TRIUMPH COOPYAERT ROOK 1 CENT VIRGINIA UW SMAAK TRIOMFEERT UW BEURS PROFITEERT! N.V, Timmerfabriek „VIOS" ZATERDAG n JUNI 1938 EERSTE BLAD PAG. 2 WILLIAM BOOTH EEN STRIJDER GODS door Dr J. H GUNNING J.Hz Laat dit ontroerende boek niet onge lezen William Booth heeft ook U. In Uw tijd en Uw omstandigheden iets te zeggen Ingenaaid I 2.90 Gebonden I 3.90 380 bladz. 25 X 17 cM. Met 6 foto'» De Spaansclie burgeroorlog NATIONALISTEN NADEREN GASTELLON De zuivering van het Pyreneeëngebied De luchtbombardementen Na een succcsvollen inzet van het offen sief zijn Francos troepen op den rechtstreek schen weg naar Castellon aangekomen. De versterkingen buiten de stad liggen reeds binnen het bereidt der nationalistische vuur monden. Do troepen van het centrum van dit front hebben na de verovering van een aantal h uvels de Rio Seco bereikt bij het dorpje Figueroles, ten Zuid-Oosten van Lucena. Van daar zijn zij voort-gerukï- naar Alcora en reeds hebben zij de belangrijke wegkrui- sing, waar Lafoya ligt, bereikt. De rechter vleugel verbreedde zijn terreinwinst, de lin kervleugel ontmoette eenigen tegenstand. Niettemin veroverden deze afdeelingen toch de krachtig verdedigde heuvels, die de dorp jes Costur en Masdavall beheerschen. De a die in het noorden Volgens berichten uit' Huesca hclbben de nationalisten een aanvang gemaakt met de zuivering van de Pyreneeën-streken aan den bovenloop der Cinca, in de omgeving van Bielsa. Daar zijn naar schatting nog 6000 man republikeinsohe troepen achtergeble ven sedert het nationalistische offensief in April. Zij zijn geheel geïsoleerd, zoodat zij, volgens de nationalisten, gedood of gevan gen genomen zullen worden, tenzij zij een Vlucht naar Frankrijk prefereeren. Geheel onverwacht blijkt deze aanval niet 'te kamen. Reeds eenige dagen geleden, al dus vernemen wij hier, hebben de republi keinen alle personen boven 45 jaar aange spoord, naar Frankrijk te vluchten. De ach tergebleven burgers zijn bewapend om te helpen, de sterke stellingen, die in dien tijd zijn aangelegd, te verdedigen." De Navarre-colonnes hebben Saliun, ten Oosten van Bielsa, ingenomen en rukken thans verder in Westelijke richting op. An dere afdeelingen zijn tegelijkertijd van het Zuiden naar Pena Montanesa opgerukt. Van daaruit zullen zij het dal beheerschen, waar 'de voornaamste tegenstand geboden wordt. De bombardementen der kaalsteden De havenstad Alicante heeTt weder ver schillende rechtsche luchtaanvallen moeten doorstaan, waardoor opnieuw in de haven kwartieren groote verwoestingen werden aangericht en talrijke slachtoffers vielen. Het Engelsche schip „Thorpehaven" is 'thans gezonken. Ook het Britsche stoom schip „St Winifred" werd getroffen en wel zoo, dat het er uitziet als een wrak en moest Worden verlaten. Sinds 25 Mei heeft Alicante reeds 32 bom bardementen doorstaan, waarbij 500 dooden en bijna 2000 gewonden te betreuren zijn. Tachtig gebouwen werden verwoest, terwijl 'drie in de haven voor anker liggende Brit- sche schepen tot zinken werden gebracht. Ook Valencia is tweemalen gebombar deerd, docii hieromtrent ontbreken nadere berichten. Te Castellon ie het Britsche s.s. „Isadora" iot zinken gebracht. De havenplaats Gandia ls tweemaal onder fvuur genomen; een Spaansche schoener .werd daarbij ih den grond geboord. In Den ia werd het zwaar beschadigde Fransche s.s. „Brisbane" bij een nieuwen aanval tot zinken gebracht. De „Giömale d' Italia" bericht, dat het Italiaansche piloten waren, die Dinsdag jl. de groote benzine-depöts van Barcelona tot ontploffing wisten te brengen. Sindsdien zou daar 65.000 ton benzine branden, die uit de Russische Zwarte Zee-havens zou afkom stig zijn. .Wat zal Engeland doen? Naar Havas uit Londen meldt, zal, waar- fechijnlijk een der eerste dagen der volgende Week, in het Britsche lagerhuis een debat plaats vinden over de buitenlandscbe poli tiek, naar aanleiding van een vraag, welke 'A 111 e e, de leider der labour-oppositie, Dinsdag aan Chamberlain stellen zal nopens de maatregelen, welke de Britsche regeering beraamt, om een einde te maken aan de luchtaanvallen op handelsschepen aan de Spaansche kusten. In parlementaire kringen verwacht men, 'dat Chamberlain alsdan van de gelegenheid gebruik zal maken, om het parlement in kennis te stellen van de beslissingen van het kabinet, dat tijdens het week-end of uiterlijk Maandag a.s. zitting zal houden. In een tegenover persvertegenwoordigers afgelegde verklaring heeft de secretaris generaal van de Britsche nationale ver- eeniging van zeelieden, W. R. S p e n c e, ge protesteerd tegen de ^houding van lafheid", welke de Engelsche regeering betoont te genover de bombardementen op Britsche .vrachtschepen. Namens tal van leden van yakvereenigingen heeft hij een voorstel inge diend, waarin gevraagd wordt, dat, indien wederom een Britsch schip zou worden aan gevallen, bij wijze van repre6saille een rechtsche haven zal worden gebombardeerd. Het afloopcn van de pas gehouden Mei. examens beteekent aangifte en aanneming .voor den nieuwen cursus, rechtstreeks aan sluitend op het e.v. DIPLOMA. EXAMEN DER MAKELAARDIJ Aanvragen om prospectus en inlichtingen wachten wij gaarne por omgaande in. N.V. N. O. S. AMSTERDAM-O. PRINSENGRACHT 668 Telefoon 34850 Praag doet een concessie Basis voor besprekingen gevonden Naar Havas meldt, heeft de Tsjecho-Slo- waaksche regeering het memorandum, dat door de gevolmachtigden van Henleiu aan H o d z a word overhandigd, aanvaard als basis voor de besprekingen over het toe komstig statuut der Sudeten-iDuitschers. De onderhandelingen zullen begin der volgende week een aanvang nemen. Het door de regooring uitgewerkte nationalilci- ten-statuut zal daarbij eveneens besproken worden. Tevens zal, naar genoemd blad voorts meldt, een gemengde Duitsch-Tsjechische commissie van deskundigen op het gebied van het staatsrecht de juridische formulee ring van het statuut onder de oogen zien: De Japansch'Chineesche oorlog JAPAUSCHE OVERWINNING IN ANilWEI Aanval op Hankau voorbereid Het Japansche telograafagentschap meldt, dat de Chineeschc troepen, die strijden ten Noordwesten van Tsjeng- jangkwan in 't westen van de provincie Anhwei gisteren praktisch vernietigd zijn door de Japansche troepen. De Chineescihe troepen werden door do Japanners, die op 6 Juni de stad bin nen trokken, geheel .omsingeld, na in een driehoekige zone te zijn gedreven tusschen de rivieren Ying en Hwai. De Chineesdie troepen bestonden uit de 33e en 48e divisie. Er werd hun een verplet terende slag toegebracht en zij lieten ruim duizend dooden achter. De Japanners concentreeren 42 oorlogs schepen op de Jang Tse ten Oosten van Woehoe, om van de rivier uit een aanvai op Hankau te doen. Chineesohe vliegers, die waren uitgezen- Daladier treedt op tegen stakers Gebouw van de „Munt" ontruimd Het kabinet