mm mm Ru mor in asa DEEEZENBER MAANDAG 27 JUNI 1938 EERSTE BLAD PAG. Strijd rond het nieuwe Wet boek van Strafrecht (Particuliere oorresponden'je) De anders zoo stille wateren van het po litieke leven in het kanton WaadtOiand1 zijn de laatste maanden wel heel erg in beroering en allies wijst er op, dat dit in de komende weken nog crescendo zal gaan, totdat het lot van de door den Bondsraad voorgestelde Code pénal, het nieuwe wetlboèk vam straf recht, beslist zal rijm. Reeds was bij de beëediging van den nieuwen kantonalen raad van Waadtland in de maand' Maart door den voorzitter een ernstige waarschuwing gericht tot de leiders in Bern, dat dezen niet uit ijiet oog moesten verliezen, dat de repuibliiek Zwitserland ge vormd werd door twee en twintig autonome kantons, die wel vele gemeenschappelijke belangen hadden, maar daarom niet be schouwd mochten worden als de provincies van een staat. Op den titel „bondgenooten" werd reeds destijds alle nadruk gelegd. Waar tegen een en ander gericht was, werd toen niet gezegd, maar ook „de man in de straat" heeft het toen wel begrepen. Sindsdien is de actie tegen het federalisme, zooals dit ook in het voorstel van het nieuwe wetboek van strafrecht tot uiting komt, sterk toegenomen, vooral toen de Bondsraad het van verschillende zijden tot hem gerichte verzoek van de hand wees om toch in deze dagen, waarin Zwitserland meer dan ooit eenheid behoefte bads geen twistappel in den kring van het volk te werpen en het refe- sendum over het wetboek van strafrecht, dat op 3 Juli gesteld is, tot nader orde uit te stelten. Vooral hier, waar men gaarne spreekt van den „état vaudain" en van het „peuple vaudain" heeft men dit gevoeld als een pogen van „Bern" om coüte que coüte zijn wil in dezen op te leggen. Scherp kwam deze stemming tot uiting in de vergadering, door de „Lique vaiudaine" 7 Juni j.L gehouden onder het motto „Une Suisse indépendante des cantons libres", welke een voor Lausanne groote schare belangstel lenden trok. De sprekers van d'ien avond hebben er toen waarlijk geen doekjes om gewonden. Al dadelijk wees de voorzitter ei op hoe dwaas het is de Anschluss van Oos tenrijk te veroordeelen, terwijl men in Zwit serland zint op een brutale Anschluss vair hen, die de kantonale rechten hoog willen houden. De tweede spreker richtte een aanklacht tot de conseillers nationaux, die wel tegen het wetboek van strafrecht zijn, lauw en te laf zijn om de eenig mogelijke conclusie daaruit te trekken: het beginnen van een scherpe actie tegen „Bern". Men beweert de eenheid te willen, maar onder scheidt niet tusschen Union en Unité. Moet voor rood ruimte worden gemaakt? De derde spreker is van oordeel, dat de toestand nog nimmer zoo ernstig was. In Bern wil men de macht der kantons knotten, omdat die tegen de socialisten en tegen de communisten gekant zijn. Door centralisatie hoopt men socialistische ideologieën de over winning te bezorgen. Men past hier in Zwit serland de methode vam het „derde rijk" van Hitler toe, een bewering, die met daverend applaus werd begroet. Nog grooter was de belangstelling voor de vergadering van jl. Zondag, 12 Juni, belegd door het Comité van actie tegen bet wetboek van strafrecht, en die geworden groote federalistische manifestatie voor de autonomie der kantons. Daaraan hebben deel genomen de vertegenwoordigers van de drie oudste kantons, die van Scbwytz, Otri Unterwalden, voorts van Tissin en Grison natuurlijk die van de Franscli sprekende kantons Freibourg, Genève, Valais en Vaud. Alleen Neuchatel ontbrak, omdat men daar nog tot geen eenheid vam inzicht komen kon. Aan het geheel werd zeer duidelijk min of meer officieel cachet gegeven, doordat niet slechts de leden van den kantonalen raad in groote meerderheid