Jlirtiuir ^ciïisdjr (ümmuit :s Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken N Nederlandsch-lndische Begrootingsaspecten DERDE Rotterdammer Marsch lie im weiden iet dal abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekeliikscfie zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/* cf. Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 38936 NO. 6418 WOENSDAG 15 JUNI 1938 19e Jaargang Sïfotrtentitprtjjen: Van I tot 5 regels f.17sh Elke regel meer «r«v0.22'/a Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels f 2.3Ö Elke regel meer0.45 Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 schr., jes van 't goed ibracht) anane- omsten evallen unst 't en van 1 van canarie ehoudt en bas- ère ge- at de lt door bijeen lig la en. Dit en da ver- week :n bij tmatig elct, en ten be- lisings- ng het Wie zich heden op ons blad abonneert, ontvangt de tot 1 Juli a.s. verschijnende nummers mét het Zondagsblad gratis. Wie een nieuwe abonné aanbrengt, zoowel als de aangebrachte lezer, ontvangen gratis een boekwerkpremie Abonné's op te geven per briefkaart of door het inge vulde inteekenbiljet aan DE ADMINISTRATIE VAN ONS BLAD ien i 115 ton aseïne, 'fabri- ■rplaag e aan htde Fries- ék, als en be- snde slands ct. en e Hen* 1— erngez, t heele goede KERIJ tor IIS JT v. B. en 63 i U S 3H IJK pen ;r NG GEEN „NEUTRALE" CENTRALE WERKKAMPEN De verplichte arbeidsdienst voor de jeugd in centrale werkkampen is in par lement en pers wel zeer verschillend be oordeeld. Er zijn positieve vóór- er positieve tegenstanders, maar ook breede groepen, die het middel niet begeeren, doch het voor deze abnormale tijden ook niet afkeuren. Zóó denken er b.v. libe ralen, vrijzinnig-democraten en Christe- lijk-historischen over. De roomsch-katho- lieken zijn verdeeld. Hun Werklieden verbond heeft zich vóór verklaard, mits niet geloofsovertuiging voldoende reke ning werd gehouden; hun woordvoerder in de Kamer heeft de anti-revolutionaire opvatting verdedigd: geen algemeen kamp, verdeeld naar de levensbeschou wing in verschillende groepen, maar arbeidskampen, welke gebeel uitgaan van particulieren, waaraan de overheid sub sidie verleent en dus ook eischen kan Stellen, opdat het geld doelmatig besteed iwordt, doch zonder zeggenschap wat de geestelijke leiding betreft. Geheel parallel dus aan het beginsel van de vrije school. Uitnemend, zeggen de voorstanders. Maar bedenk dan ook, dat men vroeger tegen de leerplicht zeer prracipieele be zwaren heeft aangevoerd en dat thans niemand ter rechterzijde voor opheffing P*De vergelijking gaat natuurlijk mank. De opvoeding van en het onderwijs aan de kinderen is een zoo evidente, vanzelf sprekende plicht der ouders, dat men het schoolgaan als de natuurlijkste zaak van de wereld beschouwt. Van de leerplicht wet heeft men dus niet de minste hinder en vooral niet, omdat de vrijheid van onderwijs bijna volkomen is. Zóó staat ons volk echter niet tegen- over de training en opvoeding in ver plichte, centrale werkkampen en onder ons wordt men huiverig, als de leider der vrijzinnig-democraten in de Kamer be weert, dat het zeer wel mogelijk is om jongelui van uiteenloopende geloofsrich ting bijeen te brengen, omdat het met de geestelijke verzorging wel in orde kan komen. Dat liedje kennen we: net wordt ook gezongen bij „neutrale' vakantie-kolonies enz. Maar de geestelijke gevaren zijn niet denkbeeldig. Anderen wijzen ter vergelijking op het samenbrengen van jongelieden van elke godsdienstige richting in verplicht mili tair dienstverband. Dit argument snijdt echter nog minder hout dan 't