Ilicuinr ^ciïisdjr (frrumttt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j ct. atturtentieprintn: No. 6422 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 38936 MAANDAG 20 JUNI 1938 19e Jaargang Van I tot 3 regels t.17'/» 1 Elke regel meer 022'/» Ingezonden Mededeeljngen van 1—5 regels 2.30 Elke reget meer0.45 Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0,10 DE GEMEENTELIJKE AUTONOMIE GESCHAAD t' Dat de zelfstandigheid der gemeente besturen tegenover de centrale regeering en ook hoewel in mindere mate tegen over de colleges van Gedeputeerde Staten der provincies meer dan ooit in het ge drang is gekomen, is een algemeen bekend feit. Dit onderwerp is dezer dagen ook in debat geweest op de jaarvergadering van de Vereeniging van Nederlandsehe gemeen ten, gehouden te Heerlen, waar de heeren mr. P. J. M. Kallen, gemeente-secretaris van Maastricht, en Prof. Dr. G. A. Poelje, directeur-generaal van Onder- I wijs, prae-advies uitbrachten over de «raag, I in hoeverre de inperking van de gemeente te- lijke zelfstandigheid een gevolg is van de algemeene maatschappelijke verschuivin gen en in hoeverre hier van buitengewone crisisomstandigheden sprake is. (Opgeno- j men in ..„Gemeentebestuur", het maam schrift der vereeniging; uitgave N. Sam- 1 t som N.V.) Zooals men aanstonds zal opmerken .werd als axioma, als vaststaand aangeno men, dat de gemeentelijke zelfstandigheid danig ingeperkt is en de zeer deskundige prae-adviseurs hadden slechts te spreken over de oorzaken van dit betreurenswaar- dige verschijnsel. Betreurenswaardig, om dat de volkskracht het beste uitkomt bij decentralisatie van bestuur; zóó, dat de burgerij werkelijk deelneemt aan het open bare leven en dit niet alleen van bov I geregeld wordt. Want dit moet tot verarming i leiden. Het verheugt ons nu, dat beide be- I kwame inleiders eenzelfde standpunt namen, dat wij steeds verdedigd hebben. De eerste betoogde dat er „in de plaats een wirwar van advies, dat bij het rijk voor vrijwel alle gemeentelijke aangelegen- I beden moet worden gevraagd, een centraal orgaan van overleg dient te komen". De laatste was van oordeel, „dat zich toch wel één conclusie haast onafwendbaar op dringt, namelijk deze, dat het zoo erg niet I had behoeven te zijn, als de meeste minis ters en de meesten van de ambtenaren, die yoov de ministers het belangrijke werk doen, waren doordrongen geweest van de ieteekenis der vrije en sterke gemeente in .de vrije staat". Dat is o.i. .volkomen juist uitgedrukt, Telkens, wanneer de regeering moest hoo- ren, dat zij te ver ging in het beknotten .van de gemeentelijke autonomie antwoord de de minister, die het regeeringsbeleid yerdedigde: „dat geschiedt alleen om de gemeentelijke zelfstandigheid te redden"j Op zich zelf leek dat een contradictio in terminis, een tegenspraak in de woorden der regeering, maar in het wezen der zaak was het volkomen juist. Wij hebben dat meermalen erkend, doch er aan toeg onze grief is, dat de gemeentebesturen niet weten waar ze aan toe zijn; de middelen, welke de regeering bezigt prikkelen vaak in plaats van te bevredigen en nu en dan gaat de minister of zijn ambtenaren ook .verder dan beslist noodig is. Deze gedachten vindt men in de prae- hdviezen van twee knappe kenners van het gemeenterecht precies zoo terug. Daarom mogen wij hopen, dat deze overtuiging meer en meer in -de regeeringsbureaux doordringt en dat te eeniger tijd zich niet alleen betere begrippen, maar ook een meer „anti-revolutionaire" praktijk baan breekt. iVerhooging der defensie-uitgaven In het Voorloopig Verslag van 'de Tweede Kamer nopens het Wetsontwerp tot wijzi