STADSNIEUWS VRIJDAG 17 JUNI 1938 TWEEDE BLAD PAG. 6 REORGANISATIE-ONTWERP NED. HERV. KERK BESPROKEN Ds A. B. te Winkel voor aanvaarding der voorstellen In de Kooikapel werd gisteren een buitengewone classicale vergadering gehouden van de classis Leiden der Ned. Herv; Kerk. In deze vergadering, die o.m. door een 32-tal predikanten uit den omtrek werd bijgewoond, heeft ds A. B. te Winkel van 's-Graven- hage een uitvoerige inleiding gehou den op het reorganisatie-voorstel-1937. Na opening door den praeses, ds Ste il o u w e r, van Alfen a. d. Rijn, was het woord aan ds Te Winkel. Spr. begon met op te merken, dat deze zaak niet meer een dominees-kwestie is, maar ook bij de gemeente leeft en voorts, dat organisatie geen aangelegenheid is van uitwendigen aard, maar eeuwigheidswerk (Roessingh). De organisatie van 1816 was niet organisch met de belijdenis verbonden en de belijde nis, die toch de banier der Kerk is, werd Het ontwerp-1937 is geen compromis tus schen „Kerkherstel" en „Kerkopbouw" De veelbesproken uitdrukking in art. S over handhaven- en hervormen, achtte spr. een kenmerk eener Gereformeerde Kerk. terwijl de vrees voor onrijpe of voorbarige hervorming der belijdenis genoeg omtuind is in art. 70. Bij eventueele leertuchtpro- cessen bedenke men, dat rechtspreken recht doen is (Scholten), terwijl niet met één slag recht gebogen mag worden wat historisch scheef gegroeid is. Al heeft spr. enkele bezwaren tegen dit ontwerp, toch dient het met of- zonder amendementen aanvaard te worden. De leiding van den Heiligen Geest mag ondei de gereorganiseerde kerk niet miskend In de breedvoerige discussie merkte ds Te Winkel nog op, dat het nu wel tijd is, dat de Kerk zelve spreke, dat een belijdenis geen eerbiedwaardig mu- seumvoorwerp mag worden en dat een belijdenis nooit onfeilb.aar is, maar on der Gods Woord moet staan. Spr. stelde een en ander tenslotte zoo: elke stem tegen dit ontwerp is een stem voor de handhaving van de huidige organisa- tie, waarvan wij de wrange vruchten kennen. tWoningbouwvereeniging „Ons Belang" De jaarvergadering Deze vereeniging hield in „Prediker" haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer J. Gerritsen, opende haar met een woord van welkom tot den accountant, den heer W. J. de Tombe en de opgeko men leden. Hij gaf verder een kort over zicht van het afgeloopen vereenigingsjaar, waarin hij vooral zijn teleurstelling er over uitsprak, dat het zesde bouwplan nog steeds op zich laat wachten, waardoor de bewoners aan het eind van de Marnix- straat nog steeds met de zandplaag <e kampen hebben. De voorzitter sprak den wensch uit, dat deze zandplaag opgelost zou worden door bebouwing van dit land ■door„Ons Belang". Hierna las de tweede secretaris, de heer Joh. van den Bos, de notulen, welke ongewijzigd goedgekeurd werden. Daar geen der leden der kascommi: aanwezig waren, deed de accountant i slag over het beheer van den penning meester en verklaarde, dat alles in vol maakte orde is bevonden. De verslagen van penningmeester en se cretaris weiden hierna zonder eenige op- of aanmerkingen goedgekeurd. Bij de nu volgende bestuursverkiezing werden de voorzitter en de penningmeester de heer H. Oudshoorn, herkozen. Dit was ook het geval met den aan de beurt van aftreding zijnde tweeden secretaris en den tweeden penningmeester, den heer C. P a a u w. Doordat een der bestuursleden, de heer J. II a n s e n, had bedankt, moest er een nieuw bestuurder gekozen worden. Na enkele stemmingen bleek gekozen de heer van de Mark. Den heer Hansen werd door den voorzitter dank gebracht voor hetgeen hij in een lange reeks van jaren voor de bouwvereeniging heeft ver- Tot lid der kascommissie werd in plaats van den heer G. F. van Boven, moest aftreden, gekozen de heer A. v a n Westbroek, terwijl als lid der Geschil- lencommisie werd aangewezen de heer Jac. Smittenaar. De vergadering besloot het a.s. 25-jarig bestaan der Vereeniging op feestelijke wijze te herdenken. Het bestuur werd daartoe aangevuld met enkele leden om het werk te vergemakkelijken. Hierna kwam in bespreking hel punt Meter-plaatsing