van den Franschen minister president deelt mede: de „Munt" een staats instelling, heeft onlangs belangrijke en drin-> gende bestellingen ontvangen, welke een productievergrooting van 60 pet vereischten. Ten einde aan deze bestellingen te kunnen voldoen, heeft de directie 85 nieuwe arbei ders in dienst genomen en ovenverkuren vastgesteld, welke bet tegenwoordige .per soneel een werkelijke loonsverhooging ver zekerde van 20 pCt. Het personeel is in staking gegaan en heeft de inrichting bezet nog voor deze maatregelen waren ingevoerd. De regeering heeft hierop besloten de „Munt" te laten ontruimen en de arbei ders, die Maandag het werk niet zullen hebben hervat, als ontslagen te beschou wen. Het bevel het gebouw te ontruimen, werd direct ten uitvoer gelegd en om half drie was do ontruiming zonder in cidenten geschied Amerika wil geen gewetensdwang :gen fascisme en communisme Naar verluidt, zal in de volgende zitting van hét Amerikoansche Congres een wets ontwerp worden ingediend, waardoor de president gemachtigd zal wonden alle .half- militaire organisaties van fascistischen of communistlschen aard op te heffen. In het voorstel wordt er op gewezen, dat deze organisaties instructies van vreemde regeeringen ontvangen. UiA betrouwbare bron wordt vernomen, dat deze wet door een nieuwe commissie vun het Huis van Afgevaardigden zal worden voorbereid, die zich tevens met het onder zoek van de buitemlandsche .propaganda in de Ver. Staten zal belasten. Van de zijde, die deze wet voorstaat, wordt verklaard, dat de wet zich tegen organisa ties, zooals de Duitsch-Amerikaansche volks bond richt, welks leden geüniformeerd zijn en niet-Amerikaansche vlaggen .voeren. Als de Britsche Koning naar Parijs komt.... Kosten: 24 millioen francl Minister-president Daladier heeft in de Fransche Kamer de directe behandeling gevraagd van het wetsontwerp inzake oen crediet met het oog op de ontvangst van de Britsche koninklijke familie. De rapporteur gaf te kennen, dat het een crediet van 24 millioen betreft, waaraan bij toevoegde, dat acht millioen reeds waren toegestaan. Hij werd van alle banken toege juicht, toen hij hieraan toevoegde, dat ge heel Frankrijk gelukkig is, het Britsche koninklijke paar te ontvangen. De feeste lijkheden zullen de geheele wereld de vol maakte eenheid der belde groote Wester- sche naties toonen. Het wetsontwerp werd met algemeeno stemmen aangenomen. Het ontvoerde knaapje Mccall heeft bekend NEW-YORK, 10 Juni. Gemeld wordt, dat Mccall bekend heeft S k e e g i e Cash te hebben ontvoerd. Edgar Hoo ver, de leider der G-men, heeft mede gedeeld, dat Mccall heeft toegegeven, geheel alleen het knaapje ontvoerd te hebben. Hij heeft Skeegie van het bed gelicht, toen het ventje lag te slapen. Hij had daartoe een zakdoek over zijn mondje gelegd en een andere over de oogen. Vervolgens nam Mccall het jon getje mee naar huis, waar hij, volgens zijn zeggen, zag, dat het itnaape al dood was. Volgens zijn zeggen zou Mccall, toen hij er zich van bewust was, dat het ventje dood was, hem in zijn armen naar een dichtbij gelegen bosch hebben gedragen en daar in het dichte struikgewas hebben gewomen. Hierna heeft hij zich weor paar huls begeven, vanwaar hij de dreigbrieven, die hij te voren had geschreven, heïft verzonden. Vliegramp in de V. S. Acht dooden Een- groot vliegtuig is tijdens een ston de buurt van D e I a v a n (Illinois) in de