DEEIZENBE DE JODENHAAT LAAIT WEER OP IN BERLIJN E O D E V VAN KRANTENJONGEN TOT UITVINDER MAANDAG 20 JUNI 1938 EERSTE BLAD PAG. a Er is voor groot noch klein erbarmen ,Juden heraus" blijft het parool (Van onzen Duitschen correspondent) Een paar huizen verderop ligt het winkeltje, waar ik geregeld mijn si garen koop. De winkelier is een bleeke jongeling en zijn moeder een bejaarde stumper, waar je medelijden mee-kan hebben. Beiden zijn overmatig vrien delijk, maar overigens zien ze er niet direct semietisch uit. Niettemin kwa men we vanmorgen tot de ontdekking, dat men op het breede trottoir voor den winkel met enorme letters het woord JUDE heeft geschilderd en om iedere vergissing onmogelijk te ma ken, wijst een groote pijl naar den winkel. Dwars aan den overkant lijdt een uitdragertje in zijn sinistere kelder woning een armzalig bestaan. Met letters, die oneindig veel grooter zijn dan de rommelige etalage wordt ook hier wereldkundig gemaakt, dat deze stumper niet tot het edele arische ras behoort! Ziedaar de eerste indrukken, welke wij in Öe hoofdstad van het Derde Rijk opdoen, nadat we een paar weken de kalmte en be zadigdheid van ons eigen land hebben ge noten. De tegenstelling is wel frappant. En het ziet er wel naar uit, dat de Geheime Staatspolitie in overleg met de verschillende organisaties der N.S.D.A.P. op bevel van Heimlich H i m m 1 e r weer eens een actie is begonnen tegen het al kleiner en kleiner [wordende Joodsche deel der bevolking. In de Primz Albrechtstrasse schijnt men met zulk een ongunstig effect in het buiten land niet gerekend te hebben, want in een half-officieel communiqué tracht men de wereld duidelijk te maken, dat het bij al deze razzia's slechts om crimineel verdach te personen gaat, waarvan de overgroote meerderheid bovendien weldra weer vrijge laten zal worden. Don toestroom van „eeni- ge duizenden Joden" verklaart men uit het feit, „dat deze elementen uit ervaring hopen, in een wereldstad gemakkelijker te kum.en onderduiken dan in kleinere plaatsen Deze verklaring wil ons heel zonderling tJ3 schijnen, want de ervaringen der laatste vijf jaar hebben immers on omstoot e'. ijk De- wezen, dat de Gestapo het doem en laten van lederen burger, en vooral van de paar duizend uit dwang en ellende achtergeble Ven Joden, scherp controleert. Het effect van deze razzia's men verze kerde ons, dat het er heel wat meer zijn geweest dan twee en dat ze ziah terzelfder tijd over heel het land hebben uitgestrekt is duidelijk zichtbaar. De toch al niet meer druk bezochte Kurfürstendamm lijkt uitge storven en in de „Konditoreien" van Do- brin. Trumpff en Reimann stelden wij een leegte vast. welke boekdeelen spreekt. Zoo nu en dan komt er een stelletje opgeschoten jongens aanzetten en dezen schijnen absolu te vrijheid van beweging te hebbgn, wantzij gedragen zich als mannen van heb L. jou daar! In de Linienstrasse zagen wij Zater dagavond een zevental zulke helden naar een taxi stormen, waarin klaarblijkelijk een 'Jood zat en het zag er naar uit, dat deze met een pak ransel bedacht werd Men is er zelfs niet voor teruggedeinsd Cm bioscopen binnen te dringen, de voor stelling te onderbreken, het lioht op te draaien en de aanwezige Joodsche bezoekers op vrachtauto's mee te nemen naar den 'Alex! Het waren geüniformde S.A.