„DE WEG 1938 MAANDAG 27 JUNI 1938 TWEEDE BLAD PAG. 7 OUDE WETERING MOTORBOOT ZWAAR BESCHADIGD Zaterdagavond omstreeks 7 uur kwam dooi de Ringvaart een motorbootje, waarvan de stuurman meende dat hij wel onder de Oude .WeterimgschiEibrug door kon. Hij vergiste zich echter met het gevolg, dat de glazen kap geheel werd vernield. I-n dezen zwaar beschadigden toestand is men naar de Kaag doorgevaren. SASSENHEIM Zaterdag werd een schaap, dat door de primitieve afrastering uit het weiland was gevlucht, op den Nieuwen Rijksweg door een auto gegrepen en gedood. SCHIETWEDSTRIJD B.V.L. Zaterdag had nabij Hotel Het Bruin. Paard een schietwedstrijd plaats van da afdeeling Sassenheim van den Biiz. Vrijw. Landstorm. Door veertig schutters werd aan dezen wedstrijd deelgenomen. De uit slag was als volgt: Klasse koningsschutters: le prijs N. Lug- tigheid, 96 punten; J. Reeuwijk, 95 p.; 3e prijs J. v. d. Meer, 94 p. Klasse scherpschutters: le prijs F. W Möhlman, 95 punten; 2e prijs A. v. Nieuw koop, 92 p.; 3e pr. P. Moolenaar, 92 p.; 4e prijs A. Dorsman, 89 p.; 5e prijs S. Eikelen boom, 89 p.; 6e prijs A. v. d Voet, 88 p.; 7e prijs E. van Aalderen, 88 p.; 8e pr. G. C. y. d. Berg, 87 p. Eerste klasse schutters: le prijs J. C. Bontje, 89 p.; 2e prijs Joh. v. Nieuwkoop, 87 p. Tweede klasse schutters: le prijs F. de Zwart, 90 p.; 2e prijs C. J. v. Berg, 90 p.; 3e prijs H. C. Wester.eng, 87 p. Winnaar wisselbeker (hoogste aantal punten N. Lugtigheid), 96 punten. Winnaar wisselmedaille (hoogste serie), N. Lugtigheid, 49 p., na kampen. GEMEENTERAAD HEDENAVOND BIJEEN De gemeenteraad vergadert hedenavond half acht, ter behandeling van de volgen de agenda: Nadere voorloopige vaststelling rekening 1936; Begrooting 1938; Wijziging begrooting 1938; Wijziging begrooting 1937; Overname straten; Conversie leening Grond bedrijf; Voorstel liquidatie van de premie hypotheek woningen aan de Teylingerlaari; Benoeming lid Sport commissie; Benoeming commissie tot nazien der rekening 1937; Aanvrage om eervol ontslag van J. P. du Croix; Verzoek om medewerking aanschaf fing 116 banken r.k. Meisjesschool, VOORSCHOTEN Door electrischen stroom getroffen Monteur uit Leiden gewond Op de Zilverfabrieiken Kier ter plaatse heeft zich Zaterdagmiddag een onge luk voorgedaan, dat zich aanvankelijk zeer ernstig liet aanzien doch toöh nog .vrij goed is afgeloopen. De Leidsche monteur B. 'van de Stedelijke Lichtfabrieken aldaar was bezig enkele reparaties te verrichten aan een hoogspan ningskabel toen hij plotseling met den stroomdraad in aanraking kwam. Er ont stond een groote vlam terwpjl de man tegen den grond werd geslagen en bewusteloos bleef liggen. Deze vlam kwam juist in zijn gezicht terecht, zoodat hij daar verschillen de brandwonden opliep. Onmiddellijk werd Dr. Stoel geroepen, terwijl een op de fabriek werkzaam lid van de E. H. B. O. hulp verleende- Nadat voorloqpige maatregelen waren getroffen werd de ongelukkige, die nog al tijd buiten kennis was, naar het St Elisa beth-ziekenhuis getransporteerd, alwaar hij, na te zijn behandeld, het bewustzijn weer terugkreeg. Ofschoon hij klaagde over hevi ge pijnen maaikt hij het op het oogenblik naar omstandigheden heel goed, GAANDE EN KOMENDE MAN Ingekomen personen: Mej. W. M. Stonm van 's-Gravenhage, Leidscheweg 96; mej. M. M. Storm id., id.; M. Storm, id., id; B. J. Storm id., id; R Storm id., id; mej. A. Nag- Tegaal van Leiden, Burg. de Kempenaerstr. 18; C. W, Philippi van Leiden, Leidscheweg 114; mej. H. Tuithof van Oudewater, Pape laan 158; wed. J. W. Steeneveldv. Dorp van Leidschendaan, Leidschewreg 433; B. van iVliet id., id. 358; mej. C. G. Bom van De iWij'k (Dr.), Veurscheweg 3; mej. M. Laros van Den Haag, Veurscheweg 59; J. J. Ven- huizon van Hoorn, Leidscheweg 441; mej. J. E. Roest van Voorburg, Papelaan 4; mej. T. C Rijsdijik van Voorburg; Bijdorpstr. 