De Tsiechoslowaaksche verkiezingen beëindigd VAN KRANTENJONGEN TOT UITVINDER MAANDAG 13 JUNI 1938 EERSTE BLAD PAG. a EINDE DER (VERKIEZINGEN De Tsjechoslowaaksche republiek heeft ithans de gemeenteraadsverkiezingen, waar over van tevoren reeds zooveel is te doen geweest, veilig achter den rug. Men zal zich herinneren, dat deze stembusstrijd in drie etappen moes', plaats hebben, telkens op een Zondag, volgens het steeds meer in het bui tenland gevolgde systeem, om den weke- Jijkschen Sabbath met politieke evenementen 3e verontrusten. De beduchtheid, dat de Verkiezingen de spanningen tusschen de verschillende volksgroepen in de republiek op gevaarlijke wijze zouden vergrooten, was niet ongemotiveerd. Hoe dikwijls is het niet voorgekomen, dat kleine incidenten kunst matig ten dienite van de groote politiek werden opgeblazen. Het buitenland kon er zoodoende een motief uit putten, om te in- tervenieeren, gelijk ook ditmaal in de Duitsche pers meermalen het argument werd vernomen, dat de regeering te Praag niet bij machte leek, om in haar eigen huis orde op zaken te houden. Dat Tsjechoglowakije het lot van Oostenrijk niet is gevolgd, mag tot dankbaarheid stemmen. Europa zou er Voorzeker allerminst mede zijn gebaat, zoo aan het pan-Germanisme, door het veroor zaken van een nieuwe politieke dijkboor- braak extra kracht was toegevoerd. Het Duitsche volkenbekken is ook zonder dat reeds uitgestrekt genoeg, en zoo men in Ts j echoslowakij e ertoe overgaat, een recht vaardig nationaliteiten-regiem te vestigen, zal aan deze oplossing de voorkeur moeten worden gegeven boven een eenzijdig pan- Germanistische oplossing. Het gebied der Tsjechoslowaaksche republiek heeft immers dit eigenaardige, dat het in feite geen natio nale eenheid vormt, doch veeleer een ver menging van verschillende nationale elemen ten. Wie de namen der Sudeten-Duitschers bekijkt, en hier en daar eens wat leest over de afstamming van verschillende van deze families ziet ook wel, dat er heel wat Sla visch bloed door gekruist is, en dat men deze landstreken eerder moet zien als een inge wikkeld patroon van verschillende kleur en karakter, sterk ineen verweven, dan als toe- behoorend aan één ras, één homogeen volk De laatste stembusdag moge geen ver scherping van de verhoudingen hebben ge bracht, er blijkt thans ook niet veel van te .verwachten voor de werkelijke oplossing van het nationaliteiten-vraagstuk. De cijfers van verschillende districten, uiteraard juist die welke het meeat gemengd zijn, worden omstreden. In Hongaarsche minderheids kringen betwijfelt men bovendien, of de Tsjechische statistiek der bevolkingsgroepen wel correct is, zóó belangrijk blijken de af wijkingen die door de stembus-uitslagen aan den dag treden. Velen zullen thans met spanning tegemoet zien, of de regeering te Praag ook het laatste restant van haar partieele mobilisatie nu zal ongedaan maken. De besprekingen met de minderheden zullen onverwijld worden hervat. De Spaansche burgeroorlog Albocacer in handen van Aranda De nationalisten in de buitenwijken van Gastelion Ruim 2000 gevangenen Zaterdag zijn de troepen van den reohtschen generaal Aranda in alle vroegte de stad Albocacer binnengerukt De opmarsch is volgens „United Press" verbluffend snel in zijn werk gegaan. Na de inneming der stad is het front van de republikeinen in dezen sector ingestort, en daarvan hebben de nationalisten ge bruik gemaakt om snel hun opmarsch voort te zetten, met als resultaat de inne