DE AKU JUBILEERT ZATERDAG ïi JUNI 1938 TWEEDE BLAD PAG. 5 H.K.H. Prinses Juliana bracht gisteren een bezoek aan Bergen op Zoom, waar het Nederlandsche Roode Kruis zijn jaarvergadering hield onder voorzitterschap van de Prinses. Een opname tijdens deze jaarvergadering Een groep deelnemers aan het Congres voor Geestelijke Volksgezondheid, dat te Driebergen gehouden werd Vanaf den Haagschen Toren Jan-met-de-boeken, een „groot liefhebber van deugden en boe ken. „Goede conversacie en vergaderinge". Overheidssteun in het verleden. DE 'laatste torenibrief was een woord van afscheid tot de markt, die haar aloude standplaats, op de Prinsegraoht verlaten heeft. Echter, niet ge heel is zij verdwenen. Zoo zal men op niet-marktdagen in deze buurt nog de boekenstalletjes kunnen aantreffen. Hun voort durend bestaan temidden het roezige stadsleven zal den snuffelaar niet weinig verheu gen. De Hagenaar houdt van boeken. De stedelijke bibliothe ken zijn welverzorgd, maar ook veel particuliere verzamelingen mogen er zijn. Niet weinig in getal zijn zij, die zich trouwe navolgers willen betoonen den Hagenaar, die, nu voor 4 eeuwen, in onze stad woonde en oen groote vermaardheid ver wierf door zijn collectie schriften. Jan Harius of Jan Dirksz. van ier Haer, geboren te Gorinchem, wera in i531 kanunnik te 's-Gravenhage. Ven hem werd getuigd, „dat hy alhoewel niet hoog geleert, ogter een groot liefhebber van deugden en boeken is geweest, zoo dat hy I zyn leven lang met overgroote neerstigheid en onuitsprekelvke koste een uitmuntende bibliotheek van alle konsten en wetenschap- i pen in alle taaien en van alle kanten ver- zamelt heeft; dat hy in 't verhuizen van Gorinchem na den Hage zoo veel boeken overbragt, dat het volk zig daar over ten hoogsten verwonderende, uitriep, zy zou den nooit gelooft hebben dat er in de gansche werreld zoo veele boeken waren, waaromme deze voor- treffelyke man Jan met de boeken ge- naamt wierd." De nijvere verzamelaar deed later zijn boeken over aan Karei V, opdat de verzame ling zou kunnen dienen als publieke biblio theek tot behoef en proffyte van den Sup poosten en alle studiosen", zooals in de acte van overdracht stond opgetcekend. Helaas is de kostbare collectie tijaens de Spaansohe troebelen zoo goed als geheel vernietigd. De geschiedenis kan heel wat loeren, al [ware het slechts de wetenschap, dat er niets [nieuws onder de zon is. In onze dagen plegen we nog wel eens te handelen over jde grondwettelijk vastgelegde vrijheid van verceniging en vergadering. Dit recht trach ten we terecht te handhaven, voor zoover het gezag het maar eenigszins kan dulaen. Leerzaam nu voor de ontwikkeling van deze vrijheid in onze historie is een voorval, dat zich thans voor juist vier en een halve eeuw i onze stad heeft afgespeeld." Omstreeks het jaar 14S0 was er een orde, genaamd Sint-Anthonis, waarvan hel merk waardige was. dat ze geheel bestond uit blinden, lammen, kreup^'n, enz. Deze on- gelukkigen verzamelden zich in genoemden tijd in een huisje op den Geest en steloen zich onder toezicht van een viertal „Hooft- luidcn". De vestigingseischen" waren blijk- iet al te nauw in acht genomen, want |de officieöle Sint-Anthonis-heeren waren iver het bonte gezelschap weinig te spre iken en betwistten hun recht, aldaar te 'onen. De lammen en kreupelen beweerden laarop. dat ze van Karei van Bourgondiö onsent gekregen hadden tot het sluiten >an een orde en dat ze in het bezit waren tan „zekere arme huvskens n beddekens, lair zy luyden hun zeiven berghen en on- lerhoüden". Bovendien gingen ze „ter eeren ids en Sint Anthonis" een kapelletje 1, waar ze wilden leven „in goede [conversacie en vergaderinge". Yeel mocht dit evenwel niet helpen. Toen zij eens in de Sint Jacobskerk enkele pries ters beleedigden, werd bij vonnis