V.S. verongelukt. Er zijn acht personen om het leven gekomen. Men weet nog niet, welk toestel het is. De lijken der inzittenden zijn evenwel bij het wrak van het vliegtuig aangetroffen. Een vrouw, die het ongeluk heeft zien ge beuren, verklaarde een bliksemstraal te hebben gezien en een geweldigen slag te hebben gehoord. Zij hoorde even later een ontploffing en zag wrakstukken in de lucht slingeren. De hemel werd door vlammen verlicht* den om deze schepen te bombardeeren, zijn er in geslaagd er één ernstig te beschadigen. Volgens een U. P.-telegram zou het betrek ken schip zeilfs reeds zijn gezonken. Volgens een officieel Chlneesch commu niqué is de Japansche opmarsch naar Tsjang Tsjau voor het oogenblik vertraagd. Chinee- sche en Japansche troepen staan bij Sjaho, op eenige kilometers ten Oosten van Tsjeng Tsjau. tegenover elkaar. De hoofdmacht der Chineezen trekt zich daar echter reeds terug. Kanton opnieuw gebombardeerd Vier Japansche vliegtuigeskaders vlogen gisteravond boven Kanton. Zij hebben de voorstad Sau Tsjoen gebombardeerd en het daarbij vooral gemunt gehad op de electri- sche centrale en de waterleidingwerken. Bij het heldere maanlicht waren de vliegers dui delijk te zien. China ls nog krachtig! Katsoeki, de aanvoerder van de Japan sche troepen in Noord-China, is gisteren te Sjimonoseki gearriveerd op weg naar Tokio, hij een ander ambt krijgt. In een pers interview verklaarde, Katsoeki, dat het ver ijdelen van den aanvoer van wapenen en munitie voor Tsjang Kai Sjek de genadeslag zal beteekenen voor diens bewind. Hij wees echter op, dat de anti-Japansche gevoe lens in China hecht zijn gevestigd door de regeering vari Tsjang Kai Sjek en dat de hulpbronnen vap China nog niet uitgeput zijn. Zoolang er nog wapenen en munitie uit het buitenland China binnenkomen, zal de tegenstand van China voortduren. Katsoeki vermoedde, dat nog voor het uit breken van het conflict Tsjang Kai Sjek tot en vergelijk of schikking was gekomen met sommige 'buitenlandsche mogendheden over de levering van wapenen. Hij was van mee ning, dat er reeds een militaire overeen komst was gesloten tusschen China en de "ïtunie. De werkelijke uitputtingsoorlog nog maar pas aangevangen. Daarom waarschuwde Katsoeki de natie ervoor zich op alle mogelijke verrassingen voor te be reiden. Het taairegiem in het Belgische leger De Belgische minister van defensie Denis heeft thans aanvaard, dat het aanvullen van het officierenkorps bij de Vlaamsche regimenten, door middel van adspiranten, die tot het Waalsche taairegime behooren, na 1942 niet meer mogelijk zal zij-n. Na dien datum zouden alleen nog officieren, komen de uit de Nederlandshce afdeeling van de Militaire Academie, voor benoeming bij de uit Vlaamsche miliciens samengestelde regi menten in aanmerking komen. Aan den anderen kant zal ook art. 5 van de wet eenigszins worden gewijzigd in dien zin, dat het woord „grondig", wat betreft de kennis van de tweede taal voor de bevorde ring tot den rang van majoor, wordt ge schrapt. Dit is bedoeld als een tegemoetko ming jegens de Walen en een middel om ook door hen het nieuwe art. 10 betreffende de Militaire Academie te zien goedkeuren. IN AMSTERDAM? Dan naar hal kantoor van L. BOOMSMA Makelaar - Bouwkundige Expert NASSAUKADE 118.119, Tal. 82521-85421 Wij koopen en verkoopen, huren en verhuren, admlnlstreeren en verzorgen alle onderhoudswerk' zaamhedén Wonlnglijst