DEELZENBER SCHUDT UW LEVER WAKKER NORTH STATE MORTH CTATE DINSDAG si JUNI 1938 EERSTE BLAD PAG. a MUSSOLINI MAAKT HAAST Gedurende de laatste dagen heeft het de Aandacht getrokken, dat er opnieuw een levendige gedachtenwisseling is ontstaan tusschen Mussolini's schoonzoon graaf Ciano, die de Italiaansóhe portefeuille van buiten- landsche zaken beheert, en lord Perth, den Britschen ambassadeur te Rome. Het schijnt dat het initiatief van deze besprekingen van Ciano is uitgegaan, en dat zij over niets anders handelen dan over een bespoedigde inwerkingtreding van de Britsch-Italiaan- sche overeenkomst, welke als het accoord van Rome wordt aangeduid. Blijkbaar heeft Mussolini haast, dit vrienschapspact van een dbode letter tot een levende werke lijkheid te maken, en geeft het hem ergernis, dat de nog immer sleepende Spaansche bur geroorlog daaraan in den weg staat. Immers, eerst wanneer de kwestie van de vreemde vrijwilligers in Spanje zal zijn opgelost, zal het accoord tusschen Londen en Rome vol ledig in werking kunnen treden. Tot op he den heeft het reeds heel wat ertoe bijgedra gen, den geest tusschen beide volken te ver beteren, o.a. omdat de Bari-zender de anti- Britsche progaganda in de Arabisch spreken de landen heeft geslaakt, maar ook doordat -Italië een aanzienlijk deel van zijn troepen uit Lybië heeft teruggenomen, zoodat Egypte zich weer wat veiliger is gaan ge voelen. In Rome acht men het echter nu meer dan tijd, ook zelf eens wat vrucht en van de nieuwe vriendschap te gaan plukken. Men wenscht de verovering van Abessinië, na de formeele procedure, wélke in Geneve heeft plaats gehad, officieel van Britsche zijde te zien erkend, en verder is het niet onmogelijk, dat men tevens reikhalzend uit ziet naar de mogelijkheid eindelijk weer eens in contact te kunr.enr treden met de Londensche geldmarkt, nademaal het fas cistische Italië wat meer financiee-len arm slag uitstekend zou kunnen gebruiken. Het land immers loopt over van groote onder nemingen en projecten! Het is ook heel goed mogelijk, dat Mus solini's wensch naar inwerkingtreding van het accoord juist wordt gestimuleerd door de wetenschap, dat zulks alleen mogelijk is na overeenstemming inzake Spanje, en dat Ciano en Perth dus in feite erover parlemen- teeren, hoe zij aan dien rampzaligen oorlog een einde kunnen maken, zonder dat Mus solini's prestige of zelfrespect door een openlijk zich terugtrekken uit dit wespen nest zou moeten worden gehavend. De di plomatieke besprekingen zouden dan ten doel hebben hét prepareerén van een modus vivendi inzake de terugtrekking van de vrijwilligers, dus een vergemakkelijking van het werk der non-interventie-commis- sie, opdat deze eindelijk eens inderdaad spijkers met koppen zou kunnen slaan. Men is vrij algemeen van inzicht dat de terugtrekking der vreemde combattanten, zoo deze aan beide fronten gelijktijdig plaats heeft, niet in het nadeel van Franco zou wezen, temeer daar deze daaraan dan het recht van oorlogvoering zou te danken heb ben, en verder ongestoord de transporten der republikeinen zou kunnen onschadelijk maken. Inderdaad vecht de tijd voor de rechtschèn, wier weerstandsbronnen aan zienlijk sterker dan die der republikeinen zijn. Maar het is begrijpelijk dat Italië er steeds minder voor gaat gevoelen, van maand tot maand geld en menschenlevens in een conflict te steken, dat ailleen op lang zame manier tot een einduitkomst kan wor den gevoerd. Het houdt vast aan zijn denk beeld, dat Franco moet winnen, doch schijnt zich ermee te willen verzoenen, dat deze overwinning nadert met een slakkengang. De verdeeling van Palestina Eerste zitting der commissie De verdeelingscommissie inzake Palesti ha heeft