-mannen. die daarbij de taak der politie vergemakke lijkt hebben en het ligt voor de hand, dat soortgelijke methodes voor de anders druk bezochte bioscopen 'n geweldige strop betee- kenen, want wie zal zidh voorshands nog in een cinema volkswijken ziet men op het raam een enorm Davidskruis of heeft men met roode verf op de ruiten geschilderd: Juden heraus! Men is er niet voor terug- gesohrikt, op het trottoir voor sommige huizen aan te geven: Hier woont een Jood! De buitenlander, die zooiets leest, kijrgt allicht den indruk, dat men met de aanmoediging tot een progirom heeft te doen! Het aanzien der Duitsche „Kul- tur" wordt er stellig niet mee bevorderd! Geen wonder dan ook, dat onder deze om standigheden vele Joden hun winkel tot na der order hebben gesloten en de rolluiken hebben neergelaten. Zij weten uit bittere ervaring, wat persoonlijke achtervolging be- teekent en willen zich liever niet ten zoo- veelsten male aan de blinde woede van hot plebs blootstellen. Niet een voorbijgaande actie Dat men hier niet met een voorbijgaande actie der Gestapo te doen heeft, blijkt uit allerlei verordeningen, welke officieel in 't „Reichsgesetzblatt" worden aangekondigd. Rijksminister Funk en zijn ambtsbroeder Dr. F r i c k schijnen overleg gepleegd te heb ben met Hess, den plaatsvervanger van den Führer en 't resultaat is onrustbarend. Het „Deutsche Nachrichtenbiireau" zegt hierover: „Moeilijk is het om vast te stellen, in hoeverre bepaalde maatschappijen over wegend Joodsch zijn of niet. Hier wordt aan genomen, dat een onderneming reeds als Joodsch beschouwd dient te worden, wan neer in het bestuur of in den raad van toe zicht slechts één Jood vertegenwoordigd is. Een onderneming wordt eveneens als Joodsch beschouwd, wanneer zich een vierde an het kapitaal in Joodsche handen be- indt. Bij preferente aandeelen is verordend, dat het aantal .Joodsche stemmen nooit de helft van het totale aantal te boven mag gaan, opdat de te nemen besluiten niet van Joodsche zijde voorgesteld of verhinderd kun nen worden. Tenslotte wordt bepaald, dat Joodsche zaken de door ons genoemde ken merken moeten dragen, waarmede dus een eind wordt gemaakt met het gebruik', dat vele winkels op een bordje in de etalage zichzelf als zuiver Arisch" aanmelden. Waarschijnlijk zal men tegenover de bui- tenlandsche Joden noodgewonigen wat coulanler moeten zijn. Men beweert, dat te dien opzichte in het kabinet verschil van meeninsr heerscht en dat in de eerstkomen de zitting deze netelige kwestie in behan deling zal komen. Het Nederlandsohe con sulaat heeft reeds bescherming voor land genoegen geëischt, die volgens de Duitsche wetten als Joden behandeld zouden moeten worden en men schijnt tot overleg bereid te zijn. Hetgeen echter niet wegneemt, dat de in Duitschland woonachtige Joden, ook ai zijn het geen Duitschers, zich minder dan ooit op hun gemak gaan voelen! In frappante tegenstelling tot de ge ruststellende verklaringen in de kranten stelden wij persoonlijk vast, dat het aan houden dezer anti-semietische actie in alle wijken der stad duidelijk valt waar te nemen. Bij vele Joodsche zaken in de STEUNKOUSEN WASCHBAAR EN LUCHTIG Alleen-verkoop: Wester-Apotheek R»daimlnTele7e* 1602 Deveo-Depöt Hung? "c" f o o n 8's37e.1 ."p F3C. Roosen Zn. LêidcifeTeLe^ Elders wende men zich tot de fabrikante: Fa. D. VAN OORT, te Baarn. De Spaansche burgeroorlog Barcelona twee uur gebombardeerd De strijd op Teruel- Castellon-front Gedurende vol twee uren heeft de rechtsche luchtmacht Zondagmorgen Barcelona gebombardeerd, tengevolge waarvan verscheiden gebouwen instor ten of in brand geraakten. Er waren 25 doodcn en omstreeks 60 gewonden. Volgens berichten uit Valencia heb den de nationalisten getracht, eveneens deze stad en Alicante onder vuur te nemen, doch zij werden door de link sche luchtmacht tijdig op de vlucht gedreven. In den sector van Castenon hebben de strijdkrachten onder de generaals Aranda en Valino de bezetting der heuvels rondom het dorpje Onda voltooid. Vervolgens voer den zij flanaanvallen uit op de samenge trokken republikeinschc troepen, die op nieuw trachtten een tegenaanval bij Villa- real te ondernemen. Het nationalistische hoofdkwartier te Sa lamanca bevestigt