DE ELZENBER WOENSDAG ïs JUNI 1938 EERSTE BLAD PAG. RONDBLIK KENNEDY GAAT RAPPORTEEREN De heer Joseph B. Kennedy is de man, die sinds ruim twee maanden in Londen als ambassadeur der Vereenigde Staten optreedt, en in dien korten tijd reeds erin is geslaagd, zich min of meer populair te maken, gelijk men o.a. kan constateeren uit het groote aantal foto's, hetwelk de Britsche pers van hem en zijn talrijk gezin pleegt te publicee- ren. Welnu, deze nog versche ambassadeur, die juist lang genoeg in zijn standplaats heeft vertoefd, om er de atmosfeer te lee- ren kennen, en nog niet zóó lang, dat hij zich daarmede te zeer zou hebben geassi mileerd, vertrekt, heden naar Washington. Doel van de reis is een persoonlijke ont moeting met president Roosevelt, en een ge- dachtenwisseling over den toestand in Euro pa, welke van den kant van den ambassa deur het karakter van een rapport zal dragen. De Britsche pers houdt zich met dit on derwerp natuurlijk terdege bezig, en vraagt zich af, hoe dit rapport wel zal uitvallen. Algemeen heerscht het vermoeden, dat Ken nedy te kennen zal geven, het in hoofd trekken met de door Neville Chamberlain gevolgde politiek zeer wel eens te zijn. Hij kan diens inzichten ten aanzien van Italië en Duitschland, namelijk dat men moet trachten met de autoritaire staten tot een modus vivendi en een vergelijk te komen, billijken. Ook al vraagt zulk een toenadering offers, deze zullen toch altijd nog minder zwaar wegen dan wat een tegenoverge stelde politiek zou moeten vergen. De staatsman die tegenover Berlijn-Rome een afwerende houding zou wenschen te be stendigen, kan zul les alleen doen zoo hij zich zeer nauw met andere machten tot een soort van gewapende alliantie verbindt, om ver volgens rustig af te wachten of de spil- mogendheden er eventueel in slagen, een politieken uitbouw aan hun combinatie te geven, welke het hun zou veroorloven, hun lot en hun zwaard opnieuw in de weegschaal te werpen. Want de eene groepeering, schoon voor veiligheid en pacificatie bedoeld, roept immer onherroepelijk een andere tegenover zich in het krijt, en het conflict brandt los op het moment, dat men vermoedit tegen elkander opgewassen te wezen. Kennedy is, zegt men, een groot bewon deraar van Chamberlains politiek van toe nadering. Hij ziet in Engelands premier den man, die bereid is te betalen voor wat En geland wil, de eerste man sedert jaren, die zulk een houding durft aan te nemen. Wat Duitschland aangaat, zou Kennedy van inzicht zijn, dat Engeland het zal' zoe ken te bevredigen, ook in zijn koloniale as piraties, doch dat het zulks zal nastreven zonder andere naties in hun belangen tekort te doen. Intusschen is deze Amerikaansche ambassadeur, bij al zijn populariteit, een zeer nuchter man, die een open oog heeft voor de werkelijkheid. Hij heeft nimmer onder stoe len of banken gestoken, dat de Vereenigde Staten zich tot schier eiken prijs buiten de Europeesche problemen wenschen te hou den. Wellicht dat hij ook uit dien hoofde Chamberlain prijst, daar deze een weg volgt, die alle ernstige moeilijkheden voorzichtig tracht te ontgaan. Het hof te Leipzig heeft dezer dagen uit spraak gedaan in het proces tusschen de provincie Lippe en het daar vroeger regee- rende vorstenhuis van Lippe en heeft de fa milie een som geld toegewezen. Het hof heeft echter geweigerd de uitgestrekte landerijen aan het vorstenhuis