en inlichtingen GRATIS NATUURLIJK te HEEMSTEDE Belastingen laag. Verbind, met Amsterdam en Den Haag prima Vraagt geïlL Woninggids bij: HEEMSTEDE's WONINGBUREAU CORN. L.KWAK - HEEMSTEDE DREEF 276 Het Luiksche gifmoorden-proces Gistermorgen heeft de rechtbank de behan deling van dc twaalfde zaak in de reeks vori beschuldigingen tegen de weduwe Beuker, den dood van de koopvrouw Crulle, voort gezet, De beklaagde begon met de schoon zuster van het slachtoffer van moord en diefstal van Juweelen te beschuldigen. De openbare aanklager zeidie dat deze be schuldiging nieuw was en vroeg waarom de beklaagde de beschuldiging niet had uitge sproken bij den rechter van instructie. De ved'uwe Becker zeide echter dat zij deze verklaring reeds eerder had afgelegd. Ver volgens kwam een pakje ter sprake, dat r'e beklaagle had meegenomen uit het huis /an het slachtoffer. De weduwe Becker zeide, dat dit pakje een paar voorwerpen bevatte, die zij tevoren aan vrouw Crulle in bewaring had gegeven. Ook deze verklaring wijkt af i ej>n vorige verklaring van de verdachte de president mericte op dat Je rechtbank maar heeft te kiezen. De beklaagde houdt echter vol. dat zij steeds hetzelfde heeft gezegd. uitbarsting zooveel mogelijk te beperken en de ooreaken er van op te sporen. De „Paketvaart" heeft haar ernployé's, die verplicht zijn den nacht te Priok door te brengen, voorgeschreven kinine in te nemem, terwijl hetzelfde het geval is bij General Motors. Voorts worden van gouvernements- wege op groote schaal gratis onder de be- olking kininepillen verspreid. Deze vrij onverwachte explosie moet toe geschreven worden aan de aanhoudende re gens, welke plassen vormen waardoor over- waar dit te Priok maar mogelijk ie, broedplaatsen voor de malariamuskiet ont staan. Niet alleen de brakwaterrmuskleten, maar ook de zoetwater-variëteiten van de ..anopheles" krijgen hierdoor gelegenheid zich in groote mate te vermenigvuldigen. UIT OOST- INDIE EN WEST- MALARIA WOEDT IN TANDJONG PRIOK Te Tandjong-Priak is i;n de afgeloopen we ken het sterftecijfer der bevolking welhaast' verdubbeld, in verband met de heftige ma laria-explosie, lazen wij in do Javabode. Van gemeentewege, evenals van particu liere zijde, worden thans alle pogingen in het werk gesteld om de gevolgen van deze Financieel Weekoverzicht Sterke positie van de H.V.A. Tal van mooie jaarcijfers van Indische Cultuurondernemingen Nivaslimites met 10 ets verhoogd Rubbercultuur verliesgevend Vrij dagavond De jaarverslagenstroom is t'hans in niet te bedwingen omvang losgebroken. Van dag tot dat publiceercn tal van ondernemingen haar jaarcijfers en deze laten vrijwel zonder uitzondering een gunstigen indruk achter. Daarbij dient te worden bedacht' dat de re sultaten betrekking hebben over het achter ons liggende jaar, dat bij uitstek bevredi gend is verloopen. De toekomst' ziet er heel wat minder gunstig uit Daarom ziet men allerwege het verschijnsel optreden dat men de voorkeur geeft aan eein voorzichtige divi dendpolitiek en een groot' deel van de ge maakte winsten reserveert voor eventueele gebeurlijkheden in de toekomst. Wel heel sterk komt dat uit bij de H.V.A., welke uit' een winst van ca. f 18 millioen ruim f 7 mil lioen extra reserveert waardoor de reserves stijgen tot f 27,3 millioen bij een aandeelen- kapitaal van f 40 millioen. Naast' de zicht bare reserve heeft de Mij. nog tal van stille reserves. Zoo staan 15 suikerondernemingen elk voor f 1 te boek en ditzelfde geldt voor 30 gebouwen in Nederland en Nederl.