STADSNIEUWS Vóór-zomer-propagandaI938 M. S, DE JONG N.V. WOENSDAG 15 JUNI 1938 X WEEDE BLAD PAG, 1 OE BESCHADIGINGEN DOOR DEN STADHUISBOUW Er wordt een rechts vordering ingesteld Tegen de gemeente en de aanneemster Nadat gedurende twee en een half jan 'door de firma's Feld aan de Vischmarkl en Zandvoort aan de Maarsmans pogingen in het werk zijn gesteld om te komen tot een minnelijke schikking in de kwestie van vergoeding der schade, aa richt bij den Stadhuisbouw, aan hun per- ceelen, welke pogingen op niets zijn uitge- loopen, hebben thans mr C o s m a n en mr Goudsmit zoowel de gemeente Leiden als de N.V. Aannemingsmaatschappij v.h, Hillen en Roozen en Bouwonderneming ,Trio" te Amsterdam gedagvaard n te verschijnen ter zitting van de Rei nk te 's-Gravenhage op 28 Juni a.s., tei te worden veroordeeld tot vergoeding .ai schade, nader te bepalen bij staat en ie .vereffenen overeenkomstig de Wet. De aanneemster wordt voor de aange richte schade aansprakelijk gesteld, omdat zij het werk op een onzorgvuldige en roe kelooze wijze heeft uitgevoerd, .De gemeen te wordt aansprakelijk gesteld omdat zij het werk op deze wijze heeft doen uitvoeren en geen aanwijzingen heeft gegeven om het beschadigen der belendingen te voorkomen Verordening op de speelapparaten Een ernstig kwaad wordt bestreden B. en W. stellen de volgende verordening op de Speelapparaten voor: Artikel 1 1. Het is verboden grijpkasten, speel automaten en toestellen, bestemd voor spel, ook ander dan hazardspel, voor het publiek in gebruik te stellen of gesteld te hebben. 2. De Burgemeester kan van het be paalde in het eerste lid ontheffing verlee- nen. 3. Het bepaalde in het eerste lid geldt fciet: a, ten aanzien van biljarten; b. voor de gevallen, waarin art. 254bis van het Wetboek van Strafrecht of het in de Loterijwet 1905 bepaalde toepasselijk is. Artikel 2 1. Overtreding van het bepaalde in art. '1 wordt gestraft met een geldboete van ten hoogstG 100,ofhechtenis van ten hoog ste veertien dagen. 2. De toestellen en voorwerpen, waar mede de overtreding is gepleegd, kunnen, voor zoover zij den veroordeelde toebehoo- ren, worden verbeurd verklaard. De Commissie voor de strafverordenin gen schrijft hierbij o.a.: Met den Commis saris van Politie zijn wij van meening, dat de z.g. speelautomaten, die thans in tal van café's, koffietenten en winkels staan opgesteld, een niet gering zedelijk gevaar opleveren. Zooals is gebleken, worden met deze apparaten door jonge menschen en lieden, die slechts over weinig geld de be schikking hebben, betrekkelijk groote be dragen verspeeld. Het is reeds voorgeko men wij hebben er ons van kunnen overtuigen dat loopjongens zich, ten einde hun speelwoede te bevredigen, heb ben vergrepen aan het geld van hun patroon, terwijl menschen met een gering inkomen, en gesteunden, die zich aan deze spelen overgeven, zich of hun gezinnen daardoor noodzakelijk levensonderhoud moeten onthouden. Dit kwaad doet zich uiteraard niet slechts in Leiden voor; ook elders heeft men daartegen maatregelen genomen. B. en W. zijn dan ook van oor deel, dat zoo spoedig mogelijk een rege ling moet worden getroffen, waardoor dit kwaad wordt gekeerd. Aquarium- en terrariumhouders- vereen. „Natuurgenot" In Huize Feenstra hield bovengenoemde vereen, gisteravond haar maandelijksche clubavond. Na opening door den voorzitter werden in vlot tempo enkele huishoudelijke zaken afgedaan. Even langer werd stil ge staan bij den kweekwedstrijd en de huiskeu ring waarvoor groote belangstelling bleek te bestaan. Hierna was het woord aan den heer Donk