18; mej. M. M. Fladderak van Monster, Leid scheweg 96; J. G. Fladderak id., id.; J. Flad derak id., id.; W. H. Oudshoorn en gez. van Leiden, Rijndijk 94. Vertrokken: B. P. J. Smit en gezin van Sohoolstr. 3 naar den Haeg, de Heemstr. 280; mej. C. G. Bom van Veurscheweg 3 naar Ko- chenzen, no. 206; mej. A. C. v. Geldoip van Bijdorpstr. 5 naar Wassenaar, Victorialaan 8; J. D. C. Hubeek van Donklaan 66 naar Leiden, Seringenstr. 43; mej. J, S. Valentijn, van Haagwijk 6 naar Leiden, Seringenstr. 43; mej. G .Boeijink van Burg, de Kempp- naerstr. 6 naar den Haag, Emanstr. 21; M. Verhoog en gez. van Tulpstr. 6 naar Den Haag, Barentzstr. 43a; P. C. Alkemade van Rijndijk 42 naar den Haag, Mariastr. 6; imevr. M. K. AlkemadeKremets van Rijn dijk 4-2 naar Duitsehlan'd; mej. C. M. J. Berg man van Valikenhurgscheweg 32 naar Led- den, J. v. Goyenkade 1; mej. A. D. Harland van Leidscheweg 4 naar Leidschendatn, Veurschesvraatweg 266; C. J. Hind riks van Wijngaardenlaan 117 naar Den Haag, Kruis- Ibessenstr. 35; wed. E. M. PijnackerIJdo en gez. van Leidscheweg 485 naar Hillegersberg, Bergscheplaslaan 3. ZONNESTRAAL-COLLECTE VERLOSKUNDIGE ARMENPRAKTIJK Gezien het eervol ontslag, verleend aan mevr. A. Becker—-van Muyen, als gemeente- verloskundige, wordt door B. en W. voorge steld Prof. Dr. P. C. T. v. d. Hoeven, De- Lei den, te benoemen tot gemeente-verloskun dige (honorair), waardoor semi-artsen uit Leiden, onder zijn leiding, kosteloos verlos kundige hulp zullen verleenen aan behoef tige kraamvrouwen: GESLAAGD De heer E. T. Sparrius, ganeeme-ambte- fiaar ter secretarie alhier, is geslaagd voor het examen gemeente-adïninistratiei WOUBRUGGK RAAD VERGADERT WOENSDAG De Raad komt a.s. Woensdag des voorm. half tien in openbare vergadering bijeen ter behandeling van de volgende agenda: Voor stel tot steunverleening aan kleine tuinders. Voorstel tot invordenbaarverklaring van be lastingen. Reclame hondenbelasting. Voor stel tot on'bewoonlbaarverklaring perceel A 24. Vaststelling pensioengrondslagen. Voor stel verleening kindertoelage. Voorstel tot overdracht van bevoegdheden. Voorstel in zake werkverschaffingsobject de Zijl. Wijzi ging van de begrooting voor de diensten 1937 en 1938. Wijziging in verhand m*t de in trekking van zekerheidstelling door comp tabele ambtenaren. Vaststelling kohier ver- betcringebelasting. Wijziging beheersveror dening bedrijven. Rondvraag ZOETERWOUDE GEMEENTERAADSVERGADERING De Raad vergaderde; alle leden present. Niet veel agendapunten, maar toch kon de voorzitter pas even over elf uur des avonds sluiten. De ingekomen stukken passeerden den hamer. Alleen een voorstel-Starrenburg om het waterleidingtarief te bepalen op 40 cent per meter, werd besproken, doch niet ge steund, was dus „af". De heer Friebel had verzocht van de ge meente de woning op de Miening ve mogen huren, wat werd goedgekeurd tegen een huurprijs van f 275 per jaar, nadat de noo- digc herstellingen zullen zijn aangebracht. Voorstel 3, beoogende te komen tot werk erruiming en daarvoor als object ve kiezen het maken van een 'betonnen schoeiing langs de Zuidbuurtschevaart, waarvoor dan een bedrag van f 10.000 zou moeten worden ge leend van hicru Werkfonds. De heer. Weesel was daar niet op tegen, als G. S. maar geen bezwaar zullen maken. De beer Meijdaan wijst er op dat het niet mogelijk, is, alleen een schoeaing te plaatsen, Doordat de weg op vele plaatsen moet wor den ingegraven voor het verankeren van de schoeiing, moet ook het wegdek hierbij wor den ondergebracht, welk wegdek in geen goe den toestand verkeert en daarom is opgeno men in het plan van de Wegencommissie, zoodat deze dient te worden ingeschakeld. De heer Paardekooper onderschrijft het gesprokene door den heer Meijdam en vraagt of deze commissie dan nog wel redeft van bestaan heeft, zooals B en W. nu handelen. Meerdere