voorgaan de. -Want in de eerste plaats steunt deze verplichting op de Grondwet en voorts kan het precies omschreven nationale doel niet anders verkregen worden dan in nationaal verband. De overheid kan niet meer doen dan met behoud der nood zakelijke eenheid voor de geestelijke be langen zoo goed mogelijk te waken en te zorgen. Het is overigens wel opvallend, dat de Wettelijke dwang weer hoofdzakelijk niet uitsluitend gevraagd wordt door die groepen, welke nog weinig particu lier initiatief toonden. Dat ziet men vaker. Wanneer men zelf er geen kans toe ziet, dan moet de overheid het maar doen; terwijl onze stelling nog steeds is en blijft: de overheid volsta, zoolang het maar even kan, met steun te verleenen aan en gepaste controle te oefenen op het werk van particulieren. Dat de regeering hier geen bizondexe taak zou hebben, is nimmer door ons beweerd. De jeugdwerkloosheid is zoo zeer toegenomen en heeft zulke fatale gevolgen, dat de overheid niet lijdelijk mag toezien. Doch ihet vraagstuk heeft al enkele jaren de volle aandacht van par ticulieren en organisaties en er is en wordt reeds heel veel gedaan. Dat vele ïs echter nog te weinig en de oorzaak ligt voor geen gering deel in onverschilligheid of tegenzin der jongeren. De aanvragen om plaatsing in een werkkamp zijn ge ringer dan men dacht. Tweeërlei mag daarom van de Regee ring verwacht worden. In de eerste plaats, dat zij het particulier initiatief nog krachtiger met subsidie steunt, dan tot heden het geval was. Volgens den Mi nister-president staat het Kabinet tegen over dit denkbeeld „niet afwijzend". Wij hadden liever wat positiever geluid ge hoord, maar ook deze toezegging zal wel voldoende zijn. In de tweede plaats kan het noodza kelijk zijn, dat de Regeering indirecte pressie op de jeugdige werkloozen uit oefent om de deelname aan het kamp werk te bevorderen. Want er ligt waar heid in het woord, dat de jeugd tegen zich zelf beschermd moet worden. Het nietsdoen is zeer verderfelijk. Bij die „indirecte" dwang moet het echter blijven, want opvoeding blijft boven alles gezinstaak en staats-opvoeding is onne- derlandsch. Ons volk, zoo is terecht op gemerkt, zou het niet verdragen. Boven en voor alle dingen moet de geestelijke vrijheid gehandhaafd blijven. Met een godsdienstig versje en b.v. wat catechisatie na werktijd komt men er niet. In het geheele kamp dient een godsdien stige sfeer te heerschen, anders kunnen Christenouders hun zonen niet aan de leiding toevertrouwen. Het verheugt ons, dat de Regeering er ook zoo over denkt. Want wel is waar dient men tegen abnormale kwalen ook buitengewone middelen aan te wenden, maar de geestelijke vrijheid mag daarbij niet in het gedrang komen. Wij hebben te lang en te overtuigend tegen gedwon gen staatsopvoeding op de openbare school gestreden, dan dat wij thans het „neutrale" centrale werkkamp voor de opwassende jeugd zouden aanvaarden. MR WENDELAAR WIJZIGT ENQUETE-VOORSTEL Algemeen onderzoek naar Ossche politie-toestanden Tweede interpellatie niet afdoende Reeds thans is verschenen de Memo rie van Antwoord van den heer Wen- d e 1 a a r op het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over zijn voorstel tot het instellen van een parlementaire enquête naar de zaak-Oss. De Memorie van Antwoord is vergezeld van een nota van wijzigingen. De voorsteller heeft laten vallen het onderzoek naar de vraag of de Minister bevoegd was opdracht te geven de marechaussee- brigade te Oss haar opsporingsbevoegd heid te ontnemen en of er voor hem aanleiding was met zooveel spoed een zoo ingrijpende en