ming van Torröblanca en Cueivas d© Vinroma en het heele gebied dat daar- tussohen ligt. Het aantal gevangenen zou ruim 2000 hebben bedragen. Bovendien viel den rechtsohen een groote hoeveelheid wape nen en munitie in handen. Gastellen wordt bedreigd In een gestadigen regen, die de wegen tot tnodderpoelen maakt en het strijdtooneel rondom Castellon een troosteloos aanzien geeft, rukken de nationalistische troepen ,van twee zijden op naar Castellon. Na ;le Verovering van Borriol op 10 K.M. afstand, volgde Torreblanca; toen werden de loop graven, welke de republikeinen op 4 K.M afstand van de stad hadden opgeworper, Veroverd en Zondagavond was de voorhoede jder nationalistische troepen reeds de buiten wijken van Castellon genaderd. Overal ontmoetten zij hevig verzet, dat aanvankelijk den opmarsch der witten stuit te; toen volgde evenwel een bombardement ,van 40 vliegtuigen, dat volgens mededeeling idler regeeringstroepen groote schade aan richtte en veel menschen'levens kostte. Een algemeene instructie om terug te trekken Was het resultaat. Die terugtocht werd ech ter door den regen zeer belemmerd, een feit Waarvan del nationalisten weer profiteerden. De regeeringstroepen konden over de mod- 'derige wegen moeilijk wegkomen; zij moes ten oorlogsmateriaal, kanonnen, paarden en geweren achterlaten, welke een gemakkelij ke buit werden voor de nationalisten. In verscheiden dorpen op den weg naar Cas- ,tellon hadden de roode troepen niet eens de moeite genomen te vluchten: naar de torrespondent van United Press vertelt, za ten overal langs den weg groepjes soldaten onder de palmboomen te wachten om zich qver te geven. In de onmiddellijke nabijheid van de stad hielden de regeeringstroepen stevig stand, om elke duimbreeds grond werd hier gestre den. Volgens de jongste berichten schijnen evenwel de nationalistische troepen voortdu rend terrein te winnen en hebben zij een groot aantal republikeinen krijgsgevangen Noorsch schip aangehouden Het Noorsche s.s. „Rinda" is in de Straat, van Gibraltar aangehouden door gewapende rechtsche sloepen, die het vaartuig dwongen zich naar Ceuta te begeven, waar het zich yanmorgen nog bevond. De „Rinda", die eenige passagiers aan boord heeft, kwam van Noorwegen en was fc>p reis naar Calcutta,. De Japansch-Chineesche oorlog De Jangtse-rivier is aan het wassen Japansche opmarsch wordt belemmerd |-"\E nieuwe Japansche opmarsch langs den Jangtse is, naar Reuter ver neemt, begonnen. Daar het voor de op de rivier liggende Japansche oorlogssche pen zeer moeilijk is aan de operaties deel te nemen (de Chincezen hebben immers maandenlang uitgebreide ver sperringen in het water aangebracht) worden, onder bescherming van de scheepskanonnen, Japansche troepen aan land gezet- die de Chineezen moeten verdrijven en de doorgestoken dijken herstellen. Toen het bekend werd, dat de Chinee zen tusschen Kaifeng en Tsjengtsjau op nieuw de dijken op drie plaatsen hadden doorgestoken, werden twee gemotoriseer de af deelingen door de Japanners uitge zonden om de gaten te dichten. Volgens berichten uit Chineesche bron werden de aan land gezette troepen ge dwongen naar hun schepen terug te keeren en wordt de Japansche opmarsch naar Tsjengtsjau bij Paisjo, eenige kilo meters oostelijker aan de Jangtse ge legen, opgehouden, als gevolg van de overstroomingen. Volgens een mededeeling aan Reuter van de Chineesche militaire leiding te Hankau stroomt het water van de Jangtse ook door de breuken in de dijken van