ging en verhooging van de Defensie betreu ren sommige leden het, dat geen mededee- lingen' zijn gedaan door den Minister om trent de talrijke vragen die bij de uitvoering van de jongste wijziging der Dienstpücht- Uvet rijzen. Gevraagd werd, of in de nieuwe kazernes (wel een voldoend aantal geschikte locali- jteiten wordt ingericht, waar de dienstplich tigen op paseen de wijze hun vrijen tijd kun- ben doorbrengen. Zij wezen er op, dat goede huisvesting van de dienstplichtigen een zeer (voorname voorwaarde is voor hun geestelijk jen lichamelijk welzijn. In dit opzicht is de verantwoordelijkheid, ook tegenover de puders dier manschappen, een zeer zware. Gevraagd werd of de Minister voor de in richting van nieuwe kazernes de noodige hygiënische adviezen van deskundigen heeft ingewonnen. Sommige leden merkten in het algemeen bp, dat er bij de legering van dienstplich tigen niet altijd voldoende rekening gehou den wordt met de vraag, of deze manschap pen wel de gelegenheid hebben in hun gar nizoen een kerk hunner godsdienstige rich ting te bezoeken. BOERDERIJBRAND TE LONNEKER LONNEKER, 18 Juni. Vanmiddag te ruim zes uur brak door onbekende oorzaak een felle brand uit in de boerderij van den heer p. ten Vergert. In minder dan geen tijd stond de geheele boerderij in vlammen, i De brandweer stond wegens het ontbreken |van water machteloos tegenover het vuur. De boerderij en het grootste gedeel'e van pen inboedel werden een prooi der vlamm'n. De schade wordt grootendeels door verze kering gedekt* Lichting 1937 Op 9 September met groot verlof De datum van het vertrek met groot ver lof der dienstplichtige korporaals en daten der infanterie van de eerste ploeg der liohting 1937 is bepaald op 9 September. Deze categorie zou aanvankelijk 25 Maart jl. met groot verlof zijn vertrokken; door het bekende regeeringsbesluit is in Maart jl. de eerste oefeningstijd verlengd. Het tekort in het Spoorwegpensioenfonds Commissie van Advies geïnstalleerd 's-GRAVENHAGE, 18 Juni. Door de Ministers van Financiën en van Water staat is een commissie ingesteld, aan welke is opgedragen van advies te die nen omtrent de maatregelen, welke noodig zijn ter voorziening in het tekort van het spoorwegpensioenfonds. In deze commissie zijn benoemd: Tot lid en voorzitter Mr. Dr. E. J. B e u- m e r, commissaris van de N.V. Nederland sehe Spoorwegen. Tot leden: J. Bakker, administrateur bij het Departement van Financiën; H. J. van Braambeek, lid van de Tweede Kamer, Prof. Dr. Ir. J. G o u d r i a a n Jr., lid van de directie der N.V. Ned. Spoorwe gen, Mr H. van Manen, lid van de Direc tie der N.V. Ned. Spoorwegen, Mr. G. van der M e u 1 e ,n, Secretaris-Generaal van het Departement van Waterstaat, Jhr. Mr. A. W. W i c h e r s, voorzitter van den pensioen raad. Tot secretaris: H. A. C. L. Baren tsen. Referendaris bij het Departement van Finan ciën. De Minister van Financiën, Mr. J. A. d e Wilde heeft de Commissie met een korte rede geïnstalleerd. Het Centrale Vliegveld De heer v. d. Tempel stelt vragen Het Tweede Kamerlid de heer Van den Tempel, heeft aan de ministers van Wa terstaat en van Defensie de volgende vra gen gericht: Is de regeering bereid mede te deelen, nu zij in beginsel heeft besloten de stichting te bevorderen van een luchtvaartterrein, dat centraal zal zijn gelegen ten opzichte van Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage, of zy reeds voor de naaste toekomst maat regelen ter uitvoering van haar voornemen m overweging heeft genomen? Wil de regeering toezeggen, dat geenerlei maatregelen zullen worden genomen, welke direct of indirect een nadere beslissing ter zake