ongebruikelijke maatregel te nemen. In plaats daarvan wil de heer Wendelaar thans doen on derzoeken „de leiten en omstandig heden, welke een juiste beoordeeling mogelijk maken van de politioneele toestanden te Oss en wat daarmee in verband staat". In zijn uitvoerige Memorie van Ant woord betoogt de heer Wendelaar, dat het voorstel tot het houden van een enquête nog de eenige weg is, die voor de Tweede Kamer openstaat om meer licht in deze za'ak te doen doordringen. Nieuwe schriftelijke vragen of een tweede interpellatie zullen de gewenschte ophelde ring niet brengen. Zelfs zijn beide wegen naar het oordeel van den heer Wendelaar voor de Kamer onbegaanbaar. Na de afhandeling van de interpellatie-Drop was het volgens het ongeschreven recht onmo gelijk om opnieuw een interpellatie aan te vragen over hetzelfde onderwerp. Er blijft dus niets anders over dan het houden van een enquête. De heer Wende- laar verklaart zich echter bereid naar aan leiding van de in het voorloopig verslag gemaakte opmerkingen zijn voorstel te wij zigen. Een gewijzigd voorstel Het onderzoek naar de bevoegdheid van den minister vervalt, evenals dat naar al les wat zweemt naar een onderzoek over het beleid des ministers, aangezien dit slechts door de Kamer zelf beoordeeld kan worden, en een minister immers volgens de 5 Augustus 1850 door een enquête- niet eens ondervraagd kan wor den. Daarentegen wordt het onderzoek naar de feiten zoodanig uitgebreid, dat, om het kort uit te drukken, de geheele toestand op politioneel gebied te Oss voorwerp van onderzoek zal zijn. Tot deze wijziging van zijn voorstel had de heer Wendelaar temeer aanleiding om dat sinds het afdeelings-onderzoek weer twee nieuwe feiten bekend zijn geworden, welke de ongerustheid over de verhoudin gen te Oss hebben doen toenemen. Allereerst is daar het besluit van den Krijgsraad om den wachtmeester der ma rechaussee, destijds te Oss, die verdacht werd van zedenmisdrijven, onmiddellijk uit de voorloopige hechtenis te ontslaan. Het zal wel meer gebeuren, dat een ver dachte uit de voorloopige hechtenis wordt ontslagen, maar wanneer een krijgsraad dezen wachtmeester der marechaussee reeds vóór de uitspraak in vrijheid stelt, rijst toch de vraag of het vooronderzoek wel met de noodige onbevangenheid is ge voerd. En het tweede feit is, dat er te Oss volgens een bericht een onderzoek is ingesteld naar aanleiding van de beschuldiging tegen een wachtmeester der marechaussee, destijds eveneens te Oss, als zou hij een inwoner van Berghem zoodanig hebben geslagen, dat deze daags daarna aan de gevolgen is overleden Volgens dat bericht zouden sommige door de gemeente-politie gehoorde getui gen hun verklaringen niet alleen hebben herroepen, maar hebben medegedeeld, dat zij die verklaringen onder pressie zouden hebben afgelegd. Dit alles maakt het gewensoht, dat naden inlichtingen worden verstrekt. Geen nadere nota De heer Wendelaar betoogt vervolgens, da' hij. om alles te vermijden wat aan deze zaak een politiek karakter kon geven, geen sa menwerking met andere partijen heeft ge zocht Tenslotte wordt opgemerkt dat de Regee ring bezwaarlijk een nota aan de Kamer had kunnen zenden na 25 April de datum van de indiening van het enquête-voorstel zonder in conflict te geraken met goede parlementaire gebruiken. VROUW TEGEN MOTORFIETS GELOOPEN NIEUWENDAM, 14 Juni. Vanmiddag is de 40-jarige echtgenoote van den heer Geerding te Tuindorp-Nieuwendam, even nadat zij uit een N.A.C.O.