l irtafdeeling is verdeeld over oe c.-tGii/s i' n Bandoeng (Andir) en Kali- djati; ij den gestadigen groei van deze af deeling zal binnenkort met deze garnizoe nen all -en n :t kunnen worden volstaan. Groot" taire werkplaatsen bevinden zich t- Band- mg. Vele militairen, die een tec i.sch o.deiding hebben gehad, vinden hieri'ïi een trekking met veel kans op een goede. komst. Z 1 e (op West-Java) als de He st-Java) telt een marechaussee rvan de compagnieën over garnizoenen zijp verdeeld, ooi te Magelang zorgt voor de op> ug v; 1 de mindere militairen der In fanterie de onderscheidene rangen. Een versterking van beteekenis in het leg' r so kt de 3 korpsen Barisan van Madoera. r. n ede het Legioen van Mangkoe Negoro te c*-rakarta. Daarnaast jnnen wij tegenwoordig de reservekor ps-:-" van oud-militairen, terwijl nog een inla dsch korps Prajoda op Bali :'n wording is: de voor dit korps benoodigde Inlands'-he i nitiëren zijn nog in opleiding, voo ving van orde en rust is in sten de z.g. gamizoensinfan- Hieribij worden geen Euro- en ingedeeld; wel kader van landaard. •ier van die Bataljons, Suma- bataljon. v. verschillend De Ka ler: iei de bui tra's Westkust en Tapanoeli twee, terwijl Riouw slechts één garnizoenscompagnie telt. Niet onvermeld mag blijven het Korps Ma rechaussee op Atjeh, het keurkorps, welks vaandel versierd is met het teeken der Mili taire Willemsorde. Op enkele meer kwetsbare punten, zooals de oliehavens Balikpapan en Tarakan zijn veldtroepen gelegerd, zoo dat ook daar Europeesche soldaten van de Artillerie en Genie garnizoen hebben. De Koloniale Reserve Bij K.B. van 24 Aug. 1890 is de Kolo niale Reserve opgericht. Zij diende, in verband met moeilijkheden bij de uit zending van gevraagde contingenten, aanvankelijk tot het weer geschikt ma ken van uit Indië teruggezonden mili tairen. Deze vormden dan de kern van uit te'zenden suppletietroepen. De herstellenden kwamen te Zutphen in garnizoen; Nijmegen zou de valide troepen herbergen. De herstelperiode was gesteld op twee jaar. Wie aan nog niet geschikt was, werd ontslagen. Harderwijk diende als reservedepot, maar werd in 1907 als zoodanig opgeheven. In 1912 deelde Zutphen in dat lot en werden werving, reconvalescenten en eenste oplei ding te Nijmegen samengetrokken. Daar kreeg de Koloniale Reserve in 1911 een nieuwe kazerne en in 1912 een nieuw hos pitaal. Wanneer we het lijstje van door Indië aangevraagde aanvullingen met Euro peesche minderen nagaan, zien we de cijfers in 1937 een sprong naar boven maken, van 394 kwam het op 1018 en voor het le halfjaar 1938 is het 1303. Bij de uitzendingen valt een zelfde ver schijnsel waar te nemen. In 1936 vertrokken 507 recruten, maar in 1937 reeds 871, ter wijl in het le halfjaar van 1938 dit getal reeds 501 bedroeg. Voor 1938 werden be halve een aantal recruten voor infanterie, artillerie, cavalerie, genie, hospitaaldienst en luchtmacht, er ook 10 aangevraagd voor de opleiding tot adspirant-onderofficier-vlieger 100 bestemd voor monteur bij de lucht macht. Hieruit blijkt wel, dat jongelui met vakkennis ook in het leger kans hebben om daarin vooruit te komen. Want be halve de vliegers en de monteurs heeft men ook bij de artillerie en bij de genie personen met teohnisohe kennis noodig (pyrotechnische werkplaats, geweerma kers, zoeklichten, radio, telefoon, enz.) Ieder gaat uit met dezelfde kansen en uit alle lagen der bevolking zullen jongelui hun weg in het Indische leger kunnen vinden. Dienstneming Op ongeregelde tijden, naar mate de aan vragen uit Indië binnenkomen, wordt op de mogelijkheid van dienstneming voor Indië per advertentie de aandacht gevestigd. Dat schijnt noodig. Want velen blijken niet te weten dat de dienstneming gedurende het ele jaar