-Indië. Volgens de balans bedragen de liquide mid delen niet minder dan f 50 millioen zoodat er niet veel moeite behoeft te worden ge daan om de f 10 millioen benoodigd voor de uitkeering van 25 pet. dividend te vinden! Dat de H.V.A. haar reserves zoo krachtig op voert terwijl haar intrinsieke positie uiterst' sterk is levert, het bewijs dat zij de onzekere toekomst met' de grootst mogelijke zekerheid wil tegengaan. Intusschen zijn ook andere cultuuronder nemingen met haar jaarcijfers voor den dag gekomen. Maakte de H.V.A. een netto-winst van f 10.660.233 (v. j. f 6.749.000), de Cul tuur Mij. De Oostkust zag haar winst stijgen van f 187.331 tot f 829.010, waaruit een dividend van 12% pet. wordt uitgekeerd (v. j. nihil). Zeer belangrijk is de opmerking in het verslag dat de rubbercultuur bij de huidige restrictie verliesgevend werkt zelfs voor de beste ondernemingen. Er zal een aanmerkelijke verbetering van den rubberprljs moeten intreden wil het nadeelig effect van de verscherpte restrictie (verhoogde kost prijs) worden geneutraliseerd. Van de overige cultuurondernemingen moet genoemd worden de Kertowono, die de dividenduitkeering gaat hervatten met 8 pet. en een nettowinst maakte van f 57.782 (nihil). DeRubbercultuurMij. Gondang keert 6 pet. dividend uit (v. j. nihil) en maakte een winst van f 70.257 (v. j. verlies f 56.148). De S e n e m b a h M ij. zag over '37 haar winst stijgen van f 1.197.777 tot f 1.476.777 en is daardoor in staat het dividend te verhoogen van 10 tot 12 pet. Daarentegen is de bedrijfswinst van de Ned. Indische Handelsbank 'vrij wel onveranderd gebleven op f 1.655.000, waaruit 5 pet dividend wordt uitgekeerd (onv.). Men kan uit dit alles afleiden dat dit jaar groote bedragen terecht komen in de zakken der aandeelhouders van Indische vennoot schappen. Aangezien echter op het oogen blik .voor het- bed4ifsleven ï4«!t veel gele OUD - HOLL. PIJPTABAK Tlnno 1755 noodig is zal het resultaat van een en ander wel zijn dat de overvloed van middelen op de kapitaalmarkt nog zal toenemen. Teekenen van economisch herstel hebben zich deze week nog niet voorgedaan. Mr. Trip moge geen nieuwe crisis verwachten, erg optimistisch is hij ook al niet. In laatste instantie komt men toch altijd weer uit bij dat eene woordje^ waaraan het in dezen tijd al te veel mangelt: vertrouwen! Alles wijst er op dat zich na de V. S. thans ook in Engeland eon niet onaanzienlijke te ruggang in de conjunctuur begint af te tee kenen, zoodat de hoop op een herstel in het najaar voorloopig althans nog op zeer wan kele grondslagen schijnt te berusten. Het dividend van Philips In Eindhoven schijnen de zaken al lerminst naar wensch te verloopen. De afzet is heel wat minder dan vorig jaar en ver loopt niet vlot. Bovendien heeft men er na de verdwijning van Oostenrijk (waar Phi lips een belangrijke belangensfeer had) weer nieuwe zorgen bijgekregen, zoodat de markt zich niet al te gerust toont ua.v. de hoogte van het dividend over het afgeloopen boek- Ook op de vrachtenmarkt wil nog maar geen verbetering intreden. Bij den aanvang der depressie boden de vrachtno- teeringen goed weerstand doch thans is een wanverhouding ontstaan tusschen vraag en aanbod, welke nog bevorderd wordt door de omstandigheid dat de oogst in Argentinië dit jaar slecht