HET LEGIOEN MARCHEERT! MAANDAG 27 JUNI 1938 DERDE BEAD PAG. g Vervólg van blz. 5) Het theehuis „Renbaan" heeft zich a eel moeite getroost om de wandelaars goed te ontvangen. Overal zijn houten planken op kisten en tonnen neergelegd, zoodat men niet bezweet op den kouden grond behoeft te zitten. Dat de stoelen in een unliimura van tijd bezet zouden zijn was immers te voorzien?. Er heerscht al spoedig een gezellige drukte, vooral, wanneer het Chr. Mm ziekcorps „Soli Deo Gloria" een pot pourri van vaderlandsche liederen inzet en met vroolijke marschen de wande laars ontvangt. Het is gezellig druktotdat de groote stroom van nog niet verspreide groepen de dijken overstroomt en het uitgeven van de consumptie niet meer te regelen is. Dón wordt liet wel eens angstig! Maar... met wat wachten, met veel geduld voor sommigen, komt alles toch nog in orde. Buiten wordt op de maat van de muziek een rondedans gemaakt en binnen doen allerlei hulpkrachten al het mogelijke om den ontzetten lei der van het theehuis, wien de stralen transpiratie van liet-gelaat loopen bij zulk een massa-inval, te helpen. Op Delft aan De „grootc rust" in de prachtige omge ving van Wassenaar heeft vele wandelaars goed gedaan en vol moed wordt nu de weg terug begonnen. Door mooi Wassenaar at het op mooi Marlot aan. Even uitkijken is het hier bij het Via duct, maar de Ilaagschc en Wasscnaarschc politie zijn op hun post. Onderweg vangen we Dr De Vries, den leider van de E.1I.B.O. op, die ons vertelt, dat.liet met'de Imlpverlconing nogal mee loopt. Tja...... een Jager heeft een acute aanval van' blindedarm-ontsteking gekre gen en moest snel naar het ziekenhuis worden gebracht, maar zulk een aanval kan altijd komen! Bij een goed geoigani- seerde marsch moet men echter ook met ernstige gevallen rekenen en dat is hier ge beurd: de man ligt al in het hospitaal. Twintig a dertig blaarpatiëntcn zijn tot nu toe geholpen en daarvan zullen er nog w el wat. bij komen, want op icderen marsch hoort men „ik heb ze van m'n hielen tot m'n teenen gehad" en „één blaar is niks"... De hulpve'rleenihg is ditmaal bij den Bond van Delftsche c.h.b.o. verccnigingen in goede handen, want overal zijn vaste en rijdende posten. Op Drievliet treffen we nog juist de 800 jeugdmarschers vóór ze gezamenlijk onder leiding van den heer Bosch naar DeLft maPchcercn. De triomfale intocht Wat er ook in drie jaren in route en organisatie veranderd is: één ding bleef ongewijzigd en dat was de triomfale intocht binnen Delfts oude wallen. Wéér schalde de muziek langs de oude grachten, zoodat Delft uitliep, wéér kwamen de honderden in pittig tempo terug. De zingende jeugd trok eerst in lange rijen onder de bogen van groen door naar den ouden Jan om' dan linksom te slaan naar de Doelen- tuin, die juichend werd bestormd, daarna kwamen de ouderen, hetzij zelfstandig, hetzij achter de muziek aan binnen. -» En als er dan zoo'n mooie groep de hoek omdraaide, zooals „Steeds Voocwaaits", keurig de blauwe kwar tier-mutsen in één gelid en nog net zoo vief als bij den af marsch. of wan neer een der drie 69-jarigen dapper binnenstapte, dan l+.aterde het ap plaus op. Heele invasies waren het, wanneer de muziek er honderden tegelijk naar de Doelen „op-bracht". Het duurde niet lang, of ieder droeg in glorie de prachtige Rotterdammer-Medaille hetzij fonkelnieuw, hetzij thans gedeco reerd met de 2 of met de 3, in „afbetaling" van het bijzondere eere-teeken, dat na het 5 maal loopen van den marsch zal worden