$limm grihsdje (Courant Aardschokken in Nederland en België Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken H Groote materieele schade aangericht in Gent en omstreken Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevesligd is 235 Franco per posl 2.35 portokosten Per week0.18 Voor bet Buitenland bij wekelijkscfie zending4.50 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/i ct Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 38936 Van 1 tot 5 regels1.177* 'r Elke regel meer 0.22'/* Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 j Elke regel meer 0.45 j Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 I N°. 6416 MAANDAG 13 JUNI 1938 19e Jaargang DE GEVRAAGDE ENQUETE Het Voorloopig Verslag der Tweede Ka mer over het Enquête-voorstel naar de toe standen in Oss is precies zooals wij het ge- wenscht hebben; met uitzondering dan van de beleedigende uitdrukkingen aan het adres van regeering en autoriteiten, welke passages ongetwijfeld afkomstig zijn van de ïiationaal-socialistische Kamerleden. Het meerendeel der Tweede Kamer ziet in 'de enquête geen heil en wijst ze daarom af. Zoo'n officieel onderzoek door de volksverte genwoordiging is „ultimum remedium", d.z.w. laatste middel en aan dit laatste wa ren wij nog lang niet toe. Er zijn nog an dere wegen om het doel te bereiken. Op andere middelen wordt in het Voor loopig Verslag de aandacht gevestigd. Daar uit volgt, dat de meerderheid in de Kamer de kwestie-Oss nog niet afgedaan acht. Neen, niemand veronderstelt, dat de Minister de Kamer misleid of een slag om den arm ge houden heeft, maar wel heerscht de over tuiging, dat nadere opheldering noodig is. Welnu, zoo was ongeveer de redeneering, daarvoor is de overigens ook zeer omslach tige weg der enquête niet noodig; de Minis ter, het verlangen der Kamer kennende, kan in een nadere nota aanvullende mededee lingen doen en daarover kan dan opnieuw een discussie in de Kamer volgen. Aldus gaat de zaak niet in de doofpot, wat bij ve len een onbevredigd gevoel zou veroorzaken; maar evenmin komt het prestige van de Re geering in 't gedrang. Het gaat dan uitsluitend over de vraag of het optreden tegen de marechaussees rechtvaardig en noodzakelijk was en het recht al betreft het slechts enkele per sonen is waard, dat regeering en volks vertegenwoordiging er zich ernstig mee be moeien. ONTEVREDENHEID ZAAIEN De N.S.B. acht zich de heftigste tegenpartij te zijn der S.D.A.P» Over de onjuistheid van deze meening spraken we meermalen. Maar het geeft te denken, dat de N.S.B., die nog in haar vlegeljaren verkeert, dezelfde strijd- methode volgt als het ruige socialisme in jijn „Sturm und Draog'-periode. De N.S.B. hitst de men6chen tegen de Regeering op; zij zaait met royale hand het zaad der Dat deed zij dezer dagen weer, tegen recht €n rede in, onder de arbeiders in dewerkloo- zenkampen. Daar valt wel iets te verbeteren en dus te klagen. Wij maakten zelf onlangs nog melding van een o.i. rechtvaardige klacht over het zgn. broodgeld (welk vraag stuk thans naar wij vernemen, in onderzoek is bij den Minister van Sociale Zaken.) Maar wij verzwegen ook niet, dat er ge zien de omstandigheden veel te loven valt: de kamipen zijn behoorlijk ingericht, hon derd keer beter can de woonschuren voor Veenarbeiders eenige jaren geleden waren; de middagkost is volgens verklaringen van jyerkloozen in vele kampen voortreffelijk. Maar zoo iets kan en mag een aationaal- socialistisch blad niet zeggen, want die par tij moet groeien van de critiek: billijk, over dreven of totaal verzonnen; dat doet er min der toe. Dus kon men onlangs lezen, dat „een die- renasyl, .vergeleken bij onze werkkampen een paradijs mag heeten. En de