-autobus was ge stapt, tegen een voorbijrijdende motorfiets geloopen. De vrouw bekwam een zware hersenschudding en is naar het ziekenhuis vervoerd, Het tekort voor 1939 geraamd op 38.500.000 Verhooging van inkomsten- en loonbelasting, alsmede van invoerrechten De Volksraadzitting geopend BATAVIA, 15 Juni. (Aneta). In de financieele nota, welke thans bij den Volksraad is ingediend, wordt mede gedeeld, dat het tekort op het begroo- tingsjaar 1938 wordt geraamd op f 23.900.000,— (in Januari werd het de ficit nog geraamd op f 4.800.000, De ontwerpbegrooting voor 1939 toont een verdere doorboiging van deze on gunstige ontwikkeling. De dienst slnli met een tekort van ca. f 38.500.000, De oorzaak hiervan is gelegen in de terugslag van de conjunctuur, terwijl de outillage van de landhuishouding, met inbegrip van Defensie, verschillen de onafwijsbare maatregelen eischt. Tegenover de verwachting, welke in Januari nog wel gemotiveerd was, dat voor 1938 te rekenen viel met netto-ont vangsten tot een bedrag van f 371.000.000 laten de huidige cijfers geen hoogere ver wachting toe dan f 35Ö.700.000, terwijl de raming voor 1939 op niet meer dan op f 348 100.000 gesteld kan worden. Wat de uitgaven betreft, geeft de herzie ne raming voor 1938 een totaal aan zuiver gewone landsuitgaven van f 364.400.000,—. De verwachting voor het loopende jaar is f 272.700.000 iplus f 4.900.000, uit hoofde van den leeningdienst, dus in tot. f 377.600.000. Voor 1939 beloopt de raming 386.600.000 met welk bedrag het niveau der uitgaven omstreeks f 50.000.000.— komt boven het peil van 1937. De dekking van het tekort Naar het oordeel van de Regeering_ kan het tekort voor 1939 niet zonder meer wor den aanvaard. Het treffen van voorzienin gen voor zoover dit op redelijke basis noodzakelijk is, moet onder oogen worden gezien. Daar het uitga ven-romplex zoo sober is gehouden als onder de huidige omstan digheden mogelijk is, en op deze uitgaven derhalve bezwaarlijk bezuinigingen kunnen worden aangebracht, zullen aan de zijde der inkomsten voorzieningen moeten worden ge troffen, en wel door terugneming van een gedeelte der belasting-verlagingen, waartoe na September 1936 kon worden overgegaan. De voorgenomen maatregelen lig gen op het gebied der inkomstenbelas ting, der loonbelasting en der invoer rechten. Bij doorvoering dezer maat regelen kunnen de ontvangsten met f 17.700.000 worden verhoogd, zoodat het tekort alsdan f 20.800.000 zal be dragen. De Regeering geeft zich volledig reken schap van de onbevredigende situatie, dat ondanks de wederorn zwaardere offers welke van de gemeenschap zullen moeten worden gevraagd voor den gewonen dienst geen sluitende begrooting kan wor den verkregen. Zij meent echter, alle omstandigheden in aanmerking genomen, dat op de aan gegeven basis in ieder geval voorloopig en zonder te groot risico de verdere ontwik keling van het algemeen aspect met be trekking tot deze gewesten kan worden afgewacht De voorgestelde maatregelen Bovenbedoelde maatregelen zullen op de volgende wijze worden toegepast: 1. Ten aanzien van de inkomsten-belas ting wordt voorgesteld de opcenten, die voqr de begrootiqg-1938 teruggebracht wa ren op 30, weder te stellen op 50, van wel ken maatregel een hoogere opbrengst van f 2.400.000 wordt verwacht. 2 Het tarief voor de loonbelasting, da: voor 1938 gebracht werd op 3 pCt., zal we derom opgevoerd worden tot 4 pCt., waar van een hoogere opbrengst van f 5.900.000 is geraamd. 