De „Karimata'' werkt weer Goudsche glasschilderkunst MAANDAG 20 JUNI 1938 Schelpen, stukken wrakhout, ijzer en klei komen naar boven Er wordt gebaggerd op 16 meter diepte TERSCHELLING, 20 Juni. Sedert den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft de reusachtige tinbaggermolen „Karimata" zijn werkzaamheden boven 't „Lutine' - wrak hervat, nadat deze ruim drie da gen onderbroken waren 'tengevolge van den storm van de vorige week. Het is deze storm, die de Terschellingers dwars zit, of beter gezegd het feit, dat de „Karimata" in de onmiddellijke nabijheid der beruchte Schellinger gronden, waar tegen bij slecht weer naar de meening der Schellingers slechts hun eigen reddingboo ten bestand zijn, zonder eenige moeilijk heid den storm heeft weerstaan en zelfs nauwelijks in beweging kwam toen de zee de golven hoog over de pontons joeg en de storm met windsterkte S tegen de hoog- oprijzende metalen constructie blies. De „Karimata" is de" geheele week niet van zijn plaats weg geweest. De vier sleep- booten van Doeksen, die in de onmiddel lijke nabijheid liggen om hulp te verlee- nen, wanneer dat noodig is, hebben tot nog toe werkeloos gelegen, en de trossen, waar aan de „Karimata" met een aantal 2-, 3- en 5 tons ankers verankerd ligt, zijn nog geen moment los geweest. Wel heeft men tij dens den storm een anker verspeeld, maar dat heeft men al weer opgevischt. Ook zijn twee boeien losgeslagen en op drift gegaan naar de Friesche kust, vanwaar men reed; bericht heeft ontvangen, dat ze terug gezonden worden. De eenige reden, waarom men tijdens den storm niet is blijven baggeren, ligt hierin, dat wanneer de emmerladder 12 meter onder den molen uitsteekt en vast gewerkt is m den zeebodem, elke nog zoo geringe beweging van den molen als ge \olg van de deining een zoodanige torsie kan veroorzaken, dat men den emmerlad der niet noodeloos daaraan wil blootstellen. Het werk aan boord Hoe geriDg de invloed van deining en golfslag op den geheelen molen is hebben we tijdens een onzer laatste bezoeken boord kunnen merken. Ondanks het toen reeds weer fraaie weer zette de deining nog door en danste de sleepboot, die ons bracht, lustig op de golven. Zoodra we echter voet aan boord van de „Karimata" zetten, wa« het, alsof we den vasten wal betreden had den. Her en der verspreid wordt aan boord van de „Karimata" gewerkt. Men kan op den molen rustig een uur rondloopen zon der iemand, dien men zoekt, te vinden. Van daar dan ook, dat de leiding van het werk besloten heeft, een luidsprekerinstallatie met versterkers aan te leggen. Zaterdag middag is men hiermee gereed gekomen, zoodat men thans van één centraal punt uit met behulp van vijf zware luidsprekers iedereen aan boord kan bereiken. Rustig en zeker gaan de menschen aan fioord htm gang. Zekerheid, onaandoen lijke zelfverzekerdheid is de suggestie, die van de werkende „Karimata" uitgaat On afgebroken draaien de machines en bren gen de met zand en schelpen ge vulde bakken die Zaterdag voor de eer ste maal ook klei bevatten omhoog. Dreunend, knarsend en piepend rolt de emmerladder over raderen en assen naar boven, tot de emmers bij de stortplaats ge komen, kantelen en hun inhoud prijsgeven, terwijl marctige waterstralen als van 'n wa terkanon ervoor zorgen, dat 't opgebaggerde zand snel langs den draaienden zeeftrom- mel vloeit, om bruisend als een waterval in twee breede goten terecht te komen, vanwaar het door de stort gaat en weer in zee terecht komt. Elk voorwerp, hoe