WRATTEN? VERRUCOL ZATERDAG 18 JUNI 1938 TWEEDE BEAD PAG. 5 VERWIJDER ZE DEFINITIEF MET ROFFELRIJMEN 'T VALT TEGEN Ik heb me steeds de ooievaar Als een exempel voorgesteld Van hooge eer gevoeligheid Waar 't huiselijke aanleg geldt. Ik dacht: hij bouwt het eibersnest Zoo koninklijk, zoo hoog en droog Dat het alleen bereikbaar is Voor 't kinderlijk bewondrend oog. Ik zag in hem de ijveraar, Die, door de ooiemoer geschraagd Aan 't hechte echtelijke nest Het beste van zijn krachten waagt. Helaas, hoe héb ik fout gedacht! Ik las daareven in de krant: De ooievaar is lui, en heeft Aan werken schromelijk het land. Vindt hij zijn nest niet kant en klaar Dan trekt hij naar het zuiden heen. En met hem, meent het volk, verdwijnt Het huiselijk geluk meteen. Dus zocht men, en men vond dan ook Een vogelspecialiteit Die met de nauwgezetste zorg Zich aan de eibersnestbouw ivijdt. In Jutland is zelfs een fabriek Die welgeschapen nesten bouwtl Zoo helpt de luie ooievaar Den mensch aan arbeid, welbeschouwd... Het doet me leed dat ik dit weet Want in mijn kinderlijk gemoed Heb ik altijd een hooge dunk Van onzen kindervriend gevoed. (Nadruk verboden) LEO LENH Restitutie van Grisisgelden Door don Ned. Bond van Prot. Chr. Werk gevers in de Voedingsbedrijven is een re quest verzonden aan den Minister van Eco nomische Zaken naar aanleiding van het wetsontwerp, dat is ingediend inzake het treffen van voorzieningen ten aanzien van de terugvordering van gelden, gestort of be taald in verband met Art. 8 der Crisis-Zui- velwet 193S. Gewezen werd op het feit, dat door dit wetsontwerp een inbreuk op de rechtsbeginselen wordt gemaakt, die zeer te betreuren zou zijn, vooral, waar in deze tijd alles gedaan moet worden om gezagsonder mijnende invloeden tegen te gaan. Ook wordt sterk positie gekozen tegen de motiveering ivan het ontwerp, als zouden de handelaren de bedoelde heffingen hebben kunnen ver halen op de consumenten. Onderstreept werd, dat ieder, die met deze zaken op de hoogte is. weet, dat verhalen van heffingen op de consumenten een fictie is. Tenslotte werd aan den Minister met klein verzocht zijn aandacht te willen besteden aan deze zeer gerechtvaardigde bezwaren. DE „JAN VAN BRAKEL" DEN HAAG, 17 Juni. Hr Ms politiekruiser „Jan van Brakel" is op 16 Juni van La- guaira (Venezuela) naar Curacao ver trokken. Qttfimta Bronuiqtcr ij Sportmenschen gebruiken alleen SUPERFINE (Wettig gedt LIJDERS aan MAAGPIJN! maagkramp, hartwater en slechte spijs», vertering zullen baat vin»i den bij het gebruik vonj het reeds vijftig jaren in den handel zijnde BOOM S MAAGPOEDER Alleen echt indien de ver» ^akking is voorzien van .29 per doosper halve doos F 0.75. Nederlandsch fabrikaat. a: r.-i'. De „Fryske Akademy" Men schrijft ons: De Provinciale Onderwijsraad van Fried- land heeft besloten een vaste werkgemeen schap te vormen voor de beoefening van dd wetenschap, die verband houdt met Fries land en het Friesche volk in al zijn uitingen- Het nieuwe instituut zal den naam dra gen van „Fryske Akademy" en zich begiri September vestigen in het Coulonhuis, Doelestraat 8. Leeuwarden, dat door den eigenaar, Nots. N. Ottema, voor dit doel wordt ingericht. De .Fryske Akademy'' zal wetenschappe lijke vergaderingen, lezingen en leergangeii houden, wetenschappelijke geschriften uit geven. lexicografisch, biografisch en biblio grafisch materiaal verzamelen en onder zoekingen instellen of laten instellen. Voor deze werkzaamheden vergadert de „Fryskd Akademy" minstens vijf maal per jaar. De voertaal van de „Fryske Akademy* wordt het Friesch, met toelating van anderq talen. De Provinciale Onderwijsraad heeft eert aantal bekende Friezen en niet-Friezen ver zocht, het lidmaatschap te aanvaarden. 