Ilieuiue £riilsri)r (üotiraiit Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken 1 Nederland werkt in het water DE PRINS VERJAART RYNBENDE Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevestigd is 235 Franco per posl 235 -f portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 '/j cl. Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 38936 19e Jaargang abbertentieprtjjen: Van 1 tot 5 regels Kt Vb Elke regel meer0.22'/a Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels 2.30 Elke regel meer 0.45 Voor het bevragen aan '1 bureao wordt berekend ƒ0.10 NO. 6429 DINSDAG 28 JUN11938 K TWEEëRLEI GEVOLGTREKKING Als men let op de wijze, waarop men van 'de zijde der Christelijk Democratische Unie pijn standpunt pleegt te formuleeren en po lemiek voert tegen de partijen van rechts, dwingt dit bedrijf geen groote bewondering (ai- Mag men den heer Van Houten en zijn paaste politieke vrienden gelooven, dat valt er in de denkbeelden der andere Christelijke groepen niet veel Christelijks te bespeuren: de zelfgenoegzame houding, die de leider der C. D. U. aanneemt, dwingrt dan ook tot de conclusie, dat men daar het monopolie bezit van het echte Christendom. Ditzelfde hoogmoedige standpunt nam de heer Van Houten opnieuw in bij het debait over de interpellatie-Van Gelder met be trekking tot de werkverschaffing Op waardige wijze heeft de Minister-Pre sident er op gewezen dat met afgevaardigden ook den Staatkundig Gereformeerden pastor Zandt gold deze opmerking die eidhzeltf alleen in het bezit wanen van het ■ware Christendom en anderer Christelijke levensovertuiging minderwaardig en goed koop achten, ernstige gedachtenwisseling niet mogelijk is. Zeer ad rem was ook de wijze, waarop de Iheer Bakker den heer Van Houten op het afkeurenswaardige en niet zeer delicate in diens houding wees. Natuurlijk beklaagde de heer Van Houten zich over het feit, dat de Minister-President aan zijn redevoering geen aandacht schonk, terwijl de leider der C.D.U. den heer Bakker nog al zwaar toerekende een verschil van meening omtrent hetgeen de heer Van Houten gezegd had. Terwijl de Handelingen namelijk als uitspraak van den C.D.U.-er vermeldden: „Helaas, van die waarlijk Christelijke men taliteit merk ik bij deze Regeering weinig", had zijn handschrift, dat werd voorgelezen, aanvankelijk geluid: „Van een waarlijk Christelijke mentaliteit merk ik bij deze Re- geering niets". Tweeërlei opmerking moet ons hierbij van het hart. In de eerste plaats deze, dat reeds een aanklacht tegen den heer Van Houten is ge legen in het feit, dat de oorspronkelijke re dactie uit zijn pen kon vloeien. Al werd dan later een verzachting aange bracht, uitlatingen als deze komen bij dit C-D.'U.-kauierlid herhaaldelijk voor: nog enkele dagen geleden moest een Christen staatsman als de heer de Geer verklaren, dat redevoeringen als die van den heer Van Houten er niet toe bijdragen om het peil van het debat te verhoogen. In de tweede plaats valt het op dat de leider der C.D.U., hoewel hij slechts een klein onderdeel aanviel van het betoog van den heer Bakker tegen hem en de aanklacht van den heer Bakker overigens volledig van waarde bleef, aan deze kleine vergissing nog een rede besteedde, die in de Handelingen een halive kolom beslaat. De heer Vam Houten, die zelf van de po lemiek leeft, toonde zich wel hevig gekrenkt en ging wel erg hoog te paard zatter^ toen de heer Bakker zich eens tegen hem richtte. Hoe steekt daarbij af de figuur van den Minister-President en van andere rechtsche voormannen, die meestal zwijgend de door gaans