KRUSCHENSALTS VAN KRANTENJONGEN TOT UITVINDER VRIJDAG 17 JUNI 1938 EERSTE BLAD PAG. 3 RONDBLIK RUMOR IN CASA De Fransche republiek verwacht zeer bin nenkort het Britsche koningspaar, hetwelk voor zijn eerste officieele bezoek de demo cratische zusterstaat heeft uitgekozen. Parijs bereidt zich grootscheeps op de feestelijk lieden voor, en onlangs vermeldden wij reeds, dat er millioenen uit de Fransche schatkist zullen worden besteed aan een glorieuze ontvangst. Blijkbaar wil men zoo wel tegen Hitier en Müssolini opbieden, die slag ervan hebben, voor dit soort dingen geld uit te geven, als door een royale geste nog eens extra onderstrepen, hoezeer men het. nauwe samengaan met het sterke Enge land op prijs stelt. Intusschen is 't juist deze verbondenheid met het rijk van overzee, welke het Dala- dier en zijn medewerkers momenteel ten op zichte van de buitenlandsclie politiek heel lastig maakt. Chamberlain vertoont de nei ging, ten aanzien van Spanje heel veel din gen over zijn kant, te laten gaan. Zelfs het vernielen van Britsche schepen! Van zulk soort vreedzaamheid is men in Frankrijk niet bijster gediend, en het zijn met name de communisten, die daartegen fel in het krijt komen. Bij nacht en ontij zouden wij haast zeggen, herhalen zij hun leus „Wapens voor Spanje",, en hun eisch, de laatste schijn van grenscontrole er aan te geven, teneinde de Spaansche republikeinen, wier regiem op zijn eind loopt, weder op de been te In Fransche regeeringskringen wenscht men elk debat over deze penibele aangelegen heid te vermijden Ten eerste is het op het oogenblik allerminst de tijd, aan den voor avond van een koninklijk Britsoh bezoek, aan den dag te laten treden hoezeer som mige politici op Neville Chamberlain en zijn pacificatie-streven gebeten zijn. De onbe- heerschte stemmingen, waaraan zoovele Fransche politieke debaters zich bij, hun parlementair geredevoer plegen over te geven, en de reacties, welke de oppositie daartegenover stelt, geven gewoonlijk aan leiding tot zeer onverkwikkelijke tooneelen en men moet het gedaver met de kleppen der lessenaars, het schorre 'gebrul en go schreeuw zelf hebben medegemaakt, om zich daarvan eenige voorstelling te kunnen vor men. Öp een dergelijk politiek divertisse ment, hetwelk bovendien den bijsmaak van een betooging tegen Engeland zou kunnen krijgen, wil men liever zijn eeregasten niet onthalen. Er zit nog een tweede, niet minder hache lijke kant aan een debat over de buiten- landsche politiek vast, namelijk de vraag of het volksfront nog bestaat, al dan neen. Van rooden kant wenscht men deze illusie te bestendigen, zoowel om eigen volgelingen te paaien als ook om bij een nieuw komen de gelegenheid zonder veel voorbereiding opnieuw als drie-partijen-regeering aan het bewind te kunnen komen. Welnu, een debat over de heropening van de Fransche grens Zou onvermijdelijk als een Shibboleth moe ten werken en de radicalen tegenover de communisten stellen. Want de eerstgenoem- den zien "zeer wel in, dat het een onverant woordelijke dwaasheid zou wezen, tot een openlijke inmenging over te gaan, hetwelk een nieuwen Europeesdhcn oorlog zou. betee- kenen. De Moskou-mannen weigeren in dit opzicht echter hun verstand te gebruiken en de menschen van Blum stappen van het eene been op het andere, zenuwachtig van eigen onzekerheid. Waar de zaken zoo staan is het te be grijpen, dat een communist heeft getracht bij een debat over een geheel ander onder werp de Kamer over Spanje aan den gang te krijgen. Dank zij het beleid van voorzit ter Herriot is deze opzet hem niet gelukt. Wel zijn er leelijke woorden en klappen ge vallen, doch dat is iets, dat men zoowel in iParijs als Brussel meer en meer tot «ie par lementaire gebruiken moet gaan rekenen. Het volksfronthek is daann.ee nog niet van