1 1 ONDER EEN VALLENDEN STEEN f MAASTRICHT, 17 Juni. Vanmiddag was de 48-jarige J. P. Genze, wonende aan da Brusselschestraat alhier, in den kelder vaa zijn woning bezig met het zagen van triplex planken, toen een stuk hardsteen, dat onj den smallen kant op den grond stond, om viel. De steen trof den man zoo ongelukkig, dat zijn voorhoofd werd verbrijzeld en dq oood vrijwel onmiddellijk intrad. Het door de politie ingestelde onderzoek wees uit, dat het stuk hardsteen in zeer 'i- bielen stand tegen den muur was geplaat u zoodat het omviel, toen het slachtoffer er. blijkbaar bij ongeluk, tegen stootte imers i iiniirn\» beter BESCHUIT- EN BANKETFABRIEE ksche BARENDRECHT bij Rotterdam. Telet 106 DE ideale VLOER BEDEKKING Ajij den mijnenlegger en de torpedobootwelke eergisteren in de haven vwn Rotterdam arriveerden, hebben zich gister de onderzeeërs O 11, 13 en 15 gevoegd, wélke zeer veel belangstelling trekken. Woensdag j.l. trad in 't dorpje Newenden in Engeland de 24-jarige mülionairszoon J. Gunther in 't huwelijk met de 18-jarige dienstbode, miss Marjorie Trill. Het bruidspaar verlaat de kerk. Vanaf den Haagschen Toren Een nieuwe bezienswaardigheid Het Koninklijk Penningka binet Een kostbare verzame ling van munten, penningen en gesneden steenen Weldra zal de Residentie een nieuwe be zienswaardigheid rijk zijn. Het Koninklijk Penningkabinet zal dan name lijk zijn poorten voor het pu bliek openen. Van „nieuw" te spreken is evenwel niet ge heel juist. De verzameling immers was er reeds. Maar tot heden was zij slechts toegan kelijk voor wie zich om bij zondere, bijv. studieredenen, fl'MtV gedrongen zag, toegang te er l/\9 *\l| langen. Thans echter zal de i collectie voor elk en een ieaer geopend liggen, hetgeen haar waarde zeker niet zal verklei nen. Gisteren hebben we eens een kijkje genomen in de zalen, waarin de munten en pennin gen zijn ondergebracht, en, al rondgeleid wordende door den bekwamen directeur, dr M. A. E vele in, zijn we aldra onder den indruk gekomen van al het schoons en merkwaar digs, dat hier bijeen is gebracht. De indee- ling is zeer overzichtelijk en de nummering van de voorwerpen is practisch, zonder hin derlijk t.e zijn. In een aantal overzichtelijke vitrines kan men bij een unieke verzame ling van edel-metaalkunst te keur gaan De eerste zaal bevat de nieuwe penning- kunst. Uitgegaan wordt van de Fransche school, die richting-gevend is geweest. Bij het bezien van de penningen uit de verschil lende landen wordt men getroffen door ds variëteit, die in den volksaard zijn oorzaak vindt De tweede zaal toont de oude pen- ningkunst, waarbij vooral de exemplaren opvallen, waarin geschiedkundige tafreelen zijn gegraveerd. Zaal 3 bevat Nederland- sche Ridderorden, allerhande Nederlandsche munten en voorts onder meer ruilmiddelen, bij natuurvolken in gebruik. De vierde zaal geeft ©en overzicht van Grieksche en Ro- meinsche munten, munten uit de vroege Mid deleeuwen, gesneden steenen, en Babylo nisch- Assyrische zeeelcylinders. Omtrent de geschiedenis van deze kost' bare verzameling gewerden ons de volgen de belangwekkende gegevens, die we hie: gaarne doorgeven. Het Penningkabinet, tot welks oudste be stand behoort de verzameling van munten, penningen en