schimpende en hatelijke redevoeringen der Van Houtens e.a. over zich heen laten trekken. Inderdaad, de heer de Geer had gelijk: een verhooging van het parlementaire peil brach ten deze heeren tot dusver niet. Verhooging crediet voor werkverruiming Aan het voorloopig verslag der Eerste Kamer inzake de verhooging van het crediet voor werkverruiming wordt ontleen l, dat sommige leden het bedrag van 60 milliotn voor krachtige bestrijding der werkloosheid geheel ontoereikend achten. Verschillende andere leden meenden, dat. de regeering met de beschikbaarstelling van een bedrag van f 60 millioen een juiste keuze had gedaan. Naar hun oordeel hebben regeering en volksvertegenwoordiging bei i ernstig rekening te houden met den toe stand van 's Rijks schatkist en het daar mede verband houdende Staatscrediet. Er zijn, aldus deze leden, buitenlandsche situa ties aanwijsbaar, die doen zien, hoe funest het onbeperkt uitgeven van geld voor een land kan worden. Sommige leden vroegen of het niet moge lijk zou zijn verschillende noodzakelijke wer ken, als b.v. uitbreiding van laboratoria, met behulp vaii een voorschot uit het werk fonds in versneld tempo uit te voeren, om in den loop idler volgende jaren de door het fonds beschikbaar gestelde bedragen te ver rekenen. DE „NEDERLAND EXPRESS" De N.V, Stoomv- Mij „Nederland" meldt, dat de speciale trein met passagiers en nost. in aansluiting op het 1 Juli a.s. van Genua vertrekkende m.s. „Christiaan Huygens" Donderdagmorgen 30 Juni te 11.22 uur van Den Haag S.S. zal vertrekken. Vertrek van Utrecht C.S. 12.19 uur, van Arnhem 13.12 uur, van Nijmegen 13.36 uur. Vertrek van den aansluitenden trein naar Utrecht: van Amsterdam C.S 1L-00 uur of 11.33 uur, Amsterdam W.P. 11.13 uur of 11.43 uur. De aansluitende trein van Rotterdam-Maas vertrekt om 11.23 uur, aankomst te Genua Vrijdagmorgen a.s. te 8.47 uur. Naar de komende N.O. polder De gunstige ligging van Kampen Urk zien is aardig (Van een eigen verslaggever)' De jonge burgemeester van Kam pen, de heer H, M. 01 denhof leidde met z'n goedmoedigen glimlach) een gezelschap door zijn oude veste* .Wat is hij trotsch op de oude Hanze stad, gelegen aan den IJssel, even voor deze zich oplost in het Keteldiep en toegang geeft tot het IJsselmeer* Hij heeft redenen om trotsch en blijde te zijn, want het oude stedeke, dat in z'n isolement in de IJsseldelta ligt, heeft nieuwe toekomst gekregen en het mag met recht en reden .verwachten binnen afzien- baren tijd uit z'n isolement verlost te wor den. Nog onlangs hebben we daarop in een artikel gewezen. Immers Kampen krijgt door het groote en grootsche werk, dat in het IJsselmeer wordt uitgevoerd, een achterland, dat voor dit eer ste bevolkings centrum op het oude land onge kende mogelijk heden biedt. De energieke burge meester heeft dat ingezien en nu maakte hij V. V. V., de Kamer van Koophandel, hel gemeentebestuur en een particu liere bootonder neming mobiel, om te trachten dit nieuwe pers pectief voor de stad zoo profijtelijk moge lijk te maken Langs Neerlands grootste werk „Vanuit Kampen naar de Zuiderzee werken", dat is de slagzin geworden die Kampen nu aan het Nederlandsche volk gaat doorgeven. Een bootdienst is in het leven geroepen die deze tochten zal gaan organiseeren langs Neerlands grootste millioenenwerk, waardoor straks 40.000 H.A. grond aan de zee zal zijn ontworsteld. Yanuit de Ketelmond zwenkt de boot met H. M. Oldenhof een boog rechts om, in de richting van Schokland, waarvan de omtrekken aan den horizon al duidelijk zichtbaar worden. Het typisch afgebrokkelde