den dam! Rumoer in de Fransche Kamer Tijdens debatten in de Fransche Kamer over de afschaffing der capitulaties in Egypte heeft de communistCornavin eensklaps een pleidooi gehouden voor het Openstellen van de Fransch-Spaansche grens. Er ontstond een woordenwisseling tus- schen den rechtsöhen afgevaardigde Tixier Vignancourt en den oommunistischen spre ker. Weldra werd door communisten en rechtsehe afgevaardigden over en weer ge scholden. President Herriot schorste toen de zitting. In de wandelgangen raakten communisten en rechtsehe afgevaardigden slaags. Claudet, afgevaardigde voor Doubs, kreeg van Cor navin een slag in het gezicht, met het ge volg, dat zijn wenkbrauw gespleten werd. De andere afgevaardigde voor Doubs, Francois Peugeot, en de afgevaardigde voor 'Aveyron, Emmanuel Temple, werden even eens door communisten aangevallen. Toen de deurwaarders versterking hadden gekregen, konden de vechtenden worden gescheiden en keerde langzamerhand de rust weer. Bij het hei-vatten van de besprekingen yverd de wet inzake de capitulaties aange nomen. In antwoord op een vraag van Cornavin deelde Herriot mede, dat de communistische resolutie zal worden doorgezonden naar de desbetreffende commissie. De vergadering werd vervolgens onder broken tot 's middags half vier. Tijdens de onderbreking van de zitting werd in de wandelgangen gesproken over het verdagen van alle debatten over de buitenlandsohe politiek. GARANTIE-STANDGROEN GARANTIESTAND BRUIN GARANTIE.STAND ROOD GARANTIE. STAND ZWART GARANTIE-STANDBL AU W Speciaal product «oor Buitenwerk. HOUDT HET IJZER ROESTVRIJ en BESCHERMT HET HOUT- Wordt 5 JAAR GEGARANDEERD Levering uitsluitend aan den Handel De Japansch- Chineesche oorlog Ontzaglijk waterfront scheidt Japanners en Chineezen Omstreeks 100.000 menschen verdronken Door het voortdurende wassen van de Gele Rivier stroomen steeds grootere watermassa's door de op twintig plaat sen doorbroken dijken. Het water golft woelend tegen de stadsmuren van Kai- feng tot een hoogte van verscheidene meters. De watermassa, die de Chineesche en de Japansche fronten scheidt, strekt zich uit over een breedte van ongeveer 50 km van de Gele Rivier in zuid-oostelijke richting tot Tsjau-Kia-Kau. Er is thans een gebied van verschei den duizenden vierkante kilometers overstroomd, waar anders ruim 3 mil- lioen inwoners verblijf hielden. Het water breidt zich uit in de richting der provincie Anhwei. Er zijn nog geen nauwkeurige berichten over het aantal slachtoffers, doch men over drijft niet, als men aanneemt, dat reeds 100.000 menschen om 't leven gekomen zijn. De overstroomingen hebben een huive- ringwekkenden omvang aangenomen. Ruim twee duizend dorpen zijn door het water erzwolgen en nog altijd houdt het wasson aan. Japansche militairen meenen, dat de vol gencle 48 uren de beslissing brengen moeten Indien dan de stortregens niet ophouden, is de ramp niet te overzien. Kaifeng, dat nog niet door het water be reikt is, is 't middelpunt van alle reddings- erkzaamheden. Het aantal vluchtelingen is niet te schat ten. De Japansche militaire autoriteiten hen ben met de buitenlandsohe missies 75.000 slaapmatten ter beschikking gesteld. Japanners en Chineezen geven elkander de schuld van deze ramp. Volgens de Japan ners hebben de Chineezen 200 beambten van de riviercontröle vermoord, om de herstel lingswerkzaamheden te vertragen. Chineezen vallen aan Aan de Westzijde van het overstroomings- gebied zijn de Chineezen op verscherpte wijze tot aanvallen overgegaan. De Japan ners trekken zich, door 't water gedwongen, Zuidwaarts terug en versterken langs den Zuidelijken oever van de Jang-Tse aange legde stellingen. Eex*st daarna willen zij den aanval in de richting van Hankau openen. Japansche vliegtuigen hebben verscheiden malen de Chineesche