$Lfcuw jCrihsdK (üatiraiit Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken 'iiim.fRenn jabonmmentspr tjö Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekclijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling toSSe nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j ct. N°. 6424 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 WOENSDAG 22 JUNI 1.938 19e Jaargang •güötrttntiEprifcen: Van 1 tot 5 regelshJ7J/i Elke regel meer 0-22'/j Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer 0.45 Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend *4Q. 10 Wie zich heden op ons blad abonneert, ontvangt de tot 1 Juli a.s. verschijnende nummers mét het Zondagsblad gratis. Wie een nieuwe abonné aanbrengt, zoowel als de aangebrachte lezer, ontvangen gratis een boekwerkpremie Abonné's op te geven per briefkaart of door het inge vulde inteekenbiljet aan DE ADMINISTRATIE VAN ONS BLAD NIET WOORDEN, MAAR DADEN „Wij hebben afkeer van oppositie om de oppositie. Wij blijven de objectieve en on partijdige beoordeelaars van hetgeen zelfs een rechtsche regeering ons vermag voor te stellen en wij zijn steeds bereid, wan neer zij goede maatregelen treft, deze te steunen Aldus de heer Albarda in een pers- gesprek met een medewerker van het Pa- rijsche blad „Le Matin". In gelijken geest liet onlangs een sociaal democratisch wethouder van Amsterdam zich uit, toen hij namens het gemeente bestuur de leden van het Ned. Verbond van Vakvereenigingen toesprak. Handelende over de beteekenis van het .Verbond, gaf de wethouder te kennen, dat het N.V.V. in onze samenleving niet wil zijn een destructief, maar een con structief element: het Verbond wil opbouwend werk verrichten. Het komt ons voor, dat deze uitspraken wel niet los staan van de verandering op yersdhillend gebied, die zich in het inzicht yan talrijke leden der S.D.A.P. heeft vol trokken, gelijk er in het verleden bij aller lei bewegingen van eenige beteekenis steeds een nauwe samenhang was tus gchen N.V.V. en S.D.A.P, Als het N.V.V, zich een andere methode \an werken kiest, maken wij daarop ove rigens geen aanmerking; wanneer waar is, wat de wethouder beweerde en geheel het N.V.V. schaart zich er achter, dan zullen wij ons over dezen ommekeer groote- lijks verblijden.- Let wel: over den ommekeer. Want als de aangehaalde uitspraak, door een overheidspersoon in het openbaar gegeven, de psychologische strekking mocht hebben om de overtuiging te vestigen, dat ook in het verleden de arbeid van het N.V.V. constructief, niet destructie! ;was, moeten wij daartegen verzet aantee- kenen. Maar al te vaak is het voorgekomen 'dat in een moeilijk tijdsgewricht, waarin de overheid met geweldige problemen te wor stelen had en samenwerking van alle krachten tot het behoud van het vaderland en volkskracht noodzakelijk was, het N.V.V de slagorden samenriep tegen dp overheid, de verwarring .vermeerderde en destruc- ,t i e f optrad. De taal, op menige N.V.V.meeting geuit, ;was in wezen dikwijls niet anders dan yerzet tegen de overheid in zoodanigen yorm, dat de spreker zich heel dicht bij de grenzen der strafwet bevond. Demagogische middelen waren in het tuighuis van het N.V.V. geen contrabande en werden menigmaal juist dan aange wend, wanneer rustige bezinning en kalme overweging bij uitstek geboden waren. Dit alles werd stellig niet verricht „in het kader van het nationale be lang", waarin de wethouder het werk yan het N.V.V. plaatste. Aldus was het verleden. Wat de toekomst zal leeren omtrent