gister haar eerste openbare zitting gehouden, waarin prof. Akzin, de verte-» genwoordiger der nieuw-Zionistische orga nisatie (de revisionistische Zionisten van Jabotinsky) gehoord werd. Akzin beschreef de positie der Joden in de gcheele wereld en legde den nadruk od de noodzaak van migratie. Hij ontleed- !de het verdeelingsplan in het licht van «den Joodschen nood. Intusschcn duurt de onrust in het land hog onverminderd voort. Britsche troepen zijn thans op zoek naar een bende van om streeks 200 uit den Libanon afkomstige ter roristen, die een aanval hebben gedaan op Hurfeisj, bij Safad, waar zij drie dorpelin gen hebben vermoord. Dit exces wordt toe geschreven aan hun pogingen, de Arabie ren, die samenwerken met de retgeering, te lerroriseeren. HET VERSCHERPTE DUITSCHE ANTI-SEMITISME Geen Joden meer op beurzen en markten De Duits (die minister van economische' zaken heeft bepaald, dat Joden niet meer worden toegelaten op de Duitsche handelsbureaux en markten. Om echter het voortschrijdende „ariseeringsproces" bij de tot den beurshandel toegelaten firma's niet te storen, is tot nader order de mogelijkheid gelaten, dat de Joodsche firma's door niet-Joodsche procuratie houders of gevolmachtigden vertegen woordigd worden^ aan de beurzen en op de groote markten. Naar wordt vernomen, zou Hitler, die het weekeind te. Obersalzberg doorgebrachi heeft, zijn plan, om begin van deze week naar Weenen te reizen, op grond van „par tijpolitieke redenen" hebben opgegeven. Goed ingelichte kringen verwachten, dat Hitier eenige dagen naar Berlijn zal gaan, alvorens zijn zomervacantie te Oberzalzberg te gaan doorbrengen. Gedurende zijn ver blijf te Berlijn zou hij met het kabinet be sprekingen voeren o.a. over de nieuwe straf wet Mogelijk zou dan tevens de voorbe reiding worden besproken van verscheidens Joodsche wetten, die dan op de partijweek te Neurenberg zouden worden afgekondigd. Begin Juli zal de kanselarij verscheiden van hare bureaux voor den zomer naar Ober- sa lzberg verplaatsen. Fotografen ongewenscht y De Berlijnsche correspondent van de „Dai ly Express", de Engelsohman Ronal Selkirk Panton, is met zijn vrouw en een Duitschen fotograaf gearresteerd na 't fotografeeren van anti-semietische opschriften op de rui ten van winkels van Joodsche eigenaars. De Êngelschman en zijn vrouw werden na drie uur in vrijheid gesteld. Hun fototoestel werd echter in beslag genomen. De Duitscher bevindt zich nog in hech- Het is rustig in Oostenrijk Naar Havas uit Weenen meldt, wordt aldaar met stelligheid tegengesproken, dat er onder de Oostenrijksche nationaal-socia- listen duizenden arrestaties zouden hebben plaats gehad. Politieke kringen voegen hier aan toe, dat zij zonder beduchtheid zekere wrijvingen gadeslaan, die zich in Oostenrijk voordoen tusschen nationaal socialisten uit het rijk en Oostenrijkscho nationaal-socialisten. Zij zijn van meening, dat de opneming van Oostenrijksche nationaal-socialisten, die sinds eenige maanden in een atmosfeer van strijd leefden, in het reeds geconsoli deerde Duitsche stelsel niet kon nalaten, moeilijkheden te veroorzaken. De toestand werd, naar men zegt, gecompliceerd dooi zekere persoonlijke opvattingen, daar in Oostenrijk wegens de onwettige positie der nationaal-socialisten onder het vorige re giem, verscheiden partijleidingen beston den, die natuurlijk ieder voor zich het mo nopolie opeischten van trouw aan de partij. Italië gaat ongeduld toonen Naar Reuter nader uit Rome seint, heb ben Perth en Ciano 't Spaansche vraag stuk van alle zijden besproken, zulks in ver band met „den wensch van beide partijen, om zoo spoedig mogelijk te komen tot' een versterking der Britsch-Italiaansche over eenkomst. Italië wenscht vurig een einde aan den oorlog to maken en zijn legionairen te repa- trieeren, doch houdt staande, niet in staat te zijn zulks te doen, indien buitenlandsche bijstand aan de roode partij de eindoverwin ning van Franco in gevaar zou brengen. Onder géén omstandigheden zal Italië een „roode" overwinning dulden. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. inI?id™rf^dag "?oet "w lev.er minstens een liter gal ln Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende Is, verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste!laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig. De Spaansche burgeroorlog BARCELONA EN VALENCIA GEBOMBARDEERD Een „neutrale commissie" in Toulouse De luchtmacht van Franco hééft giste ren de omstreken van Valencia gebonibar- deerd, zonder dat veel schade werd aange richt. Ook Barcelona werd uit de lucht be stookt. Hier zouden 42 dooden en 70 gewen den zijn, terwijl bovendien de havenwijk zeer veel te lijden heeft gehad. De opmarsch naar Sagunto Na den val van Castellon zijn de natio- nalei\ in ijltempo den opmarsoh begonnen naar Sagunto, een belangrijke stad gelegen 20 K.M. boven Valencia. Franco's troepen probeeren te Sagunto contact te krijgen met hun colonnes, welke langs den hoofdweg Teruel naar deze stad op nikken. Wanneer het strijdgebied gelegen boven dezen straatweg gezuiverd zal zijn van Re publikeinen, zal er pas sprake kunnen zijn, van een algemeen offensief tegen Valencia. Momenteel bevinden zich de Nationalisti sche colonnes welke langs de zeekust ope- reeren te Villa real en vóór Burriana,; even eens zijn de Francotroepen de Rio Mijare3 overgestoken en bevinden zich in het ge- l Onda. DE OPMARSCH N. SAGUNTO De Britsche neutrale commissie De Britsche onderstaatssecretaris van bui tenlandsche zaken Butler heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat de voorb lei dingen om binnenkort een commissie van Britsche, Zweedsche en Noorsche deskundi gen naar Frankrijk te zenden, om rapport uit te brengen over luchtbombardementen in Spanje, vrijwel geëindigd zijn. De commissie zal waarschijnlijk haar hoofdkwartier te Toulouse vestigen. Zij zal steeds onmiddellijk op verzoek van elk der beide partijen naar ieder deel van Spanje vertrekken en rapport uitbrengen over bom bardementen uit de luoht op steden en dor- Inmiddels had de Engelsche regeering van de autoriteiten te Burgos de verzekering ontvangen dat het hoofdkwartier van gene raal Franco nooit bevel had gegeven of zou geven tot het bombardeeren van open ste den, maar dat de tegenpartij vele militaire opslagplaatsen ingericht had midden in de diohtst bevolke deelen van sommige steden. De Japansch-Chineesche oorlog DE OPERATIES ROND HANKAU Japan denkt ook Zuid-China in den strijd te betrekken Groepsgewijze hebben veertien Chineesche bombardementsvliegers Haaikau verlaten, om de Japansche vloot op de Jang Tse aan te vallen. Deze vloot is volgens Chineesche berichten stroomopwaarts gevaren en be reidt .ontschepingsoperaties voor. Sedert het midden van de vorige week zouden de Ma Tau-Tsjen-versperring en de versterkingen te land door de Japansche vliegers worden gebombardeerd. Een tweede, vrij groote Ja pansche operatie zou volgens de opvatting van Chineesche militaire deskundigen ge richt zijn tegen de provincie Sjensi. Li de hoofdstad van de provincie Sjansi, Tai Joean, zouden reeds Japansche troepen zijn saam getrokken. Tokio waarschuwt de mogendheden In een Japansche nota, welke, naar ver luidt, aan de vertegenwoordigers der bui tenlandsche mogen-heden is gezonden, wordt melding gemaakt, dat de vijandelijkheden op Chineesch gebied mogelijk zullen worden uitgebreid van de Gele Rivier