toe te wijzen, die er eens het bezit van waren. Medegedeeld werd, dat „in het vonnis rekening gehouden is met 'den tegenwoordigen politieken toestand". Whisky Soda Caramella Van Lonk a te Breda Het bombardeeren van Britsche schepen Engeland neemt geen vergeldings-maatregelen Minister-president Chamberlain heeft thans in het Engelsohe lagerhuis een verklaring afgelegd over het bom- bardeeren van Britsche schepen. -Hij zeide, dat twee voorstellen waren ge daan, welke, indien zij uitvoerbaar zou den zijn, tot op zekere hoogte aan deze aanvallen een einde zouden kunnen maken. Het eerste voorstel behelst de invoe ring van veiligheidszones voor schepen in zekere havens en hoewel dit voorstel aanzienlijke moeilijkheden insluit, is het nauwkeurig bestudeerd. Het tweede voorstel is Zaterdag van de autoriteiten te Burgos ontvangen Het beoogt buiten de zone der mili taire operaties een haven in het door de Barcelona-regeering bezette gebied uit te kiezen ten gebruike van Britsche koopvaardijschepen, die er ongehinderd zouden kunnen binnenvallen of vandaar vertrekken. Behalve deze specifieke voorstellen heeft het verdere gedetailleerde onderzoek der regeering aangetoond, dat tenzij Groot-Brit- tannië bereid zou zijn een werkzaam aan deel te nemen in de vijandelijkheden, geen besoherming kan worden gegarandeerd aan schepen, welke varen op in de oorlogszone gelegen havens, omdat zij zich in de terri toriale wateren bevinden. Minister Chamberlain Naar de meening der Britsche regeering is het ongerechtvaardigd, een dergelijken gang van zaken aan te raden, daar zij zeer wel tot gevolg zou kunnen hebben, dat het conflict ver buiten de tegenwoordige grenzen zou komen. Daarom moet de regeering de reeds op 28 November en' 29 November jl. gegeven waarschuwing herhalen, dat hoewel zij voort zal gaan zooals tot dusver bescherming te»verleenen aan schepen in volle zee, sche pen, welke havens binnenvallen, die op ieder oogenblik aan aanvallen kunnen bloot staan, zulks op eigen risico moeten doen. Tegelijkertijd is het onmogelijk, dat aan vallen, die veelvuldig verliezen aan men- schenlevens veroorzaken en in sommige ge vallen weloverwogen op Britsche schepen geschieden, herhaald zouden kunnen wor den zonder ernstige schade aan de vriend schappelijke betrekkingen, die de autoritei ten te Burgos hebben verklaard te willen onderhouden met de Britsche regeering. Sedert 11 April hebben 22 Britsche sche pen bloot gestaan aan luchtaanvallen. Elf schepen werden tot zinken gebracht of ern stig beschadigd en in verscheiden gevallen waren de aanvallen opzettelijk. Ten aanzien van de vraag, op welke wijze zou moeten worden opgetreden om de Brit sche scheepvaart te beschermen zeide Cham berlain, dat de Britsche regeering versohei den soorten vergeldingsmaatregelen heeft overwogen, doch daar voor het oogenblik zulks geraden voorkomt, is zij niet geneigd tot dergelijke maatregelen over te gaan, die, afgezien van de er aan verbonden nadeelen, mogelijk hun doel zouden missen. Mc Call bekent Wacht hem de electrische stoel? Mc Call heeft, naar uit Miami wordt ge meld, bekend op de beschuldiging, dat hij om in het bezit te geraken van losgeld, Skeegie Cash heeft ontvoerd. Hierop staat in Florida de doodstraf. Mc Call heeft zijn onschuld betuigd voor wat betreft de tweede beschuldiging: het ter dood brengen van Skeegie Cash. Mc Call wordt