is opengesteld. De advertenties brengen telkens weer een stroom van brie ven. Na dien oproep voor dé adspirant vlie gers b.v. werden in twee weken tijd 1955 brieven ontvangen, waarvan de eerste dagen eenige honderden per dag. Op den landstormdaggisteren te Roermond gehouden, kon men ook een afdeeling koloniale reserve in actie zien. Overval op het bivak van een weerspannigen Athjehschen hoofdman. De hoofdman werd ge boeid, terwijl een trawant geveld werd (op voorgrond). hun gezin, alleen tractement, hetwelk sedert 1 Januari 193S bedraagt: voor een sergeant f185 tot f290. sergeant-majoor 1190 tot f330, adjudant-onderofficier f 200 tot f 375, en voor een onder-luitenant f220 tot f500 ..lies per maand. Er volgde na de uiteenzetting van kapitein v. d. Berg een zeer geanimeerde gedach- tenwisseling. Voor zoover deze nader licht wierp op de hoofdzaken hebben we er in het bovenstaande reeds mee gerekend. GEMENGD NIEUWS Storm belemmert de zeevaart Schepen omhoog gevaren Het visschersvaartuig „Tholen 53", schlo per Pol, is gistermiddag omhoog gevaren op de Spijkerplaat nabij Borsselen en blij ven zitten. De opvarenden hebben geen ge bruik gemaakt van de aangeboden hulp van de reddingboot, maar zijn in een sloep od eigen gelegenheid naar de sleepboot geroeid, die hen naar Terneuzen meenam. Men vreest, dat de hoogaars zal wrak slaan. De zeelichter „Thames 3", die gisteroch tend op de Kaloot was geloopen, is door den storm nog hooger op de bank geslagen en zit in een slechte positie. Voor dc opva renden bestaat geen gevaar. De „Thames 7" ligt geankerd nabij de reede van Vlissingen. De sleephooten ..Goliath" en „Security" zijn nog steeds in de nabijheid De berging van de „Thames 3" is opge dragen aan den sleepdienst Muller te Ter- neuzen. Men zou trachten nog hedennacht, cf zoodra de weersgesteldheid verbeterd is, een poging tot afsleepen te doen. Een nieuwe oplichterstruc „Aardbeving, storm of losse steenen?'' Het gebeurde gistermorgen in een woning aan de Pieter de Hooghstraat in Amsterdam. Er was aan de voordeur gebeld en mevrouw had open gedaan. Op den drempel stond een keurig uitziend man, die vertelde, dat hij opdracht had van den makelaar, een onder zoek in te stellen naar den toestand van de woning. „Waarom die belangstelling?" vroeg me vrouw. „Ja, kijkt-u-es", antwoordde de man, „we hebben een aardbeving gehad en nu van nacht bovendien een storm en dan is het noodig eens te kijken of er niets is gebeurd, dat ongelukken kan veroorzaken; losse stee nen bijvoorbeeld". Mevrouw vond dat antwoord aannemelijk en liet den binnen. Kwasi-ernstig stelde de man een nauw keurig onderzoek in, geen kamer werd over geslagen, ook de slaapkamer niet. De man bevond alles keurig in orde, hij liet zich al thans zeer bevredigend over het onderzoek uit. Van zoo'n solied sebouwd huis had hij trouwens ook niet anders verwacht, dat kon wel een aardbevinkje en een storm verdra gen. Vriendelijk groetend verliet hij het huis. F.nkple ooeonhükken later was mevrouw even in de slaapkamer. De deur van de lin nenkast stond opendat was niet ge woon. Mevrouw dacht even na, heel even maar. want plots herinnerde zij zich, dat de controleur van den makelaar alleen in de slaapkamer was geweest. Zij wierp een blik in de kast, greep het geldkistje, maakte het open. leeg. Een bedrag van f300 plus enkele sieraden waren verdwenen. De op zoo brutale wijze bestolen mevrouw heeft de politie onmiddellijk van den dief stal in kennis gesteld Deze heeft met veel helangstelling van de nieuwe oplichterstruc kennis genomen en speurt thans ijverig nalar het knechtje van den makelaar. ROFFELRIJMEN VOORZICHTIG Een lezer klaagt dat mijn verslag Van het New-Yorksche boks festijn Een anti-negriaanscli gedicht En