dit bericht. Het deelt mede, dat zijn troepen aan het Teruelfront orderingen maakten, ondanks den tegen stand van den vijand. In verschillende sec toren deden de republikeinen tegenaanval len, doch zij werden met zware verliezen teruggeslagen. Franco's troepen nikten op tot den Rio Seco en kwamen tot in de na bijheid van Burriana. Uit Saragossa seint Havas, dat Burriana door generaal Aran- da's Galicische legercorps onder artillerie vuur gehouden wordt en door dé regee- ringstroepen verlaten schijnt. Deze actie wordt door generaal Varela met zijn Cas- tiliaansch legercorps ondersteund. Van regeeringszijde wordt bevestigd, naar Havas uit Valencia bericht, dat er het Oostelijk front hardnekkig gestre den wordt. Te Villareal zouden volgens Valencia nog hevige gevechten in het Noordelijk stads deel plaats vinden, waarbij ook vliegtuigen een belangrijke rol spelen. Aan 't Estremadurafront h'-bhen de na tionalisten een krachtigeu aanval ingezet ten Zuiden van Castueda, met behulp van vliegtuigen en artillerie. De regeeringstrce- pen boden krachtigen weerstand, doch leden zware verliezen en waren gedwongen hun frontlijn te corrigeeren. De aanval gaat hier in Nöordwaartsche richting. Het Sudeten-Duitsche vraagstuk Naar „Ceteka" uit Praag bericht, zijn de Tsjechoslowaakscihe reserve-troepen, welke einde Mei tijdens de gemeenteraadsverkie zingen onder de wapenen waren gekomen om het grensgebied te 'bezetten, weder naar huis gezonden. Wellicht dat thans eveneens een einde komt aan de grensschendingen door Tsjechische leger-vliegtuigen. De Duitsche gezant te Praag heeft juist Zaterdag aan den Tsjechischen minister van buitenlandsche zaken weder een nota moe ten overhandigen met een protest tegen het feit, dat een Tsjechisch vliegtuig bij Lahm over de grens op Duitsch gebied is POGING TOT POLITIEKE GIFMOORD? De gewezen secretaris van den Duitschen minister Goebbels, Heimlich Jurgdo, die onlangs in Argentinië is aangekomen, heeft bij de politie een aanklacht ingediend tegen zijn landgenoot Otto Bummer, dien hij er van beschuldigt, dat hij hem heeft willen dooden door vergif' te gooien in zijn bord, in het Argentijneohe pension, waar Bummer als keilner werkte. Jurgde be weert, dat Bummer een nationaal-eocialis- tisohe spion is, die clandestien Argentinië is binoiengekonnen. Uit het onderzoek der politie is gebleken, dat Bummer als steward met het Duitsche passagiersschip „General Artigas" is vertrokken. TIRION CARLIER NUENEN Postbus 82 Eindhoven Linnen en Halflinn. Huishouddoeken LEVERING RECHTSTREEKS AAN PARTICULIEREN (Nogr enkele agentessen kunn. gepL worden) Tragisch geval uit Amerikaansche onderwereld Politie-agent ontdekt in bandiet zijn eigen zoon Een Amerikaansche politieman met vijf tien dienstjaren, Ernest Keen, stond dezer dagen voor hert, moeilijkste geval uit zijn ge fteele loopbaan..Hij hoorde, dat een bandiet; dien men tot nu toe met geen mogelijkheid had kunnen vangen, kans had gezien in den tijd van veertien dagen 28 maal men schen van geld of goed te berooven, en liij wist, dat het zijn eigen zoon was. Hij ging naar zijn superieuren en stélde dezen van zijn ontdekking in kennis. „Ik heb een foto van den jongen aan verschil lende mensahen getoond", zei hij, „vijf men sohen hebben hem herkend. Ik weet, hoe ik hem zal kunnen vangen en ik zal het doen Keen trok er op uit Allereerst naar de 19-jarige vrouw van zijn zoon, Angeline, Hij wist, dat hij alleen van haar te weten zou komen, waar hij zijn zoon zou kunnen vinden. En hij kreeg het geheim los. Harold zou haar gisteravond ten huize van een vriendin ontmoeten. Keen drong ,er op aan, dat hij met de arrestatie zou worden belast, maar op het laatste oogenblik wisten zijn collega's te verhinderen, dat hij mee zou De inlichting