de werkwijze van het N.V.V., dient te worden afgewacht; niet door woorden, maar door daden wordt hierover beslist Centrale Bond van Ziekenfondsen Jaarvergadering te Utrecht Te Utrecht werd diezer delgen de 25ste öligemeene vergadering gehouden vein den Centralen Bond van Ziekenfondsen. Aanwe zig waren 160 afgevaardigden van 62 aange sloten fondsen. De voorzitter, de heer C. J. v. Li en den, zeide in zijn openingswoord dat sinds 1 Januari 1936 het ledental der gezamenlijke fondsen is gestegen met 333205 tot 3.747.1O0 leden op 1 Januari 1938. Het beleid en de versütajgen van secretaris en penningmeester werden na discussie goed gekeurd. Aangenomen werd een bestuurs voorstel, waarbij in principe besloten wordt tot een samenwerking met de Federatie van Vereenigingen voor Ziekenhuis verpleging, welke uiteindelijk 'tot fusie met deze Federa tie zal moeten voeren. Voorts werd aangenomen een voorstel van het Bondsbestuur tot vorming van een lan delijk centraal ziekenfonds. BEVORDERD Bij K. B. van 15 Juni 193S is de Technisch 'Ambtenaar ivian den Rijkswaterstaat, de heer W. E. Counijii te Amsterdam, bevorderd tot Technisch Hoofdambtenaar van den ftijksjwaterstaa/t, HET VRIJWILLIGERS- VRAAGSTUK OPGELOST? Te Londen een accoord bereikt Volgens officieele gegevens heeft de subcommissie der niet-inmengingscom- missie, welke gisteren te Londen heeft vergaderd met algemeens stemmen een plan aanvaard, hetwelk voorziet in de terugtrekking der vrijwilligers uit Spanje, en eveneens bepalingen inhoudt inzake het verleenen van beperkte oor logsrechten, het herstel van de controle te land en ter zee en de aanwijzing van waarnemers in zekere Spaansche ha vens. Het plan zal nu voor den laatsten keer uit technisch oogpunt worden be zien en de plenaire vergadering van de niet-inmengings-commissie zal op de hoogte worden gesteld van hetgeen is tot stand gebracht. Een formeele bijeenkomst van de ple naire commissie zal dan worden ge houden om het plan goed te keuren, dat ten slotte aan beide partijen in Spanje zal worden voorgelegd. Ten aanzien van de kwestie der finan ciering van het plan zullen de vertegen woordigers der sub-commissie hun on derscheiden regeeringen raadplegen. Draaihartigheid bij kool Bestrijding dient thans te beginnen De Ptentengiiékitienhaiinidttge Dienst dieeJit ons mede: Volgens de waarnemingen van dr Leef- matns is die hoofdvüudht van de mug, die de draadhartógheid bij kool veroorzaakt, in de NooixJhollanidsohe koolstreek begon- Uïberidjk binnen enkele dagen moet aldaar dus nu de kool in hef hart bespoten worden met 2 procent pyridine en V/2 procent z te zeep (dus 20 gram pyridine en 15 gram zeep per liiber vloeistof) of met 1/10 procent nicotine en 1% procent zachte zeep (dus 1 gram nicotine en 15 gram zeep per liter vloeistof). Dit moet met tussdhenpoozen van 3 a 4 dagen, dus tweemaal per week, gedaan worden. Voor het controleeren van de resultaten worden alle koolverbouwers, die deze bestrij ding uitvoeren, verzocht op te schrijven waarmede en wanneer zij gespoten hebben. De plamtenziektenicundiige dienst houdt zich gaarne rechtstreeks of dloor bemiddeling zijn ambtenaren aanbevolen voor mededee lingen over de resultaten, die met de be spuitingen verkregen zijn. Zoodra de gevaarlijke vlucht der draaihar- tigheddbmuggen voorbij is, en dus het spui ten gestaakt kan worden, zal dit wederom bekend gemaakt worden. Het Wegencongres Bij gelegenheid van het 8e Internationale Wegencomgres en de daaraan verbonden Tentoonstelling ,De Weg 1938", heeft