tot bijna Fransch Indo-China toe, Naar Domei hieromtrent meldt, heeft de minister van buitenlandsche zaken, O e g a k i, den diplomatieken vertegenwoor digers der buitenlandsche mogendheden al hier medegedeeld, dat de vijandelijkheden in het Chineesch-Japansche conflict zich mogelijk kunnen uitbreiden tot de gebieden ten Zuiden van de Hoangho en ten Oosten van Itsjong en Pakhoi. Den mogendheden is verzocht, hun onder danen en beschermelingen in die gebieden te waarschuwen, ze op te roepen niet te komen naibij Chineesche militaire plaatsen en hun eigendom voldoende van kenteeke- nen te voorzien, waarvan den Japansclien autoriteiten kennis moet worden gegeven. Japan acht het raadzaam, dat deze onder danen uit die gebieden geëvacueerd worden. Medegedeeld is. dat daar luchtbombarde menten op militaire doelen zullen worden gericht Generaal terechtgesteld De Chineesche generaal L o e n g Ma Sjan is geëxecuteerd, daar hij ongehoor zaam is geweest aan de bevelen van Tsjang Kai Sjek en de stad Lang Sjeng niet behoor lijk verdedigd heeft Spionnen-processen in Amerika Een nazi-spionnage-net onthuld In de Vereenigde Staten worden thans processen voorbereid tegen twintig per sonen, die verdacht worden van spion- nage ten behoeve van Duitschland. De „Grand Jury" heeft intusschen reeds rechtsingang verleend tegen acht tien personen, die er van verdacht wor den in verbinding te hebben gestaan met een „nazi-spionnage-net". Officieele ver tegenwoordigers van de Duitsche regee ring bevinden zich onder deze achttien verdachten. De openbare aanklager heeft verklaard, dat de leiding van de spionnenbende zich in Duitschland bevindt en in connectie staat met de Duitsche regeering. Deze personen opereerden in de Vereenigde Staten door middel van agenten en van leden der be manningen van Duitsche schepen, die ge regeld tusschen Duitsche en Amerikaansche havens varen. Vier van de verdachten bevinden zich in arrest en negen ervan worden aangeduid als „woonachtig in Duitschland". Onder de achttien verdachten bevinden zich, naar de „United Press" meldt, o. twee Duitsche officieren van het ministerie van oorlog, luitenant-commandant Udo von Bonin en luitenant-commandant Herman Menzel, die blijkbaar in dienst staan van de afdeeling contra-spionnage van 't minis terie van oorlog te Berlijn. Drie personen, tegen wie een aanklacht is ingediend worden ervan beschuldigd de verkorte code, die door de militaire lucht macht der Ver Staten en haar stations ge bruikt wordt, „met hfet vooropgezette doel. om deze ten voordeele van Duitschland te benutten" te hebben overgebracht. Deze drie zijn de kapster Johanna Hoffman, de civiele beambte van het leger der Ver. Staten, Erich Glaser en Gustaaf Rumrich, reserteur uit 't Amerikaansche leger. Int. Roode Kruis vergadert te Londen Te Londen is de 16e internationale Roode Kruis-conferentie geopend, waaraan gede legeerden van zestig landen deelnemen, ook uit Spanje, China en Japan. De hertog van Gloucester sprak de openings rede uit, waarin hij o.a. verklaarde, dat het moeilijk is, zich in de jongste geschie denis een tijdvak voor te stellen waarin een stelselmatige activiteit van het inter nationale Roode Kruis noodiger was dan thans. In het bijzonder deed de hertog uit komen, dat het de plicht van het Roode Kruis is, met alle moreele en materiecle middelen, welke in zijn macht zijn, vrou wen, kinderen en alle personen, die zonder verdediging zijn en van de nieuwe metho ilen van oorlogsvoering de slachtoffers zijn, te beschermen. De vroegere ambassadeur der Vereenigde Staten, Norman Davis, en Max Huber, de president van het hoofdbestuur van het in ternationale Roode Kruis ondersteunden het beroep, dat de