Leidsche Duinwater Maat schappij. Over dit punt ontstond eenige discussie en van bestuurszijde werd deze aangelegenheid uitvoerig uiteengezet. Ten slotte werd besloten in den geest, zooals het bestuur zich had voorgesteld. Een 23-tal nieuwe leden werd daarna aangenomen en ook nu weer moesten en kele leden voor royement worden voorge steld, terwijl het bestuur machtiging kreeg met kracht op te treden tegen die leden, die hun verplichtingen ten opzichte van de Vereeniging niet nakomen. De werkloosheid De dagstaat van 16 Juni van den Gem. Dienst voor 'Sociale Zaken wijst aan totaal aantal werkloozen van 3834. Op de overeenkomstige data van 1937 en 1936 be droeg dit aantal resp. 3937 en 4177. Het cijfer is als volgt over de verschillende proepen verdeeld: bouwvakarbeiders fabrieksarbeiders 200, kantoorpersoneel 159, hotel- en cafépersoneel 54, houtbewerkers 138, kleermakers 85, land- en tuinarbeiders 99, metaalbewerkers 5S8, sigarenmakers 23, technici en opzichters 31, textielarbeiders 397, transportarbeiders 941, typografen voedingsmiddelen-arbeiders 245, vrouwen 120. Onderlinge Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging Algemeene jaarlijksche vergadering Woensdagavond hield de Onderlinge Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging haar jaarvergadering in „Den Burcht", De belangstelling was gering. De bijeenkomst werd gepresideerd door den eersten secretaris, den heer P. P. de Koning; de voorzitter de heer A. J. Scho neveld is uitstedig. In zijn openinswoordl maakte de heer De Koning enkele opmerkingen naar aanlei ding van het onlangs door den heer Goslinga den gemeenteraad gesprokene over de restitutie-aanvrage der vereeniging. De heer Goslinga zeidie het onjuist te achten, dat de ereeniging geld! van de gemeente ontvangt: .i. moeten alle uitgaven uit de contributies bestreden worden. Verdier heeft hij blijk ge geven weinig vertrouwen in de administra tie der vereeniging te hebben. De woondlen van den heer Goslinga werden door den heer De Koning bestre den. Bij de oprichting der vereeniging, adus spr., bedroeg de contributie 10 of 15 cent per week. Gp aandrang van den toenmaligen directeur van den gemeen telijken geneeskundigen dienst werd aan de gemeente een restitutie gevraagd, wiaardoor het mogelijk was de contri ibutie te verlagen tot f 4 of 7% cent. Het aantal leden nam door dezen maatregel sterk toe, waardoor de ge meente belangrijk minder behoefde uit te geven aan verplegingskosten, terwijl bovendien het risico van haar op de vereeniging werd overgedragen. In de 15 jaar van haar bestaan werd door de vereeniging ruim 1 millioen uitgekeerd. Hiervan zou ongetwijfeld zonder contributieverlaging en dus zon der restitutie een groot deel voor reke ning der gemeente zijn gekomen. Het behoeft dan ook geen betoog, da het bestaan onzer vereeniging, aldus spr. ■oor de gemeente financieel voordleelig is. De heer De Koning deelde mede, d; met ingang van 1 Juli het contract voor ziekenvervoer met die firma Dieben zal worden beëindigd. Een nieuw contract zal worden afgesloten met alle garages, die over een goede ziekenauto beschikken. De leden zullen dan uit deze garages een. keus mogen doen. De notulen, gelezen door den waarnemend secretaris, den heer H. van Cittert, werden na een opmerking van d!en heer J. C geest goedgekeurd, evenals het jaiar- er financieel verslag. Aan deze verslagen out- leenen wij het volgende: Op 1 Januari 1937 bedroeg het aantal leden 25865 (v. j. 25230). In 1937 werden voor rekening der vereeniging in de schillende inrichtingen hier ter stede elders 1185 personen verpleegd met een totaal van 22245 verpleegdagem In 1937 werden 18 personen meer opgenomen dan 1936, daarentegen is het aantal verpleeg- dagen met 566 gedaald. 701 leden werden opgenomen voor opera tie, 31 voor besmettelijke ziekten en 453 voor interne ziekten. 