uitgevallen schijnt te zijn. In de La Plata havens moeten meer dan 100 schepen opgelegd zijn! Voor suikeraandeelen werkte sti- mulee.rend het bericht dat de Nivas de limi- tcs met 10 cénts per 100 kg heeft verhoogd. Veel is dit niet. Het betreft slechts de aan passing der Nivasprijzen aan die op de we reldmarkt, welke den laatsten tijd een klei nigheid waren gestegen. Toch maakte het bericht een goeden indruk omdat de Indi sche suikerondernemingen momenteel nog op een rendabele basis werken (de kostprijs varieert van f 3.50 tot f 4.50 per Quintaal, terwijl de huidige prijs ca. f 5.60 bedraagt, zoodat elke prijsverhooging neerkomt op een meer aan ontvangsten welke niet anders dan gunstig kan worden uitgelegd. Op de beleggingsmarkt was stemming iets luier voor Staatsfondsen het geen werd omgezet in een lichte reactie over de geheele linie. Duitschland heeft zich weer eens in opspraak gebracht door de me- dedeeling dat het de verplichtingen van de Oosten rij'keche volkenbondsleeningen niet ten volle kan nakomen. In Engeland gaan thans meer en meer stemmen op als tegen maatregel het scherpe wapen van een clea ring te hanteerm. Of daarmee de Duitscihers tot bezinning zullen worden gebracht, dient te worden afgewacht. Veel hoop scihijnt niet te zijn! 27 Mei 3 Juni 10 Juni A. K. U. 35% 3637A Philips 253 252 268 Unilever 148)4 147% 160% Kon. Petr. 310 311% 319% Seh. v. Unie 113% 115 )4 118% H. V. A. 399% 422 436)4 A'd Rubb. 178 180 Deli My. 268% 269 279% 3 Ned. 1896-'05 98% 99% 99 3 Ned. 1936 102% 102A 102A 3 Ned. 1937 99% 100% 100)4 2% N.W.S. 86% 87 86% 3 Indië 1937 100 Al 100A' 100% ELECTROMOTOREN DORDT Winst 1937 f 34.183 (v.j. f 28.296) Aan het verelag over 1937 ontleenon we dt volgende bijzonderheden: De stijging van het aantal en de ornPmg dei opdrachten, welke hot vorige jaar reeds in zette en welke zich het geheel loopende boek jaar handhaafde, heeft niettegenstaande de ver redig esultai het vorig Jaar. Onder deelnemingen ls een a van, en een geldleening aan, een N .V. opgenomen, welke ook dit jaar niet gün- ,kt Tot eIn(j vorlff boekjaai producten op afbeta- verkocht deze N.V. tiai ling, hetgee groot geïnvesteerd kapitaal i resultaat. In het begin ongunstig redeeltelüke liquida! 'efonds. dat vorig Jaar md ls, werd sre af :o-w!ns schrUvlngen blijft uiteindelijk over van f 34.183 (v.j. f 28.296), hetge. uitkeering op de voorkeurs- en gewone aandee- len mogelijk iqaakt van resp. 6 en 6 pCt (v.j. 6) Douglas Aircraft Co Introductie ter beurze van certificaten De heeren Labouchère Co. berichten, dat j van Dinsdag 14 Juni 1938 af ter beurze in Amsterdam zal doen verhandelen certifi caten voor tien gewone aandeelen zonder nom. waarde der Douglas Aircraft Cy, Inc., uit te geven door Administratiekantoor „Interland" te Amsterdam. De eenste koers, op basis van de slotnotee- ring te New York, zou gister ca. 35 hebben bedragen. De vennootschap heeft geen obligatieleenin- gen te haren laste. Het geplaatste kapitaal Ibestond, per 30 November 1937, uit 570.683 gewone aandeelen zonder nom. waarde, in de balans opgenomen voor 4.36 mill. Kapitaal reserves te zamen beloopen 10.73 mill. Volgens het verslag van 1937 bedroegen de totale verkoopen van vliegtuigen, ongere kend motoren, in dat jaar in de Ver. Staten 75.94 mill., waarvan 16.68 mill, of 21.9 door Douglas werd geleverd. Br werd in 1937 een netto-winst behaald: van 1.01.513 1.90 per