door achttien politiebe ambten bewaakt Hij heeft de hoop uitge sproken naar de electrische stoel te wor den gezonden. Dat heeft hij liever dan levenslange gevaügenisstraf. De Sudeten-kwestie Hodza ontvangt Henlein- vertegenwoordigers De Tsjecho-Slowaaksche minister-presi dent Milan Hodza heeft gistermiddag vertegenwoordigers van de Sudetenduitsche partij ontvangen, met wie hij de besprekin gen over kwesties betreffende de Sudeten- Duitschers voortzette. De vertegenwoordigers, die van volmach ten voorzien waren, waren de afgevaardig den Kundt, Rosche en Peter, met als des kundigen Wilhelm Revekowsky en de ad vocaat Schnistemz. De aanwezigheid dezer deskundigen wijst er op, gelijk men in Praagsche politieke kringen meent, dat de onderhandelingen precies volgens het plan van Hodza verloopen. Het economisch leven één De voorzitter van de centrale federatie van Tsjecho-Slowaaksche industrieën heeft verklaard, dat het in Tsjecho-Slowakije niet mogelijk is, een economische politiek te voeren volgens de nationaliteiten en dat men in de economie in het algemeen geen grenzen of nationaliteitenafscheidingon kan trekken, aangezien het economische leven zich zoodanig vertakt, dat alleen een program van economische politiek in het algemeen belang en het welzijn van alle bewoners van den staat kan zijn. De be langen van de geheele industrie vormen één geheel en de beste manier om hun be scherming te verzekeren is te waken voor de eenheid van de geheele industrie. Sudeten-turners naar Duitschland? Volgens de „Prager Mittag" zullen bin nenkort 27000 Sudeten-Duitsche turners naar Duitschland gaan, om aan de gym- nastiekwedstrijden te Breslau deel te ne men. Duitschland zou zelf de vervoerkos ten, die 364000 mark bedragen, voor zijn rekening nemen. Het blad garandeert de juistheid van dit nieuws en levert er den volgenden commentaar bij: „Berlijn maakt deze propaganda op het oogenblik, dat de rijksleider voor de sport den Duitschen athléten heeft geweigerd toe te staan deel te nemen aan de sportbijeenkomsten in Tsjecho-Slowakije. Dit document vormt een bewijs voor de materieele afhankelijkheid der beweging van Henlein van de rijks autoriteiten". De Spaansche burgeroorlog BOMBARDEMENTEN TEN ZUIDEN VAN CASTELL0N Vluchtelingen naar Valencia Vliegtuigen der nationalisten hebben her haalde malen ten Zuiden van Castellon ge legen plaatsen gebombardeerd, waarbij doo- den en gewonden vielen en tal van huizen vernield werden. Het hevigste bombardement was tusschen twee uur en half vijf op Nules, waar meer dan vijftig bommen in de binnenstad tot ontploffing kwamen. Er zijn acht dooden en twintig gewonden, terwijl zestig huizen vernield werden. De meeste slachtoffers rijn vrouwen. Bovendien werden het dorp Burriana en de aan den weg van Castellon naar Valencia gelegen dorpen hevig gebom bardeerd. Er zijn vele gewonden. Te Barcelona is van het Oostelijk front bericht ontvangen, dat elf Duitsche solda ten werden gevangen genomen. Dit is de eerste maal sinds het begin van den oorlog dat Spanjaarden bij, gevechten te land Duitsche soldaten in handen kregen. Bommen op Valencia Volgens berichten uit Madrid is gisteren bij Castellon nog zeer hevig gevochten. De roode troepen zouden tegenstand bieden op de heuvels in de omgeving van de stad. Vijftienduizend vluchtelingen zijn onder- tusschen Valencia binnengestroomd; drie maal hebben de