klein ook, dat opgebaggerd wordt, wordt voor den zeeftrommel opgevangen en tegen gehouden. Het zijn tot nog toe in overwel digende hoeveelheid schelpen, met af en toe stukken wrakhout of stukken ijzer, het zij van de „Lutine" zelf, hetzij van den „Toren van Beckers" afkomstig. De gevon den koperen spijkers en klinknagels bewij zen wel, dat niets aan het scherpziend oog der arbeiders, die met het toezicht zijn be last, ontsnapt. Naar het einde eener legende De resten van den toren van Beckers vormen een recente herinnering aan alle vorige, nooit-geslaagde pogingen tot ber ging van het „Lutine"-goua. Is het werk van de .Karimata" de zooveelste po ging, die men aan deze reeks kan toevoe gen? Stellig niet. Alle vorige pogingen wa ren opgezet als avontuur of berustten op fantasterij, en de enkele maal, dat dit niet het geval was, waren de technische hulp middelen waarover men beschikte, verre weg onvoldoende om het hoofd te bieden aan de moeilijkheden, waarmee de Schel linger gronden tot nog toe elke poging, om hun hun prooi te ontrukken, afsloegen. Maar ditmaal is het ernst, de „Kari mata" is op het gebied van bagger machines de grootste en machtigste ter wereld, de organisatie is in handen: van een maatschappij met een wereld reputatie en de technische opzet is van een wetenschappelijke nauwgezet heid, welke elk avontuur uitsluit. Zooals men weet ligt het in de bedoe ling, rondom de plaats waar een roodc boei de ligging van het „Lutine"-goud aan geeft, den zeebodem uit te baggeren over een breedte van 100 meter en een lengte van 100 meter. Aan de trossen, waarmede de „Karimata" verankerd is, schuift de molen zich zelf over de geheele breedte van 100 meter voort. Zooals de ploeg over een akker gaat en voor naast voor snijdt, zoo graaft de „Karimata" de eene geul naast de andere, telkens dieper komend, zoodat het geheele terrein, waar zich res ten of wrakstukken van de „Lutine" kun nen bevinden, systematisch wordt afge zocht. Wrakstukken, stukken ijzer, graniet en zelfs betonblokken, worden door de bakken onder water aan stukken gehakt en door den emmerladder naar boven ge bracht. Op het oogenblik is men over de volle breedte van 100 meter reeds 25 meter gevorderd, terwijl men Zondag reeds ruim 16 meter diep zat. Het zal misschien nog twee of drie weken duren voor men tot het midden is ge naderd van de kuil, die men onder het wateroppervlak graaft Mocht de „Karimata" zijn doel niet be reiken, dan mag men aannemen dat óf de goudschat nooit aanwezig is geweest óf op een legende berust, óf dat hij voor goed uit het menschelijke bereik is verdwenen. Daarom zal de „Karimata", hoe ook het resultaat van het werk zal zijn, voor goed een einde maken aan de meer dan een eeuw oude „Lutine"-legende, zooals die op Terschelling leeft en waarvan Terschelling zoo dikwijls heeft geleefd als een nieuwe bergingsexpeditie leven en vertier op het eiland bracht. Pensioenwet spoorwegambtenaren Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer Aan het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de pensioenwet voor de spoorwegambt «- naren 1925 wordt het volgende ontleend. vele leden verklaarden, zich met dit wets ontwerp in het algemeen te kunnen ver eenigen. Vele leden betreurden, dat de korting op de spoorwegpensioenen nog altijd wordt ge handhaafd, hoewel zich sinds 19 Nov. 1-935 zoodanige veranderingen hebben voltrokken, dat er voor een verder voortduren van dezen maatregel geen voldoende reden meer is. Nu