leden voeren heit woord. Do voor zitter, met klem de plannen van B. en. W. verdedigende, ziet niet in, dat schoeiing en wegdek bij elkander moeten komen; practi- sche beweegredenen hebben geleid tot het maken van een scheiding tusschen wegdek en schoeiing. Het voorstel komt dan in stemming en wordt aangenomen met 65 stemmen. Wijziging begrooting 1937, de z.g.n. wasch- lijst waarmede deze dienst dan kon worden afgesloten. De begrooting 1938 was nog steeds niet goedgekeurd; eenige opmerkin gen van Ged. Staten kregen niet de goed keuring, terwijl op andere onderdeden de raad de meenimg van G. S. kon overrtew men. Hierna ging de raad in geheime zitting. Na opheffing daarvan volgde de rondvraag, waarin de voorzitter mededeeling deed, dat de in de gemeente staande kof f ierten ten val len onder het vergunningrecht en daardoor ook onder de bepalingen van sluitingsuur. Burgerlijke Standen KOUDEKERK a. d. RIJK. Gehuwd: J Kempen en A Schelllngerhoud 22 j; J MooiJ 26 J en E J Hoogeveen 24 J. "WOUBRUGGE. Gehuwd: E de Lange 28 j en A G Roos 25 J. vallen: H XI van der Ploeg—Hlllebrand z; G VHelinkSmit d. l der Aart dr. 17 i KUNST Museum Boymans „Meesterwerken uit vier eeuwen" In de overvolle aula van het Museum Boymans heeft Zaterdagmiddag de burge meester van Rotterdam, Mr P. Drooglee- ver Fortuyn de zomertentoonstelling geopend, welke van 25 Juni15 October wordt gehouden. Bij de opening deed H.M. de Koningin van haar belangstelling blijken door het zenden van Haar kamerheer Mr Ridder Pauw van Wieldrecht. Er waren uiteraard voorts talrijke bekende fi guren op kunstgebied, directeuren van Mu sea, Rotterdamsche kunstminnaars, enz. Van het betrokken Departement was er de heer P. Visser, chef van de afd. Kunsten en Wetenschappen. Nadat de burgemeester den dank van de Museum-Commissie had gebracht aan de Koningin en de nizenders en aan de aan wezigen voor hun belangstelling, en den directeur van het Museum, den heer H a n- i a, had gelukgewenscht met het ver kregen resultaat, verklaarde hij de tentoon stelling voor geopend. Met een korte rede heeft de heer Hannema vervolgens ontstaan en beteekenis der ten toonstelling toegelicht. Zij moet gezien wor den in verband met het Regeeringsjubileum van de Koningin. Er is een keus gedaan uit het beste ,dat in de laatste 40 jaren door particulieren in Nederland verzameld is. Het jaar 1800 is als grens gekozen, mede in ver band met plannen in andere steden. Spr. acht deze tentoonstelling de uitgebreidste en belangrijkste, welke Museum Boymans dusver gehouden heeft. Na een kort overzicht van het verlies en het herwinnen van kunstwerken in ons land den loop der eeuwen, deelde spr. mede, dat de tentoonstelling 21 zalen omvat, er zijn 472 schilderijen en teekeningen bijeen gebracht; van Rembrandt zijn er o.a. 25 teekeningen, van Jan Steen elf stukken. De groote middenzaal bevat 75 portretteekenin- gen en studiekoppen, een keuze uit de col- lectie-L u g t. In vier zalen is een keur van 18e-eeuwsche Fransche en Italiaansche schilderijen bijeer.. Men zal zioh, zooals ons bij den terstond i de opening gehouden rondgang bleek, :n bezoek aan deze tentoonstelling niet beklagen. Ter oriënteering zijn er twee ca talogi, een beschrijvende en een grootere met ruim 300 afbeeldingen. Het is een oor zaak van groote voldiening, dat Rotterdam op deze wijze en reeds nu haar aandeel heeft genomen in een herdenking van het Regeeringsjubileum onzer Koningin, staande oj zoo hoog niveau, die ontwijfelbaar van invloed op het verzamelen van schilderwer ken, waarin de Nederlandsche kunstmin naars, na zware verliezen in vorige eeutven, vooral na den oorlog lofwaardige daden hebben verricht. H Een tentoonstelling van groote waarde Een kort bezoek Tentoonstellingen hebben vaak veel gebre ken. Heel dikwijls zijn ze overladen, omdat men er van alles en