bleek juist te zdjn gev Harold maakte bij het arriveeren der politie mannen een beweging o»q zijn revolver te trekken, doah het was te laat Door een ko gel doodelijk getroffen, stortte hij neer. „Harold was een slechte jongen", zei zijn vader. „Zijn moeder en ik hebben ons best voor hem gedaan, maar wij zijn er niet in geslaagd een fatsoenlijk mensdh van hem te maken'*. De Japansch-Chineesche oorlog OVERSTROOMINGEN DREIGEN MET HONGERSNOOD Japanners trekken voort op Hankau De internationale commissie tot be strijding van den hongersnood meent, dat indien niet spoedig maatregelen worden genomen, binnen een maand 50 millioen menschen dakloos zullen zijn, daar het overstroomde gebied dagelijks met 380 vierkante mijl toe neemt. De Chineesche autoriteiten hebben reeds honderdduizend slachtoffers van de overstroomingen vin kampen ten Westen van den spoorweg Peking Hangkau ondergebracht. Behalve van het water heeft de bevolking ook veel van den oorlog te lijden. In de zes pro vincies Soeijoean, Tsjahar, Hopei, Sjan- toeng en Kiangsoe, alsmede deelen van de provincies Anhwei, Honan en Tsje- kiang, waar een derde der geheele Chi- neersche bevolking woont, zijn oogsten vernield, vee en levensmiddelen gere- quireerd, zoodat er groot gevaar voor hongersnood bestaat. Te Tsjifoe is cholera uitgebroken, hetgeen in het noorden van China groote bezorgdheid heeft verwekt. Uit Dairen, Tientsin en Peking zijn Japan- sche dokters per vliegtuig vertrokken, om bij de bestrijding der gevreesde ziekte hfrlp te verleenen. De strijd tegen het water De ingenieurs van het Japansche legei geven volgens Reuter thans toe, dat d< strijd tegen het water van de Gele Rivier in Noord-Honan practisch is verloren. De toestand in deze provincie, waar het water ruim 1000 vierkante mijlen heeft over stroomd en 2000 dorpen volkomen en 1500 gedeeltelijk onder water heeft gezet, is wanhopig. Zevenhonderdduizend Chineezen, zonder eenige have of goed, vluchten in alle rich tingen. Sommigen drijven rond op ijlings aaneengebonden vlotten. Duizenden ,geïso leerde dorpelingen, zoo wordt gemeld, heb ben hun laatste levensmiddelen verteerd: zij eten thans het schors van de boomen. De opmarsch naar Hankau Ondanks de toegenomen moeilijkheden hebben de Japanners hun opmarsch in de richting van Hankau voortgezet. De Chi neezen leveren geen strijd en trekken zich terug naar de tweede verdedigingslinie bij Kioekiang, dat op 125 K.M. afstand var pas door de Japanners veroverde Anking is gelegen. De Japanners hebben van hun in de ri vier liggende oorlogsschepen troepen aan wal gezet, die van verschillende zijden in de richting van Hankau trekken. Een af deeling rukt op naar Taiho, om Kioekiang van het Noorden aan te vallen, een tweede Fa. H. i. Phaff Winschoten naar de Miautang-bergen met Sinjing als eerste doel en de derde afdeeling beweegt zich in uidoostelijke richting van Anking, langs den Zuidelijken oever van den Jangtse, om den spoorweg HankauCan ton, ten Zuiden van Kioekiang, af te snij den. Voorts werd Tikiang, op 30 K.M. af stand van Woehoe aan den Jangtse gele gen, door de Japanners bezet. Kioekiang staat, naar Reuter meldt, reeds voor eeri derde onder water en het water stijgt nog steeds. BRAND IN EEN ENGELSCH BADPAVILJOEN Een vuurzee tegen den avondhemel In de Engelsche badplaats Blackpool Is Zondagavond brand uitgebroken in het pa viljoen aan het uiteinde van de wandel/pier. Een stevige bries bliies de vlammen aan tot ware vuurzee, diie fantastisch laaide tegen den avondhemel. Duiaenden vacantie- gangers sloegen dit schouwspel gade, totdat de politie die naaste omgeving ging ontrul- ien, met het oog op de veiligheid. In een uur tijds wa6 hert geheele paviljoen in de asoh gelegd. Een gezelschap artiesten, dat daarin