van den wetgever kunnen prejudi cieeren, vooraleer de Kamer, eventueel bij de behandeling van desbetreffende voorstellen der regeering in de gelegenheid is geweest van haar oordeel over de voornemens der regeering te doen blijken. Gemengde zwemwedstrijden in Waddingsveen Gemeenteraadsbesluit ingetrokken De gemeenteraad van Waddinxveen heeft Vrijdag het onlangs genomen besluit om bij zwemwedstrijden geen gemengd pu bliek toe te laten, weer ingetrokken. Vooraf verklaarde de voorsteller van het verbod dat het nimmer zijn bedoeling is geweest het toelaten van gemengd publiek te verbieden bij heerenwedstrijden, doch alleen bij dames wedstrijden. Het middel was intusschen erger geble ken dan de kwaal, 'daar het bezoek sinds het in April genomen besluit aanzienlijk was teruggeloopen. Door het intrekken van het verbod is thans de toestand zooals zij vroe ger was weer hersteld, zoodat iedereen weer bij zwemwedstrijden in Waddinxveen kan komen kijken. Onverantwoordelijk autobestuurder Motorrijder verongelukt door snijdende auto OEGSTGEEST, 18 Juni. Vanavond omstreeks zeven uur, is op den Rijksweg ter hoogte van de boerderij „Veldheim" een ernstig verkeersongeluk gebeurd door onverantwoordelijk rijden van een autobestuurder, De 42-jarige heer J. E. C. M. Hermans, uit Den Haag/reed hier met zijn motortwecwie- ler, toen e«n personenauto hem met zeer groote snelheid passeerde en na het voorbij gaan hem op zulk een wijze den weg af sneed, dat de motorrijder, om niet in bot sing te komen met de auto, zich gedwongen zag in den berm van den weg te rijden. Hier botste hij tegen een daar staande verkeers- paal Hij sloeg van de motorfiets en bleef met een gecompliceerde rechter-onderbecn fractuur en een vermoedelijke enkelfractuur in den grasberm liggen. Dr Hugenholtz ver leende hem de eerste hulp, waarna het slachtoffer naar het gemeente-ziekenhuis aan den Zuidwal te Den Haag werd ver voerd De bestuurder van de auto, die de schuld aan dit ongeval heeft, is doorgereden, doch het signalement van den wagen is bekend. Een scherp onderzoek wordt ingesteld. VIER PERSONEN TERECHTGESTELD Vier personen, drie mannen en een •ouw, zijn hedenochtend te Berlijn terecht gesteld. Zij waren ter dood veroordeeld wegens land- en hoogverraad. Zij hebben gepoogd in Zuid-Duitschland een commu nistische organisatie op te bouwen, hebben hiertoe in verbinding gestaan met commu nistische functionarissen in het buitenland en hebben tevens militaire geheimen aan het buitenland verraden^ Spoorwegcatastrofe in de Vereen. Staten Luxe' trein stort in een rivier Wolkbreuk had de spoorbrug ondermijnd Reeds omstreeks honderd slachtoffers Door het bezwijken van de spoor wegbrug over de Custercreek, een zijriviertje van de Yellowstone (Ver. Staten), zijn de locomotief en zeven van de elf wagons van den Pu"- mantrein „Olympian Express" van de Chicago-Milwaukee 6 St. Paul Railroad in het water gestort, waar bij, voor zoover tot nu toe kou wor den nagegaan, 28 personen om het leven zijn gekomen en 65 personen werden gewond. Men vjpest, dat zich onder water nog meer slacht offers bevinden. De sneltrein, die uit elf z.g. luxe rijtuigen bestond, was op weg van Seattle naar Chicago, waar hij na een nachtelijke rit in den loon van den ochtend moest aankomen. De meeste reizigers bevonden zich nog ii de sLaaprijruigen, toen de trein zich bij Saugus op 40 K.M. ten Oosten van Miles City bevond, bij het riviertje, dait even verder ir. de Yellowstone uitmondt. Hoe het ongeluk daarna kon plaats heb ben, heeft men nog niet met zekerheid kun nen vaststellen. Volgens sommige berichten was door een geweldige wolkbreuk, zoo