245 leden ontvingen uitkeering voor be straling en 752 leden maakten gebruik röngenologisch onderzoek. liet aantal röntgenologische onderzoeken steeg met Voor ziekenvervoer werd 1231 keer van een gewone auto, 831 keer van een zieken auto, 33 keer van den eersten hulpdienst der gemeente en 32 keer van de gemeente lijke auto voor besmettelijke ziekte gebruik gemaakt. Over 1937 werd 624 maal meer gebruik gemaakt van een gewone auto dan in Nog steeds is geen overeenstemming ver kregen met de chirurgen inzake een vast tarief voor operaties. Verwacht wordt ech ter dat een overeenkomst nog dit jaar tot stand zal komen. De exploitatierekening 1937 sluit met een voordeelig saldo van 2265.19. Uitgegeven werd o.m. aan verpleegkostén 55.546.95: operatiekosten 17.686.30; operatiekamer 4077.10; bestraling 2317.16; röntgen 3720.24; ziekenvervoer 2067.47 en genees kundige controle 512.50. In totaal werd uitgegeven 103.083.88. <fnt vangen werd aan contributie 93.005.18 aan a dm. kosten 3043.37 en een restitutie van de gemeente 9300.52. Totaal 105.349.07. De verlies- en winstrekening geeft een winst aan van 4518.29. Het kapitaal der vereeniging bedraagt 65.008.31. De aftredende leden der controlecommissie de heeren F. van Haarlem en J. C. Elsgeest werden bij acclamatie herkozen. De heer Elsgeest bracht hulde aan d!en administra teur voor zijn correcte en overzichtelijke administratie en betreurde het, dat in den gemeenteraad minder waard eer end over zijn werk is gesproken. Op voorstel van den heer Elsgeest werden de aftredende bestuursleden, die heeren A. J. Schoneveld en A. H. J. v. d. Horst bij accla matie herkozen. Bij de rondvraag werden geen belangrijke kwesties besproken. Het philatelisten loket Er wordt aan herinnerd, dat dit loket a.s. Zaterdag 18 Juni wederom geopend zal zijn van 2 tot 4 uur. Het is gebleken, dat de zegels van het „Cour Permanente de Justice Internationale" er niet verkrijgbaar zijn. Deze worden uitsluitend aan het phi- latelistenloket in Den Haag verkocht. Tot. ultimo December zijn verkrijgbaar de Emancipatie-Herdenkingszegels 1938 van Suriname, in vier waarden, met toeslag 30 cent per serie. KAMER VAN KOOPHANDEL HANDELSREGISTER Wijziging. 16 Juni. N.V. Melkinrichting en Zuivelfabriek „De Hoop" L. van Paridon, Katwijk, Kerkstraat 16. Vest fil.: Katwijk aan Zee, Duinstraat 65. N.V. Hollandsche Constructiewerkplaatsen, Leiden, Zoeterwoudscheweg 1. N. Comm.: A. Prinsen, Bloemendaal. Lean'kes Zonen N.V., Alphen aan den Rijn, van Boetselaerstraat 15, bloemisterij. Vest fil.: (bloemenmagazijn), Alphen a. d. Rijn, van Mandersloostraat 46. Café 1' Esperanee, Leiden, Kaiserstraat 1. Uittr. E.: Wed. C. E. Goejee-Petiet, Leiden. N. E.. J. A. Goejee, Leiden. Van het Stadhuis Dankdag Slag bij Waterloo Burgemeester en Wethouders van Lei den; Gezien de circulaire van den Staatsraad, Gouverneur van Zuidholland, van den 21en Augustus 1831 (Provinciaal blad No. 110), brengen ter algemeene kennis, dat ter voldoening aan het Koninklijk Besluit van den lsten dier maand, No. 72, de dankdag of Godsdienstige viering der overwinning Waterloo ditmaal op Zondag den 19en dezer maand zal worden gehouden. Leiden, 17 Juni 1938. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Collecte voor het Fonds tot aanmoediging ondersteuning van den gewapenden uienst in de Nederlanden Burgemeester en Wethouders van Lei den; Gelet op de circulaire van den Commis saris der Koningin in de provincie d.d. S Februari 1938, Brengen ter algemeene kennis, dat op Maandag 20, Dinsdag 21, Woensdag 22 en Donderdag 23 Juni e.ls. door de Districts commissie tot aanmoediging en ondersteu ning van den Gewapenden Dienst in de Nederlanden langs de huizen de gewone jaarlijksche collecte, ingesteld bij Z.M. dispositie van 16 November 1820, No. 81, zal worden gehouden; Bevelen deze collecte, die strekt tot in standhouding van het fonds tot ondersteu ning van personen, die in den strijd voor het vaderland verminkt of invalide zijn geworden, dringend in de liefdadigheid der ingezetenen aan. Leiden, 17 Juni 1938. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, VAN STRIJEN, Secretaris. OVERPLAATSING Ingaande 3 Juli a.s. wordt de heer H, Glimmerveen, controleur der plaatsbewijzen bij de Nederlandsche Spoorwegen op het station alhier, overgeplaatst naar het sta tion Den Haag. MET PENSIOEN Met 19 Juni a.s. zal de heer W J. G. dc Graaf f, hoofdconducteur der Ned. Spoor wegen op het station alhier den dienst der Ned. Spoorwegen met pensioen verlaten. Van de 35 jaren, welke de heer De Graaff bij de Ned. Spoorwegen werkzaam wj hij ongeveer 25 jaar op het station alhier werkzaam geweest. EERVOL ONTSLAG Aan den heer H. Kokxhoom, chef van de afd. Militaire Zaken ter gemeente-secreta rie alhier, is op zijn verzoek met ingang van 1 Juli a.s. eervol ontslag verleend, GESLAAGD Onze stadgenooten, de dames tr. Brak hoven, F. Eikerbout en G. A. Pothuis, en mej. H. Nieuwenhuis uit Lisse, allen leer lingen van de Opleiding voor Chr. Be waarschoolonderwijzeressen alhier, dir. P. Herfkens, zijn te Utrecht geslaagd voor het theoretisch gedeelte van de hoofdakte van de Vereeniging van Chr. Bewaarsch onderwijzeressen in Nederland, WATERTEMPERATUUR Zweminrichting De Zijl 16 gr. C. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: J de JongMark z; A Distelvel- ONDERTROUWD: J J Swaan 32 j en MA Buurman 27 j; J A Duffels 26 en C J H< 23 j: W" v Waardhuizen 35 j en S M Marck 26 j OPBRENGST COLLECTE JEUGDIGE WERKLOOZEN De collecve van de Centrale voor Werkloo- zenzorg ten bate van de werkkampen voor ugdige werkloozen, heeft in onze gemeen te f 201 opgebracht. POLOTOURNOOI Georganiseerd door den Goudsahen Zwem- krmg wordt Zaterdagmiddag in Alfens omhad een waterpolo-tournooi gehouden. Er wordt gespeeld in twee af deelingen. Deel nemende vereenigingen zijn: G.Z.C., Gouda. Elfhoeven, Reeuwijk, „De Gouwe" Waddings veen, Z. en P.C. uit Boskoop, A.Z.C. Alfen, ~!.Z. en P.C uiv Schoonhoven. Het belooft een interessante krachtmeting te worden, als tenminste ook het weer wat medewerkt, FEEST IN SPEELTUIN „BLOEMHOF" I n verb and met het 38-jarig bestaan van de Ned. Speeltuin vereen, worden Zaterdag in verschillende plaatsen van ons land feesten georganiseerd door speeltuinvereen. De speeltuinvereen. .Bloemhof" zal hierin niet achterblijven en heeft een aardig pro- ramma samengesteld. Er zal een optocht gehouden worden en voorfs staan verschil lende spelen etc. op het programma, dat zeer zeker aan ouden en jongen een genoeg lijken middag zal bezorgen. NIEUWS VAN DE ORANJE-GARDE Naar men ons ntededeelde, zijn er bij het vendel Alfen a. d. Rijn van de Oranje-Garde rergeivorde plannen in voorbereiding voor een grooten streeklanddag op Zaterdag 9 Juli ..s. Door de tamboers en hoornblazers wordt eds gezamenlijk geoefend met de collega'! van vendels uit den omtrek. Men beschikt nog niet definitief over een terrein. Ook deelde men ons nog mede dat de lan delijke commandant a.s. Donderdag het ven del Alfen a. d. Rijn komt inspecteeren. BELANGRIJKE VERDUISTERINGEN? Naar we vernemen zijn door de directie van den vrachtboot- en autodienst „Rijn land" van de fa. C. alhier, die een dienst onderhoudt tusschen Alfen en Rotterdam niet onbelangrijke verduisteringen ontdekt die door versohillende leden van bet perso neel sinds 1924 gepleegd zouden zijn. zou hoofdzakelijk hierin bestaan heb ben dat men verzanden goederen niet opgaf en de gelden zich toeeigende. Het onderzoek in deze zaak is door de politie aan den gang en men wilde ons dan ook nog geen inlichtingen verstrekken. Door een anonieme briefschrijver schijnt de fa. van een en ander de lucht gekregen te hebben. UIT DEN OMTREK ALFEN a.d. RIJN Nationale feesten Ter herdenking van het 40-jarig jubileum van H. M. de Koningin Nadat kort geleden door den burgemeester een commissie werd samengesteld ter voor bereiding van de jubileumfeesten1938, is deze onmiddellijk met haar werkzaamheden aangevangen. In de eerste plaats werd een aantal sub commissies gevormd, die zich tot taak heb ben gesteld een bepaald onderdeel zoo mogelijk te verzorgen. Een dezer sub-commissies zal zich, even ts in 1936, bezighouden met de versiering en de verlichting gedurende de feestweek, die waarschijnlijk 31 Augustus zal aanvan- gen. Zij hoopt, dat de gemeente een feestelijk beeld zal vertoonen, dat tenminste zoo fraai ie als bij het huwelijk van de prinses en den prins, maar beseft, dat dit resultaat