de Nederlandsche Vereeniging van Wegenbou wers een boekje doen verschijnen, getiteld - .Eenige grepen uit de ontwikkelingsgeschie denis van het Nederlandsche Wegennet" samengesteld door Ir. R. Tijken. N.V. NEDERL. SPOORWEGEN UTRECHT, 21 Juni. Bij de openbare aan besteding van bestek no. 17 N.S., betreffende, het vervaardigen, le/veren en stellen van het ijzerwerk voor den onderdoorgang Amstel- laaai in den verhoogden spoorweg Amster- damUtrecht, te Amsterdam, bija. vrije keuze van werklieden, b. gebruik van hoofdzakelijk Amsterdamsche werklieden, waren ingekomen 21 biljetten. Laagste in schrijfster was de N.V. Gebrs. Klinkeoherg te Wormerveer voor a en 4> f 66.725. VIADUCTBOUW ONDER WOERDEN Door den Rijkswaterstaat is aanbesteed: het maken van een viaduct van gewapend beton in het gedeelte Bodegraven Utrecht van den aan te leggen weg no. 12 van het. Rijkswegen plan 1938, onder de gemeente Woerden. Laagste inschrijvers waren A. Dubbers en J. G. van Hees te Vianen en Utrecht, voor i 168.500 's ZOMERS BUITEN In het 's Zomers Buitenpark bij Amers foort is op feestelijke wijze het feit gevierd, dat „'s Zomers Buiten" de 60.000ste logeer gast registreerde sinds de oprichting in 1912, OudiLeusden alleen heeft hiervan 30.000 lo geergasten voor haar rekening genomen. Tijdens het feestelijk samenzijn werd de 'heer H. A. C. v. d. K r a a n, Directeur der instelling, gehuldigd. Deze zeide d'ait ,,'s Zo mers Buiten" een nieuwe opbloei beleeft en dat diit seizoen zich 2500 a 3000 personen tij- .deliijk bij 's Zomers Buiten zullen yesbhjen. De Ghr. school te Aalburg Ons abonné, de heer D. Versluis, seor.- penrn. Ned. Hervormde EvamigeQisatie te Drimmelen, schrijft ons: In het nummer van Maandag 20 Jumi las ik tot groote verbazing een bericht over een incident op een Ohr. Hist. Landdag. Ik wil U in de eerste plaats mededeeELen dat er van een incident geen sprake is ge weest. Toen er gelegenheid tot vragen stellen werd gegeven, werd het woord verleend aan den heer N. v. d. Made, die op zeer ongepaste wijze wees op de stichting van een Ohr. school in zijn gemeente. Evenmin heeft hij een Langdurig applaus gekregen. Nog minder waar dat de heer Prof. De Saivorndn Lohman er geen raad mee wist. Het ant woord van den professor is geweest dat hij dit geval niet zoo maar zonder nader onderzoek kon beoordeelen, des te meer daar de heer d. Made Vrijdags van te voren op audiëntie bij den minister van Onderwijs was geweest. Maar volgens mijn inzien is het bezoek aan dezen landdag anders niet geweest dan van het voorgevallene in Wijk en Aalburg een ruchtbaar maken aan de pers. De heer v. d. M. zei, dat hij speciaal voor den schoolstrijd naar den landdag was gekomen, niettegen staande zijn vorig bezoek aan den Minister van Onderwijs. Ik ben het volkomen met het schrijven in Uw blad vatn Maandag eens. Dat de heer van der Made op een dwaalweg is, staat ook voor mij vast. Station van Gouda verbouwd Een belangrijke verbetering Tien maanden lang is er gewerkt aan de verbouwing van het station te Gouda. Thans is de nieuwbouw gereedgekomen, en de reiziger, die Gouda passeert kan con- stateeren dat een belangrijke verbetering is bereikt. Van het vroegere houten stationsgebouw is niets meer te bespeuren. Nieuwe gebouwen zijn verrezen in modernen stijl. De perrons zijn 340 meter lang geworden en geheel be tegeld. Een ijzeren overkapping ter lengte van 240 meter overdekt de nieuwe gebouwen Al deze veranderingen zijn aangebracht zonder dat de treinenloop eenige stagnatie