aanwezig maar bovendien de kantonale deurwaarders in hun officieele kleédij dienst deden. De kantonale raad heeft dan ook officieel aite aanwezigen verwelkomd. Een schare van niet minder dan 2400 mannen heeft in de groote zaal van de Jaarbeurs van Lausanne op on dubbelzinnige wijze van haar gevoelens blijk gegeven. Het begon al dadelijk met een applaus, toen de voorzitter uit naam Waadtlandsche lid van den Bondsraad, Pillet- Golaz meedeelde, dat deze van gansoher harte instemt met hun bedoelen en iederen dag strijdt tegen de „Bemsche" poging tot cen tralisatie, „een strijd), die de eenheid van de tregeering wel eens in groot gevaar brengt". [Wat we willen, is dlit, zeide de voorzitter: „het federalisme is in gevaar; vandaar noodkreet. We willen de lessen der historie herinnering brengen en laten zien, welke ;aren dreigen, wanneer een deel der be- volkirg zich beroofd ziet van rijn wezenlijke rechten en prerogatieven. De Helvatisohe Republiek van 17981803 noemde zich „une et indivisible", maar nooit is er meer on- eeniigheid geweest. Geen meerderheid heeft het rechit zijn wil aan anderen op te leggen. Dan kunnen we niet leven!" Federalisme de eenige vorm van vrijheid In dat tedken heeft de geheele vergadering gestaan. „Het federalisme is ndet een ideaal, waarvan men altijd maar spreekt; het is de eenige vorm, waaronder we de nationale vrijheid verstaan". „De eenheidsgedachte is opnieuw het gevaarlijke wapen geworden var de vijanden van het vaderland", een duide lijke aanwijzing van socialisten en commu nisten, met geweldig applaus begroet. Die vijanden „we'.en, dat de eenheidsstaat mir.der weerstand kan bieden aan hum bedoelen dan de kantons. Ze willen den dood der kantens ten einde des te beter geheel Zwitserland te knechten". Geen andere toon laten de afgevaardigden van Valais en Genève hooren. En als dan de landamman van het kanton Schwytz op treedt. is de zaal vol van gejubel. „Wij voelen ons één met u en willen evenals gij het vaderland dienen door te strijden vooi federalis'.ische gedachte". Op hem volgen nog Freibourg en Grison. Dan komt de laatste spreker, de conseiller national Rochat, die erop wijst, dat vai 37 veranderingen, sipds 1880 in de Zwitser- sche grondwet aangebracht, n-iet minder dan 27 ten doel hebben gehad de souvereiniteit der kantons in haar grondslagen aa tasten. „Het rthyJbnms der eenheidsbeweging -is steeds weer versneld; het wordt dreigend, overweldigend; het is hoog tijd een eind te Sindsdien zijn kleinere vergaderingen ge volgd. Alle hebben ten doel: den strijd aan binden tegen het nieuwe wetboek van straf recht. Daarbij treden wat in het bijzonder de Framsch sprekende kantons betreft drie ge dachten op den voorgrond. De eerste is deze, dat hun we'boeken strafrecht iedere vergelijking met het door „Bern" voorgestelde, zeer wel kunnen door staan, ja zelfs, dat de aanneming van dit laatste voor hen een achteruitgang zou beteekenen. De tweede is argwaan tegenover „Bern" Men is bang, dat. wanneer dit wetboek vam strafrecht eenmaal aan de kantons is opge legd, straks daarin en dan natuurlijk buiten hen om allerlei ongewenschte veranderin gen zullen worden aangebracht. De derde eindelijk is deze: tal van kantons hebben dn hun wetboek vam strafrecht 'be palingen tegen de communisten opgenomen. Diq vervallen natuurlijk, zoodra Berns wet boek wordt aangenomen. En ziende, dat so cialisten en communisten de warmste voor standers van de Berrusche poging zijn^ zeggen ze: dat willen we niet! Daarom ds de strijd zoo hevig en gaai golven der politieke hartstochten in deze dagen zoo hoog. Over den uitslag van de stemming op 3 Juli as. laat zich natuurlijk nog niets zeg gen. Maar reeds nu herinnert men eraan, dat de rapporteur Martien in de