Noord-Honan, welke breuken ontstaan zijn door de zware beschieting der Chineesche stellingen van Oostelijk Tsjeng Tsjau door de Japansche artillerie en luchtmacht. Men vreest, dat hierdoor een der ergste overstroomingen in de geschiedenis van China kan ontstaan. De Japansche vlootautoriteiten te Shang hai hebben aangekondigd, dat de aanval op Hankau langs de Jangtse begonnen is. Allen buitenlandschen oorlogs- en handelsschepen is verzocht, zich uit het gebied van Woehoe tot Hankau terug te trekken. Om Hankau te bereiken, moeten de Japan sche oorlogsschepen groote versperringen opruimen- waarvan de eerste groep bij Koei Kiang is aangebracht. Duizenden Chineesche arbeiders hebben maandenlang aan den aanleg dezer versper ringen gewerkt. Van Chineesche zijde wordt verklaard.dat de versperringen zoodanig zijn geconstrueerd dat zij noch door luchtbombardementen, noch door bombardementen van scheepsartilleno vernietigd kunnen worden. Staakt Amerika vliegtuig-uitvoer? De Amerikaansche regeering heeft stap pen gedaan, om den uitvoer van oorlogs vliegtuigen naar Japan onmogelijk te maken. In politieke kringen heet het, dat deze houding van de regeering veroorzaakt is door de aanhoudende luchtraids der Japan, ners op Kanton. Geld en raadgevers In Londensche beurskringen wordt ver klaard, dat er weliswaar nog geen concrete overeenkomsten gesloten zijn voor een groot crediet aan China, doch dat er reden is aan te nemen, dat zulk een leening inderdaad wordt overwogen. Volgens verklaringen van een hoogen Chineeschen beambte aan den vertegenwoordiger van de „United Press' hebben de Amerikaansche en Fransche re- geeringen de Chineesche regeering het zen den van technische raadgevers aangeboden. Hij voegde hieraan toe, dat hij niet wist- o! dit aanbod aangenomen is In een onderhoud met United Press heeft een der Duitsche adviseurs in China mede gedeeld, dat generaal von Falkhausen den leden der missie heeft aangeraden, niet via Japan naar Duitschland terug te keeren. Generaal von Krommacher gaat via Austra lië naar Amerika, waar hij lezingen zal houden. Er keeren twintig militaire advi seurs naar Duitschland terug. Daar zij tot het Duitsche leger hebben behoord, moeten zij het bevel China te verlaten, gehoorza men. Ongeveer twaalf technische adviseurs blijven nog in China. Eden heeft geen optimisme Geen duurzame vrede door concessies De Britsche oud-minister Eden heeft in zijn kieskring Leamington een rede gehou den waarin hij zeide, dat de vooruitzichten op politiek gebied noch op dat van handel en bedrijfsleven optimisme rechtvaardigen. Indien wij onze vrijheden willen behou den zonder langdurigen strijd, aldus spr., dan moeten wij in het eigen land een veel grooter krachtinspanning ontplooien dan tot Indien wij een ramp willen voorkomen, kan dat slechts door een reusachtige en vereenigde nationale krachtsinspanning, die voldoende groot moet zijn, om dien naties, welke nog steeds gelooven in een machts politiek, te toonen, dat geweld een wapen is, dat den gebruiker er van niet ten goede kan komen. Niemand, aldus vervolgde Eden, zal den wensch der regeering, een bevrediging van Europa te bewerkstelligen, dwarsboomen, maar dat mag niet zijn ten koste van vitale belangen van onze nationale reputatie of van onze opvatting over eerlijkheid. De nagestreefde vrede zou noch werkelijk noch duurzaam zijn, wanneer hij tot dien prijs zou tot stand komen. Hij zou een wer kelijke pacificatie veeleer moeilijker maken. Het is