de korting op de Indische pensioenen geen voortgang heeeft gevonden, is het niet bil lijk, dat alleen de korting op de spoorweg pensioenen wordt gehandhaafd. Tegenover dezen aandrang tot ongedaan making van de pensioenkorting wezen vele andere leden op den zorgelijken toestand, waarin het spoorwegpensioenfonds verkeert. Indien dit fonds niet spoedig gesaneerd wordt, dreigen er gevaren. Onbillijk konden deze leden de korting op zichzelf niet vinden. Een breede herziening werd geboden geacht, maar dan niet alleen voor het spoorwegper soneel. Een herziening moet over de geheele lijn werken. Enkele leden wezen er op, dat bij N S. herhaaldelijk personeel voor bepaalden 'tijd in dienst genomen wordt. Deze tijdsduur is als regel veel korter dan 10 jaren, zoooat dit personeel na afloop van den diensttijd geen pensioenaanspraken heeft hoewel van hun salarissen 8% als pensioensbijdrage werd ingehouden. Deze leden drongen er op aan, dat in deze gevallen de pensioensbijdragen zullen worden teruggegeven. Vele leden verklaarden groot bezwaar te hebben tegen de voorgestelde wijziging van -het derde lid van art. 17. Naar hun oor deel is de vraag, of het pensioenverhaal 3 of 4% moet bedragen, louter een kwestie van bezoldiging. Bezoldigingsvraagstukken worden tot nu toe altijd op zeer gelukkige wijze opgelost in overleg tussóhen directie en personeelraad, zoodat zij geen reden aan wezig achtten om met deze 11% van de bezoldiging anders te handelen dan met de bezoldiging in het algemeen. DE KONINGIN OP HET LOO BAARN, 18 Juni. Hedenavond te kwart voor negen is H.M. de Koningin van het pa- De Nationale Burgerwachtdag Het twintigjarig bestaan der burgerwachten gevierd 80.000 mannen staan voor de ure des gevaars gereed De nationale burgerwachtdag, Zater dag op het vliegveld Ypenburg te Rijs wijk gehouden, had deze maal een bij zonder karakter: het 20-jarig bestaan van de burgerwachten in Nederland werd tevens gevierd. Er was veel belangstelling. Ook woonden verschillende autoriteiten den middag bij. De voorzitter van den Nederlandschen bond van vrijwillige burgerwachten, jhr mr C. J. A. van T e x, herinnerde in zijn ope ningswoord aan het ontstaan der burger wachten. 20 jaar geleden, toen velen aan den oproep gehoor gaven zich te organiseeren om het wettig gezag te handhaven. Hen, die toen riepen en hen, die geroepen werden, heette spr. thans welkom. Spr. eindigde zijn openingswoord met een driewerf hoera op de Koningin, waarin allen meestemden. Onder het zingen van het Wilhelmus en terwijl tien vaandelgroepen den vaandel groet brachten, werd vóór de eeretribune de driekleur gebeschen Vervolgens heeft minister v. Boe yen het woord gevoerd. Hij zag den dag als een herdenkingsdag aan de samenwerking der burgers in tijden toen 't wettig gezag werd bedreigd. Ook nu nog hebben we paraat te blijven. Spr. wees er voorts op hoe 80.000 mannen zich volkomen vrijwillig hebben gegeven, bereid onder alle omstandigheden het wet tig gezag te schragen. De organisatie geeft zekerheid door de 755 verbanden, waarin de leden zijn bijeenge bracht; bereid het grootste offer te brengen. Voor de Regeering is het gelukkig dit te weten. Spr. eindigt met een woord van dank namens de Regeering en het geheele Nederlandsrhe volk en besloot met den wensch, dat God moge verhoeden, dat van dit Instituut ooit gebruik zal moeten wo- den gemaakt. Met een: Weest steeds paraat, werd geëindigd. Demonstraties volgden hierop, be staande uit: oefeningen in