voorstellingen placht te geven, is bij de catastrophe al zijn bezittingen kwijt geraakt. Een nazi-feestviering te Weenen Herdenking van het partij-verbod Zondag hebben de Weensohe nationalis ten uitbundig feest gevierd, ter herdenking van den datum, waarop het vijf jaar ge, den was, dat wijlen kanselier Dollfuss hun partij verbood. Er werden demonstraties op den Helden platz en parades op den. Ring gehouden. De kern hiervan, aldus United Press, werd ge vormd door een marsch van 6000 nationaal- socialisten in uniform, behoorenid tot ver schillende formaties, als S.A., S.S., korps motorrijders, vliegerkorps en politieke func tionariseen. Goebbels heeft in gezelschap van Seye Inquart, Burckel en Dr Ley de opvoering van de opera „Deir Zigeunerbaron" van Jo hann Straus6 bijgewoond. Na afloop bood hij den sipelers een ontvangst op het sohit terend verlichte Schoenbrunn aan. In officieels kringen wensclit men niet mede te deelen, of ook H i 11 e r in Weenon vertoeft, gelijk het gerucht wik De gouwleider te Salzburg heeft aan de Joden verboden de Salzburgsche kleeding te dragen op-straffe van een boete vai mark bij de eerste overtreding en hoog er bij herhaling. Men verwacht, dat dergelij' besluiten weldra in de overige zes gouwen van hert voormalige Oostenrijk zullen wor den uitgevaardigd. De nationaal-socialisten hebben jarenlang er tegen geijverd, dat de Joden in de tra dition eel e hoerendracht gekleed gingen. Zij hadden er ook bezwaar tegen, dat som dezer k 1 eedingstukken door de gewone da mesmode overgenomen werden. ITet Luiksche gif moor den-proces De dood van Lambert Beye. In de Zaterdagmorgen te Luik voortgezette gerechtzitting inzake de gifmoord-affaire Becker zijn verschillende getuigen ge hoord over den dood van Lambert Beyerj die met de weduwe Becker „verloofd" was. Een kamerverhuurster, bij wie Beyer zijn maaltijden placht te gebruiken, ver klaarde diat hij goed gezond was en flink kon eten.. Toen hij ziek werd, dacht zij dat hij griep had. Zij bezocht hem en hij sprak geen woord kwaad van mevr. Becker. Zij acht het echter niet mogelijk, dat hij de verdachte 12.004 francs geleend heeft, want daarvoor was hij te zuinig van aard. De volgende getuige, een vriend vait Beyer, verklaarde, dat Beyer hem verteld; heeft, dat mevr. Becker hem met zorg ver pleegde en dat hij uit erkentelijkheid een streep had gehaald door de schuld van 12.00Q francs, welke hij haar geleend had. Beyer scheen de verdachte lief te hebben en hij had gezegd het kwaad dat men vaft haar vertelde niet te kunnen gelooven. Vervolgens spraken verschillende getui gen k charge en k décharge elkaar tegen. Het verhoor bracht geen verdere ophelde ring. Wel bleek echter, dat verdachte voor Beyer tijdens zijn ziekte thee heeft gezet, dat zij vaak aan zijn ziekbed is geweest en dat hij dezelfde ziekteverschijnselen heeft vertoond als de andere slachtoffers. ACTIE VAN CHINEESCHE ZEEROOVERS Chineesohe zeeroovere hebben zich Vrijdag bij Ningpo meester gemaakt van een Amo; rikaansch schip, en dit leeggeplunderd. Zon dag hebben zij het Portugeesche schip „Don Pedro" in handen gekregen, dat eenzelfde lot ten deel viel. Ook nu weer konden da daders met hun buit ontkomen. Het schip was reeds eenigen tijd vermiert, zoodat da Britsche mijnenlegger „Adventure" voor een onderzoek was uitgevaren. Thans is de „Don Pedro" de haven van Ningpo binnengeJoo: DOOR EEN AUTO GEGREPEN ROSMALEN, 19 Juni. Vanmorgen te on geveer half tien is op den rijksweg 's-H e r- to g en b os ch-N ij m egen een doodelijk ongeluk gebeurd. De heer C. H. Brekelmans, die ter kerke' was geweest en per rijwiel huiswaarts keer de in de richting Nijmegen, werd toen hij' bij zijn woning dein Rijksweg wilde over steken door een uit de richting Nijmegeri komende