niet is te verkrijgen zonder ruime medewerking van de burgerij. Wanneer deze nu spontaan en krachtig zich uit als toen, twij felt de commissie er niet aan of het succes zal even groot zijn als destijds. Overal zullen buurtcommissies baar ar beid moeten verrichten. Sommige doen dit reeds, andere moeten worden gevormd. De centrale versieringscommissie noodigt de burgerij uit om zoo spoedig mogelijk tot de samenstelling van buurtcommissies te gera ken, voor zoover deze niet' meer of nog niet Op Maandag 27 Juni zal in het Nutsge- bouw ten 20 ure een vergadering worden gehouden, waarin de centrale commissie een bespreking hoopt te houden met een zoo groot mogelijk aantal buurtcommissies, aangaande de versiering en illuminatie der gemeente. Laat men zorgen, dat vóór dien datum overal dergelijke commissies zijn gevormd en geeft dan gehoor aan den oproep het, Nutsgebouw te komen. Gemeenschappe lijk overleg kan slechts de zaak ten goede komen. Particuliere belanghebbenden, kortom al len, die zich voor deze zaak interesseeren, zijn mede hartelijk welkom. De, Optochtcommissie vergadert op Woens dag 22 Juni 's avonds 8 uur in „de Vergulde Wagen" en verzoekt alle vereenigingen, den ruimsten zin genomen, die lust gevoelen aan de voorgenomen reclame-optocht mee te doen, een of twee afgevaardigden te zenden om dit plan nader te bespreken. GESLAAGD Bij de te Den Haag gehouden examens ma- chineschrijven slaagden onze plaatsgenooten mej I. Veldhoen en de heer W. v. d. T Beiden werden oj>geleid aan de inrichting van den heer G. Klok alhier. BRANDSTOFFENHANDEL A. JONGENBURGER RAADHUISSTRAAT 7 5 ALPHEN AAN DEN RIJN - Telef. 44 BRANDSTOFFEN ALKEMADE Gemeenteraad Dei Raad dezer gemeente vergaderde Don derdagavond ten 8 uur. Voorzitter mr. J. W. Peek, burgemeester. Tegenwoordig alle le- 'Üen. Op het verzoek van het-bestuur der ver eeniging voor vreemdelingenverkeer om sub sidie wordt in verband mei' de noodlijdend heid der gemeente afwijzend beschikt Aan G. Koek wort een vergoeding gegeven voor het bezoeken door zijn dochtertje van de school voor buitengewoon lager onderwijs te Leiden. Voorts besluit de Raad wederom wijziging te brengen in het raadsbesluit Inzake verze kering van gemeentegelden bij de fraude risico-onderlinge van gemeenten te 's-Gra- venhage. Deze verzekering gaat in op 1 Jan. 1938. De verzekerde som wordt gebracht <jp f 15.000, terwijl onder de verzekering tevens worden opgenomen de burgemeester en de wethouders. Tot slot is nog ingekomen een schrijven van Ged. Staten inzake aanleg nieuwen Provincialen weg op de voormalige spoor baan en regeling der terugname van dan be- staanden weg LeidenNieuwe-Wetering. De Voorz. licht het schrijven nader toe. De Raad verklaart zich met de voorgestelde geling aocoord, onder voorwaarde dat c de reeds gestelde voorwaarden inzake de te rugname van den weg rekening wordt ge houden. Hierna besluit de raad met alg. st. tot vaststelling van de verordening op de hef fing van besmettelijke ziektegeldan. In het raadsbesluit inzake de kindertoeslagregeling de ambtenaren wordt z b. s. besloten de ambtenaren wier wedden meer be dragen dan f 2000 een kindertoeslag te ver- leenen van 3 pet voor elk kind, dat de amb tenaren bezitten beneden den leeftijd vaiï Hierna is aan de orde de wijziging van de begrooting voor 1938. De Voorzitter deelt mede, dat de begroó ting door Ged. Staten is teruggezonden. Vergoeding bijzondere scholen Enkele kleine ondergeschikte posten dienen nog verlaagd te worden, verwijl de vergoeding over 1936 ex art. 101 der Lager Onderwijswet dient vastgesteld te worden op f 8 per leerling. Hoewel B. en W. liever hadden gezien dat deze vergoe ding zou bepaald worden op f 9 per leer ling, zijn Ged. Staten van oordeel dat f 8 voldoende is te achten. De heer Verweij vindt' het jammer dat deze vergoeding op dit bedrag dient vastgesteld te worden. Vooral de kleine scholen kunn enmet een bedrag van f 8 niet rond komen. Spr. is het met dein voorzitter eens, dat het thans geen nut heeft zich tegen de vaststelling te ver- zetven. Het woord is thans aan de school besturen. Hierna