van 5 Juli 1488 door het Hof van Holland verklaard, dat „dezelve Crepels van nu voortaan alhier in den Hage noch binnen deze Landen van Hollant, Zeelant en Vriesland gheene ver gaderinge noch congregatie meer hebben zouden. „Heyn Half voet" en „Simon mitter corten aerm" wenden zelfs twee uur lang op een schavot geplaatst. Zoo dienden deze ongelukkigen als voor vechters in den strijd voor de volksvrij heden. Vermeldenswaard is, dat ook in den kamp voor drukpersvrijheid een kreupele lang niet achteraan stond. In 1527 werd na melijk Jan Zuyartszoon, die den veelbetee- kenenden bijnaam van „die Cropel" droeg, te Amsterdam veroordeeld tot gevangenis straf, omdat hij verboden boeken in huis had gehad en uitgegeven. Nu we toch doende zijn met het ophalen van enkele historische gegevens, willen nog melding maken van steunvefleening door de Overheid aan kwijnend bedrijfs leven. In vroeger eeuw was er in Den Haag een levendige lakenfabricatie, die op haar beurt een niet onaanzienlijken handel tot gevolg had. Verschillende straten, zooals de Voldensgracht, de Venverssloot. de Wevers plaats, de Raamstraat, ontleenden aan deze lakenindustrie hun naam. Een lakenhal ont brak niet, al achtten de kooplieden het dien stiger, hun waar op de markt aan te bieden. Weldra evenwel werd de concurrentie vanuit Engeland al te sterk, terwijl ook binnenlandsche onlusten zich niet geheel onbetuigd lieten. De Overheid trachtte nu in 158S, dus vóór drie en een halve eeuw, de industrie nieuw leven in te blazen, en wel door het uitvaardigen van een gilde-brief, welke niet minder dan 36 artikelen bevatte. Op deze wijze wilde zij een organisatie van lakenbewerkers te voorschijn roepen. Zoo echter de organisatie op het tapijt kwam, de handel bleef achterwege, en slechts enkele straatnamen vermochten nog te her inneren aan het trotsche verleden, dat onze stad ten dezen heeft gehad. Ditmaal dus kon Regeeringssteun geen redding bieden, al moest de goede bedoeling geloofd worden. Gelukkig behoefde men uit dit voorval geen roor-immer te trekken. TORENWACHTER. BINNENLAND Fondsvorming door de Overheid Moet worden stopgezet In November 1937 heeft het Hoofdbestuur der Nederlandsche Maatschappij voor Nij verheid en Handel te Haarlem aan een commissie opgedragen een rapport samen te stellen over fondsvorming door de Over heid, niet slechts voor de sociale verzeke- mg. maar ook voor andere verzekerings- c'ocleinden. Deze Commissie heeft thans haar rapport igediend en komt daarin tot de slotsom, dat hpf aanbeveling verdient om alle ver dere fondsvorming vanwege de Overheid itop te zetten en met behoud van de tot lusver geaccumuleerde vermogens de ver dere financiering der overheidsverplichtin gen te doen geschieden volgens een omslag stelsel. I-Iet Hoofdbestuur heeft zich met dit rap port vereen igd en in een adres aan den Raad van Ministers de hoop uitgesproken, at de Regeering aanleiding moge vinden m spoedig de noodige maatregelen in de en geest voor te bereiden. In de Commissie hadden o.m. zitting de hoeren Dr A. O Holwerd a. directeur de Nationale Levensverzekering Bank- Dr W. G. M. Huvsmans. directeur van de Coop. Ceirtrale Boerenleenbank te Eind Mr H. F. van Leen w e n. direc- an de Twentsche Bank N.V.; Dr. G M. Verryn Stuart, hoogleerajar te [Utrecht en W. B. Reynen, rapporteur. Het jubileum op enthousiaste wijze gevierd Onderscheiding voor Ir F. S. G. J. van Schaik De aanbieding van het monument door het personeel ARNHEM, 10 Juni. De feestelijkheden in verband met het 25-jarig bestaan van de A.K.U. te Arnhem, werden van ochtend ingezet met een officieele ont vangst door de directie van de jubilee- rende werknemers, die in het jaar 1913 bij de N.V. Nederlandsche Kunstzijde fabrieken in dienst traden, waarbij met een hartelijke toespraak een