uitgereikt. Merkwaardig,merkwaardig! de gocd- getrainde wandelaars, die monter en wel zijn binnengekomen (er zijn natuurlijk ook wel enkele krukkcbecncn,"die blij zijn de eindstreep te hebben overschreden), de matadoren schijnen maar niet moe te kun nen worden. Die dansen nog lustig mee in den kring, wanneer er een marschje .wordt ingezet met het populaire refrein „Haidewictsai Haidewietsa!" Het Trannosan-voetbad, weer gratis uit gereikt aan alle wandelaars, zal thuis alles weer goed maken De populaire Delftsche politiemannen hobbelen boven alles uit. Prachtkerels, die den nacht te voren dienst hebben gedaan en den dag daarna ook weer op post moe ten zijn, maar die er niets, niets van laten merken. En dat geldt ook den Haagschcn Post bode, die loopend naar Delft is gekomen, den Marsch" heeft mecgeloopen en straks weer loopend naar de Residentie terug keert! Zeg niet, dat het een bcroeps-looper is, want het is een pleizier-looper! En een pleizier om zoo'n loopcr te zien loopen! We zouden graag van al die tachtig groepen en van de honderden individueele wandelaars, die het er zoo prachtig hebben afgebracht, wat afzonderlijks vertellen, maar we hebben er niet eens den tijd voor. De muziek heeft „Koning Voetbal" in gezet en we deinen zóó mee, dat er geen aanteckcning valt te maken. Maar dan is er de prijsuitreiking en moeten we wel wat opschrijven. De prijsuitreiking Het is vroeger, veel vroeger dan vorig jaar, wanneer de heer V a 11 Heusden deze aankondigt. Eerst zegt hij echter alle deelnemers hartelijk dank voor de goede stemming waarin zij ook aan dezen der den marsch hebben deelgenomen cn felici teert hen met hun prestatie. Als de voorzitter in het vuur van zijn ijver spreekt over de 2300.000! deelnemers, die er zijn geweest groeit het applaus uit tot een ovatie. Is liet misschien voor enkele groepen in den theetujn Renbaan te vol geweest, zoo- dat ze niet aan hun „trek" zijn gekomen, dan kunnen de gedupeerden alsnog hun bon inwisselen. Die mcdcdeeling vindt weinig weerklank, zoodat het daar in Wassenaar nogal mcogc- vallcn schijnt te zijn! Dan feliciteert de heer Van I-I e u s d e 11 cle direotie van De Rotterdammer met .het succes van dezen derden marsch, die niet zooals zoovele andere, afgebroken werd door naargeestigheden, maar die bloeit in ue een dracht De Voorzitter huldigt ook de radactie, waarvan de vertegenwoordiger door hem met een bloemstuk wordt gehuldigd iplus een „acte van vaderschap" van de drie eer ste marschen. De Jicer H. Diemer, directeur van de Vijf Samenwerkeude Christelijke Dagbladen, constateert, dat ook deze derde marsch weer tot een heel. goed einde is gekomen, omdat de wandelaars twee dingen hebben mee-gehad: hun goed humeur en den wind, die den dreigenden regen verdreef. Hij sprak de hoop uit, dat de verzamelde wandelaars een stabiele groep zouden vor men. En natuurlijk volgde nu een woord van hartelijkcn dank aan de Chr. Gymn- Verecn. „Excelsior", waarvan de leiders -en do leden wel de eerste en de laatste plaats behooren in te nemen van aller dunk, gelet op het enorme werk, dat ze hebben verzet en waardoor in den goeden zin des woords de oude stad Delft weer eens op jeugdige wijze „op stelten" is gezet. Spr. dankte ook de jury en besloot -met „een goede thuiskomsten bij leven en Welzijn: tot weerziens volgend jaar!" De voorzitter van de jury, de res.