ondervond. De gelieele nieuwbouw heeft f 85.000 gekost. De in- en uitgang van het perron zijn thans aangebracht in het midden. Ter zijde hiervan staan de nieuwe gebouwen. In alle lokalen is centrale verwarming aange bracht. Van belang is ook, dat onder de dienst gebouwen lokalen zijn ingericht voor de omvorming van den electrischen stroom van de gemeente Gouda. Wordt op een of andere manier de stroomlevering voor de spoorwegen verstoord', dan kan men zich gedurende zes uur redden door deze inrichting in werking te stellen, zoodat dan de treinenloop kan doorgaan. De geheele verbouwing is uitgevoerd naar het ontwerp en onder leiding van den ar chitect en ingenieur le klasse der Ned. Spoorwegen ir H. J. G. Schelling te Utrecht. Aannemer van het werk was de N.V. Aanne ming Mij v.h. J. M. Strijland te Uithoorn. Door de Gooische tram overreden Doodelijk ongeluk te Blaricum BLARICUM, 21 Juni. Vanavond is op den Huizerweg alhier een ernstig ongeluk voorgevallen. De heeren G. uit Blaricum en P. N. de B. uit Laren kwamen per taxi bij de woning van den heer G. aan den Huizerweg 42 aan. De heer G. was reeds zijn woning bin nengegaan, terwijl de heer de B. met den chauffeur afrekende. Deze wilde daarna eveneens naar binnen gaan, waartoe hij de rails van de Gooische tram moest overste ken. Op dat oogenblik naderde juist de mo tortram, welke om even voor half elf van Huizen naar Blaricum vertrekt. De heer de B. merkte den wagen niet op, ondanks het feit, dat gelijk de taxichauffeur be- i igde de wagenvoerder signalen gaf. De heer de B. werd vijftien meter verder op het trottoir geslingerd, waar hij met verbrijzeld hoofd bleef liggen. De dood was terstond ingetreden. De tram stond eerst 58 meter na de plaats van het ongeluk stil. Het slachtoffer was 33 jaar oud, gehuwcl vader van twee kinderen. Zijn stoffelijk overschot is naar het zie - kenhuis te Laren overgebracht. DOODELIJKE AANRIJDING Gouda, 21 Juni. Een zwerver, die in e en logement alhier verblijf hield, is, toen 'hij niatoij Haastrecht plotseling den weg over stak, aangereden door een luxe auto. De ni am, die tevoren in verschillende café's had t ver toefd, was waarschijnlijk niet geheel fit meer toen hij op dezen drukken weg plotseling overstak. Hij 'bekwam zeer zware verwondin gen en is in ernstiigen toestand niaair hot v. Itersan-ziekenhuds te Gouda vervoerd, alifvaar hij aan de gevolgen is overleden. De auto is voor politioneel ondenzod'k in beslag genomen, hoewel de bestuurden ver moedelijk vrij uit gaat. DOOR TRACTOR AANGEREDEN Vianen, 21 Jum. Een touringcar met uitgaande menschen, op reis naar Valken burg, komende van de richting UtrecWk, hield op de nieuwe Lekbrug eeniige oogenl blikken stil toen een tractor met kermiswagen, ook uit de richting Utrecht komende, a'ldanr pas seerde. Uit de touringcar hadden eendge personen zich op den weg begeven. Drie er van werden aangereden door den ke gen en ernstig gewond. Door de 'doktoren Meijer en Bonk uit Viainen werd d.-e eerste hulp verleend, waarna die slachtoffer;s. spoedig naar de Rijksklinieken te Utrecht werden vervoerd. KOLONIAAL INSTITUUT Amsterdam, 22 Juni. Naar 'rij men, heeft Z.K.H. Prins Bernhiard zich ■bereid verklaard het eere-voorzitter schap van de Koninklijke Vereeniging „Koh miaal In- ütuut" te aanvaarden. Ministerpresident Dc H. Colijn en zijn echtgenoote, wachtend op den treinwaar mede zij >gisteren van het H.S.