artillerie-stellingen bij de eerste Jang-Tse-versperring bij Ma-Tan- Te gebombardeerd. Geen drie-jarige dienstplicht in Tsjechoslowakije Naar de „Deutsche Nachrichtendienst' meldt, is het Tsjecho-Slowaaksche plan tot invoering van een driejarigen diensttijd voor onbepaalden tijd op zijde gelegd. De roden daarvoor moet, aldus wordt verder gezegd, gezien worden in de reactie van eenige buitenlandsohe regeeringen, die ge vaar voor den vrede vreesden. Dit beteekent echter niet, dat het plan voor goed verdwenen is, omdat de Tsjechi sche generale staf op militaire gronden rekening moet houden met de noodzake lijkheid van een driejarigen diensttijd. Deze voorloopige oplossing komt ook te gemoet aan de wenschen van Engeland en Frankrijk. Volkenbondscommissaris te Danzig onderscheiden De president van den Danzigschen se naat Greiser heeft gisteren aan den volkenbondscommissaris in de Vrije Stad, Burckhardt, het kruis van verdienste en de onderscheidingsteekenen van het Roode Kruis van Danzig verleend. Het was Greiser een vi-eugde, zeide hij, met de verleening van deze onderscheiding te kunnen getuigen, dat de politieke be trekkingen tusschen stadsbestuur en vol kenbondscommissaris uitstekend zijn. Professor Burckhardt antwoordde, dat dit één der schoonste oogenblikken was, welke hij tot dusver in Danzig had beleefd. Hij aanvaardde déze onderscheiding als een bewijs, dat zijn streven, om de zware taak van hoogen commissaris tot voldoe ning van allen te vervullen, objectief werd gewaardeerd. De Engelsche luchtbescherming Speciale vrouwen-organisaties gesticht De Britsche minister Samuel Ho are lieeft verklaard,dat een organisatie van vrouwen in het leven is geroepen, die over het geheele land afdeelingen heeft en tot doel heeft deel te nemen aan de luchtbe scherming. Deze organisatie heeft geen politieke kleur. Zij zal „Womens Voluntary Service" heeten en onder leiding staan van de markiezin m Reading. De leden dezer organisatie zullen tot taak hefljlben een zoo groot mogelijk aantal vrij wil lgstexs te werven om dienst te doen in ziekenhuizen, bij ambulances en transporten en bij de evacuatie der bevolking. Men hoopt een half millioen vrouwen van 17 tot 65 jaar te kunnen werven. Hitier als bemiddelaar? Zijn reis naar Weenen Volgens de Fransche „Figaro" gaat Hitier vandaag van Berlijn naar Weenen, om al-' daar de Duitsche theater-week bij te wonen. Vermoede]ijik zal hij twee of drie dagen te Weenen blijven. In sommige politieke kringen is men van meening, dat deze reis een gevolg is van de moeilijkheden in de Oostenrijksche natio- naal-socialistisdhe partij. Naar verluidt, is een door 1200 oude leden van de partij onderteekend schrijven naar den Fuehrer gezonden, om hem te vragen persoonlijk een aantal geschillen te komen regelen. Mc CALL VEROORDEELD Tot den electrischeii stoel Mc. Call, de ontvoerder van Jimmy Cash, is te Miami ter dood veroordeeld. Hij zal door rniddet van den eleotiisohen stoel worden, terecht gesteld, Kenmerken van de nieuwe Aqfa~Isochrom-Film ro°DIN DE SPAANSCHE BURGEROORLOG De „Verloren divisie" redt zich naar Frankrijk Italië is verontwaardigd In de streek van Birlsa, in het Spaan sche Pyi'eneeëngebied, heeft zich maanden lang de 43e divisie der republikeinsche troepen, die van haar achterhoede was af gesneden, weten staande te houden. Thans heeft een rechtsehe aanval der rooden kolonel B e 11 r a n genoopt, zijn heil over de Fransche grens te zoeken, eer ook de laatste redding gevende beigpas door de nationalisten zou zijn in bezit genomen. Zoo zijn dan gisternacht duizenden roode militiemanschappen de grens gepasseerd en ontvangen op den Franschen douane post, waar zij ontwapend werden en inge ënt. Bij een der laatste troepen bevond zich kolonel Beltran, de bevelhebber. De uitgewekenen