-knp. P. C. Versloot,-reikte hierna de prijzen uit, met een geestig woord voor elk der winnaars cn het uitspreken van den wensen dat een nieuwe .Burgemeester Van Barcn- heker" de oude, waarmee de Mariniers zoo verdiend naar huis gaan, zou komen vpr- vangen. Bij Jiet uitreiken van den tweeden prijs voor de militaire groepen, vestigde hij er de aandacht op, dat de Commandant van hei Veldleger de door hem beschikbaar gestelde zilveren medaille heeft bestemd voor de bestmarcheerende dienstplichtigen y.oodat het 22e R.I, onder leiding van luit. v d. Steen, als het detachement der beste miliciens uit dezen marsch te voorschijn komt Van de burgergroepen kreeg de leider van „Steeds Voonvaarts" een krachtigen geluk- wensch en die van „Wandellust" den troost, dat nu eenmaal maar één den eersten prijs kan winnen en dat de totalen der punten beslissen. Voor wat betreft cle beste individueel prestaties, huldigde .hij de dame, die uit kwam onder startnummer MO, een moeder van vijf kinderen, die frisch en vroolijk van haar wandeling terug kwam en den jongen peuter, die later wel Marinier zal worden, terwijl de „trouwe huzaar" een extra beloo ning kreeg voor de beste individueele pres tatie der militairen en de politieman Kocp- mans, dien we reeds in het. verslag eerder vermeldden, gehuldigd werd, omdut hij „de 200 km had volgemaakt". Het slot van den mooien dag was ge kómen- Het „Wilhelmus" weerklonk. De „Derde Rotterdanmier-Marsch" was historie, schoone wandelsport-historie ge worden! DE DEELNEMENDE GROEPEN (Van de tien hoogst-geplaatstc is het puntental vernield; cle volgorde der overige groepen is willekeurig). Hoofdmarsch (Burgergroepen 1 C.W.S. „Steeds Voorwaarts", 's-Graven- hage, 1677 p. 2 „Wandellust", Rotterdam, 1639 p. 3 Chr. Gymn. Ver. „Kracht cn Vlugheid", Rotterdam, 1583 p. 4 C. V. v. L. O. „Rottordam-Zuid", 1558 p. 5 „De Pijpers", Vlaardingcn, 1558 p. 6 V.L.U.G., Bergen op Zoom, 1552 p. 7 „Oranje-Garde", Vendel I, Rotterdam, 1528 p. 8 Haagsche W.S.V. „O.G.H.S.", 's-Graven- hagc, 1510 p. 9 „Princevlag", Dordrecht, 150S p. 10 C.W.S.V. „Onder Ons", 's-Gravcnliagc, 1500 p. „R.O.D.E.O.", Rotterdam. Tamb. en Pijperscoips „Harmonie", Schiedam. S.V. „Raad van Arbeid", 's-Gravenhage, „Mobiel Hercules", Scheveningen. Chr. Gynri. Ver. „DieHaghe", s-Gra venhage". „Oranje Garde", Alphen a. d. Rijn. „Dc Jolige Stap; ers", Schiedam. „Oranje Garde", Maassluis. „Oranje-Wit", Dordrecht. Marnix Gymnasium. Rotterdam. „Oranje Garde", Delft. Roode Kruis, Overschic. Schots olie Hooglanders, 's-Gravenhage, Chr. Gymn. Ver. „Excelsior", Delft. Jeugddienstkoor „Licht in Lijden", Rot terdam. „De Jonge Garde", R'dam-Zuid. „Oranje Garde". Schoonhoven, „Robaver", Rotterdam. „Princevlag", Leiden'. Jeugdclub afd. R'dam der Xed. Ver. v. Chr. Handels- en Kanloorhed. „Oranje Garde", Leiden. „W.I.O.S.", 's-Graverihago. „Oranje Garde", Schiedam. „Oranje Garde", Zoetenneer. Chr. Gymn. Ver. „D.O.K.", Schiedam. ..Mobiel", Gouda. „Oranje Garde", Vendel II. R'dam, Militaire en militair geüniformeerde Groepen 1 Mariniers, afd. Rotterdam, 1SS3 p. 2 22e Reg. Infanterie, Ede. 1713 p. 3 Vlaard. Burgerwacht, 1610 p. •i Sohiedamschc Burgerwacht, 1596 p. 5 Delftsche Politiesportver., 1571 p. 0 Sohiedamschc Politiesportver., 1534 p. 7 „Vliegend Vendel", Rolterd. B.W.. 1516 p. 8 Mobiele colonne Haagsche B.W., 1488 p. 0 Overschiesche- Burgerwacht, 1471 p. 10 Burgerwacht Alphen a. d. Rijn, 1452 p, Rotterdamsohc Burgerwacht. Leidsohc Politiesportver. 