-station te Den Haag naar het buitenland vertrokken DE THERMION-ZAAK BERECHT Eem opgeblazen geval Moordé :nde concurrentie met Phnlips In de verdachtenbank van de Recht bank Ui Arnhem hadden gister plaats genomi m de 39-jarige Z J. G. de R. en de 40-jari/je C. C. R. gewezen directeuren van dei Radiolampenfabriek „Thermion" te Lei:hL Eenigjei maanden geleden is over hen veel te doen; geweest. Er waren in Maart belang rijke w alversavies ontdekt, die zelfs het ge weldigjj bedrag van f 100.000 overschreden en die de oorzaak zouden zijn geweest dat de fabriek tem gronde ging en meer dan 200 arbeidt jrs werden ontslagen. Er was groote verbittering overal. De berichten erovep wa ren dermate sensationeel dat met groote spanning de ontknooping voor de recht bank werd verwacht. Er Ja niet veel van terecht Het requisitoir van den officier van Jut=.ütie, Mr. Baron Speyart van W-o er den, was dermate mild over hem, dat voor de een slechts negen tos landen met aftrek en voor den ander vier maanden werd geëischt en toen lar atstgenoemde onmiddellijke invrijheid stelling vroeg, werd hem dat ook inder- diaad verleend. D e onvknooping was dus wel geheel an der s dan ze algemeen werd verwacht, Ge'lden ten eigen bate aangewend 13ij het verhoor van de R. aan wlen ten la: 3te werd gelegd, dat hij een bedrag van f 8 000 zich wederrechtelijk had toegeëigend, kyvam vast te svaan dat hij zulk een bedrag bun eigen bate had aangewend, eerst f4475 au later nog eens f 4000. De verdachte- be lt ende het. Om dit te verbergen had hij in de boeken g/eknoeid, posten niet verantwoord enz. Met C.C.R. had hij verder een overeen komst dat de opbrengst van den verkoop van z.g.n. Zilverlampen, een tweede kwali teit lamp, 6amen zou worden gedeeld. Daar voor heeft hij totaal plm. f 1345 ontvangen. Enkele getuigen, waar onder een boek houder van de Thermion, verklaarden van den toestand van het bedrijf niets af ,te we ten. De knoeierijen waren op last van de R. aangebracht. Als een kaartenhuis Het requisitoir Tegen dezen verdachte ving e .officier van Justitie aan met de opmer king „T Is niet alles goud wat er blinkt". De uitwendig zoo keurige fabriek van de Thermion lampen was slechts een coulisse om de schromelijke armoede te bedekken. Geldsohieters hebben gemeend het hoofd te kunnen bieden aan Philips met slechts enkele tonnen gouds. Ze trokken daartoe paar employes uit dit bedrijf tot zich, die over groote werkkracht beschikten en. dat ook hebben getoond. Dat 225 menschen op straat staan is werkelijk niet hun schuld Evenwel, de R. moest op een matig sala- s werken en meende den directeur te kun nen uithangen. In een mooie auto rijden en een groot huis bij de fabriek bouwen en be wonen. In de felle concurrentiestrijd met het Philips-concern is hij er onder geraakt en zelfs kreeg deze toezicht op zijn boe ken, waardoor hij niet boven een bepaal de productie kon stijgen. Zoo is men er toe gekomen een „geheime administra tie" te gaan voeren. Van dit hellend vlak ging bef berg afwaarts, hij vergreep zich aan geld dat het zijne niet was en toen er een accoun tants-onderzoek kwam, stortte de heele zaak als een kaartenhuis ineen. Verdachte moet veroordeeld worden we gens deze verduistering waarom spr. de eisch stelde: 9 maanden gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis. De verdediger Mr. Steffen uit Arnhem riep de processen-oorlog in herinnering, die Philips tegen Thermion heeft gevoerd. Daar uit is het toezicht ontstaan. Toen de onv- knooping ten slotte kwam beeft verdachte onmiddellijk al zijn bezittingen aan de fa briek afgestaan om ineenstorten van hei be drijf te