herinne- ringsmedaille werd ouerhandigd. Ln verband met de onthulling van het door het personeel gestichte monument, naar het ontwerp van Hildo Krop, waren vele per sonen genoodigd om bij de officieele over dracht tegenwoordig te zijn. Aanwezig waren o.a.Z.Exc. rnr. M. P. L Steenberghe, minister van Economische Zaken, mr. dr. A. L. Scholten, vertegenwoordiger van minister C. P. M. Romme. mr. S. Baron van Heemstra, Commissaris van de Koningin in de provincie Gelderland, de burgemeester van Arnhem, H. P. J. Bloemers, mr. A. J. A. A. baron van Heemstra en mr. S. J. R. de Monchy, oud-burgemeester van Arnhem en ele anderen. Een noenmaal Om half gen werd in hotel „De Zon" een noenmaal aangeboden. De tafel werd gepre sideerd door den heer Jhr Dr J, J. E. van de Brandeler. Vele sprekers voerden het woord. Jhr Dr J. J. E. van de Brandeler wncL-presi dent van de A.K.U., prees in zijn rede de. spontane uiting van de arbeiders en het per soneel, om dezen gedenkwaardigen dag op feestelijke wijze te vieren. Spr. gaf een korte geschiedenis van de A.K.U. in de thans af gesloten periode. Hij besloot zijn toespraak met den wensch, ook in de toekomst te mo gen samenwerken met de overheid, waarna een heildronk werd uitgebracht op H. M. de Koningin. Vervolgens sprak Prof. Ir de Vooys. di recteur van de A.K.U. Deze bracht hulde aan den wetenschappelijken en commercieelen staf, waarbij hij speciaal wees op het prach tige werk van Dr Hartogs in het belang van zijn personeel. Vervolgens was het woord aa.n den Minis ter van Economische Zaken Mr. Steen- ghe, die zeide, dat de regeering dit jubileum, niet als een interne aangelegen heid van de jubileerende onderneming be schouwt. De vlucht, die de kunstzijdepro ductie hier te lande heeft genomen, stempelt het initiatief, dat wij hier herdenken, tot een daad van nationale beteekenis. Spr. wees er vervolgens op dat de her- orienteering van onze textiel-industrie, welke de laatste jaren noodzakelijk werd voor de Nederlandsche kunstzij de producenten een zekere vaste basis op de binnenlandsche markt heeft gebracht, welke jaren lang niet aanwezig is geweest. De regeering heeft ge toond het belang hiervan te begrijpen door 1935 over te gaan tot contingenteering n den invoer van kunstzijden garens, waardoor de Nederlandsche industrie niét al leen in staat is gesteld haar aandeel in de groeiende binnenlandsche markt te behou den. doch dit zelfs niet onbelang rijk uit te breiden. Niettemin is ook than6 de kunstzijde-indus trie nog overwegend een export-industrie. Een bedrijf als't uwe, aldus spr., dat iedereen dag een hoeveelheid garen spint, gelijk aan vele malen de lengte van den evenaar, heeft i er nu eenmaal rekening mee te houden, dat de dwarsdoorsnede van Nederland slechts [een fractie vormt van den omtrek van aarde en dat de afzetmogelijkheden hier te lande zoo niet geheel dan toch eenigszins in overeenstemming met deze geografische afmetingen zijn. De omstandigheid, dat Ne derland, ondanks de steeds groeiende export- belemmeringen, in 1937 onder de kunstzijde- exporteerende landen nog de derde plaats bezette, stemt tot voldoening. Het is te betreuren, dat bij dit jubileum het zakelijk verschiet voor de naaste toe komst niet wat helderder is. De kunstzijde- industrie heeft in haar betrekkelijk kort be staan reeds de noodige scherpe wisselingen van het economisch getij over zioh heen gaan. Spr. wil echter niet nalaten hier als zijn volle overtuiging uit te spreken, dat ook nu de leiding en haar staf zullen too- nen tegen de moeilijkheden opgewassen te zijn en in staat te zijn nieuwe wegen te zoeken en te vinden. Aan het einde van zijn rede deelde de minister tenslotte mede,- dat het H.M. de Koningin had behaagd den adjunct-di recteur, ir. T. S. G. J. van Schaik te benoemen tot Officier in de