eiland, dat straks waarschijnlijk op den veenbodem wegzinken zal, gaat aan ons oog voorbij en dan koersen we langs den massieven dijk, die daar als een brok zand, steen en klei, zonder kop of staart in het water ligt. Die zal straks het water keeren, als met noes ten vlijt de zware klei in cultuurgrond zal worden omgezet. Zoo vaart de boot verder naar het Noor den, waar Urk al spoedig tusschen zand zuigers en baggermolens als een rots uit de zee oprijst. Het ligt hoog en fier boven het water. Een bezoek aan Urk alleen al is deze won dermooie tocht op de voormalige Zuiderzee waard. Urk, met z'n typische kleederdrach ten, waar de huizen als het ware op een groote hoop uit de lucht zijn komen val len. Niemand heeft er wat aan geordend en zoo zijn er kleine kronkelige straatjes doorheen getrokken. Urk, waar de wasch aan lijnen dwars over „de hoofdstraten" aangebracht hangt te drogen, die .veelal niet breeder zijn dan V/> 2 M. Urk zien duurt maar even, maar het laat een indruk achter die men in ons vaderland nergens elders vinden kan. De tocht terug naar de oude stad doet opnieuw genieten van de wondere beko ring van het water en het machtige werk dat door Nederlandsche energie er tot stand wordt gebracht. Heusch we zeggen niet te veel als we de leuze overnemen: Gaat naar de Zuiderzee werken, via Kampen. We zeggen het den burgemeester na: „Kampen is .krachtens haar geografische ligging, aangewezen om deze tochten langs de Zuiderzeewerken te organiseeren"* En passant: Kampen Deze tocht naar het werk aan den N.O.- polder biedt nog een aardige bekoring, n.l. een bezoek aan Kampen zelf dat men zoo „en passant" meenemen kan. Men moet dit niet zonder meer afwijzen. Kampen biedt voor den historievorscher rijke schatten van architectuur en folklore over Schokland (waarvoor een tentoonstelling georgani seerd is in de komende maanden). De ge schiedenis grijpt hier terug tot voor de middeleeuwen, hetgeen ge ook zult zien in een bezoek aan het oude Rechthuis dat aan het raadhuis der stad grenst. Bovendien biedt Kampen den kerkelijken mensch de attractie van een bezoek aan de Theologische Hoogeschool of aan de oude kerken die ook een groot stuk ge schiedenis doen herleven. We eindigen. Inderdaad heeft een tocht zooals wij die op uitnoodiging van het gemeentebestuur maakten en die we hierboven slechts kort beschrijven, vele aardige, leerzame, echt Nederlandsche genoegens. Komt, laat het een uwer vacantie-attrac- ties zijn. W erkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling De directeur van den Rijksdienst der erkloosheidsverzekerine en arbeidsbemid deling deelt mede, dat in de week van 6 t.cn. 11 Juni bij gesubsidieerde vereenigingen met werkloozenkas waren aangesloten 563.000 personen, onder wie 76.200 landarbei ders. Voor de 486.800 verzekerden buiten de landarbeiders was het werkloosheidspercen tage 23.4 tegenover 23-8 in de vorige ver- slagweek. 23 t.m. 28 Mei. In de eerste verslagweek van Juni was het werkloosheidspercentage voor alle ver zekerden in de laatste jaren als volgt: 1932 24.6; 1933: 24.6; 1935: 29.4; 1936 30.9; 1937: 24.3; 1938: 23.4. Bij de organen der openbare arbeidsbe middeling stonden op 11 Juni in totaal 343.78S werkzoekenden ingeschreven, onder wie 325 634 mannen. Van deze werkzoeken den waren 325.824 werkloos, onder wie 312.697 mannen Het bestuur van het Werkfonds 1934 heeft opgegeven, dat op 16 Juni rond 10.300 ar beiders aan het werk waren met behulp v.n dit fonds- Inspecties voor de werkverschafing Noord-Brabant één inspectie De Minister van Sociale Zaken