Bondsk; gezegd heeft: „Alleen wanneer het ontwerp door de groote meerderheid van het volk wordt aangenomen, mag het worden uitge voerd/." En men zegt er zeker van te zijn, dat die groote meerderheid er niet zal rijn. Zelfs hopen velen op een duidelijke verwer ping van het voorgestelde wetboek van straf recht. Hoe in tusschen de uitslag rij, één ding is zeker: de actie tegen den aanval door so cialisten en communisten gewüden eenheids staat is in Zwitserland zeer sterk geworden. Tal van kantons gaan zich daartegen met hand en tand verzetten. Ierlands nieuwe staatspresident Dr Hyde geïnstalleerd De nieuwe president van den Ierschen Staat, Dr Hvde, heeft Zaterdag in de oude citadel van Dublin plechtig zijn ambt aan vaard onder het geestdriftig gejuich van het volk en in het bijzijn van De Valera, de mi nisters en de parlementsleden- Dr Hyde is voor een periode van zeven jaar benoemd, zonder dat er verkiezingen gehouden waren; dit was 't gevolg van een overeenkomst tusschen de beide grootste partijen, de Fianna Dail van De Valera en de Fine Gael van Cosgrave. De Spaansche burgeroorlog Barcelona dreigt met represailles Willen de republikeinen een chaos ontketenen De Spaansche republikeinsche regee ring, welke te Barcelona zetelt, heeft de Fransohe en de Britsche regeering in kennis gesteld van haar voornemen, tot represaille-maatregelen over te zullen gaan, indien de luchtbombardementen op open Spaansche steden niet worden ge staakt. Zij heeft Londen en Parijs tevens er van verwittigd, dat zij de represailles niet alleen zou uitstrekken tot de steden in het nationalistische gebied, maar ook tot de steden der landen, welke zij, al thars gedeeltelijk verantwoordelijk stelt voor die bombardementen. Naar aanleiding hiervan heeft de Franeche regeering. naar Havas verneemt, de regee ring te Barcelona op de meest energieke wijze aangeraden voorzichtigheid te betrach ten. Dergelijke represailles zouden met mas sale tegenaanvallen beantwoord worden, het geen de moeilijkheden voor de republiek nog grooter zou maken en tegelijkertijd gev lijke gevolgen zou hebben voor de interna tionale situatie. Havas zegt verder, dat ei alle reden is om aan te nemen, dat de Brit sche regeering een gelijke demarche te Bar celona heeft gedaan. Volgens de „Matin" zouden de autoriteiten te Barcelona, naar dit blad uit Londen ver neemt, inmiddels nader verklaard hebben, dat zij geen buitenlandsche steden of havens willen aanvallen, doch haar represaillemaat regelen zouden willen uitstrekken tot Fran co's vliegtungbases te Palma op Majorca er te San Carlos de la Rapita bij Tortosa. Deze mededeeling zou, volgens het blad ,te Lon den eenige ontspanning teweeggebracht héb- Daarentegen haalt de „Excelsior" een pas sage aan uit het te Bologna verschijnende blad „Resto del Carlino", dat beweert: „Al wie Majorca aanraakt .loopt een doodelijk gevaar. Majorca is en zal Spaansch blijven, maar Italië zou zich aangevallen achten, dien men dit eiland bestookt), dat een sterke vesting van de fascistische luchtmacht is, gereed om zich tegen aanvallen te verdedi gen". Een loos dreigement? In Londensche officieele kringen is men volgens Reuter van meening, dat tot de be doelde represailles niet zal worden overge gaan met het oog op tegenmaatregelen van de aangevallenen en de internationale gevol gen van een dergelijk optreden. Men is te Londen van oordeel, aldus United Press, dat de republikeinsche luchtmacht veel te zwak is om tot luchtaanvallen op de tegenstanders over te gaan. Immers er zijn ook nooit aanvallen gedaan op Palma (Ma jorca), waar zich zuiver militaire doeleinden, zooals vliegvelden, bevinden. Men gelooft te Londen niet, dat de luchtmacht plotseling zoo sterk is uitgebreid, dat de republikeinen tot