die een causerie hield over de aquarium- planten, Na een algemeene bespreking van de voorwaarden om een weelderigen plan tengroei te verkrijgen werden de verschillen do soorten planten afzonderlijk besproken. Ook de na de pauze gehouden sociëteit le verde door uitwisseling van kweekervarin- gen vruchtbare resultaten op, Autotocht ouden van dagen Het Comité „'Autotocht voor Ouden van dagen" deelt ons mede, dat 52 auto's be- schikbaai zijn gesteld voor den tocht, wel ke Woensdag 21 Juni a.s. zal worden gehou den. Het Comité komt thans nog twintig auto's tekort. Zij, die hun auto alsnog beschikbaar willen stellen, kunnen zich aanmelden bij mej. M. v. d. Velden, Rapenburg 19, telefoon 1172. Vertrokken wordt om kwart voor één van de Burggraven]aan. In afwijking van vorige jaren zullen de kaarten tot deelneming aan de autotocht niet bij de deelnemers worden thuis be zorgd, maar moeten deze worden afgehaald aan het gebouw van den Geneeskundigen Dienst, Korte Mare 13, en wel op Vrijdag 17 Juni, 's morgens van 1012 uur. Het comité verzoekt dan de oudjes van boven de 70 jaar, die zich voor de auto- en boot tocht hebben opgegeven, hun kaarten per soonlijk te komen halen. BEEN GEBROKEN Gisteravond te half negen heeft de 13-ja- rieg W. v. K., wonende in het Koolhof, bij het voetbalspel op een terrein van de Zijl oncler Leiderdorp met de rechtervoet tegen don grond getrapt, waardoor bij het rechter been brak. Hij is eerst naar zijn woning ge bracht en vervolgens door den E.HJD. jiaar hot iAcad. Ziekenhuis vervoerd. Wielrijder door auto aangereden Spoedig daarna overleden LEIDEN, 15 Juni. Hedenir fen te kwart over zes is op den Stationsweg ter hoogte van hotel Du Commerce een onbekend bleven wielrijder van omstreeks 50-jarigen leeftijd aangereden door een personenauto, bestuurd door den 27-jarigen L.P.H.V. uit Voorhout. De wielrijder werd door de auto gesohept en sloeg met zijn hoofd door de voorruit, waardoor de schedel verbrijzeld werd. Vervolgens werd hij tegen den grond gesmakt. In hoogst ernstigen toestand werd de man naar het Acad. ziekenhuis gebracht waar hij spoedig na aankomst is overleden. Zoowel de wielrijder als de auto reden in de richting van het station, zoodat de man van achteren aangereden is. De politie stelt een onderzoek in naar de schuldvraag. Examens Pontschool Voor het examen eteno-typen in de Ned. taal, 130 lettergr. per min., afgenomen door den Algem. Stenografenbond, slaagden: de dames G. Bijlstra, Wassenaar; C. J. v. Den deren, D. M. Emke, B. Fortman, S E M Ko- renhof, Oegstgeest; D Zierfuss. Idem voor kantoorstenograaf in de Ned. taal: de heer mr. J. M. Wicherink. Voor Taohografie in de Ned. taal, 165 let tergrepen per minuut; mej. J. A. M. Brou wer, Oegstgeest. Voor onderwijzer stenografie „Groote": de heer R. Snijders. Idem voor onderwijzer maohineschrijven: de heer R Snijders. Voor Machineschrijven diploma B (ten minste 120 regels per uur) slaagden: de da mes C. H. Bodaan, Oude Wetering; C. Dub beldam, M. C. Harting, E. P. de Jongh, Voor schoten, J H. M. Klinker, Oegsi'geest, W. Kuijntjes, L. Muijs v. d. Moer, J. C. Noorder- vliet, A M. Vlekke, J. C Welmers, ên de hee>- ren W N, G. Altena, E Barnard, Katwijk aan Zee, G. de Boer, Voorhout, J. H. Hendrik, A. A. Moolenburgh, Oegstgeest, Ph. E. H. Roe- lofs, W Vischbaoh. Waar geen woonplaats is vermeld, is deze alhier. Allen waren leerlingen van de Pont- school, S teens chuur 3, Om het schaakkampioenschap van Leiden Remonchamps wint van Van Veen Gisteravond werd „In den vergulden Turk" de eerste partij gespeeld tusschen v. Veen