orde van Oranje Nassau. De aanbieding van het monument Een der hoogtepunten in de feestelijke herdenking van het 25-jarig bestaan van de N.V. Alg. Kunstzijde-Unie te Arnhem is onge twijfeld de plechtige onthulling geweest van het fraaie door den beeldhouwer Hilde Krop ontworpen monument geweest. Omstreeks 3 uur, het tijdstip waarop de plechtigheid zou plaats vinden zag het in de omgeving van de villa Kernheim aan den Velperweg zwart van de belangstellenden, die van deze gebeurtenis getuige wilden zijn. Nadat de genoodigden waren gearriveerd im Ir H. No let het-woord om namens ruim 3200 Nederlanders, die in het binnen- en buitenland werkzaam zijn bij, of in het verband van de A.K.U. het monumentaal gedenkteeken aan te bieden. Na de snelle ontwikkeling van de ven nootschap te hebben gememoreerd, herdacht spreker den grondlegger van de kunstzijde industrie in Nederland. Dr Jacques Coenraad Hartogs. die de Erfka op richtte en tot grooten bloei bracht. Dit gedeelte van de rede werd door de aanwezigen staande aangehoord en met een hartelijk applaus besloten. Vervolgens hul digde spreker oe leden van den raad van commissarissen, de directie en de oprichter- commissarissen. wier namen evenals de naam van Dr Hartogs in het monument zijn gebeiteld nl. Prof. Dr A. F. H o 11 e m a n. Dr F. H. F intener v. Vlissingen, Dr J. B. Balthazar. Dr J. Bredt en Mr W. van Hoogenhuyze. Minister Steenberghe, wien daarop werd verzocht de onthulling te verrich ten, voldeed terstond aan het verzoek, waarna de onthulling werd besloten met het zingen van het Wilhelmus. Ir Nolet droeg daarop het monument na mens het personeel over aan de directie. Prof. Ir I. P. d e V o oy s dankte den heer Nolet voor het aanbieden van het monu ment, daarbij mededeelend. dat de directie dit geschenk met groote vreugde aanvaardde Spr. besloot zijn rede met een driewerf hoera op het geheele personeel. De plechtigheid werd o.m. opgeluisterd door de „Enka"-harmonie en het gecombi neerde mannenzangkoor uit Ede en Arnhem waarbij werd uitgevoerd de hymne „Labor improbus omnia vincit" onder leiding van den componist Van Zutphen. De receptie, welke hierop volgde trok ge durende uren honderden bezoekers. Deze gedenkwaardige dag werd besloten met een groot feest met vuurwerk op het terrein aan het Lange Water voor het vol tallig A.K.U.-personeel uit Arnhem en Ède, waarbij de jubilarissen uit het personeel werden gehuldigd. ROFFELRIJMEN SCHITTEREND WERK Weer is er een miljoenenwerk Ten deele klaar gekomen En in het dagelijksch gebruik Heel nuchter opgenomen: De rijksweg Hofstad-Pijpenstad; Een weg om van te smullen Waarvan het stijgend snelverkeer Genoegen zal beleven. Geen Führer-in-een-werkpak is Daaraan tepas gekomen. Geen zagende minister brak De laatste afsluitboomen. Geen legerkorps van wegwerkers Met opgepoetste spade Was daar om op te scheppen van Eens leiders grootsche (iaden. De tanks en de kanonnen zijn Heel rustig thuis gebleven, En geen partij heeft zich daarbij Een hanepluim gegeven. Alleen een koopmam uit Tergouw Is met een schaar gekomen, Hij gaf één knipje,en de weg Werd in gebruik genomen! Het is een schitterende weg, Waardoor de rijders Leiden, De lijdensxveg langs d' Oude Rijn En Woerden kunnen mijden. Voor zeven en een kwart miljoen Is deze weg gestoken, Is voor 't verkeer Den Haag-Het Sticht Een breede baan gebroken. Een baan, die menigeen een En een bestaan mocht geven En ons voor 't veilig In blijde hoop doet leven. (Nadruk' verboden) LEO LENS "Juliana Broméater Sportmenschen gebruiken alleen SUPERFINE (Wettig gedeponeerd) GEREFORMEERDE LANDDAG TE MECHELEN Men schrijft ons: Tweede Pinksterdag 1938. Een wolklooze hemel, een stralende zon; mooier dan we durfden hopen. Al vroeg in den morgen zijn de bussen auto's uit den Haag, Hilversum en