groote luchtraids kunnen overgaan. De bombardementen van schepen Wat het tot zinken brengen van Britsche schepen in Spaansche havens betreft, moet Mussolini, naar de correspondent „Daily Mail" te Rome verneemt, Franco gewaarschuwd hebben voor de ver wikkelingen, die het gevolg kunnen zijn van verdere incidenten, waarmee het leven Britsche onderdanen of Britsdie schepen ge moeid zouden rijn, benevens schepen van onderdanen van andere mogendheden, die niet bij den Spaansehen burgeroorlog be trokken zijn. Ook is er een waarschuwing verstrekt om de vliegtuigen, die in de Spaansche kunst gebieden opereeren, streng in bedwang te houden. Generaal Franco, zoo heeft men den cor respondent medegedeeld, heeft zich bereid verklaard om „veiligheidshavens" in te stel len, waar schepen veilig zullen rijn aanvallen uit de lucht. Naar verluidt zouden daar neutrale waar nemers geplaatst moeten worden om te voor komen, dat deze havens door schepen met contrabande misbruikt zouden worden. Het front Teruel Castellon Sagunto .doch ook ten Zuiden van Castellon den sector van Onda. In eerstgenoemden sector wordt de strijd, aldus „United Press", steeds feller. De witte troepen hebben alle hoogten bij het dorp Sarrion bezet, doch worden nu voortdurend door hun tegenstanders bestookt, die door talrijke tankaanvallen trachten hun verloren stellingen te heroveren. Zondagmorgen gin gen de republikeinen tot een stormaanval waarbij zij trachtten, door een enorme hoeveelheid handgranaten naar het vijande lijke kamp te slingeren, den tegens'ander te verdrijven. De aanvallen rijn echter afgesla gen en de witte troepen bevinden zich op zeer korten afstand van Sarrion. mei De Japansch-Chineesche oorlog ZWAAR LUCHTGEVECHT BOVEN HET MERENGEBIED Nog twintig jaar oorlog De Japansche minister van Oorlog, generaal 11 a g a k i, heeft naar Domei bericht in een interview de mogelijkheid onder oogen gezien, dat het Japansch-Chineesche conflict nog tien of zelfs twintig jaar kan duren. Het is mogelijk, aldus Itagaki, dat maarschalk Tsjang Kai-sjek voor nemens is de vijandelijkheden zijn ge heele leven voort te zetten. Het is dus noodig, dat de Japanners op een derge- lijken langdurigen strijd voorbereid De minister zeide, dat bepaalde maat regelen getroffen zouden kunnen worden welke hot land zouden doen blijken, hoe de toestand in werkelijkheid is, zulks met het doel Japan in de gelegenheid te stellen zijn doel snel te bereiken. Deze maatrege len zouden genomen worden in het geval, dat een materieele en rnoreele mobilisatie onvoldoende mocht blijken om den val de regeering van Tsjang Kai-sjek te be werkstelligen. China's onzichtbare vliegtuigen Het is boven den spoorweg van Kioekian naar Nantsjang, waar zich de Chinecsche stellingen bevinden, welke den opmarsch van de Japanners op Hankau via Jangtse-vallei moeten tegenhouden, tot een der grootste luchtgevechten van dezen oor log gekomen. Omtrent het resultaat hier van blijft men echter in het onzekere kceren, aangezien zoowel de Japanners als de Chineezen een overwinning melden. De Japanners beweren, dat de Chinee- sche luchtmacht gebruik maakte van „on zichtbare vliegtuigen", die onlangs uit de Sovjet-Unie zouden zijn ingevoerd. Deze machines wierpen haar bommen, zonder dat men de toestellen, zelf kon waarnemen. Onze piloten, zoo verklaarde de woordvoer der der Japanners hebben in den loop van een verbitterd gevecht twaalf Chineesche vliegtuigen neergeschoten. De Japansche marine-luchtmacht bestookte het Chinee sche vliegveld te Nantsjang, waarbij vol gens de Japansche lezing eveneens tiental len vijandelijke toestellen onschadelijk zou den zijn gemaakt. De Chineezen verklaren daarentegen, dat hun piloten bij Kioekiang vijf Japansche toestellen hebben