en Rêmonchamps die in den eindstrijd over i' kampioenschap van Leiden met gelijk aan tal punten eindigde. Remonchamps ontpopt zich hoe langer hoe meer tot een zeer sterk aanvalspeler, het geen v. Veen dan ook wel ondervonden heeft doordat Remonchaimips hern in negen tien zetten tot opgeven dwong in een mooie krachtige partij. v. Veen opende met d4 waarofp Remon champs Pf6 koos en overging in de Buda- pester-verdediging en de Fajarowicz-variant Na tien zetten was het er dan ook wel in te zien dat v. Veen slechter stond en voor een hopelooze zaak streed. De partij zelf volgt hieronder: v, Veen: Wit; Remonchamps: Zwart. 1. d4Pf6, 2. c4e5. Zwart offert een pion om aanval te verkrijgen. 3. dexPed; 4 Dd5 Pc5; 5. Pf3d6; 6. edx—Ld6x, 7. L.gb—f6; S. Lh4Leb; 9. Dh5tg6; Dh6—De7; men ziet dat zwart overwegend staat; 11. Pbd2— Pc6; 12. e4, hier was a3 de zet om het ge vaar Pb4 te bezweren. 12....—Pb4-; 13. Kdl— Pcd3; 14. Ld3xPd3x; 15. Kc2—Lf4, verliest een stuk en daarmede de partij; 15. Lfb— Pb4f; 17. Kc3g5x; 18 Thdl—0-0-0; 19. a3— Td3. Een iprachtige partij. Zooals men weet moeten er 3 partijen tus schen v. Veen en Remonohamp gespeeld worden, waarvan Remonchamps dus nu 1 gewonnen heeft. De tweede partij wordt a-s. Maandag in „Hotel Central" op de Breestraat in het clublokaal van Philidor gespeeld. Op de door 'den Bond gehouden bestuurs vergadering zijn de bestuursfuncties ver deeld als volgt: J. Dragi', voorzitter; W. C. Gerardts, vice-voorzitter; Joh. Brouwer, 1ste secretaris, Stadhouderslaan 17, tel. 1398; J. Wafcka, 2de secretaris; J. v. Weizen, 1ste penningmeester, D. Cornet, 2de penningm.; W. Springer, bibliothecaris; F. A. v. Hees, C. Vermeer en J. Voorbij, commissarissen. KAMER VAN KOOPHANDEL HANDELSREGISTER Wijziging. 14 Juni. K. Wieliniga Ezn. voor heen J. G. v. d. Mark Aim., Leiden, Hooi gracht 42, detail- en engroshandel in huish. artikelen, speelgoed, enz., fabriek van hou ten speelgoed, Wijz. uitgeoef. bedr.: De speelgoedfabriek „Kaïwee" is overgedragen aan K. Wielinga, Kzn. WATERTEMPERATUUR Zweminrichting De Zijl, 16*4 gr C. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: S WoltersSprisger d; E de la OVERLEDEN: Th A M Rutfgrok v d Werven dr 1 j; E v Engelenburg vr 81 j; H M H Schou ten hsvr van JH Speel 56jr UIT DEN OMTREK ALFEN a.d. RIJN EEN VAANDEL VOOR DE BURGERWACHT Door de Vrijw. Burgerwacht' Alfen a. d. Rijn zal Zaterdag worden deelgenomen aan de nationale demonstraties op het vliegveld Ypenhurg en volgende week aan den Rotter- dammermarsch. Nu zit dit jonge korps netjes in de klee- ren, men heeft kortelings de beschikking gekregen over een tamboer, maar noch ont brak er nog iets en dat was een vaandel. Welke vereeniging of korps zal dit niet als jaen gemis gevoelen? Gisteravond had op het sportterrein van de Chr. H.B.S. een vaandelaanbieding plaats in tegenwoordig heid van het voltallig bestuur. De heer W. A, Lam heeft met een korte toespraak het vaandel aan den commandant, den heer Bern. Knaapen, aangeboden, welke aanbieding door het korps begrijpelij kerwijs zeer op prijs werd gesteld1. En inderdaad is het een stuk waarmede men voor den dag kan komen, Het is uiv- gevoer in de kleur oranje, met gouden franje afgezet, terwijl in het midden een ster prijkt met den naam. Na deze overdracht is men verder gegaan met de gebruikelijke oefeningen, die reeds een soort generale repetitie vormden voor Zaterdag a.s. Voor den Haagsohen politierechter heeft gister C. IJ. G. S. uit onze gemeente terecht gestaan wegens onbehoorlijk optreden tegen den secr.