nog wat bijgesleept heeft. Ook al, omdat de geldelijke inkomsten niet te versmaden zijn. De heer C. W. van Hasselt, directeur van de Tentoonstelling „De weg 1938", we>lke gehouden wordt in het bijzonder geschikte tentoonstellingsgebouw „Houtrust" in Den Haag, heeft ons gisteren verzekerd, dat hier niets is toegelaten, dat niet iin direct verband staat met het onder werp der tentoonstelling. Hetgeen volstrekt niet wil zeggen, dat deze expositie daardoor a r m e 1 ij k is geworden, want d e w e g is in 1938 één zoo belangrijk ding in de samen leving, dat tallooze bedrijven er iets mee te maken hebben. Een ander gebrek van tentoonstellingen is vaak, dat er te weinig handeling is. Er is wel een streven om de levendigheid te be vorderen, doch dit geschiedt meestal met kcrmisgewoel in Lunaparken, welke met do expositie niets, absolu/ut niets van doen heb ben. Deze tentoonstelling heeft ook een park waar alles leven en beweging is. Maar het is geen leeg vermaak; men ziet er bedrijven in actie; lompe tractors, die vreemde caprio len maken; gemetselde wegen en auto's die aan steile hellingen hangen, omdat klinker bestrating bet zoo uitnemend doet. Toen wij gisteren onder leiding van Prof. A. H. A. van Alp hen de Veer zeer vluchtig enkele stands bekeken hadden, wer den wc in 't bijzonder getroffen door de doelmatige propaganda voor het gebruik van Hol landsche Klinkers voor wegbe- dekking. Langzamerhand waren we haast gaan meenen, dat Klinkerbestrating wel zoo ongeveer het minst geschikte wegdek was. Ja, Napoleon had er wel heirwegen van ge bouwd, maar de moderne tijd eischte basalt en betonwegen; misschien wel rubber of hout. Men ga nu op Houtrust zien, wat de Vaderlandsche industrie vermag: oe straat steenindustrie, Vlamoven N.V. te Utrecht en Terwindt en Arnvz te Nij megen leveren u gemelselde straten met de trilbalk en de automobilisten zijn er danig mee ingenomen. Natuurlijk kan men klinkers ook combi neeren met asfalt en beton en men legt de stecnen ook wel vast met een asfaltemulsie. Het materiaal daarvoor leveren de Vereenig- de fabrieken van S t e a r i n e. K a a rs e n en Chemische producten, te Gouda. Een bitumineuze emulsie wordt over het plaveisel uitgegoten, vult de voegen geheel en bindt al het materiaal samen, zelfs het zand' onder de weg. Dat zulks aan de stevig heid en gelijkmatigheid van het wegdek ten goede komt, behoeft geen betoog. Dit product heet Goudex; voor duurzame stofbestrijding dient een andere asfalt-emiulsie genaamd Goudalite. De tijd ds vooiibij, dat imen weinig aandacht schonk aan de ondergrond, waarop het weg- aek rust. Wanneer thans vele wegen bijna onverslijtbaar zijn, dan is dat vooral het ge volg van de onderlagen. Hiervoor ge- hruikt men niet alleen afval van bouwmate rialen, maar tegenwoordig ook veel hoog- ovenslakken, de afvalproducten uit de hoog ovenindustrie. Deze dienen in verschillend formaat als fundeering en worden ook wel, in gruisvorm en gebonden met teer als weg dek gebezigd. Pelt en Hooykaas te Rotterdam gebruikt daarvoor de Nederland sche hoogovenslakken van Velscn en neemt elk jaar van de steeds aangroeiende berg circa 125.000 ton af, iets meer dan er jaar lijks bij komt. De kalk in deze slakken is uitstekend bindmiddel. De N.V. Intercodam te Amsterdam, verkoopkantoor van Hoogovenslakken der Vereinigte Svahlwerke levert wegmateriaal van de beste kwaliteit. Ze zijn chemisch van uitstekend gehalte en mechanisch van hcoge drukvastheid, n.l. 2000 K.G. per cM.2 De „Koninklijke Shell" heeft na tuurlijk verschillende inzendingen. Op de tentoonstelling is te zien hoeveel weten schappelijke arbeid cr verricht wordt om goede producten te krijgen. Die studie is al •am oude datum. Bij stand 15 kunt u het oudste boek over regen vinden. Het ziet er zeer eerbiedwaar dig uit en werd in 1622 geschreven door een advocaat. Het