werdesi met vracht wagens naar Ax-reau vervoerd, waar zij moesten verklaren naar welk deel van Spanje zij willen worden geëvacueerd. Gis- tcrmoi'gen is een convooi van 1500 militie mannen uit Arreau in de richting van Cei'bère vertrokken. Gistermiddag om 2 uur 40 werd een tweede, even groot, con vooi gevox-md. Volgens inlichtingen van de Spaansche autoriteiten zouden gisteren en vandaag nog 10.000 militiemanschappen de grens overtrekken. Gisteren hebben 90 mi litiemanschappen verklaard naar het ge bied van Fi'anco te willen worden gebracht Zij vei'zochten via Hendaye naar Spanje te mogen repatrieeren. De overigen gaven als hun wensch te kennen weer in de gelede ren der regeering te worden opgenomen. Het is wel een zeer merkwaardige hou ding, welke Frankrijk ten opzichte van deze vluchtelingen aanneemt, die feitelijk geïnterneerd moestexx worden. In plaats daarvan worden zij gedwongen, opnieuw de wapens óp te nemen, hetzij aan link- schen of rochtschen kant. Een derde moge lijkheid wordt hun niet geboden. Italië over de met-inmenging De toonaangevende „Giornale d'Italia" is verontwaardigd over dezen Franscheji steun aan de republikeinen en acht het feit dat de Franschen niet alleen de roode vluch telingen ontvangen, maar hen ook weer naar de Spaansche legers tei'ugsturen, eens te meer een bewijs van de schending der niet-inmenging. Men is benieuwd hoe het voorstel van de rëgeering van Daladier om niet tusschenbeide te komen in Spanje, tot werkelijkheid zal worden. Maak 'n spoedig einde aan die kwellende rheumatische pijnen. De zes minerale zouten In Kruschen Salts sporen Uw Ingewanden, lever en nieren aan tot krach tiger werking, waardoor Uw bloed gezuiverd wordt en de oorzaak van Uw rheumatische pijn wordt weggenomen. De pijnen zullen spoedig afnemen om tenslotte geheel te verdwijnen. STRALENDE GEZONDHEID VOOR i CENT PER DAG Het Luiksche gifmoorden-proces De getuigen-verhooren Bij de getuigen-verhooren inzake het gif moorden-proces te Luik is aan den dag ge treden, dat in de apotheken, waar de ver dachte weduwe Becker haar digitaline insloeg, geen enkel recept is teruggevon den waaruit blijkt dat haar het gebruik van dit geneesmiddel was voorgeschreven. De inspecteur van politie, Schmidt, gaf een relaas van de arrestatie van de be klaagde, waarbij hij bijzonderheden mede deelde ten aanzien van de anonieme brie ven en de telefoongesprekken, benevens de klachten, die de aandacht van de justitie hebben getrokken en de arrestatie liebben uitgelokt. De weduwe Becker loochende eenige fei ten van minder belang. Er wordt acte ge nomen van een verklaring van dokter Barra, die niet den indruk heeft gehad, dat mevx-ouw Castadot teekenen vei'toonde van ernstige vergiftiging. Wat echter het geval-Weiss betreft, be vestigt de dokter, dat de weduwe Becker, toen zij hem aan de telefoon riep om zijn Jiulp te vragen, ten behoeve van mevrouw Weiss, op wie zij paste, tegen hem gezegd heeft, dat het geen dringend geval betrof, terwijl twee uur later de zieke reeds was overleden. Ook de artsen De Block en Leroy, die belast waren met een onderzoek naar de geestvermogens van de verdachte, wer^ den gisteren gehoord. Volgens dr. De. Block moet de weduwe Becker toerekeningsvat baar worden geacht Dx\ Leroy sloot zich bij het oordeel van zijn collega aan. Hij verklaax-de, dat het geestelijk evenwicht bij beklaagde niet ge stoord was, noch is. Ten slotte werden de leden van de jury uitgenoodigd een kopje thee te drinken, waax-in digitaline was opgelost. Begonnen werd met heete thee, doch van verdere proeven' in andere hoeveelheden zag men af. De anti-Joodsche actie te Berlijn Sinds eenige weken stelt de Duitsche cri- mineele politie, aldus meldt Havas, een uit gebloeid onderzoek in in Joodsche kringen. Tal van personen zijn aangehouden