brengt de voorzitter nog een aar tal ingekomen stukken ter tafel. Allereerst een verzoek van L. J. v. Rhoon alhier, om van de gemeente t'e mogen koo- pen een perceel grond ter grootte van onge veer 200 m2 tegen den prijs van f 4 per m2, ten behoeve v&n den bouw van een woon huis. B. en W. stellen den raad voor hiertoe te besluiten en aan dezen verkoop de waarde te verbinden, dat het woonhuis zijn gebouwd voor 1 Januari 1940. Mocht de bouw niet tot stand zijn gekomen dan is de kooper verplicht het gelcoChte onder verdere kosten aan de gemeente weder verug ven. Aldus besloten. Verder wordt besloten een crediet van f 618 beschikbaar te stellen voor vernieuwing van de ketel voor de centrale verwarming, die geheel versleten is, waaronder begrepen het aanbrengen va,n twee radiatoren voor de po litie- en opziohterskamer. Tot slot wordt na uitvoerig© toelichting van den voorzitter, met alg. st. besloten aan het werkfonds aan, te vragen een. crediet voor het leggen van een klinkerbestrating in het zuiden te Roelofarendsveen met schoeiingswcrken, ten einde te trachten de werkloosheid zooveel mogelijk ie helpen be strijden. Bij de rondvraag vraagt de heer Pen ing de Vries naar <le wijze waarop het bestratingswerk te Ou'de-Wetering zal wor den uitgevoerd. De Voorz. geeft de. wijze van uitvoering an dit werk uitvoerig weer, waaruit blijkt dat zooveel mogelijk met de wenscben van den heer Penning de Vries en de inwoners van Oude-Wetering is rekening gehouden. De heer Penningde Vries dankt den Voorz. voor zijn medewerking en is van mee ning dat de inwoners thans zeer tevreden zullen zijn. De heer Rietbroek bespreekt het kroo- »n der slooten in werkverschaffing. Spr. acht het wenschelijk dat hiermede weer vroegtijdig wordt begonnen. De Voorz. merkt op, dat deze zaak thuis hoort bij den polder. Da heer v. Ruiten wijst erop, dat polder reeds de noodige maatregelen heeft' genomen. Thans is reeds iemand in dienst genomen ter verwijdering van het kroos. De heer Los verzoekt een gedeelte van de afkomende puin te bestemmen voor het voet pad te Nieuwe-Wetering. De Voorz. zegt in dezen zijn medewer king toe. Verder bepleit de heer Los eenige soepel heid bij 'heit meren aan de schoeiing te Oude- Wetering door kleine vaartuigen. Vooral de neringdoenden ondervinden van het verbod tot aanleggep schade. De Voorz. merkt op, dat de grens In dezen zeer slecht is te trekken en geeft be langhebbenden in overweging palen in het water te slaan. Hierna sluiting. KATWIJK a.d. RIJN TUINBOUWOVERZICHT Het weer wenkt nog feflkens tegen, de aarde is te koud, er zit, zooals men dat zegt, nog geen natuur in. Het wordt dus dit sei zoen bijzonder laat, dat staat reeds vast. Ook met de bospeen, welke niet alleen laat is, doch in het algmeen veel te dun staat i: het geiwas. Wat tot heden aan bospeen werd aangevoerd is peen waarop de ramen vankelijk hebben gelegen. De prijzen waren in de afgeloopen week van bijna alle produc ten laag. Het eigenaardige is dan dat m dan toch hoort spreken van dure groente! Met bloemkool was het b.v. al bijzonder slecht gesteld. Veel goede kool ging de ge- heele week voor f 2 tot hoogstens f 6 per 100. In d'en loop dezer week liep de prijs iets op, maar intussohen is de massa ge ruimd en is er tegen den minimumprijs of daar tegenaan een massa naar de conserve- fabrieken gegaan. Er werd hier ter plaatse veel bloemkool ingezouten uit de omstreken van Delft en uit liet Westland. Ook met spinazie was het, behoudens een enkele dag, toen beste kwaliteit tot f 7 per 100 kg. ging, niets gedaan. Geregeld ging bet product voor f 1.50 tot f 2.60, een enkel par- pijtje tot f 4 per 100 kg. Een prijs voor radijs van (f 1 tot f 2.60 nog wel gaan als de massa maar f 2.60 op bracht, doch het tegendeel is juist het geval. Bosuien van f 1.30 tot f 1.70 per 100 hos leveren geen opbrengst van eenige beteeke- nis en met de koude grond sla is 't als regel niets gedaan. Als er een massa gaat rvioor f 0.50 per 100 weet iedere tuinder dat er ook el een gedeelte naar de bekeni gaat. De prijs varieerde van f 0.50 tot *f 1.30, dbch ook hiermede