-penningm. van het Burg. Armbe stuur, den heer v. H., aan diens 'woning. Toen de heer v. H. hem gelast had zijn erf te verlaten had S. dit geweigerd, waardoor hij zioh schuldig maakte aan huisvrede breuk. De officier van Juetitiei wees erop dat ver dachte geen gunstige reputatie heeft, zooals uit zijn strafregister bleek. Ook het politie rapport luidde niet gunstig. De officier ei6chte daarom een maand gevangenisstraf, overeenkomstig welke eisch verdachte bij verstek werd veroordeeld. DE BOOTTOCHT VOOR DE OUDJES Het jaarlijiksch uitstapje voor de ouden van dagen is dit jaar, zooals wij gemeld hebben, naar Amsterdam en de havens. De datum is thans definitief bepaald op Donderdag 23 Juni a.s. GESLAAGD SCHOOLREISJE Begunstigd door prachtig zomerweer heeft de U.L.O.-afd. der Mulo-school met den Bij bel Maandag een uitstapje naar Den Bosch en Oisterwijk gemaakt; zulks, als onderdeel een groot gezelschap ten getale van 800 k 900 jongens en meisjes, allen leerlingen van scholen in het westelijk deel van Zuid- Holland. In opgewekte, stemming werd de Brabant- sche hoofdstad bereikt, waar padvinders en leden van de V.V.V. als gidsen fungeerden bij het 'bezichtigen van de fraaie St. Jans kathedraal en waar ook nog even werd ver toefd in de ruime hal van het stadhuis met vele mooie muurschilderingen en oude ka nonnen uit dein tijd van Frederik Hendrik. In Oisterwijk ging het geheele gezelschap met muziek voorop door een haag van men schen naar het groote openluchttheater, dat heerlijk gelegen is temidden van bosschen en vennen. De burgemeester sprak daar een kort. har telijk welkomstwoord, dat beantwoord werd door den hoofdleider, op wiens verzoek driewerf hoera op de Koningin werd uitge bracht. Nog enkele uren genoten de leerlin gen van de schitterende natuur en maa te spoedig moest de terugtocht worden aan vaard. SCHIETWEDSTRIJD B.V.L. De schietwedstrijd om den in 192Singestel- den zilveren B.V.L.-wisselbeker te Alfen a, d. Rijn wordt dit jaar voor de 11e maal gehou den en wel op 15 en 16 Juli a.s. In de rege ling der voorgaande jaren is geen verande ring gekomen. In 1937 is de beker gewonnen door de Rotterdamsohe Burgerwadit. GOEDKOOPE AARDAPPELEN VOOR WERKLOOZEN GEVRAAGD In verband mei den zeer hoogeU prije die voor de aardappelen moet worden betaald, heeft zich een aantal werkloozen met een adres tot den gemeenteraad gericht, waarin dringend verzocht wordt maatregelen te tref fen teneinde in de behoefte van goedkoope aardappelen te voorzien. j de tegenwoordige prijsstijging is het onmogelijk, op geregelde tijden van dit volksvoedsel gebruik te maken bij het peil van dg tegenwoordige steunuitkeering. B.v. zou een regeling getroffen kunnen worden, aldus heet het in het ad ree, waar bij het mogelijk is de aardappelen over de schijf van de Groenten-centrale te betrekken tegen 3 cenv per kg, evenals de groenten. HAZERSWOUDE NIEUWE KANTOORHOUDER P.T.T. Met ingang van 1 Juli a.s. is tot kantoor houder bij de P.T.T. op het dorp alhier be noemd, de .heer W. W. Kraaijenveld, best.- chauffeur te Gouda KATWIJK AAN ZEE HOOGWATERSTANDEN KOUDEKERK a.d. RIJN KOSTELOOZE INENTING Donderdag 23 Juni a.s., des nam. 2 uur, zal aan de dokterswoning alhier de gelegenheid opengesteld worden tot' kostelooze inenting en herinenting. Men vergete vooral niet om het trouwboekje der ouders of geboortebe wijzen der kinderen mede te brengen. LEIDERDORP RAADSAGENDA De Raad dezer gemeente zal vergaderen op Donderdag 16 Juni 1938, voorm. 10.15 uur. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Mede- deelingen en ingekomen stokken. 4. Benoe ming schattere voor het grondbedrijf. 