sterk gekleurd pro-Duitsch zou zijn. Hij vraagt: als 't nu een Düitscher was Hij schrijft daarvoor een leelijk woord)± Die in een faire bokspartij Den neger bijna had vermoord, Had je dan ook van „blanke bruut Gesproken en, naar eer en plicht, Dat monster-in-een-menschenhuid Gehekeld in een hekeldicht? Het moet me eerlijk van het hart Dat het me koud laat, absoluut, Wie zulk een knokpartij verliest, De zwarte of de blanke bruut. Ik constateerde zonder meer Het waarlijk walgelijke feit Dat zich een denkend schepsel Gods Verlaagt tot zoo'n krankzinnigheid. Nog erger is mijn ergernis Omdat een klinkend kapitaal Door „sport"supporters werd besteed Aan zoo'n beestachtig soort schandaal. Wanneer mijn lezer echter wenscht Dat „al die negers op een keer De moffen, Die en Die voorop, Zoo doen", heb ik geen woorden meer. Ik meen dat wie den duivel zélf Niet ernstig biddend wederstaat Alleen door zulk een wreede wensch Reeds in zijn hart een moord begaat. (Nadruk verboden) LEO LENS Een matte of gebruinde teint staat altijd charmant Amilda-crême, die tevens zoo goed is voor de huid, is verkrijgbaar in deze twee begeerde teinten. Mat en Bruin. Doos 50 en 25 c. Nadat gevraagde inlichtingen zijn verzon den, worden de aanvragen afgewacht Dan volgt keuring der gegadigden: 25 per dag. Goedgekeurden worden aan een klein exa mentje onderworpen: Nederlandsche taal en rekenen. De korpscommandant beslist aan de hand van de resultaten daarvan en op grond van door de adspiranten verstrekte gegevens of zij voor een voorloopige verbintenis in aanmerking komen. Gedurende dien tijd worden ze nader getoetst op physiek en temperament. Emotioneelen loopen daarbij in den regel ongunstige kansen. Meent men, dat novici beschikken over de eigenschappen om in Indië te kunnen slagen, dan blijven de jongelui ingedeeld in de klassen, onder militaire leiding, waarin ze na voorloopige aanneming zijn geplaatst. Ze zijn in deze periode ook zelf nog vrij om hun verband te verbreken, zij het tegen vergoeding van een deel der kosten. Deze periode van observatie duurt onge veer twee maanden. Luidt het uitgebrachte rapport gunstig, dan beslist de korpscom mandant of betrokkenen voor uitzending ge schikt zijn te achten, nog even zullen wor den aangehouden ter nadixe observatie, dan wel voor ontslag in aanmerking komen. Daarna gaan degenen, die voor uitzen~ ding geschikt zijn bevonden, met twee we ken transportverlof en eenige dagen later is het vertrek. Die uitzending is een probleem op zich zelf, zulks met het oog op de beschikbare scheepsruimte voor het aantal uit te zen den manschappen. En als dan ook de Ma rine menschen moet uitzenden, gebeurt het meermalen, dat de Indische militairen moe ten wachten. Een slachtoffer van den Zuid-Wester "»)-J Fry 1 tgifl N.V Gistei.i ma 'verd cr in het Feijenoord-Stadion te Rotterdam een Prins Bernhard feest ecrcl door de Oranje-verèeniging Het Zuiden. Een heraut kondigt d t andering van de vereeniging aan. voor taan heet zij: Prinses Beatrix. Scherpe selectie en keuring We zeiden het reeds: er wordt scherp geselecteerd en ook scherp gekeurd naar Indischen maatstaf. Deze maatregelen leiden er toe, dat gemiddeld slechts 40 pet. in aanmer king komt voor uitzending. In de eerste plaats vallen reeds vele ge gadigden af, naar aanleiding van feiten, welke zij mededeelen in hun verzoek om in lichtingen. Dan volgt de groep, die afvalt naar aan leiding van de bewijzen van goed gedrag, de straflijsten van de Nederlandsche Weer macht, het zijn van kostwinner, enz. Als derde groep volgen de afgekeurden, dan degenen, waaromtrent minder gunstige inlichtingen werden verkregen, dan zij, die reeds in de eerste weken blijk geven geen militair te zijn (en waarvan de overtuiging