Terneu- zen op weg naar den Gereformeerden dag in Vlaandrenland. Ook de treinen van Gent, Denderleeuw, Brussel en Antwerpen brengen Gereformeer- en nog-niet-Gereformeerden naar Me- chelen. Een bosch in Rymenam, een sabbathsreize in Mechelen, wijs. daarna in de morgen- plek voor de samenkomst. Om 10 uur opent ds. Winter van Ant werpen den door 4 500 menschen bezochten landdag met gebed. Cand. Fijn van Draat, hulpprediker van Mecheden, wijst daarna in de morgen wijding op de beteekenis van Pinksteren >or dezen landdag. Ds. Winter legt daarna ook den nadruk op die ééne band die er is tusschen Nederland België door die eene belijdenis, zooals dat zoo mooi tot uitdrukking kwam in 'n figuur als Marnix van St. Aldegonde. Kort en duidelijk schetst spreker 't leven dezen geloofsheld. Bij deze Marnix-herdenking sluit Ds. G a n- zevoort uit Gent weer aan, door in voor treffelijke bewoordingen en met scherpe ci taten „de Biënkorf der H. Roomsche Kercke" te bespreken Na een hartelijk applaus volgde een run naar de consumptie-tent. Onder de enthousiaste leiding van den heer en mevrouw Sluis speelde jong en oud met touw en bal en won prijzen. Later in den namiddag toen hart en spieren weer rust zochten, spraken Ds. Kruyswijk van Pil-, BLOEDZUIVEREND •verken BOOM's Loxeer- (Slijm-, Gal-, Maag-) pil- len. Deze pillen zijn zui- i ver plantaardig en ver- drijven overtollig gal en slijm. Zo werken zacht, bevorderen een goeden stoelgang en zijn goedkoop. Pnjs per doosje met 15 pillen J7V2 cf„ 30 pillen 37 ct., met 50 pillen 57 ct. |.H**l»mm.JTni DE IDEALE l VLOER BEDEKKING versum en ds. van D ij k van Zaandam de aandachtig luisterende schare treffend toe. De samenkomst werd door ds. Louwera van Brussel met dankgebed gesloten. Terwijl in Mechelen zelf de groote processie rondging ter eere van de Onze lieve Vrouwe van Hans- wijk, werd het protestantisme vlak bij de bisschopsstad weer gesticht en gesterkt in een ernstig en leutig samenzijn. TEHUIS VOOR MILITAIREN TE DEVENTER Men schrijft ons uit Deventer: In het na jaar van 1938, ongeveer half October, zal het 60 jaar geleden zijn, dat het Tehuis voor Militairen te Deventer werd opgericht. Waar thans een zoo verheugende belangstelling getoond wordt voor alles wat met defensie verband houdt, heeft het bestuur gemeendi dit jubileum niet beter te kunnen vieren, dan door een intense actie te gaan voeren om de tehuis-financiën, waarvan thans weer zware offers worden gevergd, op een dusdanig peil te brengen dat in de naaste toekomst deze arbeid onbelemmerd kan worden voortgezet. Te dien einde werd een groot comité van actie gevormd, dat zijn arbeid bereids is aan gevangen, terwijl in het eere-comité o.a. plaats namen: Z.Exc. J. J. C. van Dijk, mi nister van defensie, luit.-generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, commandant van het veldleger, mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk. voorzitter Eerste Kamer, mr. A. E. baron van Voorst tot Voorst, commis saris der Koningin in Overijsel, mr. F. W R. Wttewaall, burgemeester van Deventer en ds. H. Janssen, kolonel-leger- en vlootpredikaat. Een wandeling in den keizerlijken tuin te Tokio beschouwen de Japan- sche soldaten, die gewond uit den oorlog in China in hun vaderland zijn teruggekeerd als een hooge onderscheiding. In lange rijen trekken de soldaten den tuin binnen. Aan de jaarlijksche parade, wélke te New-York gehouden wordt ter her denking van den burgeroorlog werd o.m. deelgenomen door dit groepje veteranen, die ieder meer dan 90 jaar oud zijn. Ds. E. H. Broekstra, predilcant der Geref. Kerk van Rijnsburg, herdacht j.l. Donderdag zijn 40-jarig ambtsjubileum. De jubilaris (5e persoon van rechts) temidden van familie, kerkeraad en huldigingscomité.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5