heeft het noodig geoordeeld, dat, in verband met de uitbreiding van het aantal werlcloozen, het welk bij werkverschaffing zal worden te werkgesteld, meer en meer de leiding van de inspecties voor de werkverschaffing in handen wordt gelegd van beroeps-inspec teurs. De bezetting van de meeste inspec ties is reeds in dier voege geregeld- In de laatste maanden is op dien weg voortge gaan en zijn drie burgemeesters-inspecteurs vervangen door beroeps inspecteurs. Het hgt iQ het voornemen deze wijziging binnenkort ook in de provincie Noord-Bra bant te voltrekken. De bestaande drie in specties zullen tot één worden samenge voegd, die dan komt te staan onder leiding van een beroeps-inspecteur, die zijn kantoor te Den Bosch zal vestigen. Burgemeester van Wassenaar vraagt ontslag Naar wij vernemen heeft burgemeester Wiegman van Wassenaar tegen 1 Juli om persoonlijke redenen ontslag uit zijn functie gevraagd. De heer Wiegman is burgemeester van Wassenaar sedert Augustus 1929, toen hij van Heemskerk kwam, waar hij eveneens burgemeester was. Onder leiding vam den heer Wiegman zijn veel en belangrijke werken en verbeteringen ten uitvoer gebracht, zooals uitbreiding van het aantal scholen, aanleg en uitbreiding van de gemeentelijke plantsoenen, de aan leg van wegen is krachtig aangevat, enz. Wassenaar heeft in 5 a 6 jaar tijd een ge heel anderen aanblik gekregen. Wassenaar verliest in den heer Wiegman n Objectief en nauwgezet burgemeester. De Deensch-Nederlandsche handelsbetrekkingen Overeenkomst geparafeerd De Regeeringspersdienst deelt mede, dat Zondag te Den Haag, voor Nederland door den adj.-directeur van de handelsaccoorden, mr A- v. K1 e f f e n s en voor Denemarken door den voorzitter der Deensche delegatie, den heer H C o 11 i n. de tekst werd gepara feerd van een overeenkomst tot regeling van het handelsverkeer tusschen heidelan den gedurende den tijd van 1 Juli 1938 tot 1 Juli 1938. Deze overeenkomst is te beschouwen als een voortzetting van die, welke voor het tijdvak 1 Juli 1937 tot 1 Juli 1938 heeft go- golden, behoudens enkele wijzigingen. Wat den invoer in Nederland betreft, be perken zich de contingentwijzigingen tot enkele vermeerderingen van ondergeschikt belang, en strekken zich met name niet uit tot het contingent rundvleesch, dat Dene marken pleegt in te voeren. (Het is ons niet duidelijk, waarom het parafeeren juist op den Zondag moest plaats hebben. Red.). Prachtige Buitenplaats DUINREiL 110 H.A. GROOT ENTREE F <7.15 Gem, Wassenaar, Ingang hek Katwljkscheweg Hoog ste duin van Z.-H» met prachtig uitzicht over de omg en de zee. Eeuwenoude eiken. Schitterende wande* ling door duin en boséh. Mooie waterparti]en. Thee tuin aanwezig met billijke prijzen. Noordwijkschebus, vertrek staatsspoor Oen Haag stopt bl) den Ingang DOMBURG Hotel de I'Europe Telefoon 1 doorverb. Het gezellige Familiehotel met gerenom. Keuken. Stroomend koud en warm water op alle kamers. Badkamers. Voor- en na seizoen v.af 4.-. Hoofdseizoen v.af 5.-, Eig. A MEYER, Chef de Cuisine. Badhotel BAD B0EKEL0 (De Zee op de Heide Temidden van bosch,heide zee en strand VRAAGT PROSPECTUS De zomersche rozen staan volop in bloei En sieren de tuinen en duinen. De zomerwind waait in zijn jolig gestoei De bloem uit de bloeiende kruinen. De zomerzon straalt van het puurste plezier En speelt om de Hollandsche torens: Die dragen heel hoog en met edele zwier De Hollandsche vlag op hun horens! 