hertog deed ten behoeve van de burgers, die zondgr verdediging zijn. Het Schaaktournooi te Noordwijk Euwe remise met Landau Geen kans meer op eerste prijs NOORDWIJK, 20 Juni. De afgebroken partij uit de zevende ronde tusschen Dr Euwe en Landau, is te Amsterdam ver der gespeeld en eindigde na drie zetten in remise. De afgebroken partij uit de achtste ronde tusschen Bogoljubov en dr Tartako wer werd opnieuw afgebroken. De stand van het tournooi luidt thans: 1. Eliskases 6y2 punt. 2. Keres 6 pnt 3. en 4. Dr Euwe en P i r c. ieder 5 pnt. 5. Landau 4 pnt. 6. Sir Thomas syz pnt. 7. Bogoljubov 3 pnt plus 1 afgebr. partij. 8. Dr Tartakower 2 p. plus 1 afgebr. partij. 9 en 10. Spielmann en Schmidt, ieder 2 p. belangstelling laatste ronde werden uitgespeeld, belangrijk nnen zijn. En hun opkomst werd ln- 'jrs bi) stellin- srzelcerd hebben. Bijna was dit h ikt, daar de Dultschcr het elndspe mdelde, maar Eliskases maakte v andigheid geen gébruik, zoodat i 3n, ter.wül Keres. e akower zal uitkomen. partij uit de achtste ronde afgebrc D U* |Ün jubliek, dat ln de „Corner-Club" te Amsterdam lanwezig was om den strijd tusschen de belde Nederlanders te volgen, kreeg slechts drie zet- :en te zien. Na den derden zet van Landnu nl. Vandaag worden in de laatste ronde de volgende partijen gespeeld: SchmidtBogoljubov. Dr E u w eEliskases. SpielmannSir Thomas. PircL a n d a u. Dr TartakowerKeres. UIT OOST- EN WEST- INDIE Roofmoord op een Chinees In den vroegen Zondagmorgen (5 Juni j.D werd de Chineesche handelsbuurt Tjokrone- garan in Solo in beroering gebracht door een moord op een Chineeschen handelaar in papier en aanverwante artikelen en de achtervolging van den moordenaar, een Javaan, door de inwoners. De moordenaar werd tenslotte gegrepen en aan de politie overgeleverd. Het bleek een koelie te zijn, die bij het slachtoffer inwoonde. Tegen middernacht is hij met een keukenmes gewapend de slaapkamer van den Chinees binnengeslo pen, heeft dezen in den slaap overvallen en hem met twee afschuwelijke sneden den hals afgemaakt. Daarop keerde de moordenaar zich tegen de echtgenoote van het slachtoffer, die zich echter zoo goed wist te verdedigen, dat zij slechts enkele onbeduidende wonden kreeg. Dp vrouw alarmeerde de gansche buurt, terwijl zij den vluchtenden moordenaar aan wees Het motief voor dit gruwelijk misdrijf is waarschijnlijk roof. De moordenaar is een kleine Javaan met een uiterst ongunstig voorkomen. Een windhoosje van tien mille K.P.M. eischt schadevergoeding Naar het Bat Nbl. verneemt, schrijft de K.P.M. het losslaan van de „Ruys" tijdens een windhoos te Priok, toen het schip met meerboei en al lossloeg toe aan de schuld van Havenwerken, daar de ketting waaraan hel betonnen ankerblok van de boei beves tigd was, liet heeft begeven. De „Ruys" blijkt door een en ander een niet onaanzienlijke schade aan het achter- sci.ij: te hebben opgeloopen. De K.P.M. heeft die schade in elk geval Fijn, dat je om hebt gedacht! 1 AMERICAN ^CIGARETTES op meer dan zes mille vastgesteld. Intusschen heeft Havenwerken, door het i v»ilies van het ankerblok, reeds een schade post van tvret mille. j Met de bijkomende onkosten heeft het windhoosje ongeveer 10 mille gekost. BROEIING VAN STEENKOLEN BATAVIA, 21 Juni. (Aneta). De „Sipi-'j rok" van de K.P.M. is Zaterdag te 3 uur in den namiddag aan de reede te Priok aan* gekomen met broeiing in de lading steen* kolen, welke aan boord was. Uit voorzorg waren alle gaten dichtgemaakt, terwijl de betrokkenen te Priok tevoren reeds oip da hoogte waren gesteld, zoodat alle maatrege len tot blussching reeds genomen waren* Onmiddellijk na aankomst werden da kolenluiken geopend, waarop een zeersterke< rook-ontwikkeling