aandeel. In de drie maanden, geëindigd 28 Februari j 1938, werd per aandeel een netto-winst van, 0.71 (v. j. 0.42) behaalcl. F1NANC1EELE KALEI DOSCOOP De Ne w-Y or k sche beurs was gister gedrukt. Na winstnemingenwaarbij de koersen fracties fluctueerden, werd de bartf del zeer kalm. De beurs sloot op het laag ste niveau van den dag, waarbij verliezen van fracties tot 1 punt overheerschten. De omzet bedroeg 410.000 aandeelen. Het Britsche controle-comitv voor de Het Britsche controle-comité voor de Oostenrijksche schulden zette gister zijn werkzaamheden op het ministerie van financiën voort. Men verwacht in City kringen, dat het comité zal besluiten, naar Berlijn een energiek protest te zenden tegen elk besluit om aan den dienst der Oosten rijksche schulden schade toe te brengen. De vergadering werd tot heden verdaagd. De uitvoer van kunstzij de is in Mei gedaald zoowel naar hoeveelheid als naar waarde en was ook belangrijk lager dan in Mei 1937. Eveneens is de gemiddelde prijs teruggeloopen nl. van 2.21 tot 2.163/t per kg. netto. De gemiddelde prijs in Mei 1937 was echter nog belangrijk lager. In Mei is de vermindering van den uitvoer van radio-artikelen en lampen tot staan gekomen. Zelfs is een, zij het geringe, toeneming ingetreden, nl. resp. met 115.000 en 7000. De uitvoer is evenwel belangrijk ten achter gebleven bij dien in Mei 1937. De bedrijfsresultaten van de Stoom- v aart M ij Zeeland zijn in 1937, zoowel wat het passagiers- als het goederenvervoer betreft, belangrijk verbeterd. Het exploita- tie-overschot steeg van f 532.526 tot f 855.728, de bedrijfswinst van f 645.537 tot 875.500,die meerendeels tot afschrijving en reserveering wordt bestemd (als v.j.). Het dividend wordt na zeven jaren hervat met 5 pet. De inkomsten van de Standard Oil Co. of New J er sy zijn in de eerste vier maanden van 1938 met 22 pet. vermin derd. Voor het geheele jaar wordt de daling geraamd op 35 pet. De thans geldende prij- j zen kunnen worden gehandhaafd mits de beperking der productie wordt voortgezet. Volgens het American Petroleum Insti tute bedroeg in de afgeloopen week de ge middelde dag elijksche productie van ruwe petroleum 3.108.000 vaten tegen 3.099.000 in de voorafgaande week. Over 1937 heeft de Del i-B a tav ia Rubber M ij een winst geboekt van f 1.011.028 (v.j. 222.108). De kostprijs is belangrijk gedaald. Van den rubberoogst 1938 zijn voorverkocht ca 1.460.000 (v.j. ca 2 mil lioen) kg. tot 33 (40%) cent per i/2 hg. franco Belawan. Er wordt 12 pet. dividend over 1937 uitgekeerd sinds 1929 nihil). De United Corp. heeft besloten geen kwartaalsdividend .op de preferente aandeelen uit te keeren. Op 1 April van dit jaar werd het regelmatig kwartaalsdividend op de preferente aandeelen, welk dividend 0.75 bedraagt, nog betaald. De Mid Continent Petroleum boekte over het eerste kwartaal van het loopende jaar een netto-winst van 468.000, overeenkomende met 0.25 per gewoon aan- i deel, tegen een netto-winst van 468.000 overeenkomende met 0.66 per aandeel, in het overeenkomstige kwartaal van het vorige j Dir.: J. KASTELEIN J.Pzn. Westdam 2, WOERDEN, Tel. 119 VERZUIM NIET alvorens U afsluit 00K ONS PRIJS aan te vragen. SPUITINSTALLATIES AFZUlGINRlCHTINGEN VENTILATOREN GASMASKERS ..N.V. N.A.V.E.G.O." Rotterdam, Ged. Binnenrotte 42-44, Tel. 54392 Dordrecht, Vest 99-1.01 - Telefoon 5969

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2