bestaat, dat zij het ook nooit zullen wor den) en tenslotte degenen, die aan de hand van de eindrapporten worden ontslagen. Interessante cijfers werden ons te dezer zake verstrekt. Een paar er van willen we noemen. Over de jaren 1935—1937 kwamen 33.124 verzoeken om inlichtingen. Er volgden 11.383 aanmeldingen en 9.588 gegadigden werden gekeurd. Voor 3.027 van hen volgde een voorloopige verbintenis. Dit getal slonk na de observatieperiode tot 2.379, waarvan er 1964 werden uitgezonden. Het le halfjaar van 1938 geeft overeenkomstige cijfers te zien. Bij 10.688 vragen om inlichtingen kwam het tot 904 goedgekeurden der 2295 opgeroe- penen. Van de totaal 1260 man, waarover men de beschikking had verkregen in den loop des jaars op 1 Jan. 1938 waren er 444 aanwezig konden er 501 worden uit gezonden. Thans zijn nog 373 mannen be schikbaar. Opmerkelijk is, dat 50 pet. der zich aanmeldenden uit allerlei kringen der maatschappij, niet werkloos is. Het verband kaai voor 3 of 5 Jaar worden gesloten. Velen vinden na 5 jaar een burgerbetrekking in Indië. Na terugkeer naar Holland kunnen soldaten en brigadiers capitulant worden en in aanmerking komen voor voor hen aangewezen betrekkingen. Voor hen, die zidh voor de bezoldiging mochten interesseeren, zijn nog de volgende mededeelingen van belang. Behalve kostelooze venstrekking van klee ding, uitrusting, huisvesting, voeding, vrije genees-, heel- en tandheelkundige behande ling en medicijnen en vrijdom van belas ting, geniet de nieuw-verhondene bij de Ko loniale Reserve een soldij van normaal 37 cent per aag. In Indië bedraagt de soldij sedert 1 Jan. 138: Voor een soldaat 2e klasse van f 0.75 tot f 1, voor een soldaat le klasse van f 0.85 tot f 1.55, en voor een brigadier van f 1.15 tot f 1.85 alles per dag. Onderofficieren ontvangen, behalve vrije geneeskundige behandeling voor zich zelf en Brandwacht krijgt zware hersenschudding Op het Waterlooplein te Amsterdam heeft de storm gister enkele boomen ver- 'eld on ook schade aan de bovenleiding in de tram aangericht. In verband hier mede rukte gistermiddag de brandweer van de Nieuwe Achtergracht met de magiruslad- der naar de westzijde van het plein, waar voor perceel 74 een iep gevaarlijk stond. De mechanische ladder werd uitgedraaid en de ongeveer 45 jarige brandwacht J. Ver meer begaf zich naar boven om een lijn in den boom te bevestigen, waarna de dienst der beplantingen het. karwei verder voor zijn rekening zou nemen Opeens deed een rukwind de kroon van den boom op zes- meter boven den grond af breken en in haar val sleurde zij de ladder die midden tusschen de takken stak, mee omlaag. Met een zwaren smak kwamen boom. ladder en brandwacht op de speel plaats midden op het plein terecht. De man lag met het hoofd tusschen de ladder en een gebogen tak. Ware deze tak recht, ge weest. dan zou hem ongetwijfeld de schedel zijn verpletterd, thans liep hij een zware hersenschudding op. De geneeskundige dienst, die terstond werd gewaarschuwd, vervoerde het slachtoffer naar het Binnen gasthuis. De ladderauto kwam geheel op zij te lig gen en de rechterstijl van de lange ladder spleet op verschillende plaatsen. Een andere boom naast den afceknapte op den hoek van de westzijde van het plein, werd wegens het gevaar, dat hij opleverde van het zware bladerdek ontdaan. De publieke belangstelling bij dit ongeluk op het toch al drukke plein was buitenge woon groot. Het duurde geruimen tijd eer de brandweer den omgevallen ladderwagen weer op vier wielen had. Inbrekers plunderer een brandkast Zij maken 900 gulden buit Gisternacht is ingebroken in het kantoor van de woningbouwvereen. „Rochdale", Cor nelis Krusemanstr. 