gesneden steenen der Stad houders Prins Willem IV en V, werd ge sticht in 1816. Daartoe werd de verzameling van 's Lands penningkabinet, door Lodewijk Napoleon in het „Koninglijk Museum" te Amsterdam geplaatst, naar Den Haag over gebracht. De eerste directeur van het Pen ningkabinet, die den titel van „opzichter" droeg, was jhr mr J. C. de Jonge. Het Kabi net was geplaatst in de Kon. Bibliotheek, toen gevestigd in het Mauritshuis. In 1819/20 werd het met de Kon. Bibliotheek overge bracht naar het Lange Voorhout 34. Eerst in één zaal ondergebracht, werd het in 1877 met een tweede zaal uitgebreid, toen het aangrenzende huis van den heer Van Rhe- nen aan de Kon. Bibliotheek werd toege voegd. Onder Koning Willem I kreeg het Pen ningkabinet zijn groote beteekenis. Met waarlijk koninklijke schenkingen verrijkte Willem I het Penningkabinet, in het bijzon der met schenkingen van gesneden steenen Het waren de coïleciie van den philosoo! Frans Hemsterhuis (1819), de collectie de Smeth van Deurne (1821), de collectie van Hoorn van Vlooswijck (1822) en de groote camee uit het bezit van den heer van Pabst van Bingerden (1823), voorstellende den triomftocht van Keizer Claudius. In 1820 had de Koning ten behoeve van het Penning kabinet bovendien afstand gedaan van alle penningen en munten, welke hadden toebe hoord aan H.K.H. de Vorstin-Weduwe van Oranje-Nassau, en van de Vorstin-Weduwe van Brunswijk-Lünenburg. Ook na Koning Willem I heeft het Penningkabinet zich iu de blijvende belangstelling van ons Vorsten huis mogen verheugen. In 1853 overleed jhr de Jonge. Naast de schenkingen van den Koning had hij door gelukkige aankoopen de verzameling van het Penningkabinet weten uit te breiden, o.m. met de belangrijke collectie van Baby- Ion isch-Afcsyrische Zegelcylinders. Jhr de Jonge werd opgevolgd door den kundigen numismaat J. F. G. Meyer. Do heer Meyer heeft zich vooral verdienstelijk gemaakt door het uitbreiden van de versa-- meling der Nederlandsche munten en pen ningen, met inbegrip van vroedschaps-, schutters- en gildepenningen. Na den heer Meyer waren achtereenvol gens directeuren de heeren A. A. Looyen (1889—1893), Dr H. J de Dompierre de Chau fepié (18931911) en A. O. van Kerkwijk (1911—1934). Interesseerde Dr de Dompierre de Chaufepié zich voor de penningkunst in het algemeen, zijn belangstelling had in het bijzonder de nieuwe penningkunst, welke hij in ons land zeer bevorderd heeft Zeer fraaie stukken van Fransche en andere mo derne penningkunst werden door hem aan gekocht Daarnaast kwam aan het Penning kabinet de belangrijke verzameling Griek sche munten van jhr J. Six. De heer Van Kerkwijk heeft aan het Pen-, ningkabinet een langen staat van dienst ge had. Reeds in 1892 kwam hij als volontair op 't Kabinet, werd assistent en onder-direc. teur en volgde na het overlijden van dr de Dompierre de Chaufepié dezen op als dircc teur Twee en veertig jaar is de heer Van Kerkwijk aan het Penningkabinet verbon den geweest Zijn kennis op het gebied van de Nederlandsche munt- en penningkunde is, mede uit zijn vele publicaties, bekend Met Mr de Dompierre de Chaufepié bewerk te hij den grooten catalogus der Nederland sche en op Nederland betrekking hebbende Gedenkpenningen. De tegenwoordige directeur, dr Evelein, trad in functie den lstcn Januari 1935. Aan dr Evelein werd toevertrouwd de overplaat sing en de inrichting van het Penningkabi net in het gebouw van het nieuwe Haas sche Gemeentemuseum. Hierdoor kreeg he» Penningkabinet