volgde. Met zes slangen' werd water gegeven. De broeiing was spoe dig geheel geljluscht, zoodat de „Sipirok" te omstreeks zes uur in den namiddag aan de kade kon meren en het lossen van kolen een aanvang kon nemen, BESTUURSJUBILEUM BUITENZORG, 21 Juni. (Aneta). In verband met het 25-jarig bestuursjubileum is benoemd tot ridder in de Orde van Oran* je-Nassau Teukoe Tjhi' Mohamad Ali Akbar, waarnemend zelfbestuurder van het land schap Kawaj XVI (Westkust van Atjeh, on* derafdeeling Meulaboh), AARDTRILLING PADANG SIDEMPOEAN, 21 Juni (Aneta)» Zondagavond te 22.45 uur plaatselijken tijd heeft te Padang Sidempoean een korte aard- trilling plaats gehad, welke vergezeld ging van onderaardsch gerommel. Ook te Ben- koelen werd een aardbeving waargenomen. AAN HARTVERLAMMING OVERLEDEN KOETARADJA. 18 Juni. (Aneta). Gis* ternacht is, op patrouille zijnde, de Euro- peesche sergeant Van Oers aan een hartver lamming overleden. De ter-aarde-bestelling van het stoffelijk overschot vond in den middag met militaire honneurs plaats. VLOOTBEZOEK AAN SEMARANG SEMARANG, 21 Juni (Aneta). Ter gele* genheid van het vlootbezoek hebben vele festiviteiten plaats gehad, die alle zeer ge animeerd verliepen. Zaterdagmorgen bezoch* ten 1200 personen de kruiser „De Ruyter"? ruim 3000 moesten worden geweigerd. In 't Stadion hadden sportwedstrijden plaats, die zeer druk werden bezocht. Hedenmorgen is onder zeer groote belangstelling door een landingsdivisie een marsch door'de stad ge- j maakt. Ook maakten de gouverneur en an- j dero autoriteiten een tocht met de K 17. En Kees den Vust, zijn onafscheidelijke metgezel op den Wekelijkschen kerkgang, had dien morgen enkel gezegd: „Ze hebben hum zeker wir is een bietje dwars gesete, dink ik". (Verder was het gesprek over andere dingen geweest. Kees was een eigenaardige vent, als hij zelf wat zei van de boeren en den rijkdom moest je hem gelijk geven en begon een ander, dan kreeg die nooit voet. Dominee Schravers was de herder van de Dengerensche kudde, maar van ouds waren zijn genegenheden naar de boeren en de burgers uitgegaan. Was hij, toen Tinus of Aart 'geboren waren ooit bij hen in huis geweest? Wel kwam hij bij Gert Pijpers, die ginder een half uur verder aan de Beems- dijksche stoep woonde, toen z'n vrouw bevallen was. Maar een arbeider had geen stukje van de slacht of mandjes goud renetten te vergeven. En bij een boer stond 't ook niet zoo als bij een arbeider met een klein kamertje, waar zes en soms meer menschen sliepen en woonden. En toch ging je naar de kerk, al zat je niet in kapbanken, maar werd je achteraan gehouden en de vrouwen in de ach terste rijen stoelen, 't Was gelukkig niet overal zoo als bij iden Dengerenschen dominee, maar wat de plaats in de voor aanzitting betreft, dat was eenderhand waar je kwam in den polder. Misschien ook daar buiten, maar daar had een man als Gijs geen weet van; diens wereld hield op waar de pol der eindigde. Op hun terugweg droeg Gijs Tinus op z'n schouder, omdat Aart sliep en zijn ouder broertje hem met z'n schoentje trachtte te bewerken. Ze kwamen dicht bij huis Jan Donkerstal tegen. „Ok is aon de kuier?" groette Gijs, want al was je nog zoo dwars, voorbij loopen ging niet. „Ik docht, det er 'n bieest van diejen haaiboer bij mijn in Wielveldje liep", zei Jan. „Ik heb er nie nar gekeken", loog Gijs om zich te veront schuldigen; maar waarheid was, dat hij er zich stiekum over verheugd had. De heiboer was ook maar een scharrelaar en Jan kon best een bek vol gras missen. „Wil ik is efkes gaon kijken?" bood hij aan. „Det konde wel is doen", moedigde Stijn hem aan, „dan snij ik intusschen brooid". „Ta Jan ta Jan, itte zit oppe vaode souwer", taderde Tinus, maar