neergeschoten. Hun „on zichtbare vliegtuigen", zoo berichten zij. hebben de groote Japansche luchthav nabij Anking gebombardeerd, waarbij 12 Japansche bommenwei pers vernietigd werden. Verder zouden nog Japansche vliegtuigen bij Woehoe neergeschoten zijn Japansche scheepvaart belemmerd De Chineezen melden ten slotte, dat hun luchtstrijdkrachten voorts aanvallen heb ben ondernomen op de Japansche schepen, welke zich op den Jangtse bevinden. In den loop van 2-i uur zijn volgens den Chi- neeschen woordvoerder zeven oorlogssche pen onklaar gemaakt, o.a. drie vaartuigen, die bij Anking voor anker lagen. Reuter bericht uit Hankau, dat het op den Zuidelijken oever van den Jangtse, bij een der versperringen, welke den Japan- schen oorlogsschepen het opstoomen in de richting van deze stad onmogelijk moeten maken, tot hevigen strijd gekomen is. De Chineesche soldaten, die belast zijn met de bewaking van de versperring, ondernemen krachtige aanvallen op Japansche landings troepen, waarbij zij wisten te verhinderen, dat de vijand zijn positie consolideerde, De Sudeten-Duitsche kwestie Verzoenende houding van Praag De „Zeit" liet orgaan van de Henlei- isten bevat het volgende bericht: Na interventie van afgevaardigden van de Sudeten Duitsche Partij hebben de be voegde Tsjechische autoriteiten beloofd, da; in tegenstelling tot de oorspronkelijke plannon geen enkel nieuw politiek-bureau Duitsche districten zal worden gevestigd. De strafvervolging, ingesteld tegen winke liers te Rcichcnibcig, die hij gelegenheid van de gemeenteraadsverkiezingen hun winkels hadden versierd, zal worden gestaakt. Het rbod van betoogingen in de open Inent 1 weldra worden opgeheven. Ten slotte zal ook het disciplinair onderzoek stopge zet worden tegen leden van het overheids personeel, die tot de Sudeten-Duitsche Par tij behooi'cn en die aan demonstraties van deze partij hadden deelgenomen. De nazi-propaganda in de Vereen. Staten Dodd houdt philippica D 0 d d, voormaRg ambassadeur der Ver- eenigde Staten te Berlijn, heeft in Washing ton een radio-toespraak gehouden ove: propaganda, die de nationaal-sociaüsten in Amerika voeren. Sinds 1936, aldus betoogde Dodd, is hun organisatie, die toen slechts personen omvatte, uitgegroeid tot dienst, die in de staatszaken de tweede plaats inneemt. Dertig millioen dollar werden daarvoor be steed. Dodd verklaarde gehoord te hebben, dot Amerikaansche zakenlieden daaraan heb ben meegewerkt, doch hij hoopt, dat dit niet juist is. In geheel Latijnsch Amerika, aldus de oudambassadeur, voeren de nationaal-so- cialisten een steeds krachtiger propaganda. Zij trach en den Amerikaanschen handel in de wereld te verzwakken en willen beletten, dat de democratieën met elkander samen- Dodd betoogde vervolgens, dat Mussolini en Hit'.er de wereld willen beheerschen besloot met de opmerking: „Wanneer ov eenkomston geschonden worden, zouden de democratieën een strenge boycot moeten toepassen, om te beletten, dat we naar d Middeleeuwen terugkeeren". Steeds nieuwe ongeregeldheden in Palestina Regeering sluit de noordgrens In verband met de hernieuwde activiteit der Arabische terroristen heeft de Palestijn- sohe regeering de noordgrens wederom tus schen zonsondergang en zonsopgang laten sluiten. Inmiddels blijven de ongeregeldheden tus schen Tel Aviv en Jaffa voortduren. Zater dagavond werd er een bomaanslag gepleegd waarbij vier Joden gewond worden. Zondag morgen werd een groep Arabieren door een bom getroffen, met het gevolg, dat er zeven Arabieren gewond werden, van wie vier zeer ernstig. Te Tiberias hebben Arabieren steenen ge worpen naar een begrafenisstoet. Dit heeft in de Joodsc-he wijk van deze plaats tot on lusten geleid; twee Joden liepen verwon dingen op. Aan de Noordgrens van