rechtschen deze stad ge bombardeerd. Vluchtelingen naar Frankrijk Een honderdtal gewonde linksche mili ciens is bij Col Lagela de Fransch-Spaan- sche grens overgekomen. De mannen zijn te Arrangouet gearriveerd, vanwaar zij naar Arreau werden gedirigeerd. Volwaardig LEVERTRAAN- PRODUCT aid frisschen sinaas- appelsmaak. IN APOTHEKEN EN DROGISTERIJEN a Fl. 1.40 PER FLACON De Japansch-Chineesche oorlog BE \T ER EEN FRANSCH- CHlNcESCHE AFSPRAAK? De overstroomingen in het noorden In Tokio wordt beweerd, dat afgezan ten van het departement van oorlog der regeering van Tsjang Kai Sjek onderhan delen met Jules Brève, den gouver neur-generaal van Fransch Indo-China, over het verkrijgen van Franschen bij stand bij de verdediging van het eilani Hainan. Er zou n.l. een geheime Chineesch- Fransche overeenkomst bestaan, waarin de regeering van Tsjang Kai Sjek aan Frankrijk spoorweg- en mijnconcessies aanbiedt in de Zuid-westelijke provin cies, met inbegrip van Joengan, tegen over Franschen bijstand aan China voor het vervoer van wapens en munitie naar Kanton per Fransch oorlogsschip uit Fransch Indo-China. De zuidelijke dijk van de Gele Rivier is tusschen Kaifeng en Tsjeng Tsjau op vijf tien plaatsen vernield. De doorbraken zijn tot 150 M. breed. Een geweldige vloedgolf stroomt met een uursnelheid van 4 K.M. uit het Noorden over de provincie Honan. De dijkdoorbraak vormt en der grootste ram pen, die China beleefd heeft. Alle pogingen der Japansche pioniers om het water te stuiten, zijn tot dusv.erre mislukt. Talrijke afdeelingen Chineesche guerrilatroepen val len voortdurend de Japansche reddingsaf- deelingen aan. Men is er hiervan overtuig"*, dat de Chineesche legerleiding den dijk heeft doen doorsteken; de geweldige regen val in Midden China duurt voort. Volgens een telegram van Domei uit Te* ping zouden bij de overstroomingen van de Gele Rivier meer dan 100.000 Chineesche boeren verdronken zijn. De positie van Hankau Het plan der Japanners, om de stad Han kau uit het noorden aan te vallen, blijkt door de overstroomingen in de war te zijn ge stuurd. Men vermoedt, dat de Japansche legerlei ding de operaties sterker op het dal van de Jangtse concentreert, wat den Chineezcn de verdediging van Hankau zal vergemakke lijken. aangezien de overstrooming van de vlakte van Anwhei een gunstige flankdek king vormt. Het Luiksche gifmoorden-proces De deskundigen zijn het oneens Het Luiksche gifmoorden-proces tegen de weduwe Becker is vervolgd met de uit eenzetting van den rechter van instructie. Na dit exposé stelden de verdedigers den rechter een aantal vragen. Een van de verdedigers vroeg, waarom de rechter van instructie het stoffelijk overschot van de slachtoffers niet had doen opgraven. Hij antwoordde, dat deskundigen hem had den gezegd, dat een digitalis-vergiftiging "niet langer dan 24 tot 48 uur sporen nalaat. De president' van. de rechtbank merkte hierbij op, dat de reohtei van instructie niet was verschenen om de verdediging vragen te beantwoorden over hetgeen hij al of niet heeft gedaan. De tweede verdediger maakte do pers ver wijten, dat zij voor de opening van het pro ces teveel heeft gepubliceerd en de weduwe Becker heeft beschuldigd van vergiftiging. De rechter ontkende bijzonderheden aar de pers te hebben verteld en eveneens heeft de politie niets losgelaten. Vervolgens werd professor Firket van de universiteit