maakte groote opgang en legde de fundeering, om zoo te zeggen, voor we- genstuöie. De Shell bemoeit zich ook met asfalt producten, zoowel wetenschappelijk als praktisch. Men moet deze wel onderschei den van teerproducten, die ook wel onder de naam van asfalt en aangeduid worden, doch xiiiot van petroleum afkomstig zijn, maar af- al vormen van gas- en cokesfabrioken. Bei de worden voor wegenaanleg gebruikt. Een belangrijk apparaat is hier te bezichti gen, dat dient voor onderzoek van gebruikt materiaal; b.v. als er klachten zijn over een weg. Dan ontleedt men het asfalt en wordt de samenstelling nauwkeurig bepaald. De Standard Oil (stand 9) propageert het gebruik van asfaltbitumen en levert fijn materiaal door een asfaltlaagje omgeven en in fraaie kleuren. De Rubberstichting te Amsterdam leert u in een praktische brochure, dat men rubber niet alleen gebruiken kan voor ban den, maar ook voor wegdek-onderdeelen. Men vindt rubber in wegdekken, verkeers- spijkens en verkeerspaaltjes, trottoirbanden en seininrichtingen. De voordeelen van rubber boven andere grondstoffen zijn voor al de groote duurzaamheid en het dempen van verkeerstrillingen. De waarde van de laatste eigenschappen spreekt het duidelijkst in de omgeving van ziekenhuizen. Het komt echter niet alleen op hiet weg dek. maar ook op de wegverlichting aan en dus zoekt men Philips niet te ver geefs op de tentoonstelling. Zeer interessant is bovendien hei' trillingen-meet-apparaat. Het is een vernuftig instrument, dat pre cies aangeeft het gedreun van machines, voorbijrijdende auto's, in 't kort, dat alle la waai registreert. Men verzuime niet een de monstratie te verzoeken. Dit instrument kan bij wegen-, bruggen- en tunnelbouw wonde ren doen. Wat de verlichting betreft brengt Philips niet alleen in beeld de verlichting van. de weg BrusselAntwerpen, 39 K.M. verlicht met kwik- en natrium-lampen, maar ook dc laatste .verbetering van de kwiklamp, waar door deze gewoon licht uitstraalt en geen metaalkleur meer op de beschenen voorwer pen legt De voordeelen van verlichting met kwik en natrium zijn niet alleen, dat men alle voorwerpen duidelijk onderscheiden kan, maar ook, dat het bovendien goedkoop is. Dat de Overheid ziidh bij deze tentoon stelling niet onbetuigd liet blijkt bij menige stand. Geen wonder, zij is de trouwe wach- teres voor veiligheid irn elk opzicht en deze wordt op velerlei manier bedreigd, zoowel door 't materiaal van de wogen als van de voertuigen en bovendien door de bestuurders Men ga op de tentoonstelling zien: Neder land en Indie in relief (de Indische maquet te is gemaakt van triplex het vlakke ge deelte en rutbbrr, de verhevenheden, en is in Indië vervaardigd). Er zijn ook Indische bruggen van bamboe; terwijl Nederland de Zuiderzee-imipoldering in beeld bracht. Wij maken hier melding van hetgeen men in Delft voor het publiek doet. In het labo ratorium voor Bouwstoffen van Prof. fr Ghr. K. Visser zijn machines voor het keuren van wegenbouwmaterialen en de bepaling van druk-, treik- en buiktrekvastheid en voorts apparaten om straatklinkers te keu ren. Daarnaast is een laboratorium voor grondmechanica, dat de mogelijkheden bij afschnivingen onderzoekt, zettingen van we gen en gebouwen berekent en de gronddruk legen keermuren en damwanden bepaalt. Bij een andere stand, het Rijikswegenbouw- laboratorium te Scheveningen, onder leiding van hoofdingenieur Nellensteyn krijgt men een overzicht van constructiewijzen en hoe een onderzoek van wegdekken en re- searchwerk gebeurt. Vlakbij is een stand van het Rijksproef station ten hate van de klei- en aardewerk- industrie te Gouda, waar straatklinkers on derzocht worden. Een zeer apart instrument is de automa tische verkeersteller, welke even secuur werkt als een rekenmachine, behalve, dat nog twee auto's, die precies gelijk passee- ren, voor één geteld worden. Maar Philips zal dit ook wel ici orde maken. Tenslotte wijzen we nog oip de meetwagen van de Rijkswaterstaat, die de weerstand tegen slip meet. Wij hopen met deze droge opsomming van slechts enkele dingen de lezers nieuwsgierig gemaakt te hebben om zelf „de weg 1938" te bezoeken. Het is zeer interessant. 