pereonenatuo gegrepen. De maft werd tegen een boom gesmakt en is spoe dig daarop overleden. Het slachtoffer was ongeveer 55 jaar oud, was gehuwd en vader van een kind. DUITSCH VLIEGTUIG MAAKT NOODLANDING GELDERMALSEN, 18 Juni. Vanmiddag is in een weide nabij het station Geldermalsen een Duitsch militair vliegtuig, een tweedek- ker-jachttoestel, gemerkt DEEGA gedaald, Het vliegtuig was bemand met een militair, De burgemeester van Geldermalsen heeft beslag gelegd op het toestel en heeft zich voor nader orders in verbinding gesteld met de militaire autoriteiten. De vliegtuigbe- I stuurder is naar het gemeentehuis geleid voor nader onderzoek. Hij verklaarde dooi benzinegebrek de noodlanding te hebber moeten maken. Hij was naar hij mededeelde .i op weg naar Essen. Het toestel, dat omdei bewaking staat, trekt groote belangstelling, Tekst en illustratie van H. KANNEGIETER 1'JN VRIEND VOND HEM OPftElW DAK VAN ZUN HUIS -ttl 97 Juist in deze tijd, in 1869, vond hij de stem-machine uit. Het was geen phono- graaf; zover was Edison nog niet. Het was een machine, die gebruikt moest worden op bijeenkomsten, op vergade ringen dus. Deze machine kwam nooit in gebruik, doch deze teleurstelling was voor Edison een aansporing om verder te gaan en dingen te maken, die de mensen wel konden gebruiken. Al spoedig werkte hij weer ijverig aan andere uitvindingen. Zo hield hij zich met een vriend bezig met het bereiden van allerlei scheikundige samenstellin gen. Op zekere dag bereidden zij het recept van een ontplofbare stof. Zij werden er zelf zo bang van, dat zij het gevaarlijke goedje in een fles deden, en voorzichtig in een riool lieten zakken. Dat was een pak van hun hart De directeur van een school in Bostoö. had zich gewend tot het grote tele graafkantoor om iemand aan te wijzen, die helder en duidelijk iets over tele grafie aan de leerlingen kon vertellen. Edison werd daarvoor aangewezen. Maar verdiept in allerlei vraagstukken, vergat hij om op de bepaalde tijd aan wezig te zijn. Zijn vriend Adams moest hem ergens van een dak afhalen, waar hij net bezig was een telegraafdraad te passen, ■i^DOORf i G. R a7a riotïï BEÈ K-r Gijs was nijdig gaan zitten. Hij vond die gekdoenerij van zijn vrouw maar niet te pas komen. Had ze dan geen zorgen meer? Hij at verder met groote, gulzige happen. Stijn dronk wat en kwam weer aan tafel zitten. ;,'t Jong zou schrikken van d'r gezicht", zei ze, schokkend van 't lachen. „Wie is 't dan?" nijdigde hij met gefronst voorhoofd. Maar Stijn was in een te goede bui om ook kwaad te ;worden. „Neje, 't is Jennekel" Gijs, die werkelijk gedacht had, dat zijn vrouw met onver- _ntwoordelijke voortvarendheid een baker had aangenomen, kon zoo gauw niet van houding veranderen. „Det kan nie". „Gleufde me niet, dan? „En wet mot ze hebben?"1 „Niks mot ze hebben, d'r zijn nog mïense die eeü aander yur niks helpe". Van Jenseke's kan ik 't geleuxe" seï Gijn* Dat voorjaar kon Stijn niet helpen bij Tonia's schoonmaak, maar ze verdiende een paar stuivers in de week met 't was- schen en heel houden van Hannes' spullen. Merie Verdijk bleek de stopsajet voor de kousen van haar eigen man te ge bruiken. Armoe is erg. En leid ons niet in verzoeking. Toch was deze kleinigheid de oorzaak van een stille veete, die met de jaren z'n invloed op den gang der dingen van den Elzenberm zou doen gevoelen. In 't hartje van den zomer werd Aart geboren. Zijn komst vermeerderde de zorgen, want bij Tinus' geboorte was er door familie en door Tonia belangstelling geweest voor den jongen Elzenbermer, en dat bracht vanzelf 't een of ander mee, een jurkje, een paar eieren of geld, doch Tonia bleef ditmaal weg. „Ze wordt met d'n dag „sacherijneriger" zei Griet, Stijns opvolgster. De andere vrouwen boden wel aan om