echter zelfbedrog te veronderstellen, dat die vrede van langen duur zou kunnen zijn. Zeer zware brand in Letland Derde deel van een stad verwoest De stad Ludzen, in Oost-Letland, gelegen niet ver van de Russische grens, is dezer dagen geteisterd door een zeer zwaren brand, die in een bakkerij is ontstaan. Meer dan 100 personen werden gewond, van wir. velen zeer ernstig. Het derde deel van alle huizen en grootere gebouwen in de stad 212 in totaal is door het vuur vernield en meer dan 2000 personen zijn dakloos. In de asch werden o.a. gelegd 17 openbare gebou wen, 2 kerken, de kazerne van het 9e regi ment infanterie, politiebureaux enz. Na een hardnekkigen strijd slaagden de brandweercorpsen er in het vuu dat vooral de binnenstad teisterde, te beletten verder om zich heen te grijpen. Vele kostbare kunst voorwerpen, die zich in de kerken bevonden, werden door de vlammen yerteerd, RUDOLF HESS FULMINEERT TEGEN TSJECHO-SLOWAKIJE „Een staat, die slechts dank zij de leugen van Versailles bestaat" Hitiers plaatsvervanger, Rudolf Hess, heeft in Pommeren voor 500.000 men- schen een politieke rede gehouden, waar in hij een zeer scherpen aanval op de Tsjechoslowaaksche politiek heeft ge daan en het beleid van Praag gehekeld heeft. „Er is wel nooit", zoo zeide spr., „zoo lichtvaardig met het lot der volken ge speeld als in de laatste weken. In het middelpunt der gebeurtenissen stond een staat, die als zoodanig slechts dank zij de leugen van Versailles bestaat en die dank zij die leugen «de wereld in opwin ding weet te brengen. De plechtige be loften, die den minderheden in dien staat zijn gegeven, zijn geschonden. Steeds meer werden die minderheden ontrecht, geterroriseerd en mishandeld. Steeds weer werden de leden van de niet- TsjecJiische volksgroep neergeslagen, neerge- ranseld en neergeschoten, alleen maar, om dat zij geen Tsjechen zijn. Klaar en duidelijk blijkt voor iedereen: le. Die staat is blijkbaar niet bij machte rust en orde binnen zijn grenzen te handha ven en evenmin het leven zijner burgers te beschermen. 2e. Die staat is een haard vol gevaren voor den vrede van Europa geworden. De vrede van Europa wordt bedreigd, in dien men plotseling, zonder de minste reden, mobiliseert. Doch die staat mobiliseert niet slechts, plotseling is aan de grens van dien staat tegenover zijn buurman een situatie ontstaan, welke feitelijk een soort van oor logstoestand is. Op de eene provocatie van den buurman is de andere gevolgd. Ter motiveering van dit gevaarlijke optreden wordt gezegd, dat het gerucht de ronde deed, dat Duitsche troepen in de richting van de grens trokken. Een niet-gecontroleerd, vol komen onwaar gerucht is dus voldoende, om met een gruwelijken oorlog te spelen. Europa en de wereld, vervolgde Hess, hebben het niemand anders dan II i 11 e r te danken, dat dit spel niet tot een ramp heeft geleid. Met moet zich slechts verwonderen, dat personen, die in hun angst waarschijn lijk krankzinnig zijn geworden, niet in aller ijl tot rede worden gebracht door staten, die invloed op hen hebben. In plaats daarvan hebben wij het meegemaakt, dat in elk geval n het openhaar door een groot deel der •adiozenders, door dagbladberichten enz. een loed van laster en verdraaiingen der feiten is uitgestort over diengene, aan wien 't alleen te danken is, dat Europa niet in vlammen Toen echter is gebleken, dat Duitschland op de provocaties i 't reageerde, deed plot seling in het buitenland iedereen zich als vredesengel