te Luik als deskundige ge hoord, die autopsie hoeft verricht op het stoffelijk overschot van mevr. de Lange en van de weduwe Weiss. Hii verklaarde geen enkele organische beschadiging te hebben ontdekt. De deskundigen hebben vrij verschillende conclusies getrokken uit de chemische reac ties der digitaline op kikvorschenharten, die voor de proefnemingen gebruikt zijn. Prof. Firket heeft echter in het geval van mevr. de Lange de conclusie getrokken, dat een zeer groote dosis digitaline moetziju ingenomen. Dr. Bach, die doceert aan de universiteit te Luik, heeft voorts de conclusies ingediend van de laboratoriumproeven, welke de resul taten van de autopsie van Prof. Firket op het lijk van mevr. de Lange steunen. Prof. Z u n s, van de Brusselsche uni versiteit spreekt eenig voorbehoud uit ten aanzien van de laboratoriumconclu sies, waarop een langdurige discussie ontstaat tusschen de professoren Firkel en Zuns over de mogelijkheid, dat tot ontbinding overgegane weefsels digitall- sche stoffen vormen. De verdedigers der beklaagde, de ci viele partij en het O. M. stellen vragen. De professor stelt vast, dat de diarrhee een argument vormt ten gunste van de diagnose, dat vergiftiging met digitaline gepleegd is. Ook de loomheid, die naar de verklaringen der aan den vergifti- gmgsdood ontsnapten hun tijdens hun ongesteldheid overviel, vormt een ern stige aanwijzing. Prof. Firket concludeert, dat de helft van een klein fleschje digitaline volstaan kan om een normaal individu te dooden. De zitting eindigt met pogingen van de verdedigers om door vragen de aantast/baar- heirl der deskundigenverklaringen te bewij- Het Schaaktournooi te Noordwijk Hangpartijen uitgesteld Euwe wint van Spielmann NOORDWIJK, 14 Juni. De resultaten van de heden voortgezette partijen uit de derde en vierde ronde luiden: Derde ronde: Landau Bogoljubov Yv—Vi Vierde ronde: Bogoljubov - Spielmann x/2Vz Tartakower Schmidt 10 Keres Eliskases V2—V2 Vandaas waa het de das der hanspartöen te Noordwtlk. Vooral Bogoljubov en Spielmann haddon het zwaar omdat z»j belden met twee afgebroken partijen waren In dit verband kwam het eerst de parti) tusschen Bogoljubov en Spielmann aan de beurt. Bogoljubov, die bij het afbreken een pion won, dwong zijn tegenstander een stuk te offeren. Spielmann kreeg daarvoor een vrij pion op de a-liin. die -"en. Bogoljubov w nog' mVt" een 0p1onnenelindspeb hetwelk enkele prcbleemzetten bevatte. Doch de geroutineer de Spielmann had geen moeite de goede oplos singen te vinden. Nadat Bogoljubov zich er van overtuigd had, dat zUn tegenstander de goede afwikkeling koos, werden belden het De partij Kere s—E 11 s k a s e s, welke ln een gunstige stelling voor den Estlander was afgebroken; bood interessante momenten. Huisvlijt kwam hier te pas. Keres rukte met zUn twee verbonden vrijpionnen op de a- en b-HJn op. Winst was echter niet mogelijk, daar zijn koning aan voortdurende matdrelglngen bloot stond. HU moest daarom met remise ge noegen nemen. Het was een zeer Interessant eindspel en van theoretisch standpunt zeer leerzaam. Dr. Tartakower boekte zijn eerste winstpunt In zijn afgebroken partij met Schmidt stond hü weliswaar gunstig, doch de remisekansen waren zeer groot. Door eeni- ge krachtige zetten vergrootte hU zijn posl- tioneelen voorsprong waarna Schmidt, die reeds de kwaliteit achter stond, nog een pion moest verliezen. Het