als die in dieze streek meer voorkomt, net water in de rivier plotseling zoo sterk gewassen, dat twee bruggedeelten van 15 meter lengte waren weggespoeld. Kort voor deze brug maakt de spoorlijn een scherpe bocht, zoodat de machinist niet kon zien,, dat de brug was weggeslagen en in volle vaart doorreed. Volgens een andere lezing was het brugge- hoofd door het hooge water zoo zwaar be schadigd, dat de brug instortte, toen de zware locomotief en de eerste wagons er met groote vaart over heen reden. In ieder geval staat het vast, dat de locomotief, de bagagewagen, die steeds achter de locomotief is gekoppeld, het postrijtuig, twee slaaprijtuigen en nog drie rijtuigen in het water vielen, terwijl de achterste vier wagons, waaronder een restauratierijtuig en nog twee slaap wagens, op de raiils bleven staan, door dat de koppeüng afbrak. Vermoedelijk zijn de reizigers van het voorste sLaaprijtuig in him bodden ver dronken, daar deze wagon in het door den zwaren regenval hoog gestegen water geheel was verdwenen en red dingspogingen uitgesloten waren. Ook vier leden van het treinpersoneel zijn omgekomen. Er werd onmiddellijk naar Miles City om hulp geseind en spoedig was assistentie ter plaatse. Met een speoialen ambuiancetrein werden 65 gewonden naar Miles City ver voerd, waar in de verschillende ziekenhui- reeds maatregelen waren genomen voor de opneming dezer slachtoffers. Het bleek vooral moeilijk, het eerste slaaprijtuig te be reiken: vandaar dat nog niet met zekerheid het totaal aantal dooden kan worden opge geven. Namens de directie van de spoorwegmaat- happij werd medegedeeld, dat deze ramp moet worden toegeschreven aan de omstan digheid, dat het treinpersoneel niet was ge waarschuwd, dat er een wolkbreuk boven het dal van de Custercreek was losgebarsten dat er dus voorzichtig moest worden ge reden. Internationaal Wegencongres Openingsrede van Minister van Buuren Het achtste internationaal wegencon gres is heden te Scheven in gen officieel geopend met een redo van den Minister van Waterstaat, Mr. Dr. Ir. J. A. M. van Buuren. Deze sprak er zijn groote blijdschap over uit, dat de deelneming zoo groot is als bij de opzet nauwelijks mocht worden verwacht. Nederland stelt het, aldus spr., op prijs, dat zoovele congressisten van buitonland- sche nationaliteit zich hierheen hebben be geven zoowel om deel te nemen aan de be raadslagingen over de belangrijke vraag punten, die in de komende dagen aan de orde zullen worden gesteld, alsook om met eigen oogen te aanschouwen wat hier te lande is tot stand gebracht tot verbetering en moderniseering van het wegennet. Spr. gaf hierna achtereen/volgens in de Fransche, Duitsche en Engelsche taal een kort overzicht van de geschiedenis van den Nederlandschen wegenbouw in den loop der eeuwen en deed daarbij duidelijk uitkomen de groote moeilijkheden die op Nederland schen bodem bij den wegenbouw te over- innen zijn. In het westelijk deel van ons land kan een bedrag van f 300.000 per K.M niet als abnormaal worden beschouwd! Er zijn zelfs weggedeelten die nog duurder zijn. Spr. gaf vervolgens een overzicht van wat op het gebied van den wegenbouw in Iridië tot stand is gebracht en besloot met den wensch, dat het Congres moge bijdragen tot verdere vervolmaking van den weg, dit zoo uitmuntend hulpmiddel niet alleen voor binnenlandsoh verkeer, maar ook voor het erlceer tusschen de verschillende landen onderling. De voorzitter van het Congres, Ir. W. G. C. Gelinck, heeft de rede van den Mi nister beantwoord. I T^terc, I AVI H B DE BÉÉR, A0177ö AM/TERDAM. Drie kinderen onder de tram Twee van hen ernstig gewond AMSTERDAM, 18 