voor. De volken zelf wenschen minder dan ooit den oorlog. Er leven nog te veel frontsoldaten en de frontsoldaten in de geheele wereld willen vrede. Ik kan mij in elk geval niet indenken, dat de werkelijke frontsoldaten van andere volken het goed keuren, dat van hun dapperheid en de dap perheid van hun kinderen misbruik wordt gemaakt om oorlogsophitsers in staat te stel len hun werk te verrichten Men moet de Duitsche vredesliefde. aldus besloot spr., niet voor zwakheid houden". Gisteren had de laatste stembusstrijd plaats Geen ernstige ordeverstoringen Gisteren was het de derde en laatste Zondag der Tsjechoslowaaksche gemeenteraadsverkiezingen. Ditmaal moest in omstreeks 8000 gemeen ten de krachtmeting plaats hebben, doch practisch was dit aantal door een getroffen stembus-accoord, of door het indienen van één enkele candidatenlijst tot ruim 3800 gemeenten teruggebracht. Volgens het D.N.B. zou de Henlein-partij in de Sudeten-Duitsche ge meenten 90 a 100 pet. der stemmen hebben verkregen; volgens Havas echter bleek dat 15 tot 35 pet. der kiezers niet tot deze partij gerekend wenscht te worden. De meeste officieele uitslagen ontbreken nog. OUDHEIDKUNDIGE VONDSTEN IN DE NIJLDELTA De steen van de „Kamer van zeventig" Door een Egyptologische expeditie, georganiseerd door Sir Robert Mond, ten behoeve van het instituut voor ar cheologie van Liverpool, zijn merk waardige ontdekkingen in de Nijl-del- ta gedaan. De expeditie verricht uit gravingen te Tel Atrib, in d)9 oudheid Athribis geheeten, waar volgens de traditie het hart vain Osiris, den god van de onderwereld en rechter der dooüen, begraven ligt. Tot de vondsten behoort een groote steia, een verticale steenen plaat met inscripties, welke veelvuldig in oude Egyptische tomben zijn gevonden. Een buitengewoon interessant 'kenmerk van dezen steen is de beteekcir.s^ welke klaarblijkelijk door degenen, die de inscrip ties hebben gemaakt, is gehecht aan het nummer zeventig. Dit nummer komt zeer vaak voor in de oud-Egyptische godsdien stige mysteries. Het was hijvoorbeeld het aantal dagen, welke het balsemen van een lijk duurde van den dag van overlijden af. Men kan deihalve aannemen, dat de „ka mer van zeventig", waarvan op dien steen sprake is, betrekking heeft op de kamer, waar de lijken wordien gebalsemd. Het too- neel op den steen zelf stelt voor zeventig „goddelijke beschermers" en elk dezer hield waarschijnlijk de waaht op een van de da gen gedurende welke het balsemen plaats vond. Het is zeer goed mogelijk, dat het tooneel betrekking heeft op het balsemen van het hart van den god Osiris. In efllk geval is dit monument het eerste van zijn soort, dat men gevonden heeft, een waardevolle bij drag© tot de studie van de mysteries van Osiris, welke een groote rol spelen in het leven van het oude Egypte. De 6tela is vier kant en uit zandsteen vervaardigd. De voor zijde stelt een tooneel voor, waarbij Ram s e s de Tweede een offerande verricht aan een god met het hoofd van een valk en het lichaam van een mensoh. De achterzijde, welke de belangrijkste i"\ stelt een altaar voor met een aantal deuren. Aan de rechterzijde bevindt zich een recht hoekige figuur, voorstellende het groote huis", den tempel van Osiris, Khent Chety. Binnen het .groote huis" bevindt zich het hart van Osiris, waaraan Horus en Thoth de emblemen offeren van leven en welvaart. Rondom het „groote huis" bevin den zich zeventig kwadraten, waarvan elk de namen bevat van een van de goddelijke beschermers