75 te Amsterdam.De inbrekers drongen het gelijkstraats gelegen kantoor aan de achterzijde binnen door een ruit in te drukken, waarna de tuindeuren gemakkelijk geopend konden worden. Zij schonken slechts aandacht aan een kleine brandkast, welke in een der kantoorloka len stond en waarin zich een bedrag van ongeveer negenhonderd gulden bevond. Hef; moet voor hen een geringe moeite zijn ge- weesï de kast aan de achterzijde open te scheuren, hetgeen met het noodige vakman schap is gebeurd. De geheele inhoud van de brandkast is verdwenen. Van de daders ont breekt elk spoor. De „Karimata" is verhaald Er zijn eenige reparaties noodig Naar wij vernemen, heeft de „Karimata" zich in den storm, welke gisternacht en ook nog overdag over ons land raasde, uitstekend gehouden. Echter zijn er gisternacht eenige machines onklaar geworden en vernieuwing van enkele onderdeelen is noodzakelijk al vorens men weer met baggeren kan voort gaan. Deze reparaties kunnen uiteraard be ter en vlugger op Terschelling verricht wor den dan op het altijd woelige water tusschen Vlieland en Terschelling. Tot gistermiddag toe was het onmogelijk verbinding met de „Karimata" te verkrijgen. In den loop van den namiddag werd de zee echter iets rustiger en toen hebben de sleep hooten den molen aangehaakt en naar de reede van Terschelling gesleept. Daar ligt de „Karimata" 'nu, rustig en wel, terwijl men druk bezig is, om alles weer in gereed heid te brengen, om zoo spoedig mogelijk voor de tweede maal naar het Lutinewrak te vertrekken. Het oponthoud zal, naar verwacht wordt, slechts kort duren. De 23-jarige N. V., uit Delft, is, toen hij zich op zijn motor naar Den Haag'wilde be geven, dicht bij Rijswijk de macht over het stuur kwijt geraakt. Een wielrijdster uit Delft werd door de motor gegrepen en sloeg tegen den grond, terwijl V. eveneens op den weg werd geslingerd. Hij werd zoo zwaar gewond, dat hij spoedig overleed. De wiel rijdster. hoewel ook zeer ernstig gekwetst, kon naar het ziekenhuis te Delft worden vervoerd, waa? zij ter verpleging is opge- Ontaarde moeder staat terecht Eigen kind langzaam-aan laten verhongeren Tien jaar gevangenisstraf geëischt Voor de Arrondis6©mentsrechtban te Djrdrecht heeft gistermiddag terecht gestaan de 28-jarige vrouw N. K. geb. P., wonende te Oud-Beijerland, thans gedetineerd, die opzettelijk aan haar 6 maanden oude zoontje Theunis het noodige voedsel heeft onthouden, waardoor het kind in dien nacht van 31 Mei op 1 Juni is overleden. De eerste getuige, düe wordt gehoord, is Dr Hulst uit Leiden, die in het gemeente ziekenhuis te Dordrecht een sectie op het lijkje heeft verricht en daarbij constateerde, daf bet kind ruim 4 pond woog, hetgeen abnormaal wéinig was. Het was absoluut vetloos en het kon door onthouding van het noodige voedsel niet. blijven leven. De veldwachter C. Kool, dien men ge waarschuwd had, was op 1 Juni des voor middags omstreeks 9 uur in de woning van verd. aangekomen, waar hij het lijkje aan trof en in beslag nam. Aanvankelijk deed de vrouw een verward verhaal, maar ten slotte bekende zij, dat het kind in den af- geloopen nacht omstreeks 1 uur was ge- sior ren. Op een vraag van den president ant woordde get., dat de vrouw slecht bekend stond, niet alleen vanwege een ongeoorloof- den omgang met een anderen man. Een buurman van de vrouw, H. Letter man, was het opgevallen aldus verkliaar- hij ter terechtzitting dat de vrouw op 1 Juni zoo vroeg op was en geagiteerd deed. Verd. kwaim bij hem en schreef op een leitje: „Theundsje is dood". Daarop ging hij naar de woning van de vrouw en zag daar inderdaad het lijkje van het kind. De echtgenoote van dezen getuige, dfie in De cember bij de bevalling van verd. tegenwoor dig was geweest, zeide daarop, dat het een geheel normaal kind was, dat naar haar meening ongeveer 7 pond