5. Vaststelling verordening op het schatten van gronden in het Grondbedrijf. 6. Vast stelling wijziging algemeene politieverordo niiug. 7. Verzekering van gemeentegelden. 8. Wijziging reglement van het Burgerlijk Armbestuur. 9. Verzoek straataanleg van M. v. cl. Velden. 10. Extrahulp aan werkloozen. 11. Voorstel tot inbreng van grond in het grondbedrijf. 12. Goedkeuring rekening 1937 van het Burgerlijk Armbestuur. 13. Subsidie Devote. 14. Subsidie Chr. Bewaarschool. 15. Reclames plaatselijke belastingen. 16. Be noeming commissie tot naaien der rekening 1937. 17. Het geven van namen aan twee straten. 18. Wijziging begrootingen 1937 en fijjl. 19. Rondvraag. 20. Sluiting. Burgerlijke Standen KOUDEK9BK a. d. RIJN. Gehuwd: M Jansei 5 j en A C Duiker 21 j. Ondertrouwd: W van den Akker 24 J en i tagrdolna 23 j. Bevallen: D M van HeesOome z. RIJNSBtPRG. Bevallen: G v Klaveren—Vink 2 Ondertrouwd: G v Starkenburg: 29 j en G vai Klaveren 28 J. KLEERMAKER 's-GRAVENHAGE AMSTERDAM L. Houtstraat 26 Heerengracht 440 Leidschendam EERSTE VERGADERING NIEUWE GEMEENTERAAD Twee r. k. wethouders gekozen Verklaring v. d. heer Vink a.r namens de minderheid Gistermiddag kwam onder voorzitterschap van burgemeester W. K e y z er de nieuwe Raad van onze gemeente voor het eerst bij een. De agenda vermeldde slechts 2 punten, nl. installatie der leden en wethoudersverkie- ziing. De burgemeester heet alle leden hartelijk welkom in deze eerste vergadering en wens ebt hen geluk met het vertrouwen, dat de inwoners der gemeente in hen heeft ge steld. Spr. vertrouwt, dat de goede toon, welke altijd in de Raden heeft geheerscht, ook in den nieuwen Raad zal bewaard blijven. Vervolgens gaat hij over tot installatie der leden. Alle leden leggen den eed af, behalve de heer Kerkhoff (s.d.), die de belofte aflegt. Hierna wordt overgegaan tot verkiezing van wethouders. Vooraf merkt de heer Kerkhoff (s.d.) op, dat aan de minderheid zi. een wethou derszetel moet worden toegekend. De samen stelling van den Raad is thans: 7 kath., 1 diss, kath., 2 c.h. en 1 a.r. (die op één lijst gekozen zijn), 1 lib. en 1 s.d. en het is dan ook zeer zeker een onbillijke eisch der min derheid, dat uit haar midden een wethouder wordt gekozen. Omdat echter de R.K. fractie Zaterdag aan de anderen heeft meegedeeld, dat zij heide zetels weer wil bezetten, zullen de niet- kath. leden daaraan in geen enkel opzicht meewerken en voor de eerste vacature stem men op den heer Vink (a.r.) en voor de tweede op den heer J. Koerts (lib.), De stemming Bij de stemming verkrijgt, in de le vaca ture. de heer L. C. de Koning (r.k.) 7 stemmen en de heer K. Vink 5 sterrtnen, terwijl 1 blanco-stem werd uitgebracht De heer de Koning was dus gekozen. De stemming voor de 2e vacature levert hetzelfde resultaat op, alleen verkreeg de heer van den Bosch nu 2 stemmen. Hierop volgt een herstemming tugschen de heeren Smits en Koerts, waarbij deze niet meestemmen. Eerstgenoemde verkrijgt 6 stemmen en op den heer Koerts worden 4 stemmen uitgebracht; 3 stemmen waren blanco. De heer Smits is alzoo gekozen. De heeren de Koning en Smits nemen bed den hun benoeming aan. De Voorzitter feliciteert' de gekozenen met hun benoeming en brehgt den afgetre den wethouder, den heer van den Bosch, dank voor den velen arbeid, welke hij in het belang der gemeente heeft verricht. De heer Vink spreekt Na deze stemming vraagt de heer Vink (a.r.) bet woord om namens de minderheid een verklaring af te leggen. Hij zegt, dat het vonnis door de r.k. frac tie in geheim conclave over de minderheden