verpleging? Een arbeider bezweek onder een zak zand van 70 kilo en kreeg een wervelfractuur; hij werd aan zijn lot overgelaten en pas na eenige dagen werd hij in zijn woonplaats in het .ziekenhuis opgenomen. Precies en nauwkeurig ging de redactie van D e T ij d (r.k.) na wat er van dit ver haal waar was; er bleef niets van over. Thans deelt men van goed ingelichte zijde afin hetzelfde blad mee, dat le< in de kampen steeds een goed voor ziene verbandtrommel aanwezig is; 2e. in alle kampen een draagbaar be schikbaar staat; 3e. zoo de werkleiding een ernstig onge val vermoedt, deze draagbaar wordt ge haald; 4e. voor geringe ongemakken of kwalen «de arbeiders zich te voet of per fiets naar 'den kampdokter begeven, die daartoe des morgens en 's avonds speciaal spreekuur houdt; 5e. zoodra de kok een geval van ernstigen aard vermoedt, deze den dokter in het kamp ontbiedt; 6e. de dokter daarop steeds de wijze van vervoer naar huis bepaalt (per taxi naar trein, per ziekenauto, enz.). Wie dat nu noemt „noodelooze hardheid en minachting voor arbeiders" door het de mocratisch regiem aan den dag gelegd, die zou misschien door een kortstondig verblijf in een „totalitair" concentratiekamp tot beter inzicht kunnen komen. BOND VAN CHR. GEREF. JONGE MEISJESVEREENIGINGEN Onder leiding van Ds H. Janssen van Den Haag, leger- en vlootpredikant, zal Woensdag 15 Juni a.s. in het Chr. Geref. i Weeshuis te Utrecht om half drie de officieele oprichtingsvergadering worden i gehouden van den Bond van Chr. Geref. jongemeis j esvereenigingen. Enkele dooden en gewonden Zondagmiddag en vannacht volgden nabevingen. Zaterdagmiddag te 12.18 uur zijn wij meldden dit reeds in een groot deel van onze vorige editie alom in Nederland en ook elders in Europa aardschokken waargenomen. In Nederland was vooral in het gebied ten Westen van de lijn Amster dam-Utrecht-Venlo het verschijnsel zeer goed waarneembaar. Alles kwam in lichtgolvende beweging. De aangerichte schade is evenwel beperkt gebleven. In België daarentegen, waar niet alleen om 12 uur, doch ook om twee uur 's middags schokken werden gevoeld, is veel grootere schade aan gericht Uit Gent, Antwerpen, Bergen en Luik stroomen berichten bin nen over de uitwerking van de aardschokken. Er ontstond groote ont steltenis onder de bevolking. De menschen snelden de huizen uit de straat op. Vrijwel overal vertoonen de muren scheuren, ruiten zijn ge sprongen, schoorsteenen zijn omgevallen en meubelen zijn omver- gevallen. Naar uit de berichten valt op te maken is de stad Gent en ook Kort- wijk zwaar geteisterd. Ook zijn er enkele dooden te betreuren. Ver schillende personen werden gewond. Zondagmiddag omstreeks twee uur heeft het verschijnsel zich herhaald. Wederom werd in België alsook in ons land een lichte aardschok gevoeld. Deze beving was echter veel minder sterk dan die van Zater dagmiddag. Schade van beteekenis is door deze nieuwe schok niet aangericht De trilling van Zondagmiddag zoo meldde men ons uit Zeeuwsch- Vlaanderen duurde niet langer dan enkele seconden. „Het leek net of het begon te onweeren", aldus was de indruk, die men van de aardbeving had. Voor men echter goed begreep wat er aan de hand was, was de beving ook reeds voorbij. Omtrent de schade die in de omgeving van Gent werd aangericht, meldt men ons het volgende: Op de Nieuwe Beestenmarkt en in de dokken te Gent hebben twee arbeiders steenen op het hoofd gekregen. Zij moesten daar zij ernstig gewond werden, naar een ziekenhuis worden overgebracht. In de Wondelghemstraat is een steenen kruis van ongeveer 300 kg. dat op de St. Josephskerk was geplaatst, op straat te recht gekomen. Een groot gedeelte van den muur werd vernield. Op verscheidenne