was het zoo, dat een) klein kwantum een redellijk prijsje opbracht. Rabarber bracht geregeld een ordentelij- ken prijs op. Er is niet veel aanvoer van dit artikel. Gekocht werd voor f 4.75 tot f 8.50 per 100 kg. Pieterselie van f 0.90 tot f 1-50 per 100 bos geeft niet veel meer dan arbeidsloon plus veiling-kosten. Bert er ging het met bospeen. Maar hft zal ook de zeer matige aanvoer wel zijn, die er den prijs op hou-dft. De kwaliteit is best, het product zeer mooi. Betaald werd van f 10.10 tot f 14.90, -waarmede men momenteel tevre den kan zijn. De stemming is bij de tuinders in het al gemeen niet zooals deze zijn moest. Late ge wassen, veel slechte gewassen, ttaniwiege de vele nachtvorsten, ongelijke gewassen, die bijna zeker een slecht beschot zullen geven, en het staart ei* voor, dat alles binnenkort in een buitengewoon kort tijdsverloop zal moe ten plaats hebben. De prijzen zullen nog veel kunnen goed maken en daarop is dan ook alleen de hoop gevestigd. Als deze maar ma tig zijn, zal der uitkomst, dat staat al vrij zeker vast, beslist, onvoldoende zijn. RADIO-DISTRIBUTIE VRIJDAG 17 JUNI rogramma 3: 8 Keulen;10.20 Parüs R; 12.05 1)3 Radio; 12.05 ParUs PTT Nord; 12.20 Brus VI; 14.20 Keulen; 15.20 Parpa R; 15.35 Radio PTT Nord; 16.20 Droltwlch; 16.50 Keulen; 17 20 iel VI; 18.35 Brussel Fr:19.20 Idtm VI; 19.5o an Reg; 20.35 Brussel Fr; 21.40 Londen Reg Brussel VI; 22.35 Keulen Programma 4: S Brussel VI; 9.20 Diversen; i.35London Reg; 12.50 Droltwlch; 13.20 London .270 Droltwlch; 20.35 GRD 'of dlv. 20 'Radio PTT Nord; 12.20 Brussel VI; 14.20 ;ulen;15.35 Brussel Fr; 16.20 Keulen; 18.20 Lcndon Reg; 19.40 Keulen; 22 Beromunster of 35 Londen Reg; 11.35 DUMtwlch; 14.50 London <g.; 17.20 Droltwlch; 21.40 London Reg; 21.55 Droltwlch; 22.50 London Re&j 23.20 Droltwlch Agenda De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Zaterdag 11 tot en met Vrijdag 17 Juni a.s. waargenomen door de apotheken: J. E. M. ten Dijk, Haven 18, telef. 85, A. J. Donk, Doezastraat 31, telef. 1313 en Doedens, Wilhelminastraat 8, Oegstgeest, telef. 274. KATWIJK AAN ZEE ZOMERVERGADERING C.J.M.V. EN C.J.V. Op dez© eerste Zomervergadering, welke in de conversatiezaal werd gehouden, sprak zendeling N. de Neef, nadat eerst de heer T. Hoos een bijbelinleiding had gehouden over Handelingen 16. Op onderhoudende wijze vertelde zendeling de Neef, die langen tijd onder de Papoea's heeft gewerkt van zijn ervaringen op Nieuw Guinea. Na een beschouwing gegeven te hebben over de Pinkstergeschiedenis, waarbij hij den nadruk legde op de beteekenis van het getuigen zijn ook met de daad, verhaalde hij van de moei lijkheden waarmee de eerste zendelingen tt kampen hebben gehad. Deze kwamen in een wondere samenleving van menschen welke volstrekt geen begrip hadden van zonde, gi nade en liefde. Er heerschte onder de fa- poea's niets dan zelfzucht en bruut geweld. Uitvoerig vertelde zendeling de Neef van de zeden en gewoonten van de papoea's, hun zeer primitieve samenleving, hun jacht o/er hun dooden cultus. De groote wending 1_ eerst gekomen na de verandering van de werkmethode onder de papoea's. Verbleef cle Zendeling voorheen op zijn eenzamen Zen dingspost, later heeft m'en met deze metl\ de gebroken en is m,en den papoea op gaan zoeken in zijn werk. ZATERDAGMIDDAGVOETBAL Zaterdagmiddag speelt Quick Boys I vriendschappelijken wedstrijd tegen Scheve- ningen I. HOOG WATERSTANDEN Zaterdag 18 Juni v.m. 6.40 uur, n.n KOUDEKERK a.d. RIJN CHR. NAT. WERKMANSBOND Woensdagavond kwam de afdeeling van den Chr. Nat. Werkmansbond alhier onder presidium van den heer A van den Ent de Koorzaal der Ned. Herv. Kerk in verga dering bijeen. Na opening en lezing der no tulen hield de heer J. van de Sterre een Bij belinleiding over Gen. 11 1—9, 29—31 en Gon. 12 18, waarop een leerzame bespie- king volgde. Ds van Binsbergcn, ook ter ver- HET MOOISTE GESCHENK en blijft EEN GOEDE VULPEN gekocht bij: P. A. KOU WE N H O V E N Kantoorboekhandel Leesbibliotheek Doezastraat 37, tel. 3683. LEIDEN gadering aanwezig, was bereid, het Eere- voorzitterscr.ap der afdeeling op