gestreken, thans is geëxecuteerd, al bleek daarbij weinig van de eenheid der Roomsch- Katholieken, welke naar het woord van mi nister Ruys 's lands eenihead zou beteekenen. Men moest zelfs gebruik maken van de medewerking van een raadslid, dat als lid der kiesvereeniging is geroyeerd. Toch heeft men weer gehandeld naar bet beginsel: wat gij wilt, dat u geschiedt, doe dat aan een ander niet. De burgerij zal deze houding, deze dictatuur der R.K. meerderheid noch begrijpen, noch op den duur verdragen. Te meer niet, omdat een verdienstelijk wethou der zijn plaats moest ruimen voor een nieu weling, die blijkens de stemming niet het vertrouwen der raadsmeerderheid heeft, van wien men nog niets weet en die tot het zwij gend gedeelte behoorde. Uit piëteit tegen over den aftreden-den heeft men dus niet gehandeld Natuurlijk zullen de minderheden, on danks deze onbillijke bejegening de voor stellen van B. en W. objectief blijven beoor- deelen en zoo mogelijk steunen, maar zij zullen het niet zonder argwaan kunnen doen; de verhoudingen zullen verscherpt worden en het anti-papisme onder de bur gerij versterkt. Zeer persoonlijk genomen is de beslissing voor spr. een uitkomst, want zij bespaart hem een pijnlijke beslissing; en ook politiek gesproken kan het geen nadeel voor de Prot. Ghr. partijen zijn, want zij groeien be ter door de openbare propaganda in de raadsvergadering dan door het stille werk van den wethouder. Maar het gemeentebe lang is door dit exclusivisme niet gediend «n on den duur zal de R.K. partij de wrange vruchten van haar ongehoorde inhaligheid plukken. Spr. hoopt echter, dat zij nog tij dig haar politieke zonden mag inzien en tot betering des levens komen. Andere sprekers De heer Zuidewij k (diss, r.k.) ver klaart, dat ondanks het. feit, dat hij gewei gerd is als lid der R.K. Staatspartij, hij toch nog R.K. is en dat er niet bij de R.K. sprake is van dictatuur, doch bij de A.R. Argumen ten voor deze redeneering liet de heer Zuid- wijk echter achterwege, die zal hij wel nooit kunnen vinden. Vervolgens heeft nog hot woord gevoerd de heer Wilemse (r.k.), hoewel de heer v. d. Bosch thans fractie-voorzitter is. Deze zegt, dat er hij de minderheid geen sprake is van politieke éénheid en hij vraagt zich af, hoe men nu uit haar mid den een wethouder zou willen verkiezen. Welke waarborg, aldus spr., biedt een zoo danig samengestelde groep, dat er een be hoorlijk beleid gevoerd kan worden? De R.K. hebben getoond te kunnen bestu ren en hij treedt de nieuwe wet/houders met vertrouwen tegemoet. De heer Vink voelde geen behoefte thans de discussie voort te zetten, doch hoopte bij de komende begrootingsdebattem hierop te kunnen terugkomen. Het nieuwe college van B. en W. is samen gesteld en wij hebben de daden ervan af te wachten. Met belangstelling zien wij de a.s. begrootingsdebatten tegemoet, hierbij zal nog wel het een en ander ter sprake komen SASSENHEIM AUTOTOCHT VOOR OISöEN VAN DAGEN Wat is er gistermorgen naar het weerbe richt geluisterd; zou er wel ooit in onze ge meente zoo'n belangstelling voor geweest zijn als nu? De Oranjevereeniging zou immers met de ouden van dagen op stap gaan en daarvoor heeft iedere Sassenheimer belangstelling. De Bilt gaf de verzekering dat er na eenige lichte regenbuitjes mooi w#eer zou komen en dit is gebeurd ook. Behalve- een klein buitje bij het vertrek en tijdens de tocht bleef het droog en 's middags was het mooi zonnig weer. Te tien uur vertrokken de 169 deelnemers in 6 touringcars vanaf de Wilhelminalaan. uitgeleide gedaan door tallooze familieleden. Via