plaatsen zijn muurversieringen in stukken gevallen. Een brand, welke naar men meent, veroorzaakt is door een kortsluiting, die door de aardbeving was ontstaan, heeft een gedeelte van eenige gebou wen verwoest, terwijl ook artikelen in een cartonnagefabriek een prooi der vlammen zijn geworden. Het vuur heeft zich ook medegedeeld aan een buizenfabriek, waar een schade Derde Rotterdammer-Marsch HOOGSTE TIJD! Het is thans de hoogste tijd, zoowel voor detachementen en vereenigings- groepen als voor individueele wande laars om in te schrijven. Woensdagavond laatste buslichting duit de inschrijving. Vereenigingsbesturen, vult thans uw mschrijvingsbiljet in en gireert op 232133. Wandelaars, laat U de kans om deel te nemen aan den mooien Zomer-marsch niet ontnemen Bij elk bureau der Vijf Samenwerkende Christelijke Dagbladen kunt U zich als deelnemer opgeven door storting van f 0.60 voor den hoofdmarsch (f 0.-4Ö voor militairen) en f 0.35 voor den jeugdmarsch. Nog twee dagen, 'dan Is 't 15 Juni! van naar schatting 200.000 franken werd aangericht Te St Amandsberg heeft een man, die door den aardschok van de wijs was gebracht, zich onder een wa gen geworpen. Hij werd op slag gedood. Te Kort rijk zijn tal van daken ver nield. De straten liggen er bezaaid met dakpannen. In het Begijnenhof zijn bijna alle huizen gescheurd. Een man, die voor zijn vensterraam stond te kijken, werd op straat geslingerd. Met een gebroken been werd hij opgenomen. Te Kruishouthem werd, naar ge meld wordt, een man, die zich in een in aanbouw bevindend huis bevond, tengevol ge van het instorten van een muur gedood. Uit Moeskroen wordt gemeld, dat ook daar ernstige schade is aangericht. Volgens dit bericht zouden te Moeskroen drie en te Kortrijk tien personen gekwetst zijn. Geen ernstige schade te Brussel BRUSSEL, 11 JunL Het blijkt, dat te Brussel als gevolg van de aardschokken geen ernstige schade werd aangericht. Wel werd onder de bevolking eenige beroering teweeggebracht. In het parlementsgebouw constateerde men eenig gerommel gevolgd door doffe slagen. De grond begon te tril len. In de Wetstraat zetten de menschen het op een loopen. Te Heysel op de renbaan, waar juist een wedstrijd zou beginnen, begonnen de paarden door het trillen van den grond mee te reageeren alsof zij in draf wilden gaan. De tribunes, waarop zich veel toe schouwers bevonden, bewogen. In het ge bouw zelf. is een glazenwasccher van een ladder gevallen. Hoe de dieren reageerden BRUSSEL, 11 Juni. De aardschokken welke zich hier hebben voorgedaan, hebben aanleiding gegeven tot interessante waar nemingen, welke gedaan zijn door den eige naar van den dierentuin te Be re hem. Eenige minuten voordat het verschijnsel ontstond, gaven sommige dieren duidelijke teekenen \an ongerustheid. De leeuwen brulden niet meer op hun gebruikelijke wijze. Hun geluid kreeg een klagenden klank. De pauwen uitten abnormale klan ken, in plaats van hun gebruikelijken scherpen kreet. Alle runderen, rhinoeeros- sen, bizons, antilopen, gazellen en herten draaiden in het rond en drukten hun kop tegen het hekwerk, alsof zij zich in veilig heid wilden stellen. De eigenaar van den dierentuin meende toen dat een der beesten ontsnapt was en riep al zijn personeel bijeen, om de ang stige dieren tot kalmte te brengen. Op dat oogenblik werd de aardschok gevoeld, ei terstond kwamen de beesten tot rust. Merkwaardig is, dat alleen de kat achtige en de runderachtige dieren het verschijnsel van tevoren schijnen te hebben gevoeld, terwijl b.v. de beren en apen geen enkel teeken van zenuwach tigheid vertoonden. Beving ook te Londen gevoeld LONDEN, 11 Juni. De aardschokken, wel ke heden aan weerszijden van het Kanaal