langst duurde de partö L a n d a u Bogoljubov. welke in een iets gunstiger stand voor Landau was afgebroken. In een toreneindspel had Landau een pion meer, doch het was een dubbelpion. Alhoewel het er naar remise uitzag probeerde de Nederlandsche kampioen nog van zijn materieel voordeel to proflteeren. Inderdaad verkreeg hij eenlge kansen, doch Bogoljubov wist door fraaie probleemzetten remise af te dwingen. Op den 64sten zet werd de vrede geteekend. Aan Euwe is de bijzondere gunst toege staan om eventueel afgebroken partijen thuis te spelen. Zoo toog meester Spiel mann hedenavond naar Amsterdam, om daar zijn afgebroken partij met Euwe ver der te spelen. Na eenige zetten moest Spiel mann de partij opgeven. De stand van het tournooi luidt thans: 1. Eliskases 3 punten 2, 3 en 4. Euwe, Keres en Sir G. A. Tho mas, ieder V/2 punt. 5. Bogoljubov, 2 (punten. 6, 7, 8, 9 en 10. Spielmann, Landau, Pirc, Schmidt en Tartakower, ieder V/2 punt. De partij E u w e—Spielmann was in den volgenden stand afgebroken: Wit: Dr Euwe: Kh6, Tb7, Pc7, pionnen op a6, e4, h3. Zwart: Spielmann: Kf6, Ta2, Pf4 pionnen op f7 en g5. De afgegeven zet van zwart was g4gö. Er volgde nog: 43. e4—e5f Kf6Xe5; 44. h3Xg4 Pf4—e6: 45. Pc7Xe6 Ke5Xe6; 46. a6—a7 f7—f6; 47. Kh6g7 Ta2a4; 48. Kg7—f8 Ta4—al; 49. Tb7e7f Ke6—d5; 50. Kf8e8 opgegeven. De v ij f d e ronde wordt hedenavond gespeeld met de volgende partijen: Sir. G. A. Thomas Bogoljubov. Eliskases Landau Schmidt Keres Euwe Tartakower Spielmann Pirc. BINNENLAND Voor het behoud van Schiphol Adres Kamer van Koophandel AMSTERDAM, 15 Juni. In haai' gistermic dag gehouden zitting heeft de Kamer va Koophandel besfoten tot het verzenden va een adres inzake het behoud van Schipht naar den Minister van Waterstaat. In het uitvoerig adres worden aangegeve de gronden waarop de Kamer haar oordet baseert, dat zeven millioen gulden waardi loos zullen worden, indien ten koste va nieuwe millioenen een nieuw vliegveld zo worden gesticht tengevolge waarvan Schij hol aan het burgerluchtvaartverkeer zo worden onttrokken. De Kamer protesteert ten krachtigst tegen elk voornemen, dat aan Schiphol al breuk zou doen. Plannen van het S.O.S.-Comité Het Comité S.O.S. Schiphol, dat zich t Amsterdam gevormd heeft om de volki actie voor het behoud van Schiphol te le: den, is voornemens een volkspetitionnemer in 500 winkels te Amsterdam te deponet ren. Ieder die vóór het behoud van de Am sterdamsche luchthaven is, kan daarop te« kenen. Zaterdagmiddag 2 Juli wordt een mas sale betooging op de terreinen van Schiphc georganiseerd. Groote loods te Winschoten verbrand WINSCHOTEN, 14 Junii. Vanavond om streeks zes uur brak brand uit in eei groote brandstoffenloodis van de N.V. Noor Nederlandsche Machinefabriek te Win scho ten. De loods, die een oppervlakte van vijftij bij twintig meter heeft, bevatte een groot hoeveelheid hout en turf. Zij stond in kor ten tijd in lichter laaie. De brandweer versoheen spoedig met twei motorapuiten ter plaatse en bestreed ha vuur met vier stralen. Zij moest zich be perken tot het nathouden van de belenden de gebouwen, waarin vele machines warei De loods is geheel uitgebrand, terwijl d- voorraad hout en turf door het vuur wer* verteerd. De oorzaak van den brand is onbekend hoewel de mogelijkheid bestaat, dat eei vonk van een passeerende locomotief d( fabriek ligt langs de spoorbaan den brant