voorkomen. Spr. vroeg daarom cle mentie, mede- met het oog op verdachtes vrouw, die zich alles zoo heeft aangetrok ken dat ze in Den Dolder verpleegd moet worden. De tweede verdachte ontkent De tweede verdachte die hierna terecht' stond ontkende iets verduisterd te hebben. Hij verkocht de zilverlampen en kreeg daarvoor eigenlijk 47% pet hetgeen later tot 25 pet. werd verminderd. De zaak heeft een vordering op hem, en zoo verkeert hij staat van faillissement, anders niet Nadat dezelfde getuigen als uit de vorige zaak waren gehoord, achtte de officier van Justitie verduistering bewezen in zijn re quisitoir. De beide directeuren staken de centen in den zak van den verkoop die eigenlijk de zaak toekwamen. Het was de opbrengst van minderwaardig goed. Spr. vroeg voor hem vier maanden gevangenisstraf met aftrek van ruim 3% maand voorloopige hechtenis. De verdediger Mr. L e m te Nijmegen wees erop dat R. nooit zich schuldig heeft ge voeld. Zijn geheele vermogen van f 10.000 is met- dit bedrijf ondergegaan. Hij werd nim mer veroordeeld. Spr. vroeg voor hem vrij spraak. Verdachte zelf vroeg in verhand met' z'n gezondheidstoestand onmiddellijke invrij heidstelling. Hij liep in de wereldoorlog een blaasaandoening op. Na de raadkamer werd 'dit verzoek inge willigd. De uitspraak werd bepaald op 28 Juni. Verkeerde exploitant Onprettig begin van een theehuis Nog maar enkele maanden is bij het badbedrijf van Ter He ij de een thee huis geopend en reeds thans schijnt het met den exploitant in vele opzichten mis te zijn gegaan, zoodat de politie hem heeft gearresteerd. De man zou diverse frauduleuze han delingen hebben gepleegd, waardoor leveranciers zijn benadeeld, terwijl ook de eigenaar van het theehuis er op ach teruit is gegaan. Dit jaar zijn te Ter Heydie (gemeente Mon ster) verschillende kampeerhuisjes in de dui nen gebouwd, die eigendom zijn van den- gene van wien ook het theehuis is. Als exploitant was aangesteld zekere G. van vv., uit Scheveningen, die blijkbaar op verkeerde wijze heeft geëxploiteerd. De vorige week heeft de eigenaar zijn ex ploitant buiten de deur gezet, waarna de politie in de zaak werd gemoeid. Toen kwamen zeer zonderlinge gedragin- re" Yan den exploitant aan het licht Zoo had hij diverse le\eranciers een waarborg som laten storten, varieerend in bedragen van f 10—f 25. Die gelden bleken verdwe nen te zijn. Voor zijn betalingen aan de leveranciers bezigde hij chèques, dochdie bleken ongedekt te zijn! Het meubilair van het theehuis, dat «en waarde had van pl.m. f 1600, had hij in huurkoop, en hoewel dit nog niet afbetaald was, zag hij toch kans er bij een leveran cier ruim f 1000 op te beleenen. Ook op andere manieren zouden nog per sonen en instellingen benadeeld zijn. 1 oen van G. Dinsdagmiddag te Monster Kwam, heeft de politie hem gearresteerd. De man gaf omtrent zijn handelingen een geheel andere verklaring dan de benadeelde, aoch de politie meende voldoende aanwij stellen te bezitten om ^em in arrest te Hijral ter beschikking van den Officier ■van Justitie worden gesteld. ERNSTIGE VAL f«£üï®FN: 21 Juni" De dienstbode van de fam. Pistonus. wonende aan den Hoogeham alhier had het ongeluk van een trap te val len, waardoor zij zeer ernstige verwondingen opliep, o.m. een schedelbasisfractuur. In zeer zorgwekkende toestand is het meisje per brancard naar het ziekenhuis te Dongen vervoerd. BIJ HET BADEN VERDRONKEN s-GRAY ENHAGE, 21 Juni. In den voor avond is nabij het stille strand tusschen Scheveningen en Kijkduin de elfjarige H. J. C-, wonende aan de Soestdijkschekade 442 te s-Gravenhage, die in zee was gaan baden, door den stroom weggetrokken en ver dronken. Eenige andere kinderen, die wat verder op in zee waren gegaan, waren den knaap uit. het oog verloren. Een half uur later spoelde het lijk van het slachtoffer op strand aan. N.V. ARNHEMSCHE HTWJIHEEKBANK Verkrijgbaar: 31/2 Pandbrieven a lOI Hyp. Kapitaal beschikbaar tegen matige rente De Directie: Mr. J. F. VERSTEEVEN. Mr. H. G. VAN EVERDINGEN wn. dir. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit TWEE bladen De Tweede Kamer heeft een aanvang gemaakt met de behandeling van het enquete-voorstel van den heer Wendelaar inzake Oss. Overleden is Ds J. D. Wielenga, pre-, dikant der Geref. Kerk te Franeker. Het schaaktournooi te Noordwijk. Tegen den verdachte in 't familiedrama te Merkelbeek is ontslag van rechtsver volging geëischt. Te Veghel zijn bij een feilen brand drie boerderijen in de asch gelegd. De overeenstemming inzake het Spaan-i sche vrijwilligersvraagstuk. Chamberlain over de Spaansche lucht-i bombardementen en de bescherming der Britsche schepen. De Japanners trekken langzaam op. langs beide oevers van de Jang Tse. PONTIER KARREMAN MAKELAARS IN ASSURANTI ÉN ROTTERDAM behartigen de belangen van verzekerden HOOFDAKT R.E.S.A. is TOCH BETER... en veel goedkoper. Vraag zo spoedig mogelijk ons Prospectus. Het kan U 1 jaar studie schelen! RESA-VELP - MOTOR OILS - Verkoop voor Holland N.V.„TWENTOL" DEVENTEB Havenarbeider verliest evenwicht Op slag gedood ROTTERDAM, 21 Juni. Aan boord van het Duitsche s.s. „Planet", dat aan boei 13 in de Maashaven ligt, heeft zich heden een ernstig ongeluk voorgedaan, dat den 51-jarigen ha venarbeider J. Q. Kern, wonende aan de Pupillenstraat-, het leven heeft gekost. De man had juist aan de zuigbuis van een elevator een strop bevestigd, toen bij het omhooghalen van de buis de knoop losschoot De man, die juist naast het geopende ruim stond, kreeg een klap van de vallende buis. Hij verloor het evenwicht en sloeg van on geveer tien Meter hoogte op den bodem van het schip neer. Hij liep een schedelbasis fractuur op en was vrijwel op slag dood. Het stoffelijk overschot werd per politieboot naar het bureau rivierpolitie aan de Park haven overgebracht, waar het voorloopig in het lijkenhuisje werd ondergebracht. Bij het spelen verdronken ROTTERDAM, 21 Juni. De 7-jarige W. L. A. van Esch wonende aan de Johan ïdastraat is gistermiddag bij het spelen aan de zijde van de ceintuurbaan bij het Noorderkanaal tusschen de Rotte en den Bergweg te water geraakt en verdronken. Direct nadat de knaap in het water was gevallen verdween hij in de diepte, waardoor de 33-jarige F. Blanken, wonende aan het Soetendaalsche- plein, die toevallig voorbijkwam en zich' dierect gekleed te water begaf, hem na ver scheidene malen duiken toch niet meer kon redden. De 19-jarige mejuffrouw J. Schreu- der uit de Heer Vrankenstraat, die even la ter voorbijkwam begaf zich ook te water maar ook met haar assistentie kon men het lichaam van den jongen niet vinden. Inmiddels was de gewaarschuwde politie gearriveerd en na twintig minuten dreggen slaagde men er in den drenkeling aan wal te brengen. Nog geruimen tijd heeft men met kunst matige ademhaling en het toedienen van zuurstof getracht den jongen bij te brengen doch alle pogingen waren vergcefsch, de levensgeesten waren geweken. Het stoffelijk overschot is overgebracht naar het zieken huis aan. den Bergweg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1