een nieuwe huisvesting, die het al te lange jaren had moeten mi&en. Het is wijlen dr Hofstede de Groot geweest, die er d^n stoot toe heeft gegeven. Aan de gemeente 's-Gravenhage legateerde hij een verzameling Renaissance-penningen, onder beding, dat de gemeente in het nieuw te bouwen Gemeentemuseum aan het Pen ningkabinet huisvesting zou verleenen, over welke voorwaarde Gemeente en Rijk iot overeenstemming kwamen De inrichting van het nieuwe Penning kabinet vereischte zeei veel voorbereidend GEEN GARNIZOEN TE AMSTERDAM Merkwaardige mededeeling omtrent Schiphol Op 20 Januari 1938 besloot de Raad van Amsterdam een crediet van «f iy2 millioen beschikbaar te stellen voor het gereedmaken van een oefeningsterrein voor het te ver wachten regiment luchtdoel-artillerie, dat in de hoofdstad in garnizoen zou komen. B. en W. van Amsterdam sommen nu ;n een schrijven aan den Raad de moeilijk heden op om dit besluit uit te voeren. Het is zelfs onmogelijk gebleken, omdat vesti ging van het oefeningsterrein in den Rieker- polder, dicht bij Schiphol, in strijd zou zijn met bepalingen van het Luchtverkeers-regle ment. Het terrein zou n.l. te dicht bij Schip hol komen te liggen. Het slot van alle besprekingen is geweest, deelen B. en W. mede, een conferentie van deskundigen van de militaire en van de burgerlijke luchtvaart, waaraan is deelge nomen door de Ministers van Waterstaat en van Defensie, alsmede door den direet- teur van den Luchtvaartdienst. In deze conferentie is men algemeen tot de conclusie gekomen dat, ter wille van de handhaving en van de be scherming van Schiphol als inter nationale haven voor de burger luchtvaart, het vestigen van een mili tair oefeningsterrein voor luchtdoel artillerie in de nabijheid daarvan niet kan worden aanvaard. B. en W. meenen ten slotte, dat de moge lijkheid om voor Amsterdam een garnizoen te verkrijgen, thans wel als uitgesloten moet worden beschouwd en zij stellen voor. het genomen besluit in te trekken. Wij vestigen de aandacht op het boven staande ten aanzien van Schiphol. In be doelde sllotbespreking heerschte dus tus- schen Amsterdam en het Rijk, blijkens de officieele mededeelingen van B. en W. van Amsterdam, eenstemmigheid omtrent het behoud van Schiphol. Dat was blijkbaar betrekkelijk kort vóór het opkomen, in elk geval vóór de publica tie van de plannen der Regeering inzake een centraal vliegveld, waardoor Schiphol erbodig zou worden. FIETSER RIJDT TEGEN AUTO WOERDEN, 18 Juni. De 15-jarige J. Gr. alhier reed per fiets achter een met stroo geladen auto. Op het moment dat deze auto naar rechts uithaalde om een tegen ligger te passeeren, wéék de jongen naai links met het gevolg dat hij in volle vaart tegen deze auto aan reed. Ernstig gewond is hij overgebracht naar het Algemeen Ziekenhuis. Zijn toestand is zorgwekkend. werk. Den 22sten Juni a.s. zal het door den Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen worden geopend. TORENWACHTER i f - i Na de mislukte revolutiepoging in Brazilië vonden in het geheéle land demonstraties van brouw plaats aan de huidige regeering. In Rio de Janeiro defileerden daarbij leg eraf deelingen langs het paleis van presi dent Vargas. Ter gelegenheid van den 80sten verjaardag <van koning Gustaaf van Zweden bracht ons prinselijk paar een bezoek aan den Zweedschen gezant Sjöborg te Bussum De intocht der eerste afdeelingen Francotroepen in het zoo juist ver overde Castellon.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5