Wassenaar werd er gereden door de mooie villaparken en langs „Marlot" werd den Haag bereikt, waar men dennieuwen weg naar Rotterdam volgde en te ruim 12 uur kwam men op Waalhaven, het doel van de tocht, aan. Hier werd de tentoonstelling bezichtigd en de aankomst en vertrek van enkele vliegtui gen gadegeslagen. Enkelen maakten een vliegtocht]'e boven Rotterdam. Op Waalhaven werd koffie gedronken en hier bracht de voorzitter van de Oranjever., de heer Bissohops, dank aan de ingezetenen van Sassenheim, die door hun milddadigheid de vereeniging in staat hebben gesteld deze tocht te kunnen maken. Van Waalhaven ging de tocht naar de boot voor de rondvaart door de havens. Er lag voor het gezelschap een speciale boot klaar en spoedig was men op de breede wa teren en hoorde men de opmerking: er is hier wel wat' meer vaart dan in de Ooetha- ven. Te ruim 5 uur arriveerde men bij Heek op den Coolsimgel, waar het middagmaal ge bruikt werd. Na den maaltijd sprak de heer Bisschops nog een kort woord en dankte de heer E. Franken namens de deelnemers voor de prachtige tocht. Hij heeft alle tochten mede gemaakt, doch deze spant de kroon. Daarna werd de terugtocht aanvaard; te ruim half negen arriveerde men te Sassen heim. Het bleek wat te vroeg te zijn, want velen kwamen te laat om de .^blijde incon> ste" gade te slaan, VOORSCHOTEN VOETBALWEDSTRIJD Gisteravond heeft het E.H.B.O.-elftal een wedstrijd gespeeld tegen een elftal, gevormd uit het personeel der gemeente, op het ter rein van V.V.L. De opbrengst is bestemd voor liefdadige doeleinden. Omstreeks 8 uur heeft wethouder J. A. Mens de aftrap verricht; de burgemeester, M. F. Berkhout, die zich voor deze hande ling beschikbaar had gesteld, was plotseling verhinderd om bij het begin van den wed strijd aanwezig te zijn; later op den avond heeft hij nog van zijn belangstelling doen blijken. Al direct ontwikkelde zich een goed voet balspel, waaruit voor de rust ieder der elf tallen twee doelpunten bemachtigde. Na de rust mocht elk der partijen nog een doelpunt incasseeren, zoodat toen de scheidsrechter het einde floot het een onbesliste wedstrijd was. Jammer dat niet wat meer publiek van zijn belangstelling heeft doen blijken. ONGEVAL TIJDENS HET VOETBALSPEL De 14-jarige P. v. B., wonende alhier, die op het terrein waar de voetbalwedstrijd E.H.B.O.-Gemeentepersoneel gespeeld werd. stond te kijken, had het ongeluk over een ijzeren draad, die daar langs den grond ge spannen was, te vallen en met zijn knie schijf op een houten paaltje dat in den grond stond terecht te komen. Dr. H. de Boer, die bij den wedstrijd aanwezig was, ver leende hem de eerste hulp, waarna hij met een brancard naar zijn woning werd ver voerd. Een dame, genaamd H., wonende Donk laan, kreeg tijdens dit ongeval een flauwte. HAARLEMMERMEER HOOFDDORP In Haarlemmermeer zal op Zaterdag 25 Juni a.s, te Hoofddorp, Nieuw- Verniep, Badhoevedorp, Aalsmeerderdijk en naby de Cruquius, vanwege de Provinciale Regelingscommissie gelegenheid worden ge geven 3-jarige en oudere merriën type land bouwtuigpaard aan te bieden voor opname in het stamboek. Was voorheen de bezichtiging van het museum „de Cruquius" kosteloos, met ingang van deze week is daar verandering in geko men. Het bestuur van de stichting heelft ge meend om tot dekking van de kosten van de bezoekers een klein bedrag aan entree te heffen RADIO-DISTRIBUTIE WOENSDAG 15 JUNI Programma 3: 8 Keulen; 10.20 Diversen; 10.3C Parijs Radio; 12.05 Radio PTT Nord; 12.20 Keu. len; 13.20 Brussel VI; 14.20 Keulen; 15.20 Parijs R; 35.35 Deutschl.s; 16.20 Droitwlch; 17.20 Brus sel Fr; 18.20 Radfo PTT Nord; 18.50 Keulen; 19.10 Diversen; 20.20 Brussel Fr; 22.20 Brussel VI; 22.50 Boedapest of dlv.; 23.20 Keulen Programma 4: 8 Brussel VI; 9.20 diversen ol Gram.