exx een aantal woi-dit in hechtenis gehouden. Volgens mededeelingen der politie zou doze actie als vooxTiaamste oorzaak hebben de bestrijding van den handel in verdooven- de middelen, waaraan Joden zich zouden schuldig maken. Sinds eenigen tijd hebben zich meer Jo den te Berlijn gevestigd. Er schijnen reeds meer dan duizend Joden te zijn gearresteerd. De Joodsche koffiehuizen op den Kurfür- sl-endam zijn 'bójna geheel leeg, daar de po- livie alle dagen invallen doet in dit soort Verder schijnt het in de bedoeling to lig gen, het Joodsche zakeleven nog meer dan tot op heden van het Duitsche te isoleeren, en wil men de Joodsche winkels e. d. in bet vexwolg van een onderscheidingsteeken, n.l. een geel bordje, voorzien. Intusschen is in de Wilhelmstrasse de vierde Britsche nota overhandigd, in ver band met den aanmeldingsplicht van het bezit van Britsche Joden in Duitschland. in deze nota wordt gezegd, dat Britsche Joden moeten worden vrijgesteld van de bepalin gen der jongste Duitsche, wet op het bezit van niet-Ariërs, aangezien in Gi-oot-Brit- tannië geen onderscheid wordt gemaakt tus schen Ariërs en niet-Ariërs. Tsjecho-Slowakije's grens- versterking De in Olmuetz verschijnende „Maschi- nec" en de „Ostrauer Morgenzeitung" pu- bliceeren een verslag van een bezichtiging van een deel der versterkingswerken aan de Tsjechoslowaaksche grens De overste van den Tsjechoslowaakschen Generalen Staf, M o r a v e c, zou volgens deze versla gen Engelschen journalisten toegestaan hebben de fortificaties te bekijken! In de verslagen wordt o.m. gezegd: Langs een 1600 K.M. lange grens heeft Tsjechoslowakije een versterkingssysteem ingericht, bij welks opbouw steun is ont vangen van alle Fransche defensie-afdee dingen .De bij de constructie der bekende Maginotlinie opgedane ervaringen zijn den Tsjechoslowaakschen Generalen Staf ter beschikking gesteld. Frankrijk heeft de beste ingenieurs en de bekwaamste officie ren van zijn genietroepen naar Tsjechosto- wakije gezonden. Aan de grenzen bevinden zich ontzaglijke stalen torens, die uit den grond omhoog geschoven en voor een bin nenrukkend leger gesloten kunnen worden. Gemaskeerde tankvallen zijn op afstanden van 180 meter aangebracht. Het systeem der gx-ondvei'sterkingen wordt geleid uit onderaardsche commandoposten met behulp van een vernuftig draadloos systeem. Door op één enkele knop te drukken worden de prikkeldraadvei'spemngen on der hoogspanning gezet, de poorten geslo ten. de tankvallen geopend. Zwaar geschut en afweei-kanonnen worden geleid m.it onderaardsche periscopen voor terreinbe rekeningen, en draadlooze afvuurinstalla- ties. Achter deze geschutversterkinnren ver loopt de eigenlijk Tsjechische „Maginot- linielinie". Zij bestaat uit ©en onafgebro ken reeks van ruim 1000 uit staal vervaar digde vestingen, die door tunnels met el kaar verbonden zijn, doch door op één knop te di*ukken in onafhankelijke eenhe den veranderd kunnen worden. Speciale spoorlijnen loopen de kazematten binnen. KONING GUSTAAFS 80e VERJAARDAG De Zweedsche minister-pi'esident heeft aan koning G u s t a a f, ter gelegenheid van diens 80sten verjaardag, een bedrag van 3.330.000 kronen ter hand gesteld, dat bij nationale inschrijving was verkregen en vol gens den wensch van den koning bestemd zal worden voor medische doeleinden, met name voor de bestrijding der kinderverlam ming. UIT OOST- EN WEST- INDIE Nieuwe zeebaggermolen voor Indië Opdracht voor Nederlandsche werf Indische defensie wordt versterkt Qp de dezer dagen ingediende begi*oo- ting van Ned. Indië voor 1939 is een be drag ad f 3.200.000 uitgetrokken voor den bouw van een nieuwe zeebaggermolen, welke in Nederland zal worden gebouwd. Diverse havenbedrijven zullen een uit breiding ondergaan, o.a. die te Tandjong De P.T.T.