zijn waargenomen, worden door het obser vatorium te K e w gekenmerkt als „een plotselinge hevige aardbeving". Te Kew wer den de schokken gedurende bijna vijf mi nuten waargenomen. Vooral in de Londen- sche city schijnt men de stooten te hebben gevoeld. Er ontstond eenige opschudding onder de talrijken, die zich van hun kan toren huiswaarts begaven. In Ramsgate kwamen verscheidene schepen in beweging en in Ipswich was de telefoonverbin ding gestoord. Aardschokken te Aken KEUDEN, 11 Juni. Twee tamelijk ern stige aardschokken werden te Aken gere gistreerd. Er werd geen schade aangericht, doch in verscheidene huizen kwamen de meubelen van hun plaats. Te Istanboel ISTANBOEL, 11 Juni. Op hetzelfde oogen blik als te Parijs en Londen zijn vandaag hier lichte aardschokken waargenomen. DE NABEVING VAN ZONDAG MIDDAG De aardschok, welke Zondagmiddag plaats vond, werd door het Koninklijk observatorium te Brussel vastgelegd om 14 nnr 26 minuten en 30 seconden (Belgische tijd). De trilling was veel zwakker dan Zaterdag. Buiten Brussel heeft men de beving ook waargenomen te Hoeylaert, Waterloo, Linke beek en Grammonl In deze laatste plaats duurde, naar een waarnemer vertelde, de trilling twee en drie tiende seconde. Zij was goed waar neembaar en minder krachtig dan de schok van Zaterdagmiddag 14 uur 10. De trilling bewoog zich in de richting Noord-Zuid. Bij de trilling van gistermiddag werden te Brussel drie pennen van de seismo- grafische installaties in het observatorium stuk geslagen. In Knocke is de beving duidelijk ge voeld om 14 uur 25. Hier duurde zij 4 sec. De schokken in Zeeuwsch-Vlaanderen Gistermiddag om kwart voor drie werd in erneuzen een ver verwijderd onder- aardsch gerommel gehoord, dat gedurende ongeveer zes seconden voor het oor waar neembaar was en dat gepaard ging van een lichten aardschok. In sommige huizen be gonnen de deuren en ramen te rinkelen en in verschillende straten liepen de bewoners verschrikt naar buiten, hoewel van een pa niekstemming geen sprake was. Daarvoor was zoowel het op onweergerommel lijken de onderaardsche gedreun als de trilling te gering. De schok, die hier waargenomen werd maakte de indruk uit de richting van Kloosterzande, dus uit oostelijke richting te komen. Ook in Kloosterzande is de trilling gis- VISSCHERS VERWERPEN DE VOORSTELLEN Groote meerderheid wil conflict voortzetten Het gaat hard tegen hard 's-GRAVENHAGE, 13 Jnni. In tegen stelling met de visschers te Katwijk, dio bijna allen besloten hebben de jongste voorstellen van den Rijksbemiddelaar nadat die waren verdedigd door 't Hooid bestuur van den Modernen Bond), te aan vaarden hebben de visschers te Sche- venningen en Vlaardingen mei groote meerderheid deze voorstellen verworpen. Van de 1387 uitgebrachte stemmen, afkom stig zoowel van Scheveningen Vlaardingen als Katwijk, verklaarden zich 417 voor en 952 tegen het beëindigen van het conflict terwijl 12 st. blanco en 6 van onwaarde wart Het hoofdbestuur van den Modernen Bond heeft thans toch besloten de actie te blij ven leiden Aan de Scheveningsche haven heersc'nte vanmorgen groote drukte. Honderden vis schers kwamen samen om den nieuwen toe stand te bespreken. Nu de Moderne Bond zich bereid verklaard heeft, de visschers financieel te zullen blij ven steunen, voelt men zich uiteraard sterk en wacht men oDnieuw of de reeders alsnog bereid zullen zijn, een meer tegemoetkomen, de houding aan te nemen. Van het hoofdbestuur van dien bond zijn, naar wij vernamen voorloopig geen nieuwe stappen te verwachten, zoodat het conflict wederom op het doode punt is geraakt. Het gaat hard tegen hard, waardoor de spanning stijgt In Katwijk wordt intusschen voortgegaan de vloot verder klaar