-muz. RD; 10.35 London Reg; 13.20 Droit, wich; 14.20 London Reg; 17.20 Droitwlch DONDERDAG 16 JUNI Prgramma 3: 8 Keulen; 10.50 Parijs R.ad;o; 12.05 Radio PTT Nord; 12.20 Partis R; 13.20 Brussel VI; 14.20 Keulen; 15.20 Parijs Radio; 15.35 Drolwich; 17.20 Brussel Fr; 17.50 Idem VI; 18.35 idem Fr; 19.20 Brussel VI; 19.50 Londen R; 20.20 Brussel VI; 20.50 Parijs Radio Programma 4: 8 Brussel VI; 9.20 Diversen; 10.35 Londen Reg; 13.20 Droitwlch; 14.25 Lon den Reg.; 17.20 Droitwlch; 18.40 London Reg; 19 Droitwlch; 19.30Sportpraatje hoor den lieer J G A Janssen; 20 GRD of dlv.; 20.35 Londen Rj 21.20 Droitwch Agenda Woensdag, 15 Juni. De Burcht, 8 uur. Le» denvergadering Onderlinge Vereen, voor Zie- kenhuisverpleging. ■Amsterdam Keizersgracht 573-575 /SOMFY& MAATSCHAPPIJ CPCEQICHl 1657 A//eBankzökov\ A /leEffec f omaY,vw RECHTZAKEN Het schot in Lienden Vier Jaar tegen verdachte geëischt Op 29 Januari van dit jaar s avotnds om kwart voor 11 ongeveer werd de jeugdige kruidenier J. F. v. W. te Lienden, terwijl; hij op z'n wagen met waren zat, door schot hagel aan de linkerzijde van zijn hoofd getroffen. Hei' paard sloeg door het onverwachte schot op hol en zoodoende kon de dader niet direct worden opgespoord. Twee dagen later werd op den lanbouwer E. W. L. een aanslag gepleeg eveneens met een schot hagel. Hij werd in zijn arm ge-, troffen, waarvan hij nu nog niet genezen is. Z'n zuster kreeg het op haar zenuwen), en is nu „geen cent meer waard", volgens hei' slachtoffer. De dader de 30-jarlge D. V. werd herkend en later ingesloten. Hij had zich daarvoor: voor de Ainhemsche rechtbank te verant woorden. Een brutale verdachte De man had niet veel spijt, doch hij ont kende ten stelligste aan het eerste feit schuldig te zijn al wezen dan ook allerlei punten op een analoog geval. Oip L. geschoten? Ja zeker, zei hij. Die man moeten ze naar Transvaal zenden, hij laat arbeiders voor f 1 per dag zich afbeulen enz. Op goed geluk, omdat ik half dronken was. schoot ik mis, anders was ie hartstikke dood geweest. „Is dat je geweer?" vroeg de president, op een groot dubbelloops jachtgeweer wijzend, „Nou", repliceerde de brutale verdachte, „als het gelaaien was, zou ik hem er nog wel een willen verkoop en; zooveel heb ik met die man op". Enkele getuigen kwamen verklaren dat ze meenden V. op den bewusten avond van 29 Jan. in de buurt van den aanslag te hebben gezien. Daartegen stoof V. weer op. „f 25", een bedrag dat hij later tot f 100 verhoogde, riep hij uit, ,ygeef ik voor ieder die dat be wijzen kan. Van die ander heb ik niks geen' spijt, al zal ik er ook 20 jaar voor zitten". Al zijn brutaliteit kon hem weinig hel pen. De deskundigen verklaarden hem physiek gestoord en daarmede reke nend vroeg de officier van Justitie graaf v. Limburg Stirum 4 jaar ge vangenisstraf, met ter beschikking stel len van de regeering. De verdediger pleitte clementie. Uitspraak 28 Juni a.s. Ondergeteekende geeft op als abonné op de NIEUWE LEIDSCHE COURANT voor minstens één jaar Naam: Adres De nieuwe abonné wenscht te betalen per kwartaal per week Als aanbrenger ontvang ik dus, zoomede de door my aangebrachte lezer, HET FRAAIE BOEKGESCHENK De aanbrenger.' Naam Woonplaats: Adres: Dit formulier op te zenden aan de Administratie yan de NIEUWE LEIDSCHE COURANT. *1 Doorhalen wat niet .verlangd wordt,

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6