40 jaren K.N.A.C. 1898 2 Juli 1938 Wie het moderne automobielverkeer van dezen tijd aandachtig bestudeert, zal het schier ongelooflijk vinden, dat het ontwikkelingsproces van het automobilis me in een gering aantal jaren tot de hoogte van thans is gestegen. Onbegrijpelijk is het, dat de automobiel in een zoo korte spanne tijds de wereld heeft weten te veroveren, overal haar enorme teekenis bewijzend, niet alleen voor de indus trie, welke dit vervoermiddel vervaardigt, of voor den uiigebreiden handel, maar voor heel onze samenleving, waarin de automobiel een zeer voorname plaate heeft ingenomen, eq daarin ook zeker niet meer zou kunnen worden gemist. Nederland behoorde onder de landen, waar al spoedig een Automobielclub werd' opge richt, welke zich ten doel stelde het gebruik van de auto te propageeren en het automo bilisme te bevorderen en voor de gebruikers te veraangenamen. Bij de oprichting van organisatie stond ongetwijfeld de sportddee op den voorgrond. Logisch was, dat al spoedig de werkkring werd uitgebreid, omdat ook de overheid zich met het automobilisme bemoeide. De maximumsnelheid werd b.i op 20 K.M. bepaald, rijproeven moesten woi den afgelegd, enz. De oprichters der KN.A.C. waren allen sportsmen, voor wie de auto een speeltuig was van bijzondere aantrekkelijkheid. De eerste ontwikkeling van automobiel en automobilisme ging niet zeer snel, maar toch organiseerde de K.N.A.C. reeds binnen een jaar een clubtocht. Er was echter één bijzondere gebeur tenis noodig om plotseling de beteekenis van de automobiel en die van de K.N.A.C. duidelijk te maken: De Spoorwegstaking van 1903. Deze staking toch dreigde heel ons handels verkeer in de war te sturen en onze samen leving voor onverwachte en moeilijke pro blemen te stellen. En toen bleek de bijzon dere waarde van de automobiel voor ons economisch leven. Dank zij de medewerking van de Automobielclub toch hadden tal automobilisten zich beschikbaar gesteld om postdiensten te verrichten voor het geval de dreigende spoorwegstaking zou uitbreken. Toen de eerste geruchten omtrent die staking de ronde deden, werkte de K.N.A.C. met groote haast een regeling voor het gebruik van automobielen bij de posterijen uit en het resultaat was, dat toen de staking uitbrak, Waterstaat be schikte over een automobielcorps, dat een geregelde postverbinding mogelijk maakte. Dat is het oogenblik geweest, waarop ook voor de groote massa duidelijk is geworden, welk een voorname rol de automobiel i toekomst in het groote verkeer zou gaan spelen. Maar den grootsten stoot in de goede richting kreeg het automobilisme feite lijk In 1913, dus het jaar voorafgaande aan den wereldoorlog, toen met mede werking van de K.N.A.C. zij verkreeg in dat jaar ook het predicaat „Konink lijke een militair vrijwillig automobiel corps werd opgericht, dat reeds een jaar later zijn nut zou b ewijzen, namelijk toen tijdens den oorlog de automobiel zulk een groote rol speelde in het ver voerwezen. Voor het automobilisme echter 'braken door den oorlog moeilijke tijden aan, want niet alleen dat het benzinegebrek het vrijwel on mogelijk maakte om nog van de automobiel gebruik te maken er is zelfs een tijd ge weest van een algeheel benzineverkoopverbod ïaar ook het feit dat vrijwel geen ban den verkrijgbaar waren, had tot gevolg, dat de automobiel op stal moest worden gezet en pas na den oorlog weer te voorschijn kon worden gehaald. Weliswaar waren de eerste na-oorlogsjaren nog verre van gunstig voor de normale ontwikkeling