3. Ten aanzien van de invoerrechten zal moeten worden overgegaan tot verhooging van de opcenten op de waarde-rechten, die met ingang van 28 October 1936 tot 25 zijn verlaagd en wel een verhooging tot het oude aantal van 50, zoodat het' aantal op centen op de invoerrechten, behoudens be paalde uitzonderingen, voor 1939 opnieuw algemeen gesteld wordt op 50 waarvan een meerdere opbrengst wordt verwacht van f 8.400.000,—. Voorts zal de tijdelijke verlaging van het basis-recht van sommige goederen, welke einde 1938 afloopt, en waartoe besloten werd bij ordonnantie van 26 October 1936, niet worden voortgezet De hierbij betrok ken goederen zullen evenwel vrijgesteld blijven van de heffing van opcenten. Van dezen maatregel wordt een bate van rond drie millioen gulden verwacht, van welk bedrag echter in de raming van de op brengst der invoerrechten ad f 52.000.000 reeds 2 millioen is verdisconteerd, zoodat te dien opzichte een hoogere bate van één millioen resteert De rede van den Gouverneur-Generaal BATAVIA. 15 Juni (Aneta). In de rede, welke de Gouverneur-Generaal bij de opening van den Volksraad hield, memo reerde hij in de eerste plaats het 20-jarig ju bileum, waarmede hij den Volksraad na mens de Regeering gelukwenschte. De landvoogd bracht verder de geboorte van Prinses Beatrix en het as. Regeerings-ju- bileum van H. M. .de Koningin in herinne ring. Jhr Mr Tjarda van Starkenborgh gunstigen zin hebben gewijzigd en op de taak, die de overheid heeft ter bevordering van.de volkswelvaart Hierna gaf spr. een overzicht van 'de budgetaire positie, welke hierboven reeds werd uiteengezet. De Regeering betreurt, zoo zeide de G. G., dat de uitgaven voor Defensie zoo hoog zijn, doch de Regeering kan geen vrijheid vinden ontwerpen van minder verre strekking voor te leggen. Hij zegt dan: „Zonder den algefneenen toestand te donker te willen zien en of schoon overtuigd, dat de maatregelen, in de laatste jaren getroffen, aan de weer kracht en de iparaatheid van leger en vloot reeds in aanzienlijke mate ten goede zijn gekomen, blijft de Regeering niettemin een verdere verstrekking geboden en het bren gen van zwaar wegende offers gewettigd achten". Naast de voortzetting in versneld tempo van datgene waarmede in de vorige jaren een aanvang is gemaakt en waarvan de aanschaffing van het gansche afweergeschut in het bijzon der kan worden vermeld, betreffen de voor het leger aangevraagde credieten o.a. de oprichting van vechtwagens- eenheden en de opvoering van het aan tal bommenwerpers. De landvoogd verklaart dan, dat de vraag, in hoeverre het mogelijk zou zijn om door invoering van een kort-verband- regeling voor een deel van het leger de beschikking te krijgen over geoefend in- heemsch reserve-personeel, zonder daarbij in hooge kosten te vervallen, in overwe ging is. Spr. zeide tenslotte, dat een wettelijke ouderdomsvoorziening wordt uitgewerkt, terwijl in voorbereiding is een nieuwe regeling voor den vrijen arbeid voor dc buitengewesten, een ordonnantie voor de kleinbedrijven en een verzekering tegen werkloosheid. Hierna verklaarde spr. de zitting van den Volksraad geopend. De Voorzitter van den Volksraad, Mr. v. Helsdingen heeft de rede van den Gouverneur-Generaal beantwoord. MAATSCHAPPIJ DER NEDER- LANDSCHE LETTERKUNDE Nieuw eerelid; nieuwe leden en buitengewone leden LEIDEN, 15 Juni. De Maatschappij der Nederlaodsohe Letterkunde heeft heden in Leiden de jaarvergadering gehouden. De voorzitter, Prof. Dr J. J. L. Duyvendak opende de bijeenkomst met een toespraak over „China in de Nederlandsche letter kunde", waarin hij o.m. zei: „In de negentiende en twintigste eeuw heeft men China vooral leeren zien als een land van kunst, waar cultuurmoede geesten hun ideaal zoeken. Imitaties van Ghineesche dichters komen tot stand. Gewoonlijk echter is China hier slechts