Juni. Vanmiddag on geveer twee uur, liepen drie kinderen van het gezin Lijmer uit de Rapenburgerstraat, in de Plantage Middenlaan te wandelen. De kleinen, resp. 12, 9 en 5 jaar, staken den rijweg over juist op het moment, dat een tramwagen van lijn 9, die ter plaatse even had stilgestaan, zich weer in beweging zette. Hoewel de bestuurder den wagen on middellijk stopte, kon hij niet verhinderen, dat de drie kinderen werden gegrepen en tegen den grond werden gesmakt. De twee jongsten kwamen onder den wagen terecht en werden ernstig gewond opgenomen. Het jongste ventje bleek een hersenschudding te hebben gekregen, terwijl bij zijn negen-jarig broertje een schedelbasis, fractuur werd geconstateerd. Beide zijn in het Ned. Israëlietisch zieken huis opgenomen. De oudste kwam met den schrik vrij. Meisje door auto gegreper Gisteravond heeft op den Rijksstraatweg tusschen Dordrecht en Willems dorp een ernstige aanrijding plaats ge had. De 19-jarige mej'. H. uit Lage Zwaluwe reed met haar zuster, de 20-jarige mej. A. H. per fiets in de richting Willemsdorp. Z'j reden rechts van den weg, doch bij den „Wilhelminaboom" naderde uit de richting Moerdijk een auto, bestuurd door den 22- jarigen G. uit Den Haag, die een voor hem uitrijdende auto wilde passeeren. Daarbii haalde hij zoover uit, dat de 19-jarige mej. H., die aan de buitenzijde reed, werd ge grepen, terwijl zij in den val ook haar zus ter nog meesleurde. De laatste kwam er met eenige lichte kweturen af, maar de andere was er on gelukkiger aan toe. Op advies van eenige doktoren, onder wie dr W. de Jong uit Dubbeldam, werd het meisje naar het gem. ziekenhuis te Dordrecht overgebracht, waar zij in ernstigen toestand ter verpleging werd opgenomen. De politie heeft een uitgebreid onder zoek ingesteld. Trambotsing in Amsterdam Vier lichtgewonden AMSTERDAM, 20 Juni. Gisteravond heeft op den N.Z. Voorburgwal bij de Korte Lijnbaansteeg een hevige tram botsing plaats gehad, waarbij vier per sonen werden gewond en groote schade werd aangerioht. Volgens den bestuurder van een der tram wagens weigerde de electrische rem. Met een zware slag, die tot ver in den omtrek te hooren was. botste deze wagen op een open bijwagen van een tramtrein. De inzittende passagiers .werden door elkaar geslingerd, waarbij vier personen lichte verwondingen oplieipen. Zij werden door den Geneeskundi gen Dienst verbonden en konden op eigen gelegenheid huiswaarts gaan. De beide tram. wagens, die op elkaar botsten, werden zwaar gehavend. Bij het onderzoek naar de oor zaak, dat werd ingesteld, kwam men tot de ontdekking, dat de rem perfect werkte. Niet onmogelijk acht men het, dat de wagenbe stuurder te dicht achter den tramtrein ge reden heeft en te laat ontdekte, dat doze tram bij een halte moest stoppen Het tramverkeer moest gedurende een .halfuur geheel worden gestremd. HET REGEERINGSJUBILEUM VAN DE KONINGIN APELDOORN, 18 Juni. Naar wij vernemen heeft H.M. de Koningin goedgevonden, dat de Apeldoornsche burgerij haar op Zaterdag 24 September a.s. in verband met het regee- ringsjubileum hulde zal brengen. Voor dien dag is een uitgebreid programma ontwor pen, Incident op Chr.