van het automobi lisme, maar van lieverlede is dat alles toch anders geworden en wij kunnen thans gerust zeggen, dat hoe moeilijk de tijden ook mogen zijn, de automobiel bewezen heeft een nuttige belangrijke rol te spelen in ons moderne leven. En evenmin kan worden ontkend-, dat de Koninklijke Nederlandsche Automobiel Club daarin een belangrijk aandeel heeft gehad en ook thans nog heeft. Komen wij thans tot den arbeid van de K.N.A.C. in eigen land, dan denken wij in de eerste plaats aan haar zeer vele bemoeiingen, welke ten doel hebben het automobilisme te bevorderen en te vergemakkelijken. We noemen wegeniverbetering, verkeersvei ligheid, opvoeding in verkeerstechniek, ver hooging van de rij vaardigheid, internationale samenwerking, grensfacilitei'.en, het verstrek ken van alle mogelijke inlichtingen op toeris tisch gebied, juridische en technische voor lichting, het uitgeven van een gratis week blad en een Handboek, dat eens per jaar verschijnt. Ten slotte zij er nog op gewezen, dat de K.N.A.C. gratis aan chauffeurs, die tien of vijfentwintig jaar in dienst zijn van denzelf den patroon, die lid is van de Club, insignes en diploma's uitreikt. Het sportief gebruik van de auto is voorts door de K.N.A.C. op velerlei wijze bevorderd. De toeneming van de werkzaamheden op sportgebied leidde in 1935 tot de instelling van een sportafdeeling onder leiding van een Sportcommissaris, die Nederland vertegen woordigt in de Internationale Sport commissie. De K.N.A.C. heeft zich begrijpelijkerwijs steeds bijzonder verheugd over de belangstel ling welke zij van het Vorstelijk Huis heeft mogen ontvangen. Wijlen Prins Hendrik was beschermheer, thans is Prins Bernhard 'het. Het bestuur dat thans over het wel en wee van de ju- bileerende Club waakt, is als volgt samen gesteld: voorzitter Jhr. Mr. J. Th. M. Smits van Oyen; secretaris-penningmeester Mr. B. Ph. Baron van Harinxma thoe Slooten; com missarissen: H. J. Jannink, L. D. Baron van der Goes van Dirxland, Mr. A. W. Baron van Imhoff, Jhr. J. van Vredeniburch, J. Leonard Lang, Jhr. Mr. J. C. Schorer, C. J. A. van Lede, Mr. F. G. H. Baron Michiels van Kes- senich en Jhr. H. van Sminia. GEMENGD NIEUWS Door een adder gebeten Een aardig presentje Men meldt ons uit Rotterdam: In het Oosten van de stad heeft zich vanmorgen een zeldzaam geval voor gedaan: een der inwoners van de Assen delftstraat, de 56-jarige slager A. G. van Ostende is n.l. door een giftigen adder De slager is in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen en men is over hem niet zonder zorg, hoewel onmiddel lijk tegengif is toegediend. Een kennis van den slager, de 28-jarige D. van Breem werkte in de werkverschaf fing bij Steenwijk en wist daar een adder te vangen, die hij voor de aardigheid in een flesch aan den slager toezond. Deze had het dier in een goudvisschen- kom gedaan om hem rustig te kunnen be wonderen, in de veronderstelling, dat het dier er niet uit zou kunnen. Toen hij Zaterdag omstreeks half zeven opstond en naar den adder ging kijken op zoek naar den slang en merkte aan de onrust in het duivenhok achter hec huis, dat de- adder zich daar had verstopt, blijkbaar op zoek naar prooi. Inderdaad kroop de slang uit het duiven hok te voorschijn toen van Ostende er tegen klopte. De slager wilde den adder een tik met den hamer geven, maar op hetzelfde oogenblik schoot de slang uit en beet hem in een vinger. Korten tijd later zwol zijn arm op en het slachtoffer begaf zich te voet naar het ziekenhuis aan den Coolsingel, om te vragen of de beet kwaad kon. Daar heeft men den man onmiddellijk opgenomen en tegengif toegediend. Het bleek, dat het gif reeds door een groot gedeelte van het lichaam was getrokken. De 6lang kon in den tuin van v O. worden gevangen en is naar de Diergaarde overge bracht, waar Dr. Kuiper constateerde, dat het een