Palestina hebben een vrij groot aantal Syriërs een kamp van Joodsche arbeiders aangevallen, die er bezig waren met prikkeldraad versper ringen langs de grens aan te leggen. Bij de gevechten zijn, naar verluidt, twee Syriërs en een Jood gedood. Ook bij Safed werden Joodsdhe arbeiders aangevallen. Een hunner kwam daarbij om het leven. Een politiepatrouille, die de aan vallers achtervolgde, heeft e©n terrorist neer geschoten. Twee Joden, die bij de onlusten van Don derdag jl. te Tel Aviv gewond werden, rijn inmiddels gestorven. GEMENGD NIEUWS GEEN VOORRANG VERLEEND Twee militairen, die op een motorfiets te Amsterdam het kruispunt Midden.- wegRingdijk passeerden, gaven geen voor rang aan een auto, welke op hetzelfde mo ment van rechts kwam aangereden. De motor botste tegen de auto, terwijl d- twee militairen tegen dien grond werden gesmakt. Een van hen, een 2Ó-jarige jonge man uit Amsterdam, moest naar het gast, huis worden vervoerd, waar hij met een zware hersenschudding en een kaakfrac tuur is opgenomen. Zijn meigezed, drie op de d<uo zat. kreeg slechts lichte verwon dringen. Hij is per auto naar zijn woning overgebracht. Mishandeling in het Heilosche bosch Man steekt jongen met dolkmes Dader, een zwakzinnige, gevat Zondagavond heeft zich in de Heiloecho bossohen, gelegen tusschen Allkmaar en Heiloo een eigenaardig geval van mishan deling voorgedaan, dat veel weg hoeft van n moordaanslag. Eenige Alkmaarsche jongens, van 16 tot 19 jaar, wandelden in die diichte bosschen, toen zij twee mannen passeerden, drie tegen walletje lagen. Een der mannen v wde de jongens niet nogmaals langs te komen, want dat verveelde hem. Toen een der jongens daarop opmerkte, dlat hij ;i goed daar mocht loopen'', maakte do man zich kwaad en met de opmerking: „IK beb er wel eerder twee jaar voor over ge had", greep hij een jongen beet en stak hem met een dolkmes tweemaal, een keer in den bovenarm en een keer in de zij. Daarop maakte hij aioh uit de voeten. De jongen, de ongeveer 18-jarige P. Hoogland uit Alkmaar, zag nog kans kruipende de eersie huizen van Heifloo te bereiken, waar een dame hem vond. De andere jongcm waren (hals over kop gevlucht. De geneeskundige dienst en de politi werdlen onmiddellijk gewaarschuwd. D< eerste zorgde voor het leggen van oen nood verband en voor de overbrenging naar het ziekenhuis, terwijl de politie een onderzoc instelde. Een vaag signalement en de op merkmgen van den dader vormden aanwijaing. welke leidde tot de opsporing van den dader. Het is de 40 jarige M. M., een zwakzinnige, die langen tijd in PSychopatengesticlit te Heiloo is verpleegd. Eenige maandien geleden wos hij als gene- zen daaruit ontslagen. Het bleek, dat dn vorige week een der jongens, doch niet de getroffene, een woordenwisseling met hem heeft gehad. De man, tegen wien de politie dadelijk verdenking koesterde, kon bij zijn woning wordien aangehouden. De toestand van den jongen is vrij ern stig, daar oen zijner longen geraakt blijkt Een woesteling zette Amsterdam op stelten AMSTERDAM, 26 Juni. Een dironken zee man, drie rich op rijn manier im donkei Amsterdam had geamuseerd en ten sloth ruzie kreeg in een perceel nabij het Oude kerksplein, heeft het de politie Zondagavond geducht lastig gemaakt. Twee agenten trachtten den man uit het bewuste perceel weg te leiden en hackten daarbij de bedoe ling hem in het bureau Wanmoesstraat tegenheid te geven een beetje op vembaafte komen. Maar d/e zeeman voelde daar heel weinig voor. Toen het langs een zoet lijntje niet gebeurde, grepen de agenten den ruziemakenden man beet, doch toen eersi waren de poppen goed aan het dansen. Inmiddels was hot gezelschap uit hel huis op straat gekomen. Er ontspon zie, een gevecht, waarbij die agenten spoed;-; hulp