een decor of voorwend sel. Spr. eindigde met de hoop uit te spre ken, dat verbeelding, gevoed door degelijke kennis, nog eens een werk over het nu zoo lijdende China zal voortbrengen, dat even klassiek zal zijn als de vroegere reisverhalen in hun soort waren." Verder richtte de voorzitter zich met een toespraak tot Dr C. J. Wynaeadts mek en, aan wie het eerelidmaatschap werd aangeboden. Vervolgens werden tot leden benoemd: Dr A. J. Bernet Kempers, Dr C. C. de Bruin. Dr J. J. Cornelissen, Dr. I. J. van Ho 1 k, Mr L. Huizinga, Mej. K H. R. de Josselia de Jong. Dr. F. W. Grosheide, Dr A. Kessen, Dr H. A. Kramers, Dr G. I. Lieftinck, Dr J. D. Meerwaldt, Joh. Reddingius, Dr G. Stuiveling, Dr W. F. Stutter- e i m, Dr J. Theunisz, F. V. Tous- aint v. Boelaere, B. Verhoeve„u, erard Walschap, Dr J. Wat.erink Tot buitengewoon lid werden benoemd Dr G. Coedes en Dr Franz Petri. Daarna sprak Prof. Dr G. van Hamel over „Het geheim der Kelten". Spr. verwijst naar Matthew Arnolds kenmerken van het Keltendom en zegt, dat wij nu deze drie trekken kunnen samenvatten onder één for mule: het persoonlijkheidsbegrip is weinig tot ontwikkeling gekomen. Dit is weer een symptoom van de Keltische geestesgesteld heid in het algemeen, die dichter bij den primitief-complexen toestand is gebleven en het analytisch denken niet op den voor grond plaatst. Vandaar dat perioden van romantiek, die te verstaan zijn als reacties tegen het analytisch denken en als uitingen van begeeren naar synthese (waarvoor zij de complexiteit in de plaats stellen), naar de kunst van het Keltendom grepen. Zoo ontstonden Arthuri an isme en Ossianisme. al zijn die dan ook slechts caricaturen van het echte Keltendom. Als cultureel relictgebied heeft de Keltische wereld inderdaad een primitieve vorm van denken bewaard, zoo als blijkt uit haar bepaalde vormen van religiositeit, heldenvereering en inrichting der samenleving. Dit licht spreker met voor beelden toe. Het wordt nu begrijpelijk, wat het „Geheim der Kelten" is en hoe de aan trekking verklaard moet worden, die het Keltendom zoowel in bepaalde tijdperken als op bepaalde personen uitoefende. Prof. Dr. VICTOR MONOD t Te Straatsburg overleed op 56-jarigen leeftijd prof. dr. Victor Monod, hoogleeraar in ethiek en godsdienstpsychologie. TRAGISCH STERFGEVAL SOERABAJA, 15 Juni (Aneta). Mr. H. J. H a s p e r s alhier, is, nadat hij vanochtend een pleidooi voor den Landraad had gehou den, in elkaar gezakt. Hij werd overgebracht naar de C.B.Z., waar hij is overleden. SCHUUR EEN PROOI DER VLAMMEN HOEDEKENSKERKE, 14 Juni. Heden morgen is de schuur van den heer Chr. Dekker, gelegen midden in de kom der ge meente, door onbekende oorzaak geheel uitgebrand. Twee vrachtwagens en een aanhangwagen werden mede een prooi der vlammen. Verzekering dekt de schade. HEDEN 15 JUNI 1938 sluit de inschrijving voor den DERDEN ROTTERDAM- MER-MARSCH. op Zaterdag 25 Juni van Delft uit te houden. Wie nog niet heeft ingeschreven en toch van plan was het te doen, wachte nu niet langer. Inschrijvingen en giro-overboekin gen welke blijkens poststempel van daag zijn verzonden, vallen nog binnen den gestelden termijn. Het adres voor detachementen en vereenigin- gen is: D. DE ZWART Jr., Noord- einde 65, DELFT. Stortingen en overboekingen op giro 232133 L n. Chr. Gymn. Ver. „Excelsior", Delft. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit TWEE black 1 De ontwerp-begrooting voor Ned. Indië over 1939 sluit met een tekort van 38.5 millioen. De Tweede Kamer heeft de Electricte teitswet aangenomen met 47 tegen 27 stemmen. De Karimata heeft het baggerwerk tijdelijk gestaakt. Te Utrecht is de jaarvergadering van; de Utrechtsche Zendingsvereeniging ge-< houden. Het schaaktournooi te Noordwijk. Te Kampen is de ledenvergadering ge-i houden van de Reünisten-verqaderincr F. Q. I. a a De Chr. Middenstandsbond houdt eeü tweedaagsch congres te Amersfoort iö verband met het 20-jarig bestaan. Bij een schietpartij te Hilvarenbeek Ï3 één persoon gedood en zijn twee zwaar De jaarvergadering van het Ned. Bij-i belgenootschap te Amsterdam. De Chr. Bond van Belastingambtenaren houdt te Groningen de jaarvergadering. Verschenen is de Memorie van Ante woord van den heer Wendelaar op het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over zijn voorstel tot het instellen van een! parlementaire enquete naar de zaak-Oss. Ten zuiden van Castellon duurt de strijd voort; duizenden vluchtelingen! komen Valencia binnen. De overstroomingen in Noord-China zouden aan omstreeks 100.000 boeren het leven hebben gekost. De Tsjecho-Slowaaksche grensversterw king volgens Fransch model. N.V. ARNHEMSCHE HYPOTHEEKBANK Verkrijgbaar: 31/2 Pandbrieven a IOI Hyp. Kapitaal beschikbaar tegen matige rente De Directie: Mr. J. F. VERSTEEVEN. Mr. H. G. VAN EVERDINGEN wn. dir. SCHIETPARTIJ TE HILVARENBEEK Een doode en twee zwaar gewonden Er was kermis gevierd HILVARENBEEK, 15 Juut Gister- avond is het in een café te Hilvarenbeek, waar op het oogenblik kermis wordt ge vierd, tot een ernstige vechtpartij ge komen, waarbij de marechaussee van de revolver gebruik moest maken. Hierbij werden een man gedood, een vrouw en een der politiemannen zwaar en vier anderen licht gewond. Omstreeks half elf werd in het café vaïS eten heer Goes alhier de hulp van de mare» chaus6ee ingeroepen voor het verwijderm van een viertal Tilburgenaars, die naar Hilvanenbeek waren gekomen, om dam kennis te vieren. Kort hierop versoheen as sistentie. De politiemannen, onder wie zich de opperwachtmeester bevond, probeerden de feestvierenden met alle kalmte naar bui ten te krijgen, doch plotseling gaf één dec mannen oen opperwachtmeester een klap in het gezicht Hierdoor ontstond een vecht partij, welke buiten het café werd voortge zet De marechaussees trokken de Eén van de beschonken mannen zag kans, het wapen af te nemen en sloeg daarmede naar de marechaussees, dde hierop genood zaakt waren, him revolvers te trekken. Door de schoten werd één der Tilbur genaars, een zekere Verhagen, onmiddellijk gedood. Een vrouw werd geraakt, terwijl een dier politiemannen en nog andere be zoekers eveneens door de schoten weraeü getroffen. Toen een geneesheer ter plaatse ver scheen, moest hij bij Verhagen den dood conetateeren. De vrouw, waarschijnlijk de echtgenoote van den gedooden man, was stervende, terwijl de marechaussee zwaar gewond was. Per ziekenauto werden de twee gewonden en het stoffelijk overschot naar het Ziekenhuis te Tilburg overge bracht. De overigen, inwoners van Hilva renbeek, werden ter plaatse verbonden ea konden naar hun woningen terugkeeren. Officieele Berichten BURGEMEESTERS Bi? K' 18 44111 J' w- Vienings. op ztJn ver rek met Ingang van 16 Juni 1938, eervol ont- _.ag verleend als burgemeester der gemeente Clinge: is aan H. J. Vennekens. op zijn verzoek, met ingang van 1 Juli 1938. eervol ontslag verleend "i. ^rr-sU" ..""to":,%srz?- gang van 1 Augustus 1938. eervol ontslag ver-» leend als burgemeester der gemeente Hoede- kenskerke. met dankbetuiging voor de langdu rige diensten In zijn betrekking bewezen. RECHTBANK Tot president van de arrondiss»

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1