van den tempel, waarin het heilige hart van Osiris rust. Onder deze namen komen voor: „de jeug dige", „de geest"', „de machtige"' enz. Aan de rechterzijde van het „groote huis" stan een goddelijke figuur met het liohaam van een mensch en het hoofd van een roofvogel. De figuur staat met het gelaat gewend naar die zeventig goddelijke beschermers. Havas maakt melding van het merkwaar dige verschijnsel, dat de Duitsche communis ten in massa naar de Henlein-partij zijn over- geloopen. In sommige plaatsen heeft 90 pet. der communisten voor de Sudeten-Duitschers gestemd. In Bratislava (Presburg), waar het aan tal Duitschers gering is, hebben zij op de lijstien van de Slowaaksche volkspartij van Hlinka gestemd. Slechts enkele incidenten Volgens het D.N.B. zijn te Iglau, een Duit sche enclave in Moravië, met talrijke auto bussen Tsjechen uit de omgeving naar de stad gebracht, die in het bezit waren van stembiljetten en dus te Iglau zouden hebben gestemd, zonder daarop recht te hebben. De Sudeten-Duitsche partij heeft reeds ver klaard, dat zij den uitslag niet zal erkennen. Het Hongaarsche blad „Uj Nemzedek" twijfelt, naar het D.N.B. meldt, aan de be trouwbaarheid der Tsjechische statistieken. In vele gemeenten werden op de Hongaar sche partijen drie- tot vijfmaal meer stem men uitgebracht, dan er, volgens de bevol kingscijfers, Hongaren zouden wonen. Te Kasch.au zouden slechts 17.8 procent Honga ren wonen, terwijl bij de verkiezingen de helft der stemmen op de Hongaarsche partij werd uitgebracht. Het blad meldt verder, dat vijf Hongaarsche studenten te Bratislava door communisten werden mishandeld er de politie zich er toe bepaalde, de zwaar gewonden naar het ziekenhuis over te bren gen. Ernstiger ging het te Reichewberg toe, waar, naar Havas meldt, in een gevecht tus schen Duitschers en democraten vijf perso nen werden gewond. Volgens het Duitsche nieuwsbureau was het gevecht ontstaan, dat Tsjechen en communisten de vensters van door Duitschers bewoonde huizen had den vernield. De andere incidenten kunnen als volgt mengevat worden: te Grünwald werden twee gearresteerde Duitschers door Tsjechen mishandeld. Te Bodenbaoh is dr. Tangl handeld en werd een groep Duitschers gevallen, van wie twee naar het ziekenhuis moesten worden overgebracht. De Duitsche leider te Falkenau werd gewond, terwijl ook nabij Karlsbad vechtpartijen zijn voorge komen. Het Luiksche giftmoorden-proces De weduwe Becker blijft ontkennen De president van het gerechtshof te Luik heeft Zaterdagmorgen het verhoor van de weduwe Becker inzake de giftmoorden geëindigd. Vastberaden bleef zij op de haar gestelde vragen antwoorden, waarbij zij voortging, met de voor haar bezwarende ge tuigenissen te loochenen. Geen enkele be kentenis kwam over haar lippen. De verdediging heeft nieuwe conclusies gedeponeerd, waarover het Hof in zijn vol gende zitting zal oordeelen. Aan het einde van de zitting heeft de rech ter van instructie zijn rapport uitgebracht. Hij schilderde het karakter van de wed. Becker en wees op de talrijke tegenstrijdig heden, welke zich tijdens de instructies, die ruim zeventien maanden hebben geduurd, hebben voorgedaan. Canada streeft naar Zondagsrust Een „week van den Zondag" In Canada wordt ieder jaar een „week van den Zondag" gehouden, om de geloovi- gen in woord en geschrift te herinneren aan den Zondagsplicht. In vijf van de negen Canadeesohe provincies werd in deze week een speciaal poststempel gebruikt met het opschrift: „Eert den dag des Heeren". Zulk een week ten gunste van de Zondags heiliging is in Canada niet misplaatst, want de groote ondernemingen vooral in de katholieke provincie Quebec maken syste matisch inbreuk op de Zondagsrust en beta len zonder meer de boeten voor de wets overtreding. Een voorstel in den Canadeesohen senaat, om de boeten door gevangenisstraffen te vervangen, werd niet door de meerderheid aanvaard; alleen de boeten werden ver- De ontvoerder van Jimmy Cash De ontvoerder en moordenaar van den kleinen Jimmy Cash. M a c C a 11is van het bureau, waar hij zijn bekentenis heeft afgelegd, naar de gevangenis van Miami (Ver. Staten) overgebracht. MacCall staat onder voortdurende bewaking, daar men be vreesd is, dat hij zelfmoord zal plegen nog voor hij officieel in staat van beschuldiging is gesteld wegens moord en ontvoering. Volgens de wet van dien staat Florida staat op het plegen van deze twee delicten de dood straf door middel van den electrisdhen stoel. In Saffi, gelegen in Fransch-Marokko, heeft men groote hoeveelheden guano (vogelmest ontdekt, waarvan de waarde vol gens de deskundigen op omstreeks 200 mil- lioen frank moet worden geschat. De resident-generaal van Casablanca heeft de betreffende velden terstond tot staats eigendom verklaard. GEMENGD NIEUWS BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN LEIDERDORP, 13 Juni. De 19-jarige mej. A. de Vet wonende te Leiden is gistermid dag bij het zwemmen in de Dwarswatering alhier plotseling in de diepte gezonken. In de nabijheid zijnde personen slaagden er niet in haar te redden. Ongeveer anderhalf uur na het gebeurde is haar lijk door de politie met dreggen opgehaald. FRIESCHE BOTERDRABBELKOEKEN Oudste adres üA** v, ui* d Jv» „Versop Zoo In bussen 8 st0.50; 10 st. 0.85; Luxe bussen 10 st. 0.90; 17 st 1.50; Boven 1 2.franco Telef. 20 Gironummer 30584 J. C. REPKO - WORKUM Ouden van dagen defileeren Voor Prinses Juliana en Prins Bernhard. SOESTDIJK, 11 Juni. Hedenmiddag heb ben de Amersfoortsche ouden van dager, voor Prinses Juliana en Prins Bernhard ge- defileerd. Gezeten Ln 115 auto's, daartoe wel- willend door Amersfoorvsche particulieren afgestaan, zijn de oudjes naar Soestdijk ge komen, voorop de auto met het echtpaar Schuuring, reep. 77 en 78 jaar oud, die bloe men zouden overhandigen en waarin ook geaeten was de presidente van het comité, dat deze tocht had georganiseerd, mevr. D. A. Camerling Helmolt. Te ruim half drie verscheen het Prinselijk Paar op het bordes. Prinses Juliana droeg Prinses Beatrix op haar arm en nam op een stoel plaats. Direct daarop reed de eer ste auto voor het hordes. Het echtpaar Schuuring stapte uit en betrad het bordes, waar zij de Prinses een tuil wivte en oranje rozen aanboden, vergezeld van een bekea Nemesia voor Prinses Beatrix. Deze beker was een van de exemplaren, welke als her innering aan den tocht door de Regout-fa- brieken te Maastricht zijn vervaardigd en waarvan elke deelnemer aan den tocht later op den middag een exemplaar zou ont- I vangen. De Prinses nam de bloemen met eenige vriendelijke woorden aan, waarna het echt- paar zich weer naar de auto begaf. Het défilé verliep verder zeer vlot. Vlak voor het bordes reden de auto's even lang zamer om de oudjes gelegenheid te geven ails in zich op te nemen. Er was voor het paleis veel publiek bijeen, dat een en ander met belangstelling volgde. Jong meisje veroorzaakt aanrijding Kaasventer ernstig gewond LAGE VUURSCHE, 11 Juni. Vanmorgen te