vbrzoek d.AC aanwezigen te aanvaarden, BURGERWACHT De Vrijw. Burgerwacht alhier, maakt den laatsten tijd onder leiding van den actieven commandant, den heer G. Schouten, gep. on der-officier, goede vorderingen en belooft een goed corps te worden. Thans heeft zij zich ook voorzien van een vlag. Deze vlag, bestaat uit een Oranjebaau met keurig uitgevoerde blauwe blokletters geborduurd door mej. Schouten alhier. Zaterdag a.s. zal deze nieuwe vlag bij de Nat demonstraties op het vliegveld Ypen- burg waaraan de Burgerwacht met een de tachement zal deelnemen, in gebruik wor^ don genom-'u. Van avond (Vrijdag 17 cfezer) zal in de O.L. School de generale repetitie worden gehouden. Maandag 20 Juni a.s. 's avonds 7 uur, schietoefening met schepp te Alphen a. d. Rijn. KAAS ONTVREEMD Ten nadeele van den veehouder H. C. A. d. S. in de Lagewaard alhier, is des nachts uit diens stal een kaas van ruim 30 pond ontvreemd. HET HOOGELAND Op Woensdag 22 Juni a.s zal met toe stemming van B. en W. dezer gemeente, een speldjesdag worden gehouden ten bate van de Vereeniging „Het Hoogeland", BLOEMPJESDAG De Bloempjes verkoop gehouden aan den Hoogen-RijncUjk ten bate van het suppletie fonds „Sonnevanck" heeft opgebracht f 20.06| LEIDERDORP Gemeenteraad Gister vergaderde de gemeenteraad. Voorzitter burgemeester K. Brug. Ingekomen is een adres van de afdeeling Leiderdorp van de S.D.A.P., om er bij den minister op aan te dringen, dat aan boeren arbeiders steun zal worden verstrekt van 6 Juni—15 Juli, Dit wordt voor kennisgeving aangekomen. De Voorz. deelt mede, dat de gehouden aanbesteding van het' werk aan de waterlei- dingbuizen in verband met de reconstructie van den H. Rijndijk onder Hazerswoude tot resultaat heeft gehad dat het werk is ge gund aan J. v. Duren, voor de som van 1, waarvan f 1281 in totaal ven laste van deze gemeente komt. Voor de taxatie van de gronden in het grondbedrijf moet een schatter benoemd worden. Als zoodanig wordt aangewezen de heer deGraaf te Zoeterwoude. Op de vraag van den heer K1 a v e r of ln de gemeente Leiderdorp geen bevoegd per soon is antwoordt de Voorz. dat het iemand moet zijn die ook bij Ged. Staten bekend is, In verband hiermede wordt ook vastge steld een verordening od de schatting van gronden in het grondbedrijf. Door de heeren de Haas, Klaver en Snel is een voorstel in gediend om art. 10 der Alg. Politieverorde ning bei wijzigen, om den Raad invloed to< te kennen op het geve in van namen van stra ten, waartoe wordt besloten. De steeds voortschrijdende böliouwLuf noopt er toe bepalingen te maken dat eige naren van gronden die van deze bebouwing profijt hebben, verplicht kunnen worden hun slooten te dempen indien deze schade lijk worden voor de openbare gezondheid De alg. politieverordening wordt in dezer geest gewijzigd. Door intrekking van de gemeente-borgtod: temvet moet de gemeente thans omzien naai een maatschappij die de risico's van de ge menente wil overnemen. Door de Incasso hank is een aanbieding gedaan die bij Lloydi assuradeuren de gemeente en al haar instel lingen willen verzekeren voor een schadi van f 25.000 tegen een jaagpremio van f 18 zonder deskundige controle. Deze verzeke ring dekt alle schaden opzettelijk of onop 7.ettelijk veroorzaakt. Na een korte toeliohting van den heer P Boot, behelzende dat deze premie een zeei bijzondere is, speciaal vastgelegd voor di gemeenten, wordt besloten de gemeente ti verzekeren bij Lloyds' assuradeuren, doo middel van de Incas6obank. Vastgesteld wordt tevens een wijzigln) van het reglement van het Burgerlijk Arm bestuur, aangezien ook dit college in de»ver zekering is begrepen. Aan M. v. d. Velden wordt vergunnlni verleend om 50 m straat aan te leggen, di parallel zal loopen met de Koningstraat. De minister van Soc. Zaken heeft bepaali dat aan werkloozen in 193S weer B-steuj kan worden gegeven, m«rt een bijdrage vai het Rijk. Besloten wordt, evenals vorige ja ren ook weer B-steun aan werkloozen te g< ven en daarvoor f 364.80 toe te staan. Door herziening van het uitbreidingsplan

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6