gymnastiek, schermen, excerceeren. Eerste Hulp bij On gelukken, seinen, enz. enz. Pater Borromaeus de Greve O.F.M. voerde daarna het woord. In een gloedvolle rede heeft Z.Eerw. de burgerwachten getee- kend als: 1. een bron van idealisme voor het Neder- landsche volk; 2 eon waarborg voor onze veiligheid en 3. een sterking van onze saam- hoorigheid. Een nummer V e n d e 1 z w a a i e n, dat hierop volgde, door de bekende groep ven delzwaaiers uit Beek en Donk (N.E.) in hun keurige kleedij, werd met groote aandacht door het publiek gadegeslagen en menig maal met applaus beloond. Na een slotwoord van den Bondsvoorzit ter maz.kten de mannen en vrouwen zich gereed voor défilé voor de autoritei- Kranig werd daarbij gemarcheerd en zoo vormde dit nummer een waardig slot van dezen geslaagden landdag. Over de organisatie kan niet anders dan met lof worden gesproken en de dank aan de regelingscommissie was ten volle ver- Na afloop zijn een drietal colonnes onde.r commando van den heer Gessier Ver schuur van de BAV. Den Haag naar de Residentie afgemarcheerd. Een ander deel ging naar Voorburg onder commando van den heer v. d. Wee s, Cdt B.W. Voorburg, terwijl een groep onder commando van den heer C Borstlap, Cdt B.W. Delft, naar de Prinsenstad terug ging en vandaar verder huiswaarts keerde VOETBALWEDSTRIJD VOOR BLOEDTRANSFUSIEDIENST Prinses Juliana woont een deel van den wedstrijd bij Feyenoord wint met io van Sparta Rotterdam, 20 Juni. Zaterdagmiddag is op het terrein van Sparta de jaarlijksche voetbalwedstrijd tus- schen de ploegen van Feyenoord en Sparta gespeeld ten bate van den bloedtransfusie dienst van het Roode Kruis. De belangstel ling voor deze plaatselijke ontmoeting was zeer bevredigend zoodat aan den penning meester van den bloedtransfusiedienst een flink bedrag ter hand kon worden gesteld. Ongeveer 10.000 toeschouwers waren aan wezig. Verschillende autoriteiten woonden op het officieele gedeelte der overdekte tribune den wedstrijd bij. Ook Mr. P. Drooglever For- tuyn, de burgemeester van Rotterdam en eer e-voorzitter van de afdeeling Rotterdam van het Roode Kruis behoorde tot de aan- Prinses Juliana arriveert Op het bordes van het Spartakasteel werd H.K.H. verwelkomd door den burgemeester en den heer M. J. Overeijnder, den voorzit ter van Sparta, benevens door enkele be stuursleden van het Roode Kruis. Hierna schreed de Prinses tusschen een haag van Roode Kruismanschappen en Sparta-juniores door naar het officieele gedeelte der tribune. Het Wilhelmus werd gespeeld en aan een der vlaggemasten werd de Koninklijke stan daard geheschen. Het talrijke publiek begroette de Prinses met gejuich. H.K.H. zag er zeer opge wekt uit en was gekleed in een zwarte japon met grijzen mantel. De wedstrijd Om 10 minuten voor half drie nam de wedstrijd een aanvang. Er ontwikkelde zich direct ondanks de warmte een leven dig spel met Feyenoord iels meer in den aanval. Sparta werkt zich echter los en komt enthousiast opzetten en van Male, de lange Feyenoord-doelman, krijgt, verschillende moeilijke ballen te verwerken, hetgeen hem evenwel goed afgaat. Even later krijgt Feyen oord een vrijen schop te nemen even buiten het strafschopgebied van Sparta. Het harde schot van Kantebeen bezorgt de Sparta- Zaterdagmiddag werden voor het eerst in het Museum Boymans te Rotterdam de schilderij „De Emmaüsgangers" van Vermeer en „De man met roode hoed" van Rembrandt officieel tentoongesteld. V.l.n.r. de heeren D. Hannema (directeur van Museum