-dienst zal uitbreiding onder gaan door de aanstelling van o.m. 100 as sistenten, S0 postklerken en 27 postcommxe- zen voor den kantoox-dienst. De wegen in Atjeh zullen worden ver beterd. Voor 1939 zal f 5.500.000 ter beschik king zijn voor bruggen en wegenbouw. Te Batavia, Semax-ang, Soerabaja en Pa- dang zullen nieuwe politiekazernes worden gebouwd. Ten behoeve van de kolonisatie van Java nen nabij Soekadana zal het bevloei ings- wei'k worden voortgezet, waarvoor wordt geput uit de zgn. welvaartsbijdrage van Ne derland. Uit deze bijdrage zal nog f 1.300.000 in 1939 worden beschikbaar gesteld voor de drie provincies op Java, uit welk bedrag diverse bevloeiingswei-ken, als ook het „be knopt Probolinggo-plan" zal worden bekos tigd. De verdere voorbereidende maatregelen voor de volkstelling-l940 vorderden nieuw pei-soneel en aanschaffing van diverse ma- chinerieeën. tot een bedi'ag van f 37.000. De nieuwe defensiemaatregelen om vatten de aanschaffing van vec'ntswa- gens, de aanleg van eenige verdedi gingswerken, de uitbreiding van de automatische wapenen, in het bijzonder ten behoeve van de troepen in de bui tengewesten, de uiti'usting van die ti"oe- pen met stalen helmen en de venneer- dering van oorlogs-voorraden Van deze begroeting kan worden ver klaard. dat de uitgaven voor het leger voor 1939 worden geraamd op ruim f 95.000.000, waartegenover ruim f 11.500.000.— staat aan ontvangsten. De uitgaven voor maiine, met inbegrip van den scheepvaartdienst, worden geraamd op f 69.000.000,waartegenover bijna f 32 millioen aan ontvangsten staan, zoodat de uitgaven voor leger en marine tezamen voor 1939 in totaal ruim f 121.000.000,— beloopen. Een proefvlucht Indië-Australië De K.N.I.L.M.-machine vertrokken BATAVIA, 16 Juni (Aneta). Heden is de proefvlucht van de K.N.I.L.M. naar Aus tralië aangevangen. De leden van de bemanning, t w. de hec-i J. S c h o 11, gezagvoerder, G. van M e s- sel, 2de piloot, Veen, boordwerktuigkun- dige en Verheyen, marconist, namen in gezelschap van majoor Versteegh, chef der vliegdiensten, -een stevige lunch, waar bij ook heit hoofd van het luchtvaartbureau, kapitein Van Leut, aanzat. On der tusschen werden de splinter-nieuwe blauwe unifor men tot dusver op de K.N.I.L.M.lijnan onnoodig, dioch in Australië uitstekend van pas komend in de Lockheed ingeladen. De heer Nieuwenhuds, vertegenwoordiger van de K.N.I.L.M. in Ned.-Indiië, was met het stafpersoneel bij het vertrek aanwezig. In opgewekte stemming aanvaardde men te 13.00 uur de vluaht, die o.a. ook benut wordt voor proefneming met de korte-golf- radiiovei'binding, terwijl ook op verschillend ander gebied diverse maatregelen aan de practijk zullen worden getoetst. Precies te 13.00 klonk de oproep „Austra lië instappen" en kort daarna startte de P. K.A. F. O. in de richting van haar nieuwe bestemming, hartelijk toegejuicht door verschillende belangstel'lendien, onder wie ook de vertegenwoordiger van de Aus tralische luchtlijn, De Qantas, aanwezig was. Na een eererondje, waarbij nog even de snelheid van het toestel aan de achterge blevenen werd gedemonstreerd, verdween het vliegtuig weldra uit het zicht, op weg Ball ARCHIVARIS ATJEH-INSTITUUT KOETARADJA, 16 Juni. (Aneta). Tot ar chivaris van het Atjeh-instituut van hei Koloniaal Instituut, te Amsterdam, is be noemd de heer F. W. Stammershaus. De heer Stammerahaus kwam ongeveer der tig jaar geledien als militair naar Indië. Later was hij in Atjeh werkzaam als be stuurs ambtenaar. Hij ie drager van het expeditiekruis met de vijf gespen. De he>er Stammershaus is thans bezig met de samen stelling van een Nederlandsch-Atjehsoh woordenboek. Het Schaaktournooi te Noordwijk Euwe verliest van Keres NOORDWIJK, 16 Juni.