't Is feest in het landje, gegroeid uit de zee: De Prins mag zijn jaarfeestdag vieren! En 't volk viert de vreugd van het Vorstenhuis mee Door zich met oranje te sieren. Heel Holland wenscht dankbaar den 'jarigen Prins Nog vele gezegende jaren: God moge U, Hoofd des gekroonden Gezins, Nog lang voor ons vaderland sparen! (Nadruk verbodenX LEO LENS De directie der K.L.M. Naar wij vernemen is met ingang an heden de heer Hans Martin, hoofd vam de Indië-afdeeling der K.L.M., benoemd tot onder-directeur der K.L.M. Ook in deze functie zal hij zich blijven belasten met de leiding der Indische aangelegenheden. De directie der K.L.M. bestaat thans uit den heer Plesman, directeur, en de hee ren H. Martin en P. G u i 11 o n ar d, on der-directeuren, de laatste speciaal belast met de leiding der technische aangelegen heden. Luchtdienst op Australië 's-GRAVENHAGE, 28 Juni. Het Douglas- rliegtuig „Emoe", dat hedenochtend naar Batavia is vertrokken om aansluiting ie geven op het eerste K.N.LL.M.-vliegtuig voor Sydney, wordt bestuurd door gezagvoerder V i r u 1 y, in plaats van door gezagvoerder Van Veenendaal, die lijdende is aan angina. De heer Van Veenendaal zal Donderdag ochtend vertrekken. Met gezagvoerder Viruly hebben de reis aangevangen: C G. van Rosen, als tweede bestuurder; A. J. Gips, werktuigkundige; H. Buytendijk, als radio-telegrafist en J. H. Oosterhuis, als steward. Nederlanders uitgenoodigd naar Spanje Naar wij vernemen zijn Prof. C. W. de Vries, Prof. Olivier en Prof. H. J. Pos door de Spaansche regeering te Barcelona uitgenoodigd om een tocht door het Regee- ringsgebied te maken, ten einde zich van den toestand op de hoogte te stellen. Een besluit, om aan deze uitnoodiging gevolg te geven, is nog niet genomen. Autobus botst tegen aanhangwagen Chauffeur en onderwijzeres gewond GRONINGEN, 28 JunL Gisteravond keer den twee autobussen van de garage L. G. van der Ploeg uit V e e n d a m, waarmede sdhool kinderen uit Veendam een daguitstapje naar Schiermonnikoog hadden gemaakt, huis waarts. Te omstreeks half elf is de voorste bus ter hoogte van Westerbroek onder de ge meente Hoogezand, tegen een langs den weg geparkeerde truck met aanhangwagen ge botst, Door den schok werden de inzittende kinderen, alle tusschen 10 en 15 jaar oud, door elkaar geworpen. Zij konden, hoewel hevig geschrokken, de bus aan den achter kant verlaten. De bestuurder van de bus, de chauffeur D. S u k en een onderwijzeres, die naast hem zat. waren er evenwel erger aan toe. Zij bekwamen kneuzingen en moesten, na dat zij door dokter Blonk uit Hoogezand ver bonden waren, naar buis worden vervoerd. Het voorste deel der bus is totaal ont wricht. De motorkap zat onwrikbaar vast onder den aanhangwagen van de truck. De bestuurder van de tweede bus kon tijdig stoppen. Verondersteld wordt, dat de achter lichten van de truck niet brandden. Vanmorgen was de toestand van de beide gewonden vrij gunstig. DUODELIJK ONGELUK BIJ DRIJFJACHT PALEMBANG, 27 Juni. (Aneta). De op zichter bij den Landswaterstaat te Batoe- radja, de heer H. F. Seeman, is gistermor gen op een drijfjacht zeer ernstig gewond. Onmiddellijk werd de heer Seeman van Batoeradja naar Palembang vervoerd, het geen een afstand is van 185 km. Operatief ingrijpen mocht niet meer baten. Gister avond is de heer Seeman overleden. Gisteren heeft men in de bloembollenstreek een aanvang gemaakt met Het rooien der bollen. Óp deze opname, te Hillegom genomen, is men met man en macht bezig de bollen uit den grond te halen. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit TWEE bladen De minister van Justitie vraagt ver scherpte controle op het vestigen van vreemdelingen. Vanuit Kampen naar de Zuiderzeei werken. De Ned. Juristenvereniging kwam té Middelburg bijeen. Auto-ongeluk te Rotterdam kost een jongen het leven. Te Renkum heeft een ernstig familie* drama zich afgespeeld. Hoe het Britsche s.s. „Arlon" door vliegtuigen werd vermeld. Een Fransch-Britsche waarschuwing aan Tokio inzake Hainan. In Oostenrijk zou geen naijver of onrusfj heerschen, volgens het D.N.B. „BLAUFRIES' AMSTERDAM «OTTER DAN» OPSLAG-EXPEDITIE-CONTROLE HET ADRES voor: Vakkundig vertrouwenswerk» VRAAGT TARIEVEN I IK SNAK ER NAAR Ten toon stel ling van belangrijke 16e en 17e eeuwsche Hol- landsche en Vlaamsche Schilderijen, in de zalen van de Firma D. KATZ, Spoor- straat 3337, te DIEREN bij Arnhem, van 2 Juli tot en met 15 September 193S. Geopend alle werkdagen yan 10—6 uur, Deze Tentoonstelling is geheel srij te bezichtigen. Vrachtauto grijpt twee kinderen Een 8-jarige jongen op slag gedood ROTTERDAM, 28 Juni. Gistermiddag omstreeks kwart over vijf is op den Stadion- weg ter hoogte van de werf van P. Smit Jr. een zeer ernstig ongeval gebeurd. Een sleeperswagen, met twee paarden bë* sipannen, reed in de richting IJsselmonde en een groepje schoolkinderen holde achter den wagen, afwisselend er op en afspringend. Toen de wagen ter hoogte van 'da. scheepswerf was gekomen sprongen er weec twee jongens af en staken zonder op te let* ten den rijweg over naar het trottoir* Juist op dat moment kwam een zwaar* beladen auto met zandsteen van de firma Van Dijk uit Dordrecht, bestuurd door den chauffeur J. H. uit Zwijndrecht, van de tegenovergestelde richting. De chauffeur zag de kinderen plotseling achter den sleeperswagen te vorschijn. komen en zag geen kans meer ze te ont* wijken. De acht-jarige P. de Ridder uit de Beukelaarstraat werd door den bumper van de auto gegrepen en tegen de straat gesmakt Later bleek, dat hij een ern stige hoofdwond en een hersenschud ding had opgeloopen. De acht-jarige G Baas, "eveneens uit de Beukelaarstraat, die achter zijn vriendje aanholde, liep tegen de cabine van de auto en kreeg een klap, waar door hij juist onder het rechter achter wiel terecht kwam. Het jongetje werd op slag gedood. De beide slachtoffers werden bij Smit bin* nengedragen, waar de verbanömeester het? zwaargewonde kind de eerste hulp ver'een- de. Inmiddels was de Geneeskundige Dienst gewaarschuwd, die zeer snel ter plaatse was en den gewonde naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerde, waarheen ook het stoffelijk overschot van zijn vriendje werd gebracht. De toestand van den gewonde was van morgen naar omstandigheden redelijk wel. Bij het door de politie ingesteld onderzoek bleek, dat de chauffeur van de vrachtauto niet de minste schuld had. Het sevaariijko „wagentje vippen", waartegen ouders hurt kinderen niet genoeg kunnen waarschuwen* had weer eens slachtoffers gemaakt WAARSCHUWING De hoofd-commissaris van Politie te Am* sterdam ontraadt het aangaan van relaties met de onderneming „Laboratoire Vetjjri- num", gevestigd Avenue Louis Desprets 40 te Mouseron (B.). Zij vraagt per advertentie reizigers voor den verkoop van een veeartse- nijkundig artikel. DE SCHIETPARTIJ TE LIENDEN ARNHEM, 28 Juni. Voor de rechtbank alhier is heden de 30-jarige D. V. te L i e n- den, die in den nacht van 29 Januari jl. op een kruidenier en eenige dagen later op een landbouwer heeft geschoten met een jachtgeweer, en die tevens onzedelijke han delingen heeft gepleegd, veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorloopige hechtenis en met ter beschikking stelling vn de regeering.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1