moet hebben ge wogen. Hierna ondervroeg de president, Mr Heu- velink, de verdachte. Zij zeide, dat zij op 13 Dec. van het kind was bevallen, waarvan zij van het begin af niet hield, omdat het haar te veel aan haar man herinnerde, van wien zij evenmin hield. Van een ander, zekeren v. R., had zij een tweeling, en daarvan hield zij wel. Eind April opperde v. R. het plan om met hem te gaan samenwonen; zij voelde daar wel wat voor, maar was bevreesd voor de tweeling, die zij dan graag bij zidh zou heb ben. Bij die gelegenheid is ook het plan ge opperd, Theunisje van het leven te beroo- ven, dioor het steeds minder voedisel te ge ven. Dit ging te gemakkelijker, omdat het kind de flesch niet zoo gemakkelijk nam en veel opgaf van wat het tot zich nam. Dit althans had zij voor de politie en den rechter-commissaris verklaard; ter terecht zitting betoogde zij nu, nooit de gedachte te hebben gehad: ik zad je geen voedsel geven, dap ga je wel dood. Het kind liet haar ech ter onverschillig, en daarom deed zij ook nooit extra moeite om het melk tot zich lé doen nemen. Het requisitoir Het O. M., waargenomen door Mr A. J. Kronenberg, herinnerde in zijn requi sitoir aan de uitlating van de vrouw, dat zij nooit van haar man heeft gehouden. Daarvan is het gevolg geweest, dat zij een verhouding met een ander aanging, van wien zij een tweeling kreeg. Een tijdelijke verwijdering tusschen hen ontstond en ini dien tijd kreeg zij van haar eigen man een kind, waarvan zij van het begin af niet hield. Toen kwam het plan om samen weg te gaan; zij was bezorgd voor de tweeling, maar om Theunisje bekommerde zij zich' niet, integendeel, de moeder, geroepen ter, bescherming van het kind, ging zich aan haar eigen kind vergrijpen. Zij onthield het van het noodige voedsel, waardoor het ten slotte niet genoeg kracht meer had om adem te halen. Spr. verbaasde zidh over die houding van verd. ter terechtzitting, en zeide daarna dat zij de geboden: gij zult niet echtbreken en gij zult niet döo- den, heeft overtreden, waarvoor een zeer zware straf ter vergelding noodig is. Spr. re quire erde daarom een ge vangenisstraf van 10 jaar. De verdedigster, mevr. Mr B r a n b e r» genDe Niet, heeft in haar pleidooi de levensloop van de vrouw geschetst, die geen steun ondervindend van haar slappen weinig kordaten echtgenoot een prooi geworden van Van R. Zij is daardoor moedeloos geworden en toonde zich onver schillig ten opzichte van hot kind. Spr. ge loofde niet, dat verd. de bedoeling heeft ge had het kind opzettelijk van het leven te berooren. Mocht de rechtbank dit wel aan nemen, dan riep zij de clementie in, omdat die wroeging, die de vrouw haar leven lang zal moeten meedragen, al veel zwaarder is, dan de straf, die de rechtbank kan opleggen. Uitspraak 13 Juli. Gisteravond liepen twee jongens achter elkaar langs den waterkant aan de Erts kade bij den zg. Paardenhoek te Amster dam. Plotseling hoorde de voorste een plons en hulpgeroep en bemerkte tot zijn schrik, dat zijn kameraadje, de 14-jarige* M. R„ wo nende in de Riouwstraat, in het water spar telde. Deze kon niet zwemmen en daar de plaats, waar het ongeluk plaats vond. tame lijk afgelegen is, duurde het geruim'en tijd voor dat hulp kwam opdagen. Intusschen was do drenkeling in de diepte verdwenen. Na eenigen dreggen haalde men het lijk op, dat door den G.D. naar het Binnengasthuis is overgebracht. G Wijnker Heer-Hugo-Waerd. doordat kinderen bezig waren met papierstoken in een fornuis Het brandende pap,er vloog door den sterken wind door den schoorsteen na boven en belandde op het neten dak. In een oogwenk stond de boerderij volop l vlammen. Wat er na den brand van de boerderij was overgebleven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5