-hist landdag? De Christelijke school te Aalburg Een zonderling bericht brengen mige bladen. J.l. Zaterdag werd in het Mastbosch bij Breda een Chr. Hist, landdag gehouden, waarop Prof. Jhr. Mr. B. C. d e Savornin Lohman sprak over „Onze Taak" en er o.a. op wees, dat de schoolstrijd ons wel geleerd heeft wat dwang op ge lijk terrein beteekent Een oud raadslid, de heer N. van der Made te Aalburg, voerde bij het debat het woord Hij liet een woord van protest hoo ren tegen de stichting van een Christelijke School in zijn woonplaats. Hij noemde deze school volkomen overbodig. „In ons christelijke dorp hebben de kin deren steeds de openbare school bezocht en steeds hebben wij kunnen constateeren, dat het personeel de jeugd daar heeft door drongen van de beginselen der ware Christelijke naastenliefde." De heer Van der Made deelde mede, dat de bijzondere school tot stand geko men is door het drijven van burgemeester Landweer en den pas in Wijk-Aalburp staanden zeer jeugdigen predikant. Deze laatste had het zelfs oirbaar geacht, het grijz.e oud raadslid dat ongeveer drie maal zoo oud is als de dominee zelf mede te deelen dat tegenstanders van bijzonder christelijk onderwijs tegenstan ders zijn van God en van de Ned. Herv. Kerk..., De nog al dramatische verslagen in 'de vrijzinnige en roode bladen, verhalen ver der, dat de heer v. d. Made luid en lang durig applaus kreeg en dat de heer Do Savornin Lohman geen raad met het geval wist. Maar de Minister van Onderwijs wel recht doen. Wij weten thans nog niet veel van deze zaak, waarop we morgen terug komen maar we weten wél, dat er reeds recht ge daan is in Aalburg: als Christelijke ouders een Christelijke school begeeren, dan is het recht, dat die school er komt. En wij weten ook thans reeds, dat de genoemde predikant geen bz-ief geschreven heeft aan den heer v.. d. Made, waarin deze een be strijder van God en van de Ned. Herv. Kerk genoemd wordt. Maar dat de heer Van der Made een dwalend Christen is staat voor ons vast De zaak-Oss Donderdag a.s. voor het Ambtenarengerecht Zooals bekend zal Donderdag 23 Juni a.s. de klacht van de wachtmeesters der gewezen brigade te Oss van de Kon. ir chaussee voor het Ambtenarengerecht te 's-Gravenhage worden behandeld. Als getuigen of deskundigen in de diver se zaken zullen de volgende personen worden voorgebracht: 1. J. van S e 1 m s, kolonel-inspecteur der Kon. Marechaussee te 's-Gravenhage; 2. A. P. H. Boe 11 aard, oud-divisie-commandant der Kon. Mare chaussee te Maastricht, thans te Rotter dam; 3. H. G. van Everdingen, majoor divisie-commandant Kon. Marechaussee te Maastricht; 4. jhr G. A. Bowier, kapitein districts-commandant Kon. Marechaussee, Nijmegen; 5. mr B. v. d. Burg, subst. of ficier van Justitie bij de arrondissements rechtbank te 's-Hertogenbosch; 6. mr A. W. Kleinen Hammans, rechter arrondis sementsrechtbank te 's-Hertogenbosch; 7. dr L. Stoltz, arts te Oss; 8. ir M. M. v. Hengel, te Oss en het gansche personeel der brigade Oss der Kon. Marechaussee, totaal tien man. Zooals we reeds eerder meldden zal mr H. van Haeringen de zitting presi- deeren. HAGESPRAAKBEZOEKERS GEFOUILLEERD Het Tweede Kamerlid De Marchant e t d'Ansembourgh heeft aan den Mi nister van Justitie gevraagd of deze weet dat autobussen met bezoekers van de „Ha- gespraak" op den Rijksweg Heerlen-Sittard door rechercheurs van den vreemdelingen dienst zijn aangehouden, waarna de inzit tenden zijn gefouilleerd, en dat de fotograaf van den vreemdelingendienst opnamen van deze bezoekers van de „Hagespraak" heeft gemaakt. Is de Minister bereid, mede te deelen, zoo vraagt de heer de Marchant d'Ansembourg, op wiens bevel deze maatregelen zijn geno men en wil hij maatregelen treffen dat de Nederlandsehe bezoekers van een Neder landsehe vergadering in de toekomst niet onnoodig worden gehinderd? Zaterdag werd door Z.Exc. den minister van Waterstaat. Mr Dr Ir J. A. M. van Buuren. de Internationale tentoonstelling ..De weg 1938" welke gehouden wordt in de Houtrusthallen te Den Haag officieel geopend. Tijdens de rede van den Minister VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit TWEE bladen Op Ypenburg te Rijswijk is Zaterdag een nationale burgerwachtdag gehouden. De „Karimata" baggert thans op 16 meter diepte. Het schaak tournooi te Noord wijk. Er is een commissie ingesteld om van advies te dienen over maatregelen in ver band met het tekort van het Spoorweg pensioenfonds. Japanners trekken verder op in de rich ting van Hankau. Franco maakt nog vorderingen op Te- ruel-Castellon-front, BLOM VOOR BANDEN ROTTERDAM TEL. 28000 DEN HAAG TEL. 770038 BATES PAPIEREN ZAKKEN Ook vooi* Uw product! Vraagt inlichtingen bij: BATES CEPRO ZAKKEN MIJ. N.V., MAASTRICHT - Franschen Singrel 60 Telefoon 4497 Geneeskundige en Gezondheidsdienst Benoeming i t directeur DEN HAAG, 18 Juni. Ter voorziening in de vacature van direc teur van den Gem. Geneeskundigen- en Ge zondheidsdienst, welke door het overlijden van dr. G. W. Boland is ontstaan, hébben B. en W. bij den Raad de volgende aanbeveling ingediend: 1. J. A. Putto, geneeskundig inspecteur van de Volksgezondheid voor Zuidholland; 2. dr. J. Idizerda, geneeskundige in al- gemeenen dienst bij den Gem. Geneeskundi gen- en Gezondheidsdienst te Utrecht. Dronken automobilist richt onheil aan Na achtervolging Ingerekend Drie gewonden ROTTERDAM, 20 Juni. Op het Marconi- plein alhier is gistermiddag een dronken autobestuurder met zijn wagen in botsing gekomen met een lichtmast van het elec trische net. Vervolgens slingerde de auto naar de linkerzijde van den rijweg, waarbij het voertuig inreed op den 29-jarigen D. N. Visser en zijn 34-jarige echtgenoote, als mede hun zesjarig dochtertje, die allen tegen den grond geworpen werden.. De vrouw liep een hoofdwonde en een gecom pliceerde rechteronderbeenbreuk op en moest in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen worden. Het dochtertje kon na het ziekenhuis verbonden te zijn, naar huis vervoerd worden, evenals de man, die schaafwonden had opgeloopen. Na deze aanrijding zwenkte de automo bilist naar rechts, waarbij een motorrijwiel, dat op het trottoir geparkeerd stond, omver geworpen werd. Toen de 24-jarige brieven besteller Az. P. M. Oppen den bestuurder wilde dwingen te stoppen, trachtte de auto mobilist den besteller omver te rijden. Door snel opzij te springen wist de man aan een ernstig ongeluk te ontsnappen. De eigenaar van het motorrijwiel, J. Vlietstra, van de Maaskade, heeft hiermede den automobilist nagezet. Óp den Westzeedijk heeft hij den man door klemrijden tc\t stilstand gedwon gen. Inmiddels was ook de auto van de politie gearriveerd, waarin de onverlaat naar het bureau aan de Oostervantstraat is over gebracht. De man, die reeds meer aanrijdingen op zyn kerfstok bleek te hebben, is opgesloten. Woonhuis afgebrand Bewoner vlucht in nachtgewaad GOUDERAK, 20 Juni. Zaterdagnacht omstreeks half één brak alhier brand uit in de woning van wethouder Jac. de Bruin nabij het dorp. De heer de Bruin, die alleen thuis was en op den zolder sliep, bemerkte den brand eerst toen het huis reeds ge deeltelijk in lichter laaie stond. Het gelukte hem nog in nachtgewaad naar buiten te vluchten, hoewel zijn kleeding reeds in brand stond en door toegeschoten bewoners moest worden gebluscht. De motorspuit van Gouderak was spoedig ter plaatse. Men kon echter niet verhinde ren, dat de woning geheel uitbrandde. Ook van den inboedel kon bijna niets worden gered.. Omtrent de oorzaak van den brand tast men totaal in het duister. Hoewel het mid den in den nacht was, was er spoedig heel wat volk op de been. De schade wordt door verzekering ge dekt. rMa/o Jl Pijp Ta bak Taeonla L««uwar<feo

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1