ontvingen van twee andere agenten Vanzelfsprekend trok het schouwspel groote belangstelling. Men ging zich er bovendier nog mee bemoeien, zoodot de agenten ziel genoodzaakt zagen de menigte met a gummistok te verspreiden. De zeeman, die voortdurend tegenstand bleef bieden, were tien slotte overmeesterd, nadat een overval wagen met nog drie agenten ter plaats: was verschenen. Gevaarlijke snelbinders Ernstige waarschuwing De geneeskundige en pharmaceutiscïu hoofdinspecteur van het staatstoezicht op de volksgezondheid schrijft ons: Sinds mijn laatste waarschuwing in do dagbladen ten aanzien van het bevestigen van gummi-snelbinders aan fietsen, zijn weer verschillende ernstige gevallen van oogverwondingen voorgekomen, welke dooi deze snelbinders zijn veroorzaakt. Ik kan het publiek er niet met genoeg klem op wijzen, dat het er in zijn eigen belang op moet letten, dat de metalen ring van den snelbinder zoo aan de fiets ver bonden is, dat hij niet kan los schieten* Een knaapje van 4 jaar viel Zaterdag ia e>en onbewaakt oogenblik van een 10 Mi hooge veranda van de ouderlijke woning in de Grensstraat te Amsterdam. He4 kind werd ernstig gewond en is im dien loop*1 van den avoind overleden. g< TIRION CARL1ER NUENEN Postbus 82 Eindhoven Linnen en Halflinn. Huishouddoeken LEVEEING RECHTSTREEKS AAN PARTICULIEREN (Nog: enkele agentessen kunn. grepL worden) D E V E O Steunkousen voor «pataderen Niet knellend, niet warm Alleenr-verkoop: Deveo-Depot Fa. C. Roosen Zn. Elders wende men zich tot de fabrlkante: Fa. D. VAN PORT, te Banrn. ,,'t Gaot zoo 't gaot", en hij stond op „Ge ziet mer det ge aachter munne rug gin smoesjes op hangt"* „Det he 'k van z'n léve nie gedaon". Nu was Gijs' onrust weg. Toornig stond hij tegenover den boer. Zijn vuisten nepen een gekneusde appel tot moes. „Hoe lang zij ik al op den Elzenberm?" Zijn verdediging Svas eerlijk en hartstochtelijk. „Nou, dink is nao, hoeveul jaor he'k hier gewerkt. Zij ik ooit ieene kieeer te lui gewiest. Hè 'k ooit ieen klèèn ding van oe meegenome. Nog ginne rotten appel, gin handvol kaanthooi. Van 's merreges vroeg tot laot in de aovend he *k gewerkt en ik zij oe dankbaor gewiest, det witte, en ge het mijn nooit hoeve te roepe, es t'er wet te doen was, dan kwaaöip ik uit m'n ège. En nou latte oew ooren hange nar de mulder. Det is ginnen boer en ook ginnen errebaaier, mer hij mot 't van de boere hebbe". Gijs slikte. Hijgend ging zijn adem. Met een breede zwaa! gooide hij de tabakspruim de open deur uit, keerde zich toen weer naar den boer als wachtte hij een antwoord. Maar Jan Zweeg. Zoo iets was hem nog maar zelden overkomen. Een jnap yaa Hoorden, $ras hij niet, wel yaa snauwea ea grimmige opmerkingen als 't er op aan kwam. Doch tegen de felle op bruisende verontwaardiging van Gijs was hij even machte loos. En toch was het bij den arbeider meer een kreet om zich te rechtvaardigen, dan verbolgenheid. Maar wat erger was voor Jan Donkerstal! Er was een getuige bij dit onder houd geweest. Binnen een week wist men tot in Dengeren en Grondel wat hier op den dorschvloer van den Elzenberm was gezegd. Wel had Jan nimmer iemand gevreesd of 't zou Dominee Schravers zijn geweest, maar hij voelde, dat de tijden begonnen te veranderen en dat, wat in zijn jonge jaren gewoonte en misschien zelfs een zeker recht was geweest, nu niet meer gold. Die man had 't recht hem zijn zoon te weige ren al was dat voor den boer eigenlijk een nederlaag. Want van alles wat er aan vastzat en van 't sarrend gestook van Tonia wist niemand. Hoe kwam hij hier zonder kleerscheuren uit. Zijn reputatie en zijn eer moesten beiden gered. „Jao" zei hij onzeker, „ik hè nooit veul op oe aon te mer ken gehad, mer waorom klaogde gij dan aachter munne rug?" Nu stond de