Tinus een dag te halen of om Jennekes taak wat te verlichten, maar geven konden ze eigenlijk niet meer. Al de dagen, dat Stijn in de bedstee bleef, vond Gijs bij 't thuiskomen de boel opgeruimd; de luiers klapperden in den wind of hingen blank in de felle zon en, wat voor hem be langrijker was, 't eten was klaar. En Jenneke weigerde om mee aan te zitten. „Neje, ik gaoi gaauw thuis ète, dan kom ik strak nog is kijke". Toen Gijs na een week zijn vrouw weer zelf aan 't werk vond bij z'n thuiskomst, was er een groote dankbaarheid in Zijn hart, want de hulpvaardigheid van de andere was hem ten, slotte ees last fle_wordens Hij voelde 'i als een goedheid van haar kant en hij, die altijd klaar zou staan om een ander te helpen, wilde liefst van niemand geholpen worden. Zijn eigen kracht en gezondheid zouden hem door zijn harde werkleven naar de armoe van den ouderdom voeren. „Ik zeg liever gin dankje". Op de Zondagen, als Gijs tegen twaalven uit de Dengeren- sche kerk thuiskwam, praatten ze over 't nieuws, dat hij had opgevangen uit de koppels kerkmenschen en na 't eten trok bij, stil genietend van dezen halven dag volkomen rust, naar een stil plekje, achter 't hooi of in 't wilgenboschje langs de wetering, om z'n tekort aan slaap in te halen. Na dien kuier den ze met de beide kinderen in den wagen, Tinus achterop, naar den Elzenberm of naar den Beemsdijk als 't weer 't toe liet. Dan was er vaak een groote vertrouwelijkheid in hun gesprekken. Eens, de weiden gevlekt van 't zwart-bonte vee, de akkers gelig van rijp graan of brokkelig van de droogende hoopen, zei Gijs: „Van al die dingen zullen wij nooit veul krijgen". Stijn zweeg. Ze voelde, wat hij er mee wilde zeggen. In zoo heel veel menschen ligt de klacht klaar om naar buiten te springen. Twee menschen, eerlijk en zuinig, gaan door de rijkdommen van den polder: schatten, die zij mee helpen ver werven, maar waar ze ternauwernood van mogen bestaan. „Jan zal van dut jaor wir de mieeste bieeste levere vur Spanje". 't Duiveltje van de afgunst op den boer dat zoo lang ge zwegen had als 't hun redelijk goed ging, was voor den dag gekomen. „En ze moake van 't jaor om en bij de 225 guide". Voor dergelijke bedragen stonden ze. 't Was voor hen &eini£ sisder das de verdienste yaa een heel jaar. Elke koe, die zich den kop en den nek schuurde, aan dff palen en sparren van een damhek, elk beest, dat loom in dê.^1 wei liep, stom aan vet te worden, vertegenwoordigde voor0 hen een geweldige som. En dan te bedenken, dat er arbeiv dersmenschen waren met groote kinderen, die ook een kof bezaten. Die gelukkigen waren wel niet dik gezaaid in ded polder en op den Elzenberm ontbraken ze geheel, maar gindse in Dengeren en aan den Bovendijk daar waren er maar za(V genoeg. lEi „Wij kommen d'r ook wel", suste Stijn. „En wil ik oe is wet zegge?" Gijs gooide z'n eindje sigaar1 weg, dat tot zijn lippen was opgebrand, „Tinus wordt vai^ z'n léve gin arrebaaier, laote we daor vur zurrege, Stijn". „Wet mot oons soort miense aanders van d'r keindefcti maoke?" he „Det weet ik nog nie, mer ik heb nog liever, det ie mee oli4a: of schuurzaand gaot leuren dan z'n hieele léve werke vufeij de portemenee van den boer". N „Och", zei Stijn wijs, „Kees den Vust zee onderlest, wi?13 motten 't toch doen. wet er te doen is op de wèreld". Dat ontging Gijs. Hij was in een dwarse bui. Dien morgei^ had de Dengerensche dominee gepreekt over de afdwalingen^ en wereldsgezindheid. |q „God heeft den een geschapen om te dienen en den andefeo om gediend te worden. En wie zich tegen deze orde richt; itee zeg u, dat 't hem vergaan zal naar zijn daden". Nvt Dat woord en de bittere gedachten waren in hem blijvei^1 haken. P p- L Wordt vervolgd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2