elf uur heeft zich op den betonweg tusschen Soestdijk en Utrecht een ernstig on geval voorgedaan. Op dat tijdstip naderde uit de richting Soestdijk een auto, welke zonder nog een poging tot uitwijken te doen, tegen een voorrijdende motorbakfiets, waarop een kaasventer uit Huizen (N.H.) was gezeten, opreed. De man werd van zijn zitplaats geslingerd en kwam onder den bak terecht, hij liep hierbij ernstige verwon dingen aan het lin kerbeen op. Gebleken is dat eei. dertienjarig meisje de auto bestuurde en de aanrijding veroor zaakt heeft. Het ongeval is te wijten aan het feit, dat zij bij het inhalen niet uitweek. Haar vader was naast haar gezeten. Een' achterop rijdende automobilist kon door tijdig remmen een aanrijding nog juist voorkomen. BRANDJE IN EEN BIOSCOOP AMSTERDAM, 13 Juni. Gisteravond om streeks elf uur bemerkte de filmoperateur van de Hollandia-bioscoop aan den Haar lemmerdijk, dat er rookwolken in de cabine binnendrongen. Ook in de zaal werd het on rustig, afgezien ook daar zich rook ver spreidde. De zaal werd in korten tijd orde lijk ontruimd en direct alarmeerde men de brandweer, die binnen enkele oogeniblikken met zeer veel materiaal ter plaatse was. Bij onderzoek bleek, dat in den kelder een jas smeulde, die waarschijnlijk in brand was geraakt door 'n brandende sigaret of sigaar. Het vuurtje was binnen enkele oogenblik- ken geblusaht, zoodat de brandweer spoedig weer kon inrukken. DE BEDRIJFSVERGUNNINGENWET 's GRAVENHAGE, 11 Juni. In Staatsblad no. 686 is opgenomen een K.B. van 3 Juni 1938, waarbij bepaald wordt, dat de bedrijfs- vergunningenwet 1938 met ingang van IQ Juni in werking treedt i TE WATER GERAAKT EN 1 VERDRONKEN 1 KWINTSHEUL, 12 Juni. Vanmiddag is al hier het vierjarig meisje M. van der G. bij het spelen in de Lange Wetering geraakt' en verdronken. Na twintig minuten werd het lichaam van het kind opgehaald, waarna een dokter nog geruimen tijd heeft gepoogd de levensgeesten door kunstmatige adem haling op te wekken, hetgeen echter niet macht baten. Tekst en illustratie van H. KANNEG1ETER Toen Benjamin Franklin 84 jaar oud op 17 April 1790 stierf, was zijn beste vriend, George Washington, bij hem. Wie van jullie kent zijn naam niet? Was hij niet de grote veldheer, die vocht voor een onafhankelijk Amerika? Dat is hem na een achtjarige oorlog met Engeland glansrijk gelukt. De Amerikaanse kolo niën raakten los van hun overheersers en van toen af aan heette het land: de Verenigde Staten van Amerika. Dertien koloniën telde de staat, daarom zijn er dertien strepen in de Amerikaanse vlag. Als we jullie nu een bijzonderheid ver tellen uit de jeugd van George Washing ton, dan is dat eigenlijk vertellen van ach ter naar voren. Meestal begint men bij het begin, dus uit de jeugdjaren te ver tellen. Hier doen w© het net andersom. Maar daar is niets aan te doen en dus... George Washington studeerde voor land meter en reeds op zestienjarige leeftijd werd hij aangesteld om een groot land goed van een lord te meten. Dat bewees, dat hij een goed verstand had* 90 Daarna was hij soldaat geweest en had tegen de Indianen gevochten, ""oen Amerika nu in een oorlog werd gewik keld met Engeland,, omdat de Amerika nen geen belasting wensten te betalen, aan dat land, zochten ze naar een goe den bevelhebber, om het leger aan te voeren. Zo'n man moest eerlijk, dapper en verstandig zijn. Hij .moest zijn land liefhebben en een goed bevelhebber zijn-

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2