eene beschuldiger tegenover den anderen. Gijs had 't gevoel van opgesloten te zitten in de kooi van zijn eigen woorden. Wat hij tegen den valschen Goof Bras had gezegd was een domheid. Hij had kunnen weten, dat de kletspraat als een rook over de samenleving der menschen gaat, maar hij was zelf de oorzaak van deze onaangename verwikkelingen. En om eigen schuld wordt men 't meest ge maand. „Nou, wet zegde gij daorop?" drong Jan aan. Hij zag de aarzeling van den knecht en een snauw, die hem heugen zou had hij klaar om aan 't gesprek een eind te maken. „Ik zeg. det 't nie goed van me was om det te zegge, baos". Kostte Gijs moeite om deze bekentenis* dit belijden .van eigen schuld te uiten, maar ze ontwapende den boer. Een zacht woord keert nog steeds de grimmigheid af. „Nou allee dan, ik zij blij det gij 't zelf vuult. Doe de gij mee oewen Tinus wet gij wilt. Wij zallen wel een aander jongeske veinden, hur". Er was een zekere mildheid in de woorden van Jan en zeker zou 't heele geval hiermee zijn afgeloopen, want de andere knecht begreep, dat hij wel zwijgen moest na deze oplossing. Doch daar ging de deur van 't pomphok open en alle drie keken ze naar de donkere hoek, waaruit 't wit van Tonia's muts nader kwam. Zonder eenige inleiding, als was ze bij 't geheele onder houd tegenwoordig geweest, zei ze; „Es ge mer wit. Jan, det den dieje nie allieen van jou mer ook van mijn kwaod gesproken heet". Haar stem was ijl in de hooge ruimte. Ze stond er als een aanklaagster; voorover gebogen door verdriet en teleurstel ling, de handen op de smalle uitstekende heupen, haar ge rimpeld jakje nauw sluitend om haar schraal bovenlijf. Haar mond, half open, liet haar hijgende adem door. 't Was een kwaadaardig wijf uit een sprookje, die de rust komt ver storen, angstaanjagend. Gijs verwenschte haar, de andere knecht glimlachte, maar vermeed het haar aan te zien. In Jans oogen was een grenze- looze minachting, niet zoo zeer om haar tusschenkomst als wel omdat ze alles had afgeluisterd. En hij was baas op den Elzenberm, hij alleen. „Vergeme", barstte hij uit, „gaot in den huis mee oew ge stook". Toen keerde ze zich om en ging voor de zooveelste keer vernederd in 't bijzijn van anderen, maar niet voor de laatste maal, Geen woord zei ze en zacht, alsof ze in eens door de drif tige uitval gedwee was geworden, trok ze zonder gerammel de deur achter zich dicht. Er was niemand die wat zei. De appels geurden, er kraakte een bint in 't oude dak, een raampje rammelde in de spon-* ningen. „Wet hedde van heur gezeed", was de norsche vraag van den boer. „Zoover ik weet gin kwaad en niks onwaors" zei Gijs, maar er groeide in hem een wrange onzekerheid. „En oew vrouw?" Dat klonk nu als 't geluid van scherven wanneer een jaren-* lang gebarsten kom uiteenvalt. Nu was er in Jan een duister vermoeden, dat Stijn de on vriendelijkheid die ze van Tonia had ondervonden aan de kletspraat had prijsgegeven. Anders had hij altijd Stijn ge-* zegd, nu was het „oew vrouw". „Vraagde nou nar de bekinde weg soms?" „Zeg dan, det ik 't nie mieer verkies, det er over Tonia's gewaauweld wordt op den Elzenberm. 't Is un zuur miens men onthaauw det, 't is mee al d'r streken mijn ieenige zuster". Toen ging Jan Donkerstal door 't pomphok naar binnen en liet de twee in de aangroeiende schemer achter. Die avond was Gijs stil. De wind was gaan liggen. Snelle wolken scheerden langs de sterren en toen hij later op den t avond met Stijn alleen in het kamertje zat, in de kachelhoek buiten de lichtkring van de laag getrokken lamp zei hij plot4 seling, na een tijd van zwijgen, wat geen ongewoonte wasr» „Hedde gij soms kwaods van Tonia's gezeed?" p „Ikke?" h Re Wordt vervolgd* j|

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2