exemplaar was van een giftige soort, welke in hef Oosten van ons land wel voor komt. LAATSTE NIEUWS Ministerconferentie der Scandinavische staten Ook Nederland nitgenoodigd DEN HAAG, 27 Juni. De Regeerings- persdienst meldt: De Ministers van Buiten 1. Zaken der Scandinavische landen, die, gelijk be kend, gewoon zijn tweemaal per jaar bijeen te komen, ter bespreking van politieke vraagstukken, hebben een uit- noodiging gericht tot hun ambtgenooten In Nederland, België, Luxemburg en Zwitserland, ter bijwoning van de a.s. bespreking, welke op 22 en 23 Juli te Kopenhagen zal worden gehouden. Mr Patijn heeft deze uitnoodiging aanvaard Bommen op twee Britsche schepen M.ADRID, 27 Juni. In de haven van Alicante is het Britsche schip „Farnham" door bommen getroffen en in brand ge raakt. Verscheidene personen werden go- dood. In de haven van Valencia is het Britsche schip „Arlon" door een bom getroffen. De gegijzelde journalist Tegen den journalist C. L. Hansen, aie bij het Haaesche Hof in appèl gekomen is van een vonnis van de Haagsche Rechtbank waarbij hij veroordeeld was tot f 100 sub sidiair 50 dagen hechtenis, had de procu reur-generaal bij dit Gerechtshof bevesti ging van het vonnis der rechtbank ge- eischt. Conform dezen eisch heeft het Hof thans uitspraak gedaan. De zaak „Afrnoud" Vonnis vernietigd De Hooge Raad heeft het vonnis van de Rechtbank in de zaak „Araoud" vernietigd en 'die zaak teruggeweaen naar de Haar- lemsche rechtbank. De heeren Prof. Dr F. W. Grosheide i Prof. Dr J. Waterink, beiden hoog- leeraar aan de Vrije Universiteit, zijn be noemd tot leden van de Maatschappij dor Ned. Letterkunde. MEER PREDIKANTEN IN DE GEREF. KERKEN De Part. Synode van de Geref. Kerken van Utrecht nam een voorstel aan van de clas sis Breukelen. dat zal worden doorgezonden naar de Gen. Synode van Sneek (1939) waar in de Gen. Synode verzocht wordt er bij alle kerken ten sterkste op aan te dringen, dat: le. grootere kerken ernstig pogen tot uit breiding van predikantsplaatsen te komen; 2e. de classicale vergaderingen de kerken in haar ressort, die daarvoor in aanmerking komen, voortdurend opwekken om in deze haar roeping te volbrengen; 3e. zwakke kerken volgens de bestaande kerkelijke steunregeling geholpen worden om in den dienst des Woords te kunnen De classis Breukelen besloot in eigen ressort op deze dingen eveneens ten sterkste aan te dringen. Algemeen weeroverzicht Een nieuwe depressie ontwikkelt over de Britsche eilanden groote activiteit. Vooral over Schotland daalt de luchtdruk snel. Over het noordwestelijke gedeelte der Britsche eilanden melden tal van stations zwaren regen. Over west-Ierland wordt steeds koude lucht aangevoerd, welke ook weer tot onze omgeving zal doordringen. Het verder uit diepen der depressie zal stormachtig weer over de Noordzee medebrengen. Over de Golf van Biscaye, Frankrijk en Duitschland blijft de luchtdruk nog relatief hoog. Over zuid-Frankrijk, Zwitserland en Oostenrijk is het rustig, mooi weer. Een depressie over Scandinavië en Finland vult verder op. Voor ons land mag onstuimig weer wor den verwacht. De kansen op regen zijn groot. Terwijl de nacht wat zachter zal zijn, mag voor overdag nog eenige afkoeling worden verwacht. GEREF. KERK GEREF. GEMEENTEN BENOEMINGEN Aan de Juliana van Stolborgschool to Rotterdam, is tot tijdelijk onderwijzer benoemd de heer A. Baas, thans te AxeV Ondergeteekende geeft op als abonné op de NIEUWE LEIDSCHE COURANT voor minstens één jaar Naam Adres: De nieuwe abonné wenscht te betalen per kwartaal per week Als aanbrenger ontvang ik dus, zoomede de door mij aangebrachte lezer, HET FRAAIE BOEKGESCHENK De aanbrenger: Naam Woonplaats: Adres: Dit formulier op te zenden ann de Administratie van de NIEUWE LEIDSCHE COURANT. Doorhalen wat niet Verlangd wordt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 7