te maken. Zaterdag j.l. is daar weer een groote stoom'ogger uit gevaren, terwijl verschillende andere zullen volgen. In hoeverre dit van invloed zal zijn op Scheveningen en Vlaardingen is moeilijk te zeggen. De visschers in deze plaatsen zijn in het algemeen van oordeel, dat zulks geen beletsel vormt, om den strijd onverzwakt voort te zetten, hoewel er ook wel zijn, die hun positie erdoor verzwakt voelen. De t'jd zal moeten leeren, wie er gelijk heeft De oorsprong van de aardschok Moet in Zuid-West-B elgië worden gezocht Mededeeling van De Bilt Het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt deelt mede dat de aard beving. die Zaterdagmiddag in een groot gedeelte van ons land en zeer sterk in België is gevoeld, gere gistreerd werd om 12 uur 18 minuten en 3 seconden Ned. tijd (10 uur 58 min. 3 sec. Greenwich- tijd d.w.z. zonnetijd.) De richting dezer tectonische aardbeving was ongeveer Zuid 40 graden West. dit is iets bezuiden Zuid-W est. De afstand was onge veer 200 K.M. Dit geeft als oor sprong Zuid-West België bij de Fransche grens (de streek van Doornik). De beving van Zondagmiddag werd geregistreerd om 14 uur 46 minuten 20 seconden. Zij hield on geveer 3 minuten aan en was 20 maal zoo zwak als de hoofdbeving van Zaterdagmiddag 12.18 uur. doch 3 maal zoo sterk als de na- beving van Zaterdagmiddag 14.10 uur. Ook Zondagmiddag had men wederom met 'n nabeving te doen. Naar alle waarschijnlijkheid heeft, naar de berekeningen aantoonen. op ca 20 a 30 K.M. onder het aardoppervlak een bodemverschui ving plaats gehad. Doordat de trillingen in het aard oppervlak zich met een snelheid van 6 K.M. per seconde voort planten is de beving in België iets eerder gevoeld dan in ons land. Uit het feit. dat de oorsprong van de aardbeving in Zuid-West België moet worden gezochtvalt ook te verklaren, dat in deze streek (Gent etc.) de grootste schade is aangericht. termiddag duidelijk waargenomen. De duur van de beving wordt opgegeven als van vijf tot zes seconden. Te Vlissingen VLISSINGEN. 13 Juni. Te Vlissingen zijn eveneens Zaterdagmiddag om 14.30 uur, alsook gistermiddag om 14.45 uur lichte aardschokken gevoeld, doch zij waren be langrijk lichter dan die om 12.18 uur op Zaterdagmiddag. Zie vervolg blz. 3) VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen Verdere bizonderheden over de aard-, beving van Zaterdag en over de nabe vingen. De visschers hebben de voorstellen van den rijksbemiddelaar verworpen. B. en W. van Waddingsveen zijn in, verband met de bekende schoolkwestie in hooger beroep gegaan. De pogingen van de ..Karimata" om het goud van de „Lutine" naar boven te brengen. Bij een vreeselijk drama te Castereö heeft een vrouw drie van haar kinderen gedood. Het schaaktournooi te Noordwijlc. De jaarvergadering van de Vereen, voor Chr. onderwijs aan schipperskinderen. Nieuwe toelatingseischen voor de H.B.S. door Dr J. Karsemeyer, De jaarvergadering van de Vereen^ an Chr. Technici. De gemeenteraadsverkiezingen in Tsje-i choslowakije hebben een vrij rustig einde gehad. De Japansche opmarsch langs de Jangtse ondervindt nadeel door de overd stroomingen. Albocacer is in rechtsch-Spaansche handen gevallen; om Castellon is de strijd reeds ontbrand. VROUW DOODT DRIE VAN HAAR KINDEREN VREESELIJK DRAMA TE CASTEREN DEN BOSCH, 13 Juni. Zondagavond heeft te Casteren in de gemeente Hoo- geloon, de vrouw van den landbouwer S. in een vlaag van verstandsverbijste ring getracht haar vier kinderen het leven te benemen. Omstreeks zes uur heeft zij de kinderen, drie meisjes van drie, vier en vijf jaar, en een jongetje van zes jaar, in een waterput achter de woning gegooid. Op het ge schreeuw der kinderen snelden buren toe. Zij