heeft doen ontstaan. De schade wordt door verzekering gedeki. Een vliegende zeventig-jarige Zij mocht niet van haar kinderen! Dat er veel animo in Friesland voor d< „vliegerij" bestaat is dezer dagen wel heeJ sterk gebleken. Op hei' bureau van V.V.V, vervoegde zich een oude dame in Friescli costuum met gouden kap op. Ze frroeg een kaartje LeeuwardenAmsterdam voor het eerste vliegtuig, dat de nieuwe dienst tus schen beide steden zal openen. Ze wilde die tocht in eigen nationaal costuum volbren gen en wel in het vliegtuig, dat de eerste dienst zal openen. De dame deelde mee de zeven kruisjes reeds gepasseerd te zijn, maai wilde niet dat haar naam bekend zou wor den, omdat ze van haar kinderen niet mocht vliegen. Ze wilde echter dit snoepreisje zich niet laten ontgaan en verzocht geheimhou ding. ^OOR#% G.R.VAMolRBETiU <3 Stijn zat deemoedig over haar werk gebogen. De boer mocht niet zien, dat er tranen in haar oogen waren. Ze had niet anders gekund. Ze had Gijs lief gekregen voor ze dat mocht. O, kwam nu al de straf voor haar kwaad. „Harde vent; det zijde Jan Donkerstal", bromde Gijs toen hii met zijn stallantaarn om 't huis ging. De voorjaarsnacht Was guur. Door de iepen achter de boerderij kreunde de Westenwind, die koud en vochtig van ver over den polder blies. Onder de donkere hemel in 't Zuiden over de Beems ;was de gloed van een groote plaats. Even rafelde er een gat in de wolken en snelle schaduwen scheerden geruchtloos over de vlakke landen van den Ossendijkschen polder. Dan zat de maan weer opgeborgen achter 't vlokkig dek, dat onder den hemel dreef. Vluchtende schaduwen snelden langs de muren van huis .en stal, maakten spookachtige figuren over 't dorre gras en het grint van 't achterpad. Moor, de waakhond, kwam met zijn rammelende ketting Uit het hok bij den mesthoop. Gijs maakte hem los en 't beest Schudde zich, snuffelde even aan de broekspijp van den knecht om met groote sprongen, zonder geluid, in den nacht; te verdwijnen. Moor zwierf winter en zomer als waker om 't huis, van dat de menschen te bed gingen tot in den vroegen morgen de geutdeur rammelend werd opengedaan en hij van uit den boogerd of van achter de schuur, of waar hij ook was, op 't geluid afkwam om zich weer te laten vastleggen aan de korte ketting, waaraan hij zijn dagen sleet in grim mige rust. Gijs klikte de haak van het inrijhek in 't ijzeren oog, zwaaide zijn lantaarn nog eens langs schuurdeur en wagen- hok, zette de paal tegen 't slecht-sluitend deurtje van 't „huske" en tien minuten na zijn vertrek uit de kamer kwam hij terug. De frissche wind had hem niet gekalmeerd. De donkerte, de stilte, de gedachten die in hem opstonden, ze hadden een zekere mate van verzet in hem gewekt. „Vergeme", zei Jan, toen Gijs met een boos gezicht zich aan de tafel zette, waarop de pap haar wasem weefde onder de lamp, „die kekt nog al kwaojer. Ik zeg daor net tegen Stijn, det ge niet mot denken det ik oe wul dwingen. Mer wet ik besloten heb, det gebeurt. „Gij niet? Dan een aander!" In werkelijkheid had Jan Donkerstal in Gijs' afwezigheid 't ,,'t Lijkent wel of hij d'r afkieërig van is". En die woorden hadden in Stijn een donker vermoeden wakker geroepen. Zooals de baas in haar hart gekeken had en wist, dat ze stil verlangd had zonder ooit iets te zeggen van den drang naar den trouwdag, had hij misschien in Gijs 't weifelen ontdekt, een hang naar uitstel, een nog niet kun nen beslissen. Stijn ofde andere nog, die zwarte, felle meid uit de Grondelsche Kerksteeg. Jan Donkerstal had in die tien minuten een helpster ge kregen, al zou Stijn liever d'r vingers 'afbijten, dan 'J hem ooit te laten merken. „Bidden", zei de boer, en de mannen hielden de .petten voor hun oogen. Een gerucht van Jans kant was 't teeken van ophouden met 't gebed voor de pap. Geen der drie menschen had aan iets anders gedacht dan aan 't hevige, dat hen sinds een uur bezig hield. Jan aan 't verzet en de achterdocht, de anderen aan de indringende bemoeizucht. De klok sloeg negen maal haar rammelend geluid door de kamer, de koperen gewichten zakten knarsend langs den muur. In de kamer van Tonia kraakte een onderlaag in de bed stee; er was uit 't achterhuis een stommelen van de kalveren. Binnen, het geslurp van papetende menschen met lepel-geklik en slik-geluiden. In de schoorsteen zoog de wind in ijl-flui- tende halen. Maar gesproken werd er geen woord en nie mand vond 't gewenscht nu nog eens te beginnen. Dus trok Jan, opstaande uit zijn armstoel, de horlogekast uit zijn vestzak, draaide 't uurwerk op met 't sleuteltje, dat aan een leeren koordje naast den scheurkalender hing. Dat was 't sein tot den aftocht, zoo lang als hij baas was geweest op de Elzenberm. Zijn vettig petje gooide hij op de houtbak. zijn vest hing hij aan een stoelknop. „Truste", zei Gijs en ging. „Troste, allebaai", was Jans wensch. Stijn veegde de papdroppels van 't tafelzeil, nam 't nog volle bord en ging er mee naar de kamer, die ze met Tonia deelde. „Truste, baas". Tonia zat in haar bedstede, 't Kleine looplampje met de gebarsten reflector joeg de schemer yan de tafel Haar de hoeken van de lage kamer* Stijn reikte haar meesteres het bord. Zonder pap kon Tonia niet slapen. „Ge mot wel bedinken, det ge hum nie maagt helpe in z'fl kwaaddoenerij meske". Stijn gaf geen antwoord en kleedde zich achter de open' staande deur van haar eigen bedstee uit. Tonia schoof haar leeg bord op de bedsplank en legde zich tegen haar hooge stapel kussens. Toen 't licht op nachthoogte was gedraaid, bromde Stijn een laatste groet en liet zich in bed plompen, een der deurtjes trok ze aan. Nu was ze nog niet alleen, nooit kon ze hier in dit huis alleen zijn. Nu lag de vrouw zeker te luisteren. Over-; dag lette de boer op haar; raadde haar geheimen en zondige verlangens. En .Gijs1 Niets, niets was er te zeggen op hun omgang, al werden er vuile toespelingen gemaakt dooi de andere Elzenbermers over 't vrijend paar onder één dak, ln de bedstee, op 't kelderkamertje, vanwaar uit Jan Don kerstal nu al jaren lang 't heele bedrijf van zijn Elzenberrn had overdacht, mompelde hij: „Vergeme, motte zullie me zegge wet ik me Tunnus Belman mot doen?" In de kamer der twee vrouwen stapte 't wekkergeluid metalig-rammelend door den nacht. Stijn schreide geluid- loos. Er was de twijfel, die als 'n duivel haar visioenen voor' tooverde van stille walgelijke tooneelen, als Gijs weer in Grondel kwam. En in de naaste toekomst zag ze haar bloot' gelegde schande, die voor alle Elzenbermers een intens ge' noegen zou zijn. Zij verlaten, bespot, gebroken door de laster. Smadelijk van de hoef gejaagd met haar schamele bezittingen en enkele guldens als laatste en eenige troost* Wordt vervolgd» 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2