-De uitslagen van de partijen, welke hedenavond in de zesde ronde gespeeld zijn, luiden: Bogoljubov vexiiest van Pirc. Tartakower ï'emise met Spielmann Keres wint van Euwe. Landau—Schmidt afgebroken. Sir ^"homas verliest van Eliskases. De stand luidt thans: 1. Eliskases 5 punten. 2. Keres 31/*» pnt plus 1 afgebr. partij. 3. en 4. Dr Euwe en Pirc, ieder 3% pnt< 5. Sir G. A. Thomias 2Vfc ipnt plus 1 afge broken partij. 6. Bogoljubov 2 pnt plus 1 afgebr. partij* 7 en 8. Spielmann en dr Tartakower ieder 2 punten. 9. Schmidt 1 y2 pnt plus 2 afgebr. partijen. 10. Landau 1% pnt plus 1 afgebr. partij., andsehe vert belde Estlai tegen Keres en Landau tege i d t. De schaakwereld denlct hlerb aan de merkwaardige ontmoeting t olm by den landenwedstrüd in 1937. Des mocht het den Hollanders gelukken t nnen. Zou dit hedenavond weer zoo zü'n Is ten deele anders uitgekomen. Dr Euw lag strijken en na den 41sten zet capituleeren. Keres sterk en gaf den ex-wereldkamph In een Reti-opening koos Ker doorschuiven van d5—d4 hetzelfd< welk Aljechin reeds in zijn laats toepaste. Onze landgenoo i vleugel op. Tenslol gedrukt. Landau toog ten aa stukken, zelfs met zijn Koning, merlcwanrd 1 ge rwze rustig op ren een winstvoortzetting te vinden. Na vtfÉ uur spelen werd de parta afgebroken, terwhl 't einde nog lang i 311s k a Sir G. Thomas er aan gelooven. De parta tusschen dr Tartakower en Spielmann was de kortste van den avond. Spielmann verdedigde zich met een wapen, het welk gewooniak door dr Tartakower gehan- - - - - - oud-Indische verdediging. opening. Tenslott ling. Pirc w' greep te ontkoi een winststel len dreigenden on Bogoljubov Pirc wikkelde technisch sterk af Yrpdagmiddag worden de hangpartüen afge speeld. In de Zaterdagavond te spelen tiende ronde spelen de beide Nederlandsche deelnemers Euwe en Landau, tegen elkaar. MEDAN, 16 Juni (Aneta). De zelfbestuur- diers van Sumatra hebben hedenochtend id een pleohtige bijeenkomst ten huize van den resident de nieuwe politieke contracten De resident hield hierbij een redevoering, waarna de sultan van Siak, als zelfbestuur' het oudste sultanaat, namens de zelfbestuurders, opnieuw betuigingen van trouw uitsprak. De onderteekening had plaats iin viervoud, waarbij na de teeke-ning van de eerste contracten de resident he:l- droniken uitbracht op PI. M. de Koningin en den gouverneur-generaal van Ned.-Indië. Tekst en illustratie van H. KANNEGIETER Nu, de man. dien zij uitkozen, was eerlijk en dapper. Want toen hij nog een jongen was, had hij een lievelingsboom van zijn vader omgehakt. Hij wilde een nieuw bijltje, dat hij pas gekregen had, proberen. In die tijd was het een mis daad, een kersenboom om te hakken en volgens de wet wei'd zo iemand ter dood veroordeeld. Toen de boze vader aan zijn jongen vroeg: „Heb jij die boom omge hakt?" antwoordde de jongen: „Ik kan niet liegen. Ja vader, ik heb het gedaan. Die jongen was Geoi-ge Washington, Nu, diezelfde Washington versloeg later met een heel klein legertje de Engel sen. Plet was een kerel van sta-vast. Want hoewel er maar weinig geld was om de soldaten te betalen, geen geld om kleren, kruit en lood te kopen, hield hij de moed er in. In een zekere winter bevroren en verhongerden de soldaten haast want ze hadden te weinig kleren aan het lijf on kregen niets anders te eten dan wortelen. Hulp kwam er niet opdagen en dan toch maar doorzetten en de moed nfc-it opgeven, dat was het .wenk, yaa fiec Later, toen Amerika een onafhankelijke staat wei'd. riep mem George Washing ton uit als President, de allereerste Pre sident van de Verenigde Staten van Amerika. Hij werd de vtoer van zijn land genoemd. En de postzegelverzame laars onder jullie kennen zijn portret wel op die blauwe ein ï'ode postzegels met die pruik en die vlecht, zoal3 toen de haardracht van hooggeplaatste man-

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2