Jan nam van kinderen nooit notitie. Ongemerkt gaf Stijn haar vent een wenk. Tinus stond op den grond en aan een handje ging hij met zijn moeder mee. Jan maakte aanstalten om verder te gaan. „Wilde det ik nog is effe meegaoi?" Maar Jan weerde de aangeboden hulp af, alsof hij begreep, dat 't niet gemeend was. Dinsdags kwam Stijn in den namiddag aan de deur van de geut om haar half emmertje karnemelk. „We kannen oe nie helpe", zei Tonia bits, „we hebben alles in den kalverkuip gegoten. En det zalde wel nie luste, war?" Stijn voelde bij intuïtie, dat er wat haperde. Zoo lang ze van de boerderij was, had ze elke week haar karnemelk ge haald. Die kréég ze. Gijs had er eerst wel bezwaar tegen gemaakt, *t was maar een paar centen, doch hij wist dat door kleine diensten, zon der betaling in vrije tijd gedaan, de melk duur genoeg be taald werd. Bovendien moest je altijd nog dankje zeggen op de koop toe. Tonia's mager gezicht, tusschen de uitstekende mutsran- den, was strakker dan gewoonlijk. Wat had ze, 't oude menschje? Griet rammelde ergens achter een deur met emmers en toen kwam van de zoldertrap, breed en lomp, Drieka Verdijk. Ze lachte dom tegen Stijn en draaide zich schuw door de deuropening met neergeslagen oogen. Toen wist Stijn wat Tonia's stugheid beteekende. En in de schemering kwam Griet om haar vermoeden te bevestigen. Drieka, die nu op drukke dagen hielp, had na 't karnen al de melk, die niet voor 't huishouden noodig was, in de ton gegoten. Griet had nog opgemerkt, dat Stijn er van moest hebben, maar hierop had de vrouw niets gezegd. Echt waar, zij kon er niets aan doen, verzekerde Griet. Maar wat erger was, Drieka had iets heel leelijks verteld. Om zich tegenover Tonia eenigszins te verontschuldigen, had ze in een lange uithaal van veel gebrabbelde woorden, verteld, dat Stijn er praat over had gemaakt, niets van Tonia gehad te hebben bij Aarts geboorte. Stijn was ontzet. Ze voelde, dat 't lasterspook was los gebroken op de Elzenberm. Hoe kwamen ze er bij? Nooit, nooit had ze ec iets van gezegd, 't was waar, maar zeggen zoo iets, dat zou-ze nooit doen. En ze wond zich op. „Ach" zei Griet, „je weet toch ook wel, det ze niet hieele* maal wijs is." „Mer begrepte dan nie, det 't d'r moeder is, die 't opge slokt heet?" Zelfs in het kleine wereldje van de Elzenberm, waar 't gewoel en ruzie-gerucht, 't gestook en gekonkel der men schen niet anders bekend werd dan door 't mak verslag in de „Beemskanter" konden de weinige bewoners elkaar niet met rust laten. Wat elders in 't groot gebeurde, door njksi bestuurders, hooge oomes en speculanten werd hier gedaan door een lasterende arbeidersvrouw, die slonzig en verwelkt door de armoe en de zorgen het geluk aan haar naaste niet gunde en met haar valsche tong en kletsvergif de verhoudin gen bedierf. Want Tonia was niet goedgeefsch, ze had een hekel aan de armoe om haar heen, maar zoo lang niemand haar per soonlijk beleedigde in haar waardigheid van vrouw op de Elzenberm en haar de eer werd gegeven, waarop ze vol gens haar stand meende recht te hebben, zou 't wel gaan met de samenleving. Maar geknauwd door 't leven, teleur gesteld en nu in haar oude dagen verbitterd door Jans onver- i schilligheid en schampere spot, kon een venijnig-valscbe op- j merking van een achterlijk arbeiderskind haar nog doen zin- nen op wraak. Ze wist dat ze zelf niets vermocht en dat Jan haar niet zou helpen, doch de woorden, die Stijn gezegd zou hebben, ble ven als een splinter in haar trotsche boerinnenhart steken. Van die tijd af meed ze Stijn zoo veel mogelijk en deze leed er onder zonder zich te durven rechtvaardigen. Wordt vervolgd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2