slaagden er in, het jongetje van jaar te redden. Toen de drie andere kin deren uit de waterput waren opgehaald, kon een intusschen gearriveerde genees heer bij de meisjes slechts den dood stateeren. De vrouw is voorloopig opgesloten. Verregaande roekeloosheid Meisje aangereden en gedood DOETINCHEM, 13 Juni. Tengevolge van verregaande roekeloosheid is gis teravond te Doetinchem een ernstig ongeluk gebeurd, waarvan de 23-jarige mej. Goorkater het slachtoffer is gewor den. Eenige jongelui, onder wie de schippers knecht B., hadden een auto gehuurd, ver moedelijk met het doel, de Slangenburg- sche kermis te bezoeken. Hoewel niet in het bezit van een rijbewijs, plaatste B. zich achter het stuur en met groote snelheid ging het in de richting Varsseveld. Bij de smalle Wiltinkbrug bleek het echter door de snelheid niet mogelijk, den scherpen bocht te nemen. De wagen kwam op het linker wegdeel terecht, waar juist mcj. Goorkater uit Dieren fietste. Het meisj- werd door den wagen gegrepen en zoo ern stig gewond, dat de dood vrijwel onmiddel lijk intrad. De auto kwam in een sloot te recht. De bestuurder is na het ongeluk net veld in gevlucht, maar kon spoedig worden aangehouden. ii^ppc dl® een goed internaat UUULKO zoeken voor hun kinde ren, speciaal voor die een tekort toonen aan aandachts-concentratie, wenden zich tot het INSTITUUT KLEIN WARNSBORN te Arnhem. Kleine klassen. Individueel onderwijs. Geregeld toezicht, dag en nacht Gezonde omgeving. Dir. P. VAN AALTEN Telefoon: Arnhem 22012. Motorrijder zonder rijbewijs Rijdt kinderwagen omver PIJNACKER, 13 Juni. Zaterdagavond omstreeks half acht kwam een motorrijder met duo-passagier met groote snelheid uit de richting Zoetermeer. Bij de bocht op de Vlielandscheweg in Nieuwkoop verminder-! de hij geen vaart met het gevolg, dat hij tegen een kinderwagen, die gereden werd door het tien-jarig dochtertje van den heet v. Wijk van de Vlielandscheweg, opreed, daarna met groote kracht tegen den muur van een huis opbotste. Het drie-jarig jongetje, dat zich in de kinderwagen be vond, werd er uit geslingerd en bleef met een diepe vleeschwond bewusteloos op den: weg liggen. Het meisje, dat de wagen reed werd ernstig vervyond aan de knie. De motorrijder, de heer L. van Delfgauw, kreeg slechts eenige wonden aan het gelaat en handen, doch de duopassagier v. D. bleef op den weg liggen. Dr Bos, die inmiddels ter plaatse verschenen was, constateerde een schedelbreuk. Het drie-jarig knaapje en het meisje zijn: naar de ouderlijke woning gebracht. De motorrijder en duopassagier zijn door de politie met een auto naar huis vervoerd. De motor is totaal vernield. Tegen den motorrijder is proces-verbaal opgemaakt, daar hij niet in het bezit was van een rij- bewijs. JODENZENDINGSFEEST Het negende Jodenzendingsfeest, uitgaande in de Ned. Ver. voor zending onder Israël genaamd Elim, wordt Woensdag 22 Juni as. „Lommerrijk" te Hillegersberg ge houden. Het algemeen thema der bijeen komst zal zijn: „Het antisemitisme en het evangelie". Sprekers zullen zajn: ds. D. M, Blankhart van Hillegersberg, ds. D. A. i den Bosch van 's-Gravenhage, zen deling Ph. Trostianetzky van Antwer pen, ds. F. C. M e ij s t e r van Rotterdam, zendeling I. P. Tabaksblatt van Schie- broek, zendelinge mej. R. van Gelder van 's-Gravenhage er. ds. J. Rottenberg van Scheveningen. Op den vooravond van het zendin_ feest zal in de Oranjekerk te Hille gersberg een wijdingsavond onder leiding van ds. F. C. Bosboom worden gehouden, welke ds. A. T. W. de Kluis van Rotter dam zal spreken. CONSERVATOR Voor het jaar 1938 benoemd tot conservator b(j de Anorganiscl P Pijp Tabak Taeonie Leeuwarden

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1