2e Bat. Reg. Jagers, Tilburg. B.V.L., Rotterdam. Jeugdmarsch 1 „Juliana", Gorkum, 79VÓ p. 2 „P.W.S.", 's-Gravenhage, 76 p. 3 „Kracht en Vlugheid", R'dam, 7D/2 p. 4 „Steeds Voönvaurts", Den Haag, 09 p. 5 Padv. groen „Albert Schweitzer", Hille- gorsberg, öSVó P- 6 „Op Marsch", Overschic, 64V2 P. 7 „Rotterdam-Zuid", 63V2 P- S Jeugdver. „Rehoboth", Den Haag, 6(% p. 9 De Jonge Garde, Rotterdam, 60 p. 10 De Princevlag, Leiden. b9l/o p. Door Training Sterk. Rotterdam. Groen van Prinsterersehool, Den Haag, Wij Willen Wandelen. Den Haag. Knapenverg. „Hierdodr Verder", R'daim Sterk door Oefening, Voorburg. De Tippelaar, Delft. W.S.V; „Hillcgörsheng". D.W.S.V. „Wilskracht", Delft. De Ulo-Tippelaars, Rotterdam. De Jonge Stappers. Schiedam. Chr. Jongensver. „Daniël", Den Haag. D.W.S.V. „Quick", Delft. „Jong Holland, 'Den Haag. Oranje Garde. loeiden. „Excelsior", Dólft. Oranje -Garde- Verniel h Rotterdam. Chr. Gymn. Vèr. D.O.K., Schiedam. 7 DE PRIJSWINNAARS HOOFDMARSCH (Burgergroepen) lste prijs „Rotterdammer-Wisselbeker": Chr. Wandelsportver. „Steeds Voorwaarts" 's-Gravenhage. (Deze beker werd gewonnen: in 1936 door de „Oranje Garde" Vendel I. Rotterdam en in 1937 door „Wandel- lust", Rotterdam). 2de prijs Wisselbeker plus medaille„Wandel lust", Rotterdam. 3de prijs Chr. Gymn. Ver. Kracht en Vlugheid, Rotterdam. GEÜNIFORMEERDE GROEPEN lste prijrs» „Burgemeester Van Baren-Beker" Wisselprijs: Mariniers afd. R'dam. (Deze beker werd in 1936 en 1937 eveneens door de Mariniers gewonnen, zoodat deze definitief in bezit komt). 2de prijs 22e Regiment Infanterie. Ede. (Plus eereprijs van den Commandant Veldleger). 3de prijs Vlaardingsche Burgerwacht. JEUGDMARSCH lste prijs „Excelsior" Wisselbeker: „Juliana", Gorkum. (In 1936 en 1937 eveneens door „Juliana" gewonnen, zoodat deze er definitief beslag op liegt) 2de prijs „Prins Willem-School", 's-Gravenhage. 3de prijs Chr. Gymn. Ver. .JKracht en Vlug heid", Rotterdam, BIJ DE FOTO'S: In bonte rij trokken ze voorbij en de fotograaf legde althans eenige van de tallooze indrukken van den marsch voor ons vast. Hier zijn ze: 1. De tamboers en pijpers van „Excelsior" openen het vuur: 2. De mariniers met aanhang langs de vaart op weg naar Rijswijk; 3. Geenszins schaapachtig, maar flink en kordaat marcheert „Rotterdam-Zuid" over den Schaapweg; 4. Hoe gezellig vol het was bij de groote rust in Wassenaar. Juist komen de prijswinnaars „Steeds Voorwaarts aan; 5. Het keurige groepje van de Delftsche politie op een mooi gedeelte van het traject: 6. Rijswijk! In gc- rtcftfe rijen passeeren enkele groepen de supporters die in groote bussen naar hier zijn gekomen: 7. Een groepje vanv' f leden uit den huize Diemer tijdens de groote rust.Links de heer H. Diemer, in het midden mevr. Dr Dierner-Lindeboom. die tezamen met haar man en zwagers de marsch-medaille verdiende; staande: een der vrienden dc heer T. de Jong. zoon van den Rotterdamschen Kantonrechter. Op de rechter strook: 8. Wandellustop marsch. een prachtgroep!; 9. De auto van het Theebureau bij „die mooie molen". Aan klanten geen gebrek!: 10. De Princevlag uit Dordrecht maakte een kranig figuur: 11. In'den speeltuin van Drievliet waar de jeugd verzamelde. Moe? Geen sprake van als er een draaimolen is!; 12. En hier het hoofdpeloton van ..Excelsior", dat den pas aangaf en in elk opzicht een voorbeeld was; 13. Zeven uur: de jeugd vertrekt van Drievliet; hier rukt een tamboers- en pijperscorps uit; 14. De laatste foto natuurlijk een close-up: kapt. Versloot reikt en voor goed! - den Bur gemeester van Baren-beker uit aan kapitein Arends van de afd. Mariniers.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 9