Boymans): Dr E. Heldring (voorz. van de vereeniging RembrandtDr A. Bredius en Z.Exc. minister Slotemaker de Bruine, in bewondering voor het werk van Vermeer. doelman groote moeite en slechts ten koste van een hoekschop kon hij zijn doel voor doorboring vrijwaren. Het spel golft nu heen en weer tot tenslotte even voor da rust Kan tebeen uit een voorzit van Linsm aan Feyen oord de leiding gaf. Na de hervatting stellen de 22 spelers zich eerst op voor de officieele tribune waar de Prinses gezeten is. Direct is Feyenoord weer in den aanval. Sparta neemt deze echter over en enkele schermutselingen en hoekschoppen op het Feyenoord-doel zijn daarvan het gevolg. Bü een scrimmage wordt die bal tot tweemaal toe hard ingeschoten doch van Male is on vermurwbaar en houdt er alles uit. Even daarna lost Vente een kogel en buiten be reik van den Sparta-doelman vliegt de bal tegen de paal. Kort hierna kondigt scheids rechter Castelijn het eind aaj). Prijsuitreiking Na afloop van den wedstrijd begaf de Prin ses zich, door de autoriteiten gevolgd, naar de ontvangzaal om de prijzen uit te reiken. De aanvoerder van Feyenoord, Puck van Heel, ontving uit handen van H.K.H. een fraa.'a medaille terwijl Sparta' aanvoerder eveneens een prijs werd overhandigd. Ver schillende toespraken werden gehouden waarna het Wilhelmus werd gezongen. De heeren Dr. D. J. van Prooye, voorzitter van den K.N.V.B. en Karei Lotsy, eveneens een vooraanstaande in den K.N.V.B. werden ver volgens gehuldigd voor het vele wark, dat zij ten opzichte van liefdadigheidsvoetbal had den verricht. In een vlotte aardige toespraak heeft Prin ses Juliana aan beide heeren een onderschei ding het kruis van verdienste van het Roode Kruis uitgereikt. Nadat H.KH. afscheid had genomen van de verschillende autoriteiten vertrok de hooge bezoekster weder naar Soestdijk, har telijk toegejuicht door het publiek, dat -ich voor de uitgang van het Sparta-gebouw had Het werk der Katholieken door Protestanten voltooid De tentoonstelling „Goudsche Glazen" Interieur van de St Janskerk. Op den achtergrond een der ramen. GOUDA, 18 Juni. De algeheele res tauratie van „de Goudsche Glazen", het levenswerk van den eenigen tijd gele den overleden beroemden Hollandschen glazenier Ir. J. Schouten te Delft, kwam in 1936 geheel gereed. Dertig jaren was daar met grooten kunstzin aan gewerkt. Helaas mocht de groot meester van de glazeniers van dezen tijd, de uitvoering van het in 1936 ge vormde plan niet meer beleven. Want in dat jaar werd besloten, ter gelegen heid van het gereedkomen der restau ratie een tentoonstelling te houden van alles wat op deze restauratie betrek king had. Deze tentoonstelling, die ge houden zal worden van 24 Juni tot 31 Augustus a.s., heeft langen tijd van voorbereiding gevraagd, De voorberei- „De Goudsche glazen" vragen thans de aandacht van binnen- en buitenland. De glasschilderkunst toch, die hier gebo den wordt, is van zeer bijzondere betee- In een conferentie hebben de voorzitter van het tentoonstellingscomité, Mr. A. J. J. Rijksen en de voorzitter der technische com missie, Jhr. P. Beelaerts van Blokland, mede- deelingen gedaan over de geschiedenis der Goudsche kerkglazen, den tijd, waarin ze tot stand zijl gekomen, 555—1603 en de kunst historische beteekenis daarvan.. Zij hebben er op gewezen hoe het karakter van de glas schilderkunst te Gouda van heel anderen aard is dan van de glazen van de kathedraal van Chartres, die uit de vroege mid iol- eeuwen dateeren. De Goudsche glazen toonen renaissance schilderkunst in hoogsten bloei en vormen daarom een geheel, zooals man nergens anders vindt. Naast een groot aan taal kleinere ramen zijn er niet minder dan 31 groote geschilderde glazen. Het grootste deel kwam tot stand voor 1573, toen de St Jan nog katholiek was. Hiertoe behoort het machtige werk van de gebroeders Dirk en Wouter Crabeth: renais sancekunst in vollen bloei, gezet in den toon van de Hollandsche atmosfeer. Merkwaardigerwijze voltooit daarna bet Protestantisme in een negental jaren de glasschilderingen die in 1555 waren begon- Want als Gouda ten slotte ook overgaat tot de Hervorming en de St. Jan daarmede heidens Ontzet komt in Protestantsche sfeer, is het dit Protestantsche volksdeel dat het werk in 9 jaren tijd laat afmaken. Deze latere ramen weerspiegelden voor al het nationaal vrijheidsgevoel, in enkele is in het bijzonder de portretkunst te be wonderen, zie b.v. het portret van Prins Willem I in glas 25, voorstellende het „ont zet van Leiden". Verder wisselen Bij'belsche tafereelen af met gedenkwaardige feiten uit de landshistorie, Wat op de tentoonstelling te zien is Onwillekeurig denkt men over de glazenierskunst meer in den vorm van schilderkunst als men niet meer daarover leest, en ziet alleen naar het prachtige kleurige geheel. De tentoonstelling zal evenwel duidelijk aantoo- nen hoe geheel apart deze kunst bezien moet wor den. Van een te maken raam werden eerst „cartons", origineele werk- teekeningen gemaakt. Er zijn er van 4 tot 15 Meter lengte. Al deze „cartons" zijn nog bewaard. In de museumkamer der St. Jan vinden we alle deze origineele mo- delteekoningen, bewaard in groote zinken kokers. Aan de hand hiervan maakten de glasbrauders hun kunstwerken. Da a zijn voorts nog aanwezig de origineele, door den dichter-schilder Chr. Pier- son, in 1670 vervaardigde nauwkeurige gekleurde copieën van de glazen. Door de eeuwen heen heeft men deze onge schonden bewaard. Door deze „cartons" en laatst genoemde copieën is het mogelijk geworden de ge havende ramen te res.au- ren. geheel naar den oor- spronkelijken toestand. Ook zal op de tentoonstelling te zien zijn hoe het ge brandschilderde glas to; stand komt, terwijl om trent de techniek der glazeniers eveneens een goed overzichtelijk beeld gegeven zal worden. Dan vermelden we nog dat den bezoekers natuur lijk deskundige voorlich ting gegeven wordt, ter wijl bovendien enkele malen een causerie en lichtbeelden de zaken nog duidelijker zullen voorstellen- DINSDAG 21 JUNI HILVERSUM I. 1875 M. en 415.5 SI. IvRO-UIt- rcnillng. 4.005.10 HIRO. 8.000.16 Gram.^ muziek. (Om 8 20 Berichten). 10.00 Gram.» Gram.platen). 2.00 Vrou- muziek. 3.15 KRO-orkest. ca. 4.00 Berichten. Hierna: Gram.muzle-k. 4.05 Causerie over de Theosofische Vereeniging. 4.30 Gram.muziek. lijking". 5.10 KRO-Melodisten en solist. 6.4S Fellcitatlebezoek. 6.05 Gram.muziek. 6.15 Zwemcursus. 6.30 Vervolg van 6.10. 7.00 j richten. 7.15 Causerie over de Pygmeeën West-Equatoriaal-Afrika. 7.35 Sportpraatje, 8.00 Berichten ANP en Mededeellngen. 8.15 KRO-Symphonie-orkest. 8.45 Reportage. 3.16 Vervolg concert 10.00 Lajos Veres en zUn Hongaarsch orkest 10.25 Gram.muziek. 10.3U Berichten ANP. 10.40 De KRO-Boys en so list (11.00—11.10 Gram.muziek). 11.30—12.00 Gram.muziek. HILVERSUM II. 301.5 M. AVRO-Ultzendlng. pl.). 10.30 Omroeporkest 11.00 Huishouden lijke wenken. 11.30 Omroeporkest en solis ten. 12.30 Be-rlchten, hierna: Grara.platen, 1.00 Het Kovacs Lajos-orkest 1.45 Piano- voordracht 2.15 Omroeporkest en solist 3.00 Declamatie. 3.20 Jetty Cantor's ensemble* naders. 7.00 AVRO-Dansorkest en soliste, 7.40 Causerie over de afschaffing der sla vernij ln West-Inckië. 8.09 Berichten ANP, Gram.muziek. 8.30 De Bonte Dinsdagavond- trein. 10.15 Radlotooneel. 10.45 Schaaki nieuws. 11.00 Berichten ANP. Gram.muziek, n in11 nn .„i, tage. 1.35 Orkest 5.50 Orkest 6.45 Piano, 7.29 Harmonie-orkest 7.55 Causerie 8.20 Operette. 10.00 Sextet 10.50 Strijkkwartet 11.35 Orkest. RADIO-PARIS 1648 M. 12.40 Orkest (Om 1.50 Zang). 3.05 Plano. 3.20 Zang. 4.20 Orkest 6^20 Orkest en koor. 8.35 Kwintet 9.05 Radlo- KEULEN 456 M. 7.30 Orkest 12.20 Orkest en ensemble. 2.30 Concert 4.20 Orkest 7.35 Or* kest 8.50 Orkest sextet en kwartet 12.20 Kamerorkest BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.. 12.50 en 1.30 Orkest 8.20 Ork., zangers en Radlotooneel. 484 AL: 12.50 en 1.30 Orkest 5.20 Zang. 5.33 Viool. 6.50 Orkest 8.20 Symphonle-orkest 9.20 Declamatie. 9.35 oneert" Chr.-Hist. Landdag te Breda Referaat van Prof. de Savornin Lohman In het Mastbosch te Ginneken werd Zaterdagmiddag een landdag gehouden, be legd door de besturen der Kamerkringver» eenigingen Tilburg en Den Bosch dec Chr. Hist. Unie. Tijdens dezen landdag heeft prof. jhr mr B. C. de Savornin Lohman, lid van de Eerste Kamer, een rede uitgesproken over „Onze Taak". In deze rede wees s; r. op de kracht van het Chr.-Historisch beginsel, dat steunt op de Goddelijke openbaring en de richting aangeeft, die in dezen tijd van geestelijke, en materieele verwarring moet worden ge volgd. Spr. betoogde, dat momenteel drie belang-» rijke vraagstukken op den voorgrond treden, nl de landsverdediging, de werkloosheid en de ondermijning van ons constitutioneel bestel. Ten aanzien van de landsverdediging merkte spr. op. dat vroeger verzuim thans extra-offers noodzakelijk maakt. Het gaat niet aan te beweren, dat de Regeering voor andere belangen geen oog heeft. Beneden een zeker minimum is, wat voor defensie wordt uitgegeven, weggeworpen geld. Dit geldt van geen der andere publieke belan gen. Vermoedelijk gevolg van verwaarloo» zing der defensie zou zijn verlies der onaf hankelijkheid of van Indië beteekenen. T.a.v. het vraagstuk der werkloosheid, zeide spr. dat de Regeeringspersdienst in gebreke is gebleven de Nederlandsche be volking duidelijk te maken wat tot dusver in dat opzieht is gedaan. Tijdens het laatste werkloosheidsdebat in de Tweede Kamer stond de Regeering heel sterk en vooral de rede van den Minister- President in tweede instantie heeft verhel derend gewerkt. De taak der C. H. is de Re- ring te steunen bij het overwinnen van de enorme moeilijkheden waarmee zij te kam pen heeft Tenslotte wees spr. op de krachten die in ons land werkzaam zijn er gericht op ondermijning van ons constitutioneel bestol. Spr liet een ernstige waarschuwing tegen deze stroomingen hooren en zeide dat voor al het Chr. onderwijs hier een taak en roe ping heeft te vervullen. Bij de gedachtewisseling over dit referaat trad naar voren een oud-raadslid van de gemeente Wijk en Aalburg, de heer N. v. d, M a d e, die zeide dat vorige week Dinsdag daar ter plaatse